Landbouw. Rust, kalmte en zelfbeheersching Rechtszaken. Gemengd Nieuws. In verband hiermede heeft de Regeering besloten tot extra-sub- sidieering der werkloozenkassen en het financieren van bouw plannen. a. De Regeering bevordert de beschikbaarstelling van voorschot ten voor woningbouw, tot een maximum van 20 millioen gulden. b. De werkloozenkassen van de bouwvakorganisaties, welke partij zijn bij de C.A.O dan wel van die organisaties, welke der Regeering voldoende waarborgen geven, dat zij zich garant kunnen stellen, dat haar leden voor de gewijzigde contractueel vastge stelde loonen blijven werken, krijgen extra hulp op gelijken voet als die, welke in dit jaar aan andere wckloozenkassen is ver leend. c. de leden van de onder b bedoelde medewerkende organi saties, worden in de Rijkssteun regeling opgenomen. B E. R C. contra A. R. A. Men zal zich herinneren, dat de V.A.R.A (Vereeniging Arbei- ders-Raüio-Amateurs) een bericht verspreidde waarin zij aanstuurde op verschillende eischen, waar aan volgens hun meening de B.E.R.C. (Bond van Exploitanten van Radio-Centralehouders) moest voldoen. Het bestuur van dezen bond heeft daarop een uitvoerig schrij ven aan de V.A.R.A. gericht, waarin zij releveert, hoe aanvan kelijk tusschen beide lichamen werd overeengekomen om samen te onderhandelen en hangende de onderhandelingen de V.A.R.A. op hare eischen is vooruitgeloopen Ook worden in de circulaire verschillende meeningen gesteld tegenover de meeningen, die van andere zijde worden geuit. Zoo o.a. dat een prijs van 7 ets. per dag voor een toestel dat 17 uren per dag gereed staat, ongehoord hoog zou zijn. Het zou ons te ver voeren, om het schrijven op den voet te volgen, maar gezien den loop van zaken, is het begrijpelijk, dat de B.E.R.C. ontstemd is over de houding van de V A.R.A. ten haren opzichte en de onderhandelingen afbreekt. Verder wordt erop gewezen, dat het onmogelijk is om een centrale met 300 abonnée's te exploiteeren tegen vergoeding van 25 ets. per week, of f3600 per jaar. Daaruit zouden dan moeten worden bestreden alle kosten voor ontvangtoestellen, versterkers, lampen, stroomverbruik, huur van centrale, onderhoud van het net, rente, afschrijving en loon voor het personeel, terwijl daarbij de radio-centrale een bediening ver- eischt van dag in dag uit, Zon en Feestdagen inbegrepen, van 's morgens 7, tot 's avonds 12 uur. Dan zijn er van de 680 radio distributie-inrichtingen 119 met minder dan 50 abonné's, welke dan volgens de V.A.R.A. voor f900 een centrale zouden moeten exploiteeren. Het bestuur vraagt zich af, of er één Vara-lid is, die bereid is voor f900 per jaar een arbeidsdag te aanvaarden van 724 uur. Voorts zijn er 122 centrales met 51 100 en 152 met 100—200 abonné's, 74 met 200—300, 79 met 300500 en 51 met 500 750 aangeslotenen. Wanneer men nu nagaat aldus luidt de circulaire dat thans nog, nadat de radiodistri butie jaren lang bestaan heeften de snelle groei dezer centrales vrijwel tot stilstand is gekomen, 600 van de 680 exploitanten minder dan 750 abonné's hebben, kan het toch voor ieder duidelijk zijn, dat de zoo allerwege luid keels verkondigde woekerwinsten van de radiocentrale-exploitanten alleen in de verbeelding van het opzettelijk onjuist ingelichte groote publiek bestaan. Immers, 'volgens de huidige tarieven ont vangen 400 exploitanten, of onge veer 2/s va" het totale aantal, aan bruto inkomsten minder dan f 4.800 per jaar, waarvan dus alle onkosten voor aanleg, van be diening en onderhoud, alsmede rente en afschrijving moeten wor den afgetrokken. Wanneer men daarbij nagaat, dat de meeste eentrales niet minder dan 3 maal omgebouwd zijn tengevolge van de voortschrijdende eischen van de techniek en dat ook thans de particuliere exploitanten voor zeer kostbare voorzieningen voor het doorgeven van meerdere pro gramma's staan, terwijl zij daar naast het risico loopen van nieuwe vindingen, die wellicht hun heele bedrijf waardeloos maken, dan mag het toch verwondering wek ken, dat een zoo invloedrijke organisatie als de Uwe, zich op zoo lichtvaardige wijze door po litieke concurrentie tot een onge motiveerde actie laat verleiden Wij wijzen er tenslotte nog op, dat bij Uw eischen niet de minste rekening gehouden wordt met de betalingen, die door de exploitanten moeten geschieden aan het Rijk en aan de Gemeen ten, noch met tal van andere factoren, die van grooten invloed zijn op de uitkomsten van de radiodistributiebedrijven. Wij meenen tot nog toe steeds onzerzijds te hebben aangetoond, voor redelijk overleg vatbaar te zijn. Wij wenschen echter niet te onderhandelen over dermate onredelijke voorstellen met als stok achter de deur een petition nementsactie. AXEL, 16 Sept. 1932. Aanst. Dinsdag zal alhier open bare Raadsvergadering worden gehouden ter behandeling van de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring door Gedepu teerde Staten van het raadsbesluit tot verkoop van bouwgrond aan A. J. Schieman. b idem van-begrootingswijzi- ging voor 1932. Idem aangaande de geld- c. Groeiende achterstand. Het zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende September begon met een ach terstand van f203,000.—. In de eerste tien dagen ontvingen wij f8 000.—. Terwijl er in dien tijd meer dan het drievoudige daar van noodig was Zoo zien wij met groeiende zorg den achter stand groeien. Tractementen van in Holland vertoevenden zijn over Augustus nog slechts voor de helft uitbetaald, om van andere verplichtingen maar niet te spre ken en de financiering van den arbeid in Indië gedurende het volgende kwartaal stelt eischen waarvoor, zal er aan voldaan wor den, de uiterste inspanning van allen noodig is. Het nummer van onze postrekening is 6074. De uitbetalingspr(]s voor geleverde tarwe. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer K- róten over het inhouden van f2 per 100 kg. uitbetalingsprijs van geleverde tarwe, (speciaal door de Zeeuw- sche tarwe-organisaties), deelt de minister van B. Z. en Landbouw o.a. mede Door den minister is bepaald, dat de prijs van de inheemsche tarwe, welke ingevolge het door hem voorgeschreven maalpercer.- tage van 25 pet. zal worden ge leverd, f 15 per 100 kg. zal be dragen. Indien de opbrengst ge middeld per ha 2500 kg.'is, zal bij de tegenwoordige m; rotposi tie de aan de landbouwers uit te betalen prijs een bedrag van f 12 I voor de gemiddelde qualiteit be naderen. Mocht de oogst 1932 grooter blijken te zijn dan 2500 kg. per ha, dan zal de gemiddeld uit te betalen prijs dalen, wijl voor de tarwe, die niet onder de verplichte 25 pet. valt, niet meer dan f4 a f5 per 100 kg. zal worden ont vangen. Van deze opbrengst moe ten nog worden afgetrokken de kosten van administratie, opslag, enz., terwijl voorts van alle tarwe een gem ddeld bewaarlcoi n re kening moet worden gebrach', omdat na 1 Januari een bewaar loon wordt uitgekeerd. Ongetwijfeld ware het ge wenscht, dat de landbouwers direct den vollen prijs konden ontvangen, wat niet mogelijk is, afgezien nog van het feit, dat het van verschillende nu nog onbe kende factoren zal afhangen, hoe hoog de uiteindelijke prijs za zijn. Niet vergeten mig hierbij evenwel worden, dat de landbou wers door de snellere afname, die- de Zeeuwsche Tarwe-Organisatie bevordert, veel sneller in het be zit komen eener voorloopige uit betaling van f9 voor gemiddelde qualiteit dan zij anders in het be zit zouden komen van een iets hoogere uitkeering per 100 kg. Voor haar financieele verplichtin gen lijkt de in Zeeland gevolgde weg wel de meest juiste. leening van f 17000 voor de marechausseekazerne. d. Idem aangaande de afwij zende beslissing op het adres van J. L. Bareman, inzake vergoeding volgens art. 13 L. O. 1920, waar bij het beroep van adressant ongegrond is verklaard. e. Koninklijke goedkeuring van de verordening, regelende de benoeming en bezoldiging van gemeenteveldwachters. f. Bericht van P. Ie Feberjr., dat hij zijn benoeming als des kundige in de bouwcommissie aanvaardt. g. Bericht van L. P. Ortelee, lid van den Raad, dat hij geen deel meer uitmaakt van de fractie- 't Gilde en dus voor de handelin gen dier fractie geen verantwoor delijkheid aanvaardt. h. Instructie en huishoudelijk reglement voor de commissie van toezicht op het agentschap voor den agent der arbeidsb', m ode ling, zooals deze dcor B. en W. zijn vastgesteld. i Verzoek van de N.V. Ame rican Petroleum Comp. om een benzinepomp te plaatsen op het trottoir in de Kerkdreef bij L. Mangold. j. Bericht van den Directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, dat hij met het oog op de huidige omstandigheden (bezuiniging) geen vrijheid kan vinden om aan een verhooging van salaris aan den agent der arbeidsbemiddeling mede te werken. k. Verzoek afd. Terneuzenen omstreken van den Ned Bond van koffiehuishouders enz om de personeele belasting, airhans van de biljarten, af te schaffen of te verminderen. J. Schrijven van Ged. St. aan gaande korting der jaarwedde van de wethouders en ambt. v. d. Burg Stand. m. Vragen van het Raadslid Van Bendegem aangaande toe slag, op pensioen van den ge wezen gemeentebode. 3 Benoeming leden van de Gascommissie, wegens period aftreding. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende het toezicht op den Agent der Ar beidsbemiddeling. 5. Voorstel op verzoeken van J. A. de Smidt en Jac. Gans om aankoop van bouwgrond. 6 Aankoop van perceel F 61 hoek Oudewijk-Buthdijk. 7. Verzoek van W. Mangold om een dorpel te mogen hebben aan zijn perceel in de Gentsche Vaart- straat. 8. Verzoek van de R.K. Werkl. ver, Axelsche Bestuursbdnd en Cnr. Best. Bond om subsidie voor een Landbouw-wintercursus ten behoeve van werkloozen. 9. Aanbieding van divere Re keningen 1931. 10. Idem begrootingen 1933. 11. Wijziging begrooting 1932. 12 Een ontheffing van school geld 1931. 13. Verzoek van A Olijslager, om den toes'ag op zijn pensioen terug te brtngen op f150 per jaar. 14 Verzoek van C. Hamelink ea. om het Raadsbesluit inzake korting salarissen in te trekken. Film Ned. Fabrikaat. Het was wel een van de mooiste avonden die men zich kon denken, welker de film voor Nederlandsch Fabrikaat hier gisterenavond te beurt viel voor een openlucht- vertooning. Naar men ons mede deelde was trouwens het geheele seizoen door mooi weer getroffen en dat wil wat zeggen, als men weet, dat de auto reeds 4 maanden op reis was, het geheele land door. Het doek was boven de pui van het stadhuis gespannen, zoodat ondanks de aanwezigheid van misschien 1300 man, klein en groot, toch iedereen kon zien, wat er voor de lens kwam. Dit was achtereenvolgenseen kijkje in de Klokzeepfabriek, de Hevea-rubberfabriek, de Z.-Holl. Bierbrouwerij, Van Rijn's Mos terdmalerij en Bussinks Deventer koekbakken), de zoutindustrie te Boekelo, de Weco (radio-artikelen) en de Holl. draad- en kabelfa- briek. Tusschen door werden humoristische plaatjes gegeven, die betrekking hebben op Nie- meyers tabak, Boelt's sigaren, Van Nelle's thee enz., waarbij natuurlijk Mickey Mouse niet ontbrak. Het viel alles goed in den smaakzoo ook het muzikaal programma dat over de gramo- foon gegeven werd. Eén opmerking moet ons van het hart n.l., dal er geen Zeeuw sche film bij was, ofschoon ook onze Provincie wel bedrijven telt, die gezien mogen worden. Woensdag brak bij den winkelier D. v. d. B. aan den Nieuwendijk brand uit, doordat een pan met vet, die op de kachel stond, vlam had gevat, i terwijl de huisvrouw in den winkel een klant bediende. Door spoedig en doortastend ingrijpen wist men met emmers water het smeulende houtwerk, dat hier en daar door het vuur was aan getast, te dooven. Op 2 October begint weer de winterdienst voor de vervoer- middelei. We ontvingen reeds de regeling van de Prov Stoomboot diensten op de Wester Schelde, die hier en daar nogal verande ring aargeeft. Het voornaamste is wel de vervroeging van de eerste boot uit Vlissingen naar Neuzen. Deze vertrekt dan 7.30 uit Neuzen, waar ze om 9 uur aankomt en ook weer om 9 uur terugkeert naar Vlissingen. Dit kan moeilijkheden geen voor de aansluiting op trein en tram van hier uit. Met het eindigen van het oogstwerk neemt ook de werk loosheid alhier weer toe. Waren de vorige week gemiddeld 90, thans waren er 122 aangiften. Te Zaamslag is Dinsdag door notaris Van der Veen ten verzoeke van de familie Knijff - Alberts, verkocht, een woonhuis en erf, groot 1 A. 77 c.A. Kooper werd de heer C. Hart- mans te Haarlem voor f 2050. keeren weer terug na het gebruik van Mynhardt's Zenawtabletten. Glazen Buisje 75 ct, Bij Apoth, en Drogisten, Bij beschikking van den Minister van Financiën is opge heven de collecte der Staatsloterij te Terneuzen en is eene collecte dier loterij gevestigd te Bergen op Zoom. Met den aanvang der 461ste Staatsloterij zijn benoemd tot collectrice der Staatsloterij te Bergen op Zoom, -mej. L. C G. M. Derks te Reuverte Amers foort, mej. N. O. Th. C. Bier, thans collectrice der Staatsloterij te Terneuzen. Zeeuwsche varkenscentrale. De Nederlandsche Varkenscen trale maakt bekend, dat van af Donderdag 15 September 1932, in het Gewest Zeeland, de varkens door de Nederlandsche Varkens- "centrale worden opgenomen. Voor de uitvoering is Zeeland verdeeld in Afdeelingen. Aan het Hoofd van iedere Afdeeling is een zaakvoerder aangesteld, ter wijl enkele Afdeelingen een Kring voeren, waarvoor weer een Kring zaakvoerder is benoemd. De varkenshouders of opkoo- pers moeten hur. varkens 10&12 dagen vóór de levering opgeven aan den zaakvoerder van de Af deeling, waaronder zij ressor teeren. De volgende zaakvoerders en Kringzaakvoerders zijn benoemd voor Kring Terneuzen. Kringzaak voerder A. van Campen te Graauw. Piaatselijke zaakvoederj Breu- re te Hoek over Axel, Hoek, Terneuzen, Philip, pine, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag. Kring Hulst. Kringzaakvoerder A. van Campen te Graauw. Plaatselijke zaakvoerder A. van Campen te Graauw over: Boschkapelle, Graauw en Lan. gend, Hengstdijk, Hontenisse, Os- senisse en Stoppeldijk. Plaatselijke zaakvoerder Ed. Rottier te Hulst over Clinge, Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Overslag enZuiddorpe. Tot Gewestelijk Inspecteur voor geheel Zeeland is benoemd de Heer D. H. C. Krijger te Goes. Te Oostburg had Zaterdag de keuring plaats van politiehon den der afd. Zeeland van de Kon. Nederl. Politiehonden Ver eeniging. Hierbij werd het certificaat uit gereikt aan den heer Verschoore en aan den heer Van Wijk, beiden te Sluis. Het voorloopig certificaat werd uitgereikt aan den heer De Toom te Sluiskil met 215 punten en aan den heer Steenhart te Schoondijke. Tern. Crt. Jhr. (Juarles van Ufford. De verwondingen, die de com missaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bij zijn auto ongeluk de vorige week Vrijdag heeft op- geloopen, zijn thans zoover ge nezen, dat hij gisteren het zie kenhuis te Roosendaal heeft kun nen verlaten. Alvortns uit Roo sendaal te vertrekken, bracht hij een bezoek aan den burgemeester dier gemeente. De vrouw van den commissa ris, die zooals men weet bij het zelfde ongeluk een bekkenbreuk opliep, zal nog eenigen tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Door de Arr. Rechtbank te Middelburg is failliet verklaard Jan Scheele Jz., arbeider te Zaam slag. Aangewezen is als rechter commissaris mr. J. W. Zijlstra en als curator mr. P. van Empel te Middelburg. Kantongerecht te Ternenzen. Te Hoedekenskerkeistusschen de paien van een steiger een blijkbaar op de Westerschelde verdwaald exemplaar van een onbekende vischsoort aangedre ven. Het dier weegt enkele honderden kilo's er. is 4.2 M. ang. Zoo mogelijk zal het cada ver vervoerd worden naar het natuurhistorische museum te Lei den. N R. Ct. Zeeliedenstaking geëindigd. De contact commissie in de Koopvaardij heeft het verbod tot monsteren met ingang van heden ingetrokken, zoodat de zeelieden» staking is g ëindigd. ZONDAG 18 SEPT. 1932. Voorm. 9*/t ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Catech. Zond. 33. Nam. 2 30 Dezelfde. Tekst Hooglied 1:1-3 Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Strafzitting van 6 September 1932. Veroordeeld zijn wegens oveitreding van de Moto-- en Rijwielwet o.m. S P. v. d H., S'uiski', f3 50 of 3 d. h.; L. R. F.., Hulst, f 2 of 1 d. h J. J C. d. K.. Axel f 5 of 3 d. hC. J. v. W., H rek, f 3 50 of 3 d. h.E. C. Sas van Gent. f3,50 of 3 d h.A. d. T., Sas van G-nt, f350 of 3 d. h B K. Sus van G nt, f3 of 2 d. h.;F. M, Philippine, f 3 of 1 d. h.L.'d. Boschkapel'e f2 of 1 d. h.J. F. M V., Hor te'Oste, f 5 of 3 d. h.J. D., Ax i, f 2 of 1 d. h.J. C. F. M., Z.iam- s a«, f 1 of 1 d. h.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2