SOEPKIPPEN 60 cent Kring AXEL Z. L. M. Wasch aan huis gevraagd. best Bouwl&nd Bevelanders en Bood Star potlood-gummi inkt-gummi schrijfmachine-gummi KENNISGEVING. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Opheffing Fokkerij. Dinsdag 20 September a.s., De partij Bouwland Het perceeltje Bouwland Het perceeltje Bouwland Het perceeltje Bouwland Woensdag 21 September a.s., TE KOOP: Voorhanden J. C. VINK - Axel A. KREYMBORG Co. Daarna liep de zaak echter mis eerst tusschen het nichtje en den verloofde, en toen een en ander tot een nader onder zoek leidde, ook tusschen den verloofde en de familie S. Want de verloofde" bleek toen een reeds lang gr trouwde man te zijn, die eerst het spaarbank boekje van het nichtje geplun derd had, en daarna, zooals hier voor omschreven, nog 500 van haar familie wist los te krijgen. Begrijpelijk werd de justitie ar in gemoeid, doch daar van den „verloofde" niets te halen is, blyven het nichtje en P. S. hun geld kwijt. Alleen wordt de „verloofde" nu vervolgd we gens oplichting. Het paard van den land bouwer W. uit Ruurlo dat voor een wagen gespannen was, schrok voor een eerepoort welke was opgericht in verband met het a.s. 25-jarig jubileum van den burgemeester en sloeg op hol Toen da wagen met een ander voer tuig in aanraking kwam viel W,, die op den wagen zat, eraf. Hij kwam daarbij zoo ongeluk kig terecht, dat de dood onmid dellijk intrad. Gruweiyke misdaad. Bij een ramp op de lijn van den Ojst-Chineescben spoorweg op zoowat 40 mijl ten zuiden van Harbin zijn ongeveer 100 reizigers gedood of gekwetst. De lijn was opgebroken, hetgeen maakte dat de locomotief en 6 wagons uit de rails vlogen en omvielen. Onmiddellijk werd de trein aangevallen door roovers, die naar men aanneemt, de ramp baddeD teweeggebracht. De bandieten wierpen zich op de verschrikte reizigers, plun derden dooden en levenden en namen toen de vlucht, waarbij zij een aantal reizigers meevoer den als gijzelaars. Onder de weggevoerden zyn 5 Japanners. Deze ramp is naar ver klaard wordt de vreeselykste nog ooit op den Oost-Chineeschen spoorweg voorgevallen. Henry Villard, zoon van sen bekeDd Amerikaansch dagbladredacteur was in den trein hy bleef on gedeerd. By een tweeden treinoverval, n.l. by Oesjihe, zyn 7 passagiers gedood en 10 gewond. Maandag vroeg vertoonden de bandieten zich zelfs tot in de buitenwijken van Harbin, waar zij eerst na verbitterden strjjd konden wor den verdreven. Omgekomen. Zondagochtend tegen acht uur is de Poolsche vlieger Zwirko, de winnaar van de FuropeeBche rondvlucht, op een vlucht naar Praag, waar hy aan een vlieg- demoostratie zou deelnemen bij Horni Terlico, in de omgeving van Tescben, met zyn vliegtuig verongelukt. Het toestel werd geheel vernield. Zwirko en zyn metgezel Wigura, kwamen om het leven. Het vliegtuig is in een wervel storm of een onweersbui geraakt, waarby de linkervleugel atbrak. Voor circusvrienden. We lezen het volgende in het .Maandbericht van het Nederl. .Jack London'" Verbond „Door het feit dat Sarrassani steeds mesr en meer de mor genoefeningen met de olifanten achterwege liet, had hy de macht over hen verloren. Hier door gebeurde het, dat de oli- lanten weigerden de bevelen huns meesters te gehoorzamen. Ia plaats van nu met zachtheid en geduld te probeeren de die ren weer tot het maken van hunne kunstjes te dwingen, gaf Siosch Sarrassani het gruwelijke bevel de olifanten voor hun ongehoorzaamheid te straffen op een wyze, die van alle verstand ontbloot was. Zonder op hun bevattingsvermogen te werken en ben te laten voelen dat zij kwaad hadden gedaan, liet hij er eenige, die volgens de onbe grijpelijke en onmogelijke op vatting van Sarrassani de meeste schuld hadden, in de circus- ülinege brengeD, waar ze zich op commando moesten neerleg gen. Toen werden ze met zware ijzeren kettingen aan de pooten vastgelegd en volgens middel- eeuwsch systeem uitééogerekt, i met zware takels, zoodat de beenderen kraakten. Hierdoor kwamen zij onder vreeselijke kwellingen op hun buik te lig gen, waarna zij gedurende een half uur op een onbarmhartige wyze met knuppels en ijzeren staven werden geslagen Een jammerlijk hartverscheurend ge brul doorklonk het heele circus. Het gebeurde is volgens de oog getuigen zoo ontzettend geweest, dat het niet met de pen te be schrijven is. Men meldt nader, dat de hel pers huo angst te kenneD gaveD, dat niet alleen de dieren ont wricht zouden worden doch dat er gevaar was, dat het buikvlies zou scheuren, ttosch Sarrassani stoorde zich niet aan die waar schuwingen en gaf slechts woe dende antwoorden terug. Na de foltering bleven eenige dieren als stervend liggen en konden zich pas na een half uur weder oprichten. Dan ston den zij geheel apatisch en aten langen tijd slecht. Het heeft ook zoo pijnlijk aan gedaan, dat Sarrassani de zoo deerlijk verbrandde en door de dierenartsen opgegeven olifanten leven liet, inplaats van hen een pijnloozen dood te geven. De dieren konden zelfs niet liggen, maar moesten op de verbrandde pooten blyven staan Deze reclame-makery toonde aan, dat deze man geen hart voor zijn dieren heeft. De Afd. Enschede en O. der Ned. Ver. t. Besch. v. Dieren voerde met vnd. Verbond een uitgebreide actie, o a. met ree lamewagen, tijdens het bezoek van Sarrassani. Ten gevolge daarvan ontving het bestuur een bezoek van S's bedrijfsleiders, de H H. v Doveren en von Uhazi. Tydens de bespreking stelde de Secr. der afd. E de Heer A. G. Hens, den Heer von Uhazi pertinent de vraag, of dan de argumenten door de Dierenbescherming tegen de circussen aangevoerd, al dan niet juist waren. Zyn eerlijk antwoord daarop luidde „Ja, voor 75 pCt. hebben zij volkomen gelijk". Sport en bloemen. Te Altona by Hamburg waren te weinig sportterreinen en dus besloot de magistraat er twee aan te leggen. De heeren van de bouw-en tuinafdeeling maak ten eeD begrooticg en 400.000 mark werden uitgetrokken Toen werd voorgesteld, een deskundige voor den aanleg van sportter reinen te raadplegen, werd dit van de band gewezen, daar men meende, de kosten van zoo'n deskundige te kunnen sparen. De terreinen werden aangelegd en waren gereed. Nu werden de sportbonden ter bezichtiging uit- genoodigd. Inderdaad, de terrei nen waren fraai aangelegd, om geven door bloemperken, en struikgewas. Maar als sport terreinen waren ze onbruikbaar. Elk veld was nu ongeveer zes meter te kort en te smal. Nu verdwynen de bloemperken en het struikgewas weer en zullen de sportterreinen naar de eischen van de sport en niet naar die van den tuinarchitectuur worden ingericht. Maar nu moet er zoo veel boven de uitgetrokken 400.000 mark worden betaald, dat meD wel van tien deskun digen advies had kunnen inwin nen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Axel, 10 Sept. 1932. Beleefd verzoek U om onderstaande in Uw blad te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Uw blad van 6 Sept. 1932 houdt een verslag van de 3e jaarvergadering van de afd. Chr Fabrieks- en Trans- portarbeidersbond te Axel. Naar aanleiding van een passage in genoemd verslag van de penning meester C. van Tatenhove voel ik me verplicht eenige aanmerkingen te maken. Het meest ergelijke daarin Is wel dit gedeelte van het verslag. Deze mijnheer, die zich Christelijk noemt, matigt zich het recht aan om anders denkenden, of met andere woorden arbeiders, welke niet in z ij n organi satie georganiseerd zijn, dus Katho lieke en Moderne arbeiders, te be schuldigen van arbeidsschuwheid. Was het niet iemand van het D.B., waarvan men toch vertrouwen mag dat hij zeer wel bewust is, wat hij schrijft en kenbaar maakt op een vergadering, dan zou men onwille keurig moeten denken aan iemand die voor zijn beschuldigingen niet verantwoordelijk gesteld kan worden, omdat het een maniak is, welks zieke hoofd gemarteld wordt, door een ma nie, om al wat niet Chr. georganiseerd is, dood te mergelen die niet schroomt om ergerlijke leugens en beschuldi gingen te gebruiken, om aan dat zieke hoofd bevrediging te schenken. Vermakelijk is echter kennis te ne men van de gegevens, waaruit hij concludeert dat er arbeidsschuwheid bestaat bij andersdenkenden Weet nu de heer v. T. heusch niets anders aan te voeren dan dat er procentsge- wijze een verschil (dit is ook nog te onderzoeken) te bespeuren is in de werkloozen-aanmeldingen Dan is dat al heel makkelijk te ontzenuwen. Ten eerste blijft het altijd een feit, dat één der diverse organisaties het laagste procent-cijfer moet aantoonen. Zeer wel mogelijk is, dat de Chr. or ganisatie in de toekomst voor dat cijfer niet in aanmerking komt. Kun nen we dan daaruit concludeeren, dat er van arbeidsschuwheid sprake is Ieder voelt toch dat dit onlogisch en dom is. Veider verwondert het mij niet, dat de Chr. organisatie voor be doeld cijfer nu in aanmerking komt. Ik kan me aan den indruk niet ont trekken, dat de Chr. arbeiders door de bevoegde instanties werden en misschien nog worden bevoordeeld. Men ging zelfs zoover, een Chr. geor ganiseerd arbeider, die ons allen be kend is en welke geen vreemde is in bestuurderskringen opzettelijk uit zijn werk werd gehaald en via de Arbeidsbeurs naar de Ammoniakfabriek werd gezonden, terwijl tientallen Ka tholieke en Moderne arbeiders op straat bleven ronddolen Verder spoort de heer v. T. als bestuurder, in tegenwoordigheid van den heer Kunst, als hoofdbestuurder, zijn medeleden aan tot volhouden, om voor niet voldoende loonen te blijven arbeiden, dus blijvend armoe lijden Is het dan een wonder, dat wij met leede oogen den groei van zoo'n organisatie aanzien Want is het verblijdend dat de leden gaan arbeiden voor niet voldoende, dus veel te lage loonen Is het ver blijdend dat een bestuurder aanspoort tot volhouden daarmee Is het ver blijdend det een hoofdbestuurder geen woord van protest laat hooren Wat dunkt u van zoo'n organisatie, die strijd zou moeten voeren voor een menschwaardiger bestaan, wiens leden, bestuursleden en hoofdbestuursleden zich doen kennen als(Het hier ingevulde woord lieten we weg, als te beleedigend. Red.) Wat dunkt u van zulke menschen, die zich Christe nen noemen J. DIELEMAN, Voorz. Ned. Ver. van Fabrieksarb Gedurende de maand Aug. 1932. Boschkapelle. Gehuwd. 4 Emile de R(jk, 31 j. en Eliza Vink, 23 j. 24 Cesar de Clerek, 26 j. en Maria Wauters, 27 j. Geboren. 2. Nicolaas, z. van Edmond Strooband en Maria Kox. 25. Margaretha, d. van Alouisius Iugels en Maria Dankaart. Overleden. 10. Anthoniusde Valck, 7 j z. van Petrus en Amelia van Laar. Hontenisse. Gehuwd. 26 Pe trus d'Hont, 37 j. en Louisa Eg- germont, 33 j. Geboren. 3. Maria, d. van Petrus Maas en Anna Picayet. 4. Josina, d. van Aloysius de Koek en Ros. Bogaert. 11. Fran- citcus, z. van Alph. van Kruyssen en Maria de Blok. 16 Joseph, z. van Jan Ivens en Maria van Heese. 17. Theresia, d. van Const. Vereecken en Elisabeth Fassaert. 22. Cornelis, z. van Abraham Jansen en Janna Missu, 28. Maria, d. van Jos. de Rijk en Anna van Waterschoot. 31 Willy, z. van Eduard van Goet- hem en Mart. Pauwels. Overleden. 11. Jacobus Arens, 61 j., echtg. van Job. Rombouf. 13. Eliza Lemsen, 45 j-, echtg. van Aloijsios de Waal. 17. By politus, Dujrinck, 72 j., z. van Jacobus en Francisca Verhagen. 20. Johanries de Ryk, 20 jz. van Judocus en Elisabeth Erpe- linck. 30. Francies van der Wallen, 70 j., z. van Joo« en Judoca van Meele. Philippine. Geboren. Ar- mand, z. van Kamiel de Clerek en Louise Ramtneloo. 11. Lily, d. van Renè Rammelos en Mar» guerile Barbó. Overleden. 13 Polidorus Ram- meloo, 56 j., echtg. van Emma Claeys. 20. Paulina Rammelco, 68 j., echtg van Julianus van Wynsberghen. 22. Jacobus Groothaert, 53 j., echtg. van Elisabeth Saoeck. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 4,— a f 5,Rogge f 4,a f 5.Wintergerst f 4,50 k f 5,50 Zomergerst f 4,50 a f 5,50. Haver f 4,— a f 5,— Erwten f 7,— af 11,—Paarden- boonen f 0,a f 0,Duiven- boonen f 0.— a f 0.— Bruine- boonen f 5,— a f 7,—. Lijn zaad f 4,— a f 6,—. Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f 0,02 a f 0,03. Gebookl Vlas f 0,03 a f —,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0.35 Aardappels f 0,70 a f 0,80. Stroo f 5,— k f 6—. Koolzaad faf Mosterdzaad f k f— Boter f 0,80 k f 0,80, Eieren f 4,- k f4,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen ais volgt Tarwe f 8,25 a f 9,75. Rogge f4.— A f 5,Wintergerst f4. af 550. Zomerg. f4.— a f5 50 Haver f 4.af 5, Erwten f 8.— f 10,—. Paardenboonen f 6.— a f 7.Duivenboonen f 6 50 a f 8.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 7.— a f 10.Boekweit f a f Lijnzaad f 5.— a f 6,—. Blauw Maanzaad f27.—, a f28,— Mosterdzaad f a fGroen Vlas f—a a Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0 00. Koolzaad f8 - af 10.00 Stroo f—Eieren 100 sluks f4,—. Slachtvee aangev. 1, verk. 0. Varkens aangev. 32, verk. 15. Eierveiling stuks f 0,per 100 stuks. CORRESPONDENTIE. Copie voor de drukkerij of de krant dient slechts aan één zijde geschreven fe worden, anders loopt men kantff dat het niet aanvaard wordt. Red. Markt C II. Gelegenheid tot hel volgen van cursussen in Landbouw, Paarden- en Veekennis, Tuin bouw, Huishouding, Hoefbeslag, Motoren, enz. Opgaven aan ondergeteekende vóór 20 September a.s. J. K. DE PUTTER, Secr. Kring Axel Z. L M Geld beschikbaar le Hypotheek rente v/a 4t/i pet. Br. No. 47, Bur. van dit blad Notarissen FANOY te Axei en TEIRLINCK te Wachtebeke, zullen ten verzoeke van de familie VAN HOLLE, krachtens verleend rechterlijk bevel, in het café van den heer Plasschaert te Overslag, op des namiddags 3 uur (zomertijd), verkoopen KOOP 1 te Zuiddorpe, nabij „De Sterre", kadaster sectie C no. 172, groot 1.72.22 H.A. (3 gem. 259 roeden). KOOP 2. te Oversrag, Moerbekepolder, kad. sectie C no. 22, groot 19 A. 60 c.A. (132 roeden). KOOP 3. aldaar, kad. sectie C no. 13, groot 19 A. 50 c.A. (131 roeden). Alles in gebruik bij den mede- verkooper Leop. van Holle tot rooven oogst 1933. KOOP 4 aldaar, kad. sectie Cnos. 14 en 15, samen groot 38 A. 30 c.A. (257 roeden). Boomprijs f20,—. In gebruik bij Des. de Coene voor f20,— per jaar. Te betalen onkosten 24 Sept. en koopsommen 22 Oct. 1932. Adres Bureau van dit blad. Notaris J. FANOY te Axel, zal ten ver zoeke van de Wed. en Kinderen CAM DE ROOVER, in het café van Emile Mannens—Schaut te Koewacht, Dorp, op des namiddags 3 uur (zomertijd), verkoopen TWEE KAVELS te Koewacht, Moerspuipolder kadaster sectie G nos. 35 en 42, samen groot 4.17 40 H.A. (9 gem 110 roeden), verdeeld in 8 koopen. Te aanvaarden bij de betaling uiterlijk rooven oogst dit jaar. Betalen 22 October a.s. voor winterprovisie. Aan huis bezorgd. P. OPPENEER, Prins Mauritsstraat. Goede kwaliteit. Boek- en Kantoor-handel. gsmniirarinjno)!nrro)!(otostiffmnrmrnn r. r. r. r.mvrr Aan de inwoners van AXEL en Omstreken berichten wij, dat onze vertegenwoordiger weer eiken WOENSDAG te Ter Neuzen zal zijn bij den Heer ALLAART, Lange Kerk straat 5, tot het aannemen van bestellingen op Heeren», Jongens- en Kinderkleeding, Confectie en naar maat. WGT Onze kleeding is chique van coupe en van prima bewerking. Beleefd aanbevelend, MIDDELBURG LANGE DELFT H 13. Met 30 eigen Magazijnen. n 6 7 Credieten tot elk bedrag 6

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3