Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. de „Reste del Carlino" een in lerview toegestaan, waarin hij verklaart, dat Duitschland een spoedige, algemeene ontwape ning'wenscht. Hierin gaat Duitsch land samen met Italië. Hij verklaarde verder, dat men een volk van 65 millioen zielen niet kan behandelen als paria' vooral niet daar het zooveel heeft bijgedragen tot den cultu reelen vooruitgang. Wat heeft Duitschland te vin den in een Volkenbond, die het mindervvaarig -behandelt Een staat, die zijn burgers niet de noodige veiligheid kan bieden, is een factor van onzekerheid in de internationale betrekkingen Op de vraag, wat von Schleicher verstaat onder gelijkrechtigheid verklaarde von Schleicher, dat Duitschland inzake bewapening dezelfde rechten opeischt als de overige staten. Indien de overige staten het Duitsche systeem niet navolgen, zal Duitschland genood zaakt zijn, zijn weermacht te her vormen! Het Duitsche leger heeft geen luchtmacht, geen tanks geen zware artillerie, geen lucht afweergeschut, geen onderzeeërs geen kruisers, geen vliegtuig moederschepen, hoewel deze wapens te Genève verdedigings wapens werden genoemd. Ook de bepalingen inzake de wapenfabricatie, welke Duitsch land zijn opgelegd, moeten ofwel algemeen worden, ofwel Duitsch land kan er zich niet meer aan storen. Tenslotte verklaarde vonSchlei- ler, dat indien de gelijkrechtig heid niet wordt erkend, Duitsch land niet meer zal deelnemen aan de Ontwapeningsconferentie, terwijl het tevens door contract breuk van de medecontractanten gedwongen zal zijn zijn nationale veiligheid te herstellen. De Ned. Jaarbenrs. Dinsdag is te Utrecht de 27e jaarbeurs, zijnde de najaarsbeurs van 1932, geopend met 1053 deelnemers, zijnde 49 méér dan de najaarsbeurs van 1931. Bond van boerinnen. De Nederlandsche Bond van Boerinnen en andere plattelands vrouwen, die in nauwelijks twee jaar tijd zijn aantal leden tot ongeveer twee duizend heeft weten te voeren, zal zijn jaar- lijksch congres houden van 18 20 October in de School voor Wijsbegeerte bij Amersfoort. Crisis-Varkenswet. Bij Kon. Besluit is benoemd tot regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Crisis- varkenswet 1932 ir. S. L. Lou- wes, te Zwolle. Bestrijding van de iepen- spintberers. Wij hebben de iepenspintke- vers als belangrijke overbrengers van de iepenziekte leeren ken nen. Maakt men deze insecten nu het leven moeilijk of zelfs onmogelijk, dan moet hun aantal achteruit gaan en daardoor zal de kans op nieuwe besmetting van onze iepen verminderen of ophouden. Hoe kan men nu de ontwikkeling dezer kevers tegen gaan Theoretisch is de zaak hoogst eenvoudig. Men behoeft slechts er voor te zorgen, dat de kevers geen geschikte broedge- legenheid meer vinden. Wij hebben gezien, dat zy zich air sluitend ontwikkelen in de schors van stammen cn dikkere takken van zeer zieke, stervende of doode iepen. Het voorschrift ligt dus voor de hand. Ruim al deze iepen op Da moeilijk heid is alleen, in welk stadium van de ziekte een aangetaste iep voor verwijdering in aanmerking komt. In de eerste plaats is dit het geval, als zoo'n iep dood of by na dood is. Maar er zijn grensgevallen. Deze betreffen hoornen, die weliswaar zeer dui delijk ziek zyn, maar toch nog eenigeo tijd in leven kunnen blijven. Dergelijke hoornen kun nen voerloopig geapaard worden en wel zoo lang als hun schors nog niet door de kevers wordt bewoond. Daar dit echter slechts een kwestie van tijd is, betee- kect het sparen gewoonlijk uit stel van executie. De tweede moeilijkheid is het verwyderen van de gevelde boo men. Men bedenke, dat men met het vellen alleen er nog niet is, want in de schors van ge velde iepenstammen gaat de ontwikkeling der spintkevers nog geruimen tijd door. Zelfs als men boomen kapt, die nog niet door de kevers zyn bewoond en men laat ze ergens liggen of stapelt ze op, dan worden ze onmiddellijk door tal van kevers opgezocht, die zich in de schors boren en zich verder erin ont wikkelen. Zulke boomeD werken als een magneet, die talrijke kevers uit de omgeving aantrekt. Reeds na betrekkelijk korten tijd, soms een maana na het vellen. Storten zy nieuwe generaties van kevers in ontelbare hoeveel heden over de omgeving u t Hierdoor vindt nieuwe besmet ting op groots schaal plaats en het is dus duidelijk dat zulke versch gekapte iepenboomen groot gevaar opleveren. Het beste middel om de ge velde boomen voor de ontwik keling van de spintkevers onge schikt te maken is het ontschor sen. Dus men trachte dit zoo veel mogelijk in de praktijk te brengen, ook waar zich moeilijk- hedea mochten voordoen. Indien mogelyk, moet men de schors verbranden ot deze op andere wijze vernietigen. Ook in de dikkere takken kan nog ontwik keling van den schorskever plaats hebben. Men zorge dus er voor, dat de schors van deze takken eveneens zooveel moge lyk onschadelijk worde gemaakt. Zeer dikwyls is vastgesteld, dat b v. de iepen bij boerderijen be smet werden, doordat men niet ontschorst iepenhout, van elders aangevoerd, op het erf had op gestapeld. Ook kleine hoeveel heden niet ontschorst iepenhout, b.v. voor brandhout, kunnen reeds eeu ernstig basmett'ngs- gevaar opleveren. In plaats van het ontschorsen, dat het meest aanbevelenswaar dig is, kunnen de iepen ook onder water worden bewaard, mits dit spoedig na het kappen geschiede. Indien nog deelen van de schors boven water uit steken, gaat echter de ontwik keling van de kevers in deze deelen door. Proeven vanwege het Iepenziekte-Comité genomen, om geveld iepenhout op andere wyze tegen de kevers te be schermen, wezen uit, dat behan deling van de stammen met ruwe carbolineum goede resultaten oplevert. De kevers zochten de stammeD, die daarmede waren besmeerd niet op. Bovendien bleef de schors van op drze wijze behandelde stammen er geruimen tjjd opzitten, hetgeen voor de gebruikswaarde van het hout van groot belang is. Indien deze methode ook in de praktijk aan de verwachtingen voldoet, dan zou hiermede de bestrijding van den iepenspint- kever ongctwijteldeen belangrijke schrede verder zijn gebracht. Nog een noodkreet. De Vereeniging Groep Bloe misterij" uit deu Nederlandschen Tuinbouwraad heeft te Amster dam een uiteeuzeit'ng gegeven van den noodtoestaud waarin de bloemisterij zich tengevolge van de crisis bevindt. Door velerlei handelsbelem meringen als invoerrechten, in voerverboden en contingentee- ring ondervinden de Nederland sche bloemisten thans groote schade. De verkoop kan alleen gehandhaafd blyven ten kos e van de flhancieele opbrengst der producten. Wil de Nederlandsche bloem- kweeker en de Nederlandsche bloemenwinkelier zich kunnen blyven handhaven, dan heeft hij daarbjj ten zeerste noodig den steun van het Nederlandsche pu bliek. Laat dit slju kamers steeds moer en meer sieren met onze bloemen en planten tot xyn eigen genoegen en tot het welzijn van den bloemist. In 1930 werden alleen aan afgesneden bloemen uitgevoerd 3 831.000 K.G. tegen een waarde van 6 442 000. In 1931 werden gfëxporteerd 6 363 000 K.G. togen een waarde van slechts 7.843 000 Het uit gevoerde product bracht derhalve ongeveer 4 000 000 t8 weinig op. Voor 1932 zijn de u tv o ir- cijters nog ongunstiger. In de eerste zes maanden van 1931 werden uitgevoerd aan afgesnt den bloemen 5.166.000 K G te gen een waarde van 6.322 000 en in dezelfde periode van dit jaar slechts 3 289.000. K G. tegen een waarde van 2.978 000. Waar dus het bloemistery-be dryf 'e lijden heeft onder den nood der tijdeD, daar moet on- derzjjds worden gepoogd, zei de heer MensiDg, in het belang van de duizenden beoefenaars van dit bedryf en in het belang van de gelden, welke in dit bedrijf zyn gestoken, om de moeilijkhe den althans zoo gering mogelijk te makeD. Er zyn verschillende wegen om dia moeilijkheden te vermin deren. Zoo kunnen regeerings- bemoeiingen van verschillenden aard onze nooden gunstig b<ïn- fluenceeren, maar bovenal moet het Nederlandsche publiek bloe men koopen. Het gaat er om de bedrijven van 3000 vaderlanders in deze moeilyke tijden zoo goed moge lijk gaande te houden,opdat ook zy weder arbeid aan vele ande re kunnen blyven geven. AXEL, 9 Sept. 1932. Door den heer P. J. van Ben- degem. lid van den Gemeente raad alhier, zijn aan het college van Burg. en Weth. de volgende schriftelijke vragen ingediend le. Is het aan B. en W. bekend, dat A. Olijslager alhier in totaal tl 186,60 pensioen geniet, in plaats van f881,25, zooals in de Raadsvergadering van 19 April 1.1. aan de Raadsleden door B en W. is medegedeeld 2e. Wanneer deze vraag beves tigend moet beantwoord worden, willen dan B. en W. in de eerst volgende Raadsvergadering mede- deelen, hoe het komt, dat ze niet direct het juiste bedrag hebben voorgelegd aan den Raad 3e. Daar nu A. Olijslager in totaal (ouderdomsrente inbegre pen) jaarlijks een inkomen zou hebben van f 1642,80, oordeelen dan B. en W. het ook noodig, om in de eerstvolgende Raads vergadering met een voorstel te komen bij den Raad, om de drie honderd gulden toeslag, welke hem met een kleine meer derheid is toegekend, in te trekken Ter toelichting zij medegedeeld, dat de heer Olijslager bij de ontslagname verzocht om zijn pensioen van f 157,45 als ge meentebode te verhoogen met f300. Na de meening van enkele Raadsleden, die oordeelden, dat zijn totaal pensioen (mede wegens andere fanctie's) f981 te weinig was, nam de Raad na staking met 7 tegen 5 stemmen het besluit, om dit gedurende 5 jaren te verhoogen met f300 toeslag. Gebleken is intusschen, dat het pensioen van dhr. Olijslager als gemeentebode niet f 157, maar f 463 bedraagt, zoodat de toeslag van f300 reeds in het wettelijk pensioen is begrepen, en alzoo in dat geval toeslag overbodig wordt geacht. Nadat de Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" zich in verbinding heeft gesteld met het bestuur van de Winkeliersveree- niging alhier, is bepaald, dat de volgende week alhier een film voorstelling met muzikale bege leiding zal worden gegeven ter bevordering van den Nederland schen handel en industrie en ter bestrijdirg der werkloosheid. De gemeente Graauw en Langendam zal het gemeentelijk eleclrisch bedrijf met ingang van 1 Jan. 1933 overdragen aan de P. Z. E. M. voor een som van f5000, Een kanaal (loor Z. Vlaanderen. Door het Z.-Vl. Kanaal-Comité is een adres gezonden naar Prov. Staten van Zeeland, van den volgenden inhoud Weledelgestrenge Heeren, Ondergeteekenden, allen leden van het Zeeuwsch-Vlaamsch Ka naal-Comité, geven met verschul- digden eerbied te kennen, dat binnen afzienbaren tijd een nieuwe scheepvaartverbinding tusschen de Westerschelde en het Volkerak tot stand zal komen met a's eindpunt Dintelsas en Bath en als invalspoort voor zeevaartverkeer vermoedelijk een zeehaven te Bergen op Zoom dat een dergelijk kanaal de mogelijkheid biedt om Zeeuwsch Vlaanderen economisch dichter bij Nederland te brengen door een kanaalGraauw— HulstSluis kil —Philippine Bakkersdam Sluis dat Zeeuwsch-Vlaanderen zich door laatst genoemd kanaal op genomen zou zien in het Neder landsche, Belgische en Noord Fransche kanalenstelsel dat een dergelijk kanaal niet alleen Zeeuwsch-Vlaanderen, doch ook aan overig Nederland en België groote voordeelen van doorgaand verkeer biedt; dat Z VI. er dus alle belang bij heeft een dergelijk kanaal geheel of gedeeltelijk zoo spoe dig mogelijk verwezenlijkt te zien, te meer waar Z.V1. steeds dringerder behoeft gaat gevoelen aan economische opleving en emplooi voor velen zijner bewo ners, hetgeen o m. moge blijken uit den nog steeds bestaanden trek in deze streek naar elders en den reeds jaren lang bestaan- den regelmatigen achteruitgang der bevolking in de landbouw gemeenten en speciaal die ge meenten, die het meest geïsoleerd liggen van het grootere verkeer; dat vooral in den huidigen crisistijd behoefte bestaat aan productieve werkverschaffing en het vooral met het oog op den bevolkingstoestand zeer ge- wenscht zou zijn, dat Z VI. na deze crisis in grootere mate mee zou kunnen profiteeren van eco nomische opleving door langs een nieuw kanaal de mogelijk heid te bieden van meer gele- legenheid voor industrie-vesti ging; dat uitvoering in werkver schaffing in verband met de be staande behoefte aan productieve werkverschaffing zeer gewenscht is; dat voorts bij verschillende gelegenheden, zooals bijv. op het onlangs te Terneuzen gehouden Negende Binnenscheepvaartcon- gres algemeen adhaesie betuigd werd aan het plan van ir. M. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en oud-minister van Waterstaat, om naast de Z.V1. kanaaiuitbreiding te komen tot een nieuwe veer- verbinding over de Westerschelde nabij Graauw met de Brabantsche wal, met de mogelijkheid van snelverkeer tusschen Noord Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen langs dien weg, met name aan sluiting op het Nederlandsche spoorwegnet in Noord Brabant en den spoorweg Hulst—Terneuzen dat een dergelijke veerverbir.- ding in verband met de te ver wachten uitbreiding van het auto verkeer, dat volgens deskundigen binnen afzienbaren tijd in den lande driemaal zoo groot zal zijn als thans, in de eerstvolgende jaren geen afbreuk zal doen aan het rendement der reeds bestaande Zeeuwsche veerverbindingen op de Westerschelde, die dan veel eer ontlasting van haar autover keer zullen behoeven dat verschillende onderdeelen van alle bovengenoemde plannen reeds herhaaldelijk bestudeerd en aanbevolen zijn door bevoegde deskundigen en autoriteiten, ter wijl de streek o.m. reeds honderd aren lang om uitvoering vraagt van het kanalenplan Axelsche SassingHulst en ook op ver gaderingen van het Z.V1. kanaal- comité de adhaesiebetuigingen van gewestelijke autoriteiten ten aanzien van uiteenzettingen, welke deskundigen als de heeren ir, M, Bongaerts en ir, Van Konij* nenburg e.a. van bovengenoemd kanaal en verkeersplannen gaven, legio zijn en verzoeken Uw college met aandrang een spoedige uitvoering van waterstaatswerken te willen bevorderen, welke strekken tot voorziening van bovengenoemde verkeersbehoeften, zulks daar en telkens waar mogelijk is, door bij de Regeering mede aan te dringen op de gewenschte eco nomische toenadering van Z.V1. uit zijn isolement en door steun te verleenen aan de plannen, welke tot stand zullen moeten komen met behulp van Rijk en Pronincie, alsmede door besluiten te nemen omtrent de werken welke in uitvoering komen bij de Provincie. Hetwelk doende, enz. Dezer dagen is te Hulst midden op den dag ingebroken bij een familie die eenige uren de stad was ingegaan om naar een wielerwedstrijd te kijken. Bij hun terugkomst bemerkten zij dat van een kast in de woonkamer de deuren openstonden die met geweld bleken te zijn openge trokken. Uit de kast werd ver mist een portemonnaie inhouden de eenige Nederlandsche bank biljetten en klein geld. Op 'n kamertje op den zolder hadden de dieven zich meester gemaakt van 'n geldkistje waarin zich bevonden 'n postspaarbankboekje waarop een aanzienlijk bedrag stond, eenig goud geld en bui- tenlandsch bankpapier. De ach terdeur der woning schijnt met geweld te zijn opengerukt. Men heeft op het tijdstip waarop de inbraak moet zijn gepleegd een tweetal personen ieder met een fiets in de omgeving gezien en vermoed wordt dat deze de in braak hebben gepleegd De po litie stelt een onderzoek in. Onder St. Jansteen zijn 'n 60-tal jonge witte leghornkippen gestolen, vertegenwoordigende een waarde van 65 gulden. Ver moedelijk is de diefstal door Belgen gepleegd. Het hok waar uit de dieren werden ontvreemd stond op nog geen meter afstand van het hok van den waakhond. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 14060.03, terugbetaald f 14877.84. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4618. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9'/, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Bed. H. Avondm. Nar, 2 30 Dezelfde. Dankzegging. Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Ds. B. van Neerbos van Ter Neuzen. Bed. H. Avondm. Nam. 2.30 Dezelfde, 'u Av. 6 Dezelfde. Het lijk vaa deu vermisten passagier van do Belgische ple zierboot Joyce is onder 's Heer Arendskerke aangespoeld. Woensdagmiddag omstreeks balt vier is te Soesterberg op tot nu toe onverklaarbare wyze het Fokker-jachtvliegtuig D 16, bestuur door den luit.-vlieger L. T. C. J. M. van Hootegem, nabjj Soesterberg boven de bosschen van de Paltz, tijdens een oefen- vlucht, naar beneden gestort. De bestuurder, de eenige inzittende werd op slag gedood. Het toe stel is totaal vernield. Smeekschrift van schippers kinderen. Zooals algemeen bekend is, verkeeren de binnensshippers ia ZONDAG 11 SEPT. 1932. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2