Binnenland. Gemengd Nieuws. Duitschland en Frankrijk, Frank rijk en Italië, Italië en Joego slavië onbeduidend te noemen. Joego-Slavië is ontstaan uit het voor-oorlogsche Servië, een Bal kanstaatje zonder noemenswaar digen invloed. Toen de macht van Turkije op het Balkan-schier eiland echter ineenstortte en het groote Oostenrijk-Hongarije in stukken viel, konden de Serviërs hun ideaal verwezenlijken, n.l. het vereenigen van al hun ras genooten in één staat, het tegen woordige Joego-Slavië. Dit be- heerscht thans den Oosteiijken oever van de Adnatische Zee en dat is niet naar den zin van Italië, dat sinds onheuglijke tijden deze zee als zijn speciale in vloedssfeer heeft beschouwd. Nu heeft Italië nog Fiume en eenige andere plaatsen op den Oostelij ken oever, doch aan den anderen kant zijn er in het voormalige Oostenrijksche gebied, dat thans aan Italië is gekomen, tal van Slavische inwoners, die door de Serviërs als hun landgenooten worden beschouwd. Allemaal redenen, waarom de beide staten niet in de beste verhouding tot elkaar staan. Voeg daarbij het feit, dat Hon garije van meening is, dat ge deelten van zijn wettig grondge bied aan Tsjecho-Slowakije, Roe menië en Joego-Slavië zijn j geven, zoodat dit land bereid is tot elk verbond, dat het tegen zijn buurstaten zou kunnen bescher men, dan is de uitdrukking „Europeesche verdeeldheid" niet overdreven. Het zoo verdeelde West-Europa omvat slechts een klein gedeelte van den aardbol Wanneer wij Rusland er niet bij rekenen, valt de Oostelijke grens ervan om en bij den dertigsten meridiaan en als men dit gedeelte van Europa op de wereldkaart ziet staan, valt het dadelijk op door het groote aantal grenslij nen. Doch van dit naar verhou ding kleine, sterk verdeelde en door onderlinge veeten bedreigde gebied hangt de toekomst van het blanke ras en het lot der geheele menschheid af. Geen uitbreiding. De Minister van Financiën deelt in antwoord op een vraag van het Kamerlid K. ter Laan, mede, dat bij hem voorhands niet het voornemen bestaat over te gaan noch tot afschaffing, noch tot uitbreiding van de Staatsloterij. Verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. Het Departement van Water staat heeft een aanvang gemaakt met de onteigening van gronden, noodig voor de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland, wijziging van de over genoemd kanaal liggende bruggen en ver- legging en verhooging van den spoorweg Roosendaal-Vllssingen nabij Vlake. Zoo is dan eindelijk de uit voering in zicht van een groot werk van nationale en interna tionale beteekenis. Tot nu toe moesten de velen, die verlangend naar een verbreed kanaal Hans weert-Wemeldinge uitzagen, zich tevreden stellen met gissingen en geruchten. Thans heeft de wa terstaat zijn definitieve plannen dienaangaande bekend gemaakt. Plechtige uitvaart. Het was Zaterdagmorgen te Maastricht een ongekende volte van vreemdelingen, die de plech tige begrafenisdiensten van den overleden Kardinaal Van Ros- sum wilden bijwonen. Er werden in alle kerken en op alle altaren H. Missen van Requiem opgedragen voor de zielerust van den Kardinaal en wel door een groote menigte buiten- en binnenlandsche gees telijken, abten en prelaten, die aanwezig waren. In de stad hingen van alle openbare gebouwen, kerken en de meeste woningen der binnen stad de vlaggen halfstok} de straatlantaarns waren met rouw floers omhangen. Precies half elf begon de plechtige stoet van Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Abten en Prelaten te trekken, gevolgd door een groote menigte priesters en reguliere geestelijk heid, tallooze wereldrijke autori teiten en een enorme massa af gevaardigden van godsdienstige en sociale organisaties uit Lim burg en de naaste gebieden van Duitschland en België. Te 11 uur, toen de stoet in de kerk had plaats genomen, werden op verschillende zij-altaren tege lijkertijd H. Missen opgedragen. Na de verschillende plechtige diensten werd het lijk te 3 uur naar het klooster te Wittem overgebracht. volhouden, dan zult gij onder vinden, dat voor hen die meer zegen verwachten van arbeid voor hun dagelijksch brood, ook in ruimere mate steun wordt verleend, als de nood dringt. De weerstandskas had f2453 aan inkomsten en f 593 aan uit gaven, zoodat er f 1859 over was. Voor steun in Twente werd f 19 en voor het t.b.c. fonds f'72 afgedragen. Het ledental was verminderd met 7 en toegenomen met 56 leden. AXEL, 6 Sept. 1932. Toen gisterochtend de tram van 8,35 uit Zaarnslag alhier aan den Nieuwendijk nabij C. Heijnsdijk den weg zou kruisen, kwam de locomotief in aanraking met een cammion, bespannen met twee paarden, die rustig van de weeg brug aldaar afkwamen, terwijl de bestuurder, afkomstig uit Seven eecken (B.) zich nog op de weeg brug bevond. Gelukkig had de machinist het spoedig bemerkt en remde hij uit alle kracht, wat echter niet kon voorkomen, dat de cammion een hevigen stoot kreeg en voertuig met paarden enkele meters door de locomotief voor zich uit weiden geschoven. Een en ander liep echter met geringe schade en eenige ver traging af. Men kon hier dank baar zijn, dat niet de paarden waren geraakt, wat een kwestie van een paar seconden was. Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders, Vrijdagavond hield de afdeeling Axel van bovengenoemden bond alhier hare 3e jaarvergadering in het Zondagsschoolgebouw, waar toe ongeveer 120 mannen en vrouwen waren opgekomen. Dat stoelen en banken niet als ge woonlijk achter elkaar stonden, maar rond gedekte tafels, waarop hier en daar een bouqetje prijkte, gaf aan de vergadering een fees telijken indruk. Toen allen ge zeten waren opende de dhr. Jac. Goossen de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak daarbij zijn genoegen uit, dat gezien den groei der vereeniging men alle reden tot dankbaarheid had, nu de afdeeling in crisistijd opgericht (dank zij die crisis Red.) thans 171 leden telt. Dhr. A. J. Oostdijk bracht als secretaris hierna het jaarverslag uit, waarin hij een overzicht gaf van de gehouden vergadering en werkzaamheden van het bestuur, die o.a. tot gevolg hadden, dat men op de cokesfabriek en am- moniakfabriek in plaats van 5 pet. loonsverlaging welke werd voorgesteld, resp. 40 en 38 ct. per uur had weten te behouden, met 3 vacantiedagen. Ook de gehouden landdag was, ofschoon het weer niet meewerkte, toch nog een mooie propaganda. Dhr. Jansen rapporteerde, dat de commissie de rekeningen en kas in orde had bevonden, waar na dhr. C. van Tatenhove uitge breid verslag deed vanhetfinan- ciëel beleid. Gezien, dat er onder de leden 1562 aanmeldingen waren wegens werkeloosheid, met totaal 7062 werklooze dagen, moest er f7167 als vergoeding uit de kas worden genomen, waartegenover een ontvangst stond van f1510 als contributie, zoodat f 5656 moest worden bij gepast door het Hoofdbestuur. Spr. zegt, dat als hij een kijkje nam op de arbeidsbeurs alhier, dat er dan procentsgewijze een groot verschil was met de andere organisatie's en het deed hem goed, dat zijn organisatie daarbij een gunstig beeld vertoonde, tegenover andersdenkenden. Dat beteekent, zei spr., dat er bij ons nog geen arbeidsschuwheid be staat en de leden nog, zooveel in hun vermogen is, arbeid trachten te vinden, al is het ook voor een loon, dat niet voldoende is. Dat is verblijdend in een tijd, dat velen erop uit zijn eerst hun organisatiekas maar. leeg te halen en dan naar de steun. Spr. spoort zijn medeleden aan tot Na een korte pauze waarin gedienstige jo ;ge dames een eenvoudige tractatie aanboden en een orkest uit „Hosanna" eenige muzikale nummers gaven, werd het woord verleend aan dhr. M J. Kunst, die als lid van het hoofdbestuur deze vergadering met zijne tegenwoordigheid ver eerde. Zooals gewoonlijk wist deze spreker zijn gehoor weer in te nemen door een geestdriftige toe spraak. Spr. feliciteerde de af deeling met het succes, dat 3 jaar geleden met 6 man begonnen, nu in Axel kan gesproken worden van een Christelijke vakorgani satie alieen van fabrieks- en transport-arbeiders, tellende 171 leden. Dankbaar mogen we zijn, zei spr., dat we hier onder al de zorgvolle omstandigheden zien opleven een vereeniging, wier mannen en vrouwen uitdragen de chr. beginselenniet voor zich persoonlijk, ook niet voor hun vereeniging, maar voor de ge heele maatschappelijke samen leving. Dankbaar, dat God ons tegenover degenen, die dezen groei met leede oogen aanzien, mannen gaf, die het Evangelie stellen tegen de revolutie. Spr. verdedigt zich voorts tegen een schrijven van dhr. Rippen, in „De Fabrieksarbeider" het orgaan van de zgn. neutrale of moderne Ver. van Fabrieks- en Trans- portarb.", naar aanleiding van den gehouden landdag. Hij zal er niet diep op ingaan, maar meent, dat als die heeren in eigen tuintje wieden willen, er nog genoeg te doen is. Spr. sluit zijn rede met opwekking tot aansluiting bij hen, waar men thuis hoort en waar men weet het niet buiten God te kunnen stellen, maar alleen van Hem redding is te wachten in benarde tijden. Wij negeeren niet de stof felijke belangen, maar stellen die ondergeschikt aan de geestelijke nooden. Hierna trad Ds. J. S. Post op en wenschte eveneens de ver eeniging geluk met den groei. Wat betreft het schrijven in „De Fabrieksarbeider" dat de vorige spr. aanhaalde, bevestigde spr., dat ook zijn naam daarin was genoemd. Hij had het liever niet beantwoord, omdat hij het nu maal overbodig acht om zich daartegen te rechtvaardigen. Maar spr. vindt het wel van beteekenis, dat men van die zijde zooveel notitie neemt van hetgeen in de gelederen van de chr. vakbewe ging ook hier omgaat. Het eenige wat in dat schrijven grieft is dit, dat men zegt, dat de gees telijken, waarmede dan ook spr. bedoeld wordt, de arbeide'rs jaren lang hebben losgelaten, toen ze overgeleverd waren aan de wille keur van de werkgevers en nu de arbeiders daartegen eenigen invloed krijgen, de geestelijke voorgangers trachten dier. invloed te stuiten. Spr. werpt die be schuldiging van zich. Ten leis men hier nog pas 3 jaar georga niseerd en spr. heeft van af het begin deze beweging met ge noegen gevolgd, en het nooit noodig geacht daartegen op te treden, omdat er van dwaling geen sprake is zooals b.v. bij de katholieken het geval is. Spr kreeg de krant met het bewuste stukje van een vriend uit de Zaanstreek, een chr. arbeider, die in een organisatie zit, welke spr. reeds 12 jaar geleden leerde ken nen, als in zeer goeden reuk staande in die streek, ook van patroonszijde, al kwam het ook wel voor, dat er geschillen waren. Men is er dus naast, als men denkt, dat spr. pas 3 jaar de chr. vakbeweging volgt. Spr. stapte hiervan af en wees op de onzekerheid van het leven en in 't bizonder van den arbeider. Hoe wordt het nü als een zegen be schouwd, als men geregeld arbeid vindt en hoe zou het een zegen zijn, als de wereld weer in z'n gewone banen werd geleid. Spr. hoopt, dat God het spoedig daar heen leiden zal, dat weer de ge ordende toestanden terugkeeren. Van Hem moeten we dat wachten, niet van revolutie en daarom moeten wij ons biddend schikken in de omstandigheden, waarin we leven. Ter afwisseling werden nu eenige comische voordrachten ge geven en muziek, die goed in de smaak vielen. Mededeeling werd gedaan van verschillende afgevaardigden van zustervereenigingen, enz., die ge- lukwenschen uitspraken. Ten slotte sprak nogmaals dhr. Kunst voor het t.-b.-c.-fonds riep daarvoor alier steun in en ein digde met dank aan God voor dezen leerzamen en gezelligen avond- We ste'dsn het onzerzijds op prijs tot bijwoning daarvan te zijn uitgenood'gd. Boe zit dat Toen we informeerden naar de reden, waarom bij de onderhan delingen van werkgeverszijde slechts één organisatie was ver tegenwoordigd en van de werk nemers drie, vernamen we o. a., dat de R. K werkgeversvereni ging, de afd. Axel van de N. C. B. niet wenschte te onderhandelen over een collectief arbeiders contract. We vernemen nu echter van werkgeverszijde (officiëele bron) dat men zich over dat bericht heeft verbaasd, aangezien aan de N. C. B. nimmer officiëel is ge vraagd om aan die onderhande lingen deel te nemen. In de afgeloopen week is te Terneuzen een winkelweek gehouden, waaraan verschi lmde wedstrijden waren verbonden, zoodat er voor degenen, die tijd en gelegenheid hadden iederen dag een kijkspelletje was. Af gaande op de berichten, die men verspreidde, hebben dan ook tal van kijkers hun belangstelling ge toond en vooral Woensdag was er met den marktdag veel volk op de been. Het ongunstige weer van j.l. Zaterdag noodzaakte tol uitstel van een te geven vuur werk als slotstuk. Maar desniet tegenstaande mogen de Neuze- naars (of Nosenaars) op eenige geslaagde vermakelijkheden en wedstrijden terugzien, dank zij de samenwerking van de Winkeliers- vereeniging en de V.V.V. aldaar. Zaterdagmiddag kwam bij Driekwart de auto, waarin ir. Consolo met zijn echtgenoote, van Sluiskil naar Gent rijdend, in aanraking met een der palen van de .electr. verlichting. De auto werd geheel ineen gedrukt, doch de inzittenden kwamen er met eenige verwondingen af. We vernemen, dat de auto slipte, zoodat het een geluk mag heeten, dat het rijtuig tegen de paal stuitte, anders was de wagen ongetwijfeld in het kanaal gereden. De Rijkswaterstaat heeft het aanleggen van een tegelrijwielpad op den Rijksweg tusschen Hulst en Kapellebrug gegund aan W. J. en A. de Bruijn te Terneuzen, voor f 7745. Te Philippine is een Bur gerlijk Armbestuur gesticht, het welk tot heden daar niet was. Tot leden werden benoemd de heeren R. Everaard, R. Rammeloo en P. Wijne, met als secretaris penningmeester de heer C. de Mul. Óp 1 October treedt het in werking. Te Sint Jansteen is door de politie gearresteerd de Belg R. de R., verdacht van diefstal van kleeren en sieraden in de grensgemeente Sinaai. Hij zal aar. de Belgische Justitie uitge leverd worden. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een rijwielplaatje (belasting- merk). Inlichtingen bij J. Oosting. Stranding op de Schelde. Men schrijft uit Breskens aan de Midd. Crt. Het van Antwerpen komeade en voor Zeebrugge bestemde pas sagiersschip Joyce met ongeveeer 140 man aan boord, hoofdzake lijk afkomstig uit de Belgische plaats Braine d'Alleud nabij Brus sel, raakte Zaterdag voor de ha ven te Breskens op een plaat vast. De krachtige Z.W. wind, die spoedig in storm veranderde en de ruwe zee maakten het nood zakelijk hulp in te roepen. De wakkere en zeer hulpvaardige Breskensche viss'chersbevolking was als altijd paraat en direct trokken een 10-tal visscherssche- pen naar het in nood verkeeren- de schip aan en de passagiers de noodige hulp te verstrekken. Dit gaf aan de opvarenden van de Belgische boot, die doods angsten uitstonden direct eenige verlichting. Intusschen waren te Vlissingen gestationneerde sleep- booten en reddingbooten telefo nisch gewaarschuwd, die direct koers zetten naar het in nood verkeerende schip. Na vele moei lijkheden mocht het de B.R. 14, schipper L. de Pagter, die weder getrokken werd door de B.R. 15, schipper M van den Broecke ge lukken om verbinding met het schip te krijgen. Ook de sleep boot „De Schelde" begon bij aan komst direct pogingen in het werk te stellen om verbinding tot stand te brengen, waarbij jammer genoeg een droevig ongeluk ge beurde. Bij het afschieten van een verbindingspijl trof deze doodelijk een der opvarenden. Langzamerhand was de positie van het schip aanmerkelijk ver beterd en na ongeveer een uur met golf en wind te kampen te hebben gehad kwam het schip in dieper water en kon het vervol gens op eigen kracht de haven te Breskens binnenstoomen. De passagiers werden alhier gastvrij ontvangen en na van droge klee ren voorzien te zijn trokken ve len van hen nog denzelfden dag per tram en autobus naar Blan- kenberghe. In een onderhoud met den Bres- kenschen visscher Jac. van der Heuvel, die aan de redding deel nam en reeds een 40-tal schip breukelingen heeft gered, deelde deze het volgende mede: Ik dacht, dat ik wellicht met mijn motorsloep hulp verleenen kon, door passagiers van het schip over te brengen op de bot ters, om reden er voor de botters geen doen aan was om langszij de boot te komen. Direct ging ik met mijn sloep en mijn me debemanning, de heeren J. H. Vermeulen en Jan Vermeulen naar buiten. Toen ik bij het schip kwam, had reeds de botter de B.B. 14 door een staaldraad verbinding met het schip, deze werd weer gesteund door de B.R. 15- Ik zag, dat er voor ons geen doen aan was om langszij van de boot te komen, zoolang die botters trokken, maar het duurde niet lang of hun draad knapte af van de haling van de zee. Ook de botter B.R. 7, schip per J. W. van den Heueel kreeg na veel moeite vetbinding met het schip, doch ook diens tros brak. Wij hadden intusschen vrij baan gekregen en probeerden langszij te komen, dat ging, te geweldig. Toen wij nage noeg op zij waren, kwam er een zware breker, die ons met kracht tegen het schip wierp het schip helde naar ons over en het boeisel van onze sloep werd in gedrukt met drie opvolgende boorden. Bemerkende, dat wij van den Noordkant van de plaat wei nig konden uitrichten, zijn wij over de plaat naar den zuidkant geloopen, waar de sleepboot Hoek van Holland inmiddels ooH

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2