Landbouw. bisschopswijding van Mgr. F. Joosten te Vught te hebben ver richt, is daar ernstig ongssteld geworden. De toestand van uitputting, had zich in den loop van den dag dermate verergerd, dat de geneesheer het noodig achtte den lijder naar het gesticht „Calva- liënberg" te doen overbrengen. Het gold een zwarcn aanval van suikerziekte waaraan de Kardi naal reeds jaren leed. Willem M. A. van Rossum werd 3 September 1854 te Zwolle geboren. Op het seminarie te Kuilen burg opgevoed, weid hij in 1873 novice te Roermond en werd in 1879 tot priester gewijd. Na een korten leertijd in Roermond te hebben doorgemaakt, werd hij tot professor in de dogmatiek en scholastiek te Wittem benoemd, waar hij in 1893 als rector op trad. Twee jaren later werd hij naar Rome geroepen. Van 1904 tot 1917 maakte hij deel uit van de Commissie, belast met de codifi catie van het kerkelijk recht. Zijn verdiensten zijn door Paus Benedictus XV niet vergeten. Ook bij van Rossum's benoe ming tot kardinaal op 27 No vember 1911 verklaarde Paus Pius X nadrukkelijk, dat deze bevordering het gevolg was van zijn uitgebreide kennis. Van Rossum was de eenige Nederlandsche kardinaal. Onder enorme blijken van ver eering, liefde en aanhankelijkheid vierde hij hier te lande zijn gouden priester-jubileum en zijn 75sten geboortedag. Van de hand van Kardinaal van Rossum zijn verschillende belangwekkende theologische werken verschenen. De plechtige uitvaartdiensten voor kardinaal van Rossum zul len a.s. Zaterdag te Maastricht in de St. Servaaskerk worden gehouden. Daarna zal het stoffe lijk overschot worden bijgezet in den grafkelder te Wittem. De Minister van Justitie heeft in verband met het overlijden van kardinaal van Rossum aan den Provinciaal der Redemptoristen te Wittem (L de deelneming der Regeering betuigd met het ver scheiden van dezen Kerkvorst, die in zijn eerbiedwaardigen arbeid in dienst van de Roomsch- Katholieke kerk tevens aan den Nederlandschen naam bijzonderen luister heeft bijgezet. Uitbetaald door werklozen kassen f 2 627.379. Door het Rijk is betaald f767 188. Van 53 gemeenten met rond 280.000 inwoners wa ren nog geen gegevens binnen gekomen. Eerste Ned Herv. Ke; k in de Wieringermeer. Onder groote belangstelling van dorpsbewoners en genoo- digden heeft Zateidagmiddag de plechtige inwijding plaats gehad van de eerste Ned. Herv. Kerk in de Wieringermeer te Slootdorp. Als voorganger trad op prof. dr. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Zuiderzeefonds der Ned. Herv. Kerk. Na opening van de bijeen komst met gebed en voorlezing van gedeelten uit Johannes 4, Openbaring 21 en Psalm 84, heette spreker de aanwezigen welkom en bracht dank aan allen, die tot de totstandkoming heb ben meegewerkt. Ds. Van Paassen van Haarlem sprak namens de generale synode, de sydonale commissie voor de kerkelijke belangen in den Zui derzeepolder, alsmede namens het provinciaal kerkbestuur van N.-Holland, woorden van waar deering en dank. bedrijf, zeer slechte financiëale omstandigheden) toestaan, dat meer wordt afgeleverd. In die gevallen kunnen extra bewaar- kosten in rekening worden ge bracht. Deze zullen bedragen 50 cent per 100 K.G. van het geen in de periode 15 Augustus Cm 31 October teveel wordt afgeleverd en verder 15 cent por maand, als te vroeg gele- verd wordt. De extrakosten worden verrekend bij de nabe taling. Een lid-aaugesloteno die zijn recht tot het leveren van tarwe in de periode 15 Augustus i/cn 31 October wil overdragen aan een ander lid-aangeslotene, kan hiertoe een schriftelijk verzoek indienen by het Bestuur van de (Jew. Tarweorg. L'anbouwhuis, Goes. Deze overdracht, waarbij een lid-aangeslotene afstand doet van zijn recht van leveren over de genoemde periode, zal op speciale formulieren mo9ten geschieden, die bij de kring secretarissen van de G T.Z. ver krygbaar zijn. Do iopenziokto. III. Minder bier. Aan de N. R. Cf. wordt mede gedeeld, daf het bierverbruik, niettegenstaande den warmen zomer, afgenomen is. „Als verder bewijs van den achteruitgang is het brouwerijbe- drijf, gevolg van de crisis en ook van de nieuwe Drankwet, kan dienen, dat verschillende brouwe rijen haar personeel beginnen te verminderen. Ook de Rotterdam- sche brouwerijen deden dit reeds door niet-aanvulling van openge vallen plaatsen, inaar de toestand in het brouwerijbedrijf is nu zoo danig, dat binnenkort 'n honderd tal werklieden zal moeten worden ontslagen voor een groot ge deelte vast personeel, dat reeds jaren in de brouwerijen werkte". Anderen noemen als oorzaak hiervan dat het bier veel te duur is. Veilig verkeer. Bij Kon. Besluit is Ier verze kering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer o.m. bepaald, dat een diensttijd van een bestuurder van een autobus niet meer mag bedragen dan 10 uur, met deze uitzondering, dat éénmaal gedu rende elke kalenderweek een diensttijd 12 uur mag bedragen. De gezamenlijke duur van de diensttijden mag per kalender- week niet meer dan 55 uren bedragen. Een bestuurder van een auto bus moet tusschen twee opeen volgende diensten een onafge broken ihsttijd van ten minste 12 uren genieten met deze uit zondering, dat éénmaal gedurende elke kalenderweek met een on afgebroken rusttijd van ten min ste 10 uren kan worden volstaan. Een bestuurder van een auto bus moet elke kalenderweek op zijn standplaats een rustdag van ten minste 30 uren genieten. Zoodanige bestuurder moet ten minste éénmaal in elke 4 opeen volgende kalenderweken een rustdag op Zondag genieten. Voorts wordt verboden in een autobus te rooken. Deze bepalingen treden op 2 October a.s. in werking. Najaarskeuring voor dekhengsten. De Rijkskeuringen voor dek hengsten zijn als volgt vastge steld Middelburg 25 Oct., Zierikzee 25 Oct., Kattendijke 26 Oct., Hulst 27 Oct., 9 u. v.m A x e 1 27 Oct, 13 30 u. n.m. en Oost burg 28 Oct, 8.30 u. v.m. De keuringen zullen alleen geschieden door de Cornmissiëo van het Stamboek voor het Ne- derland»ch Trekpaard en van het Stamboek voor het Zeeuwsch Belgisch Trekpaard. Keuringen door de Rijkscommissie zullen dit najaar niet plaats vinden. Derhalve kunnea alleen hengsten Worden aangegeven, welke zijü ingeschreven in een der boekeu van het N.T.S. ot vanbetZ.BS W cniilnnzensteun. Over het tijdvak van 3" to, V7r* met 30 Juli 1932 werd uitgege ven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van staat cq. provincie) aan werklozen steun f4.752 450. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies c.q. provincie) voor werkverschaffing f 1 295.508. Aflevering tarwe 1932. Het Bestuur van de Gewpste- lijke Tarweorganieatie voor Zee land brengt ter kennis dat de regeling voor de aflevering van tarwe van den oogst 1932, zoo als deze per circulaire van 12 Aug. bekend is gemaakt, komt te vervallen. Bij de nieuwe regeling voir de aflevering is in aanmerking genomen, dat tarwe die vroeg wordt ingenomen over het geheel niet zoo best is te bewaren. De levering wordt nu geregeld als volgt le. Bedryreu met 1 B.A. of minder tarwe mogen deze in één partij afleveren; 2a Bedrij ven met meer dan l Heet. tarwe, mogen afleveren in de periode 15 Sept. t/m 31 Oct. 1000 K G „nar met tarwo bebouwde H A Ieder ilid-aangeslotene zal dus t/m 31 October in totaal 1500 K G. tarwe pén. met tarwe be bouwde HA. mog.en afleveren De afgeleverde zaaita'.^we wordt bierby berekend. Op schriftelijk verzoek kan het Bestuur in byzondere ge vallen (b v, vertrek, beëindigen* Zij wordt door iepen spintkevers overge bracht. De schors van iepen, die is een vergevorderd stadium van iepenziekte verkeeren, laat ge makkelijk los. Rsomen, die afge storven zijn, vindt men gewoon lijk reeds na eenigen tyd geheel en al van hun schors ontdaan. By nadere beschouwing ziet men, dat de stammen en de stukken losgelaten schors een vreterij van insecten vertoonen, die zich voordoet als thlrijke kronkelende boorgaugen, die een waar labyrinth vortnen. By iepen, die nog niet zoo sterk zyn aan getast, vormen deze booreaugen zekere regelmatige vraatfiüuren. Men kan dan steeds een hoold- boorgang of uaoedergang onder scheiden, dia ongeveer iü de lengterichting van den stam of van de dikkere takken is gele gen en die een lengte van en kele centimeters bereikt. Van deze hoofdgang stralen aan weerszijden aanvankelijk smal lere kronkelende boorgangen uit die allengs iets wijder wordet), totdat zij, na een lengte rau plm. 10 c.m. te hebben bereikt, plotseling ophoudeD. Deze vraat- figuren worden teweeggebracht door de zgn. iapenspintkeverB, dit zijn kleine, glimmend zwart bruine torretjes van een gedron gen lichaamsbouw, die, borende in den bast der zieke iepen, zich ontwikkelen. Ü3 moeder kever boort zich van buiten naar binnen, doet dan de reeds genoemde loodr, chte moedergang ontstaaD, zet daarin haar eitjes af, uit deze eitjes ontwikkelen zich spoedig de larven dit zyn korte, pootloozp, wormpje en deze larven boren de zijdeiingsebe gaDg, totdat zij, volwassen zijnde, zich aan het uiteinde der zydeliugsche lar- vengangen verpoppen. Hier komen de jonge kevers uit, die zich op deze plaatsen door een boorgat van binnen naar buiten werken en kruipende en vlie gende den stam verlaten. E" komen voornamelijk twee soor ten van iepenspintkevers in ons land voor, de zgn. groote en de kleine iepenspintkever, weten schappelijk geheeten Scolytus scolytus en Scolytus multistria- tus. Deze kevertjes verschijnen in een onnoemelijk groot aantal uit zieke iepenbooinen en ook uit de zulke, die reeds geveld zijn en ergens worden opgesla gen, want nog geruimen tijd, eigenlyk totdat de schors er in groote stukken af valt, kunnen de kevers zich in zulke stammen ontwikkelen. De jonge iepenspintkevers, die de stammen verlaten hebben, vliegen by mooi weer overdag in grooten getale rond en hebben de gewoonte zich naar de kro nen der iepenboomen te bege ven, onverschillig of deze ge zond of reeds aangetast zyn Daarna gaan zy vreten aan de jonge takken Met een Duitschen vakterm noemt men deze vretery „Nachfrass". Door middel van deze „Nach- frass" voelt de jonge kever zich met het sappige en voedselryke weefsel der plant, waardoor de eieren vat den vrouwelyken kever tot rijpbeid komen. Eerst als deze „Nachtrass" ruim een week geduurd heeft, vliegen de kevers weg en beginnen dan elders weer de stammen of dikkere takken aan te boren, ten einde zich op de reeds be schreven wijze voort te planten Het is gebleken, dat deze ke vertjes bij het overbrengen van de iepenziekte een rol van groote beteekenis spelen. In de zeer zieke iepen met afstervende sceors ontwikkelt de zwam der iepenziekte vruchtlicbaampjes in de schors. Deze vrachtenli chaampjes ontstaan gewoonlijk in de uiteinden der larvegangen, waar de verpopping plaats heeft. Wanneer de jonge kever nu uit de pop te voorschyu komt, raakt hjj besmet met de sporvn van do zwam. De aldus besmotte jonge kever vliegt uit, begint zijn „Nachtrass" en brengt daar by de sporen van de schimmel op de verwondingen aan de tak ken over. Op deze wijze kan bij de takkenstelsels van even tueel nog gezonde iepen inlee teeren. Dit doen zoowel de groote als de kleine iepenspint kevers. Verschillende onder zoekers ook in het buitenland, hebben deze wijze van ziekte- overbrenging thans met zeker heid vastgesteld. Wij hebben bier dus te doen met het zeer merkwaardig geval, dat een ern stige schimmelziekte van een boom gerpgeld door een bepaald iosret wordt overgebracht. AXEL, 2 Sept. 1932. Zij die verwacht hadden Woens dagavond met Koninginnedag een paar mooie concerten te j hooren zijn niet teleurgesteld geweest. Reeds bij den aanvang waren zeer velen op de Markt rond de kiosk geschaard en dank zij de medewerking van politie en publiek, was het zeer stil Met waardeerirg werd dit van verschillende zijden opgemerkt. Aandachtig luisterde men naar de verschillende solisten, die een dankbaar applaus inoogstten. Na Concordia betrad Hozanna de muziektent. Ook dit corps gaf haar beste krachten om de aanwezigen te amuseeren. Met een koraal (Psalm 66) werd de avond besloten. Een begin. Opnieuw zijn [Ogingen aange wend om te komen tot een zgn. zwemvereeniging, die zich in de eerste plaats tot doel stelt alhier een geschikte badgelegenheid tot stand te brengen. Herhaaldelijk is dit van verschillende zijden gepoogd, doch steeds ontbrak de noodige medewerking. Toch kwam telken jare in het badsei zoen weer de aandrang en zoo trachtte de heer F. N. Hiemstra alhier dezer dagen opnieuw voe ling te krijgen met de betrokken autoriteiten en kon zich dezen keer met moedgevende varwach tingen vleien. Hierdoor gesterkt noodigde hij verschillende ingezetenen tot het houden van een vergadering op jl. Dinsdagavond in het Gulden Vlies, met het resultaat, dat een 18-tal personen aan de oproeping gehoor gaven en daarenboven nog tal van bewijzen van sym pathie met het doel waren inge komen, zoodat veilig op de me dewerking van een dertig leden kan worden gerekend. Met vol doening werd kennis genomen van de mededeeling van dhr. Hiemstra, blijkens welke deze reeds met succes de noodige stappen had gedaan om zich van de medewerking te verzekeren van die lichamen, welke in dezen den eersten stoot moeten geven tot welslagen. Uit de aanwezigen werd nu een 4 tal personen aangewezen om leiding te nemen, vormend alzoo het voorloopig bestuur van de voorloopige vereeniging. Het waren de heeren W. A. den Bog- gende, voorzitter, F. N. Hiemstra, secr.-penn., J. L. M. Boot en C. Hamelink, Uit den boezem der vergadering werd gevraagd hier aan ook den gemeente-opzichter dhr. D. van den Berg, (die ver hinderd was om tegenwoordig te zijn) toe te voegen, wat z.h.s. werd^goedgevonden. Aan deze heeren nu werd opgedragen om met de betrokken personen con tact te zoeken voor de noodige vergunningen, ten einde aan de Kleine Kreek een eenvoudige, doch zoodanige zwemgelegen- heid in te richten, dat men schelijker wijze gesproken gevaar is uitgesloten. Nu we een paar dagen verder zijn, kunnen we tot ons genoegen mededeelen, dat hiertoe, na over leg, medewerking is verkregen van het Bestuur van den polder Beoostenblij Bewesten en ook van den aanpalenden eigenaar dhr. J. Bakketv Hierbij gevoegd de toe zeggingen, die door de gemeen telijke autoriteiten bij vroegere gelegenheid zijn gedaan en den gewaardeerden steun van ver scheidene plaatselijke notabele personen, kunnen we ten opzichte van deze zaak hoopvol de toe komst tegemoet gaan. Natuurlijk zal er nog wel een enkel woord over te spreken zijn, maar dat is van later zorg. Hoofd zaak is, dat het fundament ge legd is. We hebben daarbij het ver trouwen, dat de peilers, langs welke het gebouw zal worden opgetrokken, uit „eikenhout" be staan, zoodat het zaakje stevig in elkaar gezet kan worden. Als de noodige benzine voor de motor aanwezig is, zal men eens zien, hoe vlug die naar „Bad-Axel" rijdt Door slippen kwam gister avond een Belgische auto op den Langeweg even voorbij Drie- schouwen in aanraking met de leuning van de leidingbrug zoo dat het rijtuig vast geraakte. Gelukkig dat de leuning sterken de vaart van de auto niet groot was, anders zouden de 5 passa giers, die hevig geschrokken waren, er niet zoo goed afge komen zijn. Vliegdemonstraties te Holst Blijkens achterstaande adver tentie wordt op initiatief van de Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer te Hulst op Zaterdag 10 September een vlieg- demonstratie gehouden. Deze demonstraties worden ge geven door de Siidwest-Deut- sche Sportvliegersverein. met het doel de luchtvaart te bevorderen, omdat zij in het vliegtuig het verkeersmiddel der toekomst ziet. Zij wil bewijzen, dat het vliegen weinig gevaar op levert, teneinde het vertrouwen voor het reizen per vliegtuig te winnen. Door diverse verrichtin gen in de lucht wil zij aantoonen de tegenwoordige beheersching van het vliegtuig en door een de monstratie met een valscherm la ten zien, dat dit in geval van nood een zeker redmiddel is. Aan de demonstratie wordt deelge nomen door den leeraar in het vliegen Maier, de kunstvliegers Moog, Resch, Diedrichs en erf prins zu Hohensoims-Lich, alle leden der vereeniging en men- schen die in luchtvaartkringen welbekend zijn. Gezien het groote succes dat deze Vflegvereeniging overal oogstte, zal het haar ongetwijfeld ook hier in Zeeuwsch-Vlaanderen niet aan belangstelling ontbreken, temeer waar een dergelijke ver tooning vcor deze streek iets zeld zaams mag heeten en de vrije Za terdagmiddag voor velen een gun stige gelegenheid is om de vlie gers in hun prestatie's na te gaan. De marechaussée te Koe wacht heeft dezer dagen des nachts een persoon, afkomstig uit België, aangehouden die een 13-tal kippen, vermoedelijk door diefstal verkregen, bij zich had, De man kon de herkomst def dieren niet verklaren. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Kapellebrug is benoemd mej. E. Vael te St. Jansteen. De marechaussée te Bres- kens heeft aangehouden en tef beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeran Vc

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2