Binnenland. Gemengd Nieuws. Do botersteun. I. J De crisis-zuivelcentrale werkt en het publiek merkt dit alleen aan het stijgen van den boter- prijs. Verder houdt zijn gezichts kring op de uitwerking van de wet op, waarschijnlijk omdat zij zeer ingewikkeld is en niemand nog kan voorspellen, waarheen zij ons voeren kan. Wij hebben in Nederland naar schattirg 1.250.000 koeien, die circa 4.500.000 liter melk produ- ceeren. Deze beesten trekken zich van de crisis niets aan en zoo lang zij voldoende voer krijgen, verschaffen zij den boer een bepaald aantal liters melk. Kan de boer daaruit zijn kosten niet bestrijden dan heeft hij de keuze tusschen zijn beesten te laten slachten, wat hem een klein bedrag in handen doet geven, doch waardoor hij van zijn ver dere onkosten bevrijd is (wat directe voederkosten etc. betreft, want pacht of hypotheekrente gaan door) of verlies nemen op zijn melk in de hoop op betere tijden. Het afslachten van het vee doet echter onzen veestapel achteruit loopen en deze draagt in normale tijden flink bij tot onze welvaart. Vandaar, dat de Regeering de veeboeren trachtte steunen en daaitoe de crisis- zuivelwet in het leven heeft ge roepen. Met opzet zeggen we trachten te steunen, want de toekomst zal moeten leeren, of die steun geen tijdelijk lapmiddel is. Het gaat nl. voornamelijk over de boter markt. Ir. normale tijden werd een groot deel van de boter uit gevoerd, terwijl de invoer niet noemenswaardig is. In de crisis jaren is dit echter veranderd. De export vermindert sterk en de invoer nam in de eerste maan den van dit jaar zoodanig toe, dat de Regeering hiervoor con- tingenteering invoerde. Daarna is de invoer weer op het oude, ge ringe peil teruggevallen. Doch de prijzen op de wereldmarkt daal den door de onderlinge scherpe concurrentie zeer sterk en wer den, in allen gevalle voor Neder land verliesgevend. Of Denemar ken en Australië op de wereld markt nog loonend ^kunnen ver- koopen door de depreciatie van hunne valuta's, is niet te zeggen, terwijl men omtrent den Russi- schen kostprijs in het duister tast. De melkboer stond dus voor een catastrophe, tenminste wan neer de Regeering niet ingreep. De Overheid heeft ingezien, dat er iets gedaan moet worden en heeft een steunregeling ontwor pen, waardoor de binnenlandsche prijs op de boter verhoogd werd. Voor het buitenland kon echter die verhoogde boterprijs niet gelden, want dan konden we niet concurreeren en zouden dus an dere landen de hoeveelheid boter leveren, die wij tot dusverre verkochten. We moeten dus de boter aan het buitenland met verlies verkoopen, om onze klanten te honden en om dat verlies te dekken, moeten de binnenlanders dan de boter maar duurder betalen. Een en ander met inbegrip van de (op zijn Hollandsch) vele ad ministratiekosten, die op deze regeling rusten, zooals zegels, kaarten, werk- en maandlijsten, correspondentie, circulaires en de ambtenaren die voor een en an der noodig zijn. Hoe meer boter er nu aan het buitenland tegen goedkoope prijs wordt geleverd, hoe grooter dus het offer is, dat wij moeten brengen, m.a w. hoe grooter het verlies door den bui- tenlandschen handel is, hoe duur der wij de boter betalen moeten wat we natuurlijk gaarne doen, terwille van de crisis. Maar intusschen lijkt die me thode veel op de regeling voor de varkenscrisissteun. Beter gezegd nog op de Russische manier, waarop de tarwe in ons land werd gebracht en die wij met zooveel woorden als een hatelijke methode hebben voorgesteld. Want het is een even zuiver dumpingsstelsel. Dit kan echter niet blijven duren, Het is een proet om te zien, of werkelijk de veehandel of de veeboeren nu door dezen steun uit de misère zijn, maar blijkt dat daarin geen verandering komt, dan moet men het dumpen (verkoopen tegen ver liesgevende prijzen in het buiten land, mogelijk gemaakt door hoo- gere binnenlandsche noteering) staken. Dit is echter van later zorg, want eerst moeten de resultaten worden nagegaan, niet alleen ten opzichte van de exploitatie, maar moeten ook nauwkeurig de we reldverhoudingen worden bestu deerd en nagerekend worden, wat er gedaan moet worden om niet een blijvende belasting van den verbruiker te krijgen, zonder nut. Want de meiksteun aan den boer is ook voor hem onvoldoende om een loonend bedrijf te scheppen. Indien men in dit stadium niet alles deed om den export te prik kelen, dan zou de melk de bin nenlandsche markt overstroomen en zou de Regeering met de han den in het haar zitten om den boeren den toeslag uit te betalen. Zij zal dan andere maatregelen moeten nemen, zooals het ge dwongen laten verbruiken van melkbrood, het verhoogen van de menging van margarine met versche boter etc. Strengere verkeerscontrole. In de afgeloopen dagen is op den Rijksweg bij Muiden een scherpe controle uitgeoefend naar aanleiding van een publicatie van den Minister van Justitie wiens aandacht het had getrokken, dat over het algemeen te weinig wordt toegezien op de toepassing van het voorschrift van art. 15, lid 2, der wet op de openbare middelen van vervoer, welk voorschrift luidt als volgt .Motorrijtuigen met andere be stemming welke voor vervoer van personen worden gebezigd, wor den voor toepassing van den bij art. 10 bedoelden algemeenen maatregel van bestuur mede als openbare middelen tot vervoer van personen beschouwd, indien zij ruimte bieden voor tenminste acht personen buiten den be stuurder". De Minister heeft er voorts op gewezen dat bij wedstrijden, fees telijke gelegenheden en dergelijke, die veel publiek uit verschillende deelen des lands doen samen komen een goed deel van de belangstellenden wordt aange voerd door middel van uiterst primitief en uit een oogpunt van veiligheid alleszins onvoldoende op passagiersvervoer ingerichte vrachtauto's, waarvan niet is aan te nemen dat zij voor die gelegen heid zouden zijn gekeurd. Daar het uiteraard groote moeilijkheden en verkeers-stagnatie oplevert, in dien tegen een dergelijk passa giersvervoer eerst op de plaats van aankomst maatregelen worden genomen, achtte de Minister het gewenscht dat zooveel mogelijk bij den afrit of onderweg daar tegen zou worden opgetreden. Voorloopig werd in dertig ge vallen proces-verbaal opgemaakt 19 verbalen betroffen het vervoer van personen met -vrachtauto's welke daarvoor nret waren ge keurd. Dan waren er niet inge schreven motorrijtuigen bijsom mige bestuurders waren niet .voor zien van een rustdagkaarr, terwijl ook goederen op Zondag per auto werden vervoerd, hetgeen even eens behoudens uitzonderingen bij de wet is verboden. Bestuurders van auto's mogen er rekening mede houden, dat ook langs andere wegen in ons land de controle zal worden verscherpt. AXEL, 30 Aug. 1932 J Volgens gewoonte zal alhier morgenavond weer worden ge concerteerd ter gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin. We ontvingen ter aankondiging de onderstaande programma's Wanneer we deze meer op den keper beschouwen, dan zijn deze uit extra gekozen nummers samen gesteld, zoodat we maar zeggen willen, dat er te genieten zal zijn. We willen daarom bij voorbaat een beroep doen op de mede werking van het publiek", om tijdens het spelen der muziek zóó te luisteren, dat iedereen de muziek volgen kan. Dit geldt voornamelijk voor de solo-num mers. Alleen bij de volksliederen zouden we willen vragen luistert niet, maar zingt allen mede, uit volle bprst Om half negen uur begint „Concordia" en heeft het volgende programma, voor wat we kunnen noemen een solisten-concert. 1. Volkslied. 2 Gentsche leute, marsch. 3. Les éiincelles d'or, polka v. piston, solist H. v. d. Berge. 4 La chansondesnids,fantaisie- polka voor 2 clarinetten, solisten J. Wijna en P. van Hoorn. 5. Souvenir, concertstuk voor bariton, solist P. Verijzer. 6. Le chevalier Bréton, fantaisie- mazurka voor bombardonsib, solist Adr. van Meurs Sr. 7. Flutinette, polka voor kleine fluit, solist Adr. v. Meurs Pz. 8 Abschied Gladiatoren. 9. Oud Wilhelmus. En om half tien zal „Hosanna"' de volgende nummers uitvoeren: 1. Koraal. 2. Mes Adieux a St. André, marsch, Gadenne. 3. Aan de oevers der Schelde, fantaisie pastorale, Minne. 4 Paraphrase over een lied van C. Malan. 5. Fantaisie Romantique, Montagne. 6. Cadettenmarsch, Sousa. 7. Wilhelmus. Driemanschap. Zaterdag jl. ontving „Concor dia" hare Zusterverenigingen van Hoek en Zaamslag en sloot hiermede het trio der kleine festivals. Het weer was subliem, wel wat warm voor marcheeren, maar dat hebben de muzikanten er wel voor over, immers het doel is, om aan de bevolking eenige aangename Zaterdagavond uren te verschaffen, de nering doenden door den kwaden tijd te helpen en zelf eens echt „uit" te zijn. Muziek toch doet zorgen vergeten. Voor dit festival was dezen keer een kleine wijziging aange bracht. De „muzieken" werden nl alle drie in elkaar geschoven, wat een groot gezelschap van 100 executanten vormde, en zoo trok men onder commando der drie directeuren door de straten van Axel de gezamenlijke ingestudeerde marschen uitvoe rende. Aan het station werd even een verversching genomen en daarna weer terug naar de Markt, waar de stoet ontbonden werd en om 6 uur met de concerten werd aangevangen door „Concordia", gevolgd door „Elk naar zijn krachten" van Hoek en „Volhar ding" van Zaamslag. Een groot publiek volgde de verschillende nummers en toonde zich door applaus dankbaar voor het ge bodene. Inmiddels vergaderden de be sturen op de bovenzaal van dhr. Dieleman—Koole, waar onder de gebruikelijke toespraken het „Ver bond" weer werd versterkt. Na afloop van het concert der „Volharding" om 9 ure verza melden alle muzikanten zich andermaal op de markt en op nieuw werd Axel rondgemar cheerd, ditmaal beschenen door het fantastisch fakkellicht van de Axeische brandweer, en gevolgd dooreenein opgewekte stemming verkeerende, dansende en zin gende jeugd. Onder dezen rond gang werden weer eenige leden caféhouders bezocht, waarna terug naar de markt werd ge marcheerd alwaar onder leiding van den Directeur van „Concor dia" de marsch „Abschied Gla diatoren" van Blankenburg werd uitgevoerdeen waardig slot voor dezen genotvollen avond, Zonder stoornis liep alles in de beste orde af, terwijl een woord van lof toekomt aan de politie, die op voorbeeldige wijze het verkeer regelde. Het Drieman schap Sta Pal 1 Deen staking. Zaterdag hebben alhier een tweetal vergaderingen plaats ge had, nl. van den Ring Axel van den Chr. Boeren" en Tuinders* bond en s avonds van de land- - Ónder Westdorpe ontspoor arbeidersorganisaties. Beide wa- de gisteravond een goederenwa, ren emed hPrnrht P„ gen van de ZeeUWSCh-Vlaaras2 ren goed bezocht en gezien het gemeenschappelijk onderwerp „loonregeling voor de arbeiders" is druk gesproken. Wat betreft de arbeidersver gadering is deze gezien den laten tijd van het zomerseizoen tot voorloopige overeenstemming gekomen nl. om te aanvaarden een dagloon van f 2 25 gedurende 7 zomermaanden en f2 voor de wintermaanden. De werkgevers namen dit voor stel eveneens in overweging, na dat zij vroeger f 2 hadden gebo den voor zomer en winter. Bij stemming bleek echter, dat de meerderheid er tegen was, n.l. 37 en slechts 12 waien er voor. Eveneens werd verworpen een voorstel om aan arbitrage te on derwerpen de beslissing of er met 7 of 8 zomermaanden zal worden gerekend. Een en ander zal schriftelijk worden medegedeeld en verder wordt een afwachtende houding aangenomen. We gelooven niet, dat het in dit seizoen nog tot staking zal komen, maar dat de verhouding tusschen de partijen in den land bouw er niet op zal verbeteren is een feit, want naar we vernemen werd door de arbeiders stellig verwacht, dat hun aanbod van f2, resp. f2,25 zou worden aan genomen, waar reeds f2,50 was gevraagd. Waar eenerzijds werkloosheid dreigt en de weinige inkomsten de arbeiders tot armoede brengen, terwijl anderzijds de werkgevers door de lage marktprijzen even min hun bedrijf loonend weten te maken, wordt het een moei lijke toestand. - Gemeld wordt, dat dezer dagen een fitter van de gem. gasfabriek alhier in een perceel in de Zeestraat den meter wilde lichten en bemerkte, dat iemand hem vóór was geweest. Het toe stel was verbroken en de dub beltjes waren verdwenen. Wanneer de vermoedelijke da der naar zijn vaderland is, en men wil hem zoeken, dan zal men goed doen een Alpenkaart mee te nemen en een retourtje te nemen naar het schoone Italië. Zondagavond werd alhier brand waargenomen in Oostelijke richting. Getroffen door den rooden gloed, die deed vermoe den, dat de plaats des onheils binnen Axels landpalen lag, werd kort beraad gehouden en spoe dig hadden de brandweerman nen in costuum de auto bestegen en toeterde men de Beoosten- blijsche straat door. Men was reeds over de grenzen, toen werd waargenomen, dat het gevaar nabij de Hulstersche Sassing heerschip Het was de landbouw schuur van J. Heijens die in brand stond. Eenmaal kort bij gekomen, kon men de verzoeking niet weerstaan, om door te rijden. Het kost niets en de gemeente heeft toch over of tekort, 't is ook 'i zelfde. Op het terrein was reeds een handspuit aanwezig doch deze kon niets tegen de vuurzee uit richten, terwijl er bovendien nog geen voldoende water was te krijgen. Wat zou men alzoo met 2 auto-spuiten beginnen zegge twee, ja. Want ook de Terneu zensche brandweer was het even zoo vergaan. Ook haar was zóódanigen ijver bekropen, om te redden, waar 't mogelijk was, dat men doorstoomde, al was het tot Walsoorden Intusschen was de schuur met den oogst, een stier en 9 varkens tot prooi van het vuur geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. We vernemen, dat morgen (Woensdag) te Terneuzen een provinciale meisjesdag zal wor den gehouden, door de Vereen. tram, waardoor ongeveer eenuuil vertraging in het verkeer ontstond Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Voor het examen handen arbeid slaagde te 's-Gravenhace Mej. M. S. Schiffdr te Hulst. Postzegel-tentoonstelling. Op de Zeeuwsche Postzegel- Tentoonstelling te Vlissingen werden o.m. bekroond H. A. Lyppens, Ter Neuzen met groot verguld zilveren medaille en klein zilveren medaille voor België typen en kleurverschillen compleet Tsjecho-Slowakijebij na compleet; Engeland nummer 8 in 240 verschillende lettertypen compleet. En D. E. Wolfert, Ter Neuzen met klein verguld zilveren medaille, voor Bosnië compleet; Bulgarije compleetMontenegro: bijna compleet. Te Middelburg is gisteren een feestweek geopend ter ge legenheid van het 35 jarig be staan van de Vereen. „Handels belang". Hieraan zijn concerten en ten toonstellingen verbonden, die ze ker het drukke vreemdelingenbe- zoek aan Zeelands tuin nog zul len vergrooten. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op demon- stratie's van gastoestellen, elec- trische artikelen en waterleiding, waarvoor ruim 20 exposanten zijn gekomen. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een zilveren broche. M. Haak, Oude Wijk F 64. Een portemo.inaie, inhoudende eenig geld. Veldwachter Griep. Te Domburg had zich een meisje te ver in zee gewaagd en bevond zich in levensgevaar. Verschillende reddingspogingen faalden door de ruwe zee. De res-luit. der Huzaren Abr. Bu- teux van der Kamp slaagde er tenslotte in, door de branding te komen en het meisje dat aoh- ter de branding dreef nog op het nippertje met levensgevaar te redden. De taltrjjke, op het strand aanwezige menigte, bracht den moedigen redder een geestdriftige ovatie. Een landbouwer te Uden (N.-Brabant) had een der laatste dagen 's morgens om zes uur een zijner koeien uit den stal gehaald, teneinde het dier ban den kooper te gaan afleveren. Nauweljjks was hy eehter met de koe op weg, of zij brak lo» en ging aan den wandel. Loopend langs de mesthoop bereikte het dier het lage stroodak van het baerderytje van landbouwer B. Het dak kon de vracht blijkbaar niet torsen en het beest zakt* met de voorpooten door het dak. Tot overmaat van ramp kwamen de pocten juist terecht by land bouwer B, die nog op z'n leger stede lag. Begrijpelijkerwijze ver wekte het geval heel wat con sternatie in de vroege morgen uren. Op een onbewaakten spoor wegovergang by Workum is een paard en wagen, welke beladen was met gras, gegrepen door den trein. Het voertuig werd over een afstand meegesleurd, waarbjj het paard los raakte, en ongedeerd bleef. De voerman werd van den wagen geslingerd, en met zware verwondingen opgenomen. De wagen werd geheel ver brijzeld. Het graan In brand 1 Met leede oogen, schrijft het van M V nn r*"t~~ "UT"" I r' b' zien de Drentsche M. V. op Geref. grondslag boeren naar de uitgestrekte ros- en waaraan ook door do A„r. I dl„ li8g!» rVp?n en waaraan ook door de Axel sche meisjesvereeniging zal wor den deelgenomen. Voormiddags zal worden ge sproken door de Bondsvoorzifster' onderwerp Theorie en Praktijk en des namiddags door den heer euSepinV5 °raVenhage °Ver 1 T' W°rden Beoog" jeugaroepmg, Bejner geeD geld -n kag in de Augustuszon. Een over vloedige oogst staat voor de deur, doch is er blijdschap Ziet men niet weleer met on verschilligheid of met angst den komenden tyd tegemoet, als er er Ofty

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2