Transpireerende Voeten, Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. In September wanneer alle varkens gemerkt moeten worden bestaat het merken uit het aan brengen van een tatoueermerk op het linkeroor. Alle varkenshouders in Zeelanc dienen lid te worden van de Zeeuwsche Varkenscentrale, ook de landarbeider met 1 varken anders kan hij geen bewijs ver krijgen van het Bestuur der Zeeuwsche Varkenscentrale voor ontheffing van de slachtbelasting Het lidmaatschap is kosteloos Het Bestuur der Zeeuwsche Var kenscentrale heeft de kosten van het merken in September vastge steld op f 0.15 per merk. De varkenshouders moeten, wanneer de merker zijn komst heeft aan gekondigd, zijn varkens opgestald hebben. Wanneer de varkenshou der zulks verlangt, is de merk'; verplicht zijn materiaal zoo goed mogelijk te ontsmetten, de var kenshouder moet echter voor ontsmettingsmateriaal zorgen. Iedere varkenshouder wordt in zijn eigen belang aangeraden om den merker en de commissie die inventariseert, alle hulp te ver- leenen, die gevraagd wordt. Na een door den Minister te bepalen datum zullen geen ongemerkte varkens meer op een bedrijf aanwezig mogen zijn. Wanneer een varkenshouder geen mede werking verleent, zal hij voor groote moeilijkheden komen te staan. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten Gemeld is, dat Prins Hendrik der Nederlanden in het begin derer week in streng incognito tc Ostende met een jacht van een zijner vrienden in gezelschap van twee heeren is gearriveerd. Daarna is de reis voortgezet naar Vlissingen, waar Z K. H. een bezoek bracht bij den Burge meester en heden lezen we, dat de Prins ook Domburg bezocht, vergezeld van den Commissaris der Koningin en van zijn adjudant, luitenant ter zee Termijtelen. De Prins bracht een bezoek aan den burgemeester en mevrouw Van VoorthuysenVon Stein Cal- lenfels op villa „Nehalennia", waar hij de morgenkoffie ge bruikte. T A K A. en distrihntie-ccntrales. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft naar „Het Volk" meldt, ter sprake gebracht de eischen, die de V A.R.A. aan den bond van exploitanten van radio distributie- centrales heeft voorgelegd. Deze eischen luiden 1. Afschaffing van alle aan- sluitingskosten. De aangeslotenen betalen een waarborgsom van f 4, die terugbetaald wordt, wanneer de geabonneerde een jaar onder broken is aangesloten. 2. Invoering van een glijdende schaal der aansluitingstarieven bij particuliere radio-centrales, op de volgende basis centrales tot en met200abon- né's 35 cents per week centrales met 200—300 abon- né's 30 cents per week centrales met meer dan 300 abonné's 25 cents per week, alles voor 2 stations. 3. Invoering van weekinning der abonnementsgelden, wanneer zulks door de meerderheid der aangeslotenen bij een particuliere centrale wordt verland. 4. Medezeggenschap der ra dio-luisteraars door de bevorde ring van een zoodanige samen werking, dat den luisteraars een redelijken invloed wordt toege kend op den gang van zaken in de centrale, o.a. instelling van het Instituut der luisteraarscommissie, die jaarlijks uit de aangeslotenen bij elke centrale wordt gekozen en ais schakel dienst doet tus- schen exploitant en abonné's op nader vast te stellen regelen. 5. Instelling van een of meer fondsen, waaruit aan de exploi tanten een uitkeering wordt ver- 1 ders het aantal gratis-aangesloten werklooze abonné's, een en ander uit te voeren in samenwerking met de onder 4 genoemde luis teraarscommissie. Landbouw. Verbetering geitenras. Wegens zijn vertrek naar Wa peningen nam ir. J. Siebenga te Goes ook ontslag als voorzitter van de Prov. Vereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zeeland. In zijn plaats heeft het bestuur benoemd mr. P. Dieleman te Middelburg, die deze benoeming aanvaardde. AXEL, 26 Aug. 1932. Woensdagavond gaf de har monie „Hosanna" alhier een mooi concert, dat door een be langstellend publiek werd aange hoord. Vooral de oudere num mers die deden herinneren aan het Concordia van 20 jaren geleden, deden goed aan. Men wordt nu eenmaal gaarne aan het verleden herinnerd, als dat prettig is. De Landarbeiderskwestie, Zooals bekend is, heeft te Goes een conferentie plaats gehad met den Rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse en het bestuur van den Ring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, waarvan de heer Joh de Feijter te Zaamslag voorzitter is, ter eene en de vertegen woordigers van de drie Landar beidersbonden (neutrale, chr. en r.k.) in deze streek anderzijds Naar we vernemen, waren de laalsten vol goede verwachting, doch groot was de teleurstelling te moeten vernemen, dat van werkgeverszijde geen enkel man daat was gegeven. Met andere woorden men kon niets doen. De Rijksbemiddelaar bepaalde zich daarom tot het vragen naar de eischen welke de arbeiders hadden en die, zooals bekend, luiden: een collectief arbeidscon tract met zoo mogelijk een dag loon van f2 gedurende de win termaanden en f 2.50 in de zo mermaanden, terwijl men in den oogsttijd 35 cent per uur vroeg. Deze verlangens zijn reeds vroe ger aan de werkgevers kenbaar gemaakt en bekend is zelfs, dat het voornoemde bestuur daar niet afkeerig tegenover stond. De heer Aalberse adviseerde den werkgevers om spoedig een ledenvergadering te beleggen en daarin een definitieve beslissing te nemen. Alzoo is geschied, maar nu werden de bordjes ver hangen en werd den afgevaar digden opgedragen om in de eerstvolgende conferentie die jl. Woensdagavond alhier gehou den werd aan te bieden een uurloon van 20 cent met een minimum dagloon van f 1.80 De arbeidersafgevaardigden wezen dit aanbod pertinent af, waarop als bemiddelend voorge steld werd een dagloon van f 2 van af 1 September a.s. tot 1 Augustus 1933. De arbeiders wezen ook dit af en vroegen een arbritagevoorstel, d.w.z. een voorstel, waarmede de besturen in principe accoord gaan, maar waarover de leden vergadering van beide partijen beslissing moet nemen Ofschoon dit er bij de wederpartij in 't eerst niet in wilde, kwam men toch ten slotte overeen om dan dïn de leden voor te leggen een agloon van f2 gedurende de wintermaanden en f 2.25 voor de zomermaanden (April tot en met October) en voor dorschloon in den oogsttijd 35 cent per uur. We hebben den indruk, dat dit voorstel als een ultimatum wordt beschouwd en het ernstig in overweging wordt genomen, om als men daarmede niet accoord gaat, dan tot krasser maatregelen over te gaan. Aanst. Zaterdag zal hierover de beslissing vallen. Het kwam ons opmerkelijk voor, dat van werkgeverszijde alleen werd onderhandeld door één organisatie endoor de arbei in samenwerking met 3 naar men ons mededeelde, dat de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij het niet tot haar taak rekent om in arbeidersgeschillen te treden, en van de zijde van de R. K. patroonsorganisatie, de N. C. B., schijnt men afkeerig te zijn van onderhandelingen in verbinding met andere organi- satie'S. De marechaussee te Axel heeft aangehouden zekeren H. J J. D., koopman te Axel, die er van verdacht wordt ten nadeele van zekeren G. te Zierikzee een rijwiel dat hij gehuurd had, te hebben verduisterd Bij aanhou ding was hij nog in het bezit van het rijwiel. De man is nadat hij naar Zierikzee ter confrontatie waS overgebracht, ter beschikking van de justitie te Middelburg ge steld. Midd. Crt. In Overslag zijn, naar ge meld wordt, achter behangsel papier een aantal militaire ge weren gevonden, afkomstig van Belgische soldaten bij hun vlucht over de grens voor de Duitsche troepen in October 1914. Woensdagmiddag is te Ter- neuzen bij het baden in het Nieuwe Kanaal verdronken de 17-jarige G. Veerman, wonende in de Keihoflaan. Het lijk van den jongen is opgehaald. Met ing3ng van 8 Oct. a s* is overeenkomstig hun verzoek> eervol ontslag verleend aan de brievenbestellers H. Coene en A. de Coninck te Ter Neuzen. Benoemd tot onderwijzeres aan de R.-K. U. L. O. meisjes school „St. Lucia" te Rotterdam, mej. H. van Wel te Ter Neuzen. Te Sas van Gent is zekere A. G. Zondagnacht nabij de tram- brug aan de Westkade te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is later opgedregd. Angstige men. De heer L. V. en de Eerw. heer E. v. W. uit Hulst waren dezer dagen, bericht het „Dagbl. v. N.-B.'' met een zeilboot de Schelde opgevaren ^Tijdens hun zeiltocht werden zij door een onweer overvallen. Bij een manoeuvre om het zeil in te halen sloeg de boot om. Beiden geraakten te water. De heer L. V. kon zich al zwem mende boven water houden. De Eerw. heer v. W., die het zwem men niet lang kon volhouden, wist zich aan de romp van de boot vast te klampen en zich op deze wijze drijvende te houden Nadat het onmogelijk bleek aan de hachelijke positie waarin vooral v. W. verkeerde, een einde te maken, terwijl beiden ver scheidene honderden meters van de kust verwijderd waren, besloot de heer L. V. zich van zijn deederen te ontdoen en naar de kust te zwemmen om hulp te halen. Na ruim een uur zwem men gelukte het hem nabij Os- senisse aan land te komen. De aerw. heer v. W. was intusschen met de omgeslagen boot op een zandplaat gedreven, die ongeveer een meter onder water lag ter wijl de eb begonnen was. Toen de heer V. door middel van een verrekijker, welke hij zich bij een landbouwer wist te-verschaf fen, dit bemerkte, terwijl geen boot te verkrijgen was, is hij wederom te water gesprongen en de vaargeul nabij Ossenisse over gezwommen. Op de zandplaat hebben beiden de boot daarop leeggeschept om vervolgens be houden aan land te komen. Een badgelegenheid. Van het bestuur der Sluische Zwemvereeniging is een circu laire verschenen, waarin de in woners van Sluis worden opge wekt iets bij te dragen om te komen tot oprichting van een badinrichting. Het bestuur der Sluische zwem vereeniging is van meening, dat er in deze gemeente een gelegen heid behoort te zijn, waar zonder gevaar het zwemmen kan worden aangeleerd. Er zal, zoo het plan voortgang mag vinden, een zwemkooi wor den aangelegd, groot pl.m. 40 bij 30 M., grootste diepte 1 M. tere kleedgelegenheden. De kos ten worden begroot op ongeveer f 1250. Het is te hopen, dat deze bad gelegenheid er zal komen, daar het in het kanaal Sluis—Brugge onverantwoordelijk zwemmen is. De diepte er van bedraagt ge middeld 2 a 3 M op sommige plaatsen 4 M. en als men dan van die kleine waaghalzen daar in ziet rondspaitelen, komt er wel eens een schrik en angst bij ons boven. Wel bevinden zich in de Kaai opgepompte autobanden die het gevaar om te verdrinken wel eenigszins kunnen tegengaan, maar te vertrouwen valt het toch niet. Misschien is dit ook iets voor Axel Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Vulpen en een bos sleutels. Te bevragen bij veldwachter Griep. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk Voorm. 9.30 ure Nam. 2 30 Geref. Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 23 Augustus werd veroordeeld wegens op lichting C. F., 20 j., vodden koopman te Clinge, tot 14 dagen gevangenisstraf. Faillissement. De Arr. Rechtbank te Middel burg heeft failliet verklaard de commanditaire vennootschap on der de firma Van Heel en Co kassiersters te Goes en hare vennooten T. van Heel, koopman te Goes, A. J. van Heel en mr, A. L. van Hetl, kassiers te Goes Rechter-commissaris mr. Th Portheine. Curatoren ir. J H. C Kakebeeke, ingenieur te Kloetinge en mr. H. C. J. Zaaijer, advocaat te Goes. Aau 150 werklieden van „De Schelde" te Vlissingen is omslag aaDgezegd. H-t totaal aantal ontslagenen bedraagt daar door reeds f1500 Relletjes. Te Rotterdam zijn Woensdag avond relletjes voorgevallen, ont staan door ruzie tusschen stakers en werkwilligen van de fabriek Piet Smit, Hierbij moest de po litie charges ondernemen en toen de menschen niet uiteen wilden gaau, werd een aantal schoten in de lucht gelost. Een mao, K. genaamd, wilde zyn buis nibt ingaan. Een der agenten greep hem beet, en hierop kwamen twee zoons van K. om hun vader te ontzetten. Een van de agen ten, die een collega door een van de zooqs van K. bedreigd zag, loste op dezen zoon een schot, dat den man in het dij been trof. Daarna hebben herriemakers nog een paar maal getracht on rust te verwekken, hetgeeq door krachtig optreden van de politie werd verhinderd. Strekt in overeenstemming met bonden» De oorzaak hiervan is} j daarbij 10 kleedhokjes en 2 groo' Door het omvallen vaneen kooktoestel kreeg de 16-jarige kampeerder A. J. van der R uit Loiden te Katwyk 'n groote pan met kokend water over het li chaam. Per auto werd de on gelukkige naar het nabyzyude zeehospitium vervoerd. Men vreest voor zyn leven. In den nacht van Zater dag op Zondag, ontstond brand in de voorkamer van de tweede verdieping van het hotel „De Lloyd" te Amsterdam. Met het oog op de warmte stonden al- vensters en deuren open, waar door de vlammen vrye spelin dooi het geheele gebouw haddei In minder dan geen tijd waxdi ook de derde verdieping aangi tast. Toen na enkele mioutendi brandweer verscheen, was bi gebouw een vlammenzee. In half uur slaagde de brandweei er iD, het vuur meester te wor den. De hotelgasten konden dig het gebouw verlaten. Di brand, die door honderden werd gadegeslagen, is vermoedelykom. staan door het achteloos wegwei, pen van een sigaret. De tweedt en derde verdieping al-mede di zolder brandden voor het grootst gedeelte uit. Boschbrand. Ziterdaj. middag is tusschen de gemeen ten VierliDgsbeek en Maas een enorme bosch- en heidebram uitgebroken, die, aangewakken door een feilen wind, metgroon snelheid om zich heen greep, Geweldige roodwolken, die ursn- *er in den omtrek zichtbaar wt ren, verduisterden het daglicht. Van aÜ9 kanten snelde de be volking toe om bet vuur te be strijden, doch door de groon droogte was dit een vry wel wgu hopige taak. Over een schieroo afzienbaren at-taud zijn bosschea en heidevelden in vlammeo op gegaan. Tegen negen uur is mm er in geslaagd den bosch- et heidebrand tot staan te brengen Met de nablusscbing was eu groot deei van den nacht gt- moeid. Eenige jaren geleden heelt in den Haag een schietpartij plaats gehad, toen inbrekers bjj een inbraak op Houtrust werden betrapt. Daarbij had de tham 43-jarige H. P. R een revolver schot gelost op den inspecteui van politie Paul, die zwaar werd gewond R is Toor dat feit tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zyn straftyd zou op 20 April 1943 beëindigd zyn. Ni eerst eenige jaren in de strafge vangenis te Leeuwarden te heb ben doorgebracht, werd R naar het krankzinnigengesticht te Woensel in Noord-Brabant over gebracht. 8 Mei jl. wist hij uil dit gesticht te ontsnappen. Tot voor een paar dagen bleven alle naspeuringen sonder resultaat, De officier van justitie te 'a Her togenbosch loofde 100 uit voor het terugvinden van den mao, Een paar dagen geleden kreeg de Centrale Recherche te Rot terdam een mededeeling dat de gezochte aldaar zou vertoeven, Dinsdagavond zagen eenige re chercheurs R. loopen op 't Stroo- veer. Daar zy wisten, dat de man uiterst gevaarljjk is, nader den zy hem van achteren eu sloegen hem w er. Het publiek vond deze wijze van optreden nogal „vreemd" en bemoeide er zich mee. Intusschen bleek al dadelijk, dat deze wyze van optreden de juiste was geweest. De man greep, op den grond liegende, naar zyn achterzak, waarin een revolver zat. Dit baatte hem echter nu niet meer. De man werd naar het hoofd bureau van politie overgebracht en is aldaar opgesloteo. Da re volver, dien hij bezat was uie! zeven scherpe patronen geladen, een der kogels bevond zich reeds in de kamer, zoodat de man in staat is geweest, om dadelijk te vuren. Bovendien had hij nog 18 scherpe patronen in zyn zak, Ryn'jes was voorts in het bezit van een valsche pas. Misleidende advertentie. Voor de Rotterdamsche recht bank heeft terecht gestaan de 23 jarige landarbeider G. A. van A. uit Dirkslaod, die zich aan eenige gevallen van oplichting beeft schuldig gemaakt* In bet tjjdvak vao 2 April tot 11 Mei zou verdachte een ad vertentie hebben geplaaatst waar in hy geld aanbood voor hypo theek tegen een rente van 5 pet. Daarop had de landbouwer T, 4. gereflecteerd en dezen man had verdachte door hem mee tf deelen, dat hjj f6000.— hypo theek zou krijgen, f 31 afhandig gemaakt, voorgevende, dat dit kosten waren, die op de leening kwamen. Op dezelfde wjjze had verdachte van den winkelier t<{ ZONDAG 28 AUG. 1932. Leeskerk. Ds. van O.'vercn. Voorm. 9\', ure Nam.2 Da. J. S. Post. Dezelfdr, Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2 30

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2