Smetten.DoorziNeit Stukloopen der Huk (glStPUROl 1 ct per L. verhoogd. MUZIEKFEEST A XE L. UITVERKOCHT Het Hofje, Vissers Melkproducten. potlood-gummi inkt-gummi schrijfmachine-gummi KOOKT ELECTRISCH BEZOEKT KEUKENFORNUIZEN J. YERSTRATEN-BOER. Voorhanden Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. UITVOERING Crisis-Varkenswet 1932. Advertentiën. Vanaf Donderdag 25 Aug. U KOOKT OP VLAMMEN NIET SNELLER DAN MET ELECTRICITEIT. Onze kookjuffrouw zal U dit gaarne bewijzen L. MANGOLD, De groote reiziger - Mer Joos van Ghistele J. C. VINK, Vrijdag 26 Aug. a.s., Geregeld versch verkrijgbaar. Ook Choco-melk en Joghurt. J. C. VINK - Axel verdronken in do rivier. 9 ar beiders werden zwaar gewond. De verantwoordelijke leider is gearresteerd. Uit Belgrado wordt ge meld, dat boven het nabij de Albaanscbe grens gelegen stadje Pesch een vreesely k onweer heett gewoed, waardoor zeer groote icbade werd aangericht. Een blik- irmstraal sloeg in de marinet, juist op het oogenblik, dat de Muezzin de geloovigen voor h< t gebed opriep. De Muezzin werd op slag gedood. Een tweede bliksemstraal, die onmiddellijk op de eerste volgde ileeg in het dak van de naast gelegen moskee, waardoor de looden dakverbindingen weg smolten, met het gevolg, dat de moskee instortte. Talrijke geloe rigen werden onder de puinho pen bedolven. Oostersche rechtspleging. Ean zeer gemoderniseerd geval van Oostersche rechtspleging, waarvoor in de tra'ditioneele ver halen over Oostersche monarchen moeilijk een voorbeeld te vinden ssl zijn, teint de correspondent ven de „Daily Herald" te Tehe ran aan zijn blad. Te Meshed, in Noord-Perzië, bezocht de koningin in wester- iche kleeding, maar gesluierd, sen heilige plaats. Toen zij bin- oinkwam, meende zij daar alleen te zijn; daarom eloeg zij haar sluier weg. De prieeter echter had dit gezienblijkbaar niet wetende dat hij met de koningin te doen had, begon hy haar een gedheht standje te maken. Hij schold op weetereche zeden en manieren en zoo erg wond bij sich op, dat een heel oploopje erdoor ontstond. Daardoor echter werden ook de officieren en de politiebeambten, die buiten op de koningin wachtten, gewaar schuwd. Zij brachten de hooge vrouwe in veiligheid. De Sjah lichtte men per tele foon in over het gebeurde, en onmiddellijk kwam hij naar zijn vrouw toe. Den volgenden mor gen ging hij naar het heiligdom. Daar deed toen dezelfde priester diecst. Zonder een woord te spreken pakte de vorst hem bij de kraag en begon hij hem stevig et te rossen. De ^ab was in khaki gekleed. Hat volk herkende hem en was vsrstomd over deze koninklijke strafoefening. Toen bij na ge- danen arbeid wegging, maakte men ruimbaan voor hem. - Den priester liet men in zjjn eentje tot zich zelf komen. Deze on fortuinlijke zedemeester kreeg achterna nog een boete wegens onbehoorlijk optreden bovendien. Da kooiDg nam zijn vrouw mede naar Teheran. Boekbespreking. Gemeld is reeds de verschij ning van het werk ,De groote reiziger Mer Joos van Ghistele", geschreven door Mr. P. Dieleman. We namen met meer dan gewone belangstelling kennis van dit werk. Het werd ons toegezegd, toen we de interressanfe causerie beluisterden, die de heer Mr. P. Dieleman het vorig jaar over dit onderwerp gaf voor de Oudheid kundige Kring „De Vier Am bachten." En thans heeft de schrijver het werk opgedragen aan deze vereeniging en meer nauwkeurig nog weergegeven de reisbeschrijving van Mer. Joos Van Ghistele naar Jeruzalem. We hoorden toen, dat Mer Joos een van de grootste man- n«n was, die in de 16e eeuw in Zeeuwsch-Vlaanderen geboren en geleefd heeft en wie de liefde van den schrijver voor deze land streek kent, zal begrijpen welk een genoegen het hem zal ge weest zijn om de waardeerende talenten en eigenschappen te beschrijven van den grooten rei ziger uit Zuiddorpe, die voor de Hulster- en Axeler-ambachten van zoo uitnémende beteekenis is geweest. Wanneer we dit boekske aan bevelen, doen we dat in de meening, dat de schrijver heeft willen geven een herhaling op sommige punten en anderzijdsch meer aanvulling van hetgeen we reeds hoorden en wat alle aan wezigen met onverdeelde Aan dacht boeide. We hooren er den aangenamen causeur weer verhalen, en al zijn de kwinkslagen hier achterwege gebleven, toch boezemt ons den inhoud over hetgeen we lezen zeer veel belangstelling in, om de groote historische waarde en de vleiende beteekenis onzer streek, waarop we gaarne trots gaan. Maar ook hem of haar, die geen Zeeuwsch-Vlaming, maar niettemin liefhebberij heeft voor de bestudeering van geschiedenis, zal het lezen van dit werkje eenige genotvolle uren bezorgen. Gedurende de maand Juli 1932. Graauw. Gehuwd. Char les de Burger, 23 j. en Irene Picavet, 24 j. 8. Cornelia de Koning, 24 j. en Elisabeth Mat- tbeyssen, 22 j. Geboren. 6 Suzanna, d. van Petrus Boogaert en Clementina Kegels. Maria, d. van Aloyeius van Immerseel en Henriette de Bakker. 7. Walter, z. van Emerie Poppe en Alma Heyens. 10. Leontina, d. van Joseph van Damme en Emma Maas. 13. George, x. van Petrus vau Eer denburg en Irma de Blieck. 18 Maria, d. van Petrus d'Haens en Maria Cornelissens. 24. Josephns, z. van Johannes d'Haens en Leonia de Koning. 29. Willy, z. van Tbaodorus Kindt en Jetta van Immerseel. Overleden. 9. Walter Poppe, z. van Emerie en Alma Heyens. 11. Johannes van Vliembergen, echtg. van Elisabeth Lemsen. 17. Alphonsus Buys, ecbtg. van Martha Weezepoel. Ter Neuzen. Gehuwd. 6 Johan den Boer (van Goes), 22 j. en Pieternella 't Gilde, 24 j 7 Matthias L chner, 31 j. enAlri- ana de Jonge, 24 j 13. Jacob Klaassen (van Breskens), 27 j. en Catharina Balnikker, 23 j 14. Marinus van Baal (van Oostburg), 29 j. en Jacobs van de Ree, 29 j. Boudewijn Snel (van Rotterdam), 31 j. en Johanna Nyssen, 27 j. Geboren. 2. Willem, z. van Cornelis Elve en Janna Ver- brugge. 3. Johan, z. van Mau ritius Laiort en Rosalia Groot- baert. 5. Jan, z. van Artbui Schaalje en Elisabeth van Espen. Neeltje, d. van Hendrik Meertens en Pieternella Verhelst. 6. La- vina, d. va» Hendrik Herrebout en Wilbelmina de Feyter. 9. Augustinus, z. van Gustaves Vanhytle en Rosalia Notté. 12. Catharina, d. van Willem Moes en Janneke Scheele. 14. Marie, d. van Cijrille Claus en Made leine Heirman. 16. Cornelis, z. van Pieter Donze en Suzanna den Exter. Maatje, d. van Mi chael Schmitt en Elisabeth de Witte. 19. Pieter, z. van Jan van Doeselaar en Johanna Mille- naar. 20. José, z. van Henri Vermast en Angela van Kerk hoven. 29. Mechtilde, d. van Marinus ten Hoeven en Mech tilde Schaueaburg. Catolina, d. van Michiel Harte en Janna Wisse. 30. Leopoldus, t van Jacobus Geers en Maaike Dooms. 1 Aug. Anthony, z. van Levinus Stoffels en Licia Michielsen. 2. Janna, d. van Cornelis Meeusen en Levina de Groote. 8. Pieter, z. van Jacobus Bruggeman en Janna Verhage. Overleden. 8. Petrus Snoe(js, 40 j., echtg. van Femia Jacobs. Zaamslag. Gehuwd. 7. Tho mas Meertens (van Hoek), 24 j. en Apolonia Klaassen, 21 j. 21. Marinus Moens, 25 j. en Pleuntje Lengen, 24 j. Martinne Wieland (van Axel), 22 j. en Cornelia Verbrugge, 23 j. 28. Jan Es- selbrugge (van Axel), 31 j. en Maria de Regt, 26 j. Geboren 7. AdriaaD, z. van Marinus Florussen en Willemina Welfert. Johannes, z. van Arie Faas en Jacoba Corstanje. 10. Pieter, z. van Jacob Sol en Adri- ana van Kerkvoort. Paulina, d. van Jacobus Haak en Janneke de Feijter. Overleden. 29. Jacomina Ha melink, 69 j., echtg. van Jaco bus Roose. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 5,— a f 5,50 Rogge f 4,A f 4.50. Wintergerst f 5,— k f 5,50 Zomergerst f 5,k f 5,50. Haver f 4,— k f 5,— Erwten f 8,— Af 10,—. Paarden- boonen f 0,— A f 0,—. Duiven- boonen f 0,— a f 0.—. Bruine- boonen f 0,a f 0,Lijn zaad f 5,— A f 7,—. Blauwmaan- zaad f 0,A f Groen Vlas f 0,02 a f0,04. Gebookt Vlas f 0,03 a f —,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 Af 0,35 Aardappels f 1a f 1,—Stroo f5,A f 6—. Koolzaad f 10,Af 11, Mosterdzaad f A f— Boter f 1,30 A f 1,40, Eieren f2,50 A f3,—. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,Af 12,—. Rogge f4.— A f 5,—Wintergerst f5. af 5.50. Zomerg. f4.— A 15.— Haver f 4.50 A f 5,50. Erwten f 7.50 A f 10,—. Paardenboonen f 6.— A f 7.Duivenboonen f 7.— A f 8.— Witteboonen f 0,— A f 0.Bruineboonen f 5.— Af 7.Boekweit f A f Lijnzaad f 5.— a f 7,—. Blauw Maanzaad f 28.—, A f31.Mosterdzaad f A f—Groen Vlas f A A Gebookt Vlas f -.— A f Gezwingeld Vlas f 5 f Aardappels f 0.00 A f 0 00. Koolzaad f8 - A f 10.00 Stroo f—Eieren 100 sluks f3,20. Slachtvee aangev. 8, verk. 3- Varkens aangev. 24, verk 17. Eierveilingstuks f2,80 per 100 stuks. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in de Crisis-Varkenswet 1932 voor geschreven vergoeding bij slach tingen niet verschuldigd is in geval van huisslachting, wanneer de eigenaar van het te slachten varken a. gedurende het loopende ka lenderjaar niet meer dan één varken heeft gemest voor eigen gebruik en in totaal niet meer dan twee varkens heeft gehouden b. het varken of de varkens, bedoeld onder a ten minste vier maanden zelf heeft ge mest e. bij de aanschaffing van het varken of de varkens, be doeld onder a, daarvan on verwijld aan de betrokken gewestelijke organisatie heeft kennis gegeven onder mede- deeling, dat een van die varkens voor huisslachting is bestemd. Axel, den 23 Aug. 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaris. is de melk met De gezamoiyke siyters. Men is geneigd te denken, dat koken op vlammen (hout, petroleum, kolen, gas) sneller gaat dan met electriciteit, omdat de vlastemperaturen zooveel 12 maal) hooger zijn dan de temperaturen, welke in electrische kooktoestellen worden opgewekt. Toch is dat niet zoo, wart bij koken op vlammen koken de spijzen niet in de hevige hitte der vlammen (1200 A 150 graden); ze zouden dan verbranden. Men voegt daarom groote hoeveelheden water bij de spijs. Dat water kan niet warmer worden dan 100 graden en dan verdampt het. De spijs kooki dus in een tempera tuur van 100 graden. De electrische kooktoestellen kunnen zóó geregeld worden, dat ze niet meer en niet minder dan de juist geschikte tem peraturen opwekken, waardoor weinig of geen water aan de spijzen behoeft te worden toegevoegd. Dit alles heeft tot gevolg: dat men op vlammen niet sneller kookt dan met electriciteit, dat electrisch koken minder arbeid en minder toezicht vereischt, dat men (door de mindere toevoeging van water) minder voedingsstoffen aan de spijs onttrekt, dat noodeloos energieverbruik (voor het aan de kook brengen der watermassa's) bij electrisch koken voorkomen wordt. De N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij verstrekt gratis inlichtingen, ook over huur en koop van kooktoestellen. Vijf cent per Kilowattuur a.s. ZATERDAG HET koopt U het best KERKDREEF, AXEL. is het boek nog niet, maar we raden toch ieder aan, om spoedig aan te schaffen het historisch- interessante werk door Mr. P. DIELEMAN. Al wie de lezing volgde over dit onderwerp, door den heer Mr. P. Dieleman te Axel in 1931 gehouden, zal met voldoening zijn vervuld, nu hij (zij) door de ver schijning van dit werk meer nauwkeurig de reisbeschrijving van Zuiddorpe naar Jeruzalem in 1252 op zijn gemak kan lezen. Het werk is voor AXEL en omgeving verkrijgbaar k #1,75 (franco per post 1,90) bij Boekhandel, Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van de fam. VAN GRAEFSCHEPE in het café bij Th. van Mioom te Zuiddorpe, Oudenpolder, op 's namiddags 6 uur (zomertijd), verkoopen Huis, Schuur, Erf, Bouw en Weiland te Zuiddorpe, Oudenpolder, kad. sectie B nummers 175, 176, 177, 178, 179 en 1111, samen groot 1.44.70 H.A. (3 gem. 74 r.). 27 Canada's kunnen wor den overgenomen voor f 270. Te aanvaarden: rooven oogst 1932, gebouwen uiterlijk 1 No vember a.s. Betalen7 Oct. a.s. In pacht kan volgen 77 A. (518 roeden) BOUWLAND, tegen het hofje gelegen. Dagelijks te bezichtigen. Aanbevelend, Goede kwaliteit. Bock ra Knntoorhandel, 4 verzacht en geneest men met 11 lï. '«uEkTB/ Doos 30-60. Tube 80 ct. VJjJ) Bii Apoth. en Drogisten

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3