„Zij" Crème Landbouw. Gemengd Nieuws. het nieuwe gemeente-museum zal openen» De ongunst der tijden schrikt de Roermondenaren dus niet a het zevende eeuwfeest in hun stad met grooten luister te her denken. Van Heutz-monnment. Heden werd te Batavia met groote plechtigheid door den Gouverneur-Generaal van Ned Oost-lndië het monument onthulc dat aldaar is opgericht als her innering aan den grooten generaal Van Heutz. De daarbij gehouden redevoeringen werden per radio doorgezonden en zoo kon men in het moederland en ook in de koloniën de toespraken duidelij volgen. Inzonderheid kwam het spelen der volksliederen duidelij over. De aanvang was hier 11 en in lndië 5 uur namiddag zoodat men zelfs bij de beëindi ging al zeide, dat het tamelijk donker werd. Werkloozensteun. Naar wij vernemen ligt in het voornemen van den minister van Binnenlandsche zaken een com missie in het leven te roepen aan welke zal worden opgedra gen na te gaan, of, mede gelet op de moeilijke tijdsomstandighe den, het tijdstip is aangebroken dat, teneinde tot een meer doel treffende besteding van de over heidsgelden te komen, de hulp welke aan werkloozen wordt ver leend geheel of ten deele in na tura zal worden verstrekt. De burgemeester van Hilversum oud-minister Lambooy zal het voorzitterschap dezer commissie op zich nemen. In bosch en duin, Op hei en strand De huid wel bruin, Maar niet verbrand AXEL, 23 Aug. 1932. Bij gunstig weder zal de Chr. Harmonie „Hosanna" a.s Woensdagavond een concert ge ven op het marktplein, aanvan gende om half 9, waarbij het volgend programma zal worden uitgevoerd 1. Talisman, marsch, Delbecq 2. La Dame de Trèfle, ouverture, Langlois. 3. Largo, Handel 4. La Dame de Coeur, ouverture, Duval. 5. Isidora, fantaisie lyrique, Bedouin 6. Fantasie over Russisch Lied, Bortniansky. 7. l'Aurore d'un beau jour, fantaisie, Martin. 8. Ich bete an die Macht der Liebe, Bortniansky 9. Honneur aux Pompiers, marsch, Mertzig. We willen hierbij een beroep doen op de welwillendheid van het publiek om te komen I d i s- teren. Een ongeval-'licht vaak op een klein plaatsje. Dat onder vond de heer O. L. alhier Vrij dagavond, toen hij met het warme weer een verfrisschende dronk Topbron-water wilde gebruiken. Bij het ontsluiten van de flesch sprong deze uit elkaar met het gevolg, dat dhr. L. zich daarbij zoodanig verwondde, dat direct geneeskundige hulp noodig was, ter. einde verbloeding te voor komen. Zondagmiddag had hier een ongeval plaats, dat zeer ge lukkig afliep. Op de brug liep van de auto van dhr. M. uit West dorpe een achterwiel, terwijl de wagen nog een paar meter door liep Gelukkig werd onmiddellijk geremd, want behalve, dat er ge vaar was van den dijk te loopen, had het ook gekund, dat enkele daar verpozende mannen zouden zijn aangereden. We vernemen, dat P. Vas- seur alhier, die zich sedert en kele maanden oefent in wiel rennen, en ook reeds met succes aan enkele wedstrijden deelnam, Maandag jl. te ljzendijke bij een zgn. baancours een aanrijding heeft opgeloopen, waardoor hij van de fiets viel en een arm brak. Voetbalvereenfgfng Axel. Ofschoon eenigen tijd in ge bruik, werd Zaterdag alhier offi ciéél het kleedlokaal van de Axel- sche Voetbalvereeniging in ge bruik gesteld. De houten ter.t is vervangen door een steenen ge bouw met plat dak, verdeeld in lokalen voor twee clubs met waschgelegenheid, kapstokken, drinkbekers en kranen. Ook is er een lokaal in voor het bestuur en voor den scheidsrechter, die alzoo afgescheiden van elkaar en ongehinderd zich kunnen afzon deren. Met zoo voordeelig mogelijk aangeschafte materialen hebben eenige leden en donateurs dit werk vrijwillig en belangeloos tot stand gebracht. Geen wonder, dat spelers en bestuurders dit feit wilden ge denken in een bizondere match, waartoe was uitgenoodigd de zustervereeniging uit Neuzen en ter opluistering Concordia eenige muzieknummers gaf. De eere-vöorzitter, de heer J L. M. Boot dankte deze vereeni gingen voor hare medewerking maar prees in de le plaats den noesten vlijt en harden arbeid waarmede de spelers dit gebouw oprichtten. Het getuigt van opof fering en samenwerking welke gepaard aan een goede geest veel tot stand kunnen brengen. Spr, sprak den wensch uit, dat ook op het voetbalveld dien geest steeds moge bestaan, opdat daar door menige lauwer op het vele van eer zal worden geplukt. Deze woorden hebben onge twijfeld weerklank gevonden in het elftal van den avond, dat welverdiend en met onvermoei den arbeid, ondanks de warmte, die er heerschte, een prachtigen tegenstander klopte met o.i. 4 1 Voor het verloop van het spel zie men de rubriek Sportnieuws De iepenziekte. II. Het ziektebeeld en de eorzaak. Id dezen tjjd van bet jaar ziet men in de steden en langs de «regen weer vele zieke en doode iepen. Die boomen zien er uit alsof ze verbrand zijn of van droogte te lyden hebben. De jonge takjes worden slap en buigen om, de bladeren ver schrompelen, worden bruin en vallen ten slotte af. Alleen de jongste bladeren bljjven als bruine vlaggetjes aaD de omge bogen takjes hangen. Meestal ziet men het verdorren van de bladeren in dec top van den boom beginnen. Soms is slechts een gedeelte van den boom aan getast, terwijl de rest nog groen bljjft. Dikwijls siet men, dat zich aan den Btam groene scheu ten vormen, terwijl de kroon reeds zwaar ziek is. De oorzaak van deze ziekte is een zwam, Graphium ulmi. Door de werking van deze zwam wordt de watertoevoer van de wortels naar de kroon belemmerd. Daar door ziet een aangetaste boom er uit, alsof hij verdroogt. Snijdt men een tak af van zoo'n zieken iep, dan ziet men op de snee vlakte bruine stippen in het jonge hout. Trekt men de schors van een tak, dan kan men dik wijls in btt hout onregelmatige, bruine strepen opmerken. Deze bruine verkleuringen zjjn het gevolg van de aantasting door Graphium nlmi. De ziekte is besmettelijk. Is van een rij iepen er eenmaal één aaDgetast, dan ziet men in vele gevalleD, dat het velgend aar zijn naaste buren ziek wor den. Vooral boomen op den leeftijd van 15 40 jaar hebben veel van de ziekte te lijden In kweekersen, waar meestal jon gere boomen staan, siet men de ziekte weinig. Is een iep een- maai aangetast, dan geneest bij slechts zelden. Wél kan het een aantal jaren duren, vóór hjj dood gaat. In het voorjaar is van de ziekte weinig te bemerken. Vele zieke boomen zijn dan niet van gezonde te onderscheiden. Het duurt tot ongeveer midden Jun vóór de ziekteverschijnselen weer vallen waar te nemen. De boo men worden op iedere grond soort evenzeer aangetastmen vindt de ziekte dus op de klei zoowel als op het zand, op zwa ren en op lichten grond. Natuurlijk lijden niet alle zieke iepen aan „de" iepenziekte. Er zijn nog andere ziekten van iepen bekend. Deze zijn echter van zeer weinig beteekenis Nagenoeg alle zieke iepen, die men op het oogenblik ziet, zijn slachtoffers van „de" iepenziekte dus van de zwam Graphiumulmi Sportnieuws. Voetbal. Axel Ter Neuzen 4-1. Ter gelegenheid van de inwij ding van het nieuwe kleedlokaa op het voetbalterrein door den eere-voorzitter, den heer J. L. M. Boot, werd hier Zaterdagavonc deze wedstrijd gespeeld. Terneuzen verscheen met een combinatie van le en 2e elftal spelers Axel telde 2 invallers. Niettegenstaande de tropische hitte ontwikkelde zich direct een vlug spel, waarbij onze stadge- nooten na een kwartier het eerste succes boekten. Eenigen tijd later werd de stand opgevoerc tot 2—0, waarna Terneuzen uit een strafschop een tegenpunt maakte. Nog voor de rust ver grootten de Oranjemannen hun voorsprong tot 3—1. In de tweede helft bleek Axe direct sterker, doch had geen succes met diverse goede schoten. Terneuzen zag verder ook geen kans om den achterstand te ver kleinen, daar de Axelsche ver dediging met groote zekerheid alle aanvallen afsloeg. Tegen het einde ondernam de Axelsche linkshalf een solo-ren, besloten met een keihard schot, waarbij de Terneuzensche doelman geen schijn van kans kreeg (4 1). Beide partijen deden daarna nog hun uiterste best, doch in dezen stand is geen verandering meer gekomen. R C. Lokeren Axel 6—8. Na den zwaren wedstrijd van Zaterdagavond wachtte Axel Zon dag te Lokeren een niet minder zware partij tegen de Racing-club. Bij den aanvang hadden onze stadgenooten reeds alles tegen, nl. zon en wind en om niet te vergeten ook de scheidsrechter, die o. a. aan Lokeren een paar buitenspeldoelpunten toekende. Zoo stond Axel bij de rust reeds met 5—1 achter, doch na de hervatting brachten ze binnen enkele minuten den stand op 5—3. Niettegenstaande een Axelsch overwicht in het veld, wilde het verder niet vlottenzelfs wist Lokeren met een schitterend schot den eindstand tol 6—3 op te voeren. Axel III—Westdorpe 10—1. Het derde elftal der Oranje mannen speelde hier Zondag een wedstrijd tegen Westdorpe, waarin de bezoekers met niet minder dan 10—1 geklopt werden. Gezonken antobns. Het mag een wonder heeten, dat het ongeluk onder Halfweg waar een pont met een groote autobus op weg van IJmuiden naar Amersfoort, zonk, zoo goed is atgeloopen. De pentwachter keek al bedenkeljjk naar zjjn scheepje, aldus de „Tel.", maar de chauffeur stelde hem gerust met de verklaring, dat de wagen maar drie ton woog. De pont wachter schatte het gewicht ech ter op vier ton, het maximum gewicht, dat bjj mag overzetten met het pontje. Zoodoende' be sloot men de autobus over te zetten, maar ongelukkiger wjjze werd het te zware voertuig nog scheef op de pont gereden. Er gingen enkele schippers kinderen mee van in de buurt liggende schepen en volgens den pontwaohter waren er behalve den chauffeur nog een viertal passagiers in de bus. Hoewel mst angst en beven hoopte men den overkant te bereiken. Het vaartuig helde bedenkelijk over en het duurde niet lang of het vaartuig kapseisde en spoedig zonk het in de diepte. De men8cben op de pont had den als tegenwicht allen den boogen kant van bet scheepje opgezocht en hielden zich aan de autobus vast. Deze zoDk slechts 31/, meter met de boot mede en onder het zinken kwam bet gevaarte precies weer in zjjn normalen stand. Dit mag een groot geluk heeten voor de per sonen, die nog een 25 meter van den anderen oever verwyderc waren en niet konden zwemmen Van den oever al zag men het ongeval gebeuren. De schip- persjongens op de pont zwommen monter naar den anderen kant Zij, die niet konden zwemmen wachtten tot aan den hals in bet water staande, tot hulp hen zou afhalen. Op een der oevers bevond zich de 18 jarige mej. Jansje Corne- lissen uit Halfweg, die in de buurt aan het zwemmen was geweest. Vlug trok zij de over tollige kleeren van het ljjf en sprong gezwind te water om assistentie te verleenen. Nog eerder dan de sloep kwam zjj bij de pont aan. Haar eerste werk was in de gezonken bus te duiken, ten einde zich er van te overtuigen, dat er geen men icbeD in achter waren gebleven. Zy baalde slechts eenige koffers te voorschijn. Bij het liohtingswerk kwam aan het licht dat de autobus niet, zooals de chauffeur had op gegeven 3000 K G. woog, doch 6200 K G. De autobus had een gezelsehap schoolkinderen vervoerd, dat men echter had laten uitstappen. De 66-jarige v. O uit Njj megen, woonde te Tiel de be grafenis by van zyn zoon. Toen de vader in den rouwstoet achter het stoffeljjk overschot van zyn zoon schreed, voelde hy zich plotseling onwel worden «enige oogenblikken later is hy over leden. In de Jan Evertsenstraat te Amsterdam hadden eenige jengens zich een wreed vermaak gekozen. Zy hadden zich in het bezit gesteld van naalden, waar mee zy passeerende dames in den arm staken. De dames rie pen de hulp in van een agent, die de jongens zeide uiteen te gaan. Ze gaven daaraan eerBt geen gehoor, maar zoodra de gummistok in werking trad koos de bende het hazenpad. By da familie N. B. aaD den Amstelveenschenweg te Nieuwer-Amstel, is de 18-jarige dienstbode by het verrichten harer werkzaamheden van een balcon door een serrernit naar beneden gevallen. Het meisje werd in ernstigen toestand Baar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Een aaDtal welgestelde in woners van Veenendaal kreeg den laatsten tjjd bezoek van een persoon, die zich uitgat voor kunstschilder, door de crisis werkloos geworden. Hy wist by zyn bezoeken zijn toestand zoodanig voor te steller, dat, indien hy maar een zekere som gelds bad, by voor vrouw en kinderen weer den kost kon verdienen. Door sterk op het ge moed van zyn slachtoffers te warken, gelukte het hem by ver schillende personan geld los te krygea. De politie had er de lucht van gekregen dat de kunstschilder de zaken minder ernstig nam. Na arrestatie legde by by verhoor een bekentenis af, dat hij geen kunstschilder was. Hy bleek een handig oplichter te zyn. De pseu- do-kuustschilder is ter beschik king van den officier van Justitie te Arnhem gesteld. Te Amsterdam werd een waker door een man op den kloveniersburgwal gewaar schuwd, dat zijn vriend in het water was gevallen en verdron gen. De beide mannen hadden een beetje te veel gedronken en wilden met den eersten trein naar Nunspeet vertrekken, Oml den tijd te korten zijn zy toegl langs den waterkant tusscbenl goederen gaan slapen. Door eeg plons is de man wakker gawor den. Hy ontdekte toeD, dat zjjgl vriend er niet meer was en dal diens hoed in bet water dreel, Het gelukte den controleur, deg man op bet droge te brengen, maar by bleek reeds te zyn over-1 leden. In het zwembad in de I Reeuwjjksche Plassen by Gouda werden den laatsten tijd herhaal delijk uit de kleedkamertjes voor werpen van waarde en geldbe dragen ontvreemd, zonder dat het gelakte den dader te betrappen. Er werd evenwel scherpe con trole uitgeoefend en weldra viel de verdenking op een jongen man uit BodegraveD, die gere geld kwam zwemmen. Toen deze de badinrichting bezocht werd zyn doen én laten nauwkeurig gadegeslagen. Men zag, hee hjj in een kleedkamertje verdween en zyn hand stak in den zak van een daar hangende jas. Hy maak te zich meester van eenig geld, maar juist toen hy dit in zjjn zak wilde steken, kwam de pachter van de inrichting te voorscbjja en betrapte den dief aldus op beeterdaad. Hy werd aan de po litie overgeleverd eo heeft een volledige bekentenis afgelegd. Een 23-jarige werkman uit Nederweert werkzaam aan de ka- naalwerken te Born, die tjjdeos het rustuur ging zwemmen, is in het kanaal verdronken. Zjjn lijk werd later opgehaald. Dienzelfden avond is een ze kere Burremans uit Urmond bjj het baden in de Maas verdronken. B. laat een vrouw en twee kin deren achter. Nabij Buael (N. B.) is do 65-jarige K. v. Winkel door twee personen van zjjn rjjwiel gesla gen. Terwjjl een hunner hem bjj de keel greep, ontnam do ander hem een portefeuille met 4000 francs. Tjjdens een proefvlucht ii een Italiaansch vliegtuig nabjj Rome verongelukt. Op 40 meter hoogte begon het toestel te slin geren en stortte neer, waarbjj het op 'n boerderjj 'ereebt kwam. De beide piloten werden op slag ge dood. Da benzine-tank ontploft*, waardoor de boerderjj in brand vloog. Het vnur breidde zich zoo snel uit, dat twee kleine meisjei, die in de woning speelden, niet meer konden worden gered en in de vlammen omkwamen. Twee vrouwen bekwamen zware brand wonden. Bjj een hitte van meer dan 35 graden Celsisius heeft Londen een record bereikt sedert 100 jaar, en sedert den aanvang der officieele meteorologische waarnemingen in het algemeen. Slechts in de jaren 1911, 1881 en 1861 is de thermometer tot ongeveer 35 graden gestegen. Alle zweminrichtingen waren overvol, zoodat de baders zich nauweljjks in het water konden voortbewegen. Piles van zwem- liefhebbers werden gevormd, die soms wel een uur moesten wach ten tot zij aan de beurt kwamen. Daar de temperatuur ook des nachts niet beneden de 21 gra den C. kwam werden in verschil lende Engelsche badplaatsen „ma- nescbjjnbaden" genomen, waar voor veel animo bestond. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Bank of Engeland moch ten de in niet-officieele zalen werkende bedienden in hemds mouwen werken 1 Tengevolge van den voort- durenden regenval zjjn in het Zuiden van Perziö groote ge bieden overstroomd. De geheele oogst is vernield. Volgens otfl- cieele mededeelingen zjjn ruim 430 menscben in het water om gekomen. De Perzische regee ring beelt levensmiddelen naar het geteisterde gebied gezonden, om in de eerste behoefte te runnen voorzien, Bjj den bouw van eea drug over de Oka bjj Nisjnl Novgorod ia een in aanbouw zjjnde boog ingestort. 18 arbei-> ders stortten nee omlaag en >]T.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2