L Landbouw. Rechtszaken. economische leven verkeert, dai de noodzakelijkheid erkend wordt van ingrijpende bezuiniging over de geheele linie, van sterke be perking van alle overheidsuit gaven. De commissie acht het onver mijdelijk dat de door de com missie-Welter voorgestelde ver laging van de Rijksuitgaven met een bedrag van ruim f 100 mil lioen zoo spoedig mogelijk wordt doorgevoerd en zij spreekt het vertrouwen uit, dat de Regeering de daartoe noodige maatregelen spoedig zal weten te treffen waarbij wellicht in bepaalde onderdeelen van de voorstellen der commissie-Weiter kan wor den afgeweken, mits eindresultaat aan bezuiniging tenminste gelij blijft. Intusschen zal ook met volle dige toepassing van de voorstellen der commissie-Weiter in de eerst volgende jaren nog geen sluitende begrooting verzekerd zijn. Ten einde het tekort te overbruggen zullen dan ook maatregelen noo dig zijn tot verhooging van de inkomsten van het Rijk. Derge lijke maatregelen verdienen in het bijzonder nog aanbeveling, daar zij tengevolge hebben, dat aan alle staatsburgers, ook die niet in overheidsdienst zijn, voor zoover hun economische omstan digheden hiertoe nog aanleiding geven, extra offers opgelegd worden. De commissie heeft in het bij zonder op het oog de invoering van een crisisbelasting op inko mens welke niet of slechts met een gering percentage gedaald zijn Zonder op dit voorstel in de tails verder in te gaan, hetgeen trouwens buiten de taak der com missie zou liggen, meende de commissie toch aan deze gedachte uiting te moeten geven. Postverkeer met België. De Minister van Buitenland Zaken heeft den tekst bekend gemaakt van het op 4 Augustus vernieuwde postverdrag tusschen België en Nederland. Brieven van het eene naar het andere land moeten met 10 cents (1.50 fr.) worden gefrankeerd, mits zij niet zwaarder zijn dan 20 gramvoor iedere 20 gram meer 71/* cents (0 90 fr.). Voor het grensverkeer d.w.z. als de kantoren van afzending en ontvangst ten hoogste 30 K.M. uit elkaar liggen wordt 6 cents (0,75 fr.) frankeering ver- eischt, met 5 cents (0,75 fr.) voor elke 20 gram meer. Da iepenziekte. I In 1918 trad in ons laad voor het eerst een ziekte in de iepen of olmen op, die door haar he vigheid dadelyk de aandacht trok. Plotseling verdorden groot# takken, meestal in den top van den boem en vooral jonge boomen stierven in korten tijd geheel at. Bij oudere boomen verliep de ziekte meestal niet zoo snel, maar vele van deze vertoonden ook zeer duidelyk verschijnselen van verdroging der bladeren en gingen daaraan na eenige jaren ten gronde. Deze verschijnselen neemt men thauB nog by vele boomen waar. In de eerste jaren werden vooral de Zuidelijke provincies en het midden van het land door de ziekte geteisterd, zoowel in de steden als daarbuiten. Vooral in Rotterdam is de ziekte van het begin af in zeer sterke mate opgetreden. Thans heerecht zij overal in ons land, óók in de Noordelijke provinciën. Toch zyn er nog streken, waar de aantas ting geringer iso.a. de kust streek. Vrijwel tegelyk met de eerste waarnemingen in oog land is de ziekte ook in Frankryk, Belg'ë en Duitschland met groots hef tigheid opgetreden, terwijl zij ook in Engeland en in Noord Italië voorkomt. Door haar snelle uitbreiding en de vele slachtoffers, die zij maakt, is de iepenziekte thans by allen, dia belang hebben by het behoud van den iep voor straat, weg- en dykbeplantingen, zeer gevreesd. Van het eerste optreden af hebben onze plantenziektenkun digen zich bezig gehouden met het onderzoek naar de oorzaak der ziekte, de wijze, waarop zij van den eenen boom op den an deren werd overgebracht en de middelen, waardoor zy zou kun nen worden voorkomen of be streden. Ten einde dit onderzoek zoo volledig en zoo stelselmatig mogelyk te doen uitvoeren, heb ben de verschillende wetenschap pelijke instellingen en rijks- en particuliere diensten in ons land, die zich met plantenziektenkun dig onderzoek en met boschbouw en boutte3lt bezig houden, zich vereenigd in een Comité tot be studeering en bestrijding vau de ieperziekte, kortweg „Iepeuziek- te-Comité" genoemd. Dit Comité heeft met behulp van geldelijke bijdragen van rijk, provincies, gemeenten, waterschappen en polders eo van particulieren ge durende een tweetal jaren dit onderzoek op vry uitgebreide schaal mogelyk gemaakt; de re sultaten daarvan zyn gepubli ceerd in een 11 tal Mededeelin- gen. Voorzitter van het Comité is de Directeur van het S aats- boschbeheer secretaris de Inspec teur, Hoofd van den Plautenziek tenkundigen Dienst en penniDg meester de Directeur van de Ne- derlandsche Heidemaatschappij. Het ligt in de bedoeling, door middel vau eenige artikeltjes onze lezers nader in te lichten over de resultaten, die dit onder zoek naar de ziekte, de wijze waarop zij wordt overgebracht en de middelen ter voorkoming en bestrijding, heeft opgeleverd. gewond werd, dat ze zich onder geneeskundige behandeling moes ten stellen. Van fietsen was dus geen sprake. De auto werd ook tamelijk beschadigd. Het dreigend landbouwconilict De rijksbemiddelaar in het vierde district prof. mr. P. J. M Aalberse, heeft de partijen be trokken bij het dreigend conflict in het landbouwbedrijf in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (Zaamslag Hoek, Driewegen en Axel) opge roepen tot een bespreking op Maandag 22 Augustus in het ge meentehuis te Goes. Te Utrecht slaagde voor het examen Engelsch L. O. de heer H. P. M. van Wel te Ter- neuzen. Geknoei en bedrog. Het Vlaamsche Landbouwweek blad „De Koornbloem" bevat een vlammend artikel over „Geknoei en bedrog inzake handel in Hol- landsch Plantgoed". Het blad prijst de maatregelen die hierop dit terrein zijn getroffen, „maar de Nederlandsche regeering heeft vergeten den uitvoer te verbie den van aardappelen, die onge sorteerd zijn, zoodat men zeer gemakkelijk met ongekeurd poot- goed de grens over kan." In Antwerpen is 'n gansche boot eerstelingen aangekomen, kleine en groote dooreen, „'n gemeen afgekeurd goedje, dat in Neder land werd verladen." De aardappelen worden nu in Antwerpen gesorteerd en zoo gaat het ongesorteerde Neder landsche pootgoed naar de Bel gische boerderij. Natuurlijk tot schade van onze reputatie Ge lukkig heeft het Belgisch blad hr. Van Vredenburch en onze regeering direct op de hoogte gebracht. Zoo'n paar knoeiers kunnen in korten tijd afbreken, wat langs organisatorischen weg slechts in jaren kon worden op gebouwd M. Crt. AXEL, 19 Aug. 1932. Heerlijk was het gisteravond weer op de markt. Er waren veel menschen en men kon er gezellig babbelen en.... en... de muziek speelde er ook, zoo dat als het gesprek niet vlotte, men ook luisteren kon. Toen de muziek naar huis ging, gingen allen naar huis; het schijnt, dat toen allen opeens uitgepraat waren. Alleen de muzikanten niet, verontwaardigd als ze waren door de weinige attentie. Geen wonder. Gezien de verkeerde lezing die men ons gaf van de aanrij ding van een auto met fietsende dames, achten we ons verplicht dit bericht te verbeteren. Nadat de bestuurder van de auto, een ambtenaar van de fabriek de l'Azote te Sluiskil en ook de beide dochters van M. W. V. alhier een bad hadden genomen in de Kleine Kreek, maakten dezen een autotochtje, waarbij de chauffeur op een oogenblik het stuur niet meester moet geweest zijn en tegen een boom is aangereden, met het gevolg, dat het drietal zoodanig Te Sluiskil is overleden de heer P. A. Rammeloo, burge meester van Philippine. Trein 304, vertrekkend uit Sas van Gent ten 9 uur 51 rich ting Terneuzen rijdt sedert 16 Augustus j.l. weer dagelijks. Overeenkomstig zijn ver zoek is wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag verleend met in gang van 1 November aan den heer G. C. Dalman te Middel burg, hoofdcommies ter provin ciale griffie van Zeeland. Te Oostburg was Woens dag een 16-jarige jongen met jongere broertjes, allen kinderen van den landarbeider R. te Oost burg, (Scherpbier) gaan baden, in den Henricusput onder deze gemeente. Geen van allen kon zwemmen en het gevolg was dat alle drie weldra in ge«aar verkeerden. De 16-jarige ver dronk, de beide anderen konden gelukkig nog bijtijds door A Bertou, die toevallig in de buurt was, gered worden. Kamer van crisispachtzaken. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de kamer van crisispachtzaken van het kantongerecht te Ter Neuzen 1. Jac. Weijns, Spui, Axel, en als zijne plaatsvervangers: a. Herm. Dieleman te Hoek en b. B. C. Puylaeit te Sas van Gent; 2. Jan Scheele P.Jz. te Ter- Neuzen, en als zijne plaatsver vangers a. A. de Mul te Zaam slag en b. Jos. van Haelst te Zuiddorpe. Hulst 1. L. van Waesberghe te Hulst en als zijne plaatsvervangers: a. W. J. Anthonisse te Hontenisse en b. C. Plasschaert te Absdale 2. A. E. Langenhorst te Hulst, en als zijne plaatsvervangersa. Joh. Scheele te Boschkapelle en b. P. J. Nijskens te Terhole (Hontenisse). Oostburg 1. A. J. Leenhouts te Retran- chement, en als zijne plaatsver vangersa A. H. de Milliano te Waterlandkerkje en b. P. de Bruine te Oostburg 2. J. M. Breijaert te Sluis, en als zijne plaatsvervangersa. L. van Dijke te Groede en b. J. Ramondt te Schoondijke. St Jansteen. Als vervolg op hetgeen door den gemeenteraad is besloten, zij nog meegedeeld, dat er eer. geheime vergadering werd ge houden ter bespreking van de berekeningen voor de bestrating van de Wilhelminastraat, over eenkomstig het onderstaande con cept. Door den Prov. Waterstaat was onder geheimhouding een berekening ter oriënteering toe gezonden. Bij heropening der openbare zitting werden de volgende be sluiten genomen, conform het concept lo. Onder intrekking van zijne beschikking van 22 April 1.1., te aanvaarden, het bij schrijven van 5 Februari I.I., no. 149/1, 2e af- deeling, door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland toegezonden ontwerp tot verbetering van het in deze gemeente gelegen ge deelte weg Zuiddorpe—Koewacht St-Jansteen, no. 25b van het Provinciaal wegenplan in Zee land 2o. Gedeputeerde Staten voor noemd, te verzoeken, bij het maken van ontwerpen, bestekken en teckeningen voor de vakken, bewesten en beoosten van het onder lo. genoemde vak en voor zoover binnen deze gemeente gelegen, als wegdek te willen aanvaarden a. eene 5,5 M. breede baan van goudalite b. eene 4,5 M. breede baan van kleinplaveisel (basalt of Zweed- sche graniet), waartegen weer zijds een 0,75 M. breed rijwiel pad van goudalite 3o. Te bepalen, dat bij de openbare aanbesteding van de werken en leverantiën tot ver harding van de onder sub 2o/ genoemde vakken, in elk geval de gelegenheid zal worden open gesteld, om met alle het daar genoemde materieel in te schrij ven 4o. Verder te bepalen, dat telkens na afloop der gehouden aanbestedingen, betrekking heb bende op de verharding van de sub 2o. genoemde vakken, ge hoord den heer Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, eene keuze omtrent het aan te brengen wegdek zal worden ge daan en dat tenslotte de onder houdsplicht van dezen weg aan de Provincie Zeeland zal worden overgedragen. Aldus gedaan, in de openbare vergadering, van den 12en Augus tus 1932. Voorts stelden B. en W. voor om een blanco crediet aan dit college te verleenen, tot het in stellen van een onderzoek naar de mogelijkheid tot reorganisatie van de gemeentelijke brandweer. Het spreekt vanzelf, dat hier over eenige woorden zijn ge wisseld. Dhr. de Potter was van nee- mng, dat een nieuwe spuit eigen lijk niet zoo zeer noodzakelijk was, want dat de hoofdoorzaak van het niet behoorlijk functio- neeren zat in de slechte orga nisatie. Op een vraag van dhr. De Buck deelde de Voorzitter mede, dat het niet de bedoeling was van B. en W., om direct een nieuwe spuit te gaan koopen, maar dat het doel van hun voor stel daarin bestaat, dat een onder zoek wordt gedaan omtrent de kosten van een nieuwe organi satie, zoo noodig door het aan schaffen van een motorspuit. Zooals het thans gaat, kan men voor de veiligheid niet instaan en spr. meent, dat de burgerij daar toch aanspraak op mag maken en dan is verbetering der brandweer hier dringend nood zakelijk. Zonder hoofd, stemming werd het voorstel hierna aargenomen Bij de rondvraag vroeg dhr. de Potter of het gerucht, dat het varkensvleesch zoo op zal slaan, waar is en of daar ook iets tegen te doen is. De Voorz. antwoordde, dat bij Ministerieel besluit is aangeno men, dat 9 cent zal worden ge heven van een pond varkens vleesch en de slagers daar natuurlijk rekening mee houden. Het is. een wettelijk voorschrift in 't belang van de varkensfokkers, waartegen niets te doen is. Dhr. Martinet adviseerde om het officiëel aanplakbord op Hei kant bij de kerk te plaatsen. Dhr. lvens vroeg of het niet goed zou zijn, dat er binnen 14 dagen, als de oogst binnen is, weer een steunregeling voor werkloozen werd ingesteld. Er kwam hierbij een aardig feit aan het licht, waaruit blijkt, hoe ambtenaren of pseudo-amb- tenaren een gemeente aardig op kosten kunnen jagen. Officiëel hebben deze heeren gewoonlijk gaarne hooge cijfers, waardoor dan onwillekeurig ook het salaris groeien kan. En zoo had de penningmeester van de r.-k. werkliedenvereen. aldaar reeds 36 personen als werkloos opgegeven, terwijl bij onderzoek er slechts 3 waren. Sommige arbeiders waren zelfs verontwaardigd, dat ze op een lijst Voor steunregeling waren geplaatst eh protesteerden daar tegen. Afgezien dus van het feit, dat het met de werkloosheid hopelijk voorloopig niet zoo erg zal zijn, meende de Voorz. zich te moeten houden aan het voorschrift van den Minister dd. 21 Mei jl. Dhr. Stevens vroeg, hoe men moet rijden, links of rechts van de straat, want het fietspad naar Heikant is a. h. w. één met de straat. Ofschoon dit nu juist geen gemeentelijke zaak is, antwoordde de Voorz., dat als er maar één fietspad ligt langs den weg, men daar op kan blijven rijden. Aan dhr. Th. van Helsland werd ten slotte nog voor een half jaar ontheffing verleend van de hondenbelasting, waarna de vergadering werd gesloten. Zonnebrand d)oorzitten bij Wielrijdcn Predikbeurten te Axel. Ds. van Oeveren. Voorin. 9*/, nre Nam. 2 Geref. Voorm. 9.30 ure Nam. 230 Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 30 Sportnieuws. Dhr. Verduijn, van Brcskens. Kerk. Dr. Kaajan, van Utrecht. Dezelfde. Voetbal Axel I-Ter Neuzen I. De wedstrijd tegen Terneuzen, welke vorige week, zooals bekend geen doorgang kon vinden, zal morgen (Zaterdagavond) alhier gespeeld worden. Het is wel zeer warm om voetbal te spelen, doch 's avonds (de wedstrijd be gint om half 7), is het heerlijk toeven op het Axelsche voetbal terrein, hetwelk dan gedeeltelijk in de schaduw der boomen ligt. Degenen, die om verschillende redenen des Zondags bezwaren hebben een voetbalwedstrijd te bezoeken, hebben thans een mooie gelegenheid om momenteel de twee sterkste elftallen uit deze streek tegen elkaar in actie te zien. We vernemen, dat beide ploe gen volledig zullen uitkomen. „Concordia" draagt zorg voor muzikale opluistering. Politierechter te Middelbirg. In de zitting van Dinsdag 11. werden door den Politierechter mr. J. W. Zijlstra, de volgende zaken behandeld M. S. G., huisvrouw van L. G., 62 j., zonder beroep te Nieuw- Namen, wegens beleediging, f5 sub. 2 d. h. E. J., 43 j., werkman te Nieuw- Namen wegens mishandeling en vernieling van een glasruit, t 10 sub. 10 d. h. M. S. G., vnd. wegens belee diging f5 sub. 2 d. h. M. E. v. P., geh. met E. J., 41 j., werkvrouw te Nieuw- Namen, wegens mishandeling, f 10 subs. 5 d. h. A. J. S., huisvrouw F. A., 27 te Hontenisse wegens belee diging, f 10 subs. 5 d. h. C. R., 26 j., werkman te Ter neuzen, wegens mishandeling, f 15 subs. 5 d. h. C. R., vnd., wegens verzet tegen politieambtenaren, f 10 sub. 5 d. h. De volgende personen teeken den hooger beroep aan E. L. de M., 37 j., te Stoppel dijk, tegen het vonnis van den kantonrechter te Hulst, waarbij hij wegens overtreding der Jacht wet is veroordeeld tot 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van geweer en lichtbak A. Z., 23 jaar, koopman te Axel, tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg, waarbij hij ter zake van weder- spannigheid is v eroordeeld tot f 15 of 10 dagen hechtenis, ZONDAG 21 AUG. 1932. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2