Binnenland. Gemengd Nieuws. oogetiblik zoo voorspoedige vlucht der Amerikanen onder broken werd op betrekkelijk kor ten afstand van een punt, waar tal van Sovjet-autoriteiten zich verzameld hadden. Pensioen en salaris. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Braat, in verband met de benoeming van een gepensi- onneerd majoor der infanterie tot burgemeester van Stedum het volgend antwoord gegeven. „Bedoelde burgemeester is 54 jaar oud. Hij geniet als gepensionneerd majoor der infanterie f 3450 en als burgemeester een salaris van f2950. In verband echter met het bepaalde in het eerste lid van art. 23b der Pensioenwet voor de Landmacht zal op het mili- litair pensioen korting worden toegepast. Van de candidaten voor het burgemeesterschap van Stedum is de geschikste benoemd. De leeftijd deed aan deze geschikt heid geen afbreuk. Van een pas- seeren van jongere candidaten kan geen sprake zijn". 't Komt wel in orde Geen belasting op koffie. Het bericht aangaande plannen tot een belasting op koffie, is naar de N. R. Crt. meldt, uit de lucht gegrepen. AXEL, 16 Aug. 1932. Bij gunstig weer zal „Concor dia" aaust. Donderdagavond, aan vang half negen uur, een concert op de Markt geven, waarvoor we het volgende programma ont vingen 1. N. E. O., marsch, A. J. Maas. 2. Dans la Forêt, suite agreste, F. Bajus. 3. Flutinette, polka voor fluit, A. Delbecq. 4. Souvenir, bariton-solo, Charles H. 5. Variété op Martha, fantaisie, Qadenne. 6. La Chrysanthême, wals, J. Martin. 7. Abschied Gladiatoren. 8. Finale. Droevig ongeval. Hedenmiddag ging de mare door onze gemeente, dat in de Kleine Kreek een jongen ver dronken is en helaas het gerucht werd maar al te zeer bewaarheid. Tal van menschen verzamelden zich nieuwsgierig in de Zeestraat en aan de brug. Toen we bij den drenkeling kwamen, bleek het te zijn de 12-jarige A. B, die aan de Zuid zijde van de kreek met tal van anderen aan het baden was. Op het hulpgeroep liepen de kinderen verschrikt weg en ofschoon men in alle haast een boot in gereed heid bracht, lag het ventje reeds 10 minuten onder water eer hulp aanwezig was. Intusschen was geneeskundige hulp ontboden en werden direct de bekende middelen toegepast. En ofschoon men ruim een half uur bezig was, met behulp van eén 'zuurstofapparaat, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Tragisch, dat de vader pas herstellende is van een hevige ziekte, die hem eenige dagep in levensgevaar deed verkeereil. Hoeveel offers zal deze gevaar lijke put nog eischen Heden werd ten verzoeke van Abr. van de Velde Flz. alhier door het kantoor van W. A. den Boggende geveild een werkmans woning, staande in de buurtschap Watervliet, groot 1 a. 40 c a. Kooper werd de heer Iz. de Feijter Hz., landbouwer, voor f450. Gisteravond had bij den heer De Lozanne onder politie toezicht de trekking plaats van de loten, welke zijn verkocht door de V.V.V., ten bate van een even- tuëel te houden reclame-week. Daar om verschillende redenen de plannen daartoe zijn ingetrok ken werd ook de verkoop der loten gestaakt en heeft, zoo als gezegd, de trekking plaats gehad. Jeze trekking geschiedde zóódanig, dat ofschoon onver plicht, alle beschikbare prijzen, in totaal 25 onder de verkochte loten moesten vallen, zoodat alle schijn van eigenbelang, b.v. door inhouden van hoofdprijzen enz. gebannen was. Voorzeker heb ben de eigenaars van V.V.V. loten hierdoor een mooie kans gemaakt. We laten hieronder volgen de nummers waarop de prijzen in volgorde zijn gevallen, n.l.489, 718, 2971, 4187, 2906, 4691, 137, 2201, 4299,2914,496, 1164, 2222, 4151,783, 1640, 1891, 2270, 2629, 4904, 4156, 2251, 4267, 4702 en 478. Naar we vernemen, zijn er van de 5 hoofdprijzen, de 5 eerstge noemde nummers, 4 te Axel en 1 te Zaamslag gevallen. Hedenmiddag kwam een auto uit Sluiskil van de fabriek de l'Azote nabij Drie Schouwen in aanraking met de beide doch ters van dhr. M. de V. alhier, die per fiets passeerden. Ze werden tegen den grond geslagen en tamelijk gewond aan het ge laat opgenomen. Ook de chauf feur van de auto bekwam snij- wonden door de glasscherven van de beschadigde auto. Zij werden door de auto van dhr. Lenos bij den dokter gebracht. Conflict in het landbouwbedrijf Zaterdag is alhier een spoed- conferentie gehouden tusschen het Bestuur van den Ring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van den Christ. Boeren- en Tuindersbond en de hoofdbesturen van de drie landarbeidersbonden (Chr., R K. en Neutrale), ter bespreking van een collectieve arbeidsovereen komst. Van de zijde van de landarbeidersbonden werd ge zegd, dat wanneer de werkgevers afwijzend zouden blijven staan tegenover deze zaak, zij moeten rekenen op een conflict. Is erop Zaterdag 20 dezer geen toezeg ging, dat zij een definitieve rege ling willen treffen, of arbitrage wenschen te aanvaarden, dan kan op een voor de arbeiders gunstig oogenblik de staking worden verwacht in de gemeenten Axel en Zaamslag. Er zouden naar schatting eer. zes k zevenhon derd landarbeiders bij betrokken zijn. Voor het examen Landbouw kunde L. O. slaagde te Wage- ningen de heer S. van Ham, hoofd der Chr. school te Spui. Te 's Gravenhage slaagde voor de acte Hoog-Duitsche taal 1. o. onze vroegere stadgenoote, mej. A. J. Dieleman, thans onder wijzeres te Vlissingen. St. Jansteen. Vrijdag hield de gemeenteraad alhier openbare vergadering on der voorzitterschap van burge meester Geirnaerdt. Onder de ingekomen stukken was een schrijven var. R.K. orga nisaties in het Bisdom Breda om de zgn. buurtkermissen te doen vervallen en in verband daar mede de sluitingsuren voor tap perijen en danszalen te wijzigen. Dit werd echter „als kennisge ving" ter zijde gelegd. Ingewilligd werd het verzoek van het Burg. Armbestuur om de bijdrage voor 1932 met f 1500 te verhoogen. Ingevolge advies van Ged. St. worden aan de ruiling van grond van het R -K. Kerkbestuur, met grond van de alg. begraafplaats, eenige bepalingen toegevoegd. Dhr. van Helsland had tegen den ruit eenig bezwaar, als aanpalend eigenaar, doch de Voorz. deelde dat niet en gaf vertrouwen, dat toch steeds aan de wettelijke be palingen (50 M. afstand) moet worden voldaan. Voldaan wordt aan de wijzi ging der verordening op de be noembaarheid van veldwachters. Voor aanschaffing van lesse naars voor de onderwijzers aan de r.k. school wordt desgevraagd f100 gegeven. Dhr. Schiffer zag liever, dat de banken voor de kinderen vernieuwd werden, waar ook door den Inspecteur al op ge wezen is, Op verzoek van de N.V. Bier brouwerij „de halve Maan" wordt haar voor 75 pet. ontheffing ver leend van verlofsrecht. Vastgesteld wordt de rekening van het Buig. Armbest. over 1931, met f7156 aan ontvangsten en f6814 uitgaven. De begroo ting van dit college wordt voor gesteld op f 5974. Zij zal onder zocht worden door de h.h. de Potter, Schiffer en Stevens. De gemeenterekening werd in handen gesteld van een commis sie tot onderzoek. De eindcijfers zijn gewonen dienst f70187, uit gaven en f 69593 ontvangsten en kapitaaldienst resp. f 15233 en f 14812. Als lid van het Burg. Armbe stuur werd benoemd de heer F. P. Schiffer. Vastgesteld werd de pensioen grondslag van den gem.-ontv., dhr. H. Rottier, op f 1563. Voor het examen hoofdacte slaagden te Rotterdam de heeren E. J. Reijnoudt te Ter Neuzen, J. Deurwaarder te Zaamslag en L A. Dieleman te Hoek. Wijziging treinenloop. Vanaf heden vertrekt trein 304 weer dagelijks om 9 21 uit Sel- zaete. Aankomst Terneuzen 10,15. Bij het kantongerecht te Hulst zijn reeds meer dan 50 zaken aanhangig gemaakt inge volge de Crisispachtwet, waarvan slechts in zeer enkele gevallen een schikking is getroffen. Gevonden. Aan ons bureau werden als fevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een rozekrans. P. Groothaert, café, Spui. Onweer. Te Kapelle is Vrijdagmiddag tydens een hevig onweer de woning met kleine landbouw- scbuur ven den heer M. de Jonge, door deD bliksem getrof fen en geheel afgebrand. Het huis, dat aan de schuur ia ge bouwd, bleef gespaard. Geen persoonlijke ongevallen. Te Bruinii88 is tijdens een kort doch hevig onweer de bliksem ingeslagen in de woning vac den beer C. H. aan den Dorpsweg. Gelukkig werd geen brand veroorsaakt en werd alleen eenige materieele schade aangericht. Te Voorden is het onweer, dat omstreeks 6 uur boven het Gooi woedde, ingeslagen in de groote houten villa achter het bosch Bredius, welke villa vroeger be woond is door den heer Floris Vos, die sinds een paar jaar een huis in de nabijheid heeft be trokken} Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was het buis al één vuurzee. Te Gieiekoia is het onweer ingeslagen in de schuur achter de hofstede van dan heer H. Beusekom. De schuur die ruim 100.000 pond hooi bevatte, stond weldra in lichterlaaie. De brandweer kon bet woonhuis gedeeltelijk behouden. Een motorboot in Loos- drecht, waarin twee dames ge zeten waren, is door een ont ploffing geheel uitgebrand. Een van de beide inzittende dames, mevr. Ardennen, werd uit de boot geslingerd en brak beide beenen. De andere dame sprong overboord en bekwam geen letsel. De beide dames zijn door toeschietende booten aan wal gebracht, waarna mevrouw Ar dennen direct naar de R K ziekenverpleging te Hilversum werd vervoerd. Haar toestand is redeljjk. Te Rotterdam heeft een Duitsoher, die tijdelijk verblijf houdt in een botsl aldaar op straat kennis gemaakt met een juffrouw, met wie hij zich eeni- gen tijd heeft onderhouden. Toen hij in zijn hotel was terugge keerd, kwam hij tot de ontdek king, dat hij 3000 Fransche francs en 20 zilverboni van twee gul den vijftig miste. Aangifte bij de politie werd gedaan en daarna werd aangehouden de 36 jarige C de M. huisvrouw van W. van K. Door de hitte gedood. Aan den Noord-Boulevard op Zandvoert8ch gebied, heeft sicb een tragisch geval voorgedaan. De 53-jarige G. Ellens, makelaar te Haarlem, was op den dag naar het strand gefietst met twee kleine jongens en twee meisjes, wsarby de fietsen mee naar be neden op het strand werden ge nomen. Bij het vertrek wilde de man de rijwielen langs het mol le zandpad tegen het duin opdu wen, aldus de Tel., omdat dit een te iwaar werk was voor de kinderen. Toen de man alle fiat- sen ter hoogte van den weg bed gebracht sakte hij ineen en blee! op ds plaats dood. Hevig ver schrikt deelden de kinderen de gebeurtenis aae voorbijgangers mede, waarna spoedig een dok ter arriveerde, die slechts den dood koe constateeren met als oorzaak hartverlamming door te hevige inspanning in de hitte. Het slachtoffer laat een vrouw en twee groote kinderen na. Omtrent het ongeluk te Helmond, waarbij bet 8 jarig zoontje van den heer C. tijdens de schietoefeningen van den bij zondere Vrijwillige Landstorm door een noodlottig ongeluk werd doodgeschoten, kunnen wij nog nader het volgende melden De heer C. nam aan den wed strijd deel en bracht de kinderen mee om ben gedurende de ker mis van straat te houden. Het wedstrijdterrein is echter niet voor kinderen toegankelijk. Niet temin waren de kinderen van C. met twee andere heeren in den sehietkuil gegaan tijdens het schieten. Op een gegeven oogen blik, aldus de „Tel." voordat het sein „veilig" gebeld was, moet het 8 jarig jongetje uit den kuil zijn geleopen en wel onder de schietschijf door, met het reeds vermelde gevolg, dat de jongen doodelijk werd getroffen. Daar er nog geen sein was gegeven, was n.l. een ander lid ven den Landstorm opnieuw met schieten begonnen. Gevaarlijk spiritastoestel. Aan de Waalhaven te Rotterdam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De zandoever van de ha- veu wordt hier op warme dagen door een groot aantal menschen gebruikt om er tenten op te slaan en zoo is daar een druk strand leven ontstaan. Onder de velen, die er zich bevonden, was ook mej. L. uit de Watergeusstraat met vier kin deren. De vrouw had een spiri- tustoestel bij zich en wilde daar op voor de kinderen pannekoe ken bakken. Het toestel wilde niet goed branden, aldus de N. R. C. De vrouw besloot het bij te vullen. Ze goot spiritus in het reservoir, meenende, dat het toe stel niet meer brandde. Dit was echter wsl het geval, zoodat dit in brand vloog. Vlakbij stond het vierjarig dochtertje van mej L. in een badpak dat vlam vatte. De moeder scheurde het van het lichaam van bet kind af en droeg het vervolgens naar het verband- lokaal. Vandaar is het kind met ern stige brandwonnen naar het zie kenhuis overgebracht. Een bloedbad. Omtrent het vreeselijko onge val op een onbewaakten over weg tusschen Maasbracht en Echt, waarbij een herder, 2 her dershonden en 63 schapee wer den gedood, wordt nog bet vol gende medegedeeld De kudde bestond uit 240 stuks. Da herder, de 50 jarige ongehuwde L. Hendriks, uit Melick, bevond zich te midden van de dicht op elkaar gedrakte dieren aan de tegenover gestelde sfyde vanwaar de trein naderde. Hy werd door de locomotief ge grepen en Area 80 meter mee- gesleurd. Hij tii op slag dood» Hoewel de machinist uit alle macht remde en nog gebruik maakte van dan zendstrooier, reed de trein nog ongeveer 300 meter door en kwam daarna eerst tot stilstand. Door de groote snelheid van den train was een catastrofe niet te voor komen. Het was ter plaatse een waar slagveld. De bloedende licha men der dieren, waarvan er verscheidene doormidden weren gereden, lagen over en langs de spoorbaan verspreid. De loco motief xat vol bloed. Verschil lende dieree werden over een af>tand van 330 meter medege- slturd. Het uitzicht op den onbewaak ten overweg is ter plaatse tame lijk goed. De kudde schapen was op weg om te gaan weiden. Ter plaatse langs den spoorweg bevindt zich veel gras, waar do geheele kudde gedurende korten tijd had gegraasd. De herder dreef daarna de dieree mot zijn beide honden den weg op en vervolgens op den overweg. Dese is iets smaller dan de groote weg, waardoor de dieren, die door de beide honden waren bijeengedreven, in een dicht opeen gepakte massa op den overweg kwam. De herder bevond zich aldaar te midden der schapen en had al *ijn aandacht noodig om te voorkomen, dat de dieren, die zich op den spoorweg verspreid den en heeft daardoor waar schijnlijk het naderen van den trein niet gemerkt. Ook is het mogelijk, aldus de „Tel." dat bij zich op het laatste oogenblik niet meer uit de dringende massa der dieren heeft kunnen bevrijden. De beide bonden liepen om de kudde heen, niets waarschuwde voor het onheil, dat met donderend geweld na der kwam. Slechts het flikker licht tooi den overweg toönde duidelijk, dat de treia naderde, doch de herder was reeds met zijn kudde het waarsehuwingi- teeken, dat hem en zijn diereh bad kunnen redden, gepasseerd. De beide herdershonden zorg den dat geen énkel dier on't- snapte, doch juist hun toewij- ding dreef vele dieren in den dood. Blatend gingen de seha- pen verder, totdat plotsoling de sneltrein zich in hun midden stortte en de baas en de beide honden alsmede een groot deel der kudde in één slag doodde. Vreeseljjk was de aanblik ter plaatse. Gevaarlijke eleetr. stroom. In Berlijn had onlangs in een kapperszaak een ernstig ongeluk plaats. De eigenaar van de zaak was n.l. bezig met het kappen van een zijner vrouwelijke klanten, toen hij plotseling in de cabine naast zich, waar hy self zich be vond, een hevig gillen hoorde. Onmiddellijk snelde hij toe en zag, dat op den grond, naast de klant, die zij bediende 'n assis tente lag, met het gelaat naar beneden, terwijl haar hand krampachtig eaa haardroger om klemde. Terstond werd de electrische stroom uitgeschakeld en een dok ter ontboden. Bij het onderzoek bleek, dat de kapster reeds was overleden, gedood door den elee- triichen stroom. Dezer dagen had de kapper sioh voor de rechtbank te ver antwoorden wegens dood door schuld. Hij werd ervan beschul» digd, dat by' by da uitoefening van zya beroap niet da noodige voorzorgsmaatregelen in acht had genomen en zoodoende schuld bad aan den dood van zyn on dergeschikte. Uit het ingestelde onderzoek was namelijk gebleken, dat een der isoleerende deelea ven het apparaat had losgelaten, zoodat de kapster bij het inschakelen van den haardroger dan stroom door het lichaam had gekregen. Volgens de deskundigen ech ter, die als getuigen gehoord wer den, kan niemand voor een der gelijk ongeval verantwoordelijk gesteld worden. Zelfs een dage- ljjksche contrele van het apparaat sou de mogelijkheid niet heb*

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2