Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 38. Vrijdag 12 Augustus 1932 Raadsverslasr. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. Zitting van 26 Juli 1932. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer F. Blok, burgemeester. V. 10. Wijziging salarissen, enz. Aan de orde komt nu punt e, korting van 3 en 5 pet. op de salarissen der gem.-ambtenaren. Dhr. 't GILDE zegt naar aan leiding van het preadvies van B. en W. hierop (zie vorig num mer), dat bij hem hef vertrouwen in dat college ernstig geschokt is. Wij kunnen, zegt spr., van nu ai aan wel vaststellen dat in dit opzicht geen initiatief zal uitgaan van B. en W. Geconstateerd moet zelfs worden, dat het Col lege zich en bloc heeft verzet tegen den van onder af ik bedoel uit den Raad - komenden drang tot bezuiniging en wel, met argumenten die geen hout snijden. Dit verschijnsel is des te merkwaardiger omdat wij bij een vorige salarisbespreking hier de meening hebben hooren ver kondigen uit den mond van één der leden van het College, dat de levensstandaard reeds met minstens 25 pet. zou zijn gezakt en deze daarom in dezen geest een voorstel deed. Thans moet men wel aannemen, dat dit lid slechts in één bepaald geval, n.l. als het gaat over het salaris van Burgemeester en Secretaris te spreken is over salarisverminde- "nB- Toen hier een paar jaar gele den een verzoek was van bewo ners van de Julianastraat, zei een ander lid van dit college toen gewoon raadslid t.o.v. de in die straat wonende gemeente- werklui en veldwachter„diemen schen profiteeren van den gedaal den levensstandaard en de malai se. Voor hen is dat een loons- verhooging". Wonderlijk daarom mijnheer de Voorzitter, thans de argumenten van B. en W. te hooren. Iedere vergadering hooren wij van die heeren wat anders De vorige vergaderingen was Leiden in last, maar waren de argumenten van het college zoo krachteloos dat zelfs dhr. Van de Bilt be zweek voor den drang en de bestrijding uit den raad en de beide wethouders tegen hun eigen voorstel stemden. Toen moest de belasting omhoog en zoo niet dan liep de boel spaak En thans is de toestand hoop voller dan ooit, volgens die heeren. Geen enkele reden tot bezorgdheidzeggen zij in hun prae-advies. Jullie moet maar wachten tot het ons eens blieft met voorstellen te komen en tenslotte verwachten de heeren aanschrijvingen van boven af. Wonderlijk van een college dat van bovenaf met 25 pet. wil be ginnen te bezuinigen en meer malen zijn ontstemming uitsprak over den onwil die van bovenaf bestaatWonderlijk dat zij nu het heil van bovenaf verwachten. De voorstellen, noch die van dhr. Van Bendegem, noch de onze leveren niet noemenswaard op voor den loopenden dienst zoo zeggen B. en W. Zij zelve moeten dan wel voornemens zijn met diep ingrijpende voorstellen te komen voor 1933 en we zijn even nieuwsgierig als de ge meente-ambtenaren beangstigd Wij zullen zien wat er van komt en waar het op uitloopt. Het toeval is B. en W. bijzon der genadig. Zij beroepen zich vooral op de gunstige uitkomsten van 1931. En aan de indieners van bezuinigingsvoorstellen wordt nu ten opzichte van het Georg. Overleg verweten, dat zij daar met geen argumenten zijn geko men. Stel U voor, M. de V., geen argumenten Geen noodza kelijkheid om te versoberen en te bezuinigenEn dat terwijl alle; in het particuliere bedrijf is ontredderd en met kunst en vliegwerk en meestal slechte steunmaatregelen van bovenaf op pooten moet worden gehouden. Zijn B. en W. dan totaal blind voor de feiten Vanwaar deze naïviteit plotse ling bij menschen als dhr. Van de Bilt, die om zijn zuinigheids begrippen zoo bekend stond voorheen. Salarisverlaging is een gebie dende eisch des tijds geworden Allerwege wordt dit erkend Een billijke verlaging van loo- nen en salarissen is alleszins ge motiveerd. Wij staan op dit standpunt omdat de mtnschen zich moeten kunnen aanpassen aan de omstandigheden en uit dat oogpunt is het gewenscht dat ons voorstel wordt aangenomen. Gebrek aan argumenten, wordt ons verweten. Speelt dan de geweldige prijsdaling plotseling geen rol meer? Of verschijnt in Oct. de 2e editie van het Orgaan van de Kruideniers en Slagers weer, als het loopt over het sa laris van den Burgemeester en die eenige ambtenaren, waarover wij weinig te zeggen hebben Het is een feit dat de index cijfers enorm zijn gedaald voor 's-Gravenhage was het index cijfer van het levensonderhoud, berekend naar 1921, voor de ar beidersgezinnen 66,1. Eetvraren en dranken afzonderlijk 57,2 en 55,3. Voor 1921 dus 100 Voor Maart 1932 66,1. De prijzen zijn dus teruggeloopen tot op bijna de helft. Neemt men als grondslag Aug. 1913 tot Aug. 1914, dan krijgt men als indexcijfer 136 en 119,2. Een merkwaardige daling. Die in de bedrijven veel moeite en zorgen veroorzaakt, maar voor den consument veel voordeel brengt. Bij.de moeilijkheden in de bepalingen omtrent loon en salaris mag met deze feiten wel terdege rekening worden gehou den, al mag men niet vergeten, dat, indien het eenigszins mogelijk is, de vooruitgang in levenspeil moet worden behouden. Op grond hiervan zijn wij dan ook tot de slotsom gekomen dat het oogenblik daar is, waarin ge handeld moet worden. Wij kunnen ons volkomen in denken, dat het voor de betrok kenen een pijnlijk iets is, maar wij hebben ook onder die be trokkenen verschillende stemmen beluisterd, die het onder de ge geven omsta idigheden konden billijken en waardeeren, dat tot een korting op de salarissen zal worden overgegaan. Wij staan op het standpunt dat de bezuiniging in den vorm van salariskorting moet beginnen van bovenaf! Zoo mogelijk ook pro gressief Een voorstel als dat van dhr- Van Bendegem zouden wij dan ook gaarne hebben gesteund, in dien wij ten opzichte van de hooge salarissen succes zouden hebben verkregenZoolang echter de zaken staan als nu, hebben wij het als een grove onbillijkheid aangevoeld, waar de geheele sa larisverlaging van Gedep. Staten slechts neer blijkt te komen, op enkele tientallen guldens, thans over te gaan lot een korting op een salaris b v. om er maar één te noemen van den Gasdirecteur met ruim f400. Dat is te bar. Een grove onbillijke veihouding zou daardoor in het leven worden geroepen en ofschoon ook wij in principe voelen voor progressieve verlaging dus, van de hoogste salarissen het meeste korten toch was het ons niet mogelijk met het voorstel van dhr. Van Bendegem mee te gaan en hebben wij een voorstel ingediend zoo als ook in het Georg. Overleg is behandeld. Het verheugt ons zegt spr., dat men in breederen kring inziet dat het een gebiedende noodza kelijkheid is, dat het dezen kant uitmoet. In de meest democra tische kringen wint dit gezonde inzicht steeds meer veld en het moet daarom verwondering wek- ken, dat dhr. Hamelink hier zulk een toon aanslaat alsof hij en de sociaal-democratie in het bijzon der in dit opzicht een pretentie hebben, dat zij overal en alge meen zijn inzichten deelen en ons standpunt verwerpen. Dhr. Hamelink doet zulks tegen beter weten in Hij moet dat aan de Axelsche arbeiders en gemeente ambtenaren niet wijs willen ma ken. Het is zelfs zóó sterk, M. de V, dat socialistische gemeen tebestuurders de gangmakers zijn voor loonsverlaging en in dit opzicht veel verder gaan dan dhr. Van Bendegem, wiens voorstellen door dhr. Hamelink op zulk een genadelooze wijze zijn behandeld. Dhr. Hamelink moet voorzichtig zijn met het propageeren van zijn persoonlijke ideeën. Als hij op dien weg voortgaat, dan kan het niet anders, of hij vaart precies eender uit als ik en zal hij de socialistische ideeën eerlang prijs moeten geven. Spr. becritiseert hierna uitvoe rig de houding van die soc. de mocraten, welke stelling nemen tegenover het nieuwe standpunt, dat de s.d.a.p. ten opzichte der loonsverlaging heeft aangenomen. Ten slotte doet hij een beroep op de raadsmeerderheid, die in dertijd voor het bezuinigings voorstel van dhr. Oggel heeft gestemd. Thans moet het blij ken of dit serieus bedoeld was, of een groote schijnvertooning, omdat men de wetenschap nu eenmaal draagt dat men momen teel aan het salaris van den Burgemeester, etc. toch niets kan doen. Dus kan vandaag blijken hoeveel ernst en hoeveel drang er in werkelijkheid leeft. Men kan en mag er zich niet afmaken door te schermen met het gevleugelde woord van B en W. „het levert zoo weinig op". Deze salarisverlaging is billijk ons voorstel dan tenminste en dit voorstel zal het aanpas singsvermogen der ambtenaren op geen zware proef stellen. Daarom bovenal is dit voorstel ook menschelijk en billijk. Van een wreede en onmeedoogen- looze bezuiniging is hier geen sprake. Terwille van het prin cipe en terwille van den drang die zich overal in den lande openbaart om te komen tot nor male toestanden neme de Raad nu ons voorstel aan, vraagt spr. Wij beweren niet dat loon- en salarisverlaging het middel is, maar het is een bewezen feit dat het één van de middelen zal moeten zijn om aan de depressie het hoofd te bieden. De woorden van B. en W. in hun afwijzend prae-advies beteekenen niets en zijn maar een rad voor de oogen van de leden van den Raad ge draaid. Het College van B. en W. mag geen taal gebruiken die de financiëele toestand reden tot bezorgdheid geeft. Dergelijke luchthartigheid is een schrome lijke miskenning van de feiten. B. en W. hebben bij de inge komen stukken een briefje liggen, dat de moeite waard zou zijn geweest ons allen getypt thuis te bezorgen. Dat was beter ge weest dan het scheppen van een verkeerden waan omtrent de toe stand. Gedep. St. staan nog steeds op het standpunt van belasting- verhooging. Zij zeggen ook dat door hen niet zal worden toe gestaan dat wij de f 17000 van 1931 aan gaan spreken. Die moeten als reserve voor 1933 bewaard blijven en indien er dus straks geld tekort is voor de werkloozen komen wij in een moeilijke impasse. Ged. St. drin gen in dit schrijven o.a. aan op verhooging der opcenten op de vermogensbelasting. Dat moet de burgerij weten en daar wil men niet van weten. Het is camou flage om hier, geurende met de erfenis van het vorige college, te „blageuren" en den toestand an ders voor te stellen dan deze is Daarom hopen wij dat er thans in den Raad van Axel een meer derheid is die het ten opzichte van bezuinigen niet bij praten laat. (Tijdens de rede van dhr. 't Gilde viel dhr. Hamelink in dt rede, met de vraag aan den Voorz., of hetgeen de spr. van de s.d.a.p. zeide nu allemaal ter verdediging diende van het voorstel en be loofde erop in te gaan). Dhr. OGGEL bevestigt, dat hij vroeger heeft voorgesteld om aan Ged. St. te verzoeken de sala rissen van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers met 25 pet. te verminderen, op grond van de prijsdaling voor levens behoeften, maar waar dit voorstel door Ged. St met zoo'n meerder heid is verworpen en toen door dit college een zoo minieme ver laging voor die hoogere ambte naren is voorgesteld, dat ze schrijnend waren voor de lagere ambtenaren, voor wie men veel verder wenschte te gaan, heeft spr. het niet noodig geacht om de bezuinigingsvoorstellen te steunen. Zoo'n maatregel is bespottelijk tegenover den wil naar verbetering van de gemeentefinanciën. Spr. vond daarin een motief om geen verlaging toe te passen, dan nadat Ged. St. met een andere regeling komen of met de begrooting voor 1933 wij zelf daartoe voorstellen doen. Misschien zal dan de be grooting niet goedgekeurd wor den, maar spr. acht het een on billijkheid, dat de gemeentebe sturen aangaande die groote sa- arissen geen medezeggenschap hebben. Het is plicht van de ^egeering om in dezen sterke be zuinigingsmaatregelen te nemen, dat geldt zoowel van Rijks- als Gemeente-ambtenaren. Ook hem heeft het bedroefd, dat blijkens het rapport van de comm. voor georg. overleg geen andere houding is aangenomen door de vertegenwoordigers der gem -ambtenaren. De daarin ge noemde motieven zijn beneden alles. Dhr. VERSCHELLING: Maar die zijn ook niet goed opgesteld De VOORZ.Daarover kan alleen geoordeeld worden (foor degenen, die de verg. van de comm. tot G. O hebben bijge woond. Wanneer daarop aanmer kingen zijn, kan men dit te ken nen geven Dhr. VAN BENDEGEM Dat wil ik dan doen. De VOORZ.Maar dat kan hier niet, dat behoort dan in de verg. van de commissie te ge beuren. Dhr. DE RUIJTER meent ook dat die notulen niet in de Raads zitting mogen besproken worden. Die zijn geheim en als dat wordt opgeheven, dan zal spr. stoppen met in die comm. zitting te ne men. Men moet zich daar vrij uit kunnen spreken en openbare bekendmaking aan die notulen is in strijd met het reglement. De VOORZ. bevestigt dat. Dhr. VAN BENDEGEM Maar er wordt in het preadvies naar verwezen en daarom wilde ik me verdedigen. De VOORZ.: Ik laat daarover geen bespreking toe Dhr. VERSCHELLING Er is toch etn verkeerde conclusie uit getrokken Dhr. DE RUIJTER merkt op, dat over hetgeen in het preadvies staat gesproken kan worden, maar niet over de notulen. Deze zijn eenige dagen ter inzage bij de leden der commissie en kunnen daarom, eer ze vastgesteld zijn verbeterd worden, als het noo dig is. Dhr. OGGELDan mag ik toch vertrouwen, dat ze nu goed wtergegeven zijn. Dhr. VERSCHELLING: Ja, als mer. ons maar niet in de schoenen schuift, dat we ons voorstel niet verdedigen konden Dhr. VAN BENDEGEM merkt op, dat dhr. Verschelling gezegd heeft, dat zijn voorstel een ader lating is voor de ambtenaren, maar jullie zegt spr. gaan nog veel verder! Jullie beginnen met 3 pet. van f 600 af te trekken. Als je dat op f 1000 bepalen, dan ga ik er mee accoord. Naar aanleiding van hetgeen dhr. Dieleman over dit voorstel zeide, zegt dhr. VERSCHELLING, dat het hem toeschijnt, dat het blaadje van den fabrieksarbeiders bond effect gehad heeft. Hoe echter dhr. Dieleman sprekers loon bij de l'Azote in verband brengt met dit voorstel, is hem een raadsel. Dhr. ORTELEE brengt nog het salaris van dhr. Francken in be spreking als 3e ambt. ter secre tarie, omdat dhr. Van B. niet goed vond, dat we dit wilden verhoo- gen tot f 1200- Dhr. VAN BENDEGEM: Dat heb ik niet gezegd. Dhr- ORTELEE Dat bedoelde je toch en ik zeg, dat het f 1500 moest zijn. Als de man op f 1000 was gebleven, had hij armoe geleden. Spr. heeft zich aan dit voorstel niet willen ontrekken, maar toch acht hij dat geen loon, waar nog af moet. De VOORZ.U wil dus zeg gen, dat f1200 te weinig is en wil toch het salaris met 3 tot 5 pet. verminderenU stemt dus tegen het voorstel Dhr. ORTELEE Ik steun het niet. Dhr. VAN KAMPEN zal voor het voorstel stemmen, maar wil amendeeren, dat dhr. Francke buiten de korting valt, omdat dat salaris niet minder kan en de lagere levensstandaard reeds zoo was bij de vaststelling van het salaris. Er is hier uit gesproken, dat de noodzakelijk heid tot bezuiniging hier niet aanwezig is. Hoe men dat kan zeggen is spr. niet duidelijk, daar de lasten toch steeds hooger worden en daarom is het gemo tiveerd een poging te doen om te verlagen, maar zoodanig, dat de hoogere salarissen niet minder aftrek hebben dan de lagere. In 't vrije bedrijf is het loon toch ook verminderd Zie maar naar de bouwvakarbeiders en de fa brieksarbeiders, waar de inkom sten zijn gereduceerd, ondanks zwaardere belasting. Spr. zou er echter voor passen, als de bezuiniging op de jaarwedden moest dienen om de begrooting sluitend te maken. Maar een verlaging van 3 pet. tot f 2000 en 5 pet. daarboven, is zeker gemotiveerd, zooals dhr. 't Gilde trouwens heeft uiteenge zet en ook spr. is er voor, dat eerst de hooge ambtenaren moeten verlagen, en daar is hier rekening mee gehouden. En als men nu zegt, dat bezuiniging op f600 loon te ver gaat, wil spr. wel zeggen, het hangt ervan af, wat men ervoor doet, of die f 600 is voor een bijbetrekking, dan of men ervan leven moet. Tenslotte wijzen z.i. de finan ciën erop, dat we voorzichtig moeten zijn en tot een salaris verlaging moeten overgaan. Dhr. HAMELINK was niet van plan om veel over deze zaak te zeggen, want men weet, hoe ik erover denk. Maar nu dhr. 't Gilde deze gelegenheid heeft aan gegrepen, om de s.d.a.p. eens af te kammen en naar het voorbeeld van dhr. Van Kampen ongehin derd getracht heeft ons eens een hak te zetten, eigen ik me het recht toe zegt spr. om daarop te antwoorden. De VOORZ.Als u dan de tijd in aanmerking neemt, is het goed. Dhr. 't Gilde heeft een kwartier gesproken. Dhr. HAMELINK protesteert daartegen, omdat de tijd niet vooraf is gerantsoeneerd. Spr. wenscht evenals 't Gilde zoolang te spreken als hij wil. Dhr. 't Gilde, zegt spr., acht een verder gaande verlaging niet billijk tegenover de hoogere ambtena ren, die ze niet verlagen kunnen en daarom zondert men dhr. De Feijter uit, wiens jaarwedde niet te hoog geacht wordt, maar men vergeet dhr. Francke, met wien dat ook het geval is. Spr. acht het amendement-van Kampen daarom op z'n plaats, maar dan zijn er nog andere b.v. arbeiders aan de gasfabriek die pas aan gesteld zijn en als men er de kam in zet, moet men allen ge lijk scheeren. Voorts heeft spr. het over de waarde die aan de index-cijfers wordt gehecht. Deze mogen echter z.i. niet dienen, om de loonen te verlagen en spr. heeft daarom destijds*ook gezegd, toen het over de verlaging der sala rissen vam burgemeesters enzi ging, als het hek van den darrt

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3