nu is heeft de gemeente nooit iets aan deze spie gronds, tenzij zij zelf het tegenwoordige eigen dom van dhr. Vettenburg zou koopen. De rollen worden dus gedraaid. Dit is m.i. het eerste punt voor een agenda der schoon heidscommissie en ik zou wel willen voorstellen het nog eens daarheen te verwijzen. De zaak heeft geen haast en de toestand ter plaatse bekeken hebbende, ben ik tot de overtuiging geko men dat de entrée tot de meentekom en een straat met den vorstelijken naam van Prins Hendrik allerminst vorstelijk is op het oogenblik. Ik zou de vraag willen stellen of onder bepaling van een niet te kostbare verbetering daar ter plaatse door den toekomstigen eigenaar niet een oplossing in den door mij bedoelden zin zou kunnen worden nagestreefd. Over een prijs per M* zooals die gemiddeld in het gemeente bouwterrein is zal wel niet te accordeeren vallen en dan zal het gevolg zijn dat daar een wei nig oogelijke toestand bestendigd blijft. M i. is dit iets dat de aan dacht van de schoonheidscom missie waard is. De VOORZ.Zoolang we niet weten, wat er met de grond ge beuren moet, zijn we ook niet bereid om toe te geven en daarom wil spr. den Raad in overweging geven, om nog niet aan verkoop te beginnen. Wellicht, dal we siraks meer weten en dan is het wat anders. Dhr. 't GILDE Behoort die zaak nu eigenlijk niet bij de schoonheidscommissie thuis? De VOORZ-Die bestond nog niet, toen B. en W. het verzoek bespraken, maar als de Raad het verzoek alsnog wil aanhouden en gar, de schoonheidscommissie ad vies wil inwinnen, dan gaan B. en W. daarmede accoord. Dhr. VAN KAMPEN zegt oor spronkelijk ook wel voor het verzoek van Vettenburg te hebben gevoeld, maar nu de Voorz. heeft gewezen op een bepaald risico, wil hij het voorstel van B. en W. wel steunen. Spr. zal de ge dachte aan concurrentie uitscha kelen, maar vond het beter, dat er een compromis met Vettenburg werd gesloten, n.l. om de voor waarde te stellen, dat het de omgeving niet ontsieren zal. Dhr. SEGHERSIs ook be kend, hoe ver dat schuurtje van Vettenburg op gemeentegrond staat Spr. gelooft, dat Vetten burg dien hoek alleszins ver fraaien zal. De VOORZ. zegt de afstand uit zijn hoofd niet te weten, maar de kadastrale kaarten zullen het wel uitwijzen.. Spr. brengt nu het voorstel van B. en W. (tot afwijzing) in stemming, dat met 8 tegen 5 st. wordt aangenomen. Tegen stemmen de h h. 't Gilde, Ortelee, Seghers, Verschelling en Dieleman. b. Verzoek van dhr. A. J. Schieman onderwijzer alhier om aankoop van een perceel grond aan de Prins Hendrikstraat, naast dhr. 'Loof, groot 244 M. Zonder hoofd, stemming wordt dit verzoek onder de gewone voorwaarden ingewilligd. 6. Verzoek gebruik openbare school voor tentoonstel ling Van het bestuur der winke liersvereniging „E. M. M." alhier is een schrijven ingekomen, ver zoekende toestemming re verlee- nen om gebruik te maken van de openbare school in de maand Augustus tot het houden van een winkelshow, op nader door het college van B. en W. te stellen voorwaatden en zoo mogelijk tot 15 Augustus, gedurende de va- cantie. Het bestuur verplicht zich de school geheel schoongemaakt, ontruimd en in goeden staat weer op te leveren. Het advies van B. en W. hierop iuidt als volgt Burg. en Weth. en vermoedelijk alle leden van den raad zagen zoo gaarne dat „de school voor het kind bleef" en voor geen an' dere doeleinden werd gebezigd, ook niet in de vacantie* Maar waar het schoolgebouw al meer dere malen aan de Vereen, tot bevordering van Vreemdelingen verkeer, gedurende de zomerva- cantie eenige dagen is afgestaan, meenen B. en W. voor ditmaal en voor de laatste keer de Win keliersvereeniging het schoolge bouw niet te moeten onthouden. Zij willen voorstellen dit school gebouw met uitzondering van één lokaal ten behoeve van de gasfabriek voor demonstraties en tentoonstelling op gasgebied aan die vereeniging af te staan ge durende het tijdvak van 3 Augustus tot uiterlijk 11 Augustus, opdat voor behoorlijke reiniging en ventileering nadien kan gezorgd worden. Overigens komen alle beschadigingen, die aan het ge bouw of aan de meubileering veroorzaakt worden, voor reke ning van die vereeniging. Ten opzichte van het monde ling verzoek om gedurende dien tijd de straat langs de openbare school voor tentoonstellingsdoel einden te gebruiken, bestaat bij B en W. geen bezwaar dat die dagen die straat aan het publiek verkeer onttrokken wordt als dit gedeelte zoo spoedig mogelijk weder wordt opengesteld voor het verkeer. B- en W. stellen voor dien overeenkomstig te besluiten onder voorwaarde, dat de afsluiting geschiedt onder hur.ne goedkeu- ring. Dhr. OGGEL wil hierbij op merken, dat men ook rekening dient te houden met de overburen, wier ramen vrij moeten blijven, zoodat niet het geheele straatje beschikbaar is. De VOORZ. zegt dat er ook nog een brief is gekomen van den Inspecteur van het lager onderwijs, luidend als volgt: Ik meen te weten, dat door Uw college een gunstig advies uitgebracht zal worden aangaande de beschikbaarstelling van het gebouw der openbare school van 6—15 Aug. aan de winkeliers vereeniging te Axel. Is door uw college wel vol doende rekening gehouden met den alsdan geringen tijd, die over blijft voor het einde der vacantie voor ontruiming en grondige schoonmaak der lokaliteiten, waar door een en ander verwaarloosd zou kunnen wordenIk meende zulks onder de aandacht van uw college en uwen Raad te moeten brengen. De VOORZ. zegt, dat hij met het bestuur der winkeliersver- eeniging en Provoost heeft ge sproken en gezegd heeft, dat de school in de le plaats het kind toebehoort en daarmede rekening moet worden gehouden, ook voor wat betreft de jaarlijksche schoon maak van het gebouw. Provoost heeft toen een tijd genoemd, die hij minstens noodig had, om met een paar werksters de school grondig schoon te maken en in verband daarmede hebbei B. en W. voorgesteld de tentoonstelling tot 11 Aug. te houden, waardoor er nog een paar dagen meer voor de schoonmaak beschikbaar kwa men en daarmee gingdeWinke- liersvereen. accoord, waarna Pro voost verzekerd heeft, dat nu zeker de school netjes opgeleverd kon worden en er weer keurig uit zal zien, als ze aan het on derwijs wordt teruggegeven. Er bestaat dus geen risico, zegt spr., dat de school niet tijdig in orde zal zijn en ook het straatje zal dan van 3-11 Aug. afgesloten zijn. Dhr. HAMELINK zegt, dat ge hoord de conferentie de bezwaren, die hij tegen het voorstel van B en W had, grootendeels zijn opgelost. Toch komt het hem nog bedenkelijk voor, dat er nu slechts een week tijd is om de school schoon te maken. Een eerste eisch voor de school is ook, de hygiënische inrichting der lokalen. En nu kan spr. zich niet voorstellen, dat men na 5 dagen, want er komen nog 2 Zaterdagen en Zondagen tusschen, met een gerust hart kan zeggen, dat schoon is en er de noodige zorg aan besteed is. Waarom sluit men de tentoonstelling niet een paar dagen vroeger Moeten de belangen der winkeliersver* eeniging niet ondergeschikt rijn aan de belangen van het onder wijs Spr. wil voorstellen om de school toe te staan, mits de le week van de vacantie, dan is er meer tijd voor de schoonmaak. Men kan dan wel niet een volle week tentoonstellen, maar spr vindt het ook niets erg, als dat 4 a 5 dagen kan. Hunne be langen worden dan even goed gediend. Men zal wat minder onkosten hebben en er zijn ook wel eens slappe dagen bij een tentoonstellingsweekdie ver vallen dan ook. En men kan zeggen, dat het onderwijs niet geschaad wordt Dhr. 't GILDE 'zegt, dat hij heeft gemist een advies van het hoofd der school. De VOORZ. antwoordt, dat het hoofd der school heeft gevraagd om ontheven te worden van het geven van advies omdat dat toch niets uithaalt. Dhr. 't GILDE heeft reeds het vorig jaar aan de leden van het college te kennen gegeven, dat het toch feitelijk geen toestand is om van jaar tot jaar de open bare school gedurende het groot ste deel van de vacantie af te staan voor tentoonstellingen en winkelshows, die het gansche gebouw, in strijd met zijn be stemming vullen en toen ken baar gemaakt, dat hij in den vervolge persoonlijk daaraan niet meer zou medewerken. Toen reeds vele jaren geleden ook eens tot een krasse maatre gel werd besloten, meen ik, dat ook op advies en met den steun van den heer Jan de Feijter, die toen op het standpunt stond „de school aan het kind" in den Raad door de overgroote meer derheid beslist is, dat slechts bij hooge uitzondering nog van de school mocht gebruik worden gemaakt en dan voor onderwijs doeleinden. Van lieverlede is daarna de toestand weer gewijzigd. Het is begonnen met Burgerwacht, vrij willige landstorm en militaire vooroefeningen. Wanneer verschillende der leegstaande lokalen gebruikt wor den voor onderwijs-doeleinden en repetitie's voor zang en mu ziek, lijkt hem dit buiten bezwaar voor het onderwijs wel toelaat baar. Voor tentoonstellingen is dat echter anders De school wordt ieder jaar in gioote mate veront reinigd, er wordt in gerookt en gespuwd en nu komt er nog een moderne jazz-band in van Vnlen- dammers naar ik hoor. De muren zitten vol spijkers en worden evenals het verfwerk, hoe goed men ook oppast, geschonden en het gevolg is een grootere on- derhoudsoost op den duur, terwijl dit altijd voorvalt in de vacantie als de school een grondige beurt moet hebben voor schoonmaak, ventileering en verfrissching. Het vorige jaar heefi spr. in het bestuur der V.V.V. bezwaren gemaakt en tot zijn medebestuurs leden gezegd dat het de laatste maal moest zijn Noch voor de V.V.V., noch voor de Winkeliers- vereeniging we.kt hij er dus aan medeHet is strijdig met het advies van het Hoofd der school en ook de Oudercommissie en de afd. Volksonderwijs, denken er zoo over. Zonder aanzien des persoons zal zijn fractie dus voortaan, zoowel wat betreft de V.V.V., als de Winkeliersvereniging stem men tegen het afstaan van het gebouw tot dit doel. Dat het hoofd der school geen advies meer wil geven is niet te verwonderenwant de meeste malen, dat hij advies geeft han delt de Raad, alsof het is uit een soort leedvermaak, precies anders om en tegenovergesteld. Dhr. OGGEL merkt op, dat de school eerst gevraagd is tot 15 Augustus en toen hebben B en W. geoordeeld, dat dat te lang was in verband met het schoon maken. Er is toen met het be stuur en Provoost gesproken en besloten tot 11 Aug. tentoonstel ling te houden, zoodat er 3 dagen afgaan. De vereeniging wilde iever 15 Aug. erbij hebben in verband met de Kath. feestdag. Sn dat er een Jazzband komt is waar, maar niet in de school, die zou in het straatje komen, terwijl er volstrekt niet toegelaten wordt, dat er muziek voor den dans gemaakt wordt. Spr. vindt het vreemd van dhr. 't Gilde, dat hij vraagt naar een advies van het hoofd der school en dezen direct daarop gelijk geeft, dat hij er geen geeft. Dan moet men er ook niet naar vragen. De VOORZ merkt op, dat het h. d. s. niet geweigerd heeft ad vies te geven, maar gevraagd heeft om daarvan ontheven te worden. Dhr. VERSCHELLING zegt van een bestuurslid van de winke liersvereeniging gehoord te heb ben, dat tr een Jazzband in de schooi komt. De VOORZ.B. en W. zeggen „neen" en hebben dat ook gezegd tegen het bestuur der winkeliers vereeniging. Dhr. HAMELINK handhaaft zijn voorstel: van af 30 Juli tot 9 Aug., onder voorwaarde dat dien dag de school geruimd is. Men zegt hierProvoost is gehoord en die ziet er kans voor om de school in dien korten tijd schoon te krijgen, maar het hoofd der school zegt dat het niet kan. En nu is het wel teekenend, dat de meening van het hoofd der school niet wordt aangenomen en die van den schoonmaker wordt ge loofdHet hoofd geeft liever geen advies, omdat het als van een kwajongen onder tafel wordt gegooid, maar dat neemt niet weg, dat de man toch zijn meening heeft kenbaar gemaakt. Dhr. VAN DE BILT Het hoofd zou nog liever heelemaal niets in de school hebben en daarom noemt hij geen datum. De VOORZ. Dat is ook het standpunt van B. en W. en eigen lijk zijn we er allemaal tegen, dat de school voor allerlei doeP einden wordt gebruikt. Daarom zal er straks ook een voorstel kamen in dien geest. Dhr OGGEL: Nu het hoofd der school geen advies geeft, heeft hij blijkbaar dhr. Hamelink ingelicht. Maar nu we geen ad vies van het hoofd hebben, is de Inspecteur gekomen en heeft ge adviseerd tot 11 Aug. Daarmede is rekening gehouden en Provoost teeft gezegd, dat hij met een paar werksters zal zorgen, dat de boel goed schoon komt. Het is yan alle kanten door B. en W bekeken en met de practijk is gerekend. Wij zijn er in prin cipe ook tegen, maar gezien de omstandigheden willen we het nu voor het laatst toestaan. Dhr. 't GILDE Dhr. Hame link wil de vereeniging blij ma ken met een dooie musch. Daar hebben de menschen niets aan. En hij zelf kan weten, dat de school niet op één dag ontruimd kan zijn. Ook daar kan de raad niet vóór stemmen. Dhr. HAMELINK: Wat dhr. Van de Bilt zegt, raakt niet mij maar hel hoofd der school, die er tegen is. Maar als het gaat over de schoonmaak, dan ze® ik: in dien tijd kan het niet En 9 Aug. valt niet op Maandag, maar op Dinsdag en dus heeft men dan z i. van Woensdag tot en met Zaterdag tijd genoeg Als het zoo geregeld kan worden is spr. er voor, maar hebben ze meer dagen noodig dan is hij er tegen. Dhr. VAN KAMPEN: Als ze eerstop 1 Aug. beschikking over de school krijgen, dan krijgen de menschen niet klaar. Wanneer moet men dan de tentoonstelling openen En dan zou men Dins dag daarop weeral ontruimd moeten hebben. Spr. is er ook voor, dat er straks een voorstel komt in anderen zin, maar acht het niet juist om dat in toepas sing te brengen op een verzoek, dat ter tafel ligt. Hij zal het voorstel van B. en W. steunen. Dhr. IZ. DE FEIJTER: Die tentoonstelling is toch 's Zondags gesloten De VOORZ: Daar is niet over gesproken, maar ik kan die ver zekering wel geven. Het voor.-t 1 wordt In stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 5 st. Tegen de h.h. 't Gilde, dienstplichtigen be- Hamelink, Ortelee, Seghers en Verschelling. (Wordt vervolgd). AXEL, 2 Aug. 1932. Ter gelegenheid vanden74sten jaardag van H.M. de Koningin- Moeder wappert heden van de openbare en eenige particuliere gebouwen de driekleur. Vanavond zullen de beide mu ziekgezelschappen op de kiosk op de Markt o.m. weerdevader- landsche liederen doen hooren. Na het concert van Hosanna zal Concordia optreden en we! van 9 30 tot 10 30 ure- We ont vingen van Concordia het vol gende programma 1. Wien Neerlandsch bloed. 2. Mont la ville, marsch, Chaillet. 3. La chai san des nids, fantaisie-polka voor 2 clarinetten, V. Buot. 4. Dolorès, wals, Em. Waldteufel. 5. Varié op Martha Gadenne. 6. Orelio-marsch, Blanskart. 7. Oud Wilhelmus. Militairen dienst. Voor de loting lichting 1934 van den militairen dienst waren in deze gemeente 64 personen ingeschreven. Hiervan werden 11 ongeschikt verklaard, 27 aange wezen voor buitengewonen dienst (zijn vrij) en 26 voor gewonen dienst. Tot de hooren K. Boot Jz. R. E. Borgt Gz. A. C. Breepoel Az. A. A. Butler Mz. F. De ij Lz. A. J. S. Dieleman Fz. W. J. K. Dieleman Fz. J. W. den Doelder Fz. F. van Driel Mz. H. J. de Feijter Pz. M. de Feijter Pz. M. de Fouw Mz. A. Goossen Cz. P. J. Harte. G. E. Heijnsdijk Janz. C. A. Hol. J. J. Kotvis Hz. A. J. v. Langevelde Jz. P. J. Oosting Jz. J. H. Overdulve Jz. J. K de Putter Az. A. J. Rooze Cz. C. A. v. d. Velde Jz. L Vercouteren Lz. J. de Visser Bz. P- J. Wolfert Jz. Voor buitengewonen dienst zijn aangewezen C. A. van Alten Cz. J. J. Augusteijn. L. P. Claessens Pz. A. M. Cornelissen Pz. W. Dieleman Az. J. J. Duerinck Jz. C. den Engelsman Jz. M. de Feijter Az. K. Gans Jz. A. Haak Pz. L. Haak Az. H. den Hamer Hz. G. Heijnsdijk |aspz. F. de Jonge Jz. J J. de Koeijer Kz. A. Koster Jz. C. v. Langevelde Pz. C. W. Oppeneer Jz. W. Penne Jz. C. de Pooter Dz. I. C. Provoost Cz. M. A Smolenaers. G. Th. Tacq. L. van de Velde Fz. A Verstraeten Cz A. W. Vinke Az. J. Wolfert Fz. De beide eerstgenoemden we gens hoog nummer en de anderen wegens broederdienst. Druk verkeer. Meermalen is besproken en ook wel eens ondervonden, hoe ge vaarlijk de verkeersweg* in deze gemeente is van af den hoek Noordstraat, hoek Weststraat naar den hoek Zeestraat, een korte afstand, doch een punt, dat zoo niet het drukste, dan wel een van de drukste verkeerspunten is al hier. Het moge bekend zijn, dat dit door onze vroegere vroede vade ren al eens onder de aandacht is gebracht en zelfs Is reeds een paar malen die kwestie bespro ken in de Staten van ons gewesti Het gevolg er van was, dat reeds zgn. beslag is gelegd op enkeli 9<f I

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2