Landbouw. Bekendmakingen. AFSLUITING STRAAT. Gemengd Nieuws. Afwijking Winkelsluitingsuur. Advertentiën. vervalt daarvoor in de 2e klasse gegaan waren. Dhr. DE RUIJTER: Welk be drag is nu voor de werkloozen zorg beschikbaar De VOORZ.Die vraag kan ik niet precies beantwoorden. Er zijn nog enkele posten, die over schot geven en door die met 2 te vermenigvuldigen, omdat we 50 pet. van het Rijk krijgen, wordt het misschien f 5000. Maar we moeten daarmee voorzichtig zijn, want als we maar een dub beltje verder gaan, zou ik moe ten vragen, waar moet het van daan komen Dhr. DE RUIJTER Als ik het dus goed begrijp is er dan buiten die f5000 nog f 6000 disponibel Dhr. OGGEL Die f 6000 ver dubbelen we ook nog. Dhr. DE RUIJTER Dus f 5000 plus f12000 is f 17000. De VOORZ.Zoo is het. Dhr. 't GILDEDus bij een normalen gang van zaken mogen we van het batig saldo van 1931 gebruiken? De VOORZ.Dat is lot heden nog altijd zoo geweest. Dhr. VAN BENDEGEMIk dacht, dat het Rijk 20 pet. gaf De VOORZ.Neen, 50 pet Als we f2500 hebben, kunnen we rekenen op f 5000. Dhr. OGGEL Het Rijk geeft 50 pet. toeslag op hetgeen de gemeente voor werkloozensteun heeft uitbetaald. k. Schrijven van den direc teur der gasfabriek aangaande het voorgestelde bakkerstarief. (Zie vorig nummer). Dhr. HAMELINK zegt, dat nu men het nog noodig geoor deeld heeft dit onderwerp te be handelen otschoon het z.i' geen zin heeft, de bakker heeft het gas toch niet meer noodig hij wel enkele opmerkingen wil maken. De directeur stelt het voor, alsof het mindere tarief niets afdoet voor den verbruiker, maar erkent toch, dat zijn tarief geen tarief is voor algemeene levering. Het was dan veel reëeler geweest, als hij gezegd had tot den bakkerje krijgt het voor 5 ct. per M., dan was alle bespre king daarover hier overbodig geweest. Maar nu is de eigenaar dige voorstelling van zaken oor zaak geweest van alles. De direc teur schrijft dat de bakker niets aan een tarief van 500 tot 600 M. heeft en zoekt dan een ver bruik uit van 550 M", waarvan hij toevallig profiteert, maar staat dat verbruik vast? De VOORZ.Ja, dat liep niet uit elkaar. Dhr. HAMELINK: Dan is het ook camouflage geweest om zoo'n tarief vast te stellen en begrijp ik niet, dat hij het noodig ge maakt heeft, dat de Raad er zooveel discussie overmoest voeren. Ik wil dit tenslotte nog opmerken, dat ik van den direc teur als ambtenaar in deze een betere toelichting had verwacht. Dhr. 't GILDE zegt dat niet de directeur, maar dat het dhr, Hamelink geweest is, die telkens op die zaak is teruggekomen en verandering voorstelde in het tarief. De fout is geweest, dat men is uitgegaan van veronder stellingen, er is geen rekening gehouden met het speciale van het geval. De verbruiker had niets aan een tarief van 300 M tot 500 M., ook niet tot 700 M., om de eenvoudige reden, dat het verbruik steeds tusschen 500 en 600 M. liep per maand. Het voorstel van B. en W. en de Gascomm. was op de practijk gebaseerd en het is nooit de bedoeling geweest om een gas- tarief in den vollen zin des woords vast te stellen. De zaak is nu totaal dood gepraat, tot schade van het gasbedrijf. De de RUIJTER: Dat ligt er alleen aan, omdat de zaak ver keerd is voorgesteld. Zooals wij, dhr. Hamelink en ik, het voor stelden, kon het de fabriek niet schaden. We hebben ook niet gerekend voor A of B als afne mer, maar in 't algemeen en dat die zaak in den Raad is behan deld is ook niet de schuld van den Raad, maar van B. en W. en de Gascommissie. Spr, is er aan een kant blij om, want nu is er daardoor toch een regeling getroffen, omdat gebleken is, dat het onpractisch is om dergelijke gevallen in de Raadsvergadering te bespreken. Dhr. HAMELINK sluit 2jich daar volkomen bij aan. Aan dhr 't Gilde wil spr. nog zeggen, dat niet dhr. Hamelink, maar de ver keerde voorstelling der zaak de oorzaak -is, dat er nu schade geleden wordt. De fractie 'tGilde heeft er eerst voor geijverd en dat hij nu terugkrabbelt, geeft te denken. Spr. zou zoo'n houding niet durven handhaven, want daar zit geen lijn in, ofschoon er in het optreden van dhr. 't Gilde nooit lijn gezeten heeft, maar deze houding spant weer de kroon. m. Naar aanleiding van het schrijven resp. van den direc teur en den boekhouder der gas fabriek, aangaande het bezoek van dhr. VAN BENDEGEM, zegt deze het volgende Mijnheer de Voorzitter! Naar aanleiding van het schrij ven van den Directeur der gas fabriek, wil ik mededeelen, dat dit schrijven niet geheel en al juist is. Want ik heb niet gevraagd, of de Directeur thuis was, maar ik heb gevraagd of de Directeur tegenwoordig was. En er werd mij geantwoord, dat de Directeur niet aanwezig was. En toen mij geantwoord werd hij is hier niet, is er mij ge vraagd, of ik hem wilde spre ken. En dan heb ik niet geant woord, zooals de Directeur schrijftneen, neen. Maar ik heb dit geantwoord, dat mijne be doeling was, een kijkje op het bedrijf te nemen. En toen ant woordde een der stokers: ik ra! het u wel eens laten zien en u rondleiden. En- voorzitter, ik heb dit met deze bedoeling gevraagd, of de Directeur tegenwoordig was, omdat ik weet, dat deze mijnheer wel eens zooveel van de rheumatiek of een dergelijke ziekte weet, dat het misschien wel eens gebeurt, dat hij zijn bedrijf in geen dagen kan con troleeren. En daarom vroeg ik niet of deze thuis was, want als dan die mijnheer thuis is, en die wordt op zoo'n moment gegee- seld door zijn ziekte, dan meen ik, dat het beter is zoo'n mijn heer Direcieur gerust in zijn huis te laten blijven. En daarom meende ik, dat ik terwille van de persoon, goed deed, mij rond te laten leiden door iemand, die toch ook tot in de finesses op de hoogte is van alles en nog vlug trappen en zalen op en af kan loopen. En dan, voorzitter, wil ik nog meedeelen, dat hier gesproken is omdat dien man mij rondleidde Dat die dan op dat moment geen werk kon doen. Maar diezelfde man deeld# mij mede, dat ze even gedaan hadden met pom pen of iets dergelijks, en ik aan hem hoorde, dat zijn werk er niet onder leed. En daar de zaak aldus is ver- loopen, en alles op een 20 minu ten daar bezichtigd was, meen ik goed te doen, om het ondui delijke of onjuiste in dat schrijven even naar voren te brengen. Daar ik de zaak betreffende mijn bezoek op de gasfabriek, al voor een groot deel uiteenge daan heb in mijn antwoord op het schrijven van den Directeur, wil ik aangaande het schrijven van Lefeber toch nog eenige opmerkingen maken. In de eerste plaats doet het mij genoegen, dat Lefeber het hier niet ont kent, dat hij tegenover mijn be zoek daar ter plaatse krasse uit drukkingen en opmerkingen heeft gemaakt. Maar waar hij dan ver der in zijn schrijven zegt, niet een dezer uitdrukkingen er van terug te kunnen nemen, wil ik mededeelen, dat ik dit eenigszins kan begrijpen. Niet omdat het moet geprezen worden, dat zoo iemand krasse uitdrukkingen heeft gebruikt, maar omdat zulke uit drukkingen veel weg hebben van het beeld, dat ik 1.1. nog eens door een prediker heb hooren verkondigen, dat er ambtenaren zijn, daar de mensch uit weg is. Dan zeg ik dit, dat ook dat beeld eigenlijk wei op zulke uitdrukkingen kan worden toe gepast. Want men mag toch niet zoo vlug denken, dat wanneer men ergens op een bedrijf knecht is, dat men dan maar al direct alles te vertellen heeft. Want ik mag toch gerust zeggen, welk ambtenaar men ook is, wanneer er iemand komt om inlichtingen, men die persoon toch zoo op alle manieren ten dienste moet staan. En wanneer er dan toe vallig eens iemand od de fabriek komt, die zoo'n Directeur veel moeite wil sparen, wegens een ziekte die zoo'n man heeft, maar hij wanneer hij mede op en af de fabriek moest gaan loopen, veel lichamelijke moeilijkheden ondervindt, en er dan iemand is, die mogelijk wel administratief op de hoogte is van de fabriek en men die dan direct niet raad pleegt om technisch iets van de fabriek te vernemen, dan is nog mijn meening, dat men beter met een stoker een fabriek rond kan gaan, dan dat men met een boek houder zoo'n bedrijf afmarcheert. Omdat volgens mij een boek houder geen snars kent van het technische van de fabriek. En daarom, voorzitter, is het niet, dat Lefeber reclameert, om dat hij gaarne diensten bewijst, maar omdat hier het beeld, zoo even genoemd, op hem kan wor den toegepast. De VOORZ. acht het verstan dig niet veel te zeggen op het geen dhr. van Bendegem naar voren brengt, maar gelooft niet, dat hij naliet om naar den Direc teur te vragen om dezen te spa ren wegens zijn rheumatiek dat kan men voorgeven, maar dat gelooft hier. niemand, zegt spr. (Wordt vervolgd). AXEL, 29 Juli 1932. Nu de vergunning er van den gemeenteraad is, om de openbare school te gebruiken tijdens de va- cantietijd en gedeeltelijk ook de schoolstraat, nu is de Winkeliers- vereeniging „Eendracht maakt Macht" me'f volle kracht aan het werk, om de tentoonstelling in el kaar te zetten. Natuurlijk waren al enkele voorbereidende maatre gelen genomen, maar men stond helaas nog steeds voor de vraag, wat zal de meerderheid van den Raad beslissen Helaas ja, want och ook wij hebben onze stem wel eens doen hooren door een teveel gebruik van de school, die voor het open baar lager onderwijs bestemd moet zijn, maar gezien de omstandig heden voor dezen keer, waren er o.i. geen andere dan persoon lijke reden om de school te wei geren. En daar dient de Raad boven te staan. Maar ter zake. We zien dan in den catalogus, die ter perse is, dat er ruim twintig standen bezet zijn door winkeliers en in- dustriéele ondernemingen. Voorts zijn, zooals op elke tentoonstelling tal van attracties te wachten, die den bezoekers in het afkijken der etalage's een welkome afwisse ling bezorgen. Een practische en verrassende reclame wordt heden gemaakt, nu alle schoolkinderen een chocola dereep wordt cadeau gedaan, met op het wikkelpapier een .opwek king om de tentoonstelling te be zoeken. Zonder verder vooruit te loopen op verschillende aangelegenheden is het wel vermeldingswaardig, dat ook aan onze Axelsche be- hoeftigen is gedacht, door een percentage voor het crisis-comité beschikbaar te stellen. Muziek en zang. Het was een aardige verras sing, die het bestuur der chr. zangvereeniging „Asaf" Woens dagavond de leden bereid had. De gelegenheid, dat een bekend zanger in onze gemeente ver toefde, werd aangegrepen om daarvan te profiteeren en zoo is de heer G. Germans uit Haarlem bereid geweest om eenige zang nummers ten beste te geven onder begeleiding op den vleu gel door den heer P. Brakman, directeur. Door vriendelijke uit- noodiging waren we in de gele genheid dien avond bij te wonen en mochten we hooren, dat de heer Germans over een goede stem beschikt niet alleen, maar die heeft weten te ontwikkelen tot een krachtige koorstem. We hoorden verscheidene nummers en konden dan bemerken, dat juist in het zware het meest zijn talent uitkwam. De begeleiding, ofschoon nu en dan ietsje te krachtig, was ook zeer goed, ge zien de korte tijd, waarin de dilettanten elkaar hadden moeten vinden. Een warm applaus en een kort, maar hartelijk woord had de heer German in ontvangst te nemen. Voor het R.K. Mulo-exa men, diploma A, slaagden te Bre da de heeren A. Bauwens, A de Bruyn^ R. Dierikx, A. Swagema- kers, C. Vereecken, T. Verplan ken en M. Visser, allen te Hulst. Predikbeurten te Axel. Geref. Voorm. 9.30 ure Kerk. Geref. Gemeente. Vervoerverhod boter zonder merk. Ds regeringscommissaris, voor zitter der Crisis-Zaivel-Centrals brengt ter kennis van de belang hebbenden dat met ingang van 1 Augustus a s. de termijn ver streken is, gedurende welken het toegestaan is, uit de bewaarplaats van veehouders die zelf melk tot boter verkamen, boter zonder merk te vervoeren. Na 31 Juli e k. zal dus geen enkele hoeveel heid boter de fabriek, de melk inrichting, de boerderjj, de melk- sljjtorg, in het a'gemeen de be reid- of bewaarplaats mogen ver laten, tenzjj voorzien van het ryksbotermerk ot het speciale crisis-botermerk. Voorts zal het na dien datum □iet geoorloofd zjjn, bo.ter zender merk te vervoeren, te verkoopen ot af te leveren tenzij in verpak kingen van ten hoogste 1 kilo gram. Zelfkarnende boeren, die zich tot dusver niet by de be trokken botercontrole-stations op gaven met verzoek, botermerken te ontvangen, worden daarom in hun eigen belang aangeraden zulks alsnog ten spoedigste te doen. Het ligt n.l. in de bedoe ling na 31 Juli nauwlettend op de naleving van de wettelijke voorschriften toe te zien en bjj overtreding dier voorschriften tot het doen opmaken van pro cessen-verbaal over te gaan. De temperatuur in Amerika bereikte Donderdag een nieuw* recordhoogte, in het Zuid-Westen van den staat Carolina sells 100 graden. Het aantal slachtoffert is tot 38 gestegen. Het noordwesten van Polen it geteisterd door een hevig onweer dat op vele plaatsen grooto scha de heeft aangericht. Bij Kalisz, sloeg de bliksem in een afdeeling soldaten, die van de oefeningen huiswaarts keerde. Een infanterist werd onmid dellijk gedood, twee anderen wer den zwaar gewond. Verder zijn in andere plaatsen nog 4 personen gedood. In het bergland van Aragon (Sp heeft het hevig geeneeuwd waardoor vele dorpen xjjn geïso leerd. Door het wassen van vyf rivieren is een groot gedeelte van de provincie overstroomd, De politie te Krfurt is een gruwzaam drama op het spoor gekomen. Een sekere Bachmann, die van syn vrouw gescheiden leefde en met een vriennin, by wie bjj zes kinderen had, samenwoonde, heeft een ernstig misdrijf begaan door drie van zyn buitenechtelij ke kinderen te vermoorden. Hij was kortgeleden weer by zijn vrouw teruggekeerd om baar vyf kinderen te onder houden. Zijn vriendin echter was niet van plan hens zoo maar op te geven en schreef hem een dreig brief, dat ze hem in het tucht huis zou brengen, als hij niet terstond tot haar en haar kinde ren terug zou keeree. Toevallig kwam de brief een buurman iD handen, dia het zonderling vond dat de vriendin schreef van zes kinderen, terwjjl iedereen niet beter wist ot Bachmann bad maar drie buitenechtelijke kin deren en vyf wettelijke kinderen. Hy gat de zaak by de politie aan, en deze kwam tot de gru welijke ontdekking dat Bachmann drie kinderen vermoord had en samen met zijn vriendin de lykjes weggestopt had. Bij een verhoor heeft hij alles bekend en hy en zyn vriendin zyn, aldus het „D. v. R.", opge sloten, Massa ontslag. In verband met de opheffing van een aantal openbare lagere scholen en het combineeren van klassen stellen B. en W. van 's Gravenhage den Raad voor om 16 onderwijzers en onderwijzer essen over te plaatsen 49 onder wijzers en onderwijzeressen per September a.s. eervol ontslag te verleenen en op wachtgeld te plaatsen. Het weer In 't buitenland In het Russische district West- Grussinie, zyn buitengewoon he vige regenbuien gevallen, waar door een spoorbaan over een af stand van 8 K.M ia verzakt, zoo dat het verkeer moest worden stop gezet. In andere deelen van het district is de spoorbaan zoo beschadigd, dat 5000 man noodig waren om den weg te herstellen en het verkeer weer mogelijk te maken. Verscheidene hoeren werden vermist. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter openbare kennis, dat een gedeelte var. de Schoolstrant langs het gebouw van de openbare school vanaf leden tot 13 Angastns aan staande voor het verkeer geheel zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethonders van AXEL, BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaris. AXEL, den 29 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedu rende de dagen van de tentoon stelling van 8 tot en met 11 AUGUSTUS het SLUINGSUUR VAN DE WINKELS zal HALF ELF. Burgemeester en Wethouders van AXEL, BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaris. AXEL, den 29 Juli 1932. zijn om De geannonceerde vrijwillige verkooping van VRUCHTEN en BEESTIAaL, ten verzoeke van Mejuffrouw de Wed. R1EMENS te Zaamslag, door ondergeteekende Notaris DUMOLEYN, ZONDAG 31 JULI 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9*/, Nam. 2 Nam. 2.30 Leeskerlc. Ds. Hermanides, van Hulst. Ds. P. v. Dijk, van Zaandam. Dezelfde. 'sAv. Lezing van deJongtlingsvereen. Voorm. 9 30 ure Dhr. H. Schothorst, van Lunteren. Dezelfde. Dezelfde. Nam. 2 30 's Av. 6 WOENSDAG 3 AUGUSTUS Nam. 3 ure 's Av. 7 Ds. J. Fraanje, van Barneveld. Dezelfde.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2