Wjj gaan op vacantia, Sigarenmagazijn „Havana". Courante merken SIGAREN, CIGAR1LLQS en CIGARETTEN. Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 26 Juli 1932, Advertentiën. J. E. BÜSSAART-DIEUHAN, men omdat het riool verstopt was. Het scheelde maar weinig of het water kwam daar de hui zen binnen stroomen, en inzon derheid de landbouwer van C. werd er de dupe van, doordat zijn achterplaats, dorschvloer en mestput volstroomden, terwijl vlak daarbij een rioolput ligt, die droog bleef. Het behoeft geen nader betoog, dat hiernaar eens moet worden omgezien door de gemeentereini ging. Men vroeg ons af, of de goten daar ook onder „deskundig" toezicht gelegd waren. Beant woording achtten we overbodig hoofdzaak is, dat het afdoend wordt verholpen. P.S. Dit punt kan nu achter wege blijven bij de a.s. rondvraag, want de reinigingsdienst was bij dit schrijven reeds aanwezig tot het instellen van een onderzoek. Aan de arbeidsbeurs alhiej meldden zich heden weer ongeveer 180 personen als werkloos aan. Gisteren slaagde te 's-Gra- venhage voor de hoofdacte 1. o. de heer C. L. Kolijn, onderwijzer aldaar, vroeger te Axel-Spui. Rfy wlelplaatjes. Met ingang van 16 Juli zijn op de kantoren der posterijen ver krijgbaar de rijwielbelastingmer- ken voor het belastingtijdvak, aanvangende 1 Augustus 1932 en eindigende 31 Juli 1933. Het verdient aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen dat de controle op het gebruiken van geldige belasting- merken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belas tingtijdperk zal worden ingesteld. Naar men ons mededeelt, slaagden jl. Maandag te Antwer pen voor een vereeniging van leeraren in muziekleer de volgen de damesvoor het tweede ge deelte mej. G. Wiechmann te Axel voor het eerste deel Nelly Brand en Victoire van Delft uit Hulst en Tea van Rompu te Terneuzen, allen leerlingen van den heer P. C. van Delft te Hulst. Brand in de cokeslabriek te Sluiskil. Door het warmloopen van een motor geraakte Woensdagavond de transportband van den kolen- toren op de cokesfabriek te Sluis kil in brand. De brand dreigde over te slaan naar de kolen in den toren. Door het snelle in grijpen van de brandweer van Sluiskil, bijgestaan door die van Terneuzen, was de brand spoedig bedwongen. Het gelukte ook, de werklieden, die op den vijf-en- dertig M. hoogen toren werkzaam waren, te redden. De schade bepaalt zich tot den vernielden transportband en tot de, door de hitte ontzette machi nerie, waarvan het herstel eenige dagen zal vorderen. Vermoedelijk zal het bedrijf geen stagnatie ondervinden. N. R. Crt. Op aanbeveling voor ge meentebouwmeester te Terneuzen zijn in alphabetische volgorde geplaatst de heeren J. M. Bantjes te Zandvoort, W. Bosschaert te Slikkerveer, J. B. van Gessel te Dieren, B. van der Griendt te Rotterdam en P. Kruit te Rotter dam. Antotoeht. Dinsdag maakten ongeveer 120 passagiers, hoofdzakelijk ouden van dagen van Sluiskil en Drie wegen een autotocht naar Oost burg en Sluis. Te Oostburg werd koffie ge dronken en te Sluis werd in de openbare school den maaltijd ge bruikt, na een welkomstgroet van den burgemeester, den heer Ber kens, die de gasten op het stad huis ontving. De groet werd beantwoord door de heeren Colsen van Sluiskil, Jansen van Driewegen en Huizinga van Terneuzen. De terugtocht werd gemaakt over Breskens, waar ook een uur werd gepauseerd en via ljzendijke Was men weer te 9 uur thuis. Alles liep goed van stapel. Predikbeurten te Axel. Zondag 24 Juli 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Dhr. J. Overdalve, van Moerbeke. Nam. 2 Geen dienst. 'sAv. 6 Di. Cazemier, van Terneuzen. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Cat. Zond. 31. Nam. 2.30 Dezelfde. Tekst: 2 Sam. 18:33. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 De Botermerken. Woensdag en Donderdag zijn in deze streek de botermerken met de noodige zegeltjes en pap- perassen uitgereikt, tegen de daarvoor vastgestelde piijzen, nl. 10 cent per afgeleverde ot ten verkoop aanwezige K.Q. boter- In de verschillende gemeenten heeft daarvoor de commissie zitting gehouden en heeft de heer W. Sietema, secretaris van den Bond van Boerenboterpro- ducenten in Zeeland, een korte uiteenzetting gegeven van de werking van de Crisis-Zuivelwet. Het bezoek liep hier en daar nog al uiteen, evenals de indrukken over het gehoorde. Het is niet gemakkelijk de menschen wijs te maken, dat ze eigenlijk profiteeren, terwiji ze een gulden of twaalf moeten dokken voor een rompslomp, die aan de distributietijden van de oorlogsjaren herinnert. Alleen wanneer men hoorde, dat er in ons land 186 millioen kilo boter wordt gemaakt en men de boterboeren (boerinnen) wil helpen om die kwijt te komen, tegen een prijs, waarop ze meer zullen verdienen, als op het „stukje boter" van tegenwoordig, en dit gedaan wordt ook om den veehandel te steunen, dan gaan de ooren iets wijder open staan en luistert men hoe het in elkaar zit. Want dat weet men toch, dat noch aan boter, noch aan vee eenige winst zit op 't oogenblik. Men gaat dus van die 186 mil lioen kg. boter aftrekken, wat we zelf opeten en de rest wordt op geslagen in koelhuizen vanwaar de Regeering de boter verzendt naar het Buitenland of den groot handel in het Binnenland, tegen bepaalde prijzen, maar zóó, dat we vooral voor het Buitenland kunnen concurreeren met prijs èn kwaliteit. Zorg dus "ooral, dames en heeren, dat er goede boter geleverd wordt Nu kost de boter in de wereld markt 80 ct. de Kg. Men ziet dus, dat toch eigenlijk daar geen verdienste op zit. Daarom mogen de boeren aan hun klanten de boter verkoopen voor 1.30—1.50 de Kg. En die prijs ontstaat van zelf, als de boeren weten te re kenen, wat ze per Kg. aan de Reg. moeten betalen voor zegels, merken, controle, enz. Dit is vastgesteld op 10 cent Op 1 Aug. is hier de boterwet in werking, dus moet dan alle boter, die verkocht wordt of ten verkoop voorradig is, van een merk voorzien zijn. Is dat niet het geval, dan is men strafbaar. Die merken (kleine dunne pa piertjes) worden verkocht bij een regeeringscommissaris, welkevoor bepaalde streken is aangewezen en die op de marktdagen daar voor zitting houdt te Axel, Neu zen en Hulst. Eenigszins fascistisch deed het aan, te hooren, dat men maar heeft te teekenen, dat men lid is van den Bond van producenten van boter. Er wordt niet gevraagd is die bond rood, geel of zwart, men heeft maar te teekenen en lid te worden. En wil men niet, dan is het uit met boter ver koopen. Geheel schuchter neemt men dus de pen en teekent maar.... in vertrouwen. En dat vertrouwen kunt ge ge rust hebben, lezerhet is in uw eigen belang, dat deze maatre gelen genomen worden. We komen hier nog wel eens op terug. Onderwtyaercs verbrand. Te Zwolle had de 36-jarige onderwijzeres mej. G. H. Ger- dink, die reeds geruimen tijd bedlegerig was, zich 's ochtends het haar gewasschen met benzine. Zy schijnt zich naderhand we der op bed te hebban begeven, en toen bet bootd te dicht bij een lichtje te hebben gehouden, dat naast baar bed op een tateltje stond. In minder dan geen tijd geraakte de vrouw in brand. Zij vluchtte naar de keuken, waar de vlammen van haar kleeren ook op de meubels oversloegen. Huisgenooten waren luidkeels om hulp roepend de straat op gesneld, maar het was reeds te laat. Het slachtoffer lag geheel met brandwonden overdekt in het brandende vertrek. Zy adt in de nog eenige oogenblikken, doch spoedig daarop trad de dood in. Intu88cben was men erin ge slaagd, de vlammen in de keu kan met een straal van de wa terleiding te blusschen. In het gehuchtje Veek, gem. Vlagtwedde, had te 1 uur in den nacht een 19-jarig meisje in overspannen toestand haar woning verlaten. Haar groot moeder, by wie het meisje in nuis was, mocht er niat in slag. n haar vast te houden. Met anderen was ook de grootvader op zoek gegaan en had het meisje in de buurt van een boerderij opgemerkt. Hij begaf zich op het erf, doch plotseling knalden schoten. De oude man zonk door een kogel getroffen neer. Het bleek, dat de zooo van den landbouwer, in de moeniug dat er inbrekers op het ert liepen, de schoten had gelost. De grootvader bleek gelukkig niet ernstig gewond te zyn hij kon naar zijn woning vervoerd worden. Bij de polit e te Winterswijk is door de plaatselijke atdeeling van den textiel arbeidersbond „Unitas" aangifte gedaan, dat in de kas van den penningmeester een tekort van f 1400 was ont dekt. Verstrooid jawelier. Als professor mag men gerust eens verstrooid en de beroemde parapluie laten staan. Maar een juweelenhandelaar mag gerust zijn gedaohtea bij elkaar houden, opdat het hem niet verga, zooals kortgeleden een zijner collega's uit Londen. Die had een para pluie en een handtasch vol paar- len, 'n totale waarde van f 120 000 bij zich toen hij een publieke telefooncel op het Piccadillyplein binnentrad. Het gesprek was spoedig beéndigd, heel verge uoegd kwam de man weer op strsat en stak de handen in zijn zakken. Na geruimen tijd her innerde hjj zich pas, dat hij niet met leege handen de telefooncel binnen gegaan was. Dus gauw terug daar stond nog de parapluie het was ook jammer geweest als hij haar verloreD had, het ding kostte in ieder ge val een gulden ot 5. Een mensch moet maar geluk hebben en met verlicht gemoed stapte de ju wee lenbandelaar verder. Plotseling echter middenin het gewoel van het Londensch verkeer bleef hij stokstijf van schrik staan „Mijn parels De parapluie had hy meegenomen de tasch met den kostbaren inhoud vergeten. Als een razende rende de stumperd voor de derde maal naar de spreekcel, maar geen spoor v«n de tasch te vinden 1 120.000 waren verdwenen. Misschien helpt het dat de ver liezer, aldus de „Limb. Koerier" een belooning van 12 duizend gulden uitloofde voor den eerlij ken vinder van zyn tasch met inhoud. Maar ongetwijfeld heif men in Londen toch gelachen met den verstrooiden protersor en zyn parapluie. Wanhoopsdaad. Een vrouw kwam de Parysche politie waarschuwen, dat zij zich ongerust maakte over het feit, dat deuren en vensters in de woning van haar buurman ge sloten bleven. Die ongerustheid was nog vet sterkt, doordat aen andere buurvrouw verteld had des nachts revolverschoten te heb ben gehoord. Een politie-agent ging met de vrouw mede en toen hij geen toegang tot het buis bleek te kunnen krygen werd een der blinden uit de scharnieren ge licht. Men kon toen in de slaap kamer kijken en het tafreel dat men daar zag, bevestigde de on gerustheid van de buurvrouwen maar al te zeer. Badend in hun bloed lagen op het bad de 45- jarige bebaDger Leonard Steppe en zijn 35-jarige vrieadin Dénise Rapot. De deur werd openge broken en het onderzoek kon beginnen. Het bleek voor hulp echter reeds te laat, het tweetal was reeds overleden. Beiden had den wonden aan het hoofd een revolver lag op den grond. Voor wie de levensomstandig heden van het paar kenden was het gebeurde geen verrassing. Dénise Rapot was al twee jaar lang ernstig ziek. Gedeeltelijk verlamd kon «ij het bed niet ver laten. Steppe deed alles wat hy kon om genezing voor zyn vrien din te krygen Alles wat hij van zijn loon missen ken spendeerde hy aan dokters en dure medicij nen. Niets kon echter baten en toen hy tenslotte ook nog werke loos werd, schijnt hy aan alles een einde te hebben gemaakt De Spaansche schatgraver. Einde Mei ontving een boer uit Sussex (Engeland) een brief van een zich noemenden Enrique Mendoza, die mededeelde ali kolonel by het Spaansche leger door de revolutioncairen in de gevangenis te zyn geworpen. De brief kwam uit Valencia en de schrijver verklaarde, dat zyn overleden echtgenoote een bloed verwante van den boer was ge weest Hy gat zelfs de naam van zijn vrouw op, die inder daad juist was. Hy verklaarde ■verder, dat hy ernstig ziek was en dat zyn 12-jarig dochtertje onbeschermd was achtergeble ven. In een tweeden brief deelde de man mede, dat na de val van de Spaansche monarchie, bij zich naar Parjjs begat, waar hy zijn vermogen van 75000 pd. st. inwisselde in bankbiljetten en in een koffer sloot. Hij ontving bericht van het overlyden van zyn vrouw en keerde terug naar Spanje, om zijn dochtertje te verzorgen. Doch hy werd ont dekt en opnieuw in de gevan genis opgesloten. Weer smeekte Enrico Men- doza den boer om hem te helpen. Hy zou de geheime bergplaats van zijn vermogen aanwijzen en als dank voor het optreden als voogd over het kind, zou de boer, wanneer het meisje meer derjarig was geworden, een be drag van 25000 pd. st. ont vangen. De boer antwoordde, dat hy bereid was, het kind op te voe den. Hij ontving daarop een derden brief, waarin Enrico Mendoza hem berichtte, dat hij op sterven lag. Hy gat instruc ties voor de opvoeding van het kind, dat Christine heette. De brief was geschreven, zoo als men dat van een stervende kan verwachten, zeer onregel matig en onduidelyk. Hy ein digde met de woorden: „Ik kan niet meer". Deze brief was klaarblijkelijk gepost door den gevangenis kapelaan. Op papier van dien kapelaan, zijn naam Juan Badia stond er op gedrukt, kwam er wederom een brief. Hierin werd den boer verzocht om geld te zenden, teneinde het kind en Mendoza's bagage, naar Enge land te vervoeren. De farmer verklaarde zich hiertoe bereid en ontving inmid dels van den kapelaan een overlydensacte van den kolonel. Intusschen bad de man een bedrag van 130 p. st. gezonden. Eenigen tyd later kreeg hy nog een brief van Badua, meldende, dat de militaire rechtbank nog een bedrag van 130 p. st. eischte voor het vry geven van de in beslag genomen bagage, Toen eerst kreeg de boer ver denking en wendde zich tot de Spaansche legatie te Londen. Hier werd hem verteld, dat de overlijdensacte een vervalsching was, dat op de Spaansche lyst van militairen de naam van ko lonel Enrico Mendoza niet voor kwam en dat er waarschynlyk wel geen gevangenis-kapelaan Juan Badia zou bestaan. Bij een door Scotland Yard ingesteld onderzoek bleek toen zonneklaar, dat de boer bet slaoktoffer was geworden van een nieuwe truc vaa den in vela landen beruchten Spaanschen schatgraver. Te Salzburg heeft de in structeur van da luchtvaart- school met een der leerlingen een oefenvlucht genaakt in een oude Alb»tros"-machine, welke nog nit de oorlogsjaren stamt. Direct na den start weigerde de motor, zoodat het toestel van betrekkelijk geringe hoogte om laag stortte. De machine kwam op een boom terecht en werd geheel vernield. Da beide in zittenden konden slechts als lijken worden geborgan. Buiten verantwoordelijkheid dzr Redactie Axel, 21—7—'32. Mhr. de Redacteur! Verzoeke beleefd een plaatsje in Uw blad. Bij voorbaat dank. Zekere heer H. vraagt ons een ant woord op door hem gestelde vragen, welke hij zegt te stellen op grond van ons strooibiljet tegen den Chr Fabrieks- arbeidersbond. Hij zal echter bij nadere vergelijking van strooibiljet en vragen moeten toegeven dat deze laatste heele- maal niet op het eerste kloppen. In ons strooibiljet toch hebben we zoo min gesproken van 2e Kamer als van C.N.V. of dat een 2e Kamerlid heeft gestemd vóór loonsverlaging en verhooging van oorlogsuitgaven. De heer H. zal blijkbaar nog les in lezen noodig hebben. Vermakelijk is echter de wijze waarop hij zijn meening uit eenzet, en die meening zelf, omtrent het niet bestaan van eenig verband tusschen vakvereenigings- en politieken arbeid van één en denzelfden persoon. Dit is een erkenning door H. van de juistheid van ons verwijt in het strooi biljet. Met het standpunt overigens zullen de Christelijke arbeiders blij zijn. Zoo kan men in de vakbeweging de arbeiders opzetten om tegen loons verlaging te strijden en er zelfs in den Raad of ander politiek lichaam voor stemmen. Christelijk of niet? Het oordeel laten we aan de arbeiders zelf. Wil H. ons op grond van ons strooi biljet interpelleeren, we zullen hem antwoorden; maar dit is er vlak naast. Het Bestuur van de Afdeeling Axel Ned. Ver. van Fabrieksarb. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 22 Juli 1932. De Burgemeester, BLOK. DINGEMAN J. OGGEL Jz. JANNEKE DE FE1JTER Jd. Axel, 22 Juli 1932. Eenige algemeene kennisgeving. en vragen al onze BOEKEN terug op 23 Juli. DE BIBLIOTHECARIS. Beleefd aanbevelend, EN

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3