Binnenland. Landbouw. Gemengd JNieuws. bodige invoer plaats Duitschland kan ook in dezen zijn behoefte uit eigen productie dekken. De met Zweden bestaande verdrags tarieven voor rundvleesch en de lage invoerrechten voor spek en reuzel staan een voor den land bouw gewenschte prijsvorming in den weg en moeten volgens spreker zoo spoedig mogelijk vervangen worden door tarieven, welke de Duitsche vee- en vleeschmarkt absoluut onafhan kelijk maken van de wereldmarkt. De Minister verheelde in dit verband niet, dat de prijsvorming tevens voor een aanzienlijk deel afhankelijk is van de sterk ver minderde koopkracht. De prijsvorming voor melk en zuivelproducten wordt, evenals die voor rundvee, sterk door de wereldmarkt beïnvloed. Ondanks de regeling van het invoerrecht op boter van eind Januari, welke de Minister verre van ideaal achtte ingevolge het nog be staande Finsche contingent en ondanks de slechte koopkracht is de invoer altijd nog groot. Ook hier moet het doel geiicht zijn op een absolute onafhanke lijkheid. Hetzelfde geldt ook voor de kaas. Dit doel kan echter niet vandaag of morgen worden bereikt. Intusschen moet alles in het werk worden gesteld om door verbetering van de produc tie en den afzet het bewijs te leveren, dat men ook t.a.v. deze producten het buitenland kan missen. De Minister zegde toe het streven in deze richting krachtig te zullen ondersteunen en wijst erop, dat hiertoe een andere economische politieke koers moet worden ingeslagen, welke op de binnenlandsche markt gebaseerd zal dienen te zijn. Men ziet het: von Braun of dr. Schiele, het maakt in de practijk niet veel verschil. Er waait op het oogenblik een erg nationalistische wind in Duitsch land, die voor de importlanden weinig goeds voorspelt. Oppassen onzerzijds is de bood schap 1" Tot zoover het Algemeen Ne- derlandsch Landbouwblad. Sinds Lausanne zijn de Duitsche ver houdingen niet verbeterd, inte gendeel. Wat hierboven gezegd is, geldt op het moment nog in sterkere mate. Wij kunnen dan ook het optimisme niet begrijpen, die men op de internationale beurzen bespeurd. De interna tionale verhoudingen zijn eerder toegespitst dan verzacht. dezer bijeengeroepen gecombi neerde vergadering van de hoofd besturen van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, den C.N.A.B., den Bond van Ned. Onderwijzers en den Alg. Bond van Politiepersoneel in Ned. worden voorgelegd en na goed keuring worden gepubliceerd. De Algemeene Ventersbond in Nederland heeft een adres ge richt aan de regeering, waarin wordt gewezen op de groote schade voor de venters, die hoofdzakelijk van de arbeiders klasse moeten leven. Het rapport-Weiter. Zooals te verwachten was, komen nu de stormen los op het bezuinigingsrapport, dat aan de Regeering is voorgelegd. Want we willen allen gaarne bezuini gen, maar... het liefst op kosten van een ander! En nu er zoowat geen tak van dienst is, waarop geen bezuiniging is voorgesteld, komen ook van alle kanten pro testen opdagen tegen de voorge stelde bezuinigingsmaatregelen. We willen hiermede natuurlijk niet zeggen, dat er aan het rapport-Weiter geen fouten kle ven. Och, het is menschenwerk, zij het dan ook van geleerde menschen, die na doordachte studie de volgens hun meening noodige wenken hebben gegeven Maar aangezien we in een we reld leven, waarin verschil van meeningen zullen blijven bestaan, zal men het ook over dit rapport niet eens worden, hoeveel er ook aan gesnoeid wordt. Vrijdag is het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O P.) te Amsterdam in ver gadering bijeengekomen ter be spreking van het rapport-Weiter de in het rapport vervatte aan vallen op de levenspositie van het overheidspersoneel en de geheele arbeidersklasse door de organisatievertegenwoordigers als reactionnaire aanvallen gekwali ficeerd, en besloten tot het voe ren van een felle afweer-actie 1 Na gepleegd overleg met de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. zal dit plan aan de tegen 22 Ernstige vechtpartijen. Donderdagavond omstreeks 11 uur heeft op den Rotterdamsche- straatweg, nabij Delft, een ware veldslag plaats gehad tusschen communisten en fascisten uit Delft. Deze laatsten, een 9-tal personen, waren naar een ver gadering te Schiedam geweest. Reeds te Schiedam en Overschie hadden verschillende vechtpar tijen plaats gehad tusschen com munisten en fascisten, waarbij de politie tusschenbeide moest ko men. De auto van de Delftsche fascisten, een luxe Chevrolet, reed verder naar Delft, waar men op een hinderlaag van communisten stuitte. Aan weerszijden van den weg hadden zich verschillende personen opgesteld, die, toen de auto passeerde, deze met steenen bekogelden, terwijl zelfs op den auto werd geschoten. Verschil lende inzittenden werden gewond. De chauffeur van den auto gaf hierop volgas, waarbij hij over I een boompje reed, dat door de communisten dwars over den weg was gelegd. De fascisten keerden terug naar Schiedam, waarop echter, toen de auto bij een over weg gedwongen was te stoppen, opnieuw een vechtpartij ontstond met de inmiddels weer verschenen communisten. In het ziekenhuis te Schiedam werden bijna alle fascisten verbonden, waarna zij naar Delft terugkeerden. Bij de politie aldaar werd van de mis handeling aangifte gedaan. De zwaar gehavende auto is in be slag genomen. Zoo dringen de verschijnselen van den miniatuur-burgeroorlog ook tot Nederland door. Wij vragen daarom met den meesten aandrang, dat het wettige gezag tegen deze dingen met de uiterste gestrengheid zal optreden. Als zulke verschijnselen niet van meet af met groote beslistheid worden bestreden, gaat het mis en zal het hoe langer hoe erger worden. Het gezag zij recht vaardig, maar streng, en zonder aanzien des persoons. Wij zijn in Holland van derge lijke dingen niet gediend. Wie er zich aan te buiten gaat, moet dan maar hebben wat er bij staat. De Overheid toone tegenover der gelijke excessen een sterke hand. België en Nederland. De Belgische Senaat heeft een overeenkomst met Nederland in zake verzekering tegen invaliditeit en ouderdom in beide landen, goedgekeurd. Bij de vischhandelvereeniging te IJmuiden is bericht gekomen, dat met ingang van heden ook België den vischinvoer zal con tingenteeren. Toegestaan zal worden een invoer tot 25 pet. der in het vorig jaar verzonden kleinere vischsoorten en 90 pet. van de kabeljauw, schelvisch en rog. Vertegenwoordigers van de Ver. van Ned. Cacao- en Choco ladefabrikanten en van de Ned. Ver. van Suikerwerk- en Choco ladefabrikanten hebben eencomité van actie tegen de Winkelslui tingswet gevormd, waarin ook zitting zullen hebben vertegen woordigers van winkeliersvereni gingen en van vereenigingen en bonden van winkeliers uit de aanverwante takken van handel en industrie. velde staande tarwe een zoo groote opbrengst is te verwachten, dat het bij het thans in de Tar- wewet bepaalde maximum mehg- percentage van 25 niet mogelijk is het geheele kwantum in het brood te laten verwerken. Er zal vermoedelijk meer dan 100.000 ton tarwe op de vrije markt moe ten worden verkocht. Teneinde toch een behoorlijken prijs aan de verbouwers te kun nen uitkeeren, is door den Min. van Economische Zaken en Land bouw bepaald, dat voor de Vita- tarwe f 15.(excl. kosten) mag worden berekend. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat het dan mogelijk zal zijn voor tarwe, die aan de gestelde eischen voldoet, gemid deld f 12.— per 100 kg. te kun nen betalen. De tegenwoordige marktpositie is echter dermate ongunstig, dat genoemde f 12.— zeer zeker niet bereikt zal wor den, integendeel misschien nau welijks f 11aan de boeren kan worden uitgekeerd. Ten aanzien van den verkoop van vrije tarwe (T C.-tarwe) zijn voorloopig een aantal voorschrif- ten gegeven. De te leveren kwaliteiten en de verkoopcondities worden door de 1 arwe-Centrale in overleg met de Gewestelijke Tarwe-Organisaties vastgesteld. De T.C.-tarwe wordt door tus- schenkomst van de Tarwe-Cen- trale verkocht. Er zullen twee soorten T.C - I tarwe worden onderscheiden, n.l. a. ongedenatureerde tarweb. gedenatureerde tarwe. Van onder a. genoemde soort moet de Tar- we-Centrale kunnen controleeren of deze inderdaad en wordt ver werkt of gemengd, dat terugleve ring aan landbouwers of erkende handelaren is uitgesloten. De onder b. genoemde soort wordt door, vanwege, of onder controle van de Tarwe Centrale gedenatureerd door kleuren of mengen, waarna deze tarwe ver der in den handel geheel vrij is. Op de controle komei geen kosten. Van 1 Augustus 1932 af zal met het verhandelen der T C.- tarw« een aanvang worden ge maakt. werd „tot weerziens" gezegd en voldaan over het weer welge slaagde uitstapje, arriveerde men thuis. Het Journal Officiel bevat het besluit waarbij het invoer recht op paarden en veulens in Frankrijk verhoogd wordt tot frs. 2000 per stuk en dat op slacht- paarden tot frs. 400 per stuk. Tarwe. De Tarwe-Centrale te Rotter dam verspreidt een circulaire, waaraan het volgende is ontleend Het is bekend, dat van de te AXEL, 19 Juli 1932 Het weer was dreigend en dus was het nog twijfelachtig voor sommigen, wat .Concordia" zou doen jl. Zaterdag. De muzikanten dachten er anders over en vast besloten te gaan, waren ze op hun post en reden naar Spui, waar ze ook verwacht werden. I Buitenmenschen zien niet zoo gauw bezwaar. En bovendien het bezoek betrof dezen keer een verrassing voor M. Goossen, den oudsten inwoner van onze ge meente, die onlangs 93 is ge worden. Men was te weten gekomen, dat Goossen bij de rijtoer naar Breskens zijn wandelstok was verloren en dit had sommigen op het idee gebracht hem een nieuwen steun te verschaffen, wat bij deze namens Concordia plaats had. Met een hartelijke felici tatie bood de voorzitter den stok aan, waarop als souvenir in een zilveren bandje was gegraveerd .Harmonie Concordia" met den datum. De oude man was zeer bewo gen door deze eer hem aange daan en dankte eenvoudig maar hartelijk voor het geschenk. Na een „lang zal hij leven" vertrok het gezelschap en gaf op de ge bruikelijke wijze eenige nummers ten beste, wat door de bevolking zeer op prijs werd gesteld. In zonderheid kreeg de jeugdige fluitist, A. van Meurs Pz. een luid applaus voor zijn solo-nummer. Nu nog een hartversterking en weer werd opgestegen tot aan Magrette het „hall" klonk en ook hier „Concordia" lofwaardige at» tentie bewees aan hare mede burgers van Axel. Na een vriendelijke tractatie Concert. Bij gunstig weer zal „Concor dia aanst. Donderdagavond om half negen uur een concert geven, waarvoor we het volgende programma ontvingen. 1. Florentiner marsch, Fucik. 2. La merveilleuse, ouverture, Charles H. 3. Le Souvenir, bariton Solo, id. 4. Noce villageoise, fantaisie, Gilson. 5. Roses de Noël, mazurka, F. Vivenot. 6. Le galant Paladin, fantaisie, L. Blémant. 7. Dolorès, wals, E. Waldteufcl. 8. Mont la Ville, marsch, Chaillet. NB. Wijziging voorbehouden in verband met de werkzaamhe den aan de fabrieken. Landdag. De uitgeschreven meeting van den Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders kon wegens het buiïge weer Zaterdag niet doorgaan in de open lucht en daarom werd omgeroepen, dat de samenkomst in de Geref. kerk plaats had. Na een inleiding door den voorzitter van de afdeeling Axel, dhr. J. Goossen, sprak de Zeer Eerw. heer J. S. Post, Geref. predikant alhier, een openings woord, waarin hij erop wees, dat men het niet uitsluitend moet zoeken in de stoffelijke belangen, die maar tijdelijk zijn. De geeste lijke, de eeuwige belangen zijn hoofdzaak. Vandaar een christe lijke vakbeweging, die dezen grondslag aanvaardt en niet den klassestrijd predikt. Vervolgens traden op de heeren H. Spoelstra en M. j. Kunst, resp. met de onderwerpen „onze roe ping in dezen tijd" en „christ. vakorganisatie eisch". Eerstgenoemde eischte mede zeggenschap over de voorwaarden, waaronder de arbeiders leven, n.l. een goed loon, matige ar beidstijd en werkloozenzorg, in verhouding tot de bestaande toe standen. De tweede spr. splitste zijn onderwerp in 3 deelen, n.l. le waarom als eisch de chr. begin selen door te voeren, 2e waarom ook die eisch voor het gezin en 3e waarom ook voor de samen leving. Na de beantwoording dezer vragen, sprak de ZeerEerw. heer Van Oeveren, Hervormd pred. alhier het slotwoord, waarin hij aanspoorde om in de samenleving vooral ook Jezus te gedenken, die zulke edele voorbeelden van naastenliefde heeft gegeven. In de pauze gaf de heer P. C. Brakman op verdienstelijke wijze een paar nummers op het schoone orgelklavier. Door de afd. Terneuzen en Omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers is bij Ged. St. van Zeeland aangedrongen op vernietiging van het besluit van den Raad der gemeente Sas van Gent, waarbij de openbare school in de wijk Zandstraat zou worden opgeheven. Toelating Rflks H. B. S. Aan het schriftelijk examen heb ben te Terneuzen 12 candidaten deelgenomen. Eén candidaat heeft zich terug getrokken en één werd afgewezen. Geslaagd zijnJan Kaan, Ma ria Meulenberg, Maarten Nijssen, Jan Stuffkens en Johanna v. Wijck, allen van Ter Neuzen; Jan de Feijter en Wilhelmina van Fraaij- enhove van AxelJacobus Neete- son van Kloosterzande. Een Belgische vrachtauto, waarin een man en een vrouw, gekomen van Ostende en op weg naar Philippine om een lading mosselen, wilde Zaterdagmorgen even buiten Oostburg iemand op laden, toen door gladheid van den asphaltweg tengevolge van den regen de auto tegen een boom terzijde van den weg vloog en omkantelde. De inzittenden wer den beiden aan het hoofd gewond en naar het ziekenhuis gebracht. M. Crt» Aan het St. Gertrudis-lyceum (afd. H.BS., B) te Roosendaal slaagde voor het eindexamen mej G. van Acker te Sas van Gent. De Koninklijke Nederland- sche Automobielclub heeft beslo ten een politiecursus te doen hou den te Middelburg, Goes, Oost burg, Axel, Tholen, en Zierikzee. Zeeland op de klankfilm. Op initiatief der V.V.V. te Goes is in samenwerking met de V.V.V.'s te Middelburg, Zierikzee, Bres kens en Axel een aardige klank film gemaakt op de hofstede „01- menstein" te Kloetinge. Een zestal dames, gekleed in het costuum van de streek, van waar ze kwamen, werkten aan de opname mee. Achtereenvolgens kwamen de vertegenwoordigsters van Prote- stantsch- en Katholiek Zuid Be veland, Walcheren, Schouwen- en Duiveland, het Land van Cadzand en Axel, om in enkele woorden de aantrekkelijkheden van stad en land te noemen. De opnamen zijn zoo genomen, dat bij de vertooning het geheel een schilderij zal vormen, waar uit de beelden achtereenvolgens bewegend te voorschijn komen om dan tot het publiek te gaan spreken. Zeeuwsohe polder- en Waterschapsbend. Zaterdag hield deze bond te Zierikzee haar jaarlijksche verga dering, onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman. Na de gewone formaliteiten werden een tweetal lezingen gehouden. De heer mr. G. J. C Schilthuis secr. van den Waterschapsbond in Zuid-Holland te Rotterdam, sprak over de kwesties van stem recht en omslag in de water schappen de heer J. M. van Bommel van Vloten hield een inleiding over „de bezwaren tegen de bepalingen omtrent de taxatie der Calamiteuze polders". Besproken werd ook het rapport in zake wijziging art. 102 van het Alg. Regl. Het bestuur is van oordeel dat voor alle uitgaven van den pol der ook de gebouwde eigen dommen kunnen worden aange slagen en daarbij de hoeven niet uitgezonderd. De vergadering was het hiermede eens en besloten werd om aan Ged. Staten te verzoeken om dienaangaande voorstellen in te dienen. Na afloop der verg. werd een rijtoer gemaakt. l)rie mijnwerkers gedood Op de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade is een gang gedeelte lijk ingestort. Daarbij zyn drie mynwerkers bedolven. De ba- dolvenen zijn de Nederlanders BrooB, gehuwd en 35 jaar oud en Van de Wal, 20 jaar en on gehuwd, resp. wonende te Echt en Geleen, benevens de 42-jarige Belg Eoloeckx, gehuwd en wo nende te Ulestraeten. Da andere in de gang aanwezige mijnwer kers konden zich nog bytyds in veiligheid stellen. Na langdurig opruimingswerk is de reddingsbrigade er in ge- slagd de lijken der drie slacht offers te voorschijn te brengen. Ouden van dagen van Pra- neker afkomstig, waren Zaterdag middag met 36 auto's op weg naar de bosschen van Gaasterlaud.E?n der auto's reed in een kanaal. Behalve de chauffeur waren drie oudjes in den anto gezeten. Allen werden gered. De be stuurder en een der oudjes, een 80-jarige man moesten naar het ziekenhuis worden verveerd met een hersenschudding. De beide andere inzittenden werden licht gewond. Te Schagen is de landbou wer de Graaf, door een zyner knechten mishandeld, wegens een hem toegediende berisping* De knecht was bezig het hooi in de boerderij te bergen. HÜ deed dit niet naar den zin van den boer. Deze gelaste hem toen bet hooi beter te plaatsen, waarop de knecht hem uitschold. De boer ging weg van den deel, om het paard voor den

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2