Chr. Volksbibliotheek Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. BRANDGEVAAR door hooibroei. Adverteiitiën. PATRIMONIUMS is tot nadere aankondiging gesloten. Onvoorzichtig gedoken. Zondagmiddag beging zekere V., wonende te Haarlem de on voorzichtigheid, van een trap te IJmuiden in de Buitenhaven te duiken, zonder zich er van te hebben overtuigd, of de diepte voldoende was. Daar ter plaatse staat inder daad veel te weinig water om te duiken. Het gevolg was dat de ongelukkige met het hoofd op den grond kwacn. Hij kwam echter onmiddellyk boven. Ge lukkig bemerkten eenige toe schouwers, dat de man onwel was. Hij werd bewusteloos op het strand gehaald, waarna de man door den strandpost van het Roode Kruis naar het Roode Kruisgebouwtje werd vervoerd. Een inmiddels telefonisch ont boden geneesheer constateerde dat het slachtoffer een halswer velfractuur had bekomen. Na voorloopig door den geneesheer te zijn geholpen, werd hij in zorgwekkenden toestand per zie kenauto naar Haarlem overge bracht. Zijn vrouw en twee kinderen waren getuigen van het ongeluk. Door een instorting in een mijn te Kerkrade werden twee mijnwerkers ingesloten. Door met koortsachtigen ijver te wer ken gelukte het de reddingsbri gade na 4 uur den eenen en na 13 uur den anderen te bevrij den. De laatste is in het zie kenhuis overleden wegens in wendige verwonding door val lend gesteente. Hy laat een vrouw met 2 kinderen na. Een monteur die werkzaam was bij de afgravingswerkzaam- heden te Monster, had het on geluk met zyn hand bekneld te geraken tusschen eenige kam raderen van de machine waarop hy itond. Voordat de machine kon worden stilgezet, was de hand van den man afgekneld. De 24-jarige mevrouw P. v. d. B.—P. is te Rotterdam, terwijl sy aan het motorrijden was, van baar motorrijwiel ge slingerd, doordat zy te veel gas gaf. Met een schedelbreuk werd zij naar het ziekenhuis gebracht, alwaar zy in ernstigen toestand is opgenomen. Onweer. Dinsdag is boven verschillen de plaatsen in ons land een he vig onweer losgebarsten, dat noodlottige gevolgen heeft gehad. Niet alleen was het inslaan van den bliksem oorzaak van een aantal branden, maar het nood weer heeft ook mensohenlevens gtëischt. In een perceel bosch en heide gelegen in de nabijheid van ho tel Panoramahoeve onder Benne- kom, sloeg da bliksem in. Ten gevolge van den hevigen wiud breidde de brand zich direct uit. Er was voor de brandweer geen blosscben aan. Eerst toen het ook buitengewoon hevig begon te regenen mocht het gelukken den brand meester te worden. Ongeveer 20 H.A. bosch en heide, werden door het vuur ver nield. Aanvankelyk liep ook hotel Panoramahoeve zelf gevaar, zoo dat da gasten dan ook reeds hun kofiers pakten om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. By het hevige onweer, dat boven Gorichem woedde, had den 4 personen een schuilplaats gezocht onder een kastanjeboom. Zy werden alle vier door den bliksem getroffen. Een hunner de 22-jarige Frans Roovers, was op slag dood. De toestand der drie anderen, die naar het zieken huis werden overgebracht is niet ongunstig. Tijdens een kort doch hevig onweer werd te Roermond de 40-jarige vrouw J. door den blik «em getroffen en op slag gedood Ook ontlastte zich een hevige onweersbui boven Oss en Nistel- rode, die vergezeld ging van har de slagregen. Te Nistelrode sloeg bet bnmelvuur in de boerdery *»n L van der Heyden, Het geheele hnis werd in korten tyd in de asch gelegd. De geheele inboedel ging mede in de vlam men op. Drie telefoonpalen bra ken door den hevigen wind at, waardoor het telefoonverkeer verbroken is. De draden werden over den weg verspreid. Het te velde staande gewas leed ern stige schade door de hevige slag regens. Onder de gemeente Hees wer den de woningen van Th. van Duinnerken en A. van Duifiyk door den bliksem getroffen. Ze brandden tot den grond toe at. Ook hier gingen de inboedels geheel verloren. Persoonlijke on gevallen hadden niet plaats. Te Lunteren werd een schuur door den bliksem getroffen. Door het snel optreden van de brand weer bleet de belendende boer dery gespaard. Te Harskamp brandde een boerdery, waarin het hemelvuur geslagen was, geheel af. Tydens een onweder te Wel- lerlooi (L.), is de bliksem inge slagen in een vyftal korenmyten welke geheel in vlammen opgin gen. Een knecht, die by de ko renmyten was gaan schuilen voor de hevige regens werd door den bliksem getroffen en bewusteloos geslagen. Zyn toestand is ernstig. De electrische treinen op het baanvak Santpoort-Velsen moes ten op enkel spoor rijden, daar de bliksem in de electrische ge leiding was geslagen. Woensdagavond heeft boven Bergen op Zoom een hevig on weer gewoed, gepaard gaande met een wolkbreuk. Tal van straten liepen daardoor onder water. In den Antwerpschen Straat weg werd een gat geslagen van ODgeveer 25 tot 30 meter, juist op de helling van ds spoorlijn Bergen op ZoomVlissingen. Doordat het water de helling afkwam, werd de rechter-spoer- lijn gedeeltelijk door het zand bedolven en over een lengte van 200 300 meter werden de dwarsliggers losgespoeld. In een caté op de Groots Markt kwamen drie plafonds naar om laag. De burgemeester van Ber gen op Zoom, aan wiea gevraagd werd assistentie van de brand weer by het leegpompen van de tientallen kelders, wenschte geen vergnnning te geven dan eerst nadat de bewoners de toezegging hadden gedaaD, dat zij de ge meente voor het leegpompen een vergoeding zouden geven. Vaz Dias meldt uit Karlsruhe Woensdagavond is het Kaiser- stublgebied door een buitenge woon zwaar onweer geteisterd. Langer dan een half uur woed de een orkaan, met wolkbreu ken en hagelslag. De wijnber gen en de velden zijn volkomen vernield. De oogst voor de eerste twee of drie jaar is ver woest. De hagel viel zoo dicht, dat de menschen er tot de knieën in wegzakten. Het laagste deel van Endingen staat geheel onder water. Twee huizen moes ten wegens gevaar voor instor ting outruimd worden. Bij Ach- karren reed een wagen door het slechte zicht op den spoorweg, juist toen er een trein aankwam Bij de botsing, die volgde, werd een vrouw gedood. Zwaar ge teisterd werd de stad Breisach. Geheele straten werden vernield. De spoorbaan Rastatt—Kahl werd onderspoeld. De Dombrowa-streek (Po len) werd door een hevig nood weer geteisterd. Vijf personen werden door den bliksem getrof fen en gedood, terwyi een zestal zware verwondingen opliep. Gisterenavond is te Ant werpen brand uitgebroken in de houtstapels in de natie. De spuiten waren reeds een uur in werking, eer men den brand meester was. De oorzaak is onbekend, ofschoon men denkt aan opzet. Wreede cipiers. Tegen 2 cipiers van de staats gevangenis van Florida, (Ver. Staten) is een proces-aanhangig gemaakt, waarbij z(j er van be schuldigd worden den 19 jarigen Arthur levend te hebben dood- gefolterd. De lijkschouwer heeft gecon stateerd, dat de jongen geworgd is, na twaalf uur zonder eten en drinken te zijn geweest. Medegevangenen, die als ge tuigen optraden klaagden even eens over de wreedheid der twee cipiers. Het slachtoffer heeft herhaal delijk gepoogd zich door de vlucht aan syn kwelgeesten te onttrek ken. Eens hadden de beklaag den hem naakt in een ton gestopt en hem afgeranseld. Met handen en tanden heeft de jongen gaten in het vat gemaakt en de vlucht genomen naar een bosch tydens oen verschrikkelijk noodweer. Om aan zyn beulen te ontko men, was hy in een sterk gezwol len rivier gesprongen, doch, doo- deljjk vermoeid, kon hij zyn voor sprong op zyn achtervolgers niet handharen. Hij werd weer in gerekend en naar de gevangecis teruggebracht. Tegen een borgstelling van tienduizend gulden zyn de beide cipiers op vrye voeten gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. Scheldetannel Ingestort. Een tunnel voor voetgangers, welke de maatschappij Fraucqui bezig is te maken onder de Schel de te Antwerpen is ingestort en onder water geloopen. De materieele schade is zeer groot. Het zal zeker 14 dagen duren, om het tunnelgedeelte leeg te pompen, waarmede de brandweer en alle beschikbare pompen in Antwerpen bezig zyn. Woensdag stortte weer een ge deelte in. Honden vasthouden. Omtrent een motorongeluk in het dorpje Ashtord in Kent (Eng.) waarbij een motorrijwiel met zij span tegen een omnibus opreed, wordt nog gemeld, dat de berijder en twee zjjner dochters op slag gedood werden. De moeder, die op de duozitting had plaats ge nomen werd zwaar gewond, zoo dat zy in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Men heeft haar het vreeselyk lot van haar man en kinderen nog niet durven vertellen. Een tragische bijzon derheid is nog, dat de moeder eerst in de zijspan zat, doch even voor het ongeluk gebeurde van plaats verwisselde. Als de oorzaak van het onge luk wordt aangegeven het feit, dat er plotseling van den kant van den weg een hond kwam aanloopen waardoor de motorrij der gedwongen was te remmen. Hy moet toen geslipt en mid den voor de aankomende omnibus gekomen zyn. In de bus zaten 35 passagiers, die er, behoudens kleine snijwondeu, allen goed zijn afgekomen. Alle hoop opgegeven De diepzeedniker van het Ita- liaansche licbterschip „Atiglio" is Zaterdag en Zondag verschei dene malen afgedaald naar den gezonken Franschen duikboot Prométhé9. Hy heett den scheeps romp beklompt, zonder ook maar het geringste teeken van leven te krygen. De commandant van den „Artiglio" houdt het lichten van den duikboot voor uitge sloten. Zondagmorgen heeft men in de haven ran Cherbourg met een zusterschip van deD Proaé thée duikproeven genomen, waar bij men de manoeuvres gemaakt heeft, waarvan men vermoedt, dat een verkeerde toepassing den ondergang van den Pronaétbé\ heeft veroorzaakt. De bewegin gen van den duikboot by de uit voering dier manoeuvres hebben de vermoedens omtrent den oor zaak van de ramp bevestigd. Gedurende de maand Juni 1932. Hoek. Ondertrouwd. 23. Dirk Buijze (van Neuzen), 24 j. en Adriana Pijpelink, j. Gehuwd. 2. Johannes van Leer dam (van Middelburg), 32 j. en Anna Bakker, 26 j. 23. Jacob Pladdet, 22 j. en Elisabeth Deij, 25 j. Anthonie de Blaey, 28 j. en Maria de Ritter, 25 j. Geboren. 2 Louis, z. van JaB den Hamer en Neeltje Buijze, Overleden. 3. Jan van Fraey- enhove, 2 w z. vaB Jbd en Anna MeerteDs. 23. Adriaan van de Wege, 79 j weduwD, van Ja- coba de Bruyne. 25. Jelijntje Jansen, 39 j., echig. van Jan Kervink. Koewacht Ondertr. 18. Prudent de Smet (van Zuiddorpe), 22 j. en Rachel de Schepper, 19 j. 22. Joseph Frankevyle (van Axel), 26 j. en Julma de Potter, 22 j. Gehuwd. 8 Florimond van der Sijpt, 27 j. en Emelda Vlyminck, 23 j. Geboren. 4. Joanna, d. van Eduard Strnbbel en Leonie Sturms. 7. José en Roger, d. en z. van Honoré Raes en Eugenie van Goeye. 15. Petrus, z. van Camille de Block en Bertha van Poueke. 27. Omèr, z. van Anguste Inghels en Lonisa Mutlecs. 28. Irèoe, d. van Reré Vercauteren en Martha van Brussel. Overleden. 2. LeoDtina D'Hoo- ge, 41 j., echtg. van Edmoodde Roovar. 4. Margareta van Damme, 34 j., echtg. van JoanDes Kips. 24. Leonie de Caluwé, 64 j., echtg van Petrns Gijsel. 27. Joeé en Roger Raes, 3 w., d. en z. van Honoré en Eugenie van Goeije. Zaamslag. Ondertr. 22 Tho mas Meertens (van Hoek), 24 j. en Apolocia Klaassen, 21 j. Gehuwd. 9 Leeudert de Put ter, 22 j. eD Neeltje Hamelink, 22 j. Johannes van Bendegem, (van Axel), 26 j. en Addc de Jonge, 24 j. Salomon Dielemau (van Axel), 22 j. en Framboise van Kerkvoort, 23 j. Petrus van Fraaijenhove (van Axel), 24 j en Clara Dekker, 21 j. GeboreD. 7. Elisabeth, d. van Jacob Lensen en Tanneke de Vos. 21. Christina, d. van Fre- dericns Jansen Verplanke en Helena Jansen. 23. Maria, d. vaD Daniël Koekkoek en Maatje van Ham. Overleden. 1. Janna de Feijter, 65 jechtg. van Abraham Dees. 20. Jacoba Bareman, 56 j., d. van David en Jacomiua Harne- link. 22. Willem Scheele, 39 j., echtg. van Sara WillemseD. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 8 Juli 1932. Mijnheer de Redacteur! Gaarne wenschte ik den heer De Jonge nog even gerust te stellen ten le dat ik niets geschreven heb dan de waarheid en als zoodanig ook alles kan verantwoorden, ten 2e dat ik niet de schrijver ben van het ingezondene stuk geteekend X, daar ik mijzelve nooit zal dekken achter een schuilnaam, ten 3e dat U met mij niet verder wil correspondeeren, dat begrijpt ieder een, daar U tegen mijn schrijven niets kunt inbrengen als toegeven dat ik gelijk heb, ten 4e U noemt mij een specialist in krantenartikels ja, ik hoop dit ook te1^'blijven, daar waar de waarheid en het recht aan het licht gebracht dienen te worden en zal dan ook niemand ontzien, bovendien kan niet ieder specialist in radioartikelen zijn, an ders kreeg men te veel concurrentie, ten 5e dat mijne (op waarheid be rustende) onverkwikkelijke stukjes (welke niet tot eer strekken uwer vereeniging) uwe organisatie zullen versterken, zooals U schrijft, hoop ik van ganscher harte, daar ook ik gaarne nog lid wensch te worden uwer ver eeniging. Er liggen immers nog 3 brieven van mij te wachten op de ledenvergadering? Ik ben verlangend te weten, wat daar van uit zal broeden Men zal zeker wachten tot na de tentoonstelling om deze te behandelen, ten 6e dat U als iid der V.V.V. zegt deze vereeniging gaarne te zien bloeien, (U bedoelt zeker doodbloe den antwoord ik in allen eenvoud Dat is onwaar mijnheer De Jonge, want ware dit het geval, dan zoudt gij niet bij de Winkeliersvereeniging gekomen zijn met een voorstel om een tentoonstelling te houden juist rond een tijd, dat alle samenwerking noodig was voor de organisatie eener Feest week, die ten goede zou komen aan de gansehe Axelsche handeldrijvende middenstand. Indien het er dan overgaat, afbreuk te doen aan de V.V.V, dan komt U de eer foe hiervoor te strijden in de voorste gelederen, dit is thans ge bleken. Hiermede sluit ik de discussie met den heer De Jonge, hem de verzeke ring gevende, dat hij steeds in mij een voorstander zal vinden voor samen werking onder aannemelijke voor waarden. Maar mij steeds tegen hem, zoowel als tegen de Winkeliersver eeniging zal vinden, wanneer men zal trachten af te breken. Indien de heer De Jonge en de meerderheid van het Bestuur der Winkeliersvereeniging de meening zijn toegedaan, dat zij op den thans ingeslagen weg van afbraak tactiek successen zullen oogsten, dan geef ik hun de heilige verzekering dat zij bezig is haar eigen graf te delven. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, A. VAN MAALE. (Wij stuiten nu dit debat, waarvan het nut niet evenredig gebleken is aan de gevraagde ruimte. We hadden dit liever meer zakelijk gezien. Red.) BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AXEL vestigen de aandacht van de landbouwers op de maatrege len van voorzorg, welke naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak komt dit oor deel op het volgende neer: Allereerst is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en bij regen achtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveel heid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tus schen worden aangebracht. Zout ver hoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedings waarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi en stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één lucht- kanaal te zijn voorzien, dat gemakke lijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgeH of van eenvou dig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen ge vaarlijke broei zal voordoen, wanneer de drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o. a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel: lo. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat 2o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat; 3o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Axel, 12 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders vnd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. In plaats van kaarten. Ondertrouwd JAN KAREL ESSELBRUQGE MARIA DE REGT. Axel, Noordstraat B 45 Zaamslag, Plein Oost A 75 14 Juli 19(32. Huwelijksvoltrekking 28 Juli 1932. PÊÈÊSr* Bii beschikking van gp&ëjiP de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, d.d. 11 Juli 1932, is in staat van faillissement verklaard .A. AL A A S, smid, wonende te Axel, met be noeming van den E A. Heer Mr. A. VAN DER HOOP, lid van voormelde Rechtbank tot Rechter commissaris en van den onder- geteekende tot Curator. Mr. R. J. J. LAMBOOY. Hulst, 11 Juli 1932, Müt EN

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3