Transpireerende Voeten, Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Vandervelde zeide o.a., dat alle arbeiders de begane geweldda digheden verwerpen maar de socialisten kunnen in deze regee ring geen vertrouwen hebben Renkin beantwoordde den spr. en legde er den nadruk op, dat de regeering, die de staking niet forceerde, de orde tot eiken prijs zal handhaven. Uit de debatten bleek, dat de onderhandelingen tusschen werk gevers en werknemers waarschijn lijk spoedig zullen worden hervat. Het onderzoek van documenten, die bij communisten waren ge vonden, toonde aan, dat voor de organisatie en de uitvoering van een revolutionnair complot een levendige briefwisseling met Sov jet-Rusland had plaats gehad. Alle gearresteerde communisten bekenden, dat het plan en het uur van uitvoering der revolutie door Rusland waren bepaald De behandeling in de Belgi sche Kamer der interpellatie van den socialistischen afgevaardigde Delattre over de staking in het mijnbekken van Henegouwen, die zich allengs ook tot het Luiksche heeft uitgebreid, heeft zich ge kenmerkt door een onverwachte kalmte, die te danken is aan het feit dat alle partijen een redelijk vergelijk wenschen en dat zij de grieven der mijnwerkers in on bevooroordeelde overweging wen schen te nemen. Over een communistisch com plot, dat van Moskou zcu uit gaan, is bij het debat aileen op gemerkt dat de geruchten daar omtrent wel op fantasie zullen berusten. Inderdaad krijgt men van den loop van zaken niet den indruk dat hier van een goed voorbereide en georganiseerde revolutie-poging sprake kan zijn. Daarvoor zijn de daden van ge weld en sabotage, die vooral in de buurt van Charleroi zijn voor gekomen, te onsamenhangend. Qereedelijk mag men evenwel aannemen dat de beweging onder het drijven der communisten een felheid heeft gekregen, welke de gematigder elementen onder de mijnwerkers zoozeer afkeuren dat er tusschen communisten en socialisten een duidelijke tegen stelling is ontstaan. De eigenlijke oorzaak van de staking ligt in de crisis, die overal ter wereld niet in de laatste plaats den mijnbouw teistert. In België, waar de loo nen der mijnwerkers al betrek kelijk laag waren, zijn ze tenge volge van den sterk verminder den afzet van kolen nog besnoeid en bovendien hebben tal van mijnwerkers gedaan gekregen. Zoodoende is er voor velen de minimum-bestaansgrens bereikt en dit is een meer plausibele ver klaring voor de uitbarsting dan de geruchten over een revolu tionnaire actie. De minister deelde mede dat de vertegenwoordigers van de mijndirecties en de vakbonden van mijnwerkers, die de gemengde commissie voor het mijnwezen vormen, zullen bijeenkomen en dat zij voor een vergelijk op den volledigen steun van den kant der regeering kunnen rekenen. Nog relletjes. In de provincie Luik is het nog woelig. De gendarmerie heeft de orde hersteld. Een staker loste schoten op een patroelje, maar werd getroffen, toen men terugvuurde. Te Gent hebben communisten getracht een staking uit te lokken aan de electrische centrale, doch tevergeefs. De staking in Luik en Hene gouwen duurt onverminderd voort. Het congres heeft geen resultaat gehad Thomas Bata f Zooals gemeld is heelTsjecho- Slowakije opgeschrikt door den dood van Thomas Bata, den lei der en oprichter van de wereld beroemde schoenenfabrieken, en die den bijnaam had van „de Tsjechische Ford". De op zoo ongelukkige wijze om het leven gekomen groot-in dustrieel was een der merkwaar digste figuren van Tsjecho-Slowa- kije. Hij behoorde tot die self made-men, die een wereldver maardheid weten te verwerven. Hij wist zich omhoog te wer ken van een kleinen schoenlap per tot eigenaar van een wereld- fabiiek, de Bata-fabrieken te Zlin. Thomas Bata leerde het schoen vak bij zijn vader, 'n bescheiden schoenmaker. In 1894 vestigde hij met zijn broer en zuster een eigen zaak met een stamkapitaal van 800 fl., het moederlijk erfdeel. De Bata's vervaardigden aan vankelijk schoenen uit wollen stof fen. Tegenslag was voor den jongen Bata een aansporing tot nog grooter werkzaamheid. De invoering van schoenmachines bracht zijn bedrijf tot grooter bloei. Op 26-jarigen leeftijd begaf hij zich naar Amerika. Enkele van zijn arbeiders gingen werken in schoenfabrieken. Bata leerde veel van de Amerikanen, wier methode hij later toepaste. In 1911 kon hij zijn bedrijf op export inrichten en zijn schoeisel ging toen vooral naar de Oriënt, China, Japan en Indië. Toen de oorlog uitbrak wist Bata een groo te bestelling militaire schoenen te verkrijgen. In 1917 werden da- gelijksch 15.000 paar schoenen gemaakt en het aantal arbeiders bedroeg 5000 man. In Mei 1926 werden 35.000 paar schoenen per dag gemaak. In Juni 1927 wijst zijn statistiek uitIn de fabrie ken te Zlin 9000 arbeiders, da gelijksche productie 60.000 paar schoenen van alle soort, 350 eigen filialen in de Tsjecho-Slowaak- sche republiek. Dit machtig tempo van ontwik keling, het feit, dat de onderne ming nimmer het onderwerp van beurszaken was en van banken onafhankelijk bleef, wijst er op dat de organisatie een reusachtig werk en de man die dit tot stand bracht, een buitengewone verschij ning was. Bata wist tijdens de crisis in 1922 het hoofd boven water te houden door een stout moedige daad n.l. door de prijzen met de helft te verminderen. Zelfs ervaren lieden verwachtten toen, dat Bata ten gronde zou gaan Doch hij hield stand. In snel tempo maakte hij zijne filialen door uitverkoop leeg, veranderde het „doode kapitaal" in nieuw geld en hield zijn productie on verminderd op peil. Van het jaar 1923 af begon hij zijn denkbeeldhet zelfbestuur der werkplaatsen te verwezelijken Zijn fabrieken te Zlin zijn op de meest moderne en hygiënische wijze ingericht. Gezondheid en welstand voor allen was een zijner richtlijnen. Bata is 56 jaar ge worden. De overledene maakte in de laatste jaren vele vliegtochten, oa. bracht hij een bezoek aan ons land en aan Nederl.-lndië, tot de vliegsport zijn dood heeft geëischt. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. De Koningin en de Prinses op reis. Omtrent het verblijf van H. M. de Koningin en Prinses Juliana te Schierke in den Harz, verneemt het Corr. Bur. dat het voortdurend door mooi weer begunstigd is geweest. Talrijke auto- en wan deltochten werden dan ook ge maakt. Bezocht werd o.a. de Hermannshöle bij Riibeland. Zeer belangwekkend was het bezoek, dat de vorstelijke personen brach ten aan het slot Stolberg, gelegen bij het dorp van dien naam Vorst Stolberg leidde H. M per soonlijk door het fraaie Stamslot van Juliana van Stolberg, moeder van Prins Willem den Zwijger. Zeer bijzonder trok de aandacht de aloude kapel waarin Juliana van Stolberg in 1506 gedoopt werd. Massa ontslag; mijnwerkers. In verband met de moeilijk heden in de Limburgsche mijn industrie overweegt de directie van de Oranje Nassau mijn, om duizend mar. van haar arbeiders te ontslaan. In het gebouw der Mijnenvereeniging te Heerlen heeft een bespreking plaats gehad tusschen de directies van de staats- en particuliere mijnen over de huidige situatie. Men was eensgezind van oordeel, dat het zooals het nu gaat, niet kan blijven voortgaan. De besprekingen had den verder een vertrouwelijk ka rakter. De mijnwerkersbond heeft tele grafisch om bemiddeling aan de Reg verzocht. Crisismerken voor Boerenboter. De organisatie ▼oor da uitvoe ring der crisiszuivelwet in Zee land is thans soo ver gevorderd dat nadere mededeelingea kun nen worden gedaan. Vast staat nn dat boerenboter vanaf 1 Augustus gemerkt moet zjjn. Zeeland is verdeeld in 9 dis tricten. In elk district worden de maatregelen uitgevoerd door een Commissie van 3 personen, aangewezen door de Landbouw organisaties en een districtscon troleur. Voorloopig is het voor naamste werk te zorgen, dat elke bereider van boerenboter op een voor hem gemakkelijke manier vóór 1 Augustus in het bezit komt der merken en eenige toelichting ontvangt omtrent de opzet en de bedoeling der wet. Dit «al als volgt geschieden. In elk distriet zal de commis sie met den controleur op vrijwel alle gemeenten zitting houden gedurende I of 2 uren. Daar wordt de wet toegelicht, teekent men zijn lidmaatschapskaart voor dea Bond van Boerenboterpro- ducenten en ontvangt men de merken en het materiaal voor de boekhouding. Het is van het hoogste belang dat alle bereiders van boeren boter hier verschijnen. Hen wordt verzocht een be drag van minstens 6 mee te nemen, omdat de merken alleen tegen directe betaling worden uitgereikt. De prjjs staat nu nog niet va9t. Dagen en uren voor da zit tingen worden bekend gemaakt door middel van aanplakking in de dorpen, kennisgeving aan de plaatselijke Landbouwvereeni- gingen, voor zoover mogelijk door advertenties. Ieder lette dus hier op De zitdagen zullen in ieder geval vastgesteld worden tus schen Woensdag 20 Juli en Vrijdag 29 Juli. C. Zwagerman. Landarbeiders. Het Hoofdbestuur van den R K. Lindarb -idersbond heelt besloten le om alles in 't werk te stel len om te komea tot commissies uit de akkeibouwgewesten (ook Zeeland) die voor bepaalde streken minimum-loonen voor landarbeiders vaststellen 2e te trachten, dat akkerboe reu alleen voor tarwesteun in aanmerking komen le als ze geeu buitenlandsche werkkrach ten nemen, zoolang Nederlan ders beschikbaar zijn en 2e hunne landerijen behoorlijk on derhouden 3e aan te dringen op een ar beidswet voor vrouwen en kin deren in den landbouw en 49 te streven naar wets bepalingen waarbij polderbestu ren verplicht worden aan bet bovens'aande mede te werken Diefstal. Woensdagochtend kwam de echtgenoote van A. v. d. B., al hier tot de ontdekking, dat uit een portemonnaie en nog een andere bewaarplaats geld ont vreemd was. Daar het gezin den vorigen dag op reis was geweest, begon meer en meer het vermoe den van diefstal te rijzen, zoodat men aangifte deed bij de politie van een vermissing van f40. Men denkt dat de dief door op schuiving van een raam op de achterplaats in de woning is ge komen en toen zijn slag geslagen heeft. Onder het vermiste geld be- hooren ook een paar gouden tientjes. Ofschoon de politie een ijverig onderzoek instelt, is men nog niet tot de ontdekking van den dader gekomen. Geslaagd voor de 4e klasse van de Hoogere Handelsschool te Dordrecht de heer Jan Boot te Axel. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van een lid der afd. grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z - Vlaanderen vacature-Risseeuw) is bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard de heer W.de Smidt te Breskens. Predikbeurten te Axel. Zondag 17 Juli 1932. Kijkuit. AXEL, 15 Juli 1932. Ofschoon ons het zomerweer aangenaam was, is toch ook aan de donkere wolken, die Woens dag en Donderdag boven onze hoofden dreven, die lichtzijde, dat er wat afwisseling kwam in de tropische hitte en dat bij velen weer de regenbakken gevuld werden. Het onweer liep zonder onge lukken af en ook de regenval was niet abnormaal. Ook vanuit de omgeving hoorden we geluk kig niet van ernstige ongevallen, niettegenstaande het weer er veel zwaarder moet geweest zijn. - Morgenavond zal „Concor dia" weer haar jaarlijksch bezoek aan Spui brengen en daar de bewoners vergasten op eenige muzieknummers. Arrond. Rechtbank te Middelbarg Valsehe aangifte. Men zal zich herinneren, dat onlangs op last van de Justitie, te Terneusen een opgraving ge schiedde van een vrouw, die naar men vermoedde, onder verdachte omstandigheden zou zijn overleden, n.l. door vergif tiging. Op last van de Justitie werd toen zekere P. K huisvr. M. te Terneuzen, als verdacht van moord, aangehouden. Bjj een ingesteld onderzoek kwam al spoedig aan het licht dat de vrouw niet door vergiftiging was ges'orven, en werd de vrouw P. K. onmiddellijk in vrijheid gesteld. Genoemde juffrouw had te Middelburg een zuster wonen, die achteraf bleek b(j den com missaris van politie aldaar aan gifte te hebben gedaan als zoude haar zuster, woonachtig te Ter- neuzen, de overleden vrouw door vergiftiging om het leven hebben gebracht, terwijl zjj wist dat het in die aangifte voorko mende strafbare feit, dat volgens verdachte zou zijn gepleegd, niet was gepleegd. Door hst afleggen van voor noemde verklaring werd mej. P. K. in haar eer en goeden naam aangerand, waarom laatst genoemde een klacht indiende tegen haar zuster, C. K., 58 jaar, van beroep kamerverhuurster te Middelburg, wegens het doen van een valsehe aangifte. De commissaris van politie te Middelburg, thans als getuige gehoord, verklaarde destijds de klacht van verdachte te hebben opgenomen en deze b(j herhaling te hebben gevraagd is dat juist, waarop verdachte bevestigend antwoordde. Verder werden een viertal getuigen gehoord, n 1. eenige familieleden, die verklaring af legden aangaande familieaange legenheden. Verdachte, door den President ondervraagd, zeide aangifte te hebben gedaan omrede zij al meerdere malen bad getwijfeld in andere gevallen, n.l. het on der verdachte omstandigheden overlijden van een tweetal an dere familieleden. De Officier van Justitie, aan 't woord komende, zegt dat men opschrikt als men verneemt dat iemand verdacht wordt van drie moorden. De Officier heeft er zich weken en weken mede bezig gehouden. Er was eea zeer gegronde verbittering tegen haar zuster. Spr. was van mee ning dat het beter ware deze zaak te laten rusteu, doch ver- dachte's zuster wilde de zaak doorzetten. Spr. vraagt zich afis hier sprake van opzet, het was een slag in de lucht, do eer en goede naam van getuige kwam hier door ia 't gedrang. De officier van Justitie eischt 1 maand gevangenisstraf. De verdedigster van verdachte, mr. A, M. J. van Deinse, meende, gezien de omstandigheden, dat hier geen sprake kon zfjn van opzet en vroeg vrijspraak. Midd. Crt, Politierechter te Middelbnrg. In de zitting van Dinsdag waren o.m. de volgende perso nen gedagvaard A. A V„ 42 j., landbouwer te Clinge, wegeüs beleediging. Uitspraak 10 of 5 d. h. J A. R., 32 j., zadelmaker Hulst, wegens beleediging. Uitspraak 10 of 5 d. h. M. F. v. D., huisvrouw van C. S., 37 j., zonder beroep te St. Jansteen, wegens beleediging. Uitspraak 10 ot 5 d. h. J P. R., 20 j., schipper te Philippine, wegens beleediging. Uitspraak 2 maal 5 of 2 maal 2 d. h. Ph. P, huisvr. van F. v. O., 66 j., zonder beroep te Clinge, wegens beleediging. Uitspraak 10 of 5 d. h. A. Z., 23 j koopman te Axel, wegens wederspannigheid tegen 2 wachtmeesters der marechaos- séa te Hoek. Uitspraak 15 of 10 d. b. In Bedorven paling, het gezin van den heer H. te Assen kwamen bij eükele ge zinsleden verschijnselen voor, die aan vergiftiging deden den ken. De heer H. en zjjn doch tertje, die zeer ernBtig ziek wa ren, werden naar het ziekenhuis vervoerdde toestand was 's avonds iets beter en den an deren dag gunstig te noemen. De oorzaak van de vergifti ging ligt waarschijnlijk in het gebruik van paling, daar by de leden van het gezin, die daar niet van gegeten hadden, geen ziekteverschijnselen voorkwa men. Ongelukkige fietstocht. Zondagmiddag maakten de twee gezusters Bach en mejuf frouw Jansen, allen uit Oss, een fietstocht naar Berg en Dal. Op den Hollenweg aldaar verloor een der dames Bach op een dalenden weg de macht ovet het stuur en kwam te vallen. Zij werd met een ernstige her senschudding en een gekneusde wervelkolom opgenomen en per ziekenauto naar bet ziekenhuis te Oss vervoerd. Ook de beide andere dames vielen en bekwa men verwondingen. Toen de veehouder J. L. uit Putschimmen zich Zaterdag middag op den Keldenaasweg naar huis begaf, werd hij door 2 personen op de fl^ts achter haald. Toen zij hem op eau af stand van 2 M. waren genaderd richtte een van hen een revolver op hem en dreigde hem zijn gBld af te geven. L die erg geschrok ken was wierp zijn fiets weg en sloeg op de vlucht, daarbij om hulp roepend. De mannen volg den hem, doch toen juist een vrachtauto kwam aanrijden sloe gen zij op de vlocht en verdwe nen. L. had ruim 700 bij zich, Ö'tj Hoofd-en Kiespij MIJNHARDTS POEDERS Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/', are Ds. van Oeveren. Bed. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Dankzegging. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Cat. Zond. 30. Nam. 2.30 Dezelfde. Tekst: 2 Sam. 15-21. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 'sAv. 6 uur: Openluchtsamenkomst op de weide van P Cornelissen. Spreker: de heer J. Oerdulve, van Mierheke te Doo* k-Sct-Perttuk 8st B|J üwdrogi»!

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2