Binnenland. Landbouw. sche markten te plaatsen, het resteerende bedrag zal worden geannuleerd. Of de Rijksleening dus zal kunnen worden uitgegeven, zal er dus van afhangen, of Duitschland in de periode van 12 jaren zijn volledige prestatie- en crediet- capaciteit zal terugkrijgen. Het verschil ten opzichte van de Hoover-betalingen bestaat hierin, dat iedere betaling slechts dan in aanmerking kan komen, indien de Duitsche crediettoestand zulks veroorlooft. De maximale hoogte van deze door ons onder voorwaarde van een volkomen economische sa neering te verrichten algeheele betaling bedraagt 3 milliard Mark, waarvan de emissie, zooals ge zegd, afhangt of deze binnen den termijn van 12 jaren zonder sto ring onzer capaciteit en crediet waardigheid op de buitenland- sche markten kan worden ge plaatst. Stakingsonlusten in België. In den nacht op Zondag is het in het Belgische stakingsgebied herhaalde malen tot ernstige bot singen gekomen tusschen gen darmerie en stakers. Te Bergen, Charleroi, La Louvière en andere plaatsen maakte de politie veie malen van de blanke sabel ge bruik. Bij de botsingen werden 5 gendarmen en 9 stakers ten deele ernstig gewond. Te Marchienne au Pont zijn stakers de villa van den direc teur eener mijnonderneming bin nengedrongen, welke zij in brand staken. Met zeer veel moeite is de gendarmerie er tenslotte in geslaagd de orde te herstellen en de zesduizend verzamelde sta kers uiteen te drijven. Ook hier bij werden eenige personen ge wond. Twaalf stakers zijn ge arresteerd. In de hoofdstad wil len de communisten vergaderin gen onder den blooter. hemel houden, doch de politie heeft de betocgers telkens verspreid. De regeering is van meaning, dat de stakingsbeweging een revolution nair karakter draagt. De gen darmerie is ook verder versterkt. De provincie Henegouwen ver toont het beeld van een land, waar de staat van beleg is af gekondigd. De socialistische federatie van vakbonden heeft de algemeene staking in Charleroi afgekondigd. De hoofdleiding van de staking wenschtBehoud van den werk loozensteun, geen loonsvermin dering, verdeeling en regeling van den arbeid onder toezicht van de arbeiders, geen belasting op het brood. Te Haine St. Pierre hebben spoorwegarbeiders van het Cen trum zich voor staking uitge sproken. Geruchten gaan, dat er pogingen worden aangewend om de algemeene staking in het land af te kondigen. De leden var. de Belgische re geering kwamen Zondagmorgen andermaal bijeen. Renkin is dringend uit Lausanne ontboden. In het stakingsgebied zijn veel troepen samengetrokken, drie regimenten zijn er reeds en twee regimenten die gereed waren om af te vloeien, zullen onder de wapenen blijven. Te Charleroi dreigt men even als te La Louvère, zonder gas te zullen komen. Te Roax is een botsing geweest tusschen een 150 mijnwerkers en de po litie. De laatste schoot en ver wondde twee arbeiders. Te Ber gen is een communistische lei der aangehouden, die het publiek aanmoedigde zich te wapenen. Bij den secretaris der communis tische partij is huiszoeking gedaan, waaruit bleek, dat hij in verbin ding staat met Moskou en met Fransche en Nederlandsche com munisten. Bezuiniging. In het thans verschenen rap port van de Staatscommissie voor de verlaging van de Rijksuitga ven (Commissie-Weiter) wordt het bedrag, waarmede de be grooting voor 1933 zou moeten we'den verminderd, om te komen t t een althans wat den gewonen dienst betreft sluitende begroo ting, becijferd op rond 100 miilioen. Da gemeente fiaaneën geven naar 't oordeel der commissie moer nog dan die van hot Rijk reden tot bezorgdheid. Gezien de groote risico's die de Rijks financiën bij een onoordeelkundig gemeentelijk beheer loopen, be hoort de ernstige aandacht der Regeering op deze zieke plek gevestigd te worden. We ontleenen verder omtrent dit rapport het volgende aan de „Midd. Crt." De commissie berekent, dat van het totale Rijksbudget ad 587 miilioen, slechts 395 mil lioen voor bezuiniging iD aan merking komt en dat hiervan de totale jaarljjksche loon- en sala rislast rond 50 pet. bedraagt. Wil men een zeer groot bedrag op de landuitgaven bezuinigen, dan moet men dus noodzakelijk daarbij de salarissen en loonen aantasten. Voorgesteld wordt inkrimping van de personeel- formaties met 12 pet. (verwachte baten pl.m 7,2 millioeD) blij vende salariskorting van 13 pof. voor de ongebuwden en 8 pet. voor gehuwden (bezuiniging pl.m. f 24 miilioen na aftrek van reeds bestaande kortingen wordt dit per saldo 14,5 miilioen). Ge lijksoortige verlaging van de loonen en salarissen van perso neel in dienst der andere publiek rechtelijke lichamen zal als nood zakelijk complement vaD dezen maatregel door een wettelijk voorschrift moeten worden afge dwongen, indien zij niet uit e gen beweging wordt opgelegd. Voorts zal het evenwicht moeten worden hersteld tusschen de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel en van het personeel in dienst van publiekrechtelijke lichamen. Verder wordt voorgesteld een vermindering met 15 pet. vhd de uitgaven voor mater ëele en over ge behoeften (bezuiniging pl.m 2 850.000) en van de door het Rjjk verleende subsidiëD, niet berustend op wettelijke regeling of coatractueele verplichting (be zuiniging rond 1 miilioen)een vermindering mat gemiddeld 25 pet. van de gratificatiën (besui niging rond 240.000) een wij ziging van bet reisbesluit (bezui niging ƒ855 000); meer doel treffende toepassing van het in stituut voor arbeidsovereenkom sten en vervallen van het insti tuut der tijdelijke ambtenaren De hier bovengenoemde bezui nigingen (waarby de algemeene inkrimping van de personeeltor maties met 12 pet. bij alle de partementen zal worden toege past, na advies van een beperkte commissie van hoofdambtenaren geven een totale bezuiniging van 28.945 000. Voorts worden op verschil lende begroetingsbootdstukken bijzondere bezuinigingsmaatrege len voorgesteld. Hierdoor wordt op Buitenl. Zaken f 323 000 be zuinigd op Justitie (o.a. door afschaffing van 50 kantongerech ten ea van de rechtbanken te Roermond, Zutphen, Tiel, Dor drecht. Alkmaar en Winschoten) ƒ3.140.000. Op Binnenlandsche Zaken en Landbouw (o.a. door een verlaging met 15 pet. van den werkloozensteun) 1.697.000 op onderwijs (o.m. door verminde ring van 10 pet. op de kosten van het Hooger Onderwijs, con centraties van openbare lagere scholen, U.L O.-scholen enz doorvoeriug van de 45-schaal enz ƒ15.404 000; op Finaociën 4.882 000 op Defensie (o.a. door besparing van 10 pet. op de kosten van de marine- en legerorganisatie) 7 503 000op Waterstaat (o a, door vervanging van het wegenfonds door een Rijksverkeersfonds en uitstel van de Noordoostinpoldering van de Zuiderzee) 25 335.000 op Ar beid, Handel en Nijverheid 13 297.000; en op Koloniën 1 340.000. Met de reeds genoemde algem. bezuiniging van ƒ28.945.000, geett dit een totale bezuinigiog van ƒ101,866.000. Gezien het feit, dat in de la tere jaren het uitgavenpeil ster ker is gestegen dan het volks inkomen, terwijl het belastbaar inkomen in de naaste toekomst met 30 tot 50 pet. zal blijken te zijn gedaald, acht de commissie de mogelijkheid geenszins uitge sloten, dat deze besparingsvoor stellen r og slechts een eerste schrede zullen vormen op den moeilijken weg der bodgetver- l'ging, die spoedig door een tweeden stap van niet minder vtrre strekking gevolgd zal moe ten worden. Veijlenke nrlng. Heden werd alhier de veu lenkeuring gehouden, welke was uitgeschreven door de Vereeni ging van Zeeuwsche Fokkers Arbeid Adelt" N. T. S Was er aanvankelijk voor deze keuring niet de animo onder de lokkers, welke men zou mogen verwachten, toch kwam er, dank zij het succes in Den Bosch, meer leven en zoo bevatte de catalogus nog 132 nummers. We mogen in dezen niet on derschatteD, dat de persoonlijke reclame der bestuursleden, in zonderheid van den volijverigea secretaris, den heer Iz. de Peijter Wz., er veel toe heeft bijgedragen, dat er niet een veulenkeuriüg, maar een ware tentoonstelling vsn veulens, 1- jarige heDgsten en merrie's aan wezig was. Maar niet alleen viel dequan- titeit mee, maar voornamelijk ook de kwaliteit Ondanks ma laise, stilstand in den paarden handel, werd er naar we van deskundigen vercameD, een uit gelezen collectie veulens ver- toonrf. Inzonderheid de hengst veulens muntten zeer uit en ook in deze klasse kan gerust ge wedyverd worden met de Bei- fokkers, die tot heden nog den naam hebben, maar het is in Den Bosch gebleken het moeten sfleggen tegen de Zeeuwsche fokkers wat de merrie's betref'. Eo zoo is ook hier prachtig ma'eriaal getooLd voor de ken ners. De belangstelling in deze ten toonstelling was, ofschoon niet groot, toch bevredigend te noe men. We schrijven de afwezig heid van Buitenlanders toe aan te weinig reclame. Dat is een tactor, die de Belgen nu eenmaal beter kennen en daarom berei ken ze ook meer succes lntusschen hadden de keur meester, gezien het materiaal geen gemakkelijk taak en duurde het vrij lang eer de prijzen waren toegekend. Er waren 2 keuringscommis sies. Voor de merrieveulens, en !- jarige hengsten keurden de hee- ren P. Dekker van Borssele en A. Temmerman van IJzendyke; voor de hengstveulens en 1-jarige merrie's de h.h.A. J. Aarnoudts van Sluis en Joh. de Peijter Jz. van Zaara lag en voor de af stamming de b.h. Dekker, Aar noudts en de Feyte-. De prijzen bestonden in me dailles. Allereerst kregen we de hengstveulens, geb. in 1932. Aanwezig 29 stuks; 10 prijzen. Ie? van Gebr. Kerckhaert, N.-Namen, 2e? van Gebr. Dael- man, Westdorpe en Nico van mr. dr. van Rijekevorsel, 3e van P. B van Hoeve, Axel en Sultan van A de Peijter Cz., Axel, 4e? van Corn de Feyter, Boschkapelle en Matador van M. Puylaert, Zuiddorpe 5a J. ioster, Boschkapelle, 6i Donald van H. Bonte, 7e Apolon van G. Vael, Absdale, 8e Bara van Jac. de Jonge, Axel, 9e Cerbere van Wed. H. de Peijter, Axel, 10a de Maat, Axel. Hierna volgden de merrieveu- 42 stuks voor 16 prjjzen. Irma van J. Serrarens, Ossenisse en Julie van C. de Peijter Boschkapelle, 5e Jeanne van Gebr. Daelman en van A. C Ysebaert, Axel, 6e van H. de Waal, Graauw, 7e Astrid van Wed. H. de Penter, Axel, 8e Madam van Adr. de Ko >yer Zaamslag, 9a Hilma van M. de Regt, Axel, 10e Olga en 11e V oletba van J. den Hamer, Axel, 12a Orpha van Wed. H. de Feyter. Eéajarige merrie's, geb. 1931. 30 stuks ingez. 11 pr. Ie Hersa van Gebr. Kerck haert, N Namen, 2a Julia van El. de Wael, Ossenisse en Flora, Air. de Koeger, Zaamslag, 3e Irena, Jac Serrarens, Ossenisse en Flora, A. de Miat, Stoppeldijk, 4a L'za, Adr. de Putter, Zaam slag en Cora van Ant. Dekker, Zaamslsg, 5e Eliza van Abr. Haak, Zaamslag, Marlona van J. de Putter, Axel, 7e Lady van M. Puylaert, Zuiddorpe, 8e Char lotte, J. de Putter vnd. Éénjarige hengster, 19 sinks, 6 prijzen. Ie Majeur van Corn, de Peijter, Boschkapelle, 2e Herseur van Gebr. Doelman, Westdorpe, 3e Avenir van S. van Hoeve, 4e Certain van J. de Waal, Osse nisse, 5e Manus van C de F y er vnd., 6e Avenir van Hon. Kerck haert, Stoppeldijk. Twee-jarige hengsten. 8 stuks, 4 pr. Ie prijs AotoD, van G. Vael, 2e HonDy van Jsc Serrarens, 3e Avenir van E. B. van Acker, 4a Sonhait van Jos. de Waal, Ossenisse en 5e Dirk van M. de Regt, Axel. Hengsten met Afstammelingen. 4 stuks, 4 prijzen. Ie prijs Herceur van H V. te S'oppelijk, 2e Bourgeois vao Corn. d« Feijter, Boschkapelle, 3s Mon Gros ^an Jos. de Waal, Ossenisse en 44 Victorieux van de H.V. De Herleving te Axel. ens, le van Th. Staal, Hontenisse, 2e ideale, Gebr. Daelman, West dorpe en Roz*, van B. Boeding, S'oppeldjjk, 3e Mimie van M. uylaert, Zuiddorpe en Martha van Jac. de Jonge, A*«l, 4e Oud leerlingen van land- en tainbonweursussen Vrijdag hield de Bond van gediplomeerde oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen onder voorzitterschap van den heer W. de Buck te Meliskerke te Goes zyn algemeene verga dering, die druk bezocht was. Met dankbaarheid maakte de voorz. gewag van de lichtpunten, voor den landbouw. Men moet erkentelijk z(jn voor het vele, dat de regeering voor den land bouw deed Nadat de notulen waren vast gesteld, zei de voorzitter, dat de mo ie inzake de gersteteelt (gq- bruik van inlandsche gerst voor de bierbrouwerij) in behandeling is bjj de centrale landbouwor ganisaties. Iu behandeling kwam het vraagpunt: „Het coöperatief aanschaffen en gebruiken van landbouwwerktuigen en machi Des". Dit werd ingeleid door den voorz. De ingekomen antwoorden der afdeelingen waren niet een stemmig. Wel waren allen het eens over de groote waarde der moderne machines bij oordeel kundig gebruik. Helaas moet momenteel het bedrijf zoo een voudig mogelijk g< ëxploiteerd worden. Elke uitgave moet zorg vuldig overwogen worden. Juist daarom is vooral nu ge zamenlijk aankoop de overwe ging waard. Behalve gezamenlijke aankoop verdient ook gezamenlijk gebruik (mits de kring niet te groot is) de overweging. Tal van kosten zijn dan per H.A. aanmerkelijk minder, wat vooral voor klein en middelmatig bedrijf van be lang is. Spreker noemt tal van ma chines, die voor gezamenlijke aankoopec en gebruiken in aan merking komen. Voor grootbedrijven is hier misschien het minste te doen, maar voor de andere kan dit coöperatief optreden economisch werken. Het rapport zal in druk ver schijnen en aan de afdeeliDgen worden toegezonden. Hierna hield de heer Mesu, leeraar aan de Ryks Landbouw- winterschool te Goes, een lezing over: „De balktoestanden spe ciaal van de kleigronden". AXEL, 12 Juli 1932. Door onvoorzichtig te spelen rondom een ladder, waarop de schildersknecht J. v. d. O. alhier stond te vei ven nabij de school in de Nieuwstraaf, werd deze omvergetrokken, zoodat de schil der eraf viel en zich ernstig be zeerde. Na onderzoek bleek echter het ongeval betrekkelijk goed te zijn afgeloopen, ofschoon toch wel enkele dagen rust zullen noodig zijn voor algeheel herstel. Desgevraagd deelen we mede, dat de landdag aanstaande Zaterdag alhier te houden, niet uitgaat van den Bond van Chr. Landarbeiders, zooals abusievelijk werd gemeld, maar van den Bond van Chr. Fabrieksarbeiders. De landdag. Zondag werd alhier een open luchtmeeting gehouden op een weide op de zgn. Groote Plaat. Naar we- vernemen, is aanvan kelijk heel wat tegenstand onder vonden, eer een dergelijke bij eenkomst alhier op Zondag kon plaats hebben, doch men heeft die weten te overwinnen en alzoo hebben de betoogingen op particulier terrein een onge stoord verloop gehad, zij het ook, dat het bezoek niet aan de ver wachting beantwoordde, waar schijnlijk tengevolge vaTl het warme weer. De meeting was belegd door het Hoofdbestuur van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders, als protest tegen een loonsver laging op de fabrieken in Z. Vlaanderen Een (weetal sprekers, resp. de heeren F. J. Jurgen en F. Rippen zetten uiteen, dat loonsverlaging n et het middel is om den toe stand der bedrijven te verbeteren, want dat de ervaring leert, dat juist het omgekeerde het geval is. Een sterke organisatie is evenwel noodig om de kapitalisten in hun plannen te weerstaan. In dat verband werd herinnerd aan de staking in de carton-industrie. Bij afwisseling werd muziek gemaakt door de Harmonie van Assenede en ook een zangkoor uit Neuzen liet zich hooren. Te 6 uur was de meeting ge ëindigd en ging in de beste orde uiteen. Het getal bezoekers, groot en klein, werd op ongeveer 1000 geschat. Bevorderd van le naar 2e studiejaar Academie Beeldende Kunsten (afd. Bouwkunde) te 's Gravenhage, de heer K. Boot van Axel. Sigarettenacc(jD8. De Ontvanger der directe be lastingen enz. alhier vestigt er de aandacht op van belanghebbende sigarettenverkoopers, dat met in gang van 1 Augustus a s. alle sigarettenverpakkingen voorzien moeten zijn van aanvullingszegels tot een bedrag van v ij f t i g opcenten op der, sigarettenaccijns. Men zie het artikel aan het hoofd van dit blad. Zondagnacht brak brand uit op de hofstede van zekeren Van de Vijver in de Koestraat, gem. Koewacht. Behalve de schuur gingen wat materialen verloren. Roekeloos Te Terneuzen was Vrijdagna middag op het schoolplein van school C een der oudere leer lingen aan het spelen met lucifers, die hij brandende naar andere kinderen wierp. Kort voor het aangaan der school kwam daar een 7-jarig knaapje, wien de jongen, naar verklaard wordt, eenige brandende lucifers langs zijn nek tusschen zijn kleeren liet vallen. Het ventje stond met zijn kleeren terstond in lichte laaie. De heer van den Broeke, onderwijzer, die het voorgevallene zag, mocht het gelukken het vuur te dooven, doch niet voordat de kleeren van het bovenste deel van het lichaam verbrand waren en het knaapje ernstige brand wonden had bekomen» 9

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2