de echte bindertwine. A. YAN MAALE, Wijn- en Sigarenhandel. H.H LANDBOUWERS! Voorts Touw en Bindgaren, Zakken, Oliën, Yetten en Teer. Gemengd Nieuws. MIJNHARDT's Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Crisis-Zuivelwet. Advertentiën. Yereeniging yan Zeeuwsche Fokkers „Arbeid Adelt" N. T. S. Dinsdag 12 Juli 1932 te AXEL één- en tweejarige paarden en hengsten met afstammelingen 'j P. Paulusstr. - Tel. 69 - AXEL Een half pond TABAK met een houten PIJP voor slechts 45 cent (geen fabrieksreclame). MOZART Sigaartjes, vroeger 25 cent nu 15 cent per 10 stuks. Reclame-aanbieding; 50 fijne Sigaartjes voor fl. EZ A e BtaXaga (30) Idem gr. maat. Poes, Wed. H. de Feyter, Fiorina, Jan de Patter, Emma, idem, Zitta, P. B van Hoeve, Hermina. Jan de Putter, Carta, Buysse, Blondine, Wed. H. de Feijter, Martha, J. den Hamer Jr, Amanda, A. de Feijter. AXEL, 8 Juli 1932. Voor steun ingevolge de crisis- zuivelwet (toeslag op boter) hebben zich alhier 100 eigenaars van melkvee aangegeven, met 320 melkkoeien, waarvoor de gemeente f 750 als voorschot zal uitkeeren (f 2,25 per koe). Gisteravond besloot de reisvereeniging alhier in een le denvergadering om een autotocht te maken via Sluis, Knocke naar Blankenberghe en dan terug te komen over Brugge en Gent. Naar men ons mededeelde, is tegen aanst. Zondag op een weide op de Groote Plaat een meeting belegd van den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders, om te protesteeren tegen loonsver laging. Daar uit alle deelen van Z. Vlaanderen leden zijn opgeroepen en behalve een drietal sprekers ook een zangvereeniging uit Neuzen en een muziekcorps uit Assenede medewerking zullen verleenen wordt een groote toe loop verwacht. Intusschen vernemen we van officiëele zijde, dat voor het be sproken terrein geen toestemming wordt gegeven van wege het Polderbestuur. Op Zaterdag 16 Juli zal alhier op het terrein der V. V. Z. F. door de chr. landarbeidersorganisatie eveneens een landdag worden gehouden. Droevig oagaval. Dinsdagavond ongeveer half tien besloot de 36-jarige B., voor man op de amrnoniakfabriek te Sluiskil, in het kanaal aldaar nog een bad te nemen. Ofschoon men het eenigszins zonderling vond, dat hij dit nog zoo laat deed, liet men hem begaan, omdat men hem kende als een goed zwemmer. Ten zeerste was men evenwel verrast, toen men zag, dat B. na den sprong van af een kraan der fabriek in het water, niet meer te voorschijn kwam. Met bekwa men spoed werd te hulp gesneld en ongeveer 10 minuten daarna had men den drenkeling reeds opgehaald. Ofschoon aanstonds de gewone middelen tot redding werden aangewend, mochten deze niet meer baten. Hij laat een vrouw na met 4 kinderen, welke juist dien morgtn op reis waren gegaan voor fami liebezoek te Zutfen. Op het lijk is door de politie beslag gelegd. Het is in het lijkenhuis alhier onder politietoezicht opgeborgen. Op de voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. s. te Westkapelle staat no. 1 de heer G. W. Smeenk, te Doetinchem, vroeger te Axel. Nog meer autoritten. Te Sas van Gent is een comité gevormd om met ouden van da gen een autorit te maker, naar Sluis. Ook te Sluiskil is men weer doende om een rijtoer te organi. seeren naar West Z. Vlaanderen- Zaamslag. In de Maandag alhier gehouden raadzitting werd aan Burg. en Weth. wier eerste poging om het z g. .straatje" als object van werk verschaffing recht te maken geen resultaat had, verzocht dit op nieuw in studie te nemen öm het op andere wijze op te lossen. Aan mej. Nijssen werd op ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare School. De voordracht ter benoeming Van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur werd op voorstel van dhr. Buijze met 5 tegen 4 stem men teruggezonden aan Burg. en Weth. De wensch werd uitge sproken dat daarop ook een raads lid en een arbeider zou worden geplaatst. Een verzoek om uitbreiding van het electrisch net naar Kwakkel en Poonhaven werd wegens het groo te financieel tekort dat daarvan het gevolg zou zijn, afgewezen. Op voorstel van dhr. Koopman werden Burg. en Weth. evenwel uitgenooaigd eens te informeeren onder welke voorwaarden de P.Z.E.M. genegen zou zijn dit deel der gemeente te electrifi- ceeren. Een verzoek van C. Bakker om tegemoetkoming voor een school gaand kind werd ingewilligd hem werd f 30 toegestaan. Dergelijke verzoeken van 2 anderen werden afgewezen op grond dat de be trokken kinderen den daarvoor gevorderden leeftijd nog niet heb ben bereikt. Een voorstel van Burg. en Weth. om het Noordelijke gedeelte der kade aan de Griete voor staan plaats van woonwagens aan te wijzen, werd verworpen, zoowel wegens de ongeschikte plaats als om den overlast dien de bewoners van die buurt daarvan zouden kunnen ondervinden. De gemeenterekening over 1931 is aangeboden met een goed slot op den gewonen dienst van f 7937 en op den kapitaaldienst van f 104. Vastgesteld werden verordenin gen in verband met de nieuwe drankwet en eene op het agent schap der Arbeidsbemiddeling. Een voorstel van Burg. en Weth. om tot dekking van het tekort dat dreigt over 1932 wegens de hooge uitgaven voor werkloozenzorg de opcenten op de fondsbelasting te verhoogen van 40 tot 70 werd verworpen. Over een voorstel van dhr. A. Dees om de opcenten op de vermogensbelasting te verhoo gen van 30 op 50, en de opcen ten op de fondsbelasting tot 60 staakten de stemmen. Geklaagd werd over den ach teruitgang in de postverzending en bestelling. In verband met de klachten over hel in dienstnemen door landbou wers van Belgische werkkrachten, met voorbijgaan van werkloozen in hun eigen gemeente, terwijl zij toch voor instandhouding van hun bedrijf worden gesteund met gel den bijeengebracht door de Ne- derlandsche bevolking, werd door den heer A. Haak, deelmakende van het bestuur der Gewestelijke Zeeuwsche Tarweorganisatie mee gedeeld, dat die organisatie door den Minister van Economische Zaken gemachtigd is landbouwers die zonder noodzaak van Belgi sche werkkrachten gebruik maken uit te sluiten van steun volgens de Tarwewet. Een uitzondering zal daarvoor worden gemaakt voor de landbouwers in de grensplaat sen die steeds Belgische menschen in dienst hadden. Tem. Crt. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen nieuwe duimstok (4-deelig. Veldwachter Griep. Predikbeurten te Axel Zondag 10 Juli 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Y» ure Leeskerh Nam. 2 v Ds. van Oeveren. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Puj-t Nam. 2.30 Dezelfde. Tekst Ps. 119:25-27. Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Onder de gemeente Reeu- wijk, is een auto, waarin zes per sonen waren gezeten en die be stuurd werd door den heer S uit Bodegraven, tegen een boom gebotst. Eén der inzittende da mes reikte den bestuurder eenige kersen over, waarbij deze het stuur verloor, met het gevolg dal de wagen tegen een boom vloog. De heer S. brak een paar rib ben, terwijl mevr, van D., uit Bodegraven, eveneens werd ge wond, De overige inzittenden be kwamen geen letsel. De zwaar beschadigde auto is Weggesleept, Te Zandvoort heeft'n moe der haar kind van ces maanden onder verdachte omstandigheden dood gevonden. Op het hoofd werden verwondingen aangetrof fen, die, volgens den dokter, de doodsoorzaak zouden zyn, doch niet door een val waren veroor zaakt. De justitie heeft zich met het geval bemoeid en aanleiding ge vonden den vader te arresteeren onder verdenking zyn kind te hebben vermoord. Avp. Te Franeker was Zaterdag de 35 jarige Steekstra met zyn 7-jarig zoontje en den 18-jarigen Jaarsma in een kano, die hoogs tens veor slechts twee personen bestemd was, in het Kanaal gaan varen. Het raake bootje sloeg om en alle drie inzittenden raak ten te water. De vader, trachtte zyn zoontje te redden, wat ecbi«r mislukte. Beiden kwamen om het leven. Jaarsma, werd gered. De weduwe van S. blyft on verzorgd achter. Haar verdron ken zoontje was het oudste van vijt kinderen. Ontrouw bestuurslid. By de Amsterdamscbe politie heett zich aangemeld zekere J. J. M., bestuurder van den Algem. Ned. Stucadoorsbond, die vertelde ten nadeele van deze organisatie f 900 te hebben verduisterd. M. was belast met het uitkeeren van de steunbedragen aan de werklooze leden. Zoolang hy zelf werk bad en regelmatig f 40 per week verdiende ging alles goed maar toen hy werkloos werd kon M. de weelde van het geld, dat onder zijn berusting was niet dragen. Hij heeft veordnrend bedragen ten eigen bate aange wend, totdat bij geen raad meer wist. Tegen M. is proces-verbaal op gemaakt hij zal tsr beschikking van de justitie worden gesteld Neg meer werkloozen. Naar het ,Solinger Tageblatt" meldt, dreigt een groot gevaar voor de arbeiders in de Solinger scheermessen-industrie door een nieuwe machine, die dagelijks geheel automatisch 70.000 80.000 scheermessen kan vervaardigen. Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Ontzettend weer. Zondag zyn door hevige regens gepaard met zwaar onweer, ia West en Zuid Japan tal van mer - scbenlevens verloren gegaan en werd groote scha e aangerict t Vele dyken en bruggen zijn door overstroomingen weggesla gen. Vele rivieren zijn over groe ten afstand buiten de oevers ge treden. Verscheidene spoorweg verbindingen zijn verbroken. In de omgeving van Mihi staan duizenden huizen onder water. Ook eecige buitenwijken van Tokio zyn onder water gezet. Zondagavond hield de regen op en zakte het water der rivieren. 200 dooden De stad Dsjoebai (Mantejoerije) is door een ontploffing volkomen vernietigd. Het munitiedepot te Dsjoebai is, naar het schijnt door een misdadigen aanslag, toton'- plofiiug gebracht, waardoor de geheele stad plat is gebrand. Door den brand en de ontplof fing zouden in totaal meer dau 200 personen om het leven zyn gekomen, o m. eenige Japanners. Het Japansche hoofdkwartier heeft maatregelen getroffen, ten einde den Japansche onderdanen hulp te bieden. Fransche duikboot gezonken. Gisteren is de Fransche duik boot Promethée plotseling ge zonken met 65 koppen aan boord. Gered konden worden 5 officieren en 2 matrozen, die zich aan dek bevonden. De overige leden der bemanning verdwenen met de boot in de diepte. Indien deze tijdig de waterdichte schotten hebben kunnen sluiten en de boot niet lek gestooten is, bestaat nog kans op redding, hoewel deze gering is, daar de zee ter plaatse zeer diep is en de stroomingen aldaar zeer moeilijk zijn. De boot was nieuw en maakte proeftochten. Gedurende de maand Juni 1932. Hulst. Ondertr. 1. Johannes van Kerckhoven, 25 j. en Elisa beth Voet, 25 j 11. Alouisius Boons, 26 j. en Agnes Jesoirens, 21 j. 15. Leon Vervaet, 29 j. en Anna Cleyman, 25 j. 18. Alexander Everaard, 27 j. en Rosalia de Windt 27 j. Gehuwd. 22 Johannes vac KerckboveD, 25 j. en Elisabeth Voet, 25 j. 29. Alouisius Boone, 26 j. en Agnes Jesoirens, 21 j. Geboren. 5. Lueia, d. van Johannes Verwer en Pieternella de Bruin. 13. Maria, d. van Alphonsus Verbaden en Maria van Hoove. Hendrik, z. van Josephus van Remortel en Eme- lena de Plukker. Antoiüe, z. van Petrus de Smitven en Apo- lonia van Waterschoot 14. Jo sephus, z. van Charles Segers en Clemense Verhoeven. 20. Theresia, d. van Josephus Ste vens en Paulina Bogaert. 24. Albert, z. van Joseph de Kesel en Martha Smits. Overl 17. Johanna van Dors- selaer, 68 j., echtg. van Jacobus Fruytier. 19. Cornelia BeekmaD, 76 jd. van P. Beekman en Anna van Huflel. 26. Joanna de Caluwé, 64 j., wed. van Josephus Verberkmoes en Alpbonsus de Nys. 29. Aloijsius Mortier, 78 j., weduwn. van Mathilde Jans- sens. (Buiten verantwoordelijkJieid der Redactie). Axel, 5 Juli 1932. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U opname van het volgende. Zooals te verwachten was ontpopt de heer X zich niet, maar krijgen we wat hatelijkheden en onwaarheden van den heer Van Maale aan het adres van de W.V. of bent U soms deze groote onbekende mhr. Van Maale Met U mhr. Van Maale wil ik in geen geval verder correspondeeren, daar Uw schrijverij verre van fair en fier is te noemen en U schijnbaar specialist bent in het schrijven van krantenartikels. Maar dit wil ik U nog wel zeggen: hoe meer van die onverkwikkelijke stukjes U schrijft, hoe sterker onze organisatie wordt. En hoe verder U Uw eigen orga nisatie afbreekt, wat mij ten zeerste zou spijten, daar ik liever zie dat deze bloeit, gezien ik zelf lid ben van V.V.V. Verder commentaar is hier over bodig. U Mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatruimte, ver blijf ik Hoogachtend, G. J. A. DE JONGE Bestuurslid W.V. E. M. M. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw berichtje onder „Landbouwbetreffende „Paar denfokkerij", in Uw blad van 28 Juni 32 No. 25, hetwelk mij welwillend ter kennisname werd toegezonden, moge ik opmerken, dat door den geachten luisteraar had opgemerkt kunnen zijn, dat slechts 15 minuten door mij is gesproken, waardoor het noemen van details, omtrent stallen en personen niet doenlijk was. Alleen heb ik ge meend te moeten noemen twee per sonen (de geachte luisteraar heeft kunnen beluisteren, dat hierbij iemand van zijn gewest was), die den stoot hebben gegeven tot de oprichting van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard en steeds de nationale samenwerking hebben voorgestaan. Dat ik in mijn korte rede een stilzwij gende hulde heb gebracht aan allen zoowel pionniers als fokkers, die de nationale trekpaardfokkerij hebben bevorderd en of nog zullen bevor deren daarvan mag alleen het houden dezer causerie wel het spre kende bewijs zijn. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, J. VAN VREDENBURCH, Alg. Voorz. v. h. Stamb. v. h. Nederl. Trekp. De Burgemeester van AXEL maakt bekend dat zij, die zich hebben aangemeld voor steun ingevolge de Crisis zuivelwet, (0,75 per koe, per week, over 3 weken) het hun 'toekomende be drag in ontvangst kannen nemen ter Gemeente- secretarie, van 8 tot en met 16 Jnli aanst., des voormiddags van 9 12 uur, bij voorkeur op Dinsdag 12 Jnli aanst. Na 16 Juli kunnen geen gelden meer betaald worden. Axel, 5 Juli 1932. De Burgemeester van Axel, BLOK. Deze vereeniging houdt op Ook keuring van SW Mooie gelegenheid voor aankoop van goed, jong fokmateriaal. De keuring begint des morgens om 9 uup (zomertijd). Het Bestuur, JOH. DE FEIJTER, Voorzitter. 1Z. DE FEIJTER Wz., Secr.-Penningm. Evenals vroeger lever ik nog steeds Aanbevelend, Depothouder van de bekende Touw- Bindgaren-fabriek „Hinda" te Waasmunster. Deze weeki Cat. Zond. 29. oi

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3