Moeder en Kind Binnenland. De Kijtoer. Mijnhardts Kinderzalf Landbouw. Stjjgende crisisnood. In de te Alkmaar gehouden vergadering van den Christ. Boeren- en Tuindersbond heeft dr. H. Colijn Woensdag, naar de N.R.C. meldt, gesproken over stijgende crisisnood. De crisis, die met een onder breking van 3 a 4 jaar, nu al 10 jaar woedt, doet thans overal zijn invloed gelden. Het is niet overal even erg. In ons land bijv. minder erg dan in vele andere landen, maar nergens bleef men van de crisisgevolgen verschoond. Toen ten ontzent de akkerbouw in hoogen nood verkeerde, wilden de veehouders nog van geen overheidshulp weten en was de varkenshouderij nog loonend. Maar nu 'raakte de eene na de andere bedrijfstak in den knel. De groote scheepvaart in ons land vaart al 11 jaar zonder winst en een groot deel der vloot moest opgelegd. Het meest zelfbewuste bedrijf kan het zon der overheidshulp niet meer stellen. 16 van de grootste ree- derijen met een kapitaal van 230 millioen hadden eind '31 een verliescijfer van 126 millioen aan te wijzen. Ook met de binnen?chipperij is het zorgvol gesteld. De zee- visscherij maakt het niet beter. Al wat met het water verband houdt, roept om hulp. Thans zijn ook tal van bedrijfstakken te land in nood gekomen. De gezamen lijke noodmaatregelen kosten al t.'gen de 200 millioen per jaar, d i. 4 millioen per week. Ock in de nijverheid is het précair. De werkloosheid is groot en vele bedrijven teeren op hun reserves. Zijn die op, dan gaat de fabrieks- poort dicht. Zorgelijk als sinds menschenheugenis het niet was, is thans de toestand en onze industrie was toch al niet zoo sterk! Ook uit Twenthe komen de hulpkreten. Waar moet dat alles heen De werkloosheid kost ons aan uitkeeringen 150 millioen; de kerkelijke en publieke armenzorg tusschen de 100 en 150 millioen. De schatkist van het rijk vraagt 700 millioen en de overige pu bliekrechtelijke lichamen een zelfde bedrag. De steun van den landbouw vordert uit het volks inkomen een kleine 200 millioen. Nu is er nog één adres waarheen men gaarne verwijst, nl. de ka pitalisten. Maar ook hier zijn, naar spr. met de cijfers aantoonde, geweldige verliezen geleden. Het is te vreezen dat ook van de zg. rijken niet veel meer is te halen. Men denke maar eens in wat een kapitaalverlies van 3500 millioen eigenlijk zeggen wil. Alle krachten moeten worden ingespannen en alle doelmatige hulpmiddelen worden aangewend om onzen export te behouden of te herwinnen. Spr. stond nader stil bij de doelmatigheid der verschillende hulpmiddelen. Sommigen denken dat Nederland alleen maar klap pen heeft uit te deelen en niet in ontvangst te nemen. Bedanken we ook dat het Ned. volk het vechten in eensgezindheid niet gewend is. Uit dit alles volgt dat er aan den horizon geen lichtstrepen zijn te ontdekken, die den dage raad van een nieuwen dag aan kondigen. Daarom alleen mag reeds gesproken van stijgenden crisisnood, 't Weerstandsvermo gen wordt al maar geringer. Het vraakstuk van vermindering der bewapening is nog geen schrede nader gekomen. Ook in Lausanne vordert men niet. We zijn verarmd. Er zal geweldig bezuinigd moeten worden. Spr. acht het niet ondenkbaar, dat op den duur de uitgaven van den staat met 150 millioen pei jaar omlaag moeten. De moderne democratie, die haar eigen graf graaft, wil daarvan echter niet hooren. De crisisnood sticht ook op geestelijk terrein verwarring. Oprichting van een speciale boe- renpartij J.is het meest onbevre- digende. Deze partij zou maxi- J maal 12 zetels in de Kamer kunnen krijgen en dan had geen partij meer een landbouwspecia- teit in haar midden. Goede maatschappelijke organisatie in nauw contact met de politieke vertegenwoordigers is het beste middel. Spr. waarschuwde ook tegen de toenemende zucht om het alles van den staat te verwachten. Aan diens kunnen zijn ook gren zen. Ook moeten we door het leunen op den staat niet gaan vergeten, dat het God is die regeert en Hij ons deze tegen slagen doet toekomen. Daarom blijven we ons ver trouwen stellen op den Almach tige, die ons werk niet ongeze gend zal laten (Applaus). Zionnebrancl i ni-mnT rlJooFzittea UljuL bij Wiel rij den l Zooals we reeds meldden, werd Dinsdag jl. de autotocht naar Breskens met de ouden van dagen aanvaard en we kunnen er direct al bjjvoeger, dat die naar wensch geslaagd is. Het vergde by den aanvaDg weer eenigen tijd van passan en schikken, eer de stoet volledig en geordend in elkaar zat, want men kan op papier de zaken nog zoo goed hebben geregeld, altjjd nog ontstaan er hiaten, die aanvulling behoeven. Het was dus ruim één uur, toen de ry van 48 auto's, alle voorzien van de nationale drie kleur en certificaat van oor sprong, met een paar honderd passagiers "(chauffeurs fabegre- pec) in beweging kwam en volgens programma de heenreis volbracht. Voorop een paar kranige motorrijders, die als ordonnaDcen fungeerden; daarachter een auto met politie, die de stoet opend" en hierna de auto met den leider der beweging, onzen burge meester, den heer F. Blok, waarna dan volgde de file van wagens van verschillende merken en modellen, waarin behalve ongeveer 150 ouden van dagen en enkele in validee, ook hadden plaats genomen de verschillende commissieleden, de wethouders met don gem.-secretaris, leden van het Burg. Armbestuur, Dia conieën en besturen der ver schillende kerkgenootschappen, voorzitters van het Groene en Wit Gele Kruis, geneesheer, wijk zuster en de pers. Na een ziekenwagen sloot weer een motorrijder de stoet. Alsof het een vorstelijk bezoek gold, zoo was de bevolking op de been, om ooggetuige te zijn van het genot, dat de oude menscheD ten deel viel. Inder daad gaat er maar één rosp over dat liefdewerk. Hat moge dan ook voor dege nen, die zich ervoor spanden en do voorbereidende maatregelen wisten te treffan, dat alles naar wensch verliep, om niet te ver geten de offervaardigheid waar mede men spontaan zijn auto beschikbaar stelde, een groote voldoening zijn, te weten dat door de gansche bevolking zon der onderscheid en zelfs ook buiten onze gemeente met waar deering, lof en dankbaarheid wordt gesproken van het mooie en edele streven, dat in dit werk zit. En die hulde kwam niet alleen tot uiting by het passeeren der scholen, waar de jeugd in ryen opgesteld sympa thiek wuivend het hoera aan hief, maar ook in het begroeten en vriendelijk toeknixken van de honderden belangstellenden, die we zoo hier als elders door de dorpen mochten ontmoeten. Het was een goede maatregel, dat op verschillende verkeers punten en hoeken der wegen iemand van de politie aanwezig was, om zoo noodig te waar schuwen, als er eventueel gevaar zou dreigen. Dit gaf een rustig gevoel vooral aan de oudjes, die begrijpelijker wys niet overal en alt(jd even goed op hun ge mak zijn. Want evenals h>t een bizondere gebeurtenis is voor de jongere tjjdgenooten, dat ze in een vliegmachine of zep pelin plaats nemen, zoo is het voor de 70 tet 90-jarigen een niet minder belangrijk feit, dat ze in zoo'n rijtuig zitten, dat door een onzichtbare machine maar in elke willekeurige rich ting wordt voortbewogen en dan met een vaartje, waar de vier voeters het kijken naar hebben. Toch werd er niet hard gereden, hoogstens was de snelheid 40 K.M zoodat men op z'n gemak een blik kon slaan op de om geving. En ook dat was de moeite waard. Het prachtige weer gal een heerlyk tafereel van groene weiden, met grazeDd vee en dartelende veulens, golvend graan, glanzende vruchten, zin delijke boerderijen en ruischend gebladerte te zien. Alom kan man waarnemen, dat de oogst er kostelyk voor staat. Tarwe vooral, bieten, aardappels vlas, het stond alles bemoedigend tegenover de lage prijzen, zoo dat men hoopt, dat de kwaliteit weer veel goed zal makeD. Het ging van het eene dorp naar hot andere, over opeen enkele uitzondering na keu rige wegen Vooral de toene mende bebouwing en de moderne wyze daarvan was voor velen, die daar vroeger geen enkele wooing zagen, een verrassing, die het genot van de reis ver hoogde. Want genieten deden ze, de oudjes. Wees daar zeker van. Men kon natnurljjk op dien leeftijd geen uitbundigheid verwachten, maar bet was dui delijk waar te nemen in de van tevredenheid stralende oogen, waaruit hartelijkheid en erken telijkheid sprak. Zoo nu en dan werd even gestopt, hetzij voor een lekke band, of om te zien of alles in orde was, want het moet gezegd, dat de burgemees ter bp alles een toeziend oog had en zich ieder oogenblik ver gewiste, of alle orders werden uitgevoerd, zooals hy noodig achtte voer een goeden gang van zaken. (De ordonDancen bewezen vooral hierby goede diensten). Belangstellend infor meerde hy dan of de menschen het naar hun zin hadden en een maal overtuigd van die zekerheid klonk het weer: dan vooruit! Te half vier arriveerden we te Breskens en werd op de kaai bjj het hotel-Valk uitgestapt. In de gelagzaal stonden de tafels gedekt ea met bloemen versierd, als voor een feestmaal. Toen allen gezeten waren, stond de burgemeester op en riep allen het hartelijk welkom toe. Waar de burgemeester van Breskens wegens ambtsbezig heden afwezig was, werd spr. gevraagd het geselschap ook namens de gemeente Breskens te begroeten. In 't bizonder heette spr. welkom de oudste ingezetene van Axel, dhr. M Goossen, dien hij een maand geleden persooülyk met zijn 93- sten jaardag mocht feliciteeren. Spr. herinnerde aan de rit van het vorig jaar, die blijkbaar zoo in de smaak is gevallen, dat spr. den aandrang niet kon weerstaan om nu ook weer zijn medewerking aan deze tocht te verleenen. Zelfs maakte een 72- jarige de reis te voet heen en weer van Kijkuit naar het ge meentehuis, om zich aan te melden. Gedachtig aan Ps. 90 10, dat het uitnemendste in onze jaren moeite en verdriet is, zegt spr dat er gelukkig ook tijden zijn, die daarop een uitzondering maken en waar dan ook deze dag bij gerekend mag worden. Ouden van dagen aldus vervolgt spr. allen inwoners van Axel, gij, die alleD de auto tocht hebt medegemaakt, die U werd aangeboden door de auto bezitters in Axel en die liep van Axel—Spni—Ter Neuzen—Hoek Philippine—IJzeDdijke—Schoon- dyke—Breskens, het is voor mij als burgemeester vao Axal, mede namens de gevormde Commissie, bijzonder aangenaam U allen te begroeten en een hartelijk wel kom toe te roepen. Ook de beide wethouders en den ge meente secretaris heet ik wel kom, Uwe tegenwoordigheid stellen wij zeer op pry's. BuiteEgewoon stel ik het op prijs dat de bevolking van Axel hare ouden van dagen niet vergeet en niettegenstaande dat het ook in Axel crisis is, wil men toch onze ouden van dagen een prettigen middag bezorgen. Werd het vorig jaar gereden door een gedeelte van Oostelijk Z. Vlaanderen, tbans viel het oog op een gedeelte van West Z. Vlaanderen met als eindpunt Breskens, waar een geboren Axel- Bar, als hoofd dier gemeente, den scepter zwaait. Geachte ouden van dagen, ik hoop dat u allen op dezen tocht zult hebben ge noten en dat U er niet zult te- genopzien om straks den terug tocht te aanvaarden, en dat nie mand er spyt van beeft, dat hij is medegereden. Ik hoop dat God U allen een ryken levensavond zal schenken, en wy allen veilig mogen huis waarts keeren. Moge deze autotocht by U al len een mooien dag zijn, en in dien dit zoo moge zijn, welnu, dan hebben wy voldoening op onzen arbeid. Spreker schetste de groote geestdrift niet alleen onder de organisators maar vooral ook on der de oudjes. Hy richtte zich vervolgens tot het gemeente-be stuur van Bteskens, veitegen- woordigd door de beide wethou ders de heeren Cappou en Cam- bier. Aangenaam zou het zeer zeker ook zyn geweest, den bur gemeester van Breskens, die we gens ambtsbezigheden uitstedig was, hier persooulyk ook aanwe zig te hebben, aangezien in hem een oud-Axelaar de honneurs zou hebben waargenomen. Alvorens ik ga eindigen w 1 ik een woord van dank brengen aan de auto-bezitters, die bunne wagens kosteloos beschikbaar hebben gestelddank aan de meisjes, die de bloempjes ver kochten en aan degenen, die ze kochten, ter beitrjjding van de noodzakelijke kosten, dank aan de commissie, die alles regelde, den hotelhouder, dhr. Valk, dia hier voor een goed onderdak zorgde, de pers, en om niemand te vergeten, allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen rytoer. Een hartelijk applaus was het antwoord op deze woorden, waar na de president de dischgenooten uitnoodigde om het Wilhelmus aan te heffen. iDtusschen werden door eenige dames een smakelijk kopje thee of koffiie rondgediend, met daar- by een Cadzandsche waf-4, die zich goed liet smaken. Ook de broodjes met vleesch kwamen vlot ter bestemder plaats. Onderwyl was het woord ge vraagd door den wnd. burge meester van Breskens, die b!yk gat goed thuis te zijn in den Bijbel en het een voorrecht noemde, als tolk van het Dag Bestuur van Breskens hetAxol- ëche gezelschap te kunnen ver welkomen. Spr. herinnerde aan David, die voorschrijf tde grauwe baren onzer ouderen te eerbie digen. Spr. prijst het in de be volking van Axel, dat zy in dezen rit daarvan getuigenis aflegt en ook met David niet alleen respecteert de oudheid, maar ook geniet van de scboone en vruchtbare velden die Z.-Vl. te aanschouwen geeft. Spr. meeDt, dat in dezen aan de be zochte dorpen der streek een goed voorbeeld wordt gegeven, dat ongetwijfeld navolging zal hebben. Met den wetisch dat ook de terugreis goed moge slagen ein digt spr. zyn aandachtig gevolgde toespraak. Evenals bij verschillende ge legenheden het geval is, had ook nu dhr. A. 't Gilde, als commis sielid enkele verfjes geschreven, welke in druk gebracht op de wyze van het „Zeeuwsch Volks lied" werden gezoDgen ter her innenng aan dezen tocht, Na den maaltyd werd gelegen heid gegeven om een wandeling te maken, hetzij Diiar het strand, de haven of het dorp. Een at tractie was voor velen, dat in deze pauze juist de Ferryboot binnen de haven kwam. De aanwezigheid van fotograaf Schelleman werd eveneens benut, want van verscheidene groepen werd een foto gemaakt. Met een bartelyk tot weerziens werd afscheid genomen en de terugreis aanvaard, nu via Phi lippine, Sluiskil en Sassing. Ook de terugtocht liep behoudens een paar lekke banden (op welker herstel kameraadschappelijk werd gewacht) zonder eenige storing at. Weer werd overal dezelfde belangstelling getoond en in onze veste zelfs nog meer, nu er in de avonduren meer „be- ganckenisse" was. Bij thuiskomst werd de vol gende remtegenomen: Weststraa', Kerkdreef, Pr. Hendrikstraat, Julianastr, Wilhelminastr., Sta- tionstr., Nieuwstr., Noordstr., Markt, Armendyk, Buitenweg, Nieuwstr. en Pr. Hendrikstraat. Aangenaam trof jj de attentie van „Concordia" dat by het passeeren over de Markt, op de kiosk eenige marschen uitvoerde. Ondanks het kruisen door de straten en links en rechts pas seeren van vracht- en reizigers verkeer, ondanks ook de aan wezigheid van een klein en groot publiek, dat met vreugde en dankbaarheid weer allen terugzag in de beste conditie, was er van geen enkel onge valletje copie voor ons te maken. We gelooven dus ten volle de tolk te zyn van alle ingezetenen, indien we van hier uit hulde brengen in de eerste plaats aan den heer burgemeester voor de algeheele leiding in deze en in de tweede plaats aan de com missieleden, die de orders uit voerde. We gelooven wél te doen onder dit ongeveer twin tigtal geen onderscheid te maken door bet noemen van namen, daar allen zich gaven. Desgevraagd is gebleken, dat ook Woensdag weer alle ouden monter zyn opgestaan Da de nachtrust. Dat dit snoepreisje naar meer smaakte, moge ook hier uit blijken, dat gisteren eenige commissieleden met hunDe da mes, in totaal een tiental auto's, de reis naar bet strand te Knocke (B.) maakten. lachen beiden van tevredenheid, wanneer de roode, ontstoken of gesmette plekken van baby's huidj* zijn ingewreven met Doos 25, tube 40 ct. Bij Uw Drogist. Heden werden alhier door de Prov. Reg. Com. voor de Paar denfokkerij de premiekeuringen voor merries gehouden. Geprimeerd werden onder staande 2-jarige groote maat. Bertina van Jan de Patter, Clara, H. Daelman, Mira, J. den Hamer Jr., Emma, A. Haak, LuDa, A. Buysse, Blessina, Jbd de Putter, Schoon heid, Adr. de Putter Mz. en Elza H Goethals, Cora, Wed. H. de Feyter, Olga, B. van Waes en Mi8tinquette, A de Putter. Idem kleine maat. Erna, Jan den Hamer Jr. Liza, A Haak, Kitty, M. van Fraayenhove. 4-jarige kl. maat Flora, A. Haak, Idyale, M. Puylaert, Si- dona, M. van Fraayenhove, Ivonne, M. Puylaert, Amina, S. van Hoeve. Idem gr. maat. Lisette, Jan de Putter, Ida, M. Puylaert, Epacta, Daelman, Lucrethe, J. den Hamer Jr. en Sanova, P. B. van Hoeve. 5 10-jarige, kl. maat. Erna, C de Feyter Jr., Marie, idem, Elza, Wed. H. de Feijter, Sipa, J. deo Hamer, Jolie, Daelman, Rabanda, H. Bonte, Elza, Wed, Jac. de Feyter, Tutty, H. van Acker, Laura, Jan de Putter, Blondina, idem, Mirza, Jan den Hamer, Ida, Bujjsse, Bona, J. K. de Putter, Fortuna, A. van Waei en Jacoba, Wed. Jac de F (jttri

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2