Landbouw. Binnen land. granen worden goedkoop ver bouwt, wat niet zoo kan blijven. En dus waarvoor is er vervoer noodig per schip Dhr. Bongaerts antwoordde, dat veel kan veranderen, maar Z -Vlaanderen zal een vruchtbaar land blijven en dus blijft er ook cultuur. Verandert die, doordat Rusland b.v. goedkoop levert, dan moeten we zooveel tarwe verbouwen, dat we ze nog goed- kooper kunnen leveren, (applaus). Ook de meekrap is verdwenen en toch is er wat voor in de plaats gekomen. Zoo moet men zich aanpassen, wat niet ineens gaat. Het is ook hier, l'organe crée la fonction en door wilskracht en kennis zullen zich nieuwe bronnen opdoen. We hebben nog onze kolen, aardappelen, meststoffen, enz. en last not least het arbeidsveld voor de schippers. Een goede economie berust op goede transport en men wil zelfs van zekere zijde wel beweren, dat een der oorzaken van de crisis ook daarin bestaat, dat de verkeerswegen geen gelijken tred hebben gehouden met de moderne eischen der vervoermiddelen die de groot-industrie gesteld heeft. Anderen beweren ook, dat de kolen nu goedkooper van uit Limburg door België hierheen worden gevoerd, omdat de weg over de Hoil. waterwegen te om slachtig is, in verband met het overladen. Dhr. De Bakker van Terneuzen acht het kanaal ook voor tuinderij en veilingswezen van groot belang. Dr. Van der Poel zegt dat men de crisis hier weer bij haalt, maar die is er altijd geweest, d.w.z. tijdelijk, maar is ook altijd ver dwenen. Juist daarom moeten we goed toegerust zijn, om na deze crisis goed te kunnen aan pakken. Het zou een fout zijn, deze gelegenheid te verwaar- loozen. Dhr. E. A. van Weelij uit Rot terdam, die als afgevaardigde van een scheepvaartvereeniging het congres had bijgewoond, wees ook op de voordeelen, die aan de uitbreiding van waterwegen verbonden zijn. Wegens slapte wil men in België tot eiken prijs kolen per spoor vervoeren, doch bij een waterweg die van Lim burg verbinding gaf met Z. Vlaanderen, zou dit vervoer goed kooper door Nederland geschie den. Op een vraag, of dit comité zich ook evenals de K.A.H.A. met leden wil uitbreiden, antwoordde de voorzitter bevestigend. Hij dankte allen voor hun tegen woordigheid en in 't bizonder de beide sprekers voor hunne rede voering en tenslotte degenen, die door hun vragen belangstel ling toonden voor het gesprokene. Hierna werd de vergadering gesloten. De vlasindustrle. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat heeft de minister geantwoord 1. Volgens de Rijksbegrooting 1932 wordt aan de vlasteelt steun verleend veor de verwer king van vlas oogst 1932, zoo dat deze steun niet ten behoeve van de verwerking van vlas, geteeld in voorafgaande jaren, kan worden verleend. 2. De met vlas beteelde op pervlakte in dit jaar is inderdaad aanmerkelijk kleiner dan die van voorafgaande jaren. 3. Zooals echter bekend is, wordt vanwege gemeenten met behulp van de regeering werk loosheidssteun ook verleend voor de bewerking van vlas van vorige jaren en wel tot een bedrag van 55 pet. der loonen. Het is dui delijk, dat zulks de bewerking ook van dit vlas zal bevorderen. 4. In verband met het boven staande moet ondergeteekende verklaren, dat voor het treffen van maatregelen als gevraagd worden geen plaats is. 5. Gezien den zeer geringen invoer van onbewerkt vlas, welke in 1931 slechts zestien ton ter waarde v«,n f 1000 bedroeg, be staat geen aanleiding maatregelen te overwegen om den invoer van vlas te beperken. De boterwet. Radiored«. Naar wij vernemen, zal de Minister van Staat, jhr- mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den raad van Ministers, den 19en Juli, des avonds half acht, ge durende 20 minuten, over de zenders te Hilversum en te Huizen spreken over den huidigen toe stand des lands. Plattelandersbon d. Na het besluit tot samenstelling van het Groene Front met den Plattelandersbond, zijn aan het dagelijksch bestuur van den Plat telandersbond toegevoegd de heeren A. Fiske, J. Spelt, N. Wassenaar en H. Veenendaal. Gestolen gouden tientjes. Naar het „Handelsblad" ver neemt, zijn er uit de Rijksmunt te Utrecht op 22 Juni jl. niet 1640, doch 1646 pas gemunte gouden tientjes gestolen. Deze muntstukken vertoonen een zg. haarscheur, loopende van de letter K van het woord Koningin" door de parel naar den rand van de beeldzijde en ook een haar scheur, loopende van de eerste letter n in het woord „koningrijk" door de parel naar den rand aan tie muntzijde- Het is voor een goede uitvoe ring van de „Zuivelsteunwet voor de producenten van boeren- I boter", wel noodig, dat elke vee houder daaromtrent zoo goed mogelijk wordt ingelicht. We zijn daarom dankbaar ter ver duidelijking de volgende circu laire te kunnen opnemen, die we ontvingen van en is onderteekend door den heer C Zwagerman, Rijks Zuivelconsulent te Middel burg. De 5 grootere Landbouworga nisaties in Zeeland hebben in gemeenschappelijk overleg de Bond van producenten van Boe- renboter in Zeeland opgericht. Op verzoek van de Crisis- Zuivelcentrale zal deze Bond en niet het Botercontrolestation Eind - hoven, zooals eerst de bedoeling was de uitvoering der Crisis- Zuivelwet ter hand nemen. Thans staat vrijwel vast dat de Wet met haar verplichtingen in werking treedt a. Voor boerenproducenten op 24 Juli a.s. b. Voor fabrieken op 11 Juli a s. Na 24 Juli mag geen boeren- boterproducent boter verkoopen of vervoeren zonder crisisboter- merken erop. We kunnen in Zeeland onder scheiden 1. Melkveehouders die zelf nooit boter maken 2. Melkveehouders die gere geld af en toe boter maken, maar die al deze boter zelf ge bruiken dus nooit iets verkoopen. 3. Boterhandelaren die zelf geen boter maken alleen aange kochte boter omzetten. Deze drie groepen blijven vrij van de bepalingen der Wet Ze behoeven dus geen maatregelen te nemen. Slechts moeten de boterhandelaren er voor zorgen na 24 Juli geen boter zonder crisismerk erop te verkoopen. Zij mogen behalve hun boeren- boter ook boter in vaten bijkoo- pen, deze in stukken van V4, A/« en 1 K.G. uitspitten en omzetten zonder daarop een nieuw merk aan te brengen. In stukken bo- ven 1 K G. mag echter geen ongemerkte boter in den handel komen. Wel mogen b.v. 20 aparte stukken ongemerkte boter in een kist liggen. 4. Melkveehouders die boter maken (geregeld of af en toe), die deze eigen boter verkoopen maar nooit boter van anderen bijkoopen. 5. Melkslijters die van de overmelk boter maken, deze boter verkoopen maar nooit boter bijkoopen. 6. Melkveehouders en melk' slijters die niet alleen eigenge maakte maar ook bijgekochte boter verkoopen. De personen onder 4, 5 en 6 bedoelde krijgen de volgende verplichtingen. A. Ze moeten zich als lid aan melden bij den hond van Zeeuw- sche boeren boterproducenten. Zeer spoedig wordt voldoende bekend gemaakt hoe en waar men zich moet aanmelden (kos teloos). B. Ze moeten zorgen voor 24 Juli in het bezit te zijn van crisis-botermerken. Nader wordt bekend gemaakt hoe en waar die te verkrijgen zijn. C Ze moeten een eenvoudige boekhouding van boterbereiding en verkoop bijhouden. De boeken worden uitgegeven met de mer ken. D. Ze moeten op gezette tijden een klein uittreksel uit deze boekhouding inleveren bij Di strictscontroleurs in de buurt. De adressen worden nader bekend gemaakt. De personen onder 6 bedoeld mogen geen bijgekochte boter uitspitten of ompakken. Ze mo gen alleen bijgekochte boter met crisismerk erop verhandelen. De Crisis-Zuivelwet wil de veehouders steunen door de in het binnenland gebruikte zuivel en margarine producten te be lasten. Om dit te bereiken zul len de veehouders zich aan be paalde verplichtingen moeten onderwerpen. De wet kwam tot stand op verzoek van belang hebbenden zelf. leder drage daarom door vlotte medewerking tot het welslagen bij. Binnenkort nadere mededee- lingen. zomerdag als deze kan opwekken ging de rit eerst door verschil lende straten, waar vele belang stellenden met genoegen den stoet gadesloegen. We wenschen allen een gezellige en voorspoe dige reis toe, waarover we Vrij dag het een en ander hopen te vertellen. Bij gunstig weer zal Con cordia aanst. Donderdagavond om half negen uur een concert op de kiosk geven, waarvoor we het volgende programma ont vingen 1. Colonel Bogey, marsch J. Alford. 2. Perzische markt, intermezzo Ketèlbey. 3. Berceuse de Jocelijn B. Godard. 4. La chanson des nids fant.- polka voor 2 clarinetten V. Buot. 5. Cerca del Baile, boléro A. Villalonga. 6. Dolorès, wals E. Waldteufel. 7. Chanson joyeuse, polka Danckers. 8. La petit Lulu, marsch Eenhaes. Zaa inslag. Naar we vernemen, is door het gemeentebestuur alhier bij wijze van voorschot aan de houders van melkvee f 630 uitgekeerd voor de in haar bezit zijnde melkkoeien. Koitelooza r(j wiel plaatjes. De Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Terneuzen deelt ons mede, dat voor het aanvragen enz. van kostelooze rijwielmerken voor het belastingjaar 1932-'33, aanvangende 1 Aug. a.s. de vol gende zitdagen zullen worden gehouden Ontvanger AxelMaandag 18, 25 Juli en 1 Aug. 1932; Dins dag 19, 26 Juli en 2 Aug. 1932, telkens van 19 tot 21 uur; Ass. Dienstgeleider Koewacht: Maandag 18, 25 Juli en 1 Au?, 1932; Zaterdag 16, 23, 30 Juli en 6 Aug. 1932, telkens van 19 tot 21 uur Ass. Dienstgeleider Zuiddorpe: Maandag 18, 25 Juli en 1 Aug, 1932; Zaterdag 16, 23, 30 Juli en 6 Aug. 1932, telkens van 19 tot 21 uur. De Nat. Paardenkeuring te 's-Hertogenboseh. Aan de bekroningen moeten we nog de volgende toevoegen Oudere merries met veulen. 1. Lien v. J. Nortier te Oostburg. 2. Gaby v. Gebr. Aernaudts, Sluis. 4a. Effemia v. Brooymans te Breskens. 4d. Favorite v. A. P. Risseeuw te Oostburg. Eerv. verm. Stein v. J. T. Verstraaten te Graauw. Idem kl. maat. 1. Mimie v. A. van der Meulen-Becu te IJzen- dijke. 2a. Robine v. Gebr. de Dobbelaere te IJzendijke. 2b. Anna v. P. Kremers te IJzendijke. 4a. Juliana v. T. C. Dieleman te Waterlandskerkje. 4c. Robustine v. C. Cammaert te Schoondijke. Hengsten met afst. 1. Mayeur de Gaesbeek v. H.V. te Schoon dijke. 3a. Fair v. Gebr. Aernaudts. 4a. Adriaan v. Gebr. Hoore te Sluis. Merriën met afst. 1. Julia en Mimi d'Laac, beide v. Luteijn te Zuidzande. 3. Bora v. Gebr. Aernaudts. 2-jarige hengsten. 1. Karei, Wed. E. Verschueren, Hengstdijk. 2. Josselin, Gebr. Aernaudts. 3b. Burrhus, Nortier. Adriaan II, Temmerman, IJzendijke en 4b. Germinal, Modde, Oostburg. Kampioenhengst werd Certain van Lamswaarde, eig. H.V. te Waarde. Kampioenmerrie: Faira van Ede, eig. D. Luteijn, Zuidzande. Prins Hendrik heeft de rae- dailies uitgereikt. Het welslagen der tentoonstel ling is ook volkomen tot uittng gekomen bij het diner, waar ver schillende Fransche, Duitsche en Belgische heeren hun bewondering overde puike kwa iteit der paarden uitspraken, ondanks den crisistijd. Men voorspelde een groote vraag naar paarden en reeds nu worden tientallen jonge hengsten >oor Frankrijk opgekocht. Tenslotte werd nog de wer.sch uitgesproken, dat de koudbloed- fokkers zich toch weer allen bij het nationaal stamboek zullen aansluiten. Er bestaat geen reden om de verdeeldheid in Z.-VI. verder voort te zetten. Men hoopt, dat de min. van econo mische zaken daartoe moge mede werken. AXEL, 5 Juli 1932. Met twee motorrijders als ver* kenners voorop vertrokken van middag ongeveer 1 uur een 50- tal Axelsche auto's, met als pas sagiers hoofdzakelijk ouden van dagen, naar breskens. In de beste stemming, die een rnooie Aan mej. Nijssen, onder wijzeres aan de openbare school alhier, is met ingang van 1 Sept eervol ontslag verleend als zoo danig. Voor de daardoor ontstane vacature hebben zich 26 sollici tanten aangemeld. Bij Kon. besluit zijn be noemd met ingang van 24 Aug. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, B. J. M. Thomaes te Hoofdplaat met ingang van 16 Aug. tot dijkgraaaf van den Melopolder, R. E. M. Verhaagen te Graauw en Langendam met ingang van 1 Aug. tot ge zworene van den Melopolder, J. F. Verstraten te Graauw en Lan gendam met ingang van 1 Aug. tot ge zworene van den Elizabethpolder (Biervliet), Jan Bliek te B ervliet met ingang van 1 Aug. tot ge zworene van den Kruispolder, E. J. van Damme te Graauw en Lan gendam met ingang van 1 Aug. tot ge- I zworene van het waterschap Lo- I "en- en Willemskerke, L. W. Tol lenaar, te Hoek; met ingang van 1 Aug. tot ge zworen van het waterschap Groote St. Anna- en Nieuwehaven, I. de Hullu Izn. te Nieuwvliet; met ingang van 1 Aug. tot ge zworene van het waterschap Cad- zand, A. 1. Leenhouts te Retran- chement met ingang van 1 Aug. tot lid van het bestuur van het water schap voor het beheer en onder houd van de Nok tusschen den Koude- en den Lovenpolder, J. van Wijck te Hoek; met ingane van 1 Augustus, tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterscnap der Sluis aan de Wielingen, E B. Wijfels, te IJzendijke. Openbare autobussen. Ged. Staten van Zeeland heb ben besloten aan FI. du Puy te Stoppeldijk vergunning te verleenen tot het in werking houden van een auto busdienst op Maandagen van Stop peldijk over Hengstdijk, Campen, Boschkapelle en Stoppeldijk naar Hulst en omgekeerd aan Fl. du Puy te Stoppeldijk I vergunning te verleenen tot het in werking houden van een au tobusdienst op Woensdagen van Stoppeldijk over Boschkapelle, Poonhaven, Reuzenhoek en Othe- ne naar Ter Neuzen en omge keerd verder aan P. J. Begijn te Sf. Jansteen voor een dienst van Hulst naar Axel op Zaterdag. Ds. B. van Neerbos, pre dikant bij de Geref. gemeente te Terneuzen, heeft liet beroep naar die gemeente te Vlaardingen aan genomen' Vrijdag werden in de Kath. Midd. Handelsdagschool te Hulst de diploma's uitgereikt aan de leerlingen, die den vierjarigen cursus met vrucht hadden ge volgd. Bij afwezigheid van den voorz, werd de plechtigheid geleid door den moderator, den ZeerEerw. rector Brouwers. Met een kort gebed opende ZeerEerw. de ver gadering en gaf toen een kort overzicht van de lotgevallen der school. De HoogEerw. heer Deken reikte het diploma uit aan Em. Ivens, Z. Pleunis, Ghisl. Ivens, allen te Hulst, A. Fermont te Boschkapelle, Cam. Hageman te Clinge, Jan de Waal te Ossenisse en Angela Willaert te Clinge. Z.Eerw. voegde daaraan een woord van felicitatie toe, waarna rector Brouwers die woorden onderschreef en de afgestudeer- I den er op wees, dat zij nu het eind nog niet hebben bereikt, maar op de ontvangen grond slagen dienen verder te werken tot eere van deze inrichting. De heer Ls. van Waesberghe voerde vervolgens het woord, om het nut der school naar voren te brengen en te betoogen dat vele lichamen, die deze inrichting be- hooren te steunen zich daarvan nog altijd verwijderd houden. De leerling Z. Pleunis dankte, namens zijne mede geslaagden, het bestuur en de leeraren. De heer Ant. Ivens sprak een kort dankwoord namens de aan wezige ouders. De waarn. voorz. bracht toen hulde en dank aan dhr. Th. J. Lvan Vree, die al meer dan een jaar het directoraat met accuraat heid heeft waargenomen en nu gaat vertrekken naar Den Haag als leeraar aan het Kath. Lyceum. Verder bracht hij, namens het bestuur, dank aan de leeraren, voor hun ijver en toewijding en sloot de bijeenkomst met den Christelijken groet. Hbld. Door Z- D. H. den Bis schop van Breda is benoemd tot Pastoor te Alphen (N-Br.), de Z. Eerw. heer W. J. C. Bink, Pas toor te Ter Nenzen, terwijl tot Pastoor te Ter Neuzen is benoemd de Z. Eerw. heer Jos. Schets, Ka pelaan te Roosendaal. „Vrederust" Gisteren heeft de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland haar 28ste jaarlijksche vergadering ge houden in het kerkgebouw van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom. Dr. H. A. Wiersinga uit Vlis- singen leidde den bidstond. De algemeene vergadering stond onder leiding van den voor zitter der vereeniging, oud-mister J. J. C. van Dijk. Uit het jaar verslag van den secretaris teeke nen wij aan, dat het aantal ver pleegden eind 1931 765 bedroeg (v.j, 733), 49 patiër.ten verlieten de stichting geheel hersteld en 57 niet hersteld. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de exploi tatie-rekening 1931 sloot meteen ontvangst van f755,013,37, een uitgaaf van 1731,409,32. en een batig slot van f23,604.05 (v.j. f 16,762.79), Op de balans komen de bezit tingen voor met in totaal f 1,371,» 544.32 en de schulden met f 1,181,820.18.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2