Landbouw. Tweede Kamer. Oud-minister mr. H. Bijleveld, die in de vacature-Heemskerk be noemd is tot lid der Tweede Ka mer, heett aan het centraal stem bureau laten weten, dat hij deze benoeming niet aanneemt. Voor benoeming komt thans in aanmer king de heer H. A. Dambrink. Korting op de polderlasten. De Minister van Waterstaat heeft geantwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Kersten betreffende toe passing der door de Prov. Staten van Zeeland toegestane korting op de calamiteuze polderlasten en het betrachten van zuinigheid bij de uitvoering van werken aan bedoelde polders. Een korting op de calamiteuze polderlasten, aldus de minister is tot op heden niet kunnen worden toegepast, aangezien het besluit der Staten van ?Je provincie Zee land tot wijziging van het regle ment voor de calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland, als gevolg waarvan zoodanige kor ting mogelijk zou zijn, aanleiding heeft gegeven tot overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland, voordat ten aanzien van de ver- eischte goedkeuring van dat be sluit door de Kroon een beslissing kon worden genomen. Het Sta tenbesluit is goedgekeurd bij K.B. van 16 Juni j.l. Onder opmerking, dat de be oordeeling van de uit te voeren werken in eersten termijn bij Ged. Staten berust, en in aanmerking nemende, dat de werken een ruime mate van veiligheid voor de bevolking moeten waarborgen, kan de regeering mededeelen, dat zij geen reden heeft om aan te nemen, dat aan de zeeweringen der calamiteuze polders of water schappen, onnoodige werken zou den worden uitgevoerd of bij de werken niet de gepaste zuinig heid zou worden betracht. Reizende ambtenares. Het lid der Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Waterstaat gevraagd Is het juistdat de bij het hoofdbestuur der Posterijen, Te legrafie en Telefonie aangestelde vrouwelijke ambtenaar, met rang van referendaris en belast met de functie van psycho-technisch ad viseur, een salaris geniet van meer dan f 5000 en daarnevens vergoe ding ontvangt voor reis- en ver blijfkosten dat deze laatste kosten worden gemaakt tengevolge van het feit dat bedoelde ambtenares bijna doorloopend studiereizen onder neemt en congressen in buitenland bijwoont, zelfs o.a. een jaar ge leden, een te Moskou Is de minister bereid mee te deelen 1. Welk dienstbelang er bij die studiereizen en het bijwonen van genoemde congressen betrok ken is 2. of een dergelijk persoon daar per se voor den dienst noo- dig is, omdat het personeel in vasten dienst is, en er geen nieu we aangesteld worden 3. zoo ja, waarom er dan een vrouwelijk persoon genomen is, terwijl er zoovele geleerde manne lijke krachten rondlocpen die geen betrekking kunnen krijgen, en vaak een gezin te onderhouden hebben zijn, dan behoort hg aan bedoeld schip aangepast te worden. Daartoe is in allen gevalle noodig het aanbrengen van een aanvaarrooster overeenkomstig de aan de nieuwe steigers te Stavenisse en Katsche Veer aan gebrachte, welke in de practijk blyken aan de bedoeling te be antwoorden. De ondervinding moge leeren, of het gebruik van bedoeld schip verlenging van beide vleugels van den steiger of van een van deze gewenscht maakt. Voor htt aanbrengen van be doeld aanvoerrooster, dat in het vroege voorjaar van 1933 ware uit te voeren, acht de hoofdin genieur 22.000 voldoende. Zonder de juistheid van een en ander in twyfel te willen trekken, meenen Ged. Staten toch, dat er aanleiding bestaat, om niet onmiddellijk tot het aan brengen der door den hooidinge nieur wenschelyk geoordeelde verbeteringen over te gaan, doch eerst af te wachten in hoeverre in en door de practijk blijkt, dat dia verbeteringen inderdaad noo dig zyn. Hiertegen kan te minder bezwaar bestaan, nu ook in den gedacbtengang van den hoofd ingenieur de voorgestelde werken eerst zouden worden uitgevoerd in het vroege voorjaar vau 1933, derhalve eenigen tijd nadat het schip in de vaart zal ziju ge- brach'. Wat het tijdstip van uitvoering betreft, loopen de opvattingen van Ged. Staten en die van den hoofdingenieur der halve niet zoo ver uiteen, daar entegen verschillen zij voorals nog omtrent de vraag, of de werken inderdaad zullen moeten worden uitgevoerd. Voor het geval evenwel, dat de ervaring der practijk hen, met den hoofd ingenieur, van meening doen zijo, dat de voorgestelde verbe teringen geboden zyn, is het wenschelijk, dat de uitvoering der werken ook niet langer ver traagd wordt dan noodig is, ook reeds omdat zy vermoedelijk eenige maanden zal vorderen en het dus raadzaam is ze zoo mo- gelyk te doen uitvoeren vóór den aanvang van het eigenlijk reis8eizoen. Ged. Staten stellen dan ook voor hen nu reeds het benoodigde crediet te verleenen, opdat, ?oodra zij van de nood zakelijkheid er van zijn over tuigd, het werk ter hand zal kunnen worden genomen. te Waard», 4a Mars, G. Buysse te Biervliet, 4b Mayeur de Gaesbeek, H.V. Schoondyke. Idem kl. m. Ie Diamant, Gebr. Aernoudts, Sluis, 3a Mon Gros de monsouhait, Gebr. de Waal, Os- senisse, 4b Gascon, Aernoudts. 4-jarige. 2e Ssjaka, d'Hoore Sluis. 3-jarige gr. m. Ie Clairon, H.V, Stoppeldijk; kl. m. Ie Avenir, C. de Feyter, Boschka- pelle. 2 jarige. 2e Lion van H V. Oostburg, 3a Anton, G. J. M. Vael, Absdale, 3'u Florus, A. Kerckhaerf, N. Namen, 4b Brin d'Or van A. Temmerman, IJzen- dyke. Onde merriën. 3a. Julia, Iz. Luteyc, Zuidzande, 3b. Bella, A Risseeuw, Oostburg, 4a Mi nerva, Dobbelaere, IJzendyke, 4b Cannilla, Luteiin vnd. 5—8 jaar le Faira van D. Luteyu, Zuidzande, 2a Edith, Aernaudts vnd., 3b Cora, Lu- teijn vnd. idem kl. m. le Hermine, Ei. Modde, Oostburg, 4a Fairanca, B. Cooymats, Breskens. 4-jarige le Frieda, J. F. Ver straaten, Graauw, 2e Leonara, F. Dieleman, Waterlandkerkje, 3a Clara, Joh. de Feijter, Schoon- dijke. idem kl. m. le Joubertioe, Ant. Dekker, Zaamslag, 4b Hen- riette, Aernoudts, vnd. 3-jarige le Duchesse, Dobbe laere, vnd., 2a tlza, W. de Feijter, Waterlandkerkje, 3a Dora, A Risseeuw, Oostburg, 4c Rita, Sturm, Uzendijke. idem kl. m. 2a Ma Grosse E. de Waal, Ossenisse, 2b Lion Dobbelaere vnd., 8b Estella Salomé, Aardenburg. 2 jarige 4b Bertha van H. d. Ven ver, Sluis, 3a Paula, Nor tier, Oostburg. Voorts vielen tal van eervolle vermeldingen eveneens in Z. Vlaanderen. Tarwekeurlng Degenen, die belang hebben bij keuring, levering en bewaar- loon van tarwe, verwijzen we naar achterstaande officiëele ad vertentie. Paardententoonstelling. De nationale tentoonstelling Provinciale Staten. Aan de voorstellen van Ged. Staten is nog toegevoegd een voorstel inzake verbetering van den steiger Walzoorden. Ged. Staten wijzen er op, dat in den loop van dit jaar in de vaart zal komen het motorschip „Prins Hendrik", bestemd om den dienst tusschen Hansweert en Walzoorden te onderhouden. De hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat heelt er op gewezen, dat de in 1920 ge bouwde en in de jaren 1929 en 1930 verbeterde steiger te Wal zoorden niet berekend is op ge regeld gebruik door een schip van de afmetingen als de „Prins Hendrik". Zal deze steiger een normalen levensduur hebben en niet binnen enkele jaren ,wrak" van het stamboek van het Ned. Trekpaard Woensdag en Don derdag te 's Hertogenbosch ge houden is boven verwachting geslaagd. In de eerste plaats is men allerwege getroffen over de buitengewone verzorging der dieren, de keurige stalling en het tentoonstellingsterrein, waartoe men het veemarktgebouw had ingericht. Zelfs de buitenlanders bewonderden de regeling. Men is er zoo ontvaDgeD èo als be stuur èa als bezoekers èa als inzenders, dat ongetwyfeld meer malen deze stad als doelpunt voor tentoonstellingen zal worden gekozen. Volgens de N. R Crt. stonden in de bekroningen de Zeeuwen weer aan den kop, ofschoon ook Limburgers en Brabanders ern stige mededingers waren. Over de toekomst van het trekpaard is men voor wat kwaliteit betreft, niet bezorgd. Als men weet, hoe hoog de Belgen hun eischen stellen aan een goed paard en men hoort een Belg. kenner een heele klasse merrie's roemen, dan kan men gelooyen, dat er goed materiaal was. Van de bekroonde paarden noteerden we de volgende Oudere heDgsten gr. m. le Certain van Lamswaarde, H.V. Hengstenkcarlngen. De najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, welke alleen door de Stamboekcommis- siën zullen geschieden, zullen dit jaar worden gehouden voor Zee land (alleen voor type trekpaard) op Dinsdag 25 Oct. te Middelburg en te ZierikzeeWoensdag 26 Oct. te KattendijkeDondeidag 27 Oct. te Hulst en te Axel Vrijdag 28 Oct. te Oostburg. Vlashandel. Op een door de commissionairs in den vlashandel belegde ver gadering is men gekomen tot het oprichten van een vereeniging die den naam draagt van „Vereeni ging van Commissionairs in vlas in de provincie Zeeland"; zij is gevestigd te Goes. Het doel der vereeniging is het behartigen der belangen van den commissiehandel in vlas. Staande de vergadering werden statuten en reglement vastgesteld en werden tot bestuursleden ge kozen de volgende heerenA. Daniëlse te Middelburg, voor zitter; J. Vlieger, Grijpskerke, secretaris; F. v. d. Bulk, 's-Hee- renhoek, penningmeester en tot mede-bestuursleden en commis sarissen J. GeenseenJ. Heijnsdijk te Axel, M. Koopman te Sint Maartensdijk en P. E. Plas&chaart te Oostburg. AXEL, 1 Juli 1932. Het concert van de chr. har monie Hosanna was voor velen Woensdagavond een aangename ontspanning. Na een warmen dag van arbeid is het gezellig 's avonds met vrienden en ken nissen op een openbaar plein te kunnen kouten. En zoo'n con cert op de markt is daar een heerlijke gelegenheid voor. Te meer nog, waar het gesprek dan wordt afgewisseld en afgebroken door eenige met ijver en kunstzin gespeelde muzieknummers, die toch eigenlijk de hoofdzaak vor men. Dat dit nog niet door allen begrepen wordt, is jammer en hinderlijk voor degenen, die juist voor de muziek komen. Wie daar niet voor komt, blijve liever thuis Nu we het toch over hinder lijke dingen hebben op publiek terrein, willen we ook nog op een ander punt wijzen, dat veel verbetering vraagt, nl. toepassing van de verkeersregels. Wielrij ders vooral kunnen het hun mede burgers en niet in mindere mate ook de politie zeer lastig maken. Zij kijken gewoonlijk maar, waar de beste weg ligt voor het kar retje met den daarop zittenden last en vragen dan niet of het pad rechts of links gelegen is. Dit nu is een roekeloosheid, die in den tegenwoordigen tijd niet ongestraft kan blijven. Er zijn enkele punten in onze gemeenle, waar erg legen de wettelijke verkeersregelen gezon digd wordt en al is het nu dat men nergens zondigen mag, toch maakt de gelegenheid wel eens den dief. Maar als men dan maar bedenkt, dat dieven gevat kunnen worden, ook op heeter- daad. We willen hiermede maar zeg gen, dat men gewaarschuwd zi want van bevoegde zijde verne men we, dat er voortaan strenger op gelet zal worden, of men al of niet rechts van den weg blijft of men behoorlijk signaal geeft bij oversteken, richting aangeeft niet te hard rijdt, enz. Er zijn zoo enkele dingen, waarin kalmte redding kan brengen, en daarom haast u langzaam, ook per rijwie Het kostelijke zomerweer met een echte warme junizon is, nu het Juli geworden is, ver anderd. De temperatuur gedaald lucht zwaarbewolkt en malsche regenbuien. Hopen we dat dit nu geen weerbericht is ook voor de volgende dagen, want vele oudjes zitten met ongeduld te verlangen naar het auto-reisje dat door de commissie nu zoo goed als geregeld is. We vernemen, dat allen schrif telijk is medegedeeld, dat ze zich aanst. Dinsdag tegen 12 uur gereed hebber, te houden. De menschen worden dan per auto afgehaald om op te stellen in de Julianastraat. Te 1 uur wordt dan vertrok ken en de volgende weg genomen: Julianastraat, Oosterstraat, Ma- rechaussée-Kazerne, Prins-Hen drikstraat, Kerkdreef, Markt, R K. School, Annendijk, le. Ver korting, Kanaalkade, Zeestraat, Noordstraat, Nieuwstraat, Nieu- wendijk. Vervolgens langs Vaart- wijk, Magrette en Spui naar Ter neuzen. In Terneuzen langs Heeren gracht, Markt, Boulevard naar Hoek, Philippine, Pyramide, Yzen- dijke, Schoondijke naar het eind punt Breskens De terugreis gaat over Schoon dijke, Yzendijke, Pyramide, Phi lippine, Sluiskil, Sassing, Oude Wijk, Weststraat, Noordstraat, Sta tionstraat, Nieuwstraat, en Prins Hendrikstraat, waar de stoet wordt ontbonden. Poster(Jen. We gelooven het publiek ter wille te zijn, als we hierbij mel den, de uren, waarop van uit het postkantoor alhier post verzonden en ontvangen wordt. De direc teur, de heer J. W. L. Boot, was zoo welwillend ons hiervan de gegevens te verschaffen. Gezien het feit, dat blijkens de ongere gelde bezorging van post,nog velen niet met de nieuwe regi 1 ng op de hcoje zijn, maakte ook deze ambtenaar zich verdienstelijk door aan de publiciteit der regeling mede te werken. Verzending van post heeft dan plaats voorm. om 6.15 h. en nam. 1.19 en 6 20 h., terwijl post wordt ontvangen, om 6.15, 1.14 vm en 7 02 n.m. Op Zondag wordt de- post alleen 's morgens om 8.05 ver zonden en komt deze ook eerst om 8 46 's ochtends binnen. Dit geldt wat de ochtenduren betreft ook voor de Maandagen. De buslichtingen ge schieden voor de richting Roo sendaal. Neuzen, Hulst en Om- Streken des voorm. om 6 h. en des nam om 12.55 en 6.05 voor de richting Zuiddorpe, Overslag en Koewacht om 6 50 en 125. De bestellingen gaan uit om 7.50 v.m. en 7.30 nam» Het is wel opmerkelijk, dat juist op de uren, dat post wordt ontvangen, het kantoor voor het publiek is gesloten, zoodat hou ders van busrecht niet veel aan dat recht hebben. We vernemen intusschen, dat door busrecht houders getracht wordt hierin verandering te krijgen. Naar men aan de „Midd. Crt." schrijft is ter gedeeltelijke oplossing van de werkloosheid Zaterdag te Axei onder leiding van den heer J. Hendriks, burge meester van Westdorpe, een be spreking gehouden met enkele burgemeesters en dijkgraven in de omgeving en den heer C. Stevens, Rijkslandbouwconsulent te Goes. Men stelt zich n l. een plan tot algemeene ontwatering van 't Zuidelijk deel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen voor oogen en als de verschillende polder besturen daaraan mede willen werken, zal dit een belangrijk object voor werkverschaffing vormen. In de vergadering van slem- bevoegde ingelanden var. den calamiteuzen polder Nieuw-Neu- zen, werd aan den heer H. J. van den Ouden eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier en in diens plaats benoemd de heer P. Loof te Ter Neuzen. De heer A.J. Dees, commies te secretarie te Ter Neuzen, be haalde de akte van bekwaamheid in de administratie en controle der gemeente-financiën, de ge meente belastingen inbegrepen. Tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen alhier is benoemd de heer J. N. Bouma, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter directie Rotterdam. Tot ontvanger-griffier van de Margarethapolder is benoemd de heer J. A Verpoorte te Zaam slag. Verlaging electriciteitsprtyzen. De Raad van Bestuur der N V. „PZ.E.M." heeft aan Ged. Staten medegedeeld, dat besloten is tot herziening van de tarieven van stroomievering aan kleinverbrui kers, welke voor het platteland een prijsverlaging van beteekenis medebrengt en tevens een nieuw tarief voor huishoudelijk verbruik. De herziene tarieven zullen in gaan zoodra de meteropnemingen over Juni zullen hebben plaats gehad. Varieerde de stroomprijs ten plattelande voor licht- en huis houdelijk verbruik bij z.g. enkel tarief tot dusver van 45 tot 35 cent per K.W.U., al naar gelang van de verhouding tusschen het aantal aangesloten en het aantal aansluitbare perceelen' in de kom der betrokken gemeente, thans is deze prijs uniform op 3 4 cent per K.W.U. gesteld. Daarnaast staat eene herziening der vastrechttarieven, waarbij de stroomprijs, thans 10 cent voor de eerste 10 K.W.U. per maand en 8 cent voor alle volgende be dragen, tot 7 cent per K.W.U. is verminderd. Bovendien is een huishoudtarief ngevoerd met een stroomprijs van 5 cent per K.W.U. Voor hen, die dit tarief toegepast wen- schen te zien, wordt het vastrecht met 15 pet. verhoogd. Voorts wordt voor hen, die toepassing van dit huishoudtarief verlangen, de gelegenheid geopend om in de nachturen stroom te betrekken voor waterverwarming tegen 31/» cent. Behalve de tarieven voor ver- ichting en huishoudelijk gebruik zijn ook de kleinkrachttarieven verlaagd. Het tarief voor kracht- verbruik in- en buiten de licht- uren, thans varieerende tusschen 25 en 15 cent, is verlaagd tot 24 en 14 cent; dit tarief geldt voor afnemers, wier aangesloten vermogen minder dan 2 K.W. bedraagt. Voor grootere instal laties, waarbij de stroom in- en buiten de lichturen afzonderlijk gemeten en berekend wordt, is het tarief in de lichturen tot 34 cent verlaagd, het tarief buiten de lichturen, dat thans varieert van 18 tot 13 cent, gebracht op 14 en 11 cent. Tengevolge van deze herziening

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2