Binnenland. Rechtszaken. Ook behoeft een kortere ver binding niet de bestaande ver voermiddelen in den weg te staan De bootveren aan Breskens, Ter- neuzen en Walsoorden hebben eveneens reden van bestaan en ook de Z.-Vlaamsche tramlijnen zullen en moeten evengoed blijven rijden. Wie bevreesd zijn voor bestaande vervoermiddelen, kan spr. gerust stellen. De onder vinding leert het anders. Als men bij herhaling vraagt om dichter bij Holland te komen, dan moet men een frequente ver binding met N. Brabant tot stand brengen, en dan is ontegenzeg gelijk een veer bij Graauw de kortste weg. F.n wat wil nu het N. Brabant- sche comité, d.w.z. de bewoners van Breda en Bergen op Zoom met het achterland Bergen ma ken tot een zeehaven, zooals men spottend zegt? Och neen, zegt spr. Men wil alleen de gedachten vestigen op hetgeen mogelijk en noodzakelijk is en geen illusoire plannen koesteren Dat geldt ook voor het comité in Z.-Vlaanderen. En als nu beide comité's tot ac coord komen en onderhandelen op welke wijze de kosten kunnen gedragen worden, dan eerst kun nen aan de Regeering concrete voorstellen worden gedaan. De overheid kan niet eerst ko- mee en doet dat ook niet. Zij kan zich niet uitspreken. Zoolang niet het streekbelang, de behoefte, naar voren komt van de bewoners zelve, is terughoudendheid van de Reg. geboden. En daarom moet de actie uitgaan van de bevol king; zij moet in beginsel uit spreken, dat men een verkeers- schakel wil tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen, Noord-Brabant en België, daarbij overwegende, dat met de toename van de welvaart van beider volkeren ook de goede verstandhouding wordt gediend. Het is van groot belang, dat de monden van groote rivieren dienst baar worden gemaakt aan alge- meene internationale belangen. Al wat men doet tot bevorde ring van het zakelijk verkeer is van belang voor den handel en zoo geldt ook hier dat het kanaal een noodzakelijke voorwaarde is voor den opbloei van den handel. Spr. voorziet niet, dat dit ka- naai er spoedig zal zijn en geeft daarom den raad om veel geduld te oefenen, maar desniettegen staande steeds waakzaam te zijn voor de belangen, die op het spel staan en spoort daarom allen aan om in de gegeven richting werkzaam te zijn of daaraan medewerking te ver- leenen. Dhr. van Waesberghe dankt den spr. voor zijn heldere uiteen zetting en geeft hierna gelegenheid om vragen te stellen over het gehoorde of in verband daarmede. Dhr. C. Hamelink vraagt of het de bedoeling is, om in elk geval, ook als eventueel het plan-Ko nijnenburg niet tot stand kwam, toch het plan voor een kanaal Axel—Hulst tot de Schelde door te zetten Dhr. Bongaerts gelooft, dat men dan het plan van het kanaal Hulst—Graauw voorloopig zou kunnen laten rusten, maar spr. zou bij voorbaat een veerverbin- ding willen maken in die richting. En omdat de gedachte aan dit plan in Noord-Brabant algemeene instemming heeft, acht spr. de kans van slagen het grootst, als ook vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen daarvoor aandrang komt. Ook zou kunnen worden overwogen een verkeersweg te land in die richting aan te leggen. Dhr. Blok vraagt als vice- voorzitter van de K.A.H.A., of het in de bedoeling ligt van dit comité om contact te zoeken met de K.A H.A., die zooals be kend is, al tweemaal tevergeefs bij den minister heeft aangeklopt. Spr. verneemt dat 2 maanden geleden reeds bericht is gezon den aan de K.A.H.A. en is ver wonderd dat de Voorz. daar nog niets van afweet. Dhr. van Waesberghe zegt, dat inderdaad aan de K.A.H.A. is gevraagd om overleg te plegen en zelfs zoo mogelijk tot samen smelting, maar hij vermoedt, dat men nog geen tijd zal gehad hebben tot antwoorden, maar weet wel, dat het dezer dagen in bespreking zal komen. Dhr. B van Hoeve vraagt hoe men zich de afwatering voorstelt, waarop Ir. Bongaerts antwoordt, dat daar nog geen vast plan be staat. Daar zijn veel wegen voor, maar men kan nu nog niet op de details ingaan. Dhr. 't Gilde is verwonderd over het ontstaan van dit comité naast de K.A.H.A., doch juicht ook een plan tot Graauw meer toe, omdat dit meer een streek belang is. Dhr. Bongaerts antwoordt hier op, dat het in geen geval schaden kan, als wordt begonnen met een kanaal van Axel naar Hulst. Dit geeft de beste kans om later de plannen door te zetten. Zoo is ook in Limburg begonnen met gedeelten, toen het Julianakanaal gegraven werd. Alsnu werd het woerd gege ven aan dr. A. van der Poel, wiens rede we een volgende maal zullen weergeven. Protestvergadering Pestper- soneel. Woensdag is te Utrecht een buitengewoon congres van den Centralen Bond van P.T.T.-per- soneel aangevangen. De Bondsvoorzitter de heer H. M. Roos, besprak de afbraak van het P.T.T.-bedrijf en de verre gaande verslechteringen der dienstvoorwaarden, die aanleiding waren tot het houden van dit congres. Als voorbeelden van verval noemde de heer de Roos de vertraging die de buitenbestel lingen ondervinden, een vertra ging die tal van ma'en 24 uur en meer bedraagt. De verbete ringen, die de nachtposttreinen hebben gebracht, worden teniet gedaan door allerlei bezuinigin gen op de bestellingen. Ten slotte laakte spr. ten sterkste de houding van de P.T. T.-directie die ten koste van alles de winst van f4.000.000 wil handhaven. Ook de Indië- vluchten kosten schatten aan het bedrijf, f 1.000:000, iets wat de Posterijen zelf moeten weten, maar funest is het dat de amb tenaren hieraan moeten bijdragen. Er werd besloten een telegram van den volgenden inhoud aan den Minister van Waterstaat, den directeur-generaal der P.T.T. en de Tweede Kamer te zenden: „De demonstratie van ruim 2000 P.T.T.-ambtenaren uit alle deelen van het land onder leiding van den C.B.P.T.T. te Utrecht samengekomen, geeft uiting aan de groeiende ontevredenheid on der het P.T.T.-personeel over de bezuinigingsplannen van de be drijfsleiding. De demonstranten doen een hartstochtelijk beroep op de bedrijfsleiding, regeering en volksvertegenwoordiging. Zij wijzen op de afbraak van den P.T.T.-dienst tot groot nadeel van het publiek met als gevolg nog meer werkloosheid. Het P. T.T.-personeel heeft reeds ver schillende offers op het altaar der bezuiniging gebracht. De thans voorgenomen bezuinigings maatregelen maken verschillende groepen van uitvoerend personeel overcompleet. Het geheele per soneel eischt het beperken van de werkloosheid door werktijd verkorting en stelt op den voor grond het recht op arbeid". Revolntionnair. Van het departement van de fensie is een circulaire uitgegaan naar verschillende militaire in stanties, meldt het „Volk" waarin gezegd wordt, dat het geval zich schijnt voor te doen, dat rijks ambtenaren bedektelijk of open lijk kennelijk propaganda maken voor ongehoorzaamheid aan het wettig gezag. De raad van ministers heeft besloten hiertegen met alle ge strengheid op te treden. De instanties worden uitge- noodigd den schuldigen aanstonds voor ontslag voor te dragen, zoo noodig met onmiddellijke schor* sing. Het verdient aanbeveling, op* dat ieder in zijn eigen belang daarmede bij voorbaat rekening kan houden, dat het burgerper soneel onverwijld in kennis wordt gesteld met het standpunt, dat de regeering ten dezen in neemt, aldus de circulaire. AXEL, 28 Juni 1932. Morgenavond zal de Chr. Har monie „Hosanna" een concert op de Markt geven, aanvangende om half 9, waarbij het volgende programma ten gehoore zal wor den gebracht 1. Cadettenmarsch, Sousa. 2. La Dame de Coeur, ouverture Duval. 3a en b. Fantasieën over twee Chr. liederen. 4. Priestermarsch uit Athalia, Mendelssohn Bartholdy. 5. Intermezzo uit Cavelleria Rusticana, Mascagni. 6. Fantaisie Romantique Le gende, Montagne. 7. Aan de oevers der Schelde, far.taisie pastorale, Minne. 8. Brandweermarsch,v.Leeuwen 9. Koraal. Een dankbaar werk is het geweest met de speldjesdag. De bloempjes voor de auto-rit gin gen zoo vlot van de hand, dat 's avonds ruim f160 kon worden geteld, zoodat men zich geen financiëele zorgen behoeft te maken voor de oudjes. Onge twijfeld zal er wel weer een tractatie op overschieten. Bij het te Delft gehouden propeadeutisch examen voor mijn ingenieur, slaagde de heer J. Augusteijn, alhier. In „het Wapen van Zeeland" werd hedenmiddag alhier ten overstaan van notarissen Fanoy te Axel en Verbist te Goes ge veild de hofstede, bewoond door dhr. M. W. Koster, aan de Lange dreef, en groot 38,44,10 H.A., of ruim 86 gemeten. Kooper werd de heer P.' Ver- strate, landbouwer alhier, voor f 665 per gemet, boven de be staande lasten. De uitslag van de aanbe steding van het vervoer van 8300 trottoirtegels van Axelsche Sas sing naar verschillende plaatsen in de kom is als volgt K. de Kraker f 36 C. Hamelink f34,50; A Dieleman f 32,90; P. de Regt f31,121/»; R. J. van Drongelen f39; M. Dieleman— Faas f 29,75 M. Oppeneer f 20,25 (gegund). Alle inschrijvers wonen te Axel. Zomerfeest. Het zomerfeest, dat j.l. Zaterdag alhier op de weide van den heer J. de Zeeuw, Vaartwijk werd ge houden door den Ring Zeeuwsch- Vlaanderen van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigir.gen op Geref. grondslag, is dank zij ook het mooie weer, schitterend ge slaagd. Er waren ongeveer 600 bezoekers. Nadat de voorzitter, dhr. J. den Deurwaarder van Zaamslag de samenkomst met gebed had ge opend verwelkomde hij de aan wezigen en dankte inzonderheid de heeren C. van den Heuvel en J. Schouten (leden van de Tweede Kamer) benevens de predikanten A. Scheele en J S. Post, dat zij de moeite' hadden willen nemen om hier op te treden. De eerste der sprekers was dhr. van den Heuvel, die tot onderwerp had gekozen„Het wenkend beeld", waarmede spr. bedoelde het ideaal, dat men zich voor oogen stelt. Spr. zette uit een, hoe sommigen zich dat voor stellen als te leven volgens de chr. beginselen, anderen volgens socialistische of communistische regelen en weer anderen voor ontspanning en sport. Spr. stelde als het beste voorbeeld het leven, zooals de ouderen onder de Ge reformeerden leefden en weesop hun arbeid, hun stichtingen en wat ze met hun chr. beginselen bereikten. Ziet op Groen van Prinstere, dr. Kuyper e a., op de chr. scholen, de Vrije Universiteit, de resultaten in de verkiezingen en het vereenigingsleven. Daar om hoog het ideaal om op alle levensterreinen de eere Gods te bevorderen. Dhr. Schouten had het over „de crisis der jeugd", daarmede doelende op de gevaren van revolutie, communisme en fas cisme, waarvoor de jeugd zoo vatbaar is. Spr. stelt daartegen over het Evangelie, dat God voor op stelt, Dien wij boven alles hebben te gehoorzamen, te eer biedigen en te huldigen. Na de pauze sprak ds. Scheele over: „Drieërlei levensbeschou wing". Naast een schare, die niet met God rekent, is er ge lukkig nog een kern, die wel in Zijn Dienst staat. Maar ook daarmede heeft men nog drieërlei karakters. Spr. stelde tot voor beeldJoas, Manasse en Jozua, uit wier leven blijkt van hoeveel nnt het is reeds in de jeugd God te zoeken en te dienen. Ds. Post liet nog een kort slotwoord hooren, waarbij hij namens het bestuur van den Ring allen dank zeide voor de medewerking tot het welslagen van het feest. Begonnen met Psalm 68:10 werd geëindigd met Psalm 138 1 waarna ds. Post het dankgebed uitsprak. Bij afwisseling werden door de chr. harmonie „Hosanna" eenige muzieknummers gegeven. Zaamslag. Als een staaltje hoe ook voor deze gemeente de postdienst is verbeterd schrijft men, dat ais des avonds om 9 uur een brief voor Axel (5 K,M wordt gepost, wordt deze doorgezonden naar Terneuzen, vandaar naar Hoe- dekenskerke, vervolgens naar Vlissingen en den daaropvolgen- den dag van Vlissingen naar Vlake— Hansweert— Walsoorden en vervolgens over Zaamslag naar bestemming Axel. Wordt een brief voor Zaamslag gepost in de bus te Reuzenhoek des namiddags één uur, voor de buurtschap Margaretha en afge legen polders, dan wordt deze eerst na 2 dagen besteld. Wan neer dit Vrijdagnamiddag gebeurt, komt deze eerst des Maandags op zijn bestemming. Vele dag bladen worden voortaan in de buitenwijken een dag later be zorgd. Tot ontvanger-griffier van den Kleine Huissenspolder is be noemd de heer J. C. Eijke te Zaamslag. Naar De Zeeuw verneemt kwam in de vergadering van de P.Z E.M. een voorstel in behan deling om de electriciteitsprijzen te verlagen. Het zou, als het blad goed was ingelicht, de be doeling zijn het maximum-tarief dat nu 45 cent bedraagt, te brengen op 34 cent. Ook het minimum tarief zou verlaagd worden. In de week van 12 tot en met 18 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van rood vonk, n.l. 2 te Tholen en 1 in ieder der gemeenten Clinge en Poortvliet en 2 gevallen van dyph- therie n.l. 1 te Ter Neuzen en Oosterland. Te Sas van Gent wordt op Zondag 10 Juli ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan der muziekvereeniging een internati onaal festival gehouden, waaraan 11 muziekgezelschappen deelne men. Aan de R. K. Handels- hoogeschool te Tilburg slaagde voor het propaedeutisch examen in de Handelswetenschappen de heer B. Dumoleijn te Klooster- zande. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer D. Th. A. de Vries, geb. te Clinge. Ged. Stater, hebben afge wezen het verzoek van A. Poppe te Graauw en Langendam voor een autobusdienst Graauw over Lamswaarde en Zaamslag naar Neuzen en omgekeerd op Woens dag, omdat uit een oogpunt van verkeerseconomie naast de be staande tramdiensten van de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij een autobusdienst tusschen de genoemde plaatsen, grootendeels in concurrentie met de bedoelde tramdienster, onge- wenscht moet worden geacht. Hoek. Zondag werd alhier in de Geref. kerk d»or zijn vader be vestigd de zeer Eerw. heer ds. C. B. Bavinck. Des middags hield ds. Bavinck zijn intreerede naar aanleiding van Hebr. 13:8. Het nette kerkgebouwtje was propvolonder de aanwezigen werd opgemerkt de Burgemeester, mr. Van Tienhoven. Geslaagd aan de technische hoogeschool te Delft voor het candidaatsexamen voor electro- technisch ingenieur de heer Th. C. M. Colsen te Hontenisse. Voor het candidaatsexamen voor scheikundig ingenieur mej. A. C. Buyze te Terneuzen. Te Goes had Zondag uit gaande van de S.D.A P. en de Moderne Vakbeweging, een open luchtbijeenkomst plaats, die be gunstigd door prachtig weder, werd bijgewoond door ongeveer 5000 bezoekers uit alle deelen van Zeeland. De heer ir. Albarda sprak tegen de verslechtering van de positie der arbeiders. Muziek, zang en sportvertooningen vulden den middag verder en tot slot had een optocht met muziek en banieren plaats. De bezoekers van elders kwa men voor een groot deel met extra booten, treinen en bussen. Vereeniging tot Chrlstaiyke Verzorging van Krankzin nigen in Zeeland De algemeene jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging zal gehouden worden op Maan dag 4 Juli a.s. op de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. In den voormiddag zal een bid stond worden gehouden, waarin zal voorgaan ds. H. A. Wiersinga, Geref. predikant te Vlissingen. Na afdoening van de huishou delijke zaken zal in de namiddag vergadering prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruïne te 's Gravenhage spreken ovar over „De individu- eele en de sociale zijde van ons geestesleven". Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een portemonnaie met inhoud. L. P. van Cadsand, Koestraat D 84a. Politierechter te Middelbirg. In de zitting van 24 Juni 1932 werden o.m. de volgende per sonen veroordeeld S. H. v. R., 58 j., landbouwer te Koewacht, wegens beleediging 10 b. of 5 d. h. J. V., huisvrouw van Th, S., 36 j., zonder beroep te Koewacht, als voren 10 b of 5 d. h. J B., 35 j huishoudster ta Hoek, idem 5 b. of 5 d. h. B. M D., huisvr. van P K., te Hulst, id. 10 b. of 5 d. h. A. d. W., 26 j., werkman te Hulst, wegens mishandeling 15 ot 10 d. h. plus 7 50 schade vergoeding. L. C., 18 j., arbeider te Hon tenisse, als voren 5 b. of 3 d. h. C- L. d. D., 38 j., vlasser te Koewacht, wegens beschadiging /5 b. of 3 d. h. P. A. v B., 24 j., werkman te Clinge, wegens verzet tegen een Rijksveldwachter 15 s. 10 d. h. B. D., 35 j., werkman te St. Jansteen, wegens verduistering 50 s. 20 d. h. C. P J. B 28 j., bootman te Ter Neuzen, wegens mishande ling 15 8. 10 d. h. A. v. d. W., 27 j arbeider te Hontenisse, gedetineerd, wegens landlooperij te Hulst 12 d. h. De rechtbank te Middel burg heeft failliet verklaard A. van Dorsselaer, landbouwer te St. Jansteen, Rechter-cornmissaris mr. Th. Portbeine. Curator mr. G. Ti chelman te Terneuzen. E F. B34 j., koopman te St. Nicolaas Bwerd ten laste gelegd dat hij in de maanden Sept. en Not'. 1931 te Axel, Zaamslag en TerneuzeD, een gewoonte heeft gemaakt van het

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2