PUROL Blanke ZOÖTEVISCfl OPRUIMING A. TH. 'T GILDE-HEIJNSDIJK. Zonnebrand Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. AUTORIT voor ouden van dagen. bloempjesdag Advertentiën. P. AUGUSTEIJN 25 ct. per pond. A. IJzebaart-v. d. Berge. aan sterk verlaagde prijzen maar ook mogen neerzien op het goede, dat die brug en constateert met dank, dat het gezelschap van hier zal gaan met glorie en aansporing aan onze Noordelijke landgenooten om meer dan tot heden het geval is, ook dit gewest te komen zien. Spr. stelde een dronk in op het welzijn van Z.-Vlaanderen. Hierna begaf het gezelschap zich voor en op de pui van het stadhuis, waar dhr. P. Schelleman de groep op de gevoelige plaat bracht. Vervolgens wandelde men naar de halte in de Station straat waar de tram in galatenu gereedstond en de reis werd voortgezet na een tot weerziens. Alweer het kanaal. Gisteravond werd in „Het Gul den Vlies" de aangekondigde vergadering gehouden ter be spreking van nieuwe kanaalplan nen. De vergadering was door ongeveer 60 personen bezocht, w.o. verschillende burgemeesters, raadsleden, statenleden en ook leden van polderbesturen. Tijd en plaats belemmeren ons thans uitvoerig van de lezingen verslag te geven. We komen hierop nader terug. Vermeld zij nu, dat de heer ir. M. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat, op duidelijke wijze uiteenzette, van hoeveel economisch belang een kanaal door Zeeuwsch-Vlaanderen voor deze streek zou zijn, zoodat men wel erg pessimistisch moet zijn om niet te sympathiseeren met de naar voren gebrachte plannen. Bedoeld werd nl. een kanaal Axel—Hulst—Graauw in aanslui ting met een kanaal Sluis—Sas van Gent. De heer dr. A. van de Poel, secretaris van het Bredasche ka naal-comité bepleitte het kanaal in krachtige termen voor behoud van den wereldvrede en achtte het alzoo een nationaal en inter nationaal belang, als er een wa terweg kwam door Z. Vlaanderen, die via een veer over de Schelde bij Graauw verbinding gaf met West Noord-Brabant en dus in direct Limburg en Zuid-Holland. De vergadering stond onder leiding van den heer L. van Waesberghe, die mededeelde, dat dit comité samenwerking zoekt met de K. A. H. A. te Terneuzen. Uil Ter Neuzen. Deze gemeente genoot de niet te onderschatten eer dit jaar de gastvrouw te zijn van de deel- ne ners aan het 9e Binnenscheep- vaartcongres, dat Woensdag en Donderdag is gehouden onder voorzitterschap van den heer mr. H. Smeenge, de 80-jarige voor zitter van „Schuttevaer". Dinsdag waren reeds de meeste heeren en ook enkele dames ge arriveerd en werd het gezelschap bij monde van burgemeester Hui- zinga verwelkomd door het gemeentebestuur, waarop mr. Smeenge een hartelijk medewoord deed hooren. Beider toespraken werd met applaus begroet en met een fonkelend glas beklonken. Woensdagochtend ving de ope ningszitting van het congres aan Er was een talrijk gezelschap bijeen. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. de heeren jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zee land, M. C. E. Bongaerts oud-mi nister van Waterstaat, J.J.C. van Dijk oud-minister van oorlog, C. Fock, M. J. van Alphen de Veer en R. H. Arntzenius, resp. verte genwoordigers van de ministeries van Waterstaat, Onderwijs en De fensie, de heer Lockefeer lid der Tweede Kamer en verschillende burgemeesters uit Z-Vlaanderen. De vergadering werd geleid door mr. Smeenge. O.a kwamen in behandeling de Waterwegen in Zeeuwsch- Vlaandeien welke in uitvoerige praeadviezen van de heeren oud minister ir. M. C. E. Bongaerts en N. J. Harte, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren te Terneuzen verwerkt waren. Eerstgenoemde besprak in zijn Draeadvies hetzelfde vraagstuk als ir. Mussert en 't wil hem voor komen, dat, als conclusie van zijn praeadvies de vraag aan de orde kan worden gesteld, in welke mate de Nederlandsche binnen scheepvaart heil en toekomst ziet in een kanalisatie van Westelijk Noord-Brabant en Z.-Vlaanderen volgens de algemeene richtlijnen, welke hij in zijn praeadvies heeft ontwikkeld. De heer Harte gaf een zeer ge documenteerde beschouwing over iet kanaal Terneuzen-Gent met zijkanaal naar de Axelsche Sassing en de kanalisatie in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Door de heeren L. van Waes berghe en E. Lockefeer werd naar aanleiding dezer prae-adviezen de wenschelijkheid en urgentie van een oplossing der kanalenkwestie in Zeeuwsch-Vlaanderen en met name van den aanleg van een kanaal Axel-Hulst betoogd, als een hartewensch van hetZ.-Vlaam- sche volk. Het congres nam o.a. de vol gende conclusie Het B. S. C. spreekt uit, dat aanleg van scheepvaart-wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen den oeco- nomischen bloei van dit gewest zal bevorderen en dat bij dien aanleg allereerst aandacht behoort te worden geschonken aan een verbinding kanaal Axel—Hulst. In de namiddagzitting die o.a. ook door het Tweede Kamerlid L. F. Duymaer van Twist, werd bijgewoond, werd eerst het woord gevoerd door den commissaris der Koningen in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Deze wees o.a. op het eminente belang van goede verbindingen over de Schelde en bracht hulde aan de regeering voor hetgeen deze de laatste tien jaar voor verbetering dezer communicatie heeft gedaan. Des middags werd het gezel schap een tramrit aangeboden door den Directeur der Z.-Vl. Tram-Mij., waarbij te Sas van Gent en te Axel werd afgestapt. Donderdag werd de attractie gevormd door een boottocht door het kanaal tot Sas van Gent en 's middags weer een tramrit naar Breskens, vanwaar de thuisreis werd ondernomen. Ter gelegenheid van het con gres schreef de heer N. J. Harte, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Z.-Vl. een gids van Terneuzen en omgeving, dat in brochurevorm keurig werd verzorgd door de firma P. J. van de Sande. Behalve door een voorwoord van den heer J. Hui- zinga, burgemeester van Terneu zen, is het werkje verlucht door verschillende afdrukken van foto's van die gemeente. Onderhoudend geschreven achten we deze gids zoowel voor de bewoners van Terneuzen en omstreken als voor den vreemdeling, die onze streek wenscht te bezoeken of reeds in dit deel van Nederland vertoeft, ten volle de belangstelling waard Woensdag had de metse- 'laar C. v. F. te Spui het ongeluk van een bijgebouwtje op een boerenerf te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat ge neeskundige hulp werd ingeroe pen en de man enkele dagen het bed moest houden. Voor het eindexamen Rijks H. B. S te Ter Neuzen zijn ge ëxamineerd 8 candidatenGe slaagd zijn: J. J. Dieleman te Zaamslag, A. C. Rijnbtrg te Ter Neuzen, G. van der Siraaten te Ter Neuzen, G. R. Visser te Ter Neuzen, C. C. Wabeke te Ttr Neuzen, D. Wolfert te Ter Neuzen Tusschen Ter Neuzen en Axel is een nieuwe interlocale telefoongeleiding in dienst gesteld. Met ingang van 20 Juni 1932 is het verbeterde gedeelte van den Verbindingsweg tusschen West en Oost Zeeuwsch-Vlaan deren van De Ponte tot Pyramide voor het openbaar verkeer open gesteld. Te Clinge zal haif Augus tus a.s. de vierde Zeeuwsche Klom- penbeurs worden gehouden. Gereformeerde gemeente. Op het tweetal voor de Gere formeerde Gemeente te Ridder kerk zijn geplaatst Ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen en Ds. At Verhagen te Middelburg» Posteryen. Tengevolge van de gewijzigde diensten wordt de bus aan het station alhier des avonds niet meer gelicht. Des Zondags komt de post hier aan om 846h. en wordt gelegenheid gegeven om die af te halen tusschen 11.15 en 12 uur, dus na de kerktijden. Opheffing belastingkantoren. Met ingang van 1 September worden o.a. opgeheven de kan toren der directe belastingen en accijnzen te Hontenisse, Dom burg, St. Maartensdijk en Brou wershaven. De gemeenten Hontenisse, Hengstdijk, Ossenisse, Stoppel dijk en Boschkapelle worden ge voegd bij het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Hulst. Grond- en Personeele belasting Belastingplichtigen worden er aan herinnerd, dat vervolging voor bovenvermelde aanslagen kan worden voorkomen door voldoe ning van het daarop verschuldigde vóór 1 Juli a.s. Betaling kan geschieden per girostorting of overschrijving of tegen quitantie zoowel op het postkantoor en (of) de ressortee- rende hulpkantoren. Aan de R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Bergen op Zoom slaagde voor het eind examen o.a. mej. M. de Krijger te Philippine. Dare TVaterleiding. De Waterleiding-Mij. N.V. Tho- len heeft in 1931 een verlies ge leden van f 15.977. 't Totaal ver lies stijgt daardoor tot f 161.082. De begrooting der Mppij. voor 1933 werd vastgesteld op f 91.200, met een geraamd verlies van f 16.163. Medegedeeld wordt, dat het rijk wel wil helpen, maar dat de tarieven dan tenminste 20 pet. verhoogd moeten worden. Ook Gedep. Staten oordeelen verhoo ging van de tarieven noodzakelijk. De raad van aandeelhouders wees echter verhooging onvoorwaarde lijk af. M. Crt. Kapitaalverlies. Volgens het weekblad Handels belangen werden gedurende de maand Mei bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 218 crediteurenlijsten met een to taal passief van f. 4 754.648 227s waarvan preferent f. 726 813.32. Sedert 1 Januari 1932 werden in totaal gedeponeerd 931 credi teurenlijsten met een totaal pas sief van f 23 131.009 50 waarvan preferent f. 5.035.694 53. Politierechter te Middelbnrg. In de zittiDg van 21 Juni zijn o.m. veroordeeld Wegens overtreding van de Wegenbelastingwet -. C. P. V., 29 j., kermisexploi tant te Rotterdam, te Hulst f10 boete of 4 dagen hechtenis. D. H. d. W., 48 j koopman te Hontenisse, 5 ot 2 dagen. E. P. J. M., 38 j koopman, zonder vaste woonplaats, (te Zuiddorpe), 5 boete of 2 dagen. B. H., 23 j., venter te Clinge, wegens verboden vervoer van 5 KG. Melissuiker zonder do cument, 25 boete of 10 dagen. J. V., 27 j., leurster en B. M. R43 j., huishoudster, beiden te Clinge (Bwegens traudu- leuzen invoer van Melissuiker, resp. 7 en 5 K G., ieder 25 boete of 10 dagen. P. T. 40 j., arbeider zonder vaste woonplaats, wegens ver boden vervoer van 300 boekjes sigarettenpapier, ieder van 150 blaadjes, te Axel 50 boete ul 1 maand. K. G. d. B., 23 j. en J. F. d. B., 26 j., veldarbeiders te St. Jansteen, wegens verboden ver voer van resp. 22 en 25 K.G. Melissuiker, ieder 50 boete ot 1 maand. J. G B., 31 j., werkman te Sint Jansteen, wegens verboden vervoer van 21/, K.G. Melissui ker, 25 boete of 10 d. E. S., 28 j leurder te De Clinge (B. wegens verboden vervoer van 10 K.G. Melissuiker, 50 boete ot 1 maand. E. v. C., 34 j., poelenier te De Clinge (Bwegens verboden vervoer van 100 K.G. Melissui ker, 21 boete of 1 maand. In alle zaken was de uitspraak met verbeurdverklaring der aan gehaalde goedcreD. Kantongerecht te Terneuzen. Sratzitting van 14 Juni 1932. Veroordeeld zijn o.m. wegens overtreding Art. 460 W. v. S. J. H. de W., Axel, 10 of 5 d. h.; G. Z., Axel, f 10 of 5 d. h. Motor- en Rijwielreglement. P. J D., St. Jaüsteen, 2 of 1 d. h P. S., Sluiskil, 2 of 1 d. h. M. K., Hoek, 2 of 1 d. h.P. H. E, Axel, ƒ6 of 3 d. h.; J C. de J., Axel, 2 of l d. h.K W, Axel, 2 of 1 d. b. Predikbeurten te Axel. Zondag 26 Juni 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Y« ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Vorrm. 9.30 ure Cand. Wolfert. Nam. 230 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Leeskerh Nam. 2 30 Een tweetal heeren die in de zee onder Koudekerke aai het zwemmen waren en hun kleeren in de duinen hadden gelegd, ont dekten bij hun terugkomst dat hun portefeuilles gestolen waren inhoudende resp f50 en f 10. M. Crt. In Den Haag hebben in den nacht van Zaterdag op Zon dag inbrekers zich door verbre king van een ruit toegang ver schaft tot het perceel van mej. C., die buitenlandsch vertoefde. De politie, die een onderzoek in het huis instelde, voed alles in orde. De kasten waren be hoorlijk gesloten, terwjjl sporen van braak tiet werden opge merkt. Niettemin werd de bewoonster op de hoogte gesteld, die ijlings naar de Residentie terugkeerde en met de politie haar woniDg inspecteerde Hierby bleek, dat de inhoud van een juweelenkist, dat iD een der kasten stond, was verdwe nen. Het kistje zelve was niet medegenomen. De inhoud ver tegenwoordigde een waarde van niet minder dan f 5000 aan paarlen, platina halsketting, gou den heerenborloge, schakelarm band, gouden ringen met diaman ten en briljanten, platina-ring met briljanten, l platina ring met ovale robijn, gouden ring met ametbyst, enz. De juweelen waren tegen dief stal verzekerd bij de lirma Blom en Van der Aa. Deze firma looft voor opsporiDg een belooning uit van f 500 In den nac t van Zondag op Maandag had te Oss een roof overval plaats. Zekere J. K., die pas een bedrag der assurantie had ontvangen begat zich, na vele cafè's bezocht te hebben, huiswaarts. Onverhoeds werd hjj met een knuppel op het hoofd en in het gezieht geslagen, waar na hem zijn portefeuille, inhou dende een bedrag aan 900 ont rukt werd. Het is nog niet gelukt de aanranders in te rekenen. Naar het Huis van Bewa ring te Leeuwarden is overge bracht de ontvanger der directie belastingen ter standplaats Hol- werd. De aangehoudene wordt, naar de Tel. meldt, verdacht, in dienstbetrekking ten nadeele van het Rijk eenige duizenden gul dens te hebben verduisterd. De directie der Zuiderzee werken heett opnieuw een be drag groot 1400 aan het Nati onaal Crisiscomité doen toekomen zjjode de opbrengst van de be zichtiging der Zuiderzeewerken. fn totaal werd op deze wjjze 5300 bijeengebracht. Zes woningen vernield. Vrijdag is in het dorp Bakel bij Helmond een ernstige braad uitgebroken in de boerderjj van den landbouwer J. v. Veersen. De brand breidde zich door den sterken wind spoedig uit en tastte het dubbele woonhuis van den heer J. v. d Laar aan. Ver volgens sloeg het vuur over naar de andere zjjde van den weg, waar een blok van drie huizen vlam vatte. Deze drie huizen waren bewoond door de gezinnen A. Joosten, H. van de Laar en J. AdriaaD. Ook de schuur van den heer J. Manders vloog in brand. De bewoners wisten zich bjjtjjds in veiligheid te brengen. J v. d. Haar bekwam b(j het redden van zijn kind ernstige brandwonden aan banden en voe ten. De plaatselijke brandweer die slechts over een handspnit beschikt, kon weiDig of Diets te gen de vuurzee uitricbteD. Toch slaagde zjj er in een andere door het vuur bedreigde woning te reddeD. Door de brandweer van Hel mond werd met 3 autospuiten het vuur gestuit. In tetaal zyn zes woningen verbrand, en kwa men een paard en twee kalveren in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Om trent de oorzaak tast men in het duister. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat ZATERDAG a.s. (35 Jnni) een zal worden gehouden, uit welker opbrengst de kosten zullen wor den bestreden voor de Autorit voor ouden van dagen. Axel, 21 Juni 1932. De Burgemeester van Axel, BLOK. beveelt zich aan voor het bij houden of controleeren van Uw boekhouding. Stukloopen van Huid Stukloopen van Voeten Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3