hierover advies zal uitbrengen. Het Dag. Bestuur der Z. L. M. zal haar houding van dit advies laten afhangen. Besloten wordt de rent?looze leening van het landbouwhuis per 1 Aug. 1932 aflosbaar te stellen. De heer G. van Koeveringe Lz. wordt benoemd tot hoofdboek houder der Z. L. M. Het Dag. Bestuur stelt voor toe te treden als lid van den Zeeuwschen Prov. keuringsdienst. Aangenomen. De heer F. P. Polderdijk te N. en St. Jooslar.d, die reeds langer dan 50 jaar onafgebroken lid van de Z. L. M. is geweest, wordt benoemd tot lid van ver dienste. De secretaris verzoekt ontslag uit zijn functie tegen nader over een te komen datum. Het ont slag wordt met leedwezen, maar ook op de meest eervolle wijze met grooten dank verleend. De heer Siebenga dankt voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden en de wijze, waarop hem ontslag is verleend. Spr. heeft vijf prettige jaren hier doorgemaakt en veel vriend schap ondervonden. Het Dag. Bestuur behandelt met ernst de landbouwzaken. Met voorzitter en vice-voorzitter was de samen werking uitstekend. Ze zal in aangename herinnering blijven. Bij de rondvraag wijst de heer A. Dees er op, dat er groote partijen aardappelen van oogst 1931 onverkoopbaar zijn geble ken. Kunnen niet intijds mini mum-prijzen worden vastgesteld Aardappelen zijn wel export artikelen, maar dit geldt voor boter ook. De heer Siebenga zet uiteen, dat de prijs van de aardappelen geheel afhangt van de vraag, of het met dit gewas in omliggende landen mis gaat. Dat is dit jaar wel gebleken. Voor de poot- aardappelen ziet spr. geen be zwaar. Maar de teelt van con sumptieaardappelen hangt aan een zijden draad. Nadat nog eenige woorden van sympathie zijn gesproken door de heeren dr. Molhuizen, secr. van het K. N. L. C., Mansholt, wnd. dir. gen. van den Land bouw en Van Dusseldorp, na mens Ged. Staten van Zeeland, wordt deze vergadering gesloten. Woensdagochtend werd de al- gemeene vergadering gehouden, die gezien er geen tentoonstelling was, goed bezocht werd. Na de gewone plichtplegingen gaf de voorzitter, de heer mr. P. Dieleman het woord aan den heer H. D. Louwes, voorzitter van de Groninger Landb. Mij. te Westpolder, die een rede hield over „onze lijdende en strijdende boerenstand". Spr. wees erop, dat na een tijd van miskenni ig van den boerenstand ook een tijd van erkenning is gekomen, doch niet in voldoende mate. Maar er zal een tijd komen, dat de boeren zullen meeregeeren, wat noodig is, gezien de talrijke fouten, die in dezen crisistijd gemaakt zijn en nog worden ge maakt. De landbouw moet zich richten le op organisatie, 2e op de pers en de openbare mee ning, 3e op de politiek. Ook de vrouwelijke organisatie moet in den boerenstand meespreken. Bij de politiek staan 3 wegen open, nl. een aparte boerenpartij, de boerenbonden, of de bestaande partijen. Spr. acht de laatste het beste. Na deze rede volgde het jaar overzicht van den heer mr. Die leman en drong ten sterkste op eendracht aan, verwerpend het idee, dat de boerenorganisatie een confessioneele moet zijn. Spr. laakte het, dat van de zijde van den Ghr. B. en T.-bond po gingen worden aangewend om zich ten koste van de Z. L. M. te vergrooten en bepleitte de kracht van één groote organisatie met eerbiediging van ieders mee ning op christelijk of politiek gebied. Spr. zeide, dat de wetgever den landbouw geen belemmering in den weg mag leggen en de roe ping heeft dezen tak van nationaal Volksbelang zoo krachtig moge lijk te doen zijn. Daartoe zal nog meer dan thans steun van de Reg. moeten worden ingeroepen en verleend. Wie spotten met de klachten der landbouwers begrij pen niet het belang van het plat teland. Allen moeten elkaar steunen en bemoedigen. Hierna werd nogmaals afscheid genomen van den heer Siebenga. Aangaande landbouwcredieten werd gemeld, dat de Reg. die zaak in behandeling heeft. Ten aanzien van het aanschaf fen van meststoffen acht den heer Siebenga het moeilijk om te ad- viseeren, doch dat de prijs al veel is gedaald. Spr. eindigt met de beste wenschen voorden Zeeuwschen Landbouw. Na de vergadering was een maaltijd de overgang tot de rijtoer die in auto's over het eiland is gemaakt en waarmede de beide landbouwdagen in Tholen zijn beëindigd. Voor de boterboeren. Met 3 Juli zal de wet intreden, waarbij hulp wordt verleend aan de veehouders (Crisis-Zuivelwet). In verband daarmede wordt medegedeeld, dat van alle bereide boter (uitgezonderd die voor eigen gebruik) een heffing wordt gevraagd, waarvoor dan een crisis-botermerk wordt verstrekt, C. Z. C., met aan weerszijden een leeuw en de woorden „boter voor het binnenland". De boeren of boerinnen moeten nu de boter opslaan (verhoogen in prijs) voor die heffing. Uit de gelden der heffing wordt dan het fonds gevormd om het bedrijf te steunen. Per 3 Juli is het verboden om boter te vervoeren, te verkoopen of voorhanden te hebben. De botermerken zullen door contrölestations worden geleverd, die tevens toezicht houden. Allen, die boter maken voor verkoop en niet zijn aangesloten bij de kaascontröle, moeten zich bij het contrölestation melden en crisis-botermerken aanvragen. Voor Zeeland is het adres Botercontrólestation „Eindhoven" te Eindhoven. Verzekering tegen Hagelschade. We ontvingen het jaarverslag van de „Onderlinge Verzekerings- Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland" over het 41e boekjaar en ontleenen daaraan het vol gende Wegens de tijdsomstan digheden werd afgezien van een feestelijke herdenking van het 40- jarig bestaan op 11 April 1931. In verband daarmede wordt echter een terugblik geworpen op den aanvang. In de vergadering van 11 April 1891 werden tot bestuursleden benoemd de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Bosch- kapelle P. Moes te Terneuzen; J. A. Pateer Ezn. te Hontenisse E. Plasschaert te St, Jansteen L. van Waesberghe-Janssens te HulstC. van Waes te Westdorpe en B C. IJsebaert te Axel. Tot voorzitter werd gekozen de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury en tot onder-voorzitter de heer C. van Waes, terwijl de heer F. J L. M. van Waesberghe werd benoemd tot secretaris penningmeester. Tot commissarissen werden benoemdvoor de gemeente Axel L. de Feijtervoor Bosch- kapelle Const. Vereeckenvoor Clinge P Boogaertvoor Graauw P. Verhaegenvoor Hoek Vital Cortvriendt; voor Hontenisse G. van Kampen; voor Koewacht Ed. de Vleeschouwervoor Ossenisse P. Adriaanssensvoor Stoppel dijk V. Boeding voor Terneuzen J P. Scheelevoor Zaamslag Jac. van de Ree; terwijl voorde gemeenten Hengstdijk, Huls', Overslag, Philippine, Sas van Gent, St Jansteen, Westdorpe en Zuiddorpe vooralsnog geen com missarissen werden aangesteld. Het ledental bedroeg op dien datum 88. In 1891 bedroeg het totaal aangegeven gemeten 9325aan premiën werd ontvangen f2585, terwijl voor hagelschade moest worden uitgekeerd f301,16. Geleidelijk heeft de maat schappij zich ontwikketd en al die jaren met succes gewerkt, Slechts éénmaal moest een nabij- drage worden geheven, nl. in 1917 terwij! in 1927 een bedrag van f 50,000 aan de deelgenooten kon worden terugbetaald. De resultaten door de maat schappij behaald stemmen tot dankbaarheid en gaarne brengen wij hier openlijk dank aan allen die hebben medegewerkt om de maatschappij tot bloei te brengen. Alhoewel de verslagen der Hagelverzekering Maatschappijen in Nederland bijna alle wijzen op een ongunstig jaar, wegens de vele schadegevallen, kan dit van onze maatschappij niet worden gezegd. De schade bedroeg slechts f 2398.04. Hierbij waren betrokken 7 deel genooten, waarvan 4 te Graauw en 3 te Nieuw-Namen. De schade strekte zich uit over 42 gem. 80 roeden erwten2 gem. groene boonen5 gemet 200 roeden vlas; 4 gemet paar- deboonen 16 gemet 150 roeden duiveboonen15 gemet 150 roe den bruine boonen 2 gem. 250 roeden witte kooien en 4 gemet karwei. De maatschappij telt thans 482 leden, die ruim 18702 gemet of 8333 H.A. hebben verzekerd. De verzekerde waarde bedroeg f2,829,968 tegen f 3,342,681,85 in het voorafgaande jaar. Deze ver mindering moet gezocht wordèb in de waardedaling der gewassen. In de vergadering van 30 Maart 1931 werden herkozen de be stuursleden Ed. van Esbroeck te Hengstdijk en G. de Buck te St. Jansteen. Tot leden der commissie om in 1932, 1933 en 1934 de reke ning na te zien werden herbe noemd de heeren Ch. Ysebaert te St Jansteen, C. J van Waes te Westdorpe en H. Bonte te Koewacht. De vereeniging in 1891 be gonnen zonder kapitaal, heeft aan hare leden reeds ongeveer f220,000 uitbetaald voor schade vergoeding. Van 1891 tot 1231 f 217,226,75 in 1932 2,398,04 f219,624,79 Zij bezit thans ruim f 90,500. Wij kunnen een ieder aanspo ren zich tijdig te verzekeren tegen het risico van schade ver oorzaakt door hagel, daar de ervaring leerde, dat hagelschade rampen van grooten omvang kunnen zijn en verzekering den landbouwer vrijwaart voor schade. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Mei 1932 bedroeg in de provincie Groningen 1, Fries land 10, Drenthe 4, Overijssel 19, Gelderland 66, Utrecht 12, Noord- Holland 12, Zuid-Holland 29, Zeeland 2 (Terneuzen 1, West dorpe 1), Noord Brabant 31, Lim burg 30. Ir. J Siebenga. Tot secretaris van den Ned. algemeene keuringsdienst(N A K standplaats Wageningen, is be noemd de heer lr. J. Siebenga, secretaris der Z L. M. te Goes. Binnenland. Het n. v. v. Te 's-Gravenhage is de alge meene vergadering begonnen van het N. V. Vonder leiding van den bondsvoorzitter, den heer E. Kupers. In zijn openingsrede wees deze er op dat het ledental van de geheele moderne arbei dersbeweging in sterke mate ge stegen is en, ondanks (of dank zij? Red.) de voortdurend grooter wordende werkloosheid, nog steeds toeneemt. Tijdens de vorige crisis van 1920 tot 1923 daalde het ledental van het N. V. V. van 262.000 tot 182.000; gedurende de laatste twee jaar, die voor een belangrijk deel in de crisis vielen, steeg het leden tal van ruim 255 000 tot bijna 320.000 op 1 Jan. 1932. En op 1 April was dit cijfer gestegen tot 328 500. Een controlecommissie voorde financiën werd benoemd, waarna de onbezoldigde leden van het verbondsbestuur werden herkozen» De heer F. S, Noordhoff werd definitief benoemd tot bestuurslid Provinciale Staten. Afwatering Oostelijk Z.-Vlaanderen. Op de reeds gepubliceerde vragen van den heer G. J. L. Goossens betreffende de afwate ring van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen berichten Ged. Staten dat het Ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nij megen thans een plan ontwierp. Zoo mogelijk zal in de tweede zitting der Prov. Staten van dit jaar ter uitvoering daarvan een voorstel worden gedaan tot op richting van een waterschap. Het is Ged. Staten bekend, dat in Zeeuwsen Vlaanderen een actie gaande is ter propageering van het Rijn-Schelde-kanaalplan (het z.g. kanaalplan Konijnenburg) en dat hiertoe reeds eene commissie van actie is aangesteld. Het ka- naalplan-Konijnenburg is aan Ged. Staten niet officiëel bekend, zoo dat zij niet in de gelegenheid zijn, zich daarover een oordeel te vormen en na te gaan of afwa- terings- en kanaalplannen met elkaar zijn te verbinden. Ged. Staten zijn in verband met het voorafgaande nog niet in staat eenig standpunt ten opzichte der kanaalplannen kenbaar te maken. Garantie ten behoeve der gewest, tarwe org. voor Zeeland. Reeds in 1931 richtte de Crisis- Commissie uit de Zeeuwsche Landbouworganisaties zich tot Ged. Staten met een schrijven, waarin zij wees op het nijpend gebrek aan bedrijfscrediet voor den landbouw, en op de nood zakelijkheid, om daarin te voor zien, daarbij de vraag stellende of de Provincie niet in staat en bereid zou zijn, de helpende hand te reiken. Ged. Staten verklaarden zich in principe bereid, voorstellen aan de Staten te doen, om den landbouw in dit opzicht steun te verleenen. Ongetwijfeld ligt het op den weg van het Provinciaal bestuur in dezen ernstigen tijd te streven naar verzachting van de gevolgen der landbouwcrisis in de bij uit stek landbouwende provincie. Door den gevraagden steun wordt de landbouw in Zeeland op tweeërlei wijze geholpen. Allereerst doordat de goede uit voering van de tarwewet wordt bevorderd, en in de tweede plaats door 'n spoedige betaling van de tarwe aan de Zeeuwsche land bouwers, die op deze wijze, voor al in het voorjaar beter in staat zullen zijn, de voorjaarswerkzaam heden en benoodigdheden te be kostigen. Voorgesteld wordt dat de Pro vincie zich gedurende de maanden Febr. 1933 tot en met Sept 1933 garant zal stellen ten behoeve van de Vereeniging Gewestelijke Tarwe-org. in Zeeland voor een bedrag van hoogstens f 1.000 000. De richtlijnen, die naar de mee ning van Ged. Staten het aan vaarden der garantie voor de Provincie mogelijk maken hebben zij in een voorstel verwerkt. Afkoop tollen. Ged. Staten stellen voor de volgende tollen af te koopen die op den weg St. Kruis St. Laureijns (Btegen f 135 per jaar aan de gemeente St. Kruis ge durende 40 jaardie in de Ap pelstraat tegen f238 gedurende 40 jaar aan het Waterschap Groote Boom, en Goodsvliet te Oostburg; en die op den weg Overslag-Zuiddorpe tegen f 10.032 in eens aan de gemeente Overslag. AXEL, 24 Juni 1932. Misschien is het ten overvloede, maar toch willen we er nog even aan herinneren, dat morgen weer eenige jonge meisjes met een mandje bloempjes door onze gemeente zullen loopen. Maar er zijn ook meisjes bij, die een busje in de hand houden en dus is het „geven' en nemen". Nu, daarmede kan men nogal eens iets bereiken in het dage- lijksch leven en daarom was het een goed idee, om door bloempjes» verkoop te trachten aan het te komen, dat noodig is voor de auto-rit, die met de ouden van dagen zal gemaakt worden Men weet, dat de auto-houders hun auto gratis beschikbaar stel len. En als nu degenen, die geen auto hebben, ook enkele stuivers willen missen om de oudheid een kleine versnapering te bezorgen, dan zullen weer vele harten dankbaar zijn. Vereerend bezoek. Woensdag werd onze gemeente bezocht door een aanzienlijk ge zelschap. Aanzienlijk in aantal, omdat het een zeldzaamheid is dat hier 'n honderd vijftig vreem delingen afstappen om ons stadje te bezichtigen; aanzienlijk ook in personages, omdat we onder de heeren opmerkten Z.Exc. den Commissaris der Koningin, oud ministers, leden van de Tweede Kamer, Statenleden, Burgemees ters, voorts verscheidene heeren, die een functie bekleeden in een of andere maatschappelijke instel ling en tenslotte vertegenwoor digers van de groote dagbladpers in ons land Ten bewijze dat dit bezoek aan onze gemeente op prijs werd gesteld, bood het bestuur onzer gemeente den heeren een ver- versching aan in het hotel „Het Wapen van Zeeland" bij dhr. H, P. Dieleman. Toen allen gezeten waren heette de burgemeester, de heer F. Blok in hartelijke woorden, allen wel kom en zeide, ook als tolk van de Axelsche bevolking, dat het hem buitengewoon groot genoe gen deed, de leden en allen die aan het congres der Binnenscheep, vaart te Terneuzen deelnemen, hier te mogen begroeten. Voor zeker was het een goede ge dachte om na een morgen, waarin men zijn krachten gewijd heeft aan den bloei en den opbouw van een zoo belangrijke tak van nijverheid als ook de binnen- schipperij voor ons vaderland is, om na die spannende uren een uitstapje te maken. En het is spr. dan zeer aange naam te mogen waarnemen, dat bij een rondrit Axel niet is ver geten. Onze gemeente is te uit gebreid om in dit half uurtje een wandeling door de verschillende ook nieuw aangelegde wij ken te maken. Maar toch hoopt spr., dat reeds in dezen korten tijd, dat een klein deel zal worden bezichtigd, het gezelschap een goeden indruk van onze gemeente zal mogen meenemen, en die zoo mogelijk zal leiden tot een weder zien. Met den wensch, dat Gods zegen zal mogen rusten op de besprekingen door het congres gehouden, bood de burgemeester de aanwezigen een eenvoudige tractatie aan. De heer mr. H. Smeenge, de 80-jarige, dien we het vorige jaar in de radio hoorden bij de Kamer opening, en van wien we allen lazen bij de hulde hem onlangs gebracht namens land en volk en wiens rijzige krasse figuur, naar den mensch gerekend, hem nog tal van jaren geven, dankte van harte voor de vriendelijke woor den, welke tot hem en de ver gadering waren gericht. Spr. zeide verheugd te zijn, dat het programma van het congres met deze attractie was afgewis seld en men in de gelegenheid was gesteld iets meer van dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen te kunnen zien. Spr. dankte daar voor den heer Directeur der Tramweg-Mij. en hoopt, dat Zeeuwsch Vlaanderen door deze Mij. zóó mag worden bediend, dat er weinig klachten over ge- loord worden opdat de buidel, die de Directeur bij het heengaan met zich draagt, niet teveel lawaai maken zal. Zeer zeker maakt het stadje Axel tijdens dit korte bezoek reeds een gunstigen indruk. We zagen mooie straten en plantsoe nen in aanleg, wat alles als overal bijna wel het werk zal zijn geweest van werkloozen, Welnu zegt spr., dat is de goede zijde van den oorlog en van de werkloosheid, Spr. juicht die rampen niet toe, maar wil toch wijzen, dat we nu de oorlog achter den rug is, niet steeds moeten wijzen op de ellende, a

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2