iïanspireerende Schatten van schoonheid Gemengd Nieuws. kwam de Min. van Defensie, de heer Deckers aan het woord. ZExc. betoogde, dat door den bouw .70 pet. der kosten aan arbeidsloon weggaan. Naar het oordeel der Regeeing is de kruiser noodig, zal de Indische zeemacht haar taak kunnen vervullen. Niet temin is op geen onderdeel der begrooting meer bezuinigd dan op den nieuwbouw: van 19l/« millioen in 1929. 19 millioen in 1930. 18 millioen in 1931, tot ruim 9 millioen in 1932. De „Java" en „Sumatra" heb ben gekost 20 millioen elk, en deze nieuwe kruiser beloopt vol gens de raming ongeveer 127i millioen. Als voorbeeld van be zuiniging deelde spr. mede dat het Europeesch personeel der Indische vloot tijdelijk van 2470 op 2009 mail wordt teruggebracht, wat voor Indië alleen een jaar- lijksche bezuiniging van een half millioen beteekent. Spr. deelde voorts mede, dat behalve den kruiserbouw geen enkele aanbouw enz. zal plaats hebben in 1933. De aanbouw van den kruiser is noodzakelijk. Mocht de motie- Cramer worden aangenomen, dan zullen spr. en zijn ambtgenooten van Koloniën en van Buitenland- sche Zaken de verantwoordelijk heid voor hun departement niet verder kunnen dragen. De wetsontwerpen werden hier na z.h s. aangenomen. De derde kruiser voor Indië kan nu worden gebouwd. De drie ministers, die de portefeuille kwestie hadden gesteld hebben gezegevierd, maardat ver scheidene leden het in hun hart met de motie eens waren, staat vast. Zij hebben de Regeering niet in den steek willen laten. Daarom is de gevallen beslissing voor een deel meer van politieken dan van zakelijken aard. Loonsverlaging. Hierna werd overgegaan tot de interpellatie van den heer Kupers inzake de werkloosheid, de werk verschaffing en de uitkeeringen aan werkloozen. Opnieuw schetste dhr. Kupers de toestanden in de werkverschaf fing en de nood der werkloozen en hij protesteerde met kracht tegen de verlaging van de loonen in de werkverschaffing. Ook kwam hij op tegen het aftrekken van de uitkeeringen. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft namens de Regeering ge antwoord. Hij betuigde zijn deel neming met hen die door de werk loosheid worden getroffen en er kende den plicht der Regeering, om naar de middelen uit te zien, die den nood kunnen verzachten. De Regeering dient zooveel mo gelijk het herstel van het bedrijfs leven te bevorderen, teneinde de werkloosheid te verminderen en zij moet voorts de gevolgen der werkloosheid lenigen. Doch hoe ernstiger de algeineene toestand wordt, hoe meer de middelen zich beperken. De Minister ver klaarde met grooten nadruk, dat de Regeering het mogelijke doet en gaf verschillende cijters, om de economischen nood van het oogenblik te doen zien. Op 1 Jan. 1930 lagen in onze havens opgelegd 2 schepen (ruim 6000 ton), thans liggen er 144 schepen (ruim 600.000 ton). Soortgelijke vergelijkings-cijfers gaf de Minister van in- en uit voer, en allerlei andere zaken, om den toestand te illustreeren. Wat wordt er nu ten aanzien van de werkloosheid financiëel gedaan De Minister deelde mede, dat van Jan. tot en met April doör Rijk, gemeenten en werklozen kassen aan werkloosheids steun, werkverschaffing en werkloos heids uitkeering een bedrag van f44.881.727 is uitgegeven. Bijna 45 millioen gulden in 4 maanden dus. De Minister achtte aan sluiting van de loonen aan den economischen toestand noodza kelijk daarom moet steeds wor den nagegaan of de loonen in de werkverschaffing niet te hoog zijn, en moeten ze verlaagd wor den, dan dient de Regeering haar plicht te doen. Volksgunst is zoo riep de Minister uit mak kelijk te verwerven door schoone beloften, maar de Regeering dier.t zich haar verantwoordelijkheid bewust te zijn. De Regeering kan niet verkla ren, dat niet tot verlaging van de steunnormen kan worden overge gaan. Op het oogenblik ligt het echter niet in de bedoeling, de steunnormen over de geheele linie te verlagen. Voor inciden- teele beslissingen moet de Regee ring echter vrijheid voorbehouden. Indien er gemeenten zijn, die de normen te laag stellen, zal de Regeering haar daarop wijzen. De Regeering is bereid de werkloozen-kassen van de bouw vakken onder de crisis-regeling te doen vallen, en bouw-credieten te geven, indien blijkt dat de betrokkenen een economisch ver antwoordelijk beleid willen voe ren (loonsverlaging). Oprichting van een staatshypotheekbank voor het bouwbedrijf verdient geen aanbeveling. Loting 1934. Bij de gehouden loting voor dienstplichtigen, werd getrokken No. 6298, welk nummer corres pondeerde met den naam Qerrit William Wouters, geboren 7 Juni. In elke gemeente, of verbonden groep, vangt de aanwijzing van de dienstplichtigen voor de lich tingen 1934 dus aan bij boven- genoemden naam. Wanneer die naam niet mocht voorkomen, komt de alphabetisch daarop onmiddellijk volgende naam in aanmerking. Ir. C J. Ramaer. f Te 's Gravenhage is overleden Ir. C Ramaer, oud-inspecteur generaal van den Rijks water staat Hij is nog onlangs gehul digd, toen hij 80 jaar werd. Wij herinneren ons, dat ir Ramaer destijds nog te Terneuzen heeft gesproken naar aanleiding van de eischen, die België in zijn contract stelde, ten aanzien van de Zeeuwsch Vlaamsche dijken en verlegging van de Schelde. Tc veel dienstreizen In het Bezuinigingsrapport, dat aan de Regeering is aangeboden door de commissie-Weiter lezen we o.a. het volgende Als voorbeeld van versobering, die kan worden aangebracht, zon der eenig nadeel voor den staats dienst, werden de reis- en ver blijfkosten genoemd. Per jaar schijnen daaraan ongeveer 5 mil lioen te worden uitgegeven waar van alleen, op P. T. T. een klein millioen. Er zal een strenge con trole worden ingevoerd op die reizen, en daarbij zal ook worden aangegaan, of niet mem'ge dienst reis kan worden vervangen door een telefonisch onderhoud. Ondeugend wordt er dan nog aan toegevoegd: „Men moet „hebben bevonden dat op mooie „dagen het aantal dienstreizen „plotseling stijgt". Alsof onze ambtenaren geen menschen zijn als een ander, n.l dat ze toch liever met mcoi weer op reis gaan dan met slecht weer. Bovendien, dan kun je je vrouw ook nog eens meenemen op kosten van onvermogen. Het Rijk komt toch genoeg tekort. sluimeren in Uw huid. Gelaats massage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 cttube 80 et.). Alleen bij Apoth. en Drogisten. Provinciale Staten. De boot Vlissingen- Terneuzen. Ged. Staten deden mede, dat reeds aan een commissie nit hun midden was opgedragen een rapport uit te brengen over dezen dienst, toen de Minister van Waterstaat berichtte, dat met ingang van 1 Januari deze dienst van rijkssubsidie zou worden uitgesloten. Op 3 Maart j.l. meldde de minister echter, dat voor 1932 de Rijkssubsidie ook voor dezen dienst nog zou gelden, doch na 1 Januari 1933 deze subsieie achterwege bljjtf, ook wegens de vermindering, die de betrokken post op de Rijksbegrooting voor 1933 zal moeten ondergaan. Reeds door den eersten brief van den mi nister was echter de vraag om trent het al of niot voortbestaan van de lijn VlissingenTerneu zen in een geheel ander licht gesteld, van het meer theoritische was zij overgebracht op het ge bied der werkelijkheid en een uitspraak werd door de omstan digheden een eisch. De genoemde commissie kwam tot de volgende conclusies 1. Al beschouwt men de lyn Vlissingen Terneuzen Diet als een lijn van doorgaand verkeer, toch mag daarin door den Mi nister geen aanleiding wordeo gezien de rijksbijdrage voor die lyn in te trekken, zoolang de provincie haar aandeel blijft betalen in de tekorten op de lijnen, die wel tot het doorgaand verkeer gerekend moeten wor den. 2. Opheffing van de lijn Vlis singen—Terneuzen brengt voor het reizend publiek mede eeu langduriger en minder geriefe lijke reis, die bovendien veel duurder zal worden. Op bet reizend publiek zal daardoor een zwaardere last gelegd worden, die te schatten is op minstens t 25000 per jaar. 3. Door de opheffmg zal de verkeersmogelijkheid, zoowel van het personen- als van het vrachtvervoer, beperkt worden. Daaraan moet tegemoet geko men wordeo door uitbreiding van de diensten op de lijn Ter neuzen—Hoedekenskerke met één dienst en door het inleggen van extra diecs en tusschen Ter neuzen en Vlissingen tijdens het lruitseisoeu. Hierdoor wordt de te verkrygeD bespariDg be perkt. 4 Het aangaan van een over eenkomst met de Zeeuwsch- Vlaamsehe Tramwegmaatschap- oij, teneinde verbinding tusschen Terneuzen Schoondijke Bres- kens te verkrijgen, ?,al zooda nige offers vragen, dat de be sparing, door de opheffing van den dienst Vlissingen Terneu zen te verkrijgen, beperkt wordt tot een minimaal bedrag en moet mitsdien worden ontraden 5. De tekorten op den dienst Vlissingen—Terneuzen zyn van dien aard, dat zij, gezien da fiaancieele positie der provincie, niet door de Provincie alléén gedragen kunnen wordeD. Hand having van het besluit van den Minister vaD Waterstaat om geen bijdrage meer te verleeuen moet dan ook leiden tot ophef fing van den dienst, met alle daaraan verbonden schadelijke gevolgen. 6 De te bereiken bespariDg bedraagt, rekening houdende met de kosten der sub 3 be- bedoelde maatregelen f 29.530, waarvan het aandeel van het Rijk bedraagt 80 pet. De vyfde conclusie kon, hoe zeer zij in het licht der beschou wingen vrijwel onaanvechtbaar scheaD, Ged. Staten allerminst bevredigen. Zij droegen daarom de commissie op, nader te over wegen, ot instandhouding van den dienst, zij het dan wellicht op eenigszins andereD voet, toch nog niet zonder al te groote lasten voor de Provincie ver kregen zou kucneD worden, rekening houdende met de inge voerde opheffing van den eersten dagelijkschen dienst Vlissingen Terneuzen en terug, wat reeds een vermoedelijke besparing van ongeveer f14000 zal beteekenen. Het daarop volgende eind rapport der commissie geeft na tuurlijk alleen ramingen aar, maar er blijkt uit dat de exploi tatie mogelijk wordt geacht met de Schouwen of met een nieuw schip en dan resp. f 11,727 en f 15,466 goed slot wordt geraimd, waarbij Ged. St. er echter op wijzen, dat by de verdeeling der algemeene kosten ook de lijnen waarvoor het Ryk subsidie geeft zyn betrokken en dat de regee ring deze dus ook moet goed keuren. Ged. St. achten de kans dat dit niet zal gebeuren uiterst gering, doch vinden er toch aanleiding in voor té «tellen, den dienst VlissingenTerneu zen ook na 1 Januari 1933, doch alsdan geheel voor rekening der Provincie, voorloopig te bestendigen. Voorloopig zal de dienst met het stoomschip Schouwen worden uitgevoerd, om na te gaan of de lyn Vlissingen-Terneuzen levens vatbaarheid heeft, voor en aleer de Provincie belast wordt met een voor die lyn nieuw te bouwen schip. oksels en voeten verliezen hun onaangenaam ka rakter voor U en Uw omgeving door een geregelde behandeling met Purolpoeder. Zij houdt ze droog en voorkomt liet stukloopen der voeten. In bussen van 45 ct., 60 ct. en 1 gld. Alleen bij Apoth en Drogisten. AXEL, 21 Juni 1932. De Commissie voor Georgani seerd Overleg alhier kwam gis teren bijeen, ter behandeling van een viertal punten. Omtrent het le punt zijnde: Het verzoek van de Afd. Axel van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst, om uitbetaling van den ingehou den gulden wegens Zondagsdienst, wordt geadviseerd die gulden uit te betalen, niet op grond van art. 85 v/n Ambt. Reglement, doch omdat dit bedrag bij het loon behoort. Het tweede punt van de agenda: Het voorstel van P J. van Ben degem, om een progressieve sa- larisvermir.dering in te voeren werd door de vertegenwoordigers van den Raad in van elkaar afwijkenden zin beoordeeld, zoo dat te dezen geen resultaat werd bereikt. (Van de 5 leden van den Raad stemden 2 voor en 2 tegen). Door de vertegenwoordigers van de Ambtenarenorganisaties werd dit voorstel met algemeene stemmen verworpen. Punt 3 van de agendaHet voorstel van de fractie A. 't Gilde om een salaris vermindering in te voeren van 3 pet voor sala rissen van f 600—f 2000 en 5 pet. van salarissen daarboven, onder ging hetzelfde lot. Omtrent het laatste punt van de agenda, n 1 het verzoek van A. de Visser, Agent der Arbeids- bemiddeling alhier om f500 sa- larisverhooging werd de gedachte om het salaris op f600 te bren gen door de vertegenwoordigers van de leden van den Raad ver worpen en door de Ambt. orga- nisatie's aangenomen. Vrijdagavond werd alhier onder leiding van den burge meester een vergadering van auto bezitters gehouden, ten einde te bespreken of de ouden van dagen weer een autorit kan worden aan geboden. Algemeen was men met dit voorstel gezind zoodat werd overgegaan tot het benoe men van een commissie. Behalve de burgemeester, hebben daarin zitting P. le Feber Jr., A. Dekker- Vermeulen, A. Th 't Gilde en M. de Keizer. Uit de verschillende diaconieën werden als commi sieleden be noemd H. Smies, H de Moor en L. P. Bakker, terwijl voor de speldjesdag werden benoemd J. den Doelder en A. Zegers. De datum werd vastgesteld op Donderdag 14 Juli aanstterwijl over de te volgen route voorden rijtoer nog nader zal worden on derhandeld. Vermoedelijk zal Breskens het doelpunt zijn. Zaterdag werden alhier een tweetal vergaderingen gehouden, waarin de heer C. J. van Knot- senborg optrad voor den fascis- tenbond. De vergaderingen wer den voldoende bezocht. Waar de spreker 's middags meer het doel der fascisten uiteenzette en op verschillende misstanden in onze maatschappij wees, bepaalde hij zich 's avonds tot een aanval speciaal op de S. D. A. P.ers, waarin de leiders z.i. over de ruggen der arbeiders opklimmen tot goed betaalde baantjes en vandaar uit, de desorde onzer maatschappij vergrooten in strijd met het beginsel. Zeeuwseh Vlaamseh Kanaal Comité Blijkens achterstaande adver tentie zal aanst. Donderdag alhier een openbare vergadering worden gehouden, waarin zullen spreken de heeren ir. M. Bongaarts, oud Minister van Waterstaat, en lid van de Tweede Kamer, en dr. A. van de Poel, secr. van het Bredasche comité. Waar Exc. Bongaerts reeds vroeger, ook in geschrifte, aan het Schelde-Rijn- kanaal vastkoppelde het plan van een kanaal door Oost. Zeeuwsch Vlaanderen, en voor het Binnen- scheepvaartcongres, dat thans te Terneuzen wordt gehouden, uit sprak, dat Nederland opnieuw staat aan den vooravond van om vangrijke en kostbare voorzienin gen ten behoeve van Zeeuwsch- Vlaanderensch nauwere aanslui ting bij het Vaderland, meenen we, dat voor deze vergadering groote belangstelling zal gekoes terd worden, daar in bedoelde kwestie niet alleen voor onze gemeente, maar ook voor de om geving zeer groote belangen op het spel staan. Voor de vacature gemeente opzichter te Terneuzen zijn 118 sollicitanten. Vreestl(jk ongeluk. Omtrent de ontploffing welke by M Vooys te Monster heeft plaats gehaa, en waarbij een 10- jarig knaapje werd gewond, le zen we bet volgende. Het kind was des middags in een weiland achter de woning geweest, en had daar eeD looden voorwerp gevonden. Het bracht dit mee naar huis, en toonde het aan den vader. Deze adviseeide het voor werp maar weg te gooien, omdat hij niet kon weten wat het was. Na eenigen tijd kwam het knaapje w9er mei het voorwerp en ging met een haarspeld aan het schrappen op het voor*erp, en stak de speld in een gaatje dat bloot kwam. Het gevolg was ontzettendeen enorme vlam sloeg op, en met een hevigen knal ontplofte de patroon. De ouders en overige leden van het gezin vonden den kDaap op den grond, badend in zyn bloed. Een band van het kind vond men hoog in de gor dijnen. Een scherf was het kind door bet linker nensgat gegaaD, en zoo door het oog. Een andere scherf kwam in den buik van het kind dat overigens nog ver schillende brandwondenbekwam. Nad&t Dr. Kteipoel hem voor loopig bad verbonden, is hij naar het ziekenhuis te Deu Haag ver voerd en is hij direct geopereerd. Behalve tjjdens de operatie, is de knaap voortdurend by be wustzijn gebleven; door den ge weldigen slag was byna het ge heele lichaam verdoold. De rech terband van het kind, die sterk gezwollen is, en verbrand, zal waarschynlyk ook afgezet moeten worden. Hoe de dynamietpatroon in het weiland is gekomen, is een zaak, waarnaar de politie een ernstig onderzoek instelt. Te Emmen is de Ambachts school door brand verwoest. De plaatselijke dierenarts, die voor zyn praktijk uit was, ontdekte tegen half 3 in da bovenverdie ping van het groote gebouw den brand. Hy waarschuwde den di recteur die met den concierge trachtte het vuur te localiseeren, hetgeen evenwel niet gelukte. Ook is de bibliotheek van de afdeeling Emmen der Alg. Ver. tot Nut van het Algemeen, die in een der lokalen was onderge bracht, verloren gegaan. Donderdagavond is de 18- jariga bakkersknecht P. B. uit Vlodrop bij het baden in de Maas verdronken. Nadat de politie eenigen tjjd ter plaatBé had gedregd mocht hei gelukken den drenkeling op ie halen>

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2