Binnenland. Vreest geen Examen afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin de afkeuring werd uitge sproken over de houding van het Hoofdbestuur in zake ontheffing der sociale lasten en alsnog drin gend werd verzocht in aansluiting met Hoofdbesturen van zuster organisatie^ bij de overheid met klem te verzoeken om de benarde landbouwers van deze door hen niet te betalen premiegelden der sociale lasten ontheffing te ver- leenen en te besluiten die motie ter kennis te brengen van het moderamen v. h. Hoofdbestuur en ter prov. verg. steun te vragen voor deze motie op de aanst. alg. verg. van den Bond. Dhr. Dees van Biervliet zei niet te begrijpen, dat men tegen die motie kan zijn, waar de soc. lasten 4 a f500 per 100 gemeten land bedragen. Ook beklaagt hij zich, dat hij in het orgaan geen plaats krijgt om erover te schrijven. De Voorz. ontried de motie ten sterkste, omdat er geen kans is, dat ze de Tweede Kamer bereiken zalwelk figuur slaat men bovendien, waar het stand punt van de andere vereenigingen intusschen gewijzigd is? De heer Van den Heuvel be streed ook krachtig deze motie, afgezien van het feit, dat hij het niet netjes achtte om op een alg. verg. in een motie zijn af keuring te uiten over het Hoofd bestuur. Noch in practischen zin, noch principiëel is ontheffing der soc. lasten te verdedigen. Die lasten behooren z.i. bij het bedrijf en waarom, zoo vroeg spr., nu ge tracht van die kleine uitgaven af te komen en groote te handha ven Spr. wees op het gevaar dat van arbeiderszijde groot pro test zou klinken, terwijl die nu juist nog medewerken om steun te zoeken voor den landbouw. Dat die lasten zoo zwaar drukken kan spr. ook niet geloo- ven, want dan zouden de boer tjes zonder personeel het veel beter hebben. Voor landbouwers komen de lasten op slechts f 10 per Hectare. Uitvoerig werd over de motie gediscusseerd en zelfs besloten het punt nog aan te houden tot na de rondvraag. Hierna kreeg de Commissaris der Koningin het woord, die dankte voor de uitnoodiging, welke hij volgaarne aanvaardde, omdat hij sympathiseert met de Chr. landbouwvereenigingen. Spr. zei absoluut geen partij te willen kiezen en zal iedere landbouw organisatie zijn wenschen bieden, maar schroomt ook niet de hoop uit te spreken, dat de tijd moge naderen, dat alle Zeeuwsche landbouwers het hoofd zullen buigen voor den Koning der koningen en den ChrLtus ook in het maatschappelijk leven zul len eerbiedigen als hun He,iland. De tijden zijn zorgvol, mis schien meer dan ooit. Alle bron nen zijn uitgeput, niet alleen in den landbouw, maar op elk ge bied en egoïsme verteren de volkeren, zoodat de economische toestand hopeloos is. Maar is de crisis op maatschappelijk terrein erg, veel erger is nog de geestelijke crisis, waarin we le ven. Als deze gered was, dan was ook de economische nood gered. We hebben den strijd tegen den demon van het ongeloof en we moeten waakzaam zijn om dien vijand het hoofd te bieden. Qeeft bij uw nood, zei spr., niet te gauw de schuld aan an deren, maar vraagt u af: zijn we wel goede christenen Heb ben we ook in deze tijden nog het geloof, dat Qod ook nu nog zijn bijstand schenkt? Zoo ja, waarom dan in de put, waarom moedeloos? Is het dan niet noodzakelijk, dat we blij moedig voorwaarts gaan met het hoofd omhoog Qod zal ons niet verlaten, als wij Hem niet verliezen. Spr. denkt aan het Zeeuwsch devies Luctor et Emer- go. Luctor is de strijd, die er altijd zal blijven. Het emergo zal eerst komen, als ook voor den landbouw geldt „Mijn schild en mijn betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer, Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer". Maar ook op stoffelijk gebied is het plicht, dat we onze be langen verzorgen. In 't zweet des aanschijns moeten we werken en het past ons te zorgen voor het gezin, maar het past ook de Overheid, te zorgen dat ieder onderdaan op waardige wijze door het leven kan gaan. En vaak is er dan zeker aanleiding tot dank aan de Regeering voor allerlei bemoeiing Ook het Pro vinciaal bestuur denkt om de nooden der bewoners, maar kan niet meer doen, omdat men al aan het maximum der opcenten is. Spr. wilde echter mededee len, dat jl. Vrijdag besloten is om aan de Statenvergadering voor te stellen om voor 1 milli- oen garant te zijn voor aankoop der tarwe door de organisatie, opdat de boeren tijdig hun tarwe leveren en daarvoor de gelden kunnen ontvangen. Spr. eindigde met de beste wenschen voor den Bond en met de hoop op betere tijden wenschte hij den Zeeuwschen landbouw Qods zegen toe. Een ander punt, dat de be sprekingen spannend maakte, was de schadevergoeding voor bederf aan de gewassen door de gassen en dampen uit de phos- phaatfabriek te Sluiskil en men gaf zelfs in overweging om een vriendschappelijk bezoek aan die fabriek van de agenda af te voeren in het belang der omwo nende boeren. De Voorz. vond dit een moei lijk punt. Het speet hem zeer, dat er schade geleden wordt door die gassen, maar ander- zijdsch is ook waar, dat door die fabriek de ammonniak maar f 3.50 kost en dat zal wel den doorslag geven. Dhr. Dieleman zei dat het ook een principieele kwestie was, want door den burgemeester van Axel en dhr. Stevens is ver klaard, dat die schaderegeling uitsluitend over de commissie van de Z. L. M. loopt, dat zijn de heeren Stevens en Leenhouts. En waarom, zoo vroeg spr. moeten anderen nu dien langen en duren wettelijken weg volgen. Als die fabriek niet met den Chr. Bond wil onderhandelen is een bezoek niet gewenscht en zou dat in 't nadeel der vereen, zijn, want zei spr. de toestand is zeer gespannen. De Voorz. denkt dat een be zoek juist toenadering kan geven en zou een ruim standpunt in nemen. Velen zijn hierheen ge komen juist om die fabriek eens te zien. Dhr. Dieleman Daar is niets tegen, maai dan wil ik voorstellen, dat het Bestuur zich niet met den directeur inlaat. Sommige leden protesteeren hier tegen. Dhr. C. Wolfert van Terneuzen zei, dat men toch den invloed der gassen niet onderschatten moet, want de menschen moeten soms uit hun bed vanwege het vergif. Dhr. J. Bakker (Axel) kwam op tegen de houding van dhr. Die leman, daar de weg is naar Goes. En bij weigering is het tijd om verder te zien. Wat is in dezen door het bestuur gedaan De Voorz.Er is officieel niets van bekend. Dhr. Dieleman Het is genoeg bekend, maar zou het bestuur eens aan den Minister willen vragen, of dhr. Stevens door den Minister benoemd is om alleen voor de leden der Z. L. M. op te komen Dhr. Stevens protesteerde hier tegen, en zette uiteen, dat de familie Dieleman en Dekker de eersten waren, die over schade klaagden en toen heeft de Bur gemeester van Axel duidelijk ge zegd, waar ze wezen moesten. Omdat riu dhr. Dekker, lid was van de Z. L. M. is dat spoedig behandeld. Als dhr. Dieleman dien weg gevolgd had, was het ook anders geloopen, maar hij wilde niet. Toen is te Axel een vergadering gehouden van de belanghebbenden en is gevraagd of ze vertrouwen stelden in de commissie Leenhouts en Stevens. Het was toen alleen dhr. P. A P. Dieleman, zei spr., die dat ver trouwen niet had en voor zich zelf wenschte te werken. Hij moet dat weten, maar heeft daarom niet het recht iemand in naam en ambt te beschuldigen. De Voorz Als het persoonlijk is, kan het bestuur er niet in komen. Dhr. J. Bakker zei, dat dhr. Dieleman de eenige is, die pro testeert langs den langen, duren en wettelijken weg en hij wordt van 't kastje naar den muur ge stuurd. Spr. zou willen, dat het bestuur die zaak ter hand nam. De Voorz.Dat zal ook ge beuren, als men ons die schrif telijk kenbaar maakt. Voorts werd nog geklaagd over den postdienst en over het in houden van 30 ct. per 10 K.G. geleverde tarwe, waarop de voorz. antwoordde en de pauze begon. Er was intusschen een goed verzorgde en royale koffietafel gedekt, dien de gasten alle eer aandeden. Na de pauze trad de heer van den Heuvel op met een rede, die veel had van een verkiezings rede, welke in een preek ein digde. Toch was er alle aan dacht vcor, waar spr. den eco- nomischen toestand schetste en de middelen waarmede de Re geering den landbouw steunt. In de jaren '30 en '80 was er meer stoffelijke armoede tijdens de crisis, nu geestelijke armoede, wat eigenlijk erger is, al wordt het gevaar minder beseft. Dat niet alleen de landbouw getroffen wordt, blijkt daaruit, dat 89 var. de moderne beste ondernemingen van 5 tot 3'/g miljard gulden zijn verminderd, een verlies ge lijkstaand met de waarde van de oppervlakte van ons land, aan f 1750 per Heet. berekend. Het is dus geen onwil, als de over heid niet aan alle vragen kan voldoen. Trouwens die hulp acht spr. gevaarlijk. Het is je reinste staatssocialisme. De staat is geen firmant van het bedrijfsleven. Men moet maar niet voor steun alle principes overboord gooien. Alleen als voor een deel van ons land de ondergang dreigt, is hulp te verdedigen. Volgens spr. is bij de sociale wetgeving de fout gemaakt, dat het bedrijf de gevolgen ervan niet kan dragen, als niet in alle landen die wetten worden inge voerd. In den Volkenbond zijn de pogingen daartoe mislukt en nu zitten we met de concurrentie. Op verhooging van het meng percentage kon niet worden in gegaan. Bietensteun acht spr. ook niet practisch. Beter is z.i. een invoer verbod van suiker. De zuivelindustrie gaf f 100 000 loon aan f7000 arbeiders en dus is de melksteun wel het best van al geweest. Varkensteelt en tuin bouw volgen nog. Die maatre gelen zullen geen weelde bren gen, maar houden het bedrijfs leven gaande, dat echter tot lager niveau moet afdalen. Ten opzichte van de soc. wetten wees spr. op 25 jaren strijd tegen het staats pensioen van het liberalisme Evengoed als we voor een paard zorgen, hebben we te zorgen voor de arbeiders. De soc. lasten kosten den landbouw f 10 millioen per jaar, terwijl ze f 150 millioen steun ontvangen. Spr. waar schuwde tegen de demagogie van degenen die voor staatspen sioen ijveren en spoorde aan om de chr. organisatie's te steunen, De klassenstrijd vergiftigt de groote groepen tot klassenhaat Ook laakte spr. de wijziging der huwelijkswetten en het commu nisme. De mist waarin we leven is veel erger dan de duisternis, juist in tegenspoed moet de kracht van het geloof blijken. Over enkele punten werd nog debat gevoerd of inlichting ge vraagd. Dhr. J. den Hamer Sr. (Axel) vond het inconsequent, dat de belasting op een deel van hit volk en niet op de gemeenschap drukt. Dhr. M. de Putter verwachtte rrjinder steun voor de tarwe bij meerderen verbouw, misschien gemiddeld f8 65. Dhr. van den Heuvel verwachtte gem. f 12. De Voorz. maakte een eind aan de discussie's en noodigde ds. E. Raams, Herv. pred. te Hoek om een passend woord te spreken. Ds. Raams voldeed hieraan gaarne, omdat naast de materieele dingen toch voor allen de geestelijke belangen de voor naamste zijn. Spr. vervolgde zijn rede naar aanleiding van Handelingen 7 54 en 55. Restte nog de motie van West Z.-Vlaanderen. Desgevraagd deel de de afgevaardigde mede, dat men die onverkort handhaafde Met zitten en opstaan werd ze met kleine meerderheid ver worpen. Alsnu volgden de gebruikelijke woorden van dank door den voorzitter en den gastheer, de heer Joh. de Feijter, die inzon derheid de commissie dankte, ook waar hij zich voor het chr. principe verklaarde. Ds. Raams sloot met dank gebed. Als laatste punt stond op het programma een rijtoer en alzoo stonden de auto's klaar om in te stappen voor een bezoek aan de ammoniakfabriek te Sluiskil. We gens gevorderden tijd werd de rit zeer bekort en had de bezich tiging der fabriek onder leiding van den Directeur den heer Ca- sales en een tweetal ingenieurs in vogelvlucht plaats, opdat men tijdig de prov. booten voor de overtocht zou bereiken. Voor zoover men meer tijd had, werd ook nog een ritje door de lan douwen van Oost Z -Vlaanderen gemaakt, waartoe ook het prach tige weer alle aanleiding gaf. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Millioenen te kort en toch een 3e kruiser. Naar van off ciëele zijde ge meld wordt, zal voor 1933 op de Rjjksbegrooting voor de gewone uitgaven moeten gerekend wor den met een tekort van ruim 100 millioen gulden. Als pendant van dit bericht komt de mededeeling, dat deze week de Regeeriog aau da 2e Kamer voorstelt om een 3^ krui ser te bouwen voor Indië. We zij benieuwd, hoe de Re geering werkelijk die beide me dedeelingen in ernst als noodza kelijke feiten met elkaar in ver band zal brengen. Ia de gegevenomstandigheden zouden we den bouw van den derden kruiser weinig minder daa onverantwoordelijk vinden. De fiaancieele en economische nood stijgt met den dag. Het dreigt een ontreddering te wor den. En dan bedenke men, dat Iodië er nog veel erger aan toe is dan Nederland. Zal men daa, in deze omstan digheden, den nieuwen kruiser op stapel gaan zetten Zal men Indië en Nederland voor- een dergelijke millioenen- uitgaaf plaatsen, die, al over schrijdt ze een zeker jaarlijksch gemiddelde Diet, bezuinigd zou kunnen worden Men kome niet met praatjes van werkverschaffing. Als men veel geld wil uitgeven voor dat doel, dan is er wel nuttiger ar beid te vinden. Ook beroepe men zich niet op het staatsbelang. Deze kruiser-bouw zal jaren duren Indië zal er niets minder veilig om zyu, als het schip wat later gereed Komt. Uitstel ljjkt ons volstrekt noodzakelijk. AXEL, 17 Juni 1982. Gisteravond werd ten aanhoore van een belangstellend publiek op de kiosk alhier de reeks der zo- merconcerten ingeluid. Concor dia gaf onder leiding van den heer Blansaart eenige nummers ten gehoore, die blijkbaar goed in den smaak vielen. We hopen maar, dat er nog vele concerten volgen, al was het maar ten bewijze, dat het weer van nu de eerstvolgende maanden tot een ouderwetschen zomer kun nen stempelen. Alweer per auto. We herinneren ons den wensch, die het vorige jaar werd uitge sproken door vele oudjes, dat ze zoo'n ritje nóg wel eens mochten meemaken. Ja inderdaad, de perzik smaakte naar meer. En dat gold ook degenen, die de oudjes in staat stelden om dat ritje te maken, want, niet waar, het is een verheven oogenblik van zelfvoldoening, als we wel doen en zien, hoe dan genoten wordl, zonder dat degene, die ontvangt, weet wie de gever is en daarom het oog omhoog slaat, evenals wij die ook van daaruit tot geven in staat gesteld worden. Maar terzake. De wensch van het autoritje is weer tot uiting gekomen en het hoofd onzer ge meente heeft al bij voorbaat er zich voorgespannen en tegen hedenavond een vergade ring uitgeschreven om met eenige stadgenooten een en ander uit te werken. We vernemen, dat het plan be staat om door middel van een speldjes-collecte alles kost een dubbeltje de gelden te verzamelen voor de onvermijde lijke kosten, die aan de auto tocht en een eenvoudige tractatie zijn verbonden. Onnoodig zal het wel zijn de geroodigden verder aan te sporen om de vergadering bij te wonen en van hun wil tot medewerking te getuigen. Tentoonstelling. Woensdag werd door de win- keliersvereeniging alhier vergade ring gehouden onder voorzitter schap van dhr. J. Peeters. Aan gaande de gehouden winkelweken werd medegedeeld, dat deze goen geslaagd waren voorzoover betreft de finantieele uitkomsten van de vereeniging. Er was een goed slot van f 82 De deelnemers den klaagden echter over het re sultaat. Velen hadden nog bonnen over, wijl zelfs de clientèle er vaak niet op gesteld bleek. Men is blijkbaar de bonnen zat. Een beter idee was het voorstel van een der bestuursleden, om te trach ten in Augustus tentoonstelling te houden!; als reclame was daarvoor beschikbaar een Philispwagen met microfoon enz. Een commissie werd benoemd om met het bestuur die zaak ter hand te nemen. Getracht zal o.m. worden om de openbare school te krijgen. Ook is besloten om met het najaar te beginnen, 2 maal per aar vendu's te houden van on verkochte winkelwaren. Het uitgeven van een eigen advertentieblad weid voorloopig uitgesteld, daar er nog niet vol doende animo voor was. Tenslotte werd nog besloten om statuten en reglement te her zien om het mogelijk te maken, dat kasgeld boven f50 bedra gende door den penningmeester op de Rijkspostspaarbank wordt gebracht. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest I helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten be hoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Dro- gisten, Ds. L- de Bruijne, Geref. aredikant te Zwolle herdacht gis teren zijn 25-jarig ambtsjubileum. Ds. de Bruijne stond van 1915 tot 1922 te Zaamslag en werkte tijdens de mobilisatie veel onder de militairen te Nieuw-Namen, Hulst en Kloosterzande. Te Zaamslag is in de va cature van den heer H. J van den Ouden, aan wien eervol ont slag Is verleend als ontvanger griffier van de Groote Huissen- polder benoemd de heer C. A, de Kraker Jr., aldaar.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2