MIJNHARDT'S KINDERZALF geneest het huidje ¥anllw kindje Binnenland. Doos 25, Tube 40 ct. Bq Uw Drogist Landbouw. Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Dc VOORZ. zegt dat ook hij nog iets in besloten zitting wenscht te bespreken. k. Dhr. D1ELEMAN zou vooral in verband met het nazien der stukken voortaan gaarne op Dins dag vergaderen. Als we de agenda met preadvies dan Vrij dags krijgen, is dat gemakkelijk. De VOORZ. zegt dat dit ook de gewoonte is, maar omdat het nu a.s. Dinsdag niet kon, is deze vergadering vervroegd. 1. Dhr. D1ELEMAN wijst nog eens op de gevaarlijke bocht op Schapenbout, die wel iets, maar niet voldoende is verbeterd. De VOORZ. meent, dat het flink verbeterd is, al was hij liever nog verder gegaan. Maar de menschen vragen daar f240 en als zij nu zelve of de polder ook eens iets deden, zou dat kunnen. Er wordt nu antwoord verwacht van Coegorspolder. Maar de menschen vragen nog al veel. Dhr. DIELEMAN: Niet zoo veel als in Axel. m. Dhr. 't GILDE doet namens zijn fractie het volgende voorstel Ondergeteekenden, van mee ning, dat de tijd gekomen is op krachtige wijze te bezuinigen waar zulks mogelijk is gelet op Prov. blad no 53 van 6 Mei 1932 van Ged. St. van Zeeland waarbij is vastgesteld een tijde lijke korting op de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in Zeeland betreurende dat Ged. St. op het gebied van de bezuiniging geen verder strekkende voorstel len hebben gedaan, zulks met het oog op den sterk verlaagden levensstandaard overwegende, dat men ten op zichte van de lagere ambtenaren uit een billijkheidsoogpunt thans moeilijk een verder strekkend voorstel kan doen, dan hetgeen Ged. St. ten opzichte van boven genoemde ambtenaren doen stellen den raad voor een korting toe te passen van 3 procent op salarissen van f 600 tot en met f 2000 een korting toe te passen van 5 procent op salarissen van boven de f2000; geen korting toe te passen op het salaris van den eersten amb tenaar ter secretarie, dat onlangs is verlaagd van f 2200 tot f 2000 geen korting toe te passen op salarissen van f 600. n. Dhr. 't GILDE ondersteunt voorts het verzoek van dhr. De Ruijter aangaande afschriften van de stukken en wenscht ook een meer uitvoerig preadvies. Wat we krijgen is maar pover en er is nu zeker personeel genoeg. Ook is hij het eens met dhr. Dieleman aangaande het verga deren op Dinsdag en de bocht op Schapenbout. Hij zou daarin geen schriel standpunt innemen ten opzichte van het bestaande gevaar. De VOORZ. zegt dat van een en ander nota zal genomen wor den en sluit de openbare zitting. Na de besloten zitting wordt deze heropend voor de officiëele sluiting. Hofberichten Uit Helsingfors wordt aan de Weser Zeitung gemeld, dat de Koningin van Nederland dezen zomer een bezoek aan Finland zal brengen. Prinses Juliana gaat in het be gin van de volgende week voor eenige dagen naar Duitschland, tot het brengen van een familie bezoek. Prinses Juliana is gistermiddag tegenwoordig geweest in de ver gadering van het bestuur van het plaatselijk crisis-comité te Apel doorn. H. K. H. werd in de ves tibule van het gemeentehuis ont vangen door den burgemeester, mr. W, Roosmale Nepven, en mevrouw Marcus-Nijland. Met belangstelling informeerde de Prinses naar de werkzaamheden van het comité. Mr. Th. Heemskerk, f Stilstand is achteruitgang, zoo dachten we toen we enkele keeren lazenin de toestand is geen verandering. En het is ge bleken, dat er wèl verandering, helaas vermindering was. En zoo is Zondagmiddag te half twee in den ouderdom van 79 jaren in het Diaconessenhuis te Utrecht overleden, mr. Th. Heemskerk, minister van Staat, oud-minister van Justitie. Mr. Th. Heemskerk was ge boren 20 Juli 1852, en studeerde te Leiden van 1870—1876. Hij was advocaat te Amsterdam van 1876—1901, lid van Prov. Staten van N. Holland van 1883—1908, en wethouder van Amsterdam van 1901 1908. Voort minister van Binnenlandsche Zaken van 1908 1913, van den Raad van State van 1913—1918, en minister van Justitie in het eerste ministerie Ruys de Beerenbrouck. De overledene was minister van Staat en commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. We zouden kunnen zeggen, dat Nederland niet alleen veel kapitaal aan geld, maar ook aan intellectueele waarde verliest. En dit juist in tijden, dat we die dubbel noodig hebben. Het stoffelijk overschot van mr. Heemskerk zal Donderdag a.s. op de algemeene begraaf plaats te Den Haag ter aarde worden besteld. Crlsiscomité uit dc Zneuwsche Landbouworganisaties. Men schrijft ons Nu de crisispachtwet in de Ferste Kamer is aangenomen, meenen wij goed te doen om belanghebbenden te wijzen op de hoofdbepalingen dezer wet. De crisispachtwet geldt voor pachtovereenkomsten, die aange gaan zijn voor 1 Januari 1932 en is van toepassing op alle ter mijnen van pachtprijzen vervallen na 12 Februari 1932, ook indien deze reeds mochten zijn betaald. Als algemeene regel geldt, dat een pachter, die van oordeel is, dat van hem in verband met de heerschende buitengewone tijds omstandigheden niet in redelijk heid kan worden gevorderd, den bedongen pachtprijs te voldoen, telkens uiterlijk binnen 14 dagen na het vervallen van elke termijn zich bij verzoekschrift kan wen den tot een kantonrechter, bin nen wiens kanton het gepachte of grootste deel daarvan gelegen is, teneinde geheele of gedeelte lijke ontheffing van de betaling te bekomen. Zoolang op een tijdig inge diend verzoekschrift niet is be slist wordt de verplichting tot betaling van den pachttermijn opgeschort. Zoo spoedig de wet in werking treedt, kan echter binnen een maand voor de termijnen, die tusschen 12 Februari jl. en den dag der inwerkingtreding zijn vervallen nog een verzoekschrift worden ingediend. Men lette dus op den dag van inwerkingtreding Bij het opmaken van verzoek schriften zullen de secretariaten der landbouworganisaties wel van voorlichting willen dienen. Hoe is nu de werking der wet Is een verzoekschrift bij den kantonrechter ingekomen, dan worden verpachter en pachter zoo spoedig mogelijk opgeroepen en zal getracht worden een voor beiden aannemelijke regeling te bewerkstelligen. Daarbij kan de kantonrechter zoodanige personen oproepen, wier verhoor hij dien stig acht. Komt een regeling niet tot stand, dan worden de pachter en verpachter opgeroepen ter zitting van de kamer voor crisispacht zaken. Deze bestaat uit den kantonrechter als voorzitter en twee niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, die des kundig zijn ten aanzien van de van de verhoudingen op land bouwgebied, die door den Mi nister worden benoemd, gehoord Gedeputeerde Staten. De kamer voor crisispachtza ken behandelt en beslist zoo spoedig mogelijk en geeft een met redenen omkleede beslissing. Bij deze beslissing omtrent geheele of gedeeltelijke onthef fing van de verplichting tot be taling wordt gelet op de uit komsten van vroegere jaren ge durende welke het gepachte door denzelfden pachter van denzelfden verpachter was gepacht. Ook de kamer voor crisis pachtzaken is bevoegd zoodanige personen op te roepen als getui gen of deskundigen ter harer voorlichting indien zij dit noodig acht. De personen zijn verplicht te verschijnen en de gevorderde voorlichting te verkenen. Aan belanghebbenden worden geen kosten in rekening gebracht. Wanneer de kamer voor crisis pachtzaken beslist dat een reeds betaalde termijn behoort te wor den verminderd, bepaalt zij tevens den dag voor we'ken het teveel betaalde moet worden terugge geven. Tot zoover de wet. Nog kan worden opgemerkt dat de pach ters zich desgewenscht kunnen doen bijstaan. Hoewel de pacht- verhoudingen in Zeeland in het algemeen niet te wenschen over laten en het overleg tusschen pachters en verpachters in vele gevallen heeft geleid tot pacht- vermindering, zijn er nog meer dere gevallen waar dit niet het geval is en waar dus blijkbaar alleen de crisispachtwet een be vredigende oplossing kan bren gen om de financieele ondergang van den pachter te voorkomen. AXEL, 14 Juni 1932. Zaterdag werd alhier door het Comité Axel—Kijkuit, aanbe steed de levering van plm. 40000 K.G. zwavelzure-amoniak 207i Pct- Ingeschreven werd als volgt C. de Potter, St. Jansteen, f 4,27 Fa. Boogaart, Middelburg, f 4,25 Fa. Kooman, Dirksland, f 3,92 M. van der Gouwe, Ter Neuzen, f3,91 J. F. de Moor-Vlaeminck, Hulst, f3,77. Vrijdagavond hield de voet balvereniging alhier hare jaar vergadering op de bovenzaal van mej. Gilijamse. De secretaris wees er in zijn jaarverslag op, dat het 21e ver- eenigingsjaar bevredigend mag worden genoemd. De competitie 3eklas K. N V. B. was voor het eerste elftal van Axel zeer spannend en met slechts 1 punt verschil moest men de eerste plaats aan Huist laten. Het 2e elftal stelde op eigen terrein teleur, doch de uitwedstrijden waren beter, ter wijl het 3e met afwisselend suc ces speelde. In totaal zijn 87 wedstrijden gespeeld. Twee maal werden spelers van „Axel" gekozen in een vertegen woordigend elftal. Het aantal donateurs steeg van 89 tot 122; het aantal leden is thans 62 be nevens een juniorafdeeling van 35 leden. Woorden van warmen dank werden gebracht aan die genen die meewerkten aan de totstandkoming van het kleedlo kaal op het terrein, waaraan de leden belangeloos hun medewer king verleenden. Daar de uitslagen van de laatste wedstrijden en het ver toonde spel beneden pijl bleef, zullen met het oog op de a.s. competitie, de leden hard moeten werken, om hun figuur te redden. Volgens het financieel verslag was ontvangen f 1524,84 en uit gegeven f 1193,79. De aftredende bestuursleden J. D. Freekenhorst en A, Koek koek werden herkozen evenals de 11-tal commissie, bestaande uit de heeren J. de Smidt, A. van Hoeve en L. van den Berge. Zaamslag. Zaterdag j 1. werd alhier een vergadering gehouden vanwege de gezamenlijke Chr. Zangver- eenigingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren Ó.D. Gezien het succes van den eersten Zangersdag in 1931, werd besloten ook dezen zomer opnieuw een Zangersdag te organiseeren, waarvoor reeds de medewerking werd toegezegd door de volgende vereenigingen „De Heere is onze banier" Zaamslag-Veer, „Crescendo" Sas van Gent, „Asaf" Axel, „Excel sior" Terneuzen, „Zingt den Heere een nieuw lied" Zaamslag, „De Lofstem" Kloosterzande en Asaf's Kinderkoor te Axel. Ver der zuller. nog tot deelname worden uitgenoodigd de Chr. Zangvereenigingen uit het 4e district, n.l. Oostburg, Groede en Breskens. Bovendien zal ter opluistering medewerken de Chr. Harmonie „Hosanna" te Axel, welke des avonds nog een slotconcert zal geven op het feestterrein. De Zangersdag zal vermoede lijk worden gehouden eind Juli te Zaamslag op het bij uitstek gunstig gelegen terrein van den Heer F. C. Wisse aldaar. Een regelingscommissie be staande uit de Heeren F. C. Wisse, Zaamslag, Voorzitter, M. de Zeeuw, Sas van Gent, Pen ningmeester en D. J. Marijs, Axel, Secretaris zal zich belasten met de verdere uitvoering der plannen. Bij ontgravingswerken aan de oude ovens van de Cokesfa- briek te Sluiskil stuitte men op een oude bom, vermoedelijk uit den oorlogstijd afkomstig. Door de marechaussée is het projectiel weggehaald, opdat het onder toe zicht vernietigd zal kunnen wor den. Door den gemeenteraad van Sas van Gent is o.m besloten aan de Dresseervereen. „Zeeuwsch- Vlaanderen" een subsidie te ver- leenen van f 10 voor het africhten van politiehonden. Het verzoekschrift van het Dag. Bestuur der Z. L. M. in dezen samenwerkend met den N. C. B. (Kath. Boerenbond), om te be sluiten tot oprichting en instand houding van een cursus in land- bouwhuishoudkunde gedurende het jaar 1932/33 werd van de hand gewezen. Jiederl. Jongeling» Verbond. Begunstigd dooj stralend zo merweer werd door den Ring Jonge Kracht van Knapenvereeni- gingen van het N. J. V. in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Zaterdag j 1. te Hoek de zevenden Zomer- jongensdag gehouden. Er was weer veel belangstelling. Alle K. V. van dit gewest waren vertegenwoordigd, zoodat er 105 jongens waren ingeschreven, met de verschillende leiders. Tegen 2 uur werd verzameld op het schoolplein, waarna voor afgegaan door het muziekgezel schap van Hoek, dat medewerking verleende, naar de weide werd gemarcheerd. De samenkomst werd. geopend door den voorzitter, Dr. Cazemier van Ter Neuzen, die er op wees, dat naast ernst er ook in onze arbeid de gepaste vroolijkheid is. Terwijl de muziek vroolijke marschen speelde, had onder veel belangstelling een voetbalwed strijd plaats. De afdeeling Hoek wist de verzilverde medaille tot de hare te maken. Daarna werd een aanvang gemaakt met de overige wedstrijden, als hardloo- pen, hoogspringen en hindernis- loopen. Voor elke wedstrijd waren 3 prijzen. Het was een genot al die actie gade te slaan. Tijdens de pauze, waarin de jongens werden getracteerd en de boterhammen werden veror berd sprak Ds. Van Oeveren van Axel een kort woord over het Bijbelwoord Eén is uw Meester. Alvorens de wedstrijden ver volgd werden, werd een optocht gevormd en ging het weer met de muziek voorop door Hoek. ^et was een fleurig gezicht deze stoet met vele jongens in sport- costuum en vroolijk wapperende vlaggen, voorbij te zien trekken. Onder veel belangstelling van Hoek's bevolking werd deze wan deling tot een goedeindegebracht. Na afwerking der wedstrijden werden de prijzen uitgedeeld en sprak Ds. Raams van Hoek het slotwoord uitgaande van den terugkeer van den verloren zoon tot zijn vader. Allen die hebben medegewerkt werd hartelijk dank gezegd en den heer Dieleman werd een drie werf hoera gebracht voor het af staan van zijn weide. Om 7 uur werd deze goed geslaagde dag met dankgebed gesloten en in opgewekte stemming werd de thuisreis aanvaard. De ontwatering van O. Zeeuwsch Vlaanderen De heer G. Goossens, lid van de Prov. Staten van Zeeland te Sas van Gent, stelde aan Ged. Staten de navolgende schriftelijke vragen 1. Zijn Ged. Staten bereid mededeelinger. te doen omtrent den gang en stand van zaken betreffende de plannen tot afwa tering van een groot deel van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 2. Is het Ged. Staten bekend, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een actie gaande is ter propageering van de Rijn-Schelde-kanaalplan- nen (het z.g. kanaalplan Konijnen burg) en dat daartoe reeds een Commissie van Actie is ingesteld 3. Hebben Ged. Staten reeds in overweging genomen of er wellicht aanleiding kan bestaan om de plannen van afwatering, bedoeld in vraag 1, te verbinden aan de kanaalplannen, bedoeld in vraag 2 Zoo ja, zijn Ged. Staten dan bereid die overwegingen kenbaar te maken Zqo neen, willen Ged. Staten dan alsnog de mogelijkheid tot combinatie dier plannen onder de aandacht nemen 4. Zijn Ged. Staten genegen in 't algemeen hun standpunt te doen kennen ten aanzien van de kanaalplannen bedoeld in vraag2? Aan de R.K. kweekschool voor meisjes te Dongen slaagden voor het eindexamen de dames E. Maes te Hoofdplaat enJ.Fer- mont te Boschkapelle. Eindexamen Rijkskweekschool te Oostbnrg. Voor het eindexamen der rijks kweekschool voor onderwijzers (essen) te Oostburg zijn geslaagd de dames N. S. Risseeuw en S. E Risseeuw, beiden te Oostburg en de heeren P. J. van den Ameele te Hoofdplaat, P. J. G. A. Breur te Dordrecht, A. Lu- teijn te Sluis, J. C. Meeuse te Waterlandkerkje, J. F. de Pauw te Breskens, M. A. van Strien te Groede, P. I. Verhage te Zuid- zande en J. P. J. Wage te Sluis. Posterqen. Met ingang van 20 Juni a.s. worden de uren van openstelling voor den post- en telegraafdienst van onderstaande kantoren en stations gewijzigd en bepaald als volgt: Koewacht: 8 30—11 14—15; 17.30-19. Clinge en Graauw8 30—11; 14-15; 17.30-19. Grauw (telefoon)8 3012.30 14-16.30; 17.30-19. Kloosterzande, Nieuw Namen en Stoppeldijk: 8 30—11 14—15 17.30-19. Kloosterzande (tel.): 8—16.30; 17.30-20. Stoppeldijk (tel) 8 30 12 30 14-16.30; 17.30-19. Hoek, Walsoorden, Westdorpe en Zaamslag: 8.30 11 14—15 1730-19. Walsoorden (telefoon): 8—12; 14-17; 17.30-19 30. Philippine! 8 30—11 i 14 15| 1? 30—19 jrivn'in i inMi i i

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2