Waar in de laatste vergadering de steunverleening en werkverschaffing in het geding is gebracht meenen B. en W. hier het geschiktste moment te vinden om een juist overzicht van de raming en werkelijke uitgaven te ge ven, daarbij noemende het bedrag.dat uit de post „onvoorziene uitgaven" voor verhooging van die posten aan wezig is De post Werkverschaffing aan werkloozen" is met tusschentijdsche verhoogingen geraamd op f 7000, waar van uitbetaald f 6933,15. De post „Steun aan werkloozen" is met tusscfientijdsche verhoogiagen geraamd op f 10,750. Waarvan uitbe taald f8748,11. Op de post „Subsidie indearbeids- loonen van tewerkgestelde werkloozen in de vlasbewerking is uttbetaald f 1036,95, wtlke post nog gedekt moet worden. Voor deze laatste post verleent het Rijk geen subsidie, omdat het boken onder landarbeid wordt gerekend. Deze post moet gedekt worden uit de post „Onvoorziene Uitgaven", die na vermindering van de post vlasbe werking en genomen raadsbesluit met finantieele {strekking f2200 bedraagt, Rtkent men dit bedrag voor mindere opb engst Gemeentefondsbelasting,dan is de post „Onvoorzien" geheel uitge put en zijn geen gelden aanwezig om de zorg voor de werkloozen gedurende het overige deel van hel jaar op ons te nemen. Gezien de cijfers en de overige posten van de begrooting 1932, die geen noemenswaardige vermindering toelaten, stellen wQ U daarom met ernst voor, onze eerst gedane voor stellen alsnog aan te nemen- Zooals in de zitting van 3 Mei j.l. is medegedeeld, zou de opbretgst van de verhooging van 70 op 80 opcenten plm. f2000 bedragen en het rangschik ken van de gemeente in de tweede klasse, een meerdere opbrengst geven van: 1534 aanslagen gemiddeld k f4 is f6300. De VOORZ. voegt eraan toe, dat als men zegt, dat nu de werk- loozensteun in 't geding wordt gebracht en de vorige zitting niet, dan komt dat omdat het toen ging om het evenwicht in de begroo ting te houden. Ged. St. hebben 2 opmerkingen, le dat het batig saldo van 1930 ad f 25000 in deze begrooting geheel wordt verwerkt en 2e dat de opbrengst van de fondsbelasting f 2800 te hoog is geraamd Nu hebben we een post van f4000 voor onvoorziene uitgaven, doch daarvan is ai f 1000 uitge geven, zoodat er nog f3000 over blijven, die we voor werkloozen- steun zouden kunnen gebruiken. We krijgen dan van het Rijk ook nog f3000, is totaal f6000, als achterdeurtje. Maar daar de Raad in de vorige verg. belastingver- hooging afstemde, moeten we nu die f 3000 (onvoorzien) gebruiken, om de f 2800 te dekken. Maar dan is de kas ook uitgeput er. kunnen we niets meer uitkeeren voor de werkeloosheid, Om dus te kun nen uitkeeren, moet de post van f 2800 op andere wijze gedekt worden, anders klopt de begroo ting niet en spr. meent dat de Raad verplicht is in de le plaats te zorgen, dat de begrooting'klop- pend is. En dat kunnen we nu bereiken door een verhoong der fondsbelasting van 70 op 80 pet., en in de 2e plaats door de ge meente in de 2e klasse te brengen. Hierdoor krijgen we f 8000 meer. Bovendien zijn die f2800 reeds gedeeltelijk "erwerkt in posten, waaraan de Raad zijn goedkeuring hechtte en is men dus ook voor de gevolgen verantwoordelijk. Dhr. OGGEL zegt, dat hij met dit voorstel niet meeging, omdat de tijden te drukkend zijn voor belastingverhooging, wat ook wel blijkt uit de groote meerderheid van den Raad, die de vorige keer het voorstel afstemde. De VOORZ Dat de Raad in de vorige zitting niet met het voorstel meeging, is m. i. geen motief, om de begrooting niet sluitend te maken. De gemeente raad heeft te zorgen dat er even wicht is en als er dat niet is, dient er een 'krachtiger bestuur te zijn, dat daarvoor zorgtvan daar onze voorstellen tot belas tingverhooging. Dhr. OGGELEr is even wicht, maar Ged. St. zijn alleen van meening, dat er een groot overschot moet blijven. De VOORZ.Dat ziet u ver keerd in. Ik wil het nog eens duidelijk stellen. Er is een post van f2800 niet gedekt. En als we daarvoor geen inkomsten krijgen, moeten we de werkloo- zensteun stop zetten, want binnen 1 of 2 maanden is daar geen geld meer voor. En als nu die men- schen om steun vragen, kunnen we toch niet zeggenhet geld is op. Als dus de belasting niet verhoogd wordt, zullen we moe ten leenen en een leening op langen termijn zullen Ged. St. niet goedkeuren. We krijgen dan aflos in 1933, zoodat we dan enorme verhooging van uitgaven hebben. We moeten rekenen, dat er dan geen f 2400 overschot is en dan nog aflos bovendien. Als men dan tegen belastingver hooging is, is dat struisvogel politiek, want dat kan niet uit blijven. Dhr. VAN BENDEGEM zegt, dat het hem diep heeft getroffen, dat Ged. St. zoo vrij zijn, om nogmaals een voorstel, dat de vorige raadsvergadering met 2 tegen 10 stemmen verworpen is, aan den Raad op te dringen. Ik kan me eigenlijk niet voorstellen zegt spr., welk een idee die heeren daar in Middelburg zich vaa de Axelsche raadsleden vormen. Of donken die daar soms, dat de raadsleden in Axel zulk een draaiers zijn, dat ze datgene waar ze de eene raad» vergadering tegen stemmen, een daarop volgende raadsvergade ring weer wel voor zullen stem men. En in de tweede plaats heb ik het diep betreurd, dat het wel lijkt of B. en W. alle voorstellen, die tot bezuiniging strekken op de lange baan willen schuiven. Want als men b.v. nagaat, dat door mjj in April 1.1. twee voorstellen voor bezuini ging zijn ingediend, die ook he den nog niet op de agenda stonden voor behandeling, dan vindt ik de houding van B. en W. diep treurig. En, Voorzitter, het blykt nog des te meer wel hieruit dat het ep de lange baan geschoven wordt, omdat pas 15 dagen na een raadsvergadering, dus 18 Mei 1.1. een vergadering van het georganiseerd overleg wordt uit geschreven, om dan pas, zegge pas 30 Mei voor de eerste maal in het Georganiseerd Ove leg te vergaderen. En dan is het nog niet een behandelen van zake lijke punten, maar nog maar een installeeren en een regle ment van orde vast te stelle». Neen, Voorzitter, het ligt er dik op, dat dit geen medewerken is van B. en W. om den weg van bezuiniging op te gaan. En, Voorzitter, nu kunt U wel af komen dragen met ditwij kon den van het Georganiseerd Overleg niet eerder vergaderen, maar dan zeg ik waar het er om gaat om de steunbedragen te verminderen en te herzien, kan er wél 2 maal vergaderd worden, in een tusBchentjjd van 4 dagen De VOORZ En dan komt u nog niet ter vergadering. De heer VAN BENDEGEM: Dus hier komt hst weer naar voren, dat het principe dat maar al teveel door provincie en re geering wordt uitgevoerd, van eerst de lage dupeeren, zonder dat men over de hooge salaris sen durft te spreken, ook hier al tot B. en W. is doorgedrongen Want waarom wel met een tu8schentüd van 4 dagen verga deren voor herziening van steun bedragen, terwijl de vergadering waar over salarisvei mindering, eet. gehandeld moet worden, maar steeds met weken wordt gerekt Want, Voorzitter, het komt mij voor, wanneer B enW hierin hadden willen meewerken om mijne voorstellen zoo vlug mogeljjk te behandelen, dat alles op dit oogenblik al meer dan voor elkaar zou geweest zijn. Maar neen, het is maar steeds een commissie vormen, en praten, precies gelijk bij de regeering, maar tot zsken doen komt het niet. En, Voorzitter, betreffende de belastingverhooging heb ik de vorige vergadering al gezegd en zeg ik nogmaals, dat dit allen dupeert, met in hoogste mate de arbeiders, die per slot van reke ning, van hun weinige inkomen nog meer moeten gaan betalen. En dan zeg ik dit, men kanbv. beter van f 2000 800 gulden mis sen, dan vao/ 700 5 gulden. Want de een geeft van overvloed, ter wijl de ander van tekort geeft. En, Voorzitter, waar het hier gaat om 2800 die hier in de gemeente gedekt moeten worden zeg ik gerust, wanneer Gedep. St. ons voorstel hadden goedge keurd, om de salarissen van bur gemeester en secretaris en eut- vanger 25 pet te verminderen, dan waren wij op het oogenblik al ver met onze 2800 gered. Maar ze zijn daar in Middel burg met blindheid geslagen en ze willen absoluut geen open oog hebben voor de werkelijkhair J Eo, Voorzitter, waar bier mo menteel de steun door B, en W. in het gedrang gebracht wordt, om mogelijk voor hunne voor stellen nog een zieltje te winnen om voor belastingverhooging te stemmen, wil ik meedeelen, dat dit diep betreurenswaardig is, omdat de vorige raadsvergadering door den Voorzitter op vragen van den heer C. Hamelink of het hier voor steon gold, nog geant woord is, dat het met de steun nog wel zou afioopen. En nu na 3 weken zou het weer geheel anders zjjn. NecD, Voorzitter, hier wordt volgens mij niet genoeg met open vizier gestreden. En ik zal absoluut tegen belasting verhooging stemmen en hoop dit ook van alle raadsleden. Omdat de gemeenten en de provinciën en het rjjk, maar eerst moeten leeren bezuinigen, op dien weg, waar het behoort, alvorens zij met belastingverhoogingen voor den dag komen. Volgens mjj wordt een ieder die een vrij be drijf heeft te besturen, al genoeg gedupeerd. De VOORZ. zegt, dat hierop veel te zeggen zou zijn. U hebt wel eenige verwijtingen naar B. en W. geslingerd, maar als er vergadering is van de comm. van georganiseerd overleg, dan is het dhr. Van Bendegem, die zwijgt in alle talen. Als wij zaken op de lange baan schui ven, kan de Raad dat zeggen en dan moeten er feiten genoemd worden, maar dat gebeurt niet. En wat betreft de steun, heb ik gezegd, dat die nog wel een poosje kon duren, zeker en dat handhaaf ik nog, daar neem ik geen woord van terug, in verband met hetgeen ik zooeven daar over zeide. Maar dhr, van Ben degem praat in de ruimte. Dhr. VAN BENDEGEM Neen, neen, ik heb feiten genoemd. De VOORZ.Mag ik eerst even uitspreken Dhr. VAN BENDEGEM: U moet niet zeggen, dat ik in de ruimte praat, dat 's geen waar voorzitter De VOORZ.Dan zwijg ik. Dan ga ik er verder niet op in. Dhr. HAMELINK zegt ook niet sympathiek iegenover dit voor stel te staan. Wel is hij bereid voor de 80 opcenten te stemmen, maar ten opzichte van de 2e klasse is 't wat anders. Dat zou ernstige gevolgen hebben en is van veel verdere strekking. De argumenten, die Ged. St. hebben, dat de financieele toestand onzer gemeente dat vergt, zijn geen argumenten en dhr. van Bende gem heeft het reeds gevraagd wat denken ze van ons. Maar ik vraag aan Ged.Hoe wil u ons voorlichten? Meenen ze dat we niet beter wenschen .inge licht te worden. Het is geen advies maar een dictaat. En dan stelt de Voorz. het voor, alsof er voor de werkloozen geen geld voor steun zou zijn. Spr. zal de eerste zijn, die helpt als het voor steun is 1 Maar, zoo vraagt spr., zijn de genoemde bedragen voor werk- loozensteun en werkverschaffing bedragen van de gemeente, of krijgen we daar nog toeslag op van 't Rijk De VOORZ. 50 procent. Dhr. HAMELINKDan is er dus uitgegeven f17.496 22. En zoo ook is het voor de werkver schaffing. Nu is het de vraag: zullen we het saldo opmaken of bewaren voor 1933. Maar dan is 'took niet juist, dat het voor de steun zou zijn, als we de be lasting verhoogen, maar om Ged. St, hun zin te geven, en hun financiële politiek te volgen, De Voorz. zegt wel, dat we na 1 of 2 maanden geen geld meer zou den hebben voor steun, maar we hebben toch nog het overschot van f24000? De VOORZ.Dat is niet juist, want die zijn reeds onder de andere posten verwerkt en ook tenvolle in de ontvangsten opge nomen. Als we in de 2e klasse gaan, dan zouden we f12000 kunnen reserveeren voor 1933 en als dan de f2800 gedekt wat en door de verhoogde opcenten dan zouden we met de Rijks uitkee- ring van f3000 een mooi bedrag vormen en een heel eind verder komen. Dhr. HAMELINK U bevestigt dus, dat Ged. St. belastingver hooging wenschen voor het saldo voor 1933 en niet voor werk- loozensteun De VOORZ. Ged. St. vinden het wenschelijk om een deel van het saldo van 1930 over te houden voor 1933. Dhr. HAMELINK: Juist en dat meenen Ged. St., maar wij niet. Zij weten toch niet of er geen betere tijden komen en zoo zwart zie ik het niet. Daarom zie ik de noodzakelijkheid van de be lastingverhooging nog niet in. Iets anders was het, als we ver keerd financiëel beheer hadden, al staan we nu ook aan den rand van de begrooting. Maar voor dit jaar zijn de aanslagen toch geregeld en dus kon het niets helpen voor dit jaar. De VOORZ.De aanslagen zijn nog niet klaar. (Vervolg in het tweede blad.) AXEL, 7 Juni 1932. Door het college van Burg. en Weth. alhier is uit 16 sollicitan ten benoemd tot bode en markt meester de heer C. Fermont, thans wissellooper bij de Firma Van Waesberghe, bankiers. Dinsdag werd de jaarver gadering van de stembevoegde ingelanden van den Catharinapol- der gehouden. De rekening 1931 '32 werd goedgekeurd met een be drag in ontvangsten van f 3039,13 en in uitgaven f 2563 76Vsi goed slot f470,361/» De begrooting voor het dienstjaar 1932'33 werd vastgesteld op een eindbe drag van f 2635,04, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 105,45. Het dijkgeschot bleef vastgesteld op f 5 per H.A. Herbenoemd werden tot dijk graaf en gezworene resp. de hee ren Jac. Dekker en B. L. IJsebaert. Op de internationale bak kerij-tentoonstelling te Brussel, behaalde o ze stadgenoot, de heer Ch. Scheele, in de klasse water brood op 1 Juni 1.1. een diploma voor gouden medaille met geluk- wenschen van de jury. Gisteren werd in „Het Gul den Vlies" vergaderd door inge landen van den Dekkerspolder. De rekening sloot met f 755,22 aan ontvangsten en f515,74 aan uitgaven, zoodat er f239,48 over was. De begrooting beliep f 635,96 met f 103,42 aan onvoorziene uit gaven Beide werden goedgekeurd. Wegens bedanken van dhr. F. Dekker Pz. als dijkgraaf, werd gekozen dhr. J. Kielman, plaats vervangend deze werd vervangen door dhr. H. E. M. van Acker. Het dijkgeschot bleef f 4 per hectare. Tot tijdelijk controleur voor den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen is benoemd de heer P. Vergouwe, te Hoek. Benoemd tot rijksveldwach ter ter standplaats Overslag, Fr. van der Zande, agent van politie te Haarlem. Aan het St. Gertrudis ly ceum te Roosendaal afd. gymna sium, is geslaagd voor diploma A mej. H. A. A. M. Dierick te Koewacht. Toen zekere B te Philip pine een dezer dagen bij zijn in de gemeente Biervliet gelegen vischwater kwam, bemerkte hij dat van de 10 door hem geplaatste vischfuiken er 6 verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in. R(J wielplaatjes, Van af 16 Juli aanst. zullen op de post- en hulpkantoren weer de rijwiel-belastingmerken te koop gesteld worden voor het jaar 1932-1933. Aan de Kweekschool St. Gerardus Majella te Dongen slaag de voor het eindexamen de heer j. Eggermont te Kuitaart. Tot voorzitter van de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch Vlaan deren" werd in de plaats van den heer G. Vogelvanger, die als zoo danig bedankt had, gekozen de heer G. G. Rameloo te Philippine. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren Aug. de Maagd te Hontenisse en J. B. Aers te Oostburg, tot commissarissen de heeren J. Tollenaar te Hoek, C. A. de Kraker te Zaamslag en A. G. Calon te IJzendijke. Namens Ged. St. is Woens dag aanbesteed het maken van de aardebaan en rijwielpad met levering van paklaag-materiaal enz. en met bijkomende werken voor verbetering van het vak Rapenburgsche tol-de Kraai. Ra ming f 87 000. Inschrijvers waren o.a.P. F. Voet, Kloosterzande, f 79.000 J. C- van Drongelen, Walsoorden, f78.000; H. Kerkhaert, West- dorpe, f77.990; P. E. Boeykema, Kloosterzande, Jos. de Maagd, Hontenisse en P. Dees, Sas van Gent, f68.489; A. de Bruijn, Neuzen, f 55.852. Laagste Jaarts- veld's Wegenbouw Maatschappij, Silvolde, f 54 900. Te Oostburg zijn aan de Rijkskweekschool voor onderwij zersfessen) geëxamineerd zes vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames W. Anthonisse te Sluis M J. Daansen te Oostburg, S. Hemmekam te Oostburg, J. S. Leenhouts te Schoondijke, J, Lok te Ter Neuzen en J C- L. van Male te Oostburg. Zondag reed de chauffeur De Gr., met Ds. Scheele (Kapelle) naar 's-GravenpolJer, waar Z.- Eerw. een predikbeurt zou ver vullen. Nabij de hofstede van Vermue slipte de auto, reed den dijk af en botste tegen een boom. Ds. Scheele bekwam een ern stige verwonding en werd door dr. Kole verbonden en huiswaarts gevoerd. De chauffeur bekwam geen letsel. De auto is zwaar beschadigd. V. V. V. nieuws Zooals in dit blad jl. Dinsdag werd vermeld, had als inzet en ter voorbereiding van de door V. V. V. te organiseeren winkel en feestweek, Maandag de ver gadering plaats. Als groote at tractie is hieraan, zooals ook reeds bekend is, verbonden een z.g. „sweepstake", een o. i. ove rigens weinig juiste benaming der hieronder volgende uiteen zetting, daar toch een „sweep stake" niets anders is dan een weddenschap, waarbij de inleg van alle wedders te samen door één winnend persoon wordt op gestreken. Naar het besluit der vergadering van ji. Maandag, die uit twee plannen de voorkeur gaf aan het onderstaande, dat louter „kans spel" is, zullen worden gedrukt 50,000 lijstjes, waarvan de helft in rood en de helft in zwart ge nummerd worden van 1 tot 25000. Wanneer deze afgeleverd zijn, worden van beide soorten samen, dus van elk soort de helft, zoo veel lijstjes getrokken als er deel nemende winkeliers zijn, die ver volgens in een enveloppe worden gedaan na te 2Ïjn gewaarmerkt en gezegeld. De lijstjes worden aan de win keliers verkocht A 2 ct. per stuk en deze geven ze cadeau als bon bij aankoop van b.v. f0,50 (of meer of minder groot bedrag). V. V. V. koopt uit de opbrengst prijzen en wel zooveel als er deelnemende winkeliers zijn. Elke winkelier etaleert den bij hem gekochten prijs met bevestiging er aan van de verzegelde enve loppe. Op een nader te bepalen dag gedurende of na de winkelweek worden de enveloppen door een commissie geopend en de zich

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2