Binnenland. de stroom levert voor 5 cent per K.W. en aan den anderen afnemer voor 45 cent of hooger zoodat de hoogste prijs in be paalde gevallen wel tien maal hooger is dan de laagste, demon streert duidelijk dat eigenlijk het gas daarbij zeer gunstig afsteekt daar de hoogste prijs daarvan hier in Axel is 14 cent dus nog geen 3 maal de laagste prijs in dit geval 5 cent. Ik geloof het hierbij te kunnen laten en zou adviseeren aan den Raad de waarde van een goed klant in deze dagen niet uit het oog te verliezen nu de productie daalt. Er wordt daardoor alleen bereikt dat er minder geld in het laadje komt, terwijl de op het bedrijf drukkende lasten even zwaar blijven. Dieper op de zaak in te gaan zou ons op technisch terrein voeren en m.i. zou de Raad dan hier in besloten verg- in het bij zijn door den Directeur nader dienen te worden ingelicht. Cij fers en andere gegevens kunnen in openbare vergadering niet ge noemd worden. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij dhr. 't Gilde hoort spreken over gemis aan piëteit, gemis aan economisch inzicht en allerlei mooie woorden, maar zoo vraagt spr. heb ik dan niet bij herhaling gevraagd om aan te toonen, dat mijn berekening foutief en de andere voordeeliger is? Dhr. 't G. heeft in de ruimte gesproken over Amsterdam, maar dat is ver van hier en we hebben er niets te zeggen, en evenmin^ over de P.Z.E.Mdie zijn eigen bedrijf heeft. Ook verwondert het spr., dat dhr. 't Gilde spr.de vorige verg. gelijk gaf en nu weer anders redeneert, als lid van de gascommissie. Maar als die an deren verkeerd deden, dan nog hebben wij den plicht om het hier goed te doen. Spr. protes teert ertegen, dat waar hij reeds de vorige zitting een tarief heeft voorgesteld en verdedigd, B. en W., noch de gascommissie hier tegen hun tarief kunnen verde digen. Spr. wil er geen gestige betooging van maken voor zoo'n betrekkelijk klein meeningsver- schil, maar toch wil hij die col lege's en ook den directeur van hieruit zeggen, dat ze verplicht zijn een berekening te maken en over te leggen, waaruit blijkt, dat spr. ongelijk heeft. Met alg. st. wordt besloten om een nadere uiteenzetting te vragen. Aangaande de gasovens van particulieren, die hun brood bakken, zegt de VOORZ. dat dit nauwkeurig is nagegaan, dat het niet van invloed is om daarvoor het tarief te wijzigen. Met het dubbeltje in de meter vinden de menschen zelve het zoo gemakkelijk, dat ze het niet anders zouden willen. Er worden 5 of 6 brooden in een oven gezet en als het gas uitgaat, is ook het brood gaar. De menschen hebben er niet naar om te zien en het kost maai a cent per brood. Bovendien zou er dan ook weer meterhuur bij komen. Ook wor den de menschen zeer loyaal geholpen door den directeur, dat ze zelfs de ovens bij afbetaling kunnen krijgen, ofschoon daar tegen van andere zijde ook al eens gemopperd is. Dhr. HAMELINK: Hoe gaat het dan met de gasverwarming Daar is toch ook een afzonder lijke meter De VOORZ.: Ja, maar daar is veel meer verbruik van gas. Dhr. OGGEL: Die gasovens branden maar eens per week een paar uren en een gaskachel iederen dag, zoodat door het vele verbruik er ook een lager tarief is. Dhr. ORTELEE dankt voor de verkregen inlichtingen. 3. Benoeming lid oommissie van georganiseerd overleg. Daar dhr. L. P. Ortelee in de laatste zitting van den Raad heeft medegedeeld, dat hij bedankt als lid dezer Commissie, stellen B. en W. voor deze vacature aan te vullen door een benoeming uit het navolgende tweetal: le. A. Verschelling, 2e. A. Th. 't Gilde. Dhr. 't GILDE zegt, dat zijn fractie een oogenblik in overwe ging heeft gestaan zich demon stratief te moeten onthouden van zitting te nemen in deze Comm. en dan ook voor deze vacature maar blanco te stemmen. Van dat voornemen zijn zij echter teruggekomen en wel in de eerste plaats omdat zij zich daar waar de verantwoordelijkheid ons roept ons niet terug mogen trekken. De negeering door de groote meerderheid van den Raad om ons in verschillende comm. zooals die der steunverleening geen plaats te willen geven en ook de taktiek die bij de samenstelling niet alleen t. o. v. het dubbeltal 't Gilde-Ortelee, maar niet minder t. o. v. het dubbeltal Hamelink- Seghers werd gevolgd, is wel teekenend voor de mentaliteit en B. en W. mogen zich gelukkig achten buiten hun engeren kring daarin nog den steun te hebben van de andere conservatieve ele menten hier in den Raad Voorts wil ik persoonlijk nog wel verzoeken voor deze vacature geen enkele stem op mij uit te brengen daar een eventueele be noeming niet door mij zal worden aanvaard met het oog op andere werkzaamheden, enz. Hierna wordt tot stemming overgegaan, waarbij dhr. Ver schelling werd gekozen met 7 st. 1 stem was blanco. Stem men verkregen nog de heeren 't Gilde 1, Hamelink 3 en Se- ghers 1. 4. Benoeming bouwcommissie Naar aanleiding van een door dhr. C. Hamelink ingediend voor stel om een Commissie van Ad vies in te stellen voor het beoor- deelen van Bouw- en Uitbrei dingsplannen en daarvan advies uit te brengen aan B. en W. wordt voorgesteld een Commissie samen te stellen uit 3 leden van den Raad, één lid van B. en W. als Voorzitter en den gemeente opzichter, die adviseerende stem heeft. De commissie dient B. en W. van advies bij het aanleggen van nieuwe straten en wijken en van nieuwe gebouwen in die wijken. Intusschen zijn B. en W. van meening, d2t de werkkring van d e Commissie niet zoodanig uit gebreid behoort te worden dat elke bouw- of verbouwaanvrage door deze Commissie onderzocht moet worden. Verder werkt de Commissie volgens een vastgestelde veror dening. De VOORZ. stelt zich voor dat de commissie zal werken even als de gascommissie, maar niet dat het de bedoeling is om als er b.v. 's Maandags een verzoek inkomt om te bouwen, dat dan Dinsdag wordt vergaderd, maar meer als er gebouwd wordt of straten worden aangelegd, we dan advies kunnen inwinnen bij de commissie, maar niet voor elke woning of kippenhok. Dhr. 't GILDE is overtuigd van het practisch nut, dat zoo'n commissie kan afwerpen, maar niet als de samenstelling geschiedt als B. en W. voorstellen, b.v. door de benoeming van on-des- kundige raadsleden. Hij had ge dacht aan een meer deskundig element in deze commissie, anders worden dezelfde fouten gemaakt, als men nu heeft. De VOORZ. herhaalt, dat hij vermoedt, dat het gaan zal als bij de gascommissie en die werkt toch goed Hij wil het eens een jaar zoo probeeren, al ontkent hij niet, dat er een kern van waarheid in zit, maar omdat de deskun digen in onze gemeente meestal zelf bij de bouwwerken betrokken zijn, is het lastig en buiten de gemeente gaan is ook moeilijk. Die zouden misschien de eischen weer te hoog stellen. Dhr. 't GILDE: Eenvoud en goeden smaak beleekenen ook wat. Dhr. VAN KAMPEN is het wel eens met dhr. 't Gilde. Het is ook mogelijk, dat de benoemden niet altijd tijd hebben en de kring is beperkt. Hij gelooft ook dat men beter is met menschen, die technisch op de hoogte zijn. Bij de gasfabriek is het z.i. iets an ders, dat is meer zakelijk Dhr. DE RU1JTER gelooft niet dat deze commissie met de gas commissie is te vergelijken. Hier is een directeur, die technisch op de hoogte is en die altijd adviezen kan geven. En daarom dient ook bij de bouwcommissie een tech nische kracht te zijn, omdat als er b.v. nieuwe straten gelegd worden, men iemand heeft, die er kennis van heeft. Er zullen ook dan misschien nog wel fouten gemaakt worden, maar zoo erg als het nu is, zal het toch niet worden. Dhr. HAMELINK deelt niet in de vrees, die men heeft aangaande de weinige kennis van zaken. Men heeft toch ook hier de gem.-op- zichter en het komt z. i. meer aan op goeden smaak in dezen. Men moet hier menschen benoe men, die iets voor het idee voe len, maar als men er een poli tieke benoeming var. maakt, haalt het vanzelf niets uit. Het is "olkomen juist, dat de vakmenschen uit de gemeente er zelf bij betrokken zijn en niet objectief oordeelen. Neemt men iemand van buiten, dan brengt dat weer kosten mee en spr. verwondert er zich over, dat de heeren, die zoo voor bezuiniging zijn, daar niet aan denken. Spr. is wel gerust, dat al zullen er r.og wel foutjes gemaakt worden, het toch wel goed zal loopen, als er maar geen belanghebbenden tusschen zijn. Dhr. 't GILDE Evenmin als de Raad moeten ook belangheb benden in de commissie domi- neeren. Bovendien is het altijd nog maar een advies, daar de beslissing bij B. en W. berust. Maar spr. gelooft, dat er zonder technicus ernstige bezwaren zul-' len blijven bestaan. Dhr DIELEMAN ziet niet in,dat er behoefte aan zoo'n commissie bestaat. Dhr. HAMELINK: Dan mag je er ook niet in. (Wordt vervolgd). Uitvoer pootaardappelen. Zaterdag is afgekondigd het Kon. besluit van 3Juni in betrek king tot pootaardappelen. Het besluit is reeds in werking en houdt in een uitvoerverbod voor pootaardappeleo welke niet zijn verpakt en waarvan verpakking niet is voorzien van merken of teekenen ten bewijze, dat de aardappelen bljjkens keuring vol doen aan bepaalde vereiichten. Bij Koa. Besluit is bevoegd verklaard tot uitreiking van voor bedoelde merken ot teekenen de Nederlandsohe Algemeene Keu ringsdienst (N A K.). Klompeninvoer. Het Tweede Kamerlid da heer Lockefeer heeft des minister de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de klompenprijs van 75 gld. tot ongeveer 50 gld. per 100 paar is gedaald, waardoor deze prijs is aangeland ver beneden den kos'.prys, ofschoon de loonen sclechts 7 tot 10 per week bedragen Is het den minister ook bekend dat ondanks deze lage prijzen de groote voorraden klompen, die zich opstapelen bij de klompen makers, niet geruimd kunnen worden vanwege den grooten import uit het buitenland Is de minister bereid, du reeds bedrijven zijn stopgeset en de algeheele stopzetting dreigend is. maatregelen te nemen om deze ramp af te wenden, door een zeer sterke beperking ot contin gecteering van den invoer, voor al nu er gevaar bestaat, dat een gedeelte der voorraden, waarde loos wordt Is de minister bereid, te be vorderen, dat bet gebruik van klompen van Nederlandsch fa brikaat verplioht wordt voorge schreven in bet leger, de marine en de rijkswerkinrichtingen Winkelsluitingswet. De fiama C. Jamin schrijft in een open brief aan den minister van economische zaken en arbeid en de leden van de Eerste en de Tweede Kamer dat de invoe ring van de Winkelsluitingswet heeft geleid tot een zeer groote debietsverminderiDg vooral ten gevolge van de Zondagssluiting, met als gevolg vermindering van werkgelegenheid. AXËL, 7 Juni 1932. Gisteravond werd bij dhr. de Lozanne vergadering gehouden van de V. V. V. alhier. De voor zitter, de heer A. van Maale wees erop, dat reeds eenige jaren een reclameweek was gehouden met daaraan verbonden eenige feeste lijkheden en deze steeds resul taat hadden. Er wordt wel eens gezegd dat is ten voordeele der caféhouders, doch zeker hebben ook de andere neringdoenden er ruimschoots hun voordeel van. Zoo zal ook nu weer van 28 Aug. tot 3 Sept. een feest- en winkel week worden gehouden. Welis waar blijkt uit het weinige bezoek nog niet veel animo, doch spr. vertrouwt, dat het wel goed komt. Zooals meer is gemeld, zullen muziekconcerten, vuurwerk en optochten gegeven worden, waar voor de plannen zijn beraamd. Een en ander zal in dit blad nader uiteen worden gezet onder de rubriek V. V. V. nieuws. Ook zal een sweep-stake-re- clame worden gehouden door de winkeliers, waarvan de klanten kunnen profiteeren. Een bezwaar is, dat tegelijker tijd Terneuzen zijn winkelweek heeft, maar dan maar een beetje harder werken en niet den moed verliezen. In 't bizonder werd er echter op gewezen, dat voor die feeste lijkheden de caféhouders een beetje uit den hoek moeten ko men, daar zij het zijn, die ruim schoots van die dagen profiteeren. Met ingang van 1 Juli is de heer L. L. Hüpscher arts alhier benoemd tot controleerend ge neesheer bij het Centraal beheer (Rijks Verz. Bank in samenwer king met de Raad van Arbeid) voor Overijssel met standplaats Zwolle. Gisteren werd alhier in „Het Gulden Vlies" de jaarvergadering gehouden door de stembevoegde ingelanden van den polder Be oosten Bleij Benoorden. De rekening 1931'32 werd goedgekeurd met 9101 20 aan ontvangsten en f 7023,61 aan uitgaven. Goed slot f2077.59 De begrooting voor 1932'—33 werd vaslgesteld op f8853 76 met f 1014 96 aan onvuorziene uitgaven. Wegens bedanken van dhr. M. W. Koster als dijkgraaf werd gekozen dhr. C A. Dekker. Tot gezworene werd benoemd dhr. J. J. Michielsen, wegens aftreding van dhr. F. Dekker Fzdie niet meer in aanmerking wenschte te komen. Het dijkgeschot werd voor 4 klassen bepaald op resp. f 7.20, f6—, f 4.10 en f360. Landbouwschool. Onder leiding van den heer P. le Feber werden Woensdag alhier aan de Chr. lagere land bouwschool de eindlessen gegeven ter verkrijging van het diploma. Het bleek, dat de jo/igelui met verschillende technische, practi- sche en theoretische zaken den landbouw betreffende op de hoogte waren gesteld. Ook over economie en bedrijfsleer werden eenvoudige vragen gesteld. Na de lessen werden de jon gens gelukgewenscht door den heer C. Stevens, als regeerings- afgevaardigde, den voorzitter, de heer Joh. de Feijter, namens het bestuur en den heer J. M. Oggel, namens het gemeentebestuur. Ook den heer Le Feber werd dank gebracht en in 't bizonder door den Voorzitter, die eraan herinnerde, dat het juist 10 jaren geleden was, dat de landbouw school was gesticht, In dien tijd hebben ruim honderd leerlingen 1 1 1 1 van de lessen geprofiteerd, zoodal de school in een bestaande be hoefte voorziet. Het diploma werd uitgereikt aan J. van Alten Jz. Terneuzen, Jan Dieleman Jz., Axel, Adr. dt Feijter, Boschkapelle, Sal. d( Feijter Jz., Axel, Jan Dees Cz., Zaamslag en Jan Dieleman Hz., Zaamslag. Als bewijs van erkentelijkheid werd den heer Le Feber een ge- schenk aangeboden. Bezuiniging op de Post. Geen wonder dat de maatre gelen welke ter bezuiniging bij de post worden genomen, een onderwerp van algemeene be spreking zijn Niet alleen bij den handeldrijvenden stand, maai in alle standen en alle takken van bedrijf, alsmede kantoren en particulieren, omdat letterlijk iedereen ongemak ondervindt van de overal ingevoerde beperkingen van dienst. Zaterdag is deze kwestie, naat ons werd meegedeeld, ook ter sprake gekomen in een com- misoriale vergadering van dt Kamer van Koophandel vooi deze streek en vroeg men zich terecht af, of die bezuinigingen, wel zoodanig worden toegepast, dat de handel en het publiek in het algemeen daarvan den minst mogelijken terugslag ondervindl i en of niet sommige maatregelen eerder een ontwrichting van den j dienst beteekenen. Men kan zich moeilijk voor-, stellen, dat bij het in de laatste jaren waargenomen streven van. vooruitgang bij de Posterijen,, men nu zoo'n grooten stap terug zou doen en b.v. men een det bestellingen op het platte land f zou laten vervallen, waarop juist het meest prijs wordt gesteld. Het geval is nl. nu zoo, dat als te Terneuzen b.v. op Maan- dagavond na 8 15 h. een brief voor Axel-Sassing wordt gepost j deze eerst Woensdagochtend op zijn bestemming komt Ja, nog gekker is, dat b.v. post voor Axel en Hulst uit Ter neuzen eerst over de Schelde wordt gezonden via Hoedekens- kerke naar Vlissingen, om van daar den anderen morgen weer terug te gaan naar Hansweert, de Schelde over naar Walsoorden en dan per auto naar de post kantoren wordt gebracht. En dat terwijl trein en tram hier volop de gemeenschap met de dorpen onderhouden. Verschillende staal tjes zijn zoo aan te halen als gevolg van onzinnige bezuiniging. We nemen aan, dat men in Den Haag niet precies de aardrijks kunde van Z Vlaanderen kent, maar waarom luistert men dan niet naar de gegeven adviezen van de ambtenaren, die hier wonen en de streek kennen De Kamer heeft zich reeds tot de inspectie gewend, doch men heeft er blijkbaar nog geen ooren naar. Van andere zijde vernemen we, dat de regeling ejgenlijk nog niet definitief is, (gelukkig) en er nog wijziging kan komen.. Laten we hopen, dat het dan geen meer dere bekrimping is. Het beste is, om op een cen traal punt alle gegevens te ver zamelen, waarvoor o.i. de Kamer van Koophandel het aangewezen kantoor is. Wanneer men dus verbetering wenscht, verzamele men de klachten en geve zoo mogelijk een betere regeling aan, die men dan ter kennis brengt van de K. v. K Het bureau heeft besloten de kwestie ter hand te nemen en zooveel mo gelijk op verbetering aan te dringen. De Commissaris der Ko ningin heeft herbenoemd tot lid der Gezondheidscommissie te Hulst de heer Mr- H. L. Hooger- huis; te Ter Neuzen de heer V. Verschaffel en te Oostburg de heer A Salomé, die tevens voor zitter is. Naar het Dbl. van N.-Br. meldt is aan de gemeente Bosch kapelle na accountantsonderzoek tot dekking van het tekort over de laatste dienstjaren een buiten gewoon Rijkssubsidie toegekend van f8000, en is deze gemeente daarmede onder rijkscontrole ge komen. 1 Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Dooi 30-60. Tut» 80*. Ui W a* Asoth. M Oroflilttn (J

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2