UitgavenSalaris secretaris f 500, reiskosten f 400, schrijfloon f20, bureaukosten f 100, druk werk f 150, zaalhuur f 100, pen sioen f 77,50, onvoorzien f 88,46 andere kosten f 150, totaal f 1585,96. Besloten wordt deze te behan delen bij de Gemeentebegrooting van dat jaar. Dhr. VERSCHELLING vraagt of het niet mogelijk is, dat ieder raadslid voortaan een jaarverslag krijgt. Hij meent dat dit op andere plaatsen ook het geval is. Dhr. 't GILDE bevestigt dat en weet, dat in Terneuzen en Zaamslag ieder raadslid een jaar verslag thuis krijgt. De VOORZ. zegt, dat er ieder jaar één exemplaar ter secretarie komt en zal vragen of het mo gelijk is er meer te zenden. f. Nationale Commissie tegen alcoholisme te Utrecht, om het aantal verloven in de Gemeente te verlagen. Wordt voor kennisgeving aan genomen. g. Verzoek van A. de Visser Agent van de Arbeidsbemiddeling om herziening van zijn jaarwedde en wel in dier voege dat die wordt gebracht van f 250 op f 750. Adressant doet dit verzoek in verband met de vastgestelde verordening op het agentschap en die aangaande de bezoldiging van gemeente-ambtenaren. Ook volgens een ministeriëele circulaire zou het salaris gere kend naar het zielental der ge meente meer dan f 300 bedragen, waarvan het Rijk 40 pet. bij draagt. Daar het hier een bijbe trekking geldt werd besloten in 1921 dat het salaris f250 werd. Adressant wijst erop, dat de werkzaamheden aan deze betrek king verbonden, in 1920 niet te vergelijken zijn met die in 1932. Zal het toezicht op de 10 werkloosheidskassen alhier, naar behooren geschieden, dan is daar geruimen tijd voor noodig. Bo vendien valt er voortdjjrend te bemiddelen met het wereldbedrijf der Compagnie Neerlandaise de l'Azote in deze gemeente en wordt de agent herhaaldelijk in middag- en avonduren in functie geroepen, zoodat de tijd, die voor het hoofdberoep van den agent beschikbaar was, moest gegeven worden in dienst der arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering. Besloten wordt dit verzoek in handen te stellen van Burg. en Weth. h. Adres van A. van Maale, waarin deze te kennen geeft, dat hij gedurende de 13 jaar, dat hij zijn sigarenwinkel heeft, die steeds des Zondags had ge opend voor het publiek dat hij door de Winkelslui tingswet thans gedwongen is zijn zaak des Zondags gesloten te houden, omdat hier geen enkele uitzondering geldt; dat hij door die sluiting op Zondag gedupeerd is, gezien dat andere tabaksvergunninghouders in de gelegenheid zijn (clande stien) te kunnen verkoopen en daartegen geen enkele maatregel is getroffen, ondanks art. 3, 2e lid der wet en een rondschrijven van den Minister. Redenen waarom hij verzoekt des Zondags zijn zaak te mogen open houden van 8 tot 12 uur, in verband met het aan- en uitgaan der kerkdiensten van de R.K. kerk en vooral het van buiten de kom wonende pu bliek tot zijn afnemers behoort, dat dan zijn inkoopen komt doen. Door B. en W. wordt voorge steld voor Zondagen geen uit zonderingsbepalingen voor geen enkel bedrijf dan genoemd in de Winkelsluitingswet, te maken. De VOORZ. zegt, dat het voor stel van B. en W. een meerder heidsbesluit is en niet unaniem is aangenomen. Een lid van dat college is genegen aan het ver zoek te voldoen, niet omdat het de persoon van Van Maale geldt, maar uit principiëele overweging. Dhr. SEGHERS zou voor siga renwinkels de gelegenheid willen open stellen op Zondagen. Andere winkels hebben die gelegenheid naar het schijnt wel en spr, vindt niet goed, dat Van Maale achter gesteld is. Dhr. 't GILDE sluit zich aan bij dhr. Seghers, maar meent, dat die afwijking van de wet afhankelijk is van de meening van de Kroon. Toch is hij ook van meening, dat met anders denkenden rekening gehouden moet worden en de meerderheid aan de minderheid geen dwang moet opleggen. Dhr. VÈRSCHELLING wil voorop stellen, dat Van Maale het voorstelt, alsof er wetsont duiking of fraude zou gepleegd worden Spr. vindt het niet netjes om iemand verdacht te maken en daarom zal hij ook stemmen voor het voorstel van B. en W. De VOORZ. zegt dat ook op gemerkt te hebben, maar Van Maale kan schrijven wat hij wil, als er dan maar feiten genoemd worden. Het is spr. niet bekend, dat er onderscheid gemaakt wordt en ook niet, dat clande stien wordt verkocht. Dhr. VAN DE BILT zegt, dat ook hij het schrijven van dhr. Van Maale niet erg gelukkig vindt, maar het gaat z.i. niet om het adres van Van Maale. Er is een minderheid in onze gemeente, die meent, dat er gelegenheid moet zijn om des Zondags zijn inkoopen te doen. Vooral veel jongelui onder de katholieken hebben gelukkig niet de gewoonte zooals anderen om des Zaterdags naar Axel te komen met een portemonnaie met geld om dat op te maken. De katholieke jon gens koopen meestal hun tabak of sigaren voor of na den kerk gang en spr. meent, dat die ge legenheid moet blijven. Hij keurt het af, hetgeen hier 's Zaterdags gebeurt. Dhr. OGGEL hoort dat dhr. Seghers zei, dat andere winke liers des Zondags de gelegenheid hebben om te verkoopen, maar dat bestaat niet, want dat laat de wet niet toe. Daarom ook is Van Maale niet achtergesteld bij anderen. En gezien, dat de geestesgesteldheid onzer bevol king over het algemeen voor Zondagsheiliging is, is spr. ook tegen het open stellen van win kels op Zondag. Dhr. SEGHERS: Er bestaat toch voor andere winkels gele genheid volgens de wet? De VOORZJa zeker, winke liers die bepaalde artikelen ver koopen, kunnen des Zondags daarvoor enkele uren gelegenheid hebben en als Van Maale die artikelen ook verkoopt, zou hij als de Raad het toestond die ook mogen verkoopen, maar geen andere artikelen. De wet laat dat toe, maar wij wenschen dat niet. En nu is Van Maale niet achtergesteld, want dat geldt voor allen in de gemeente. Dhr. ORTELEE zegt dat hij niet gaarne een ander in zijn geloof zou krenken. Vroeger was in onze gemeente geen enkele protestandsche winkel open al leen in enkele katholieke winkels werd verkocht. Maar daar maak ten ook de protestanten geen gebruik van en omdat het dus alleen ten gerieve van de katho lieken was, zou spr die menschen daarin niet willen belemmeren. Ze zijn jaren gewoon om hun boodschappen, als de kerk uit is, mee naar huis te nemen en spr. is er glad tegen om dat te beletten. Spr. meent dat op Zuiddorpe de winkels den ge- heelen dag open zijn. Stemmen: Dat kan niet. Dat mag niet. Ortelee zal het dan onder zoeken of hij zich vergist heeft. Maar om de menschen hier aan banden te leggen, daar protesteer ik tegen. Dhr. DIELEMAN: Is het be sluit al goedgekeurd, dat de win kels tot 9 uur open mogen zijn? De VOORZ.Dat is niet aan de orde, maar ik wil even ant woorden Neen. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat hij in het adres geen beschuldi ging kan lezen, dat er clande stien verkocht wordt, maar wel dat de mogelijkheid ertoe bestaat en dat is ook zoo. Het hangt er dan maar van af, of de burge meester als hoofd van politie de gevolgen daarvan voor zijn reke ning neemt. De VOORZ.Als er van over treding gesproken wordt, zou ik gaarne feiten hooren. Men is dat zelfs verplicht te zeggen en dan behoeft men niet te wachten tot er raadszitting is, men kan dat alle dagen. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat de Minister niet de bedoeling kan gehad hebben, dat de wet die voor winkelsluiting is, op andere wijze ongedaan zal wor den gemaakt. Bovendien heeft Minister Verschuur als katholiek gezegd, dat als er een gemengde bevolking is, daar de minderheic zich bij de meerderheid moet neerleggen, zoodat het voorste van B. en W. hier juist is- Dhr. VAN DE BILT: Dat zul len ze ook doen, als het Raads besluit daar is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen de h.h. 't Gilde, Hamelink, Ortelee, Se ghers en van de Bilt. We moeten hier wegens plaats gebrek ons verslag afbreken, doch deelen nog in 't kort mede het verder verloop van devergadering. Aangaande het gastarief voor bakkers zal alsnog een uiteen zetting volgen. Als lid van de comm. voor georg. overleg is benoemd dhr. A. Verschelling. Besloten werd tot het instellen van een bouwcommissie. Vastgesteld werden de 21 dagen waarop de winkels mogen open blijven tot 10,30 's avonds. Voorts werden vastgesteld ver schillende instructie's voor gem. ambtenaren. Na langdurig en scherp debat werd het voorstel van B. en W. tot verhooging van de gemeente fondsbelasting tot 80 opcenten verworpen met 7 tegen 6 st. Het plaatsen van de gemeente in de 2e kl. werd met alg. stemmen verworpen. De begrotingswijzigingen er: een voorstel tot afwijzing van gevraagde ontheffing van hon denbelasting werden z.h.s. goed gekeurd. Door dhr. 't Gilde werd na mens zijn fractie voorgesteld om de salarissen der gem. ambte naren te wijzigen als volgtde salarissen tot f 600 blijven onver anderd, van f 600 tot f 2000 3 pet. korting en van f 2000 en daarboven 5 pet. aftrek. Het voorstel werd verwezen naar B. en W. om advies. AXEL, 3 Juni 1932. Gisteren werd alhier ver gadering gehouden van ingelan den van den Koegorspolder. Ook hier werd een voorstel tot af schaffing van de presentie gelden verworpen. Het dijkgeschot bleef vastgesteld op f 2 per Hectare. Besloten werd tot verkoop van boomen aan den dijk langs den Pierssenspolder. De rekening werd goedgekeurd met f7516.43 aan ontvangsten en f4077.12 aan uitgaven. Goed slot f3439,81. De begrooting werd vastgesteld op f7287,41, met f 1280 onvoorzien. Als gezworene werd herbe noemd de heer K. van Hoeve. V. V. V. nieuws. Men schrijft onsMet verwij zing naar de in dit blad der V. V. V. aangekondigde vergadering voor Heeren Winkeliers moedigen wij bij deze alle belanghebbenden aan, deze bij te wonen. Het uur is zoo gesteld, dat het na sluiting der winkels is, men heeft dus niets te verletten. Verder vernemen wij dat als een bijzondere attratie (en iets nieuws voor deze streek) bij genoegzame deelname, aan de Winkelweek een Winkel-Sweep- stake zal verbonden worden. Zoo als de sweepstake van Dublin be staat zij uit een wedstrijd. Hier loopen echter geen paarden maar het publiek. Hoe dat in elkaar zit, zal ook ter vergadering wor den uitgelegd. Dus, Axelsche win keliers, allen groot en klein naar de vergadering. Een visscher in deze ge meente was eergisteren zoo for tuinlijk, dat hij aan een en den zelfden haak tegelijk een snoek en een paling ving. Dat is anders dan crisis. Naar we vernemen, zijn in deze gemeente in de Gentsche Vaartstraat door een metselaar verscheidene gouden munten op gegraven uit de 15e eeuw. Polder Beoosten- en Bewes tenbiy. Woensdag werd alhier in „Het Gulden Vlies" onder leiding van den heer P. J. J. Vael, dijkgraaf, de gewone jaarvergadering gehou den van stembevoegde Ingelanden van bovengenoemden polder. De ze vergadering had een meer dan gewen: be'eekenis, aangezien in bespreking kwam de vernieu wing van den weg Axel Roode Sluis, waaromtrent van de Pro vinciale Griffie een schrijven was ingekomen, waarin een kostenbe rekening werd uiteengezet, voor- zoover deze polder aangaat. Ter nadere toelichting daarvan en ook van de uitvoering van het plan waren aanwezig de heeren mr. P. Dieleman. als lid van Ged. Staten en namens de Wegencom missie en de Commissie uit Ged. St inzake de werkloosheid en ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat. Blijkens het voorgelezen schrij ven van het Prov. Bestuur zal bedoelde weg in zijn geheel kos ten f222.737 (met inbegrip van onteigeningskosten van gronden en boomen). Van dit laatste zou de polder f3027 ontvangen. De weg heeft een lengte van 5120 M., waarvan 2050 M. bij dezen polder in onderhoud is. In deze verhouding kost de weg aan den polder f 23 052 in aanleg en f307 50 per jaar aan onder houd, indien dit aan de Provincie wordt overgedragen. Berekend naar een 40-jarige termijnbetaling met 5 pet. rente zou de polder jaarlijks voor den weg f 1700 moeten betalen, waarna men ver der van alle bemoeiïng met den weg af is De heer mr. P. Dieleman wees erop, dat met veel moeite deze weg op het Prov. wegenplan is geksmen en ten slotte de Prov. heeft ingezien, van welke betee- kenis deze weg is. Zooals de weg nu is, voldoet hij niet aan de minst gestelde eischen en is dus verbetering noodig. Men zal vragen waarom juist nu die groote koster, in dezen moeilijken tijd Maar dan antwoordt spr juist nu is de gelegenheid gunstig, omdat er veel werkloozen ge holpen worden, de materialen goedkoop zijn en men gemakke lijk aan werkkrachten komt. Spr. erkent, dat 1700 een heel bedrag is, ongeveer f 1 per H A., maar als dit den polder te zwaar is, zal ook de gemeente Axel wel meewerken. Spr. had zoo ge dacht f 1000 van de polder en f700 door de gemeente. De heer ir. Van Leeuwen wees er op, dat het plan van dezen weg al eenige jaren is overwo gen en begroot en de kosten wel zijn verminderd, doch het plan is niet gewijzigd. De weg zal hebben een kruisbreedte van 9,20 M Keibaan 4,50 M. rijwiel pad 1,50 M en waar geen tram baan is, komen 2 rijwielpaden. Dat de polder later geen on derhoudskosten meer voor den weg heeft is z.i. een groot voor deel en spr. acht, gezien het een weg wordt, die aan alle moderne eischen van het verkeer voldoet, 1700 verminderd met hetgeen de boomen opbrengen, geen te hoog bedrag voor dezen polder. Uit de verdere besprekingen bleek wel, dat men het daar mede niet eens was en daarom werd ook de mogelijkheid in uitzicht gesteld, dat ook andcr- zijdsch wel subsidie is te wachten b v. van de gemeente Axel e a. Er werd beweerd, dat de weg voldeed aan de behoefte voor den polder en dus de aanleg van zoo'n modernen weg meer een otabliek belang dan een polder- belang was. Hiertegenover werd echter betoogd, dat de weg nu in slechten toestand verkeert en deze in geen jaren iets gekost heeft, en dan ook binnen een paar jaar toch vernieuwd zal moeten worden. En als men bedenkt, dat dan de provincie niet zal bijdragen, zullen de kosten alsdan meer bedragen voor een eenvou- digen polderweg, dan deze mooie weg nu zal kosten, waar de pol der maar V4 deel in behoeft bij te dragen. Nadat een voorstel werd gedaan om f 500 per jaar bij te dragen, kwam een tegenvoorstel om nog geen besluit te nemen in deze vergadering, maar eerst te confe- reeren met die gemeenten en polders welke eventueel ook be lang zullen hebben in den aan leg, zooals Zuiddorpe, Koewacht, Axel, Zaamslag en Terneuzen. Wanneer dan bekend is hoeveel dan nog voor den polder over blijft, dan kan in een buitenge wone vergadering van de inge landen een beslissing worden genomen. Dit laatste voorstel werd met alg. st. aangenomen. Verder werd de rekening over 1931 '32 goedgekeurd. Er werd ontvangen f22950,31 en uitge geven f22386,52, zoodat er een goed slot is van f 1563,79. Een verzoek tot suatie van het waterschap Groot- en Klein Fernandus werd ingewilligd, tegen f70 aan suatiepenningen. Besloten werd om op verschil lende plaatsen boomen te ver koopen, o a. aan de 3e verkor ting en den Langeweg. Een voorstel om de presentie gelden af te schaffen, kon geen meerderheid vinden. Opmerkelijk is wel, wat een Belgisch verte genwoordiger in dit verband deed hooren en hoe deze getuigenis gaf van een moreel hoogeren gedachtengang. In deze beroerde crisistijd zoo zeide spr. is 't al bespa ring, dat de klok klept en velen meenen, dat de redding daar te vinden is, 't zij in 't afschaffen van maaltijd, 't zij presentiegelden, 't zij vermindering van vergoe ding toegekend aan dijkgraaf en gezworenen. Neen, geachte heeren, vervolgt spr, daar ligt de redding niet. De afschaffing waarvan hier sprake is, maakt ongeveer 1 pet. uit van de totale begrooting. Laat ons dit uit den kop zetten. Laat ons, als voorheen, het ge noegen smaken eens per jaar ge zellig samen te zijn, gezellig ons vertrouwen uit te drukken aan ons Bestuur; een dag, of liever een paar uren, alle kommer op zij zetten, dat de beroerde crisis eens uit het gedacht is. We tobben en zuchten reeds te veel over denken en zoeken naar beters. Zie maar eens de wereld rond. Vaten inkt worden vermorscht aan artikelen over de wereldcrisis. Doch dat beetje, om het middel der oplossing aan te schrijven, ja, dat is een andere kwestie. Gaan we in zoo'n kleine bespa ring redding vinden Allo, geachte heeren, hartevre- terij is er genoeg. Laat ons met zoo'n beuzelarij niet inlaten. Hoog de harten I Hoop op zegen 1 Saamgewerkt voor het welzijn van onzen polder. Hand in hand vooruit. Geen twist, noch tweedracht en laat de leus van Neerlands wapen „je main- tiendrai" ook de onze wezen. (Applaus). Vervolgens werd besloten om aan J. Eggermont (en eventueel zijn weduwe) als oud polder werker, f 260 jaargeld toe te kennen. De begrooting over l932-'33 werd vastgesteld op f 12969,22 met een post onvoorziene uit gaven ad f 1036,53. Wegens periodieke aftreding moest verkiezing plaats hebben van een gezworene. De heer -P. Dierick kon reglementair we gens hoogen leeftijd als zooda nig geen herkiezing erlangen en dankte voor het vertrouwen hem zoovee! jaren geschonken. Te vens dankte hij het Bestuur voor de aangename samenwerking van hen ondervonden. De dijkgraaf antwoordde met een betuiging van welgemeenden dank, ook namens de ingelanden voor den ijver en de belangstel ling waarmede dhr. Dierick de

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2