Na deze beide redevoeringen, waarin het regeeringsbeleid krach tig werd bestreden, al kwam de heer Braat dan ook niet tot de conclusie, dat hij zou tegen stemmen, zooals de heer van der Sluis, kwamen achtereenvolgens verschillende andere leden aan het woord, namelijkde heeren Ebels, Bierema, Lovink, J. Vos, Bakker, Ament, van Poll, Kersten, van den Heuvel, Kortenhorst, Hiemstra, Wijnkoop, Marchant, van Rappard en van der Heide. Van deze sprekers was het in het bijzonder de heer Bierema, die er op wees dat de prijzen der zuivel-producten thans lager zijn dan ooit te voren, lager zelfs dan tijdens de beruchte land- bouw-crisis '93—'94; en nóg zeide hij schijnt het eindpunt niet te zijn bereikt. Daarom moet er ingegrepen worden. En ook hij wees er op, dat de Duitsche handelspolitiek op het oogenblik het groote kwaad vormt en dat wij ons daartegen onvoldoende hebben verweerd. Al het mogelijke dient te worden gedaan om onzen boter- en kaas-export te her stellen. Doch in afwachting hier van en al had hij eenige bezwa ren (o.a. tegen het meng-gebod en tegen een richtprijs van 5 cent voor de melk) zou dr. Bie rema zijn stem aan het ontwerp geven. Evenals dr. Lovinkdeze had soortgelijke bezwaren, maar hij stapte er over heen en ver klaarde dankbaar te zijn voor het ontwerp. Het is ondoenlijk, alle sprekers in deze vergadering (die van 1 uur tot half 8 duurde) afzonder lijk te gaan vermelden, trouwens daarvoor bestaat ook geen reden, want niet alleen dat vrijwel alle andere sprekers tot de conclusie kwamen dat zij vóór het wets ontwerp zouden stemmen (ook de sociaal-democraten Hiemstra en van der Heide, indien de minister bereid is gewone mar garine voor de minder-draag- krachtigen beschikbaar te stellen) maar bovendien herhaalden ze elkanders bezwaren. Bezwaren waren er genoeg, maar de sprekers stelden zich op het standpunt, dat men er over heen moest stappen, teneinde althans iets voor de boeren te doen. Het wetsontwerp is veel te laat, zeide de heer Bakker en anderen, maar ze zouden er voorstemmen. Het menggebod heeft zeer ernstige nadeelen, meende de heer van Poll, maar: hij stemt voor. Een prijs van 5 cent is voor de melk te laag, want hij moet ten minste 6 cent worden, betoogde de heer van den Heuvel, maarhij stemt voor. Het wetsontwerp is ,een joden- fooi", riep ds. Kersten (de voor zitter tikte hem tot orde), maar hij stemt voor. De heer Wijn koop die vermoedelijk wel tegen is, voorspelde een boeren-revo- lutie, die op komst is. De alge- meene toon van het debat was dus deze het wetsontwerp heeft vele bezwaren, maar er moet iets gedaan worden, de noodlij dende boeren kunnen niet langer wachten. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft Woens dagmiddag geantwoord en de aanneming van het wetsontwerp is een voldongen feit geworden. Allen stemden voor, behalve de socialisten. Ook zijn talrijke bloemstukken aan huis bezorgd. 's Avonds is vanwege de Drent- sche Vereeniging te Amsterdam in café Krasnapolksky aldaar een „Smeenge-avond" gehouden, die door zeer vele vrienden en ver eerders van mr. Smeenge is bij gewoond. Er werden eenige van de vele ingekomen telegrammen voorge lezen, waarvan wij noemen die van den minister van Staat Co- lijn; van de Haagsche Vrouwen afdeeling van den Vrijheidsbond; van de liberale Tweede Kamer fractie van mr. Oudvan staatsraad Kan van oud-minister dr. Posthuma van mr. Drooglever Fortuin, burgemeester van Rot terdam. Te ongeveer half tien betrad mr. Smeenge, uit Bloemendaal teruggekeerd, de zaal, terwijl de aanwezigen hem staande het Lang zal hij leven toezongen, welke ontvangst gevolgd werd door een toepasselijke voordracht van twee Drentsche meisjes, in Drentsch dialect uitgesproken. Hierna heeft dr. I. H. J. Vos, voorzitter van de commissie tot aanbieding van een geschenk, het woord gevoerd. Ds. J. L. Pierson. f Dinsdagmorgen is te Bilthoven na een ernstige ongesteldheid o- verleden in den ouderdom van ruim 70 jaar Ds. J. L. Pierson, emeritus predikant van de Ned. Herv. gemeente te Groningen en voorzitter van den schoolraad voor de school met den Bijbel. Ds. Pierson was een zoon van wijlen Dr. H. Pierson, de beken de predikant-directeur van de Heldring-gestichten te Zetten. Zijn verdiensten vonden erken ning door zijn benoeming tot of ficier de l'lnstuction Publique en die in de Orde van Oranje Nas sau. 's middags van 2 uur tot 4,30 en 's avonds van 6 tot 7 uur, totaal dus zes uur per dag. De uren daartusschen gelegen is dus het kantoor gesloten. Deze maatregel gaat in op aansf. Maandag 30 Mei. Des Zaterdags zal het kantoor in verband met de markt dagen 's middags geopend zijn van 12 tot 4,30 uur. Nu we vernemen, dat deze maat regel is verkregen op aandrang van den directeur, den heer Boot alhier, stellen we er prijs op, dat hier mede te deelen, opdat het publiek wete, dat het plaat selijk beheer van het kantoor wel degelijk rekening houdt met de plaatselijke toestanden. En dan is er tenslotte nog een derde bezwaar, als gevolg van de o.i. verkeerde bezuiniging op de posterijen, nl. dat het perso neel ingekrompen is. Behalve een hulpbesteller is ook aan de telefoniste ontslag aangezegd. Vooral deze laatste maatregel zal zoowel voor het publiek als voor het postpersoneel met veel tijdverlies gepaard gaan. Maar het wordt nu eenmaal van uit Den Haag zoo gedicteerd en ondanks malaise heeft men erin te berusten. de werkloozensteun in bespreking en zooals overal trouwens was er geen eensgezindheid onder de leden aangaande de meer nf min der behoefte aan steun. Typisch was, dat er ter verde diging werd medegedeeld, dat in 11 vergunningen 6000 liter gene- ver is getapt in 1931, dus dat van ellende nog niet veel te merken is. Het kwantum bier passeert de 30.000 L. Zeenwsehe Provinciale Brnnd- weerbond. Terneuzen. De Winbelslniting. Bij het gemeentebestuur van Terneuzen is bericht ingekomen van den minister, dat Z.Exc. niet bereid is, om het sluitings uur voor de winkels tijdens den zomertijd te stellen op 9 uur 's avonds, zoodat cok daar de winkels om 8 uur gesloten zijn. AXEL, 27 Mei 1932. Woensdag werd in „Het Gulden Vlies" vergadering gehouden van ingelanden van den Noordpolder. De rekening over 1931—'32 werd goedgekeurd op een bedrag van f 1083,27 in ontvang en f654,54 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f428,73. De begrooting beliep f 1156,56 met f 169,38 onvoorziene uitgaven. Het dijkgeschot werd vermin derd van f 10 op f 8 per hectare. In de te Hulst gehouden vergadering van het Waterschap Willem Hendriks en Klein Kiel- drecht, werd den heer C. J. Burm op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger- griffier. Als zoodanig werd ge kozen de heer P. C. Burm, met 11 stemmen, tegen 8 op den heer O. Verstraeten en 2 op den heer C. Verhaegen. De heer P. J. L. van Hoek, gemeente-secretaris te Philippine is benoemd tot onvanger-griffier van den Stad Philippinepolder. Mr, H. Smeenge. Men meldt uit Amsteidam o.a. aan de N. R. Crt. Onder zeer veel blijken van belangstelling heeft mr. Harm Smeenge Woensdag zijn 80sten verjaardag gevierd. De jubilaris had zich door de stad te verlaten aan huldebetoon ontrokken hon derden schriftelijke en telegrafi sche gelukwenschen waren echter aan zijn woonhuis te Amsterdam bezorgd. Gelukwenschen zijn ontvangen van de Koningin, Prins Hendrik en de Koningin-Moeder, verder van de gemeentebesturen van verschillende gemeenten in ons land, van het bestuur van de schippersvereeniging Schutte- vaer, van verschillende leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal e.a, Dinsdagmiddag waren onder deze gemeente twee arbeiders bezig met staken of paaltjes in den grond te heien, waarbij ze een hamer gebruikten, die niet stevig bevestigd was. Onver-^ wachts vloog de hamer met zulk een kracht van de steel tegen den arm van een hunner, A. d. W., dat voor hem geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het bleek dat de bovenarm gebroken was. De te Zaamslag gehouden collecte ten bate van de stichting Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolpheze heeft opgebracht f 121,55. Bij Kon. besluit zijn her benoemd tot burgemeester van Koewacht de heer A. F. J. M. Dierick en tot burgemeester van Clinge de heer J. W. Vienings. WQzIglng postdienst. Ofschoon het reeds eenigen lijd voorpeld werd, hadden we toch nog eenige hoop, dat de post-autoriteiten niet zouden over gaan tot de drastische maat regelen welke eerst bij geruchte te wachten stonden. Maar alle hoop is tevergeefsch geweest. We ontvingen heden van den heer Directeur van het P.-T.-T.- kantoor alhier bericht, dat met I ingang van vandaag de tweede kombestelling en de 2e buiten- 1 bestelling niet meer worden uit gevoerd. Hiermede houdt echter de be perking van den dienst nog niet op. Ook de uren waarop het postkantoor hier opengesteld is, worden zeer beperkt. Het kan toor is nu alleen open van 's morgens 8,30 uur tot U,—j Bevorderd aan de univer siteit te Groningen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: Les noëls et la tra dition populaire, de heer J. R. H. de Smidt, geboren te Sas van Gent. Op den tweeden Zondag van Juni zal te Heikant een Boe- rinnendag worden gehouden, ge organiseerd door den N,C.B."en wel voor de boerinnen uit het land van Hulst. Na een kerke lijke plechtigheid, waaronder pre- dicatie van den Zeereerw. heer E. Doens, pastoor te Heikant, zal in de beschikbare vergaderzaal door Mej. Ariëns een uiteenzetting worden gegeven van de organisatie en werkwijze van den Boerinnen- bond. Zondag j.l. herdacht de heer J. Truijman het feit dat hij vóór 25 jaar tot burgemeester van Boschkapelle werd benoemd. De zeer geziene en populaire jubilaris, die, behalve te Bosch kapelle ook te Stoppeldijk het burgemeestersambt vervult en bo vendien o.a. directeur is van de Boerenleenbank te Boschkapelle, voorzitter van den Kring Hulst van den N. C. B en van het be- I stuur der R. K. Landbouwwinter- school te Hulst en der plaatse lijke afdeeling van den N C. B. te Boschkapelle, ontving ter ge legenheid van zijn jubileum "tal van blijken van belangstelling. Dinsdag is hij in een openba re zitting van den Raad gehuldigd. Boschkapelle heeft dien dag op passende wijze feest gevierd. Te St. Jansteen zal de R. K. Tooneelvereeniging „Sintjan" in de maand Augustus a.s. een „uitvoering" in de openlucht ge« ven met, „De Verloren zoon"- Nog niet drooggelegd. Te Sas van Gent kwam in de laatst gehouden Raadsvergadering In de Dinsdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad gaf de begrooting der Gezond heidscommissie voor 1933 aan leiding tot een opmerking van den heer Colsen, dat de ramingen niet het kenmerk droegen van den tegenwoordigen financiëelen toestand. Aan de Commissie zal worden verzocht de zuinigheid te betrachten. Een verzoek van de huurders der gemeentewoningen te Sluiskil om verlaging van huur, werd op grond van daaraan verbonden be zwaren van de hand gewezen. Met betrekking tot de Winkel sluitingsverordening is bericht in gekomen dat de minister niet bereid is tijdens den zomertijd goed te keuren, dat op Zondag ook sigaren- en tabakswinkels gedurende 4 achtereenvolgende uren mogen geopend zijn. Naar aanleiding van het verzoek van een belanghebbende werd nader bepaald dat het venten met patattes frites e.d. na 8 uur des avonds (tot 11 uur) zal geoor loofd zijn. Uit een correspon dentie bleek, dat de minister wel geneigd is een dergelijke afwijking te bevorderen. De verkoop van dit artikel begint juist des avonds en het verschaft aan enkelen een bestaan. De heeren Van Aken, Van Cad- sand en Huijssen stemden hier tegen. Na bespreking in besloten ver gadering werd onder verschil lende voorwaarden vergunning verleend aan C. F. van Acker te Sas van Gent e.a. tot aanleg van straten enz. in den Louisapolder te Sluiskil. Aan den heer J. J. Doorenbos werd overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als ge meentebouwmeester. Tot lid der commissie tot we ring van schoolverzuim werd be noemd de heer G. J. F. Rijnberg. Aan den heer Van Doeselaar antwoordde de voorzitter op zijn desbetreffende vraag dat de zitting der Arbeidsbeurs te Sluiskil voor- loopig was opgeheven in verband met de weinige daar wonende werkloozen, terwijl nader zal worden overwogen of voldaan kan worden aan zijn verzoek om in de Fabrieksstraat ook tweemaal I per week vuilnis op te halen. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche open baarmakingen i.z. het Handels register betreffende Zeeuwsch- Vlaanderen ontleenen wij de volgende wijzigingen Café La Belle Vue, Noordstr. 2, Terneuzen. Uitgetreden EWed. A. de Zeeuw-Doorns. Nieuwe E P. 't Gilde. Het veer aan 't Z(Jpe. Dank zij den onvermoeiden pogingen van het comité van actie voor verbetering der verkeersbe- langen van Schouwen-Duiveland met den vasten wal, werd Zater dagmiddag de grootere veerboot „De Hollandsch Diep", die in den winter den dienst onderhoudt tusschen Numansdorp en Willem stad aan het Zijpe in dienst ge steld gedurende den zomerdienst bij de R. T. M. Vele autoriteiten waren bjj deze indienststeliing tegenwoordig. Deze groote veerboot voorziet in de reeds lang gevoelde be hoefte om tenminste acht auto's tegelijk over het Zijpe te kunnen zetten, waardoor er zoo goed als geen stagnatie in het autoverkeer van en naar het eiland komt. Maandag vergaderde deZeeuw- sche Provinciale Brandweerbond te Middelburg onder voorzitter schap van den heer G. A. Ha- jenius, burgemeester van Goes Het jaarverslag van den secre taris en van de technische com missie werden goedgekeurd. Het zelfde geschiedde met de rekening 1932/1933. Bij de bespreking van de I agenda voor de algemeene ver gadering der Koninklijke Brand- weervereeniging op 14 en 15 Juni te Middelburg, zeide de voorzitter, dat men eerst naar Goes wilde komen, maar daar kan men niets aanbieden op brandweergebied en daarom acht te spr. beter Middelburg, waar men kan zien hoe de brandweer herzien is in overleg met den heer Bierman, den commissaris der Koningin en den burgemees ter van Middelburg. Bij de rondvraag had niemand iets op te merken en sloot de voorzitter de ochtendvergadering. Voor de middagvergadering waren uitgenoodigd verschillende commandanten van brandweren, commissarissen van politie, di recteuren van gemeentebedrijven, gemeentewerken, en gemeente- reinigingsdiensten en "comman danten van de burgerwacht. In deze vergadering sprak de heer Ir. J. Duiker over „Lucht bescherming". Spr noemde het een belangrijke vraag hoe de luchtbescherming moet worden ingekleed. Het is geen militaire zaak, geen rijkszaak, maar ze moet plaatselijk worden geregeld. Men mag dit niet aan particulie- ren overlaten, maar de gemeente moet het doen en de burgemeester is in deze verantwoordelijk. De vraag is hoe rnoet hij den dienst inrichten Hij kan iemand als hoofd van den luchtbeschermings dienst aanwijzen, die dan 100 en meer verplichtingen op zich zal hebben te nemen. Het is echter de vraag of hier décen- tralisatie niet de voorkeur ver dient boven centralisatie en spr. meent van wel. Het hoof j deelt dan orders uit aan de hoofden van takken van gemeentedienst, die ieder baas in eigen huis blij ven. Het hoofd van den lucht beschermingsdienst regelt echter I zelf: le de waarschuwing en alar meering. 2e de uitkijk- en luisterposten, die een onderdeel is van het onder le genoemde 3e de personeelkwestie, die door een of meer ambtenaren van den burgerlijken stand kan wor den geadministreerd en ten 4e de voorlichtingsdienst, waarbij men iedere gelegenheid moet aangrijpen om goede inlichtingen te verspreiden. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst moet maatregelen formuleeren en con signes geven. Het hoofd van den gemeente lijken telefoondienst moet o.a. op verzoek radio ontvangtoestellen beschikbaar stellen. De brandweer heeft in zulk een tijd een taak van grooten omvang. Niet alleen kan zij tal rijke branden moeten biusschen maar ook reddend optreden. Men moet daarom door heel de ge meente vrijwillige brandweerpos ten hebben en eigelijk moet in ieder huis zand en water gereed staan. Er zijn verschillende soorten van brandbommen, spr. noemt phosphor brandbommen, terniet brandbommen en electron brand bommen De laatste dringen waarschijnlijk niet ver door in een huis en dan is op vele zol ders aanwezige rommel zeer ge vaarlijk. De politie moet alle hulp kun nen verleenen en toezicht houden o.a. bij de ontruiming van wo ningen of heele stadsdeelen. Zij moet zoo noodig over geschikte hulpkrachten kunnen beschikken. De reinigingsdienst moet maat regelen nemen voor bijzondere reiniging van getroffen stadsdee len en opruiming van ruïnes. De gemeentewerken moeten zorgen voor goede inrichting van

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2