Het Concours-Hippique. Landbouw. Rechtszaken. Da Indische Tentoonstelling. In het bijzijn van den minister van Koloniën en andere verte genwoordigers van de Regeering, den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en verdere ge- noodigden heeft Prinses Juliana Zaterdag de Indische tentoon stelling 1932 te 's Gravenhage geopend. De voorzitter van het comité, oud-minister van Koloniën Ch. J. 1. M. Weiter, hield een rede ter inleiding van de tentoonstel ling en deelde mede, dat de Gouverneur-Generaal telegrafisch zijn beste wenschen had geuit. Nadat de burgemeester jhr. Bosch Ridder van Rosenthal in een toespraak zijn vreugde over de totstandkoming dezer tentoon stelling in de residentie te ken nen had gegeven, heeft Prinses Juliana de tentoonstelling met een kort woord geopend. Door de Vereeniging „Oost en West" werd daarna het Parijsche Album aan de Prinses aangebo den, waarna een rondgang door de zalen en over het terrein der expositie volgde. Hoog bezoek. Maandagmiddag is op Schiphol uit Londen per K.L.M. vliegtuig aangekomen de Emir Feisal, de tweede zoon van den Koning van den Hedjaz, benevens minister van buitenlandsche zaken van dat land. Dinsdag heeft de Emir een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. Beelaerts van Blokland. In den middag maakte hij zijn opwach ting bij de Koningin, in het Paleis aan het Noordeinde. Dit bezoek werd gebracht met het eerbetoon en ceremonieel, gebJuikelijk bij de ontvangst van vreemde vorstelijke personen. De buitenlandsche gasten wa ren allen gekleed in hun schilder achtige Arabische kleedij, welke voor officiëele plechtigheden voor geschreven is. De secretaris van den Emir droeg in een kostbaar album den brief, dien de Emir in opdracht van zijn vader, den koning van den Hedjaz, aan onze Koningin moest overhandigen. Terwijl de Emir het rijtuig verliet, speelde de Koninklijke Militaire Kapel. De prins, een slanke jonge man, spreekt slechts zijn moedertaal het Arabisch, zijn secretaris spreekt echter goed Fransch. Zomerweer - Tweede Pinkster dag - Concours-Hippique te Axel. Ziedaar £en drietal factoren die, als ze samenwerken, duizenden uil de omgeving tot zelfs uit België en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen hun schreden hier heen doen wenden. Het is zelfs traditie geworden van jaren her. dat die dag voor zeer velen uit omliggende gemeenten en ge huchten is bestemd voor een bezoek aan Axel. Wij Axelaren mogen dat met eenige trotsch constateeren De gulle ontvangst in ons stedeke, het amusement en de gastvrijheid die den vreem deling bij feestelijke gelegenhe den hier altijd worden geboden, zij zijn reden te meer, dat men gaarne naar Axel komt. Maar zij zijn het ook die onze gemeente een reputatie bezorgen, welke we hebben hoog te hou den, opdat de 2e Sinksendag blijve voor Axel de dag der da gen waarop hoogtij wordt gevierd. Velen gelukkig, dragen daartoe het hunne bij en beijveren zich sedert jaren om de beteekenis van dien dag te handhaven. Gezien het herhaaldelijk succes, hopen we dan ook dat steeds meerderen zich bij die krachten aansluiten zullen, om in den- zelfden geest mede te werken. Immers men behoeft slechts met eigen oogen te aanschouwen de stroom van menschen die dan over de Kinderdijk trekt en zich op het concoursterrein concen- freert, maar welke ook onze hoofdstraten vult, om de conclu sie te trekken, dat zoo'n dag voor allerlei neringdoenden alhier moet zijn een dag van ruime inkomsten, waarvan weliswaar een bepaald gedeelte profileert, maar welke inkomsten indirect toch weer ten goede komen aan allen. Het zij hier even opgemerkt, dat zulks wel eens wat weinig wordt begrepen en teveel wordt gelet op datgene, wat direct en alleen dien dag wordt ontvangen. Merriekeuring. Dinsdag had alhier de jaarlijk- sche keuring plaats van merriën voor opname in het stamboek van het N. T. S. (Belg. type). Keur meester waren de heeren Iz. de Feijter te Axel en C. A. de Bruyc- kere te Oostburg. De uilslag was als volgt Goedgekeurd Mirza, van Wed. W. Koster, Cora van Wilson, van P. de Klerk; Truuske, als^oren Mina de Frau, van Adr. van Hoeve Pzn.Sanova,van P. B.van Hoeve Martha, alsvoren Sjora, alsvoren Pollie, van C. de Putter Pzn. Juliaantje van Loose'shof, alsvo ren Aline van Loose'shof, alsvo ren Cidone de Bosch, van M. van FraaijenhoveKitty, alsvoren Jeanne d'Esceau, van Jac Huijssen Eva, van Lev. van Hoeve Jzn, Julia de Spui, alsvoren; Lizette III, alsvoren; Elza de Wilson, van Mar. de Regt Lzn.Miena, van P. Dielemafi, H 53 Eva, van Wed. J. Dieleman Marianne, van C. A. Dekker Czn.; Cora d'Axel, van H. de Feijter Hzn. Flora, van L. Wiemes Erna, van J. den Hamer Jr.; Mimi, van G. Weijns Ivonne, van M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe Uyale, alsvoren; Ida, alsvoren; Olga, van R. J. van Waes, Zuid dorpe Lucie, a[svorenMartha, alsvoren Lucie, van C. F. van Acker, Sas van GentJuliana, van C. van Fraaijenhove Emma, als voren Guibertina, alsvoren Jas mijn, van Jac. DekkerJuliette, van Abr. Haak, Zaamslag. Waar geen woonplaats is ver meld, is Axel bedoeld. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle DrogisteTi. De dag van Maandag jl. kan weer gevoegd worden bij de rij der Pinksterdagen, waarop we in Axe! met zelfvoldoening mogen terugzien. Zooals reeds was ge meld in dit blad, had het Bestuur van V.V.V. in samenwerking met het Bestuur van het Verbond der beide Vlaanderens weer de voor bereiding voor een spannend concours-hippique op zich ge nomen en dank zij de goede re geling, is dat weer uitmuntend geslaagd. Het getal deelnemers dat stond ingeschreven was grooter dan ooit te voren. En de heeren lieten niet op zich wachten, maar waren reeds vroegtijdig aanwe zig met hunne paarden. Het mo derne vervoer komt ook hierin te stade, want per auto's met 2 en 3 aanhangwagens werden de renpaarden en jockeys hierheen gebracht. Het was hierdoor mo gelijk, dat de paarden nog enkele uren vóór het concours konden worden gestald en er alzoo ge legenheid was om het materiaal, dat straks hare prestaties zou toonen, nog wat op te frisschen en te laven na de lange reis. Het weer was niet precies wat men noemen mocht naar wensch. De zomersche dag van Zondag deed beter verwachten. Toch hield het zich goed, naar mate het dreigend was, zoodat men tenslotte nog blij was, dat de heete middagzon op het boom- looze terrein niet de overhand had gekregen. Gelukkig intus- schen voor de duizenden bezoe kers, waartusschen de keurige damestoiletten een bonte menge ling vormden van gaan en keeren. Gelukkig ook voor de bestuur ders en deelnemers, bij wien de verdwijnende kans op regen geen geringe geruststelling gaf, na een begrijpelijke bezorgdheid voor de mogelijkheid dat het feest letterlijk in 't water zou vallen. Bij de komst van de harmonie „Concordia" gevolgd door een drom van menschen, werden de zorgen op zij gezet en stemde men in met de vroolijke mar» schen die de muziek onder lei ding van den heer Blansaart deed hooren. De wapperende vlaggen op het terrein, de tribune met toe schouwers, een keurige baan, die degelijk was afgebakend en waar omheen een toenemende massa toeschouwers; de trappelende paarden, dat alles gaf aan het geheel een grootschen aanblik, waarover vooral ook de Belgi sche renners vol lof waren. Zij zagen daarin den luister van het feest en een aanmoediging om te toonen, wat ze kunnen. (Tus- schen haakjes zij gezegd, dat het bestuur van V.V.V. hiervoor me nig compliment in ontvangst had te nemen). Vóór den aanvang der rennen werd begonnen met een afval- lingskoers voor wielrijders op de grasbaan, waarvoor 16 deelne mers waren. Er werd in 3 afdee- lingen gereden. Hierna begonnen de rennen. Zoodra de Belgische paarden den ring binnen kwamen, liet de muziek de Brabangonne hooren dat als een welkom werd bedoeld natuurlijk en ook zoo werd op gevat. De eerste drafkoers van 1600 M. werd in 2 ploegen verreden, 16 deelnemers. Prijzen resp. 900, 450, 275, 175, 125 en 75 francs. Ie Sans Souci II, 1640 M. var. Heet Lamon, Autrijne, in 2 min. 40 sec 2e Cordemaisien, 1630 M. van Alb. d'Haenens, Hans- beke, 3e Pompom 1640 M. Ach. Haellaert, Gent, 4e Raboeuf van Jos. van Hecke, Waterschoot, 5e Vol au vent, M. Coddens, Aaltre, 6e Divette 1650 M. var. M. de Smet, Beveren. Het was een spannende kamp met 10 tot 150 M. handicap. Voor de vluchtkoers van 1600 M waren 7 deelnemers, 300 tot 600 francs prijzen. Ie Robert van M. van Gansbeke, te St. Martens Laerne, in 1 m. 54 sec. 2e Bou- 'ie, van v d Gehuchte, Maria- kerke, 3e Max van fa de Putte, Bavtnhove, 4e Bouvan van L v d Bulcke, Flobeck, 5e Janina van Veys, Gentbrugge. In dit nummer kwam een der jockey's te vallen, doch het ver loop was zoo gunstig, dat de berijder met den schrik vrij kwam en het paard liep ongestoord door zonder dat het gepasseerd werd. Maar de prijs kon natuur lijk niet toegekend worden. In de volgende pauze werden de koppelwedstrijden voor de wielrijders gehouden. En of schoon een grasbaan geen asphalt weg is, werd toch nog een aar dige snelheid bereikt. Uitslag: Jos. Passemier, Hulst en F. de Schepper, Clinge f 10, Jos. Vernimmen, Schuddebeurs en J. de Letter, Koewacht f7,50, R. Clapdorp, Stekene en R. van de Veke, Zaamslag f 5, Verschuuren, Koewacht en L. Verlent, Stekene f 2, P. van Goethem, Koewacht en Th. Vinck, St. Jansteen f2. 't Was niet erg sportief van de Axelsche jongens, dat ze zich na de inschrijving hadden terugge trokken. De vluchtkoers van 2000 M. gaf een ware attractie. Onder de 7 ruiters was er een knaap van 15 jaar, die aller sympathie had. Ofschoon luide toegejuicht kon hij het op den duur niet houden, zoodat hij in de laatste 200 M de le prijs moest afstaan en de 950 fr werden gewonnen door Max met 2 min 33 sec. De knaap kreeg de 2e prijs met 450 francs, 3e Boulie, 4e Fragette 5e Jenny en 6e Janina De laatste race was op een baan van 3200 M in draf met 13 deel nemers. Het publiek volgde deze koers met ongekende geestdrift, omdat de paarden elkaar geen handbreedte toegaven en nek aan nek de eindstreep bereikten. De uitslag is: le 1000 fr Vol au vent Aan Coddens te Aaltre, 2e 500 fr aan Cordemaisien van Olevier, Hansbeke, 3e 300 fraan Carnavon van Claeys te Loven- degem, 4e Divette, 5e Thérèse van Lippens te Aeltre, 6e Atlan- tide van Steenkiste te Vosselaere. Deze was gehandicapt op 3380 M. Zij had in 1931 de groote prijs van Ostende gewonnen. Het is een prachtdier. Na de rennen kwam nog de afvallingskoers, docht het publiek bleek daar minder prijs op te stellen en zoo was de afmarsch naar Axel reeds begonnen, om ook daar nog eenigen tijd te vertoeven. De wielerkoers eindigde met dezen uitslag: le Verlent, Ste kene, f 10, 2e Clapdorp f 7,50, 3e Schepp;r, Clinge, 4e Vernimmen Schuddebeurs, 5e De Letter, 6e v. d. Veke, Zaamslag, 7e Van Goethem, Koewacht, \8e Passé- miers, Hulst en Janssens, Absdale. Bij de terugkomst binnen onze veste heerschte er een levendige drukte en werden door de nering doenden goede zaken gemaakt. Het aantal bezoekers kan op ruim 4000 geschat worden, zoodat alles met alles VVV met voldoening ook op dit concours kan terug zien en voorzeker velen aan zich heeft verplicht. Ook het feit, dat de winkels tot 10 uur mochten openblijven, was tendeele aan haar activiteit te danken. AXEL, 20 Mei 1932. De Zaterdag alhier gehou den speldjes-collecte voor de vereeniging het „Hoogeland" bracht op f83,60. Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg gisteravond het onweer op een geleiding van het electrisch licht bij dhr. P. W. Gelukkig werd geen brand veroorzaakt en was ook geen schade aangericht. Ook in de omgevende ge meenten heeft er zwaar weer gewoed met stortregens. Jubilcnm. I Op Zondag 15 Mei jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer J. R. de Jonge alhier als onderwij zer bij het Christelijk lager on derwijs in dienst trad. Hij werd bij deze gelegenheid namens het schoolbestuur alhier door den heer J. M. Oggel gecomplimen teerd en ontving voorts van het hoofd der school en verder per soneel persoonlijke gelukwen- schen, benevens tal van schrif telijke felicitaiie's van onderwijs- autoriteiten, collega's, ouders, enz. Het Correspondentieblad voor Chr. onderwijzers in Nederland bevatte behalve een staat van dienst ook een foto van den ju- belaris. De heer De Jonge was achtereenvolgens in functie te Oihene, Reuzenhoek en Spui en ving op 1 Oct. 1910 zijn taak aan op de school van de Ver eening voor Chr. Nat. onderwijs alhier. In tegenstelling met andere gemeenten blijft het getal werk- loozen in onze omgeving nog be trekkelijk groot. Zoo vernamen we dat heden alhier nog 104 menschen stonden ingeschreven Zomerfeest. Zooals was aangekondigd was tegen j.l. Dinsdag door de Chr. Jongelingsvereeniging en de Jon- gedochtersvereeniging een zomer feest georganiseerd. Het heerlijk gelegen terrein van dhr. A. van Hoeve nabij de Sa^sing werd, naar men ons mededeelde, door onge veer 800 menschen bezocht. Beur telings voerden de sprekers vol gens progamma het woord, en ter afwisseling werden eenige beken de liederen gezongen. Afgaande vooral op hetgeen door de sprekers ten gehoore werd ge bracht, mag van een geslaagde dag worden gesproken, waartoe ook het prachtige weer meewerkte. In plaats van Ds. Raams van Hoek, die wegens familieaange legenheden verhinderd was, sprak Ds. van Oeveren alhier het slot woord uit en was de tolk van allen als hij de medewerkers en inzon derheid de familie Van Hoeve dankte voor de medewerking tot het welslagen van dezen jeugddag. Gistermiddag had te Sluis kil een ernstig verkeersongeva plaats. Ter hoogte van het lucht- spoor van de Azote zou de heer B. nit Terneuzen met een duo-rij der een auto passeeren, waartoe hij blijkens de snelheid waarmee hij reed, voldoende ruimte had. Groot was echter de schrik toen van de andere richting eveneens in flinke vaart een tweetal per sonen (Italianen) waaronder de echtgenoote van den gevallene, op een motorrijwiel kwam aanrij den. Beiden hoorden alleen de signalen van de auto en van hun eigen hoorn, zoodat er gewoon werd doorgereden met het nood lottig gevolg, dat de motorrijwie len op elkaar stieten. De heer B. en zijn duo-rijder vielen met het stuur ter aarde, doch kwamen vrijwel met den schrik vrij, De Italiaansche bestuurder werd ech ter met gebroken been en een wonde opgenomen. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Vermoedelijk door de warm te bevangen is onder Terneuzen gisteren zekere C. de K. bij zijn werkzaamheden dood gebleven. Onder Philippine geraakje Vrijdagavond 1.1. een auto van den dijk in de sloot. De passagiers kwamen er goed af, behoudens de heer P., directeur van de c^öp. suikerfabriek, die met een sche delfractuur werd opgenomen. Zondag herdacht de heer F. J. Dhooge het feit dat hij ge durende 25 jaar onafgebroken het wethoudersambt in de gemeente Philippine had vervuld. Wegens ontslagname van den heer P. Rammeloo te Philip pine als ontvanger- griffier van den Van Wuijckhuisepolder is in die functie benoemd de heer P. de Loof te Terneuzen. Opheffing van de Blikstraat In verband met de plannen tot uitbreiding van de havenwerken bij Terneuzen zou de z.g. Blik straat komen te vervallen. Deze weg vormt een onderdeel van de verbinding tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo dat door opheffing daarvan het verkeer ernstig zal worden ge schaad. De A.N.W.B. en de K.N.AC, hebben zich gewend tot den be trokken hoofdingenieur van den rijkswaterstaat met verzoek bij de uitvoering van deze plannen met de belangen van het verkeer re kening te willen houden door het maken van een andere goede veibinding. Korting op de jaarwedden van bargemeesters enz. Ged. Staten van Zeeland, over wegende, dat het wenschelijk is gebleken, om een tijdelijke kor ting toe te passen op de jaarwed den van de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers der ge meenten in Zeeland, zulks met ingang van 1 April 1932 gezien de berichten van de ra den der gemeenten gelet op de adviezen van het hoofdbestuur en van het bestuur der afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van gemeen te-ambtenaren besluitende gedurende een tijdvak van drie jaren, ingaande 1 April 1932, zal op de wedden van de burgemeesters, de secre tarissen en de ontvangers der ge meenten in Zeeland een tijdelijke korting worden toegepast op den volgenden voetvoor hen, die gehuwd zijn en voor hen die ge huwd zijn geweest, 21/, pet van de eerste f 2000 en 5 pet van het meerdere der jaarlijksche bezol diging en voor hen, die ongehnwd zijn en nimmer gehuwd zijn ge weest, 2i/, pet van de eerste f 1000 en 5 pet van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging, een en ander met uitzondering van het bedrag, hetwelk aan kindertoelage wordt genoten. Aan dit besluit is goedkeuring verleend bij Kon. besluit van 24 Maart 1932. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Rijwielbelastingmerk, C. Goos- sen, Magrette N 45. Dames- taschje met inhoud, Kon Mare chaussee. Dameshorloge, Cath. van Cadsand, Sluiskil P 94 Arrond. Rechtbank te Middelbnrg In de zitting van 13 Mei wer den de volgende vonnissen uit gesproken

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2