Uw Zenuwen prachtige Westlandscbe Bloemkool en verscbe Peen, Nog eiken dag versche Kropsla, Landbouw. Mphardt's Zenuwtabletten Bekendmakingen. Z 0 M E R T IJ a Advertentiën. Ingezonden Stukken. 13. Paul Doumer werd 6 Mei 1932 vermoord door revolver schoten van een Rus. Wat zal het lot zijn van Albert Lebrun, de veertiende President der Fransche Republiek? Lebrun werd 29 Augustus 1871 te Mercy-le-Haut bij Metz geboren, waar zijn vader een boerderij bezat. Hij deed in 1892 met lof eindexamen aan de polytechni sche school en studeerde verder aan de mijn-academie, die hij in 1896 als mijn ingenieur veriiet. Als zoodanig trad hij in staats dienst. Hij behaalde al spoedig een prijs van de Academie van Wetenschappen en maakte zich ook verder naam door publicaties op het gebied van mijn- en spoorwezen. Later werd hij hoog leeraar aan de handelshooee- school. Lebrun behoort tot het nationale blok en wel tot de republikein- sche democratische unie en is een speciale vriend van Poincaré, die hem verleden jaar al gaarne als tegencandidaat van Briand had gezien bij de presidentsver kiezing. De rechterzijde gaf toen echter aan Doumer de voorkeur. Hat kind ran Lindbergh dood. Naar we in de N. R. Crt. lezen, werd gisteren op 3 K.M afstand van de woning van kolonel Lindbergh door een neger een kinderlijkje ontdekt, hetwelk ge bleken is het vermiste kind van Lindbergh te zijn. Het was reeds in staat van ontbinding. De moordaanslag enz. In verband met het onderzoek naar het verleden en de motieven, welke den moordenaar van Dou mer tot zijn daad zouden kunnen hebben gedreven, publiceert het ministerie van Buitenlandsche Zaken een officieel communiqué, waaruit blijkt, dat Georgoeloff na een verblijf te Parijs in het jaar 1930 wegens het onrechtmatig uitoefenen der geneesknnde werd uitgewezen. In het jaar 1931 keerde hij evenwel terug. In zijn notitieboekje verklaart Georgoe loff, dat hij leider is van een terroristische organisatie, welke zich op Frankrijk wil wreken, omdat het Rusland in den oorlog heeft betrokken. Het onderzoek te Nice heeft verder aangetoond, dat hij in geenerlei betrekking lot Russische emigrantenkringen heeft gestaan. Het resultaat van het tot nu toe gevoerde onderzoek doet de vraag rijzen, of Georgoeloff mis schien slechts zwakzinnigheid voorwendt. Minister-president Tardieu voegde aan deze officieele ver klaring nog toe„In de geheele aangelegenheid is één duister punt, namelijk een lidmaatschaps kaart van de Communistische partij, welke Georgoelof te Praag werd verstrekt. De z.g. „groene partij" waarvan de moordenaar zich lid noemt, is misschien de rechtervleugel van de bolsjewis ten. Georgoeloff beschikte bo vendien over groote bedragen aan contanten. Men moet zich afvragen hoe hij aan dit geld is gekomen. De neo bolsjewistische bewe ging, waartoe Georgoeloff te Praag toetrad, zou feitelijk een onderdeel uitmaken van de com munistische internationale. In verband met zijn slechte reputatie hadden de autoriteiten te Praag Georgoeloff verboden een partij te stichten. Te meer daar bleek, dat hij beschikking had over een lidmaatschapskaart van de com munistische partij. Terwijl Georgoeloff verklaart, dat hij geheel zelstandig heeft gehandeld, heeft zich een vrou welijke getuige aangemeld, wier verklaring een geheel ander beeld geeft. Mme de Vilmorin, die aan den stand van Farrère stond, en slechts op ongeveer drie pas afstand van den moordenaar ver wijderd was, heeft veor den rechter van instructie verklaard, dat Georgoeloff zich voor zijn wandaad zeer rustig met een man en een vrouw heeft onderhouden. Toen de president de zaal bin nentrad heeft de vrouw zachtjes gezegd: „Daar is hij". Daarna heeft Georgoeloff zich omge draaid, de getuige ter zijde ge duwd en zijn schoten gelost. De man met wien hij zich te voren had onderhouden, heeft zachtjes gezegd„Hij heeft zijn doel niet gemist", waarna hij met de vrouw in de menigte verdween» Overzleht van do Tarwezaai. Het secretariaat der Geweste lijke Tarweorganisatie voor Zee land zond ons een staat, waarin een overzicht werd gegeven "at de tarwe-unzaai in 1931 en 1932 en de bedrijfsgrootten in de verschillende doelen ran Zee land. We ontvingen de staat te laat voor opname in dit nummer en bepalen ons tot de beschou wing, die er van vergezeld ging. De cyfers vertoonen weliswaar een balangryke uitbreiding van de tarweteelt, doch deze is zoo groot niet als de losse geruchten wel deden vermoeden. Hadden de slechte weersomstandigheden in het najaar 1930 de uitzaai niet bemoeilykt, dan zou de op pervlakte tarwe in 1931 reeds grooter zyn geweest en was de vermeerdering der uitzaai meer geleidelijk gegaan. De uitbrei ding van het ledental met 2400 (d.i. 40 pet.) beteekent reeds een vermeerdering dar bebouwde ODpervlakta van 6000 a 7000 HA. De uitbreiding en van het ledental en van de bebouwde oppervlakte illustreert den toe stand van den akkerbouw in onze provincie en is verklaar baar, omdat le. de tarwe het eenigst pro duct is, dat by behooriyke op brengst, met zekerheid rendabel kan worden verbouwd 2e. de suikerbietenteelt, als gevolg van de steunmaatregelen, die betrekking hebben op 80 pet. de gemiddelde verbouw in de jaren 1928-1930, circa 20 pet. is ingekrompen, hetgeen betee kent, dat plm 4600 H A. voor andere gewassen beschikbaar kwam 3a. de vlasteelt absoluut niet loonend is, ondanks de in uit zicht gestelde maatregelen. Hier door moet voor plm. 5000 H.A iets anders worden gezocht 4e. de andere handelsgewassen als blauwmaanzaad (1930: 1321 H.A.), koolzaad (1930 554 H.A.), geel mosterdzaad (1930: 731 HA.), karwij (1931: 521 HA) alsmede uien (1930: 2120 H.A) eveneens ingekrompen zullen zyn, omdat de teelt steeds spe culatief is en de tyd er niet naar is om veel te riskaeren 5e. da haver- en de gerst- pryzen zoo laag zijn, dat deze teelten niet rendabel zyn en daarom zeer belangryk inge krompen zollen zyn, waardoor naar schatting 5000 a 7000 H A. beschikbaar kwam voor andere gewassen. (Deze omstandigheden zijn plaatselyk verschillend, doch gelden voor het Z;euweche zaaiplan.) Het bovenstaande leert, dat er dus 14000 a 16000 H.A. beschik baar kwam, die niet löonend bebouwd kan worden en waar voor andere dan de gebruikelyke gewassen gekozen moeten wor den, of die braak zouden moeten blyven liggen. Er is reden om aan te nemen, dat de landbou wers hun keuze hebben bepaald bij tarwe en aardappelen. Van dit laatste product is veel meer uitgepoot, naar schatting 5000 H A. (Zoolang de officieele cij fers niet bekend zijo, blijven dit ramingen). Had de mogelykheid van deze uitbreiding niet bestaan, dan zou er reeds meer gebraakt zijn, daar dit veelal minder nadeelig is, dan jaar in, jaar uit gewas sen te verbouwen, die verlies opleveren. Moobt de tarwever- bouw beperkt moeten worden, dan kan men zeker verwachten, dat een volgend jaar veel meer gebraakt zal worden, Er zyn reeds uitingen in de pers verschenen, dat deze uit laai aeer verontrustend was, eendeels omdat by een maal- peiceDtage van 25 pet. alle tarwe niet zou kunnen worden opge nomen, anderdeels omdat de werkgelegenheid op de bedrijven belangrijk zou inkrimpen. Wat het eerste betreft, hier over kan men pas oordeeleD, wanneer alle cyfers uit Neder land bekend zyn en dan zal men moeten wachteD, wat te dezer zake besloten wordt. Wat bet tweede betreft, mag worden aangenomen, dat de uitbreiding van een tarweteelt voomamelyk ten koste is gegaan van de in krimping van de haver en gerst, waardoor er geen wyaiging in de werkgelegenheid is gekomen van het vlas, hetgeen zijn oor zaak vindt in de absoluut on voldoende steunmaatregelen. In dit verband mag er op ge wezen worden, dat de graanteelt in de jaren 1913 en 1914 (de heide jaren voor den oorlog) reep. bedroeg 35 265 en 37 287 H A of wel 32 en 34 pet. van het bouwland, terwei dit in 1921 cog 35.598 H.A. 33 pet. bedroeg en nadien steeds is afgenomen, doch steeds nog 28 pet van net bouw land bedroeg. De inkrimping vaa de suiker bietenteelt wordt volledig gecom penseerd door de uitbreiding van de aardappelteelt, waardoor aan werkgelegenheid niet verloren is. Met bieten en aardappelen wa ren in 1930 bebouwd 33.383 H.A. (gemiddeld gedurende 1921 tot en met '30 36.565 H.A.) hetgeen dit jaar zeker bereikt zal worden. By dit alles mag niet vergeten worden, dat de toestand niet spoe dig verbetert, het meerendeel der landbouwers door geldgebrek ge dwongen zal worden de intensiteit van het Zeeuwsche akkerbouw- bedrijt belangrijk te verminderen om op deze wyze tot een sluitende rekening te komen, waarnaar ie dere landbouwer moet trachten te komen, wil hy niet ten gronde gaan. Door den steun aan de tarwe en de bieten alleen zullen zeer velen er nog niet kunnen komen, wanneer niet alle maat regelen, die hem ten dienste staan genomen worden. Vaak wordt er een overdreven voorstelling gegeven van de fi- nancieele resultaton van den tar- wesieuc. Men dient echter wel te bedenken, dat de richtprys van 12.50 (waarin de bewaarpremie is begrepen) berust op de produc tiekosten en de pryzen gedurende de laatste 10 jaar. Het bedrag, dat er netto voor den boer over schiet, kan de verliezen op an dere producten in zeer vele ge- yallon niet goed maken, vooral nu de gemengde bedrijven ook iu het gedrang zyn gekomen. Fraaijenhove, Spui f2502: j. L. de Waele f2273; Gebrs. van Driesschen, Lamswaarde f2080; Joh. A. Lensen, Zaamslag f2077.' Timmer- en Ijzerwerk. J. van der Bent, Terneuzen f 1835Aug de Mette, Spui f1834; Herm van Luijk f 1737; A. D. Kaijser Zaamslag f 1687; M. van Doe selaar f1600; A. P. Butler Zn. f1600; J. van Damme, Groe nendijk f1584; W. Vercouteren f lo25; R Mangnus, Boschkapelle i 1433. t,l;c0d^ en Zinkw«k. Alb. Mei 1105; Gebr. van Rijn f87.50. Glas- en Verfwerk. W. A de Jonge f328; A. Stallaerf, Bosch kapelle f300; J. N. Wisse, Zaamslag f284; C. Wisse, Zaam slag f278. Het werk werd aan de laagste inschrijvers gegund. kalmeeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Na herveiiing is hedenmid dag alhier door het kantoor W. A. den Boggende verkocht het woonhuis met schuurtje van de wed. M. P. Kiel in de verl. Juli- anastr. voor f 1540 aan mej. Corn. Floris huishoudster alhier. Het Dinsdag te Ter Neuzen j.i. ten overstaan van Notaris Ph. J Callenfels te Ter Neuzen, ten verzoeke van heeren Curatoren in het faillissement van J. E J Jurry (de Koster Co,) in het openbaar geveild huis met boven woning aan de Nieuwstraat 14 te Ter Neuzen, met het erfpachtsrechf tot 31 December 1989 van den bijbehoorenden grond, kad. Sectie L no. 1546 groot 2 A 39 c.A. werd in koop toegewezen aan den heer Joh. A. van de Ree coiffeur te Ter Neuzen, voor de som van f 7500. De Brusselsche correspon dent der Maasbode meldt dat het parket van Brussel onlangs drie inwoners van Eecloo had aange houden, die in flacons cocaïne bij zich hadden. Volgens hunne verklaringen hadden ze die ge kocht van een zekeren Bommezijn, Nederlandsch handelaar wonend te Selzaete. Deze zeide de cocaïne over de grens in Nederland gekocht te hebben voor 15000 frs., d.i. aan 32000 frs. de Kg. Nooit zulk een strijd van... vrede! Joehei.Omhoog de vlag gezwierd De dag is aangebroken, Dat d edele sport haar hoogtij viert De vlaggen uitgestoken! Naast 't Rood-Wit-Blauw het n x [Zwart-Geel-Rood Dat is het, wat wij wenschen, Verbroedering op den Pinksterdag Een feest... voor alle menschén! ia aard naast 'd Oranjevaan. Doet d'ouden band herleven. Wees welkom in 'toud stedekijn En laat ons samen streven Naar 't allerhoogste sportgenot, Dan is 't een lust te leven Vergeet vandaag je somberheid, De tijdsomstandigheden. Eén enkele dag slechts van jolijt, Het geeft je weer eens reden, Kloekmoedig straks te wederstaan De dagelijksche zorgen Dus aarzelt niet, komt naar de baan Het schenkt je kracht voor morgen Ja, vrienden, onze V. V. V. Toont zich weer onverschrokken En meester op het roemrijk veld Komt allen opgetrokken 1 m ^°em~der jockey's is weer daar Met dertig snelle paarden Nooit zag men zulk een „reuzenkoers", Waaronder de „vermaarden"' z°o talrijk opgekomen zijn Dus komt in dichte drommen En sla vandaag weer een record, Dan zullen de kolommen Der bladen vol van Axel staan! Zoo zij, zoo moet het wezen, Opdat de oude, goede naam In eer zal zijn herrezen bchijn vriendelijk op ons. Pinksterzon Bekroon Uw glans ons streven, 7o„alnuar»)Ven?ch eens slagen kon, zou V. V. V. wis leven!!! A. Th. 'tG. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat zij op grond der Winkelsluitingswet, hebben goedgevonden, dat alle win- deze gemeente op Maandag 16 Mei 1932 (2e Pink- GKOPKvn' 10 n" namidd«gs GEOPEND mogen blijven. Axel, den 10 Mei 1932. Burgemeester er. Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. Defg. Secretaris, L DEFEIJTER. AXEL, 13 Mei 1932. Blijkens officieele bekendma king in dit nummer heeft het Dagelijksch Bestuur dezer ge meente in afwijking met de ver ordening bepaald, dat de winkels op aanst. Maandag (2e Pinkster dag) tot des avonds 10 uur mogen open blijven. Het Concours-Hippique op 2e Pinksterdag belooft schitterend te worden. Het aantal paarden dat deel zal nemen, bedraagt al 33 en wel 21 der beste Belgische dravers en 12 eerste klasse vluchters. De grasbaanwedstrijden zullen bestaan uit een afvallingskoers voor junioren, een koppelwed strijd en een Australische achter- volging. Dezelfde wedstrijden ook voor veteranen. Bondsleden mogen aan deze wedstrijden niet deelnemen. Voor verdere inlich tingen zie men de advertentie. We vernemen, dat men van wege de Hervormde Jongelings- en Jongedochtersvereen. doende is een bazar voor te bereiden ten behoeve der jeugdbeweging en een kerktelefoon. Hieraan zal ook een loterij worden verbonden. - Gisteren werd in het café van dhr. Groothaert te Spui door dhr. P. Ie Feber, bouwkundige alhier aanbesteed het bouwen van 2 woningen. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk. P. van Alten f2510; J. A. Lensen f 2498 Wiemeersch Verstraten f 2430P. van Predikbeurten te Axel. Zondag 15 Mei 1932. (Eerste Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis, dat ingevolge het Kon. Besluit van den 11 Maart 1932 (StBI. 83) waarbij ter uitvoering van Art r e, m' V3n 23 Maart 1918 (bt.BI, 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St.BI. 130) wordt bepaald, dat in 1932 de vervroeging met één nar van den wettcltyken tfld, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 luli 1908 (St.BI. 236) zal aanvan gen den 22 MEI en zal ein- digen den 2en OCTOBER. Op dat tijdstip wordt wederom de l'jdregeling naar den Middelbaren zonnetijd te Amster dam, welke tijdregeling alsdan aanwijst TWEE UUR in den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om DRIE UUR in den nacht vaS -1 op ^2 MEI as. (of wanneer men zich op 21 Mei a.s. ter ruste begeeft) één nnr voornlt gezet worden. Axel, den 10 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgermeester, BLOK. De fg. Secretaris, «L. DE FEIJTER. V*orm. 9.30 ure Dg. J. S. Post, Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voersi. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 n Maandag 16 Mei 1932. (Tweede Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk, Voorm. 930 ure Geen dienst. Geref, Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskeik. Mijnheer de Redacteur, Ter nadere verklaring van de woor den, waarmede ik dhr. 't Gilde tijdens de laatste raadszitting in de rede viel, I j ,r nt. di,eze mi] ln de schoenen schoof, u6i) WelEd. Heer L Lamaitpp „dat ik geen werkman zou dulden in I LdlIldlIrB, den Raad", stel ik er prijs op hier mede te deelen, dat ik die woorden met gebruikt heb en de laatste b«n, die zou denken, dat een degelijk werkman niet in den Raad mag zitten. Dankend voor de opname, P. J. VAN BENDEGEM, Raadslid. Hoog de Paardensport. Axel, Bloeimaand 1932. Weer luidt de bel, het startschot klinkt I De pezen zijn gespannen 1 Het edel ros vol strijdlust blinkt I De snelste, rapste mannen Van Vlaanderenland zijn weer present In onze grijze stede Nooit zag men zulk een „koers" [ojn Qent, Voor de ontvangen bewijzen van deelne ming bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Groot- en Over- Grootvader, d«nkCn W'^ b'J dCZe" harte,tfk Namens de Familie, Wed.PH.J. VAN DIXHOORtf. Rijswijk, Mei 1932. Ontvang-en D. JANSEN. Oroente- en Fruithandel,

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2