Een nieuwe lente! Landbouw. Stbl. no. 388) kunnen wij ook niet handhaven, en zal zoodanig gewijzigd moeten worden, dat de gemeente in de 2e klasse gerang schikt wordt. Deze wijziging brengt mede, dat een bedrag van ongeveer f 6300 ten bate van de gemeente komt. Een dergelijke wijziging moeten wij helaas nu reeds voorstellen hoewel dit plan reeds bij het College in portefeuille was voor de volgende begrooting. Dhr. HAMELINK zegt, dat toen hij Zaterdag de stukken zag en daarin zulke ingrijpende voor stellen las, zonder adviseerende inlichtingen, hij gedacht heeft aan overrompeling van den Raad. Verschillende raadsleden zijn zelfs niet in de gelegenheid geweest om er zich een denkbeeld van te vormen. B. en W. zeggen maar, dat er enkele posten op de be grooting zijn, die niet gedekt kunnen worden, maar welke dat staat er niet. En als we er een oordeel over moeten uitspreken, moeten we die posten toch kennen? Daarom acht spr. zich, zonder nadere gegevens niet ge machtigd om met het voorstel van B. en W. mee te gaan. De VOORZ. zegt, dat de be wuste posten wel degelijk in het preadvies te lezen staan. Het gaat over het saldo van 1930 en de te groote raming van de 70 opcenten, terwijl ook de post onvoorzien te klein is. Men heeft gezien, dat het batig saldo van 1930, ad f25000 geheel in de begrooting van 1932 zal opge maakt worden, waardoor er voor 1933 geen saldo is en men dan ineens een te groote belasting- verhooging zal krijgen. Beter is een gedeelte over te laten en dan geleidelijk de belasting te ver- hoogeneen beetje voor 1933 en dan weer, zoo noodig, in 1934. Dhr. HAMELINK Ze zeggen dus bij Ged. St. jullie maakt het potje op en dat gaat niet aan, dan liever wat meer belasting. De VOORZ. zegt, dat hij Don derdag vanuit de Prov. Griffie werd opgebeld en toen werd ge zegd, dat ze bezig waren met de begrooting van Axel na te zien en zagen, dat het saldo van f 25000 geheel op ging in de be grooting wat tengevolge zal heb ben, dat er voor 1933 een buiten gewone belasting verhooging zal komen. En daarom is het beter een gedeelte over te houden. Ook was er teveel geraamd uit de opbrengst van 70 opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Nu was er volgens hun advies geen middel meer om uit de be lastingen nog meer te halen en daarom zeiden ze in Middelburg als jullie vlug zijn, dan zou er van de 70 opcenten nog 80 ge maakt kunnen worden. De Voorz. zegt dat daarop de gem. secre taris naar den Inspecteur te Ter- neuzen is gegaan om mondeling overleg te plegen. Vervolgens heeft spr. zich weer met de Griffie en den Minister in verbinding gesteld, waarna geadviseerd werd om zoo vlug mogelijk een besluit te nemen tot het voorstel dat hier ligt. We konden nu, zegt spr., Zaterdag avond hebben vergaderd, maar juist omdat we den schijn wilden vermijden dat we den Raad zou den overrompelen heb ik beter gedacht, om voor heden een ge wone vergadering te beleggen met een korte agenda. Misschien dat na deze uiteenzetting het de heeren duidelijk zal zijn, waar voor deze voorstellen worden ingediend. Dhr. HAMELINK zegt dat hij nu wel wil terugnemen de mee ning dat er overrompeld wordt, maar toch wil spr. nog wel even schetsen wat de gevolgen kunnen zijn van dien maatregel. Als men nl. boven de f 800 inkomen heeft, dan komt daar in de le klasse geen bijslag bij, maar in de 2e klasse begint men b.v. met f 700 en men betaalt naar f800, dus boven het werkelijk inkomen. Dan wordt dus de druk veel zwaarder, dan door de verhoo ging van percentage. Spr. komt daar tegen op, want men zal nu gaan krabbelen in de zakken, die ledig zijn. Hjer komt nu uit het element, waarom in de Tweede Kamer tegen dat ontwerp is gestemd. En dan, vraagt spr. is die verhooging wel noodig, want het staat toch niet vast, dat die post van f25000 wordt op gemaakt, daar zijn toch geen ge gevens voor Men zegt nu wel, je moet niet alles opleven, maar wie krijgt het in zijn hoofd om te gaan sparen, als je tekort hebt op het budget. Ged. St. zijn ge woon de zaken zwart in te zien, maar zoo vraagt spr., hoeveel jaren meenen zij, dat de crisis zal duren En zal -die dan nog erger zijn Spr. heeft niet veel vertrouwen in die voorspelling. Dikwijls heeft hij geconstateerd, dat ze niet juist oordeelen, maar dan als gevolg van den reactio nairen geest, die er heerscht. Als we nog jaren krijgen als nu, dan is het nog altijd tijd om die maatregelen te nemen. Het is verkeerd, om in dezen tijd nog zwaardere lasten te leggen, dan met de hier genoemde feiten in handen noodig zijn. Daar om zal spr., ondanks de monde linge adviezen, er niet op ingaan. Als 't noodig is, zal spr. niet aar zelen, maar meehelpen om de belastingen te verhoogen, maar nu dat z.i. nog niet zoo is, heeft hij geen plan om de menschen nog zwaarder lasten op te leggen. Dhr. VAN BENDEGEM zal ook voor geen der beide voorstellen tot belastingverhooging stemmen. Ie omdat 10 pet. verhooging al len dupeert en 2e ook de classi ficatie, die eveneens allen dupeert, maar in de hoogste mate de mindere man. Het belastbaar inkomen wordt dan teruggebracht naar f 700 en voor de inkomens van f 800 geeft het een verschil van f 4.20, die ze meer moeten betalen, zoodat de minste inko mens getroffen worden. Spr. is tegen belastingverhooging. Dan moeten maar eerst de salarissen wat verminderen en de begroo ting worden herzien, zoodat er wat subsidie's afgaan en tenslotte kunnen Ged. St. dan de f25000 terugbrengen op f17000. Want Voorzitter, hoe kan nu in dezen tijd, tfu iedereen moet zuchten en klagen, en met tekorten reke nen, er over belastingverhooging gesproken worden Neen, ik ben daar absoluut tegen. Eerst zoo veel mogelijk bezuinigen. De VOORZ. merkt op, dat iedereen natuurlijk tegen ver- hooging van belasting is, maar als het is om de gemeente op een gezonde basis te brengen, dan moet men daartoe meewer ken. Dhr. van Bendegem wil de begrooting van 1932 herzien en krimpen op salarissen en subsi dies Dhr. VAN BENDEGEM: Ja, we moeten bezuinigen. De VOORZ.: Goed, maar ik kan niet begrijpen, hoe men die bedragen, die reeds gedeeltelijk zijn uitbetaald, gaat verminderen. Dat is onmogelijk. Het maakt wel een mooi gebaar voor het publiek om zoo iets voor te stellen, maar het moet kunnen. Het batig saldo van f25000 is niet over, maar daaraan is een bepaalde bestemming gegeven en dus wordt dat verbruikt, maar daarom kan de begrooting niet worden herzien. Dhr. VAN BENDEGEM: Maar het gaat ook niet op om daarom de belasting zoo te verhoogen en de mindere menschen te du peeren. De VOORZ. zegt, dat geraamd wordt, dat uit de meerdere 10 opcenten f2000 en uit klasse verschuiving f6000 komt d. i. f 8000. Dat de mindere klasse zou worden gedupeerd is onjuist. Wie f 800 inkomen heeft, betaalt I hier in de eerste klasse f 1.70 en wie f750 inkomen heeft betaalt in de 2e klasse f 1.80, dat is de werkelijkheid. Dhr. VAN BENDEGEM: Iemand met f800 betaalt in de le klasse f 1.70 en in de 2e kl. f 3, d. i. met de opcenten f5.10, dus f3.40 meer en als de opcenten verhoogen nog meer. De VOORZ. herhaalt, dat men in de le klasse met f800 inko men hier fl.70 betaalt met 70 opcenten. En in de 2e klasse betaalt men met een inkomen van f 700f 750 met 80 opcenten f 1.80 en van f750-f850 f3,60, daarna f 5.40, enz. Dhr. 't GILDE zegt dat het hem evenzoo is gegaan als dhr. Hamelink en het onmogelijk was in een kort tijdsbestek zich aan de hand van de gegevens van B. en W. voldoende te oriën- teeren. Hij staat in de nieuwe verhoudingen op finantiëel gebied al niet zoo heel sterk en voelt zich daardoor op glad ijs. Maar de schrik om dit voorstel was er niet minder om en te sterker de bevreemding dat de Raad zonder noodige meerdere toelichting voor een zoo vèr strekkend besluit wordt gesteld, om de belastingen plots met ruim f 5000 te verhoo gen. Het College maakt het zich in dezen wel gemakkelijk, doch de Raad kan dat z.i. zonder meer niet maar zoo slikken. Een door hem ingesteld onderzoek bewees dat het totaal belastbaar inkomen in de gemeente Axel was in 1926—'27 f2.117.400 1927—'28 „2.278.065 1928—'29 2.134.336 1929—'30 2 476.014 1930—'31 „2.424 432 1931—'32 „2.40^.500 waaruit blijkt dat de laatste 3 jaar het belastbaar inkomen in totaal 2 af 300.000 hooger is geweest dan de voorgaande 3 jaren. Moeielijk is het daarom aan de hand dezer gegevens een beeld voor oogen te tooveren waarom nu die plotselinge belastingver hooging noodig is, temeer omdat de gemeente Axel niet buiten sporig met het geld heeft ge smeten. Deze stijging is verontrustend. De uitgaven dalen niet, doch stijgen en de belastingdruk komt op een steeds meer sluitende massa belastingbetalers i.e. kleine middenstand. De Voorzitter zal hem waar het College zich met de nieuwe I wettelijke finantiëele besluiten I vertrouwd moet hebben gemaakt nu wel nader kunnen inlichten. De VOORZ. antwoordt, dat de uitkeeringstermijnen met dit voor stel geen verband houden. Het is niet omdat er gebrek aan geld is, maar omdat Ged. Sf. niet goed vinden, dat die f25000 in één jaar worden opgemaakt. Dhr. 't GILDE Dan sta ik op hetzelfde standpunt als dhr. Ha melink, dat het niet noodzakelijk is om de belasting te verhoogen, zoolang er nog overschot is. Z. i. schuilt hierin weer een soort aantasting v. d. gem auto nomie. Het doel is in Middelburg er maar uit te kloppen wat er uit te kloppen is en de vraag is ge rezen bij spr. of men op de prov. Griffie geen technische fout heeft gemaakt door ons niet reeds in Januari op de hoogte te stellen. Mogelijk ook is door B. en W. een vergissing gemaakt met het oog op de uitkeeringster mijnen. Het is spr. en de zijnen niet mogelijk in deze tijden mede te werken aan belastingverhooging. De VOORZ. zegt dat in Mid delburg niet alle begrootingen gelijk kunnen worden behandeld en nu Axel aan de beurt komt is men tot die ontdekking ge komen. Maar spr. spijt het ook, dat het niet eerder is gebeurd. Dhr. HAMELINKDaarom richt ik ook het verwijt aan de Griffie en niet aan B. en W. Maar toch zou ik aan B. en W. willen vragen, of ze zich hebben overtuigd van de gevolgen die deze voorstellen kunnen hebben. De VOORZ.Zeer zeker en we hebben er zelfs destijds voor gewaarschuwd, toen we voor stelden om 80 opcenten te vra gen, maar toen was het juist dhr. 't Gilde, die op 70 aandrong en zeide, dat we den toestand te donker inzagen en die ver hooging niet noodig was. Het blijkt nu, dat het wel noodig is en spr. voorspelt, dat het vol gende jaar nog wel andere voor stellen zullen inkomen. Dhr. 't GILDE Waarom ver hoogen je dan de belasting. Dhr. VAN DE BILT We kun nen geen jaar vooruit rekenen, wat de uitkomsten zullen zijn. De VOORZ. zegt, dat er geen sprake is van verkeerde bereke ning. Het gaat er om, of de Raad bereid is, om die f25000 op te maken. Niemand wil natuurlijk onnoodig de belastingen ver zwaren. Ik geloof, dat ik in mijn uiteenzetting duidelijk geweest ben. (Wordt vervolgd). Zooals de warme schutblaadjes het leven der knoppen aan boom en struik tegen kou en wind be schermen, vrijwaart „Zij"-Crême het ontwakende leven in Uw huid tegen de nukken van den grilligen voorjaarstijd. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Landbon wonderwijs. De gelegenheid bestaat weer om deel te nemen aan de lessen, welke alhier gegeven worden in de Chr. lagere Landbouwschool, voor landbouwkunde en wat daarmede in verband staat. We gelooven niet dat het noodig is om die school aan te bevelen vele ouders en jongens denken met dankbaarheid terug aan die cursussen Hetgeen we willen doen, is alleen degenen aanspo ren, die nog onbekend mochten zijn, met wat die lessen hen waard zijn, dat eëns te vragen aan hun kennissen. En dan is er nog iets jongens, I die door hun leeftijd niet van de lagere school mogen en daardoor voor de tweede maal het 7e leerjaar moeten doorloopen, mo gen van de lagere school, als ze een andere studie-inrichting vol gen en dus ook als ze de land bouwschool bezoeken. Betaling paeh(contracten In verband met een adres van landpachters aan den Minister, I om te voorkomen, dat duizenden pachters, die in gebreke blijven hun pacht te betalen, een faillis sement oploopen of hun pacht \ervallen zien, heeft de Minister van Justitie in een circulaire aan de rechterlijke colleges de aan dacht gevestigd op art. 12 van het wetsontwerp wanneer het tot wet wordt verheven geheele of gedeeltelijke ontheffing van de betaling van een pachttermijn zal kunnen worden verleend, indien de pachtovereenkomst is aange gaan vóór 1 Januari 1932 en de termijn is vervallen nal2Febru ari 1932. De wet zal eventueel betrekking hebben op de op 1 Mei 1932 vervallende termijnen voor de inwerkingtreding der wet al dan niet is betaald. AXEL, 6 Mei 1932. Dhr. VAN DE BILT begrijpt dhr. 't Gilde niet goed: Hij zegt, dat de belastingen moeten ver lagen, omdat het inkomen niet verhoogt. Gisteren toog de Chr. Zang vereeniging „Asaf" alhier per stoomtram naar Walsoorden, waar zij werd ingescheept en in de I stralen eener prachtige lentezon de I Schelde overstak naar Hansweert. Vandaar werd naar Biezelinge gewandeld, waar ditmaal het 17e zangersfeest, tevens concours, werd gegeven voor de bij den ring „Zeeland" aangesloten ver- eenigingen van den Bond van Chr. zangver. in Nederland. Er waren 27 deelnemende ver- eenigingen met ruim 1200 leden. „Asaf" zong in de eerste af- deeling met 75 leden, onder lei ding van den heer P. C. Brakman. In deze afd. zong ook „Hosanna" van Vlissingen, onder den heer Bommeljé. Df uitslag was, dat Asaf met 322 de 1ste prijs behaalde en dus glorievol de thuisreis kon aanvaarden. Om half tien waren de zangers weer thuis, vol lof over den goeden afloop en in zonderheid erkentelijk voor de goede zorgen van den heer Koe- voets, die een extra-trammetje liet rijden» Boogschieten. Een vredige echt sportieve schutterij is wel die met pijl en boog. Als echte batavieren zagen we hen hier gisteren weer het oog scherp turend richten naar de vogels, wier kleurige pluimen in de lucht stonden als mikpunt voor de deelnemers. Vier en zestig stoere schutters spanden hun bogen om de pijlen zoo forsch en doelbewust moge lijk op de prijzen af te richten, welke „Handboogschutterij Ons Vermaak" alhier had beschikbaar gesteld De gelukkigen waren P. Mor tier van Stekene en P. Vermeu len van Axel voor de zijvogels en H. Colsen van Terhole en C. Bambost van Overslag voor de kallen. De hoogvogel werd bij loting toegewezen aan E. Hofman van Neuzen. De Winkelweek. Zooals gemeld wordt de aanst. week, te beginnen van af morgen, tot na de Pinksterdagen alhier een particuliere reclame-campag ne gevoerd dcor de winkeliers vereniging „Eendracht maakt Macht". Door de 40 aangesloten winkeliers zullen bij de verkochte goederen weer bonnen worden verstrekt, die resp. op fraaie prijzen betrekking hebben, terwijl als aanmoediging ieder kooper in 't bezit van een fluitketel of theeblad kan komen. Alles wordt dus weer gedaan, om de koopers voor tijdens en na de pink sterdagen tot koopen te lokken. Men zie voor nadere bizonder- heden de advertentie in dit nummer. Overbodig te zeggen, dat de winkeliers die dagen ook hun etalages extra in orde zullen brengen. Zaamslag. Zaterdag hield „Het Groene Kruis" hare jaarlijksch? vergade ring bij den heer C. P. de Regt. Uit de jaarrekening bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 2278,64 en de uitgaven f 2020,09, alzoo een batig saldo van f 258,55. In het afgeloopen jaar werden 306 verplegingsartikelen uitgereikt aan 96 leden. Het ledenaantal bedraagt thans 703. De wijkverpleegster legde 2921 bezoeken af. De heer J. Stolk Lzn., werd als bestuurslid herkozen. In plaats van de heeren C. Maas Sr. en P. C. de Moor, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden geko zen de heeren C. Maas Ir. en I. C. Eijke. Autobnsvergunnlngen. Door Ged. Staten van Zeeland is om. besloten: aan de N. V. Auto-, Moterhan- del en Verhuur-inrechten v.h-. A. F. Mannaert Geers te Terneu- zen vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst op Zaterdagen van Ter Neuzen naar Axel, en om gekeerd aan de N. V. Auto-, Moterhan- del en Verhuurinrichting v.h. A. F. Mannaert—Geers te Ter Neu zen vergunning te verleenen tot het inwerking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Ter Neuzen over Sluiskil naar Sas van Gent (Belgische grens), en omgekeerd aan A. Poppe te Graauw en Langendam vergunning te verlee nen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobus dienst van Graauw over Zand berg en 't Jagertje naar Hulst, en omgekeerd aan F. Picavet te Nieuw-Namen (gemeente Clinge) vergunning te verleenen tot het in werking hou den van een dagelijkschen auto busdienst van Nieuw-Namen over Clinge naar Hulst, en omgekeerd. Poldervergaderingen. In de op 11 April j.l. daartoe door de Regelings-Commissie ten huize van den heer L. J. Brand, „Hotel Het Bonte Hert" te Hulst gehouden vergadering is besloten de jaarlijksche algemeene verga* deringen van polders en water schappen dit jaar te houden op

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2