Binnenland. teneinde de expansiezucht der Japanners te beteugelen. Voor zoover daarbij van het maken van vorderingen gesproken" mag worden, geschiedde dit echter zóó langzaam, dat Japan alle gelegenheid zou hebben gehad zijn positie stevig te bevestigen, ware het niet, dat er ook andere factoren in het spel waren. Zoo deden zich herhaaldelijk opstan den voor, welker onderdrukking den Japanners menig soldaten leven kostte. Daarnaast evenwel doemde nog een ander en veel grooter gevaar op, namelijk een conflict met de Sovjet-Unie, die het beheer voert over den Oos terspoorweg in Mantsjoerije en haar belangen danig in het ge drang zag gebracht. Tot dusver bepaalde Moskou zich tot het in acht nemen eener welwillende neutraliteit, waartegenover Japan de belofte stelde, dat de Russi sche invloedsfeer in Mantsjoerije zou worden geëerbiedigd, niet tegenstaande de omstandigheden somtijds den schijn van het tegen deel konden wekken. Volgens den diplomatieken me dewerker van de .Daily Tele graph" werkt de Amerikaansche staatssecretaris Stimson reeds sedert eenigen tijd aan de for muleering van een leerstelling, de z.g. Stimson-doctrine, die hij voornemens is ter goedkeuring in den Volkenbond aan de orde te stellen. Deze doctrine zou inhouden, dat de mogendheden geen bij zondere rechten en belangen van Japan in Mantsjoerije erkennen. De correspondent verwacht niet dat het aanvaarden van dit voorstel tot uittreding van Japan uit den Volkenbond zou leiden. De Chineesche en Japansche vertegenwoordigers die deelne men aan de onderhandelingen te Sjanghai, hebben een commissie ingesteld, teneinde de details te kunnen onderzoeken van het nieuwe bemiddelingsvoorstel van den Britschen gezant in China, Sir Miles Lampson. De Mantsjoerijsche regeering heeft Japan concessie verleend voor den aanleg van eenige spoorwegen, welke zoowel po litiek als strategisch van groote beteekenis zijn. Er zullen drie nieuwe spoorwegen worden aan gelegd. De Japanners verklaren dat zij onmiddellijk met het werk zullen beginnen. Voor dit doel worden eenige duizenden Japansche werkloozen naar Mantsjoerije gebracht. Nieawe salarisverlaging Naar de .Tel." verneemt, zal de commissie-Weiter voorstellen de salarissen van het rijksperso neel met 8 pet. te korten wat de gehuwden betreft en met 14 pet. wat de ongehuwden aangaat, in clusief wat reeds vroeger gekort is. Aviatiek. De vliegtochten over Neder land zijn Vrijdag en Zaterdag naar de bladen melden, goed ge slaagd. Alleen het stukje dat ook nog bij Nederland behoort, Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men zich zooveel van een eskadron vreedzame vliegtuigen voorstelde is weer het stiefkind geweest. Een klein defect aan de schroef van een der machines op het landingsterrein in Brabant gaf teveel oponthoud en daardoor werd rechtstreeks naar Vlissingen gevlogen. Gisteren is te Vlissingen de vliegdienst Vlissingen—Rotterdam van de K. L. M. geopend. Drie vliegtuigen gevuld met genoodigden kwamen om 11 uur te Vlissingen en voegden zich bij het wachtende gezelschap al daar, waarna een rondrit door Walcheren werd gemaakt en an deren aan een rondvlucht deel namen. Na afloop een lunch en ge' opend was de zaak op hoop van zegen. De derde kruiser. Naar aanleiding van het tele grafisch bericht, dat de bouw van den derden kruiser voor Indië toch ter hand wordt genomen, schrijft de .Loc." onder het opschrift .Schande" o.m. Men weet het: Nederland en Indië verkeeren in biakenden wel stand, de burgerij en de ambte naren worden met den dag wel varender en gelukkiger, de lands- middelen vloeien ruim en de be lastingen zijn in het geheel niet hoog nietwaar, nu kon een kruisertje van 14.000.0C0 gulden er op over schieten. Weliswaar hebben wij hier den indruk, dat er een hevige crisis heerscht, dat ons aller inkomen sprongsgewijze achteruit gaat, dat er steeds meer werkloozen komen, en dat Indië in een meer dan ellendigen toestand begint te ver keeren maar blijkbaar vergis sen wij ons. Minister Deckers weet het beter. Indië moet en zal .beschermd" worden door een derden kruiser. Weliswaar wordt het een kruiser van niets, weliswaar heeft iedere zeemogendheid er vijftig betere, weliswaar heeft onze marine ge heel ander materiaal noodig en weliswaar kunnen wij dien kruiser niet betalen en willen wij hem niet betalen maar de minis ter is pas in Indië geweest en heeft nu toch zelf gezien, wat Indië in dezen tijd het allerdrin gendst noodig heeft een kruiser. Prijs f 14.000000 plus provisie. Waardenihil. En nu maar weer flink bezui nigen, en ambtenaren ontslaan, en afvloeien, en salarissen korten, en belastingen verhoogen. Dit protest zal niet baten. Maar het is toch goed om vast te leggen, dat het Opperbestuur des Rijks in een tijdsgewricht, waarin Indië een allerhevigste crisis moet door staan en waarin afbraak en onder gang aan alle zijden dreigen, vele millioenen landsgeld laat besteden aan een kruiser. AXEL, 3 Mei 1932. Zaterdag woeien weer tal van vlaggen uit ter gelegenheid van de jaardag van Prinses Juliana, 's Avonds kregen we van de beide plaatselijke muziekcorpsen eenige populaire en volksliederen te hooren, waarvoor'n talrijk publiek was opgekomen. Velen konden tegelijk opmer ken, dat het plantsoentje rond de muziektent weer aardig opge knapt is. We hopen nu maar, dat het wat ontzien wordt door de jeugd en dat de fraaie heester tjes ook niet te erg van honden te lijden hebben. Raadsvergadering. Hedenmiddag werd alhier een spoedeischende vergadering ge houden van den gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer F. Blok, burgemeester. Aan wezig waren behalve de secre taris de heer J. L. J. Maris, alle leden, behalve dhr. Ogge'. Als punten stonden op de agenda 1. Installatie A. Verschelling. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Minister van Financiën, dat het kantoor der Directe belastingen enz. te Axel voorloopig niet wordt op geheven. b. Bericht van mej. M. Diele- man, dat zij hare benoeming als onderwijzeres in de handwerken op de o. 1. s. aanneemt. c. Schriftelijk voorstel van dhr. P. J. van Bendegem tot afschaf fing der presentiegelden voor de raadsleden. Dhr. van Bendegem berekent, dat dit jaarlijks f500 besparing zou geven. d. Idem tot progressieve sala risvermindering van alle ambte naren en werklieden in dienst van deze gemeente. Dhr. van Bendegem stelt voor de salarissen van f 1000 en min der onveranderd te laten. Die van f 1000 tot f 1250 te vermin deren met 3 pet. en voorts voor elke f250 meer salaris één pro cent meer aftrek, zoodat van f3750 13 pet. wordt afgetrokken. Dit zou ongeveer f 1500 per jaar vermindering geven op de uit gaven. 3. Stemming over het voorstel tot een toeslag van f300 op het pensioen van A. Olijslager. 4. Idem aangaande den prijs van het zgn. bakkersgas. 5. Idem tot wijziging der ver ordening op de winkelsluiting. 6. a. Idem tot heffing van 80 opcenten op de Gemeentefonds belasting. (Nu is dit cijfer 70.) b. tot plaatsing van de ge meente in de 2e klasse voor die heffing. Voor zoover we heden nog verslag van deze vergadering kunnen uitbrengen, zij medege deeld, dat de installatie van dhr A. Verschelling op de gewone wijze plaats had, na aflegging van de vereischte eeden. De installatie had eerst heden plaats, wijl de termijn op beroep op goedkeuring van de geloofs brieven nu verstreken is. De ingekomen stukken a en b werden voor kennisgeving aan genomen. De stukken onder c en d wer den naar B. en W. verwezen Het voorstel van dhr. Iz. de Feijter, om een toeslag van f300 per jaar te geven op het pensi oen van A. Olijslager als ge meentebode, werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Verworpen werd het voorstel om het tarief voor bakkergas vast te stellen, overeenkomstig het voor stel van B. en W., nl. voor het maandelijksch gebruik van 1 300 M. 7 cent per M., van 301 —500 M. 6 en voor 501 en meer 5 ct., met ingang van 1 Jan. 1932, en zonder meterhuur. De stemmen staakten voor de tweede maal. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de winkelsluiting gedurende de zomermaanden te regelen als volgtDe eerste 5 dagen om 9 u u r des namiddags en 's Zaterdags om half elf. De voorstellen tot belasting verhooging zijn verworpen. Voor het verdere verloop van de vergadering zie men het ver slag in ons volgend nummer. V. V. V.-nieuws. Vrijdag 1.1. hadden te Gent de inschrijvingen plaats voor de alhier te houden harddraverijen. Door 25 deelnemers werd de borgstelling gestort. De opgave luidt 17 paarden voor de draf- en 8 voor de vluchtkoersen. Verwacht worden nog wel meer deelnemers, daar gewoonlijk ook op den dag zelve zich nóg lief hebbers aangeven. Maar afgezien daarvan is reeds nu een mooi getal paarden gegarandeerd en belooft het concours uit sportief oogpunt gezien weer spannend te worden. Het moge even in herinnering worden gebracht, dat in de jaar vergadering, welke een paar maanden geleden door V. V. V. alhier is gehouden, doorniemand minder dan het hoofd der ge meente werd aangespoord om zooveel mogelijk samenwerking te zoeken ook met de winkeliers vereniging E. M M daar beider belangen veel samen gaan. Met waardeering werd toen die wenk ter harte genomen en ook door aanwezige bestuursleden van de winkeliersvereeniging werd dat toegezegd, nu er ander bloed door de bestuursaderen van E.M.M stroomde, naar het heette. Als gevolg daarvan kwam bij laatstgenoemde onlangs een ver zoek in om aan de feestweken in Augustus mede te werken, daar alsdan door bizondere at tractie meer de aandacht van vreemdelingen zou worden ge trokken, hopelijk ten voordeele van den Axelschen winkelstand. Na eenige bespreking en debat besloot de winkeliersvereeniging tot samenwerking en werden af gevaardigden benoemd, cm die attractieplannen tot uitvoering te brengen. Naar men ons nu schrijft, zijn de onderhandelingen tusschen V. V. V. en de Winkeliersvereeni ging voor de organisatie eener Feest- en Winkelweek weer op niets uitgeloopen. Ofschoon in de vergadering der Winkeliers vereeniging de meerderheid met de plannen der V. V. V. instemde, kon de meerderheid van het be stuur van E.M.M. er niet mede accoord gaan. Zij stelde zóó danige eischen, dat V. V. V. deze niet kon nakomen. Men was in het Bestuur van E. M. M. niet genegen om ook maar één cent uit te geven voor de feestelijk heden. Alzoo zijn de onderhan delingen afgebroken en is samen werking niet mogelijk gebleken. De V. V. V. zal nu weer zelf standig trachten hare plannen uit te werken en in de maand Aug. geheel voor eigen rekening een Feest- en Winkelweek organi- seeren, waaraan alle plaatselijke winkeliers mede kunnen doen. Een autokaravaan zal uittrekken, muziekfeest, lichtstoet en vuur werk zullen de Winkelweek op luisteren. Duidelijk komen vast te staan, aldus schrijft men ons dat niettegenstaande een Bestuurs verandering in de Winkeliersver eeniging, toch de meerderheid anti-V. V. V. mannen zijn. Vele winkeliers van E. M. M. hebben intusschen reeds medewerking aan V. V. V. toegezegd, om de door haar te organiseeren Feest- week schitterend te doen slagen 1 Mei. Ook hier is door de afdeeling van de S. D. A. P. in samen werking met den Bestuurdersbond de één-Meidag gevierd. Zondag maakten de A. J. C.ers vergezeld van eenige oudere lei ders een fietstocht met de roode vaan, doch wegens het ongun stige weer van 's middags was de aardigheid er af. Het zal trouwens wel voor iedereen een teleurstelling geweest zijn, dat de prachtige lente-ochtend van Zondag zoo jammerlijk op on- weers- en regenbuien uitliep. Gisteravond werd ter herden king aan 1 Mei op de bovenzaal van mej. Gilijamse een propa- ganda-avond gehouden. De zaal was met guirlande's en emblemen versierd. Voor een naar schatting klein en groot meegerekend, 170 aanwezigen sprak de heer F. Rippen van Amster-dam over de beteekenis van 1 Mei en de leuzen daarvoor nu aangehevenOntwapening, 40-urige werkweek en socialisatie der bedrijven. Spr. liet daarbij uitkomen dat ook de oorlog schuld had aan de werkeloos heid der millioenen arbeiders en niet de crisis, maar hoofdzakelijk het rationeel exploiteeren en produceeren de groote oorzaak is, dat zooveel menschen in ledig heid weken, maanden, ja jaren moeten doorbrengen. De rede werd afgewisseld door het tooneelstukje van Heijermans, getiteld Eén Mei. Het is een mooi schetsje, maar het kwam door te zwakke krachten niet tot zijn recht. Jammer toch, dat tooneelspelen en tooneelspel ge ven zoo verwaarloosd wordt, te meer waar in deze vereeniging zulke goede krachten aanwezig zijn. In het tweede deel van zijn rede beschreef dhr. Rippen in scherpe bewoording de verhou ding tusschen kapitaal en arbeid Mat cijfers noemde hij de ver liezen aan menschenlevens door den oorlog en waartoe hebben ze gediend? En nog is het niet voldoende, want men bereidt nieuwe oorlogen voor. Wat kon den de milliarden daaraan ver slonden nuttiger besteed worden Maar het kapitaal wil niet. Spr. wakkerde daarom aan tot den strijd tegen het kapitaal en ook voor lotsverbetering der arbeiders. Daarna werd op verdienstelijke wijze vooral door de manne lijke krachten gespeeld,„Het schot aan de grens" van Inte Onsman. Tot slot dankte dhr. C. Ha melink de medewerkers tot het welslagen van dit feest en noo- digde de liefhebbers uit tot een dansje. Alles liep in de beste orde af. Als we een opmerking wilden maken, dan is het er een, die niet voor dezen avond alleen geldt. Maar we nemen hier ter plaatse herhaaldelijk waar, dat dergelijke avonden en ook film vertooningen, die tot na midder nacht duren, door veel kleine kinderen, zelfs van 5-12 jaar worden bijgewoond. En dit is om medelijden te krijgen met die schapen. Ook Zaterdagavond bij de muziekconcerten zag men tot 10 uur nog tal van die dreu- messen op straat. Ouders, ook dat is kinder-exploitaiie. Bij het personeel aan de Gemeente-gasfabriek alhier, zijn vast aangesteldC. van Bende gem als fitter en S. Dieleman als stoker. A. Oiyslager. De vorige week is aan dhr. A. Olijslager door Burg. en Weth. alhier met ingang van 1 Mei eer vol ontslag verleend als gemeente bode, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Ofschoon hieraan voorts geen officiëele afscheidswoorden, noch mondeling, noch schriftelijk gee- nerzijds zijn toegevoegd, heeft men van zekere zijde gemeend, toch dit feit te moeten ver eeuwigen. En zoo zijn aan verschillende bladen foto's toegezonden, welke in cliché gebracht, zijn afgedrukt en is ook aan die bladen een bij de foto behoorende beschrijving gezonden, waaraan het volgende is ontleend, omtrent den staat van dienst van dezen in ruimen kring bekenden gemeente-ambte naar. Geboren te Zoutelande 21 Febr. 1858, geeft de staat van dienst de volgende bijzonderheden te zien Op 1 Mei 1878 ingedeeld bij het 3e Reg. Inf. „voor zijn num mer" te Middelburg. Op 29 Sept. d.a.v. gedetacheerd bij het Instr. Bat. te Kampen. Op 29 Sept. 1879 terug naar garnizoen te Middelburg. Op 1 Oct. d.a.v. van daar met groot verlof. Reeds op 3 Dec. 1879 ging hij weer in militairen dienst en over naar het 3e Reg. Huzaren te 's Gravenhage voor een vrijwil lige verbintenis van 6 jaar. Op 2 Juni 1880 overgeplaatst bij het le Escadron te Bergen op Zoom. Op 1 Mei 1888 in dienst als gemeenteveldwachter te Axel. Op Mei 1918, na 30-jarigen dienst als veldwachter en 10 mi- iitaire jaren, den dienst met pen sioen verlaten en aangesteld als gemeentebode te Axel. 1 Mei 1928 (40 jaar gemeentedienst te Axel) Orde van Oranje Nassau verkregen, met de militaire jaren medegerekend, dus toen reeds 50 jaren dienst. Na 54 dienstjaren op 74-jarigen leeftijd met pensioen om gezond heidsredenen, terwijl hij in de ge meente Axel onder de volgende burgemeesters heeft gestaan Jhr. mr. Quarles van Ufford, D. J. Oggel 6 Sept. 1890—1908, van Juni 1908 (bij benadering, zoo zeide de heer O., die alles duidelijk bleek te herinneren) tol Juni 1911 Huizinga, van 1911 tot 1920 L. J. den Hollander en van 1920 tot en met heden F. Blok. Met waardeering hebben wij ook eertijds bij een jubileum van dhr. Olijslager gewaagd van zijn persoon en herinneren we ons, dat dit door de familie op prijs is gesteld. Het is daarom, dat we thans onze verwondering niet kunnen verhelen, dat hetgeen we in andere bladen in de omgeving lazen, ook niet aan onze redactie is ter hand gesteld. Desniettegen staande willen we evenmin na laten gedachtig ook, dat we re dactioneel meermalen van zijn diensten profiteerden, om dhr. Olijslager langs dezen den wensch toe te zenden, dat hij nog vele jaren van zijn rust in goede ge zondheid en onbezorgd moge ge nieten. Posteryen. Met ingang van 7 Mei zal het postkantoor alhier op Zaterdagen voor den pos tloketdienst om 4 uur nam. gesloten zijn. Inkrimping aantal postbestel lingen. Naar het Handelsblad verneemt, behoort tot de bezuinigingsmaat regelen, welke de Directeur- Generaal der P., T. en T. in de tegenwoordige tijdsomstandigho-

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2