Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 9. VrUdag 29 April 1932. Raadsverslag. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. (Vervolg van het hoofdblad) 11. Bankcrediet Van Heel Co. Van de firma Van Heel en Co. wordt het volgende accoord aangeooden. Crediteuren met een vordering grooter dan t 200 ontvangen te gen volledige kwijting onmid dellijk, nadat het aceoord door alle crediteuren zal zyn aanvaard, betaliDg ineens van 40 pet. van het bedrag hunner vordering, zooals deze op 1 Januari 1932 in onze boeken voorkomt, be nevens eene rentelooae schuld bekentenis, opeischbaar terstond na afloop der liquidatie, ten be drage van 10 pet. van het restant hunner vordering (dus overeen komende met 6 pet. over hunne geheele vordering) welke tevens recht geett op een evenredig deel van hetgeeD uit de liqui datie nog verder ter beschikking zal blijken te komen. Waar de gemeente hierbij met eau bedrag van resp. 1 10000 en f 9000 betrokken is, vragen B. en W. machtiging om dit ac coord, behoudens eventueele goedkeuring, te aanvaarden. Dhr. HAMELINK dacht aan vankelijk, dat men 40 pet. zou uitkeeren en later 10 pet. van de rest en dan niets meer, doch het is hem later gebleken, dat ook nog meer uitgekeerd zal wordeD, als het mogelijk is en dan kan hij er zich mee ver eenigen. Dhr. OGGELDat zal van de liquidatie alhangen, als die meevalt, krijgen we meer. Z. h. s. wordt besloten om de machiiging aan B. en W. te verleenen. 12. Verhooging rentetype. Tengevolge van verschillende raadsbesluiten is getracht om de daarop betrekking hebbende lee ningen geplaatst te krijgen, doch tevergeefsch, wegens de lage rente, die geboden werd, terwijl intusschen de rentestandaard is verhoogd. Deze leeningen waren f 200 a 5 pet. voor verbetering van de Walsiraat, f 3750 a 5 pet. voor de Prins Mauritsstr., f 2500 a 41/* pet. voor aankoop hoek Noordstr. en woning te Schapen bout en f 6500 a 4,5 pet. voor den Zaamslagschen weg. B. en W. stellen voor de rente te verhoogen tot 51/.,, maar dhr. van Bendegem wil het eerst pro- beeren met 5. Mocht dat geluk ken voor al die leeningen, dan zou dat een belangrijke vermin dering van uitgaven beteekenen en hij gelooft, dat het wel mogelijk is, om iemand te vin den, die het kapitaal voor 5 pet. wil verstrekken. Dhr. OQGELDat zal ook geprobeerd worden, maar omdat het rentetype steeds hooger wordt, zal het wel niet mogelijk zijn. We probeeren eerst met 5, maar als dat niet gaat, willen B. en W. gemachtigd zijn om hoo ger te gaan. Dhr. DIELEMAN Maar als het verslag gelezen wordt van deze zitting, zullen we geen geld voor 5 pet. meer krijgen. De VOORZ. zou er daarom liever niet te veel van zeggen. Dhr. OGQELDat zal afhan gen van het aanbod. Maar de Raad kan wel gerust zijn, dat we den voordeeligsten weg kiezen. Z. h. s. wordt de machtiging verleend. 13. Aangaan geldleening. Id de vorige vergadering is besloten een slachtlokaal te bouwen in de Prins Maurits- straat. Aangezien de plannen en tee- kenjng zoover sfln gevorderd, dat de begrooting daarvan be kend is, alsmede de kosten van verlenging vau de Prins Mau- ritssiraat, stellen B. en W. voor, thans te besluiten tot het aan gaan van een geldleening groot 1 8000, a 57» Pct- met een Jaar" lykscben aflos van minstens f400, te beginnen iu 1933. Dhr. vau BENDEGEM zegt, dat hij er niet klakkeloos voor kan stemmen om een geldlee ning aan te gaan, groot acht duizend gulden. Zonder dat hem voldoende toegelicht wordt, waar eigenlijk die f 8000 voor noodig zijn. Want het geldt natuurlijk hier het nieuw te bouwen slacht huis en de verlenging van de Prins Mauritsstraat, maar vol gens den opzichter zou het slachthuis maar i 1700 kosten en da straat f 3000. Dus zit hier een verschil in van ongeveer t 3300 Spr. zou daarom gaarne van B. en W. vernemen, waar die overige t 3300 voor noodig zyn. Eu voorzitter, nu kan er wel opgemerkt worden het andere was werkloon, maar het is toch niet mogelijk, dat over een be drag van f1700 nog eens f 3300 werkloon komt En er zou ook kunnen opge merkt worden, het is geen over heidsbedrijf, het wordt door par ticulieren uitgevoerd, maar ik sta steeds op het standpunt, en dat is te zien geweest bij mijn stemmen in de vorige raads vergadering dat particuliere bedrijven steeds voordeeliger werken dan overheidsbedrijven. De VOORZ. bevestigt, dat er op 1700 gerekend was, maar dat was voor aankoop van ma teriaal. We kunnen natuurlijk hier de begrooting niet in onder- deelen bekend maken, maar we zyn gekomen tot een totaal van 8000 mot straat en al, waarbij ook is gerekend, dat het terrein in orde gemaakt moet worden. Komen we met 6000 toe, dan besteden we ook niet meer. Dhr. DE RUIJTER vindt f 8000 ook nog al hoog. De straat zou ƒ3000 kosten en het slachthuis 1700. En als er nu 1000 verloond wordt, dan krijgen we een bedrag van 5700, maar waar zitten dan die 2300 iD, die overblijven? De VOORZ.Er moet DOg zand aangevoerd worden en dat kost ook geld Dhr. DE RUIJTER: Dat kost toch geen 2300, dat zie ik niet in. Met 1000 kunnen we wel half Axel opvoeren. Spr. gelooft ook, dat het moeilyk gaat, om hier alles op te noemen, maar hij zou toch willen züd, waar die ƒ2200 dan blijven. De VOORZ Dat zal ik straks in besloten vergadering doen. Dhr. DIELEMAN vindt het eigenaardig, dat het protest nu komt van degeneD, die vóór de besteding waren. Er is gezegd, dat het materiaal 1700 en het werkloon 1000, en nu hebben we nog een post van 5700. Het slachthuis alleen kost nu wel ƒ5000; geen wonder dat ze nu tegenpruttelen, nu ze moeten er kennen, dat het meer kest. De VOORZ zal straks in ge beime vergadering het volle pond geven. Dbr. DE R IJTER komt op tegen het gezegde van dhr. Die- leman. Spr. heeft het voorstel tot besteding gesteund op grond van gegevens van deskundige zyde. En straks zullen we de rest hooren. Dhr. 't GILDE heeft van be gin af de begrooting te laag gevonden en toen spr. vroeg o! de begrooting niet hooger zou worden, heeft de Voorz. gezegd, dat B. en W. daar niet voor instonden. Het doet hem genoe gen, dat hij nu in 't gelijk ge steld wordt. Maar de gemeente had het evenmin goedkooper gekund. Dbr. VAN BENDEGEM: Als we weten, waar het meerdere geld blfjft, zyn we van de blaam af, dat het slachthuis nu veel duurder wordt. Dhr. HAMELINK gelooft, dat de heeren van de besteding angst hebben, dat ze moeten voelen, dat het als particulier werk veel duurder wordt. In e jQn behepr geb mwd, hadden ze misscöien de post gaarne nog hooger gezien. Dhr. DIELEMAN zegt dat het hem precies giag als dhr. 't Gilde, hij dacht ook, dat de bagrooting te laag was en ge hoord hoe dat kon, door het oude slachthuis om te bouwen, verbazen hem de nu genoemde cijfers. Spr. was voor eigen beheer, omdat we met werklooze menschen zaten en zochten naar productieven arbeid. Maar nu is dat weer uit onze handen genomen. Dhr. DE RUIJTER zegt dat niet uit angst gevraagd wordt naar die posten, maar om ver antwoord te zyn Er wordt wel fSJüü gevraagd, maar er is nog niet gezegd, dat het ook minder kan. Ook brengt hei oude slachthuis nog geld op en dat kan ook verwerkt worden. Spr. is ook voor productieven ar beid en werkverschaffing, maar daarom kunnen we het vrije bedryf niet uitschakelen en het werk in eigen beheer zou slechts een verschuiving ziju van werk loosheid. De VOORZ. zal dit punt aan houden voor de besloten zitting. 14 Wijziging begrooting gas fabriek. Dit punt houdt eigenlijk in het voorstel van B. en W. om 2 losse arbeiders aan de gesfabriek vast aan te stellen. In de vorige zitting staakten hierover de stemmen. Thans wordt het voor stel aangenomen met 7 tegen 5 st. Vóór de b.h Van de Bilt, Iz. de Feijter,'t Gilde, Hamelink, Oggel, Ortelee en Ssghers. 15. Omvraag. 1. Dhr. VAN BENDEGEM vraagt ol de paal voor max. snelheid op Spui verplaatst mag worden. Die staat in den weg voor de benzinepomp bij Vos. De VOORZ.Of omgekeerd Maar als de man de kosten be taalt zullen we het doeD. Dhr. VAN BENDEGEM De man wil het zelf doen, om geen kosten te maken. De VOORZ.: Wy hebben daar onze menschen voor eD als Vos zich iu verbiuding stelt met B. en W., komt bet iD orde. Dhr. OGGELDat heeft bij eigenlijk gedaan en toen i8 het gestuit op de mededeeliDg, dat als er een paar man aan moeten werken, dat hem te kostelijk komt, omdat hij het zelt kan. De VOORZ.We zullen pro beeren om overeen te komen. 2. Dhr. DE RUIJTER denkt □og aau het bakkersgas. Hoe meer hij die kwestie bekijkt, doe meer hij dhr. Hamelink gelyk moet geven &n daarom wil spr. ook in overweging ge ven, de prjjs zoodanig te stellen dat er geen verlies is. 3. Dhr. DE RUiJTER is ook nog antwoord wachtend op zyn vraag naar het politie-toezicbt. De VOORZ zal het ter sprake brengen. 4. Dhr. ORTSLEE deelt mede dat iemand een strookje grond had, dat bloot kwam en dat de gem. opz. vroeg te koopen voor de gemeente. Reeds vóór er ac coord was, werden er tegels in gelegd, terwijl het nog onbe taald was. Spr. zou de tegels eruit willen laten nemen en de man (Jac. van Drongelen) in zyn recht laten. Spr. weet niet goed ot het in de ds. Jan Scbarp- straat is, want de straten liggeD er zoo recht, dat je er de pad niet vinden kan. 5. Omtrent het vervoer van materialen zou dbr. ORTELEE willen, dat de vrachtrijders wat konden verdieueD. De vorige week werd een paard gehuurd voor 14 van A, maar B bood een paard aan voor f 3 en toen was A ook weer content met f 3. Het is geen goede toestand, dat de menschen zoo onderkropen worden. Een vaste prijs en om beurt, zou veel beter zyn. 6 Dhr. ORTELEE merkt nog op, dat veel menschen hun brood met gasovens bakken. Spr vraagt ot die geen reductie kun nen krijgen, omdat die voor gaikaobels ook gegeven wordt, Het zijn menschen uit den wer kenden staud, die dus ook be zuinigen moeten. De VOORZ. zal een en ander onderzoeken. 7. Dhr. HAMELINK heeft ge merkt, dst er menschen zijn, die zander succes aanklopten by de steuncommissie, omdat ze eeuige bijverdienste hadden Spr. zou willen, dat dit niet gold, maar de hoofdmotieven werden ge wogen. Spr. zegt dat niet als verwijt, maar meent, dat de commissie een aansporing ver dient. 8. Dhr. HAMELINK merkt ook op, dat te Spui iu de bocht een boom het uitzicht belet. Nu zegt de een het is Zaamslagsch gebied en een ander het hoort bij de Waterstaat. Spr. zou wil len dat B. en W. Btappen deden om dien boom op te ruimen. 9. Ten opzichte van het bak kersgas zegt dhr. HAMELINK, dat dhr. de Ruijter hem voor is geweest. Maar spr. wil dan voorstellen, om het tarief aldus te makeu Tot 300 M. gas 6 ct., van 301—500 M. 5 ct. en van 500 700 4 ct., d. i. totaal 1 36. Dat is f 1 hooger dan B en W. be rekenen. De VOORZ. zal er nota van nemen. Wat de bons betreft, daarvoor heeft spr. reeds op dracht gegeven aan den op zichter. 10. Dhr DIELEMAN wijst op den gevaarlijken toestand te Schapenbout, waar de palen a. h. w. midden op den weg staaD. De VOORZ heeft dat gezien en zal maatregelen nemen. 11. Dhr SEGHERS verzoekt aan B. en W de sloot aan dea Oudenweg te dempen, nu het ook is gedaan bij de R K. kerk. Hier staat geen enkele woning en bij de eerste sloot wel 25 en is er dus minstens evenveel reden. De VOORZ viDdt het aardig, dat dhr. Sjgbets het aan B. en W. wil opdragen. Bij de kerk is het zoo gegaaD, dat het werd besprok n met den pastoor. Eo a.s er nu iemand is, die ook namens die bewoners wil spre ken over die sloot, dan kan dat. Maar B. en W. zijn niet bereid om die sloot op kosten van de gemeente te dempen. Als de menschen er iets in willen be talen kan het verbeteren, maar ze moeten willen meewerken. Dhr. SEGHERS wil het wel met die menschen bepraten, maar men kan niet verwachten dat ze zooveel zullen betalen. Het zyn minvermogende lieden. 12. Dhr. SEGHERS vraagt nog of er al iets bekend is om trent den grond bij Vettenburg. De VOORZ zegt dat V. ge negen was om dien grond te koopen, maar de opzichter had idee, dat V. het voor een appel en een ei wilde hebben. We wachten nu tot V. bij ons komt. Dhr. SEGHERS: Het is voor de gemeente toch waardeloos? Dhr. OGGEL: Voor Vetten burg is bet bouwgrond. 13. Dhr. 't GILDE heeft gr- hoord, dat sedert 1921 geen af schriften zijn gegeven van de pensioengrondslagen en spr. meent, dat B. en W. daartoe toch verplicht zijn. Ook hebb n verschillende personen nog geen vaste aanstelling verkregen. De VOORZ antwoordt, dat degenen, die dat wenschen, er schriftelijk om kunnen vrageD, dan zal het verlangde direct volgen. 14. Dhr. J. DE FEIJTER vraagt of B. en W. eens aan dacht willen schenken aan den weg bij de brug op Schapen bout. Daar liggen groote putten en omdat dit Rjjksgrond is, zou gevraagd dienen te worden om dien weg te verbeteren. 15. Dhr. VAN KAMPEN vraagt of jl. Zondag te Sluiskil weer een schip gelost is. De VOORZ.: Ja, daar is Zater dag vergunning voor gevraagd. Het is echter maar een gedeelte van den dag geweest. Dhr. VAN KAMPEN: Wordt de vergunning wel eens gewei» gerd? De VOORZ. Als er grondel voor zyn, ja zeker. Dbr. VAN KAMPEN: Da* antwoord is ontwijkend. Ik ver trouw eohter, dat er niet meer vergunning gegeven wordt, dan strikt noodzakelijk is, ofschoon het den schjjn wel eens aan neemt, dat dit niet altyd wordt overwogen. De VOORZDan moet het meer gebeureD, dan ik wetende ben, maar het is me niet be kend, dat het zonder noodzaak gebeurt. De VOORZ. sluit nu de open bare zitting, die overgaat in ge heime vergadering. Na heropening wordt het voor stel van B. en W. om een lee- ning aan te gaan van f 8000 voor het slachthuis, enz. z. h. s. aangenomen. Hierna wordt de verg. met dankzegging gesloten. "Hoofd-en Kiespij MIJNHARDT'S POEDERS AXEL, 29 April 1932. We mogen het zeker voor onze gemeente wel als een feit van beteekenis achten, dat we hedenmorgen den heer J. E. Blansaart in Axels' straten weer een wandeling zagen maken. Als we weten, dat de heer Blansaart als dirigent de leiding heeft van de alg. zangver. „Orelio", die hij tot een eere-klasse opvoerde en van „Concordia", dat van fan fare een harmonie werd, die onder de zustervereenigingen in deze streek een goed figuur maakt, en tenslotte men inacht neemt de rol, die een plaatse lijke muziekvereeniging bij alle feestelijkheden vervult, dan kun nen we gerust zeggen dat zoo'n leider een volksman is en een eervolle plaats in onze gemeente inneemt. Ruirji een half jaar geleden werd dhr. Blansaart door een ernstige ongesteldheid aangetast, zoodat men zelfs het ergste vreesde en thans heeft hij weer de dirigeerstok opgenomen om zijn meisjes en jongens te laten zingen en musiceeren. We wenschen èn dhr. Blan saart èn de beide vereenigingen geluk met het herstel en hopen met vele stadgenooten, dat hét nu weer crescendo zal gaan in excelsior-vorm, nog vele jaren. Winkelsluiting. Met verwijzing naar de offici- eeie bekendmaking in dit num mer aangaande de winkelslui tingswet, deelen we (wellicht ten overvloede) mede, dat ingaande 2 Mei, voortaan de winkels des avonds om 8 uur gesloten moe ten zijn en 's Zaterdags om 10 uur. Voor Zon- en Feestdagen en andere uitzonderingsbepalingen zie men de wet. Bij de deze week gehouden keuring voor militaire dienstplicht zijn uit deze gemeente geschikt verklaard 25 jongens, 10 onge schikt en 2 tijdelijk ongeschikt. „Concordia". Gisteravond werd alhier in het café van dhr. P. Schijven de jaarvergadering gehouden van de harmonievereeniging „Concordia" De voorzitter heette de aanwe zigen welkom en in 't bizonder den directeur, den heer J. E. Blansaart, wiens verschijning daar voor allen een verrassing was, na zijn langdurige ongesteldheid. Spr. feliciteerde den heer Blan saart met zijn herstel en drukte de hoop uit, dat hij nog vele jaren de muzikale leiding van „Concordia" op zich zal nemen. Met applaus van werkende en honoraire leden werd hiermede ingestemd. Voorzeker Jwas ook een woord van warmen dank op zijn plaats, voor den heer A. Schieman, die tijdens de ziekte van den directeur de dirigeerstok had gehanteerd, want een werke loosheid van de muzikanten ge durende dien tijd zou zeer zeker tot bloedarmoede, zoo niet tot ondergang hebben geleid. De finantiën toonden een cri- sis-beeldt ontvangsten f 755 cn Doos G-5ct.Perstuk 8ct _J~ Uw drogist

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 5