■HMMé Persil Hen co Ata Imi SI! Café Je loods Leeuw", |HpMÉ|||Épi)É| fee MmmmMxmMm"'. iPiw MM&MM mffimSé ALPH. C. AUDENAERDT. Met ingang van 1 wordt de prijs van: Advertentiën. den dienst heeft hij dan dus f 370 minder inkomen per jaar. Spr. merkt op, dat het hier een amb tenaar geldt met 44 dienstjaren, die zich steeds een goed ambte naar heeft betoond. Het is onze oudste ambtenaar, die in dienst der gemeente is vergrijsd. Gezien de leeftijd en het hooge aantal dienstjaren zou spr. iets verder willen gaan dan B. en W. voor stellen. Om dezen oudsten amb tenaar een rustiger, levensavond te bezorgen en wijl hij altijd in minder goede conditie is geweest, zou spr. willen voorstellen om hem een toeslag te verleenen van f 300 per jaar en den termijn van 5 jaren laten vervallen, want anders is deze ambtenaar, als God hem het leven spaart, weder afhankelijk van den Raad en dit wil spr. voorkomen. Ook is aan spr. opgevallen, dat in het pre advies van B. en W. niet staat, dat deze ambtenaar op de meest eervolle wijze zal ontslagen worden. De VOORZ. zegt, dat de Raad niet de bevoegdheid heeft om Olijslager te ontslaan, en wat B. en W. hopen te doen, zal de tijd leeren. Dhr. VAN BENDEGEM heeft gehoord, dat Olijslager toch ook nog f2.50 per week rente trekt van de ouderdomswet en dan wordt dus het inkomen f 1100 Dhr. DIELEMAN zou dit punt liever in besloten vergadering behandelen. Het is te persoonlijk De VOORZ. ziet dat niet in. Het wordt zakelijk behandeld en er wordt met waardeering over den man gesproken. De werk zaamheden of persoonlijkheden komen niet in 't gedrang. Het gaat over het voorstel. Dhr. 't GILDE kan zich vol komen aansluiten bij het voor stel van dhr. de Feijter. Het zuivere pensioen van dhr. Olij slager als veldwachter is momen teel f517, wat te laag is, dat wordt ook in het voorstel van B. en W. erkend. Wanneer we dat vergelijken met het pensioen dat de tegenwoordige veldwach ters na 40 dienstjaren krijgen, onder den tegenwoordigen pen sioengrondslag, dan zou dat voor Oosting f 1500 en voor Griep f 1330 zijn, zegt spr. In verhouding tot dhr. Olijsla ger, die niet minder dan 30 jaar als veldwachter in functie is ge weest, acht spr. deze toestand niet alleen onbillijk, maar zelfs vernederend. Nu zegt dhr. van Bendegem wel dat hij ook nog ouderdoms rente heeft en dat wij terug moe ten maai hij laat het daarbij. De tegenwoordige veldwachters zul len in de toekomst niet afhanke lijk zijn van de al of niet gun stige gezindheid van den Raad in den vorm van toeslag of pen sioen of andere emolumenten Deze hebben een veel gunstiger rechtspositie en nu is het zoo bijzonder eigenaardig, dat ieder een dit verschil en deze schrij nende onbillijkheid ziende, toch maar zegt of schijnt te zeggen „Het is mooi voor Olijslager. Hij kan het er wel mee doen en er goed mee rondkomen In dezen zou moeten geldenGelijke monniken, gelijke kappen. Natuurlijk heeft Olijslager niet te klagen gehad van medewer- .zelfwerkend waschmiddel fvan 25 cent tot [Henkel's Wasch-en Bleek-Soda fvan 10 cent tot [het radicale Schuurpoeder |van 13 cent tot Ihet moderne Afwaschmiddel Jvoor vaatwerk, van 15 cent tot ihet voortreffelijk Bleekmiddel [van 13 cent tot Dhr. VAN KAMPEN gelooft dat dhr. 't Gilde in strijd komt king van de zijde van den Raad I me* de verhouding tusschen pen en B. en W. en daar is hij dan I s'oen en salaris. Als hij gaat ook dankbaar voor. Maar wij I rekenen met een pensioen van moeten deze zaak objectief be- oordeelen en dan niet afmeten naar de tijdsomstandigheden van het oogenblik en daar geen cri sis mee in verband brengen wij moeten, kunnen niet anders dan constateeren, dat Olijslager een door toevallige omstandigheden gedupeerd persoon is, die er op f 1400 dan loopt hij vast met het salaris, want hoe groot zou dat dan geweest moeten zijn Spr. kan daarom het standpunt van B. en W. goedkeuren. Als ik goed zie zegt spr. heeft het college eenerzijds gerekend met de dienstjaren van bedoelde veldwachters en met zijn toestand 65-jarigen leeftijd, gezien zijn I 'n algemeen en anderzijds salaris, niet uit kon, omdat zijn I niet de economische omstandig- pensioentje maar f517 bedroeg I heden van onzen tijd. En als en wien de Raad van Axel uit I resultaat daarvan wordt hem bij de medelijden dit baantje van bode reeds gegeven toeslag van f 206 80 gaf, teneinde zij eenigszins in I no8 een extra-toeslag gegeven zijn behoeften zou kunnen voor- j van 100. Dit is m.i. juist beleid, zien. I Met zijn ouderdomsrente heeft De Raad behoort dit te waar- deze bedoelde veldwachter een deeren en daarom steunt spr. het I "ikomen van circa f 22 per week. voorstel van dhr. de Feijter. I Dit. nu is gezien de belangrijke Mocht dit geen meerderheid vin- I daling van den levensstandaard den, dan stel ik voor om f 200 een bedrag waarvan men be- toeslag te geven, I Voorlijk kan leven. Het college zou zich kunnen laten verleiden om nog hooger pensioen te geven, maar in de beoordeeling daarvan moet men ook zien naar andere categoriën in het maatschappelijk leven Het komt mij dan ook voor, dat er voor een klacht allerminst reden is, veeleer voor dankbaar heid. Immers zou iemand anders in het Maatsch. leven een kapi taal moeten bezitten plus minus van f 30.000, wat tegen 4 pet. een rente zou afleveren van on geveer hetzelfde bedrag per week, dat nu aan pensioen* aan dezen veldwachter wordt uitgekeerd Met deze opmerking voelt men tegelijkertijd, in welk een gun stige positie deze ambtenaar en de ambtenaren in het algemeen verkeeren. Voorts moet m.i. bij het be palen van een pensioen niet van de gedachte worden uitgegaan, dat pensioen cp zichzelf reeds voldoende moet zijn om van te leven en moet er gelegenheid zijn om van het tractement iets over te leggen, opdat ook bij den ambtenaar verantwoordelijk gevoel en spaarzin niet te loor gaan. En tenslotte dient men ook de moreele zijde niet uit het oog te verliezen, nl. dat de pensioe nen zoo hoog zouden worden, dat andere categoriën in ons maatschappelijk leven vervuld zouden worden met wrevel tegen hun eigen positie en in verband daarmede de te betalen belas tingen. Dhr. 't GILDE zegt, dat het betoog van dhr. van Kampen lijnrecht tegen de werkelijkheid ingaat. Ik vraag me af hoe het mogelijk was, dat die man, als veldwachter met f600 inkomen kon rondkomen en men moet in hem bewonderen, dat hij des ondanks zijn kinderen nog tot een eerzame positie heeft weten te brengen. En dan zou men nog willen eischen, dat hij daarvan zou overleggen, 't Is te gek om los te loopen. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat dhr. 't Gilde hem verkeerd be grepen heeft. Hij heeft eerst over Olijslager gesproken en gezegd, dat hij het voorstel van B. en W. toejuicht. Daarna heeft hij een algemeene beschouwing ge geven van de positie der amb tenaren inzake salaris en pensioen. Dhr. HAMELINK meent ook, dat het betoog van dhr. van Kampen geen steek houdt. Al gemeene beschouwingen houdt men niet voor speciale gevallen, zonder dat er verband gezocht wordt met het bepaalde geval. Het gaat hier over een man die in den dienst vergrijsd is. Zijn tijd om zich aan te passen is er nooit geweest en steeds heeft hij voor een laag loontje zijn diensten geboden aan de gemeente. Toen hij eruit wou, als veldwachter was zijn pensioen zóó slecht, dat hij nog op slechter banen uitging. En als nu die man op z'n ouden dag komt aankloppen, om dien dag onbezorgd te slijten, dan past het van Kampen niet om dat op die wijze te bestrij den. Dat behoort thuis in een besloten vergadering. Dat komt z'n eer te na en is niet be hoorlijk. Dhr. 1Z. DE FEIJTER: Wat dhr. van Kampen zegt is in strijd met zijn stem tegen de 25 pet. verlaging der tractementendaar was hij toch tegen. Dhr. VAN KAMPEN zegt uit te gaan van het standpunt, dat de basis van het pensioen niet met het salaris is te vergelijken. Spr. houdt vol, dat f 22 per week voldoende is en men daar in den tegenwoordigen tijd behoor lijk van kan leven. Wanneer men de consequentie van de h.h. 't Gilde en Hamelink doortrekt, n.l. dat het pensioen niet veel van het salaris mag afwijken, dan zou men alle ambtenaren moeten terugbrengen op een inkomen van f 30 per week. En als spr. tegen de 25 pet. verlaging van tractementen stem de, dan was dat omdat het niet progressief was toegepast. Van f 2000 moet geen 25 pet. afge trokken worden. Dhr. HAMELINK zegt de con sequentie van dhr. van Kampen niet te begrijpen. Wij willen Olijslager een behoorlijk pensioen bezorgen, meer niet. Dhr. DIELEMAN herhaalt, dat hij de zaak te teer vindt om in openbare vergadering te behan delen. Hij gelooft, dat het den man moet smarten, dat hij den dienst moet verlaten en dan op die manier behandeld te worden, dat is niet in orde. Dhr. VAN BENDEGEM gelooft, dat aangaande die 25 pet. ver laging dhr. van Kampen abuis heeft. Dat ging over de salaris sen van den burgemeesterenden secretaris. De VOORZ. wil het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Dhr. HAMELINK: Het voor stel van dhr. de Feijter is toch van de verste strekking De VOORZ.Hoe is dat precies Dhr. 1Z. DE FEIJTER: Om op het bestaande pensioen een toeslag te geven van f300 en den termijn van 5 jaar te laten ver vallen. Dhr. VAN DE BILT: Maar kan de Raad zich voor het ge- heele leven binden De VOORZ: De Raad kan een besluit nemen, maar kan dat later ook wijzigen. Het voorstel van dhr. Iz.de Feijter wordt in stemming gebracht, waarbij zich 6 leden vóór en 6 tegen verklaren. Vóór de h.h. Dieleman, Iz. de Feijter,'t Gilde, Hamelink, Ortelee en Seghers. Tegen de h.h. Van Bendegem, van de Bilt, J. de Feijter, Oggel, de Ruijter en van Kampen. (Zie vervolg in het Tweede Blad). AXEL A 110. Aanbevelend, Kooppian en Commissionair» V - y.SVri' E. Ostermann Co's Handel-Mij. N.V., Amsterdam.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2