geneesé^vewÊmaii defudd Binnenland. stellen van 2 personen en 1 in lossen dienst. De VOORZ.Maar dat houdt geen verband met het adres. Dhr. DE RUIJTER gelooft, dat dit adres los staat van hetgeen de laatste verg. is besproken. Maar op grond van de instructie van den gasdirecteur kunnen we aan dit verzoek niet voldoen. Dhr. DIELEMAN Er kon toch geadviseerd worden om het ont slag in te trekken en b.v. 1 maand uit te stellen, tot B en W. ge hoord zijn. Het is niet goed om ineens zes menschen te ontslaan en spr. kan ook niet gelooven, dat die allen gemist kunnen wor den. Toch zijn ze ontslagen en nu zou spr. willen trachten dat nog te voorkomen. De VOORZ.Over dezen maat regel is overleg gepleegd met B. en W. en de Oascommissie. Men weet, dat men niet tot over eenstemming kwam en daarop hebben B. en W. bij wijze van begrotingswijziging geld ge vraagd om 2 menschen vast aan te stellen. Straks wordt daar weer over gestemd en dus heeft de Raad het in handen hoeveel er aangesteld moeten worden. Dhr. DE RUIITER vraagt hoe staat het met dat los personeel Wordt dat nu ontslagen omdat er geen overeenstemming is tus- schen de college's? Want spr. gelooft ook niet, dat er 6 man te veel zijn op de fabriek en dus zouden die de dupe worden van het verschil van meening. Maar is dat niet te voorkomen, doordat men beiderzijdsch van zijn eischen laat vallen en men bv. oir. beurt 4 dagen per week laat werken. Spr. zal niet in het overleg komen, maar meent toch, dat er iets ha pert en gelooft dat een oplossing ook wel mogelijk is. De VOORZ. kan niet toegeven, dat er iets hapert tusschen B. en W. en de gascommissie, maar het is dat men het over deze bepaalde zaak niet eens is. De directeur zegt, dat het niet te regelen is met die 6 personen en wij kunnen dat niet beoordeelen, dat houdt verband met de tech nische werkzaamheden. Er is daarom een gecombineerde ver gadering gehouden met B. en W. en Qascomm. en besloten om de menschen, die overtollig zijn te ontslaan. Gevraagd is dan, om dat niet te doen in de winter maanden, maar in het voorjaar, als er werk komt. Dat is nu gebeurd. En nu zal straks be paald worden hoeveel vaste ar beiders er aangesteld worden en hoeveel in los-vasten dienst. Door het ontslag staan ze nu allen gelijk en kan het verder geregeld worden. Dhr. DE RUIJTER begrijpt het zoo, dat de gascom. wil, dat de arbeiders om de 14 dagen wis selen. De directeur wil los-vast personeel houden, maar omdat de gaicomm. hun vaste aanstel ling wil, wil hij alle losse arbei ders ontslaan. Is dat nu niet te regelen, vraagt spr., dat ze om de beurt werkener moet toch een uitweg zijn Dhr. HAMELINK zal niet zeg gen, dat het hapert tusschen de colleges, maar gelooft dat het een voorliefde is van den direc teur om de menschen te veront rusten met een ontslag en nu acht spr. het beter, dat we men schen op de fabriek hebben, die niet in dien zenuwachtigen toe stand verkeeren, maar die kunnen waken over het bedrijf. Dat is ook in 't belang van de fabriek. Van die 6 zijn er nog wel een paar noodig op de fabriek en het bevredigt spr. weinig, dat er zoo los met de belangen van 't gas bedrijf wordt omgesprongen. Dhr. DE RUIJTER zegt, dat hij niet heeft willen zeggen, dat er niet in 't belang van de fabriek gewerkt wordt, maar het zou beter zijn, dat partijen bij elkaar konden komen. Dhr. 't GILDE zegt, dat er bij de gascom. geen sprake geweest is van aandrang;tot ontslag, zoo als de Voorz. zeide, want juist heeft de gascom. meermalen ge adviseerd tot vaste aanstelling. Het is voor die menschen zeer moeilijk werken, als steeds het zwaard van Damocles hun boven het hoofd hangt. En daarom doet spr. een beroep op den Raad om die zaak nu af te wik kelen. De VOORZ.: Dat kan niet. De directeur is ten volle in zijn recht. Dhr. 't GILDEDan moeten we dus constateeren, dat er nie mand in Axel de macht heeftom er iets tegen te doen, als de di recteur beslist Dhr. HAMELINK: Juist. De VOORZ.Neen, neen, als de directeur handelde tegen het belang van de fabriek, dan zou spr. dat den Raad onmiddellijk zeSSen en zou er ook worden ingegrepen. Dhr. DIELEMAN meent, dat het ontslag is gegeven op advies van B. en W. Dhr. Hamelink legt den nadruk wel op den directeur, maar zoo is dat niet. De VOORZ. herhaalt, dat aan stelling en ontslag bij den direc teur berusten, als het los per soneel is en vast personeel bij B- en W., of in hoogste instantie bij den Raad. Nu er sprake was van ontslag van enkelen, heeft de directeur zoo geredeneerd dan allemaal, want hij wil er geen lieve vriendjes op na hou den. En daarom gaat het er nu over, hoeveel er vaste aanstelling krijgen en daarna wordt bepaald, wie los-vast zal worden. Bij in werking treden van het ambt. regl. kan zoo iets niet meer ge beuren, maar nu staan we nog voor die beslissing. Dhr. DIELEMANMaar dan zijn die 6 menschen daar toch de dupe van, terwijl ze al jaren op de fabriek werkten en er a. h. w. in gegroeid zijn. Spr. vindt het onpractisch om die allen te ontslaan en zou willen probeeren die menschen te houden, als het eenigszins kon. Dhr. OGGEL wijst op de oor zaak van deze kwestie, die toch bij den Raad zit. Er werd ge zegd, dat het niet goed was, dat altijd dezelfde menschen op de fabriek werkten in lossen dienst en toen de directeur daarop ge wezen werd, heeft-ie gezegd, dan allen eruit. En nu zitten we ermee. Dat is voor B. en W. zeer moeilijk. Spr. acht ook wel wenschelijk, dat de menschen aan de fabriek blijven. Het gaat niet om de 14 dagen telkens andere menschen te nemen in zoo'n be drijf. Daar moet men menschen voor hebben, die eenigszins op de hoogte zijn met hun werk, en daarom is 't voor den directeur ook moeilijk. Er werd steeds gezegd, waarom mag A er werken en niet B en dat is de oorzaak, dat de directeur gezegd heeft, dan geen onderscheid en allen ontslaan. Dhr VAN BENDEGEM zou ook voor 4 weken uitstel zijn. Dhr. DE RUIJTER geeft in overweging om voorloopig de menscher. 4 dagen per week te laten werken en dan rustig de zaak onderzoeken. We kunnen den directeur niet binden en ook geen verg. houden om los per soneel aan te stellen. De direc teur moet baas blijven. Dhr. 't GILDE Dat is uitstel van executie. Ook zonder dat kan gebeuren, wat de gascomm. wil, en de directeur kan toch niet zonder los personeel werken. Dhr. VAN KAMPEN vindt het ook jammer dat het personeel ontslagen moet worden en dat als gevolg van geen goed overleg. Maar als gezegd wordt, dat de directeur het doet, om geen on derscheid te maken, dan wordt het wat anders en moeten we den maatregel handhaven, zooals de directeur het wenscht. We mogen verwachten, dat de direc teur er eer en prijs op stelt, dat het bedrijf zoo goed mogelijk rendeert. En als we die plichten opleggen dan moeten we ook vertrouwen, dat zijn handelingen gerechtvaardigd zijn. De VOORZ. zegt overleg toe met B. en W. en de gascomm. 1. Dan is er nog een verzoek aldus de Voorz. om ten be hoeve van den Pensioenraad de pensioengrondslagen vast te stel len van de volgende ambtenaren A. J. Schieman als onderwijzer bij het vervolgonderwijs f120; F. M. Mangold als onderwijzeres id. f80; P. de Putter als gem.- ontvanger f1500; J. Wagenaar als gem.-veldwachter f1628; id. f1675; L. Boogaert als keur meester f 800. Spr. zegt, dat dit een adminis tratieve maatregel geldt, als ge volg van een vroeger gepleegd verzuim. Z.h.s. wordt dit goedgevonden. 3. Onderzoek geloofsbrieven. De VOORZ. wijst de h.h. Ha melink, van Kampen en van Ben- degem aan die als commissie met den secretaris de geloofsbrieven nazien van dhr. A. Verscheliing. Onderwijl wordt de zitting ge schorst. Na afloop van het on derzoek heropent de Voorz. de verg. en rapporteert dhr. van Kampen, dat de brieven in orde zijn en adviseert tot toelating van dhr. Verschelling als raadslid. (Abussievelijk meldden we in ons vorig nummer, dat dhr. V. reeds geïnstalleerd was. 4. Benoeming onderwijzeres In de handwerken Met 1 April j I. is op de O. L. School de noodzakelijkheid ont natuur en ondermijnt het gezin, dat isde grondslag en den hoeksteen van heel de Maat schappij. Gelukkig dat ook andersden kenden in deze kwestie ook zoo denken. Henriëtte Roland Holst zegt in haar boek „De Vrouw, de Ar- beidsbeweging en de Sociaal- Democratie" De vrouw die ter- wille van den beroepsarbeid, het huwelijk en het moederschap af geeft, doet de Natuur geweld aan en verarmt de inhoud van haar leven. Ook spreekt de sociale kant een woordje mede. Het ware wel te wenschen vooral in onze Maatschappij dat de gehuwde vrouw niet zoo den man verdrong, ook dat zou op de arbeidsmarkt veriuiming geven. En zooals meer dan eens te zien is, n.l. een dubbel inkomen van man en vrouw is indezm tijd al zeer zeker afkeurenswaardig En nog maals de aanhangige kwestie is niet zoo ingrijpend, maar 't kan toch geen kwaad m.i. om naar aanleiding daarvan ons standpunt te verklaren. De VOORZ. zegt, dat B. en W. dit geval niet zoo speciaal prin cipieel hebben aangemerkt, om dat het een tijdelijke benoeming is. Dhr. OGGEL zegt, dat het be toog van dhr. van Kampen geen stand houdt, want het is toch alleen voor een vrouw mogelijk om onderwijs te geven in de handwerken en voorzoover het gezinsleven betreft geldt het hier maar 6 uur in de week. Hoewel we ook niets voelen voor het Hij doet een beroep op de leden, om de openbare school in dezen niet dwars te zitten. Er wordt wel eens gezegd, dat we waarde moeten hechten aan de adviezen die het hoofd van dienst geeft, welnu, dan kan men in dezen het hoofd der school waardeeren, die hier met kennis van zaken nummer 3 aanbeveelt, terwijl de anderen niet zoo op den voor grond staan. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Mejuffrouw Diele- man krijgt 8 en inej. Schieman 4 stemmen, zoodat eerstgenoemde is benoemd. 5. Centrale commissie voor georganiseerd overleg. In deze commissie moeten 4 vertegenwoordigers van den Raad worden benoemd, waarvoor dub beltallen zijn opgemaakt als volgt: A. P. de Ruijter F. Dieleman, P. J. van Bendegem Iz. de Feijter C. Hamelink B. Seghers, A. Th. 't Gilde L. P. Ortelee. Gekozen worden de heeren de Ruijter met 10, van Bende gem met 9, Feijter met 8 en Or telee met 8 stemmen. Verder zijn uitgebracht op Hameiink 4, 't Gilde 4, Dieleman 4 en Seghers 1 stem. (Wordt vervolgd). Vermeld zij nog, dat omtrent het tarief voor bakkersgas de stemmen ook staakten, zoodat dit nog niet is aangenomen. staan om het handwerkonderwijs I we 00 door een andere leerkracht te aanste"en van gehuwde ambte naressen, vonden wij, gezien de laten geven dan de tegenwoor dige, tengevolge van de samen voeging van de leerjaren, waar door de onderwijzeres niet uit hare klas kan worden gemist. Er is een oproep gedaan, waarna 6 bevoegde krachten zich hebben aangemeld. Gelet op het rapport van het Hoofd der School en gezien het advies van den heer Inspecteur van het lager onderwijs, wordt het navolgende drietal in alpha- betische volgorde voorgedragen Mej. M. Dieleman, Axel, Mej. C. M. P. Eggermont, Koewacht, Mej. J. Schieman-van Splunder, Axel. De tijdelijke benoeming te doen ingaan zoo spoedig mogelijk tot 1 Jan. 1933 met een salaris van f30C per jaar. Dhr. 't GILDE vraagt of die benoeming wel door den Raad geschieden moet? Toen juffr. Abrahamse ziek was geschiedde de benoeming door B. en W. De VOORZ.Inderdaad wel. We hebben dat nagezien en ook de Inspecteur is van dezelfde meening, omdat het hier geen vacature is. Dhr. VAN KAMPEN zegt ver wonderd te zijn, dat dit college toch nog op de voordracht plaatst iemand, die gehuwd is Dit was toch van dit college niet te verwachten. Immers stel len wij, zegt sprtoch als rech terzijde er in het algemeen prijs op, dat een ambtenares die gaat huwen, niet meer als ambtenares zal worden gehandhaafd, hoeveel te minder dan dat men een ge huwde zal benoemen, en al stem ik toe dat de thans aan de orde zijnde benoeming wat werktijd en karakter van arbeid betreft, niet zoo ingrijpend is, toch kun nen we ook hier niet aan mede werken, want principieel is het hetzelfde, hoogstens een gradueel verschil. En eenmaal als overheid dien weg betredende brengt ze nood zakelijk consequentie mede. We stellen er namelijk prijs op, dat de gehuwde Vrouw en Moeder zooveel mogelijk de door haar geschonken roeping vervulle en ook al zou men het zoo niet willen uitdrukken dan nog spreekt natur en aanleg der vrouw wel weinige werkzaamheden, die dit ambt vergt en de sterke aanbe velingen, die voor deze sollici tante zijn ingekomen, geen be zwaar om mej. Schieman-van Splunder op de voordracht te I plaatsen. Trouwens is ook in het ambt,-regl. uitgesproken, dat geen gehuwde ambtenaressen in gemeentedienst kunnen worden benoemd en behoeft daarvoor dus geen vrees te bestaan. Maar hier wordt door de benoeming geen man van zijn plaats gedron gen en ook grijpen die paar uren niet in het gezinsleven. Dhr. 't GILDE zal op deze zaak niet principiëel ingaan. Maar B. en W. zijn hier geheel in de lijn, want de bepalingen van het ambt.-regl. slaan niet op het I onderwijs. Ook is er geen sprake van een dubbel inkomen er. dan is het een zeer tijdelijke betrek king. Bovendien zal het aan B. er, W. wel bekend zijn, dat het gevaarlijk is met het oog op het lesrooster in de openbare school, om iemand te benoemen, die werkzaam is op een andere lagere school ter plaatse. Als de Raad van meening is, dat het onderwijs op de openbare school goed moet zijn, moet dit bij de benoeming ook op den voorgrond staan Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat dhr. Oggel niet goed geluisterd heeft. Spr. heeft eerst dit geval op zichzelf besproken, vervolgens gewezen op de benoeming van gehuwde ambtenaressen in 't al gemeen en dan op de verhouding tusschen man en vrouw. Ik heb ook niet gerept, dat het ambt hier ingrijpend zou zijn op het gezinsleven. Maar wij willen in dezen niet de eerste stap op dien weg zetten. I Dhr. HAMELINK zal ook niet op de principiëele bestrijding in gaan. Er staan 3 menschen op de voordracht, waarvan er een oo een andere school werkt, een van buiten de gemeente komt, wat 's winters een bezwaar kan zijn en de 3e heeft per dag een paar uur beschikbaar om lessen te geven, terwijl ze bovendien door deskundigen hoog wordt aangeslagen, om haar capaciteiten als gewezen onderwijzeres. Spr. In de vergadering van Woens dag 20 April werd gestemd over het wetsvoorstel-Ebels c.s. hou dende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pacht overeenkomsten. Het wetsvoorstel werd met 73 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde alleen de heer Wijnkoop. Commerciëele oorlog. Met ontsteltenis is in handels kringen vernomen het bericht, dat Prankryk den in- en door voer van aardappelen, tomaten, levende planten eD groenten verboden heett. Uit bepaalde kringen wordt dit van Prankryk als een zeer onvriendelijke daad tegen ons land beschouwd. Dit spreekt te meer als men de cijfers ziet. In 1931 gingen uit ons land aan aardappelen 64.000 ton (.waarde 3 897 000), groenten 12.500 tOD 810.000; en andere gewassen 2710 ton (ƒ2.5 miljoen). Frankryk belemmert niet al leen op alle manieren den invoer van onze land- en tuinbouwpro ducten, maar ook van onze kaas, die xy belast met 40 fr. per 100 Kg. meer rechten dan op kaas uit andere landen. De reden ervan zoekt men nota bene in onze maatregelen tegen den coloradokever. AXEL, 22 April 1982. De vrees, dat ook te dezer plaatse het kantoor van den Rijks ontvanger zou worden op geheven, is dank zij de actie van het gemeentebestuur voor loopig van de baan. Ter ge meente-secretarie is officiëel be richt ontvangen, dat het kantoor voorloopig blijft gehandhaafd. Ook zagen we, dat Axel nu in het vakblad als vacant stond aangemerkt, wat tot heden niet het geval was, sedert het vertrek van den laatsten ontvanger. Tot heden werd het kantoor waarge nomen door Rijks klerken. Zoo lang dit kantoor niet vacant was gedoemd, bestond er vermoeden, dat het kantoor zou verdwijnen. „Orelio". Maandagavond j.l. hield de Aig. Zangver. „Orelio" alhier haar jaarvergadering ten huize van haren Directeur dhr.J. Blan- saart. In zijn openingswoord herin nerde de Voorzitter aan de ge- zoo duidelijk, dat we wel moeten I vraa8t nu of de heeren over dat f *?e Vo?rzitter aan de ge- medewerken om haar aan arbeid I Princ'P'eele heen kunnen stappen Peurten|ssen in het afgeloopen buitenshuis te helpen. I en voor de openb. school een I Laar eJ?. 'e',c|teerde namens allen Want het gaat in tegen haar goede kracht willen benoemen. en Direciteur met zijn herstel, I waarmee door de aanwezige le den met een „lang leve de Di recteur" werd ingestemd. De Directeur dankte den Voor zitter voor zijn gelukwenschen e« de leden voor hunne belang stelling hem tijdens lijn ziekte

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2