binnenland. Landbouw. Met de vuistjes dicht Rechtszaken. Gemengd Nieuws. heerscher van Duitschland te worden. Dit is het uur van Hitler. Zonder erbarmen wacht hij op de voltrekking van de geschie denis. De „Daily Mail" schrijft, dat het een prachtige prestatie is een dergelijke macht als 't nationaal- socialistische leger, dat thans ont bonden is, te organiseeren. Japan-China. De opstandige beweging der Chineezen tegen de pro-Japan- sche regeering in Mantsjoerije neemt toe. Thans wordt gemeld dat generaal Ma de provincie Hei Loeng Kiang onafhankelijk heeft verklaard. Generaal Ma was de aanvoerder die Tsitchau tegen de Japanners heeft verdedigd en later de Japansche militaire be zetting stennde. De Japansche Minister van Binnenlandsche Zaken heeft be sloten alle communistische de monstraties op 1 Mei te verbie den. De politie kreeg opdracht alle demonstraties met geweld uiteen te drijven. Dr. De Visser, f De Koningin heeft een per soonlijk telegram van deelneming gezonden aan de nagelaten be trekkingen van wijlen dr. J. Th. de Visser. Namens de Koningin-Moeder is in briefvorm een betuiging van deelneming gezonden aan de fa milie. Prinses Juliana heeft in een persoonlijk telegram Haar deel neming betuigd. De Koningin-Moeder heeft ten sterfhuize van wijlen dr. J. Th. de Visser een fraaie krans laten bezorgen. Prins Hendrik heeft een bezoek van rouwbeklag gebracht bij de weduwe van den overleden mi nister van staat, dr. J. Th. de Visser. Een stroom van telegrammen en schriftelijke betuigingen van deelneming is ten huize van wij len dr. De Visser ontvangen. Daaronder waren brieven van verschillende Ministers en Oud- Ministers. Gisteren is ten sterfhuize een rouwdienst gehouden welke ge leid werd door ds. Weiter. Bij de rouwdienst was behalve de familie ook aanwezig de ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin en een kleine kring van intieme vrienden. Gelezen werd een gedeelte uit Rom. 8. Nadat ds. Weiter een toespraak had gehouden tot de familie en de rouwdienst geëindigd was met gebed, werd de kist met het stoffelijk overschot, gedekt d^or enkele kransen in den rouw-auto geplaatst en werd in volgauto's gereden naar de kapel op de begraafplaats Crooswijk te Rot terdam, waar ze gedekt werd door een krans van bloemen. Op uitdrukkelijk verlangen van den ontslapen oud-minister is er bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot niet ge sproken. Een uitzondering hiervoor heeft de overleden Minister van Staat evenwel gemaakt voor zijn neef, ds. J. de Visser uit Middelburg. Opening Tfilhelminabrng. Gisteren is de Wilhelminabrug te Maastricht met groote plech tigheid geopend en voor het verkeer in gebruik genomen. De stad is versierd en groote feesten werden gevierd. De ministers werden bij de brug verwelkomd door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in Limburg, oud-mi nister König, die een korte rede uitsprak over het tot stand ge brachte werk, dat in het algemeen kanalenplan van Maastricht en omstreken passend is en voor de stad van zoo groote beteekenis. Minister Reymer wees daarna op de beteekenis van de totstand koming dezer brug. Ook de minister president wees daarop, voor Zuid-Limburg voor Maastricht in het bijzonder, en voor de scheepvaart door de enclave van Maastricht en straks het Julianakanaal. De Rijksmiddelen in Maart 1933. De opbrengst van de Rijksmid delen (hoofdsem en opcenten) over de maand Maart bedroeg f34.702.447 tegen f37.949.140 over de maand Maart 1931. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar be draagt een som van f 34 850 714. De voorzitter van het cen traal stembureau heeft in de va cature van wijlen den heer A..C. A. van Vuuren tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard den heer Y. Keestra te Culemborg. De bevolking van Nederland. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Siatistiek bedroeg, blijkens de op 31 Dec. 1930 gehouden volkstelling, de bevolking van ons land 3.942 676 mannen, 3.992.889 vrouwen, totaal 7.935.565 personen. (Inmiddels heeft die bevolking, de 8.000.000 overschreden) Sedert de volks telling van 1920 is in tien jaar de bevolking toegenomen met 1.070.251 zielen. Er zijn thans in ons vaderland 1078 gemeenten, als volgt ver deeld Boven 100.000 inwoners Van 50.000 tot 100.000 inw 20 000 10.000 5.000 2.000 1.000 500 50.000 20.000 10 000 5.000 2 000 1.000 inwoners 6 12 28 86 172 375 231 140 28 Minder dan 500 De varkensiokkerjj. De heer Van Rappard, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vraag ge steld Kan de minister mededeelen, in verband met het antwoord, dat Z. Ex. d.d. 24 Maart 1932 aan de Geidersch-Overijselsche Mij. van Laqdbouw heeft gezon den betreffende het door circa 14000 boeren onderteekende pe- titionement en waarin onder meer bericht wordt, dat de vraag of en zoo ja, welke maatregelen ten behoeve van de varkensfok kerij kunnen en moeten genomen worden een punt van onderzoek uitmaakt, of spoedig die maatre gelen kunnen worden tegemoet gezien Rundverkeuring. De Provinciale commissie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland en een inspecteur van het N. R. S. zul len keuringen houden op de vol gende plaatsen Te Grauw, Ossenisse en St. Jansteen op 12 Mei. Te Axel op 13 Mei. Te Kloosterzande en Zuiddorpe op 20 Mei. Te Eede op 23 Mei. Te Aardenburg en IJzendijke op 24 Mei. Te Oostburg en Scboondijke op 25 Mei. Te Zuidzande, Cadzand en St. Kruis op 26 M«i. De vlasbouw in de provincie Groningen. Naar het „N. v. h. N." uit goede bron verneemt, hebben ver schillende landbouwers in de provincie Groningen 1 millioen kg. vlas bijeengebracht ter ge zamenlijke bewerking in de fa briek van de Ned. Maatschappij voor Vlasbewerking te Appinge- dam. De vlasbewerking zal geschie den met Rijkssubsidie op de loo- nen. Aanleiding tot het geven van die subsidie is geweest, dal men heett willen voorkomen, dat tenslotte alle vlas ter bewerking naar België zou worden verzon den en dit werk dus voor de provincie Groningen verloren zou gaan. AXEL, 19 April 1932. In de hedenmiddag alhier ge houden Raadsvergadering werd de heer A. Verschelling als raads lid geïnstalleerd. Als onderwijzeres in de nuttige handwerken op de o. 1. s. werd tijdelijk benoemd mej M. Diele- man Pz., met 8 stemmen, terwijl 4 stemmen werden uitgebracht op mej. Schieman-v. Splunder. Mede stonden op de voordracht de dames C. Eggermont te West- dorpe en J. Schieman-v. Splunder te Axel. Er waren 8 sollicitanten. Het tarief voor bakkersgas werd bepaald als volgt tot 300 Ms per maand 7 ct. p. M. 500 6 en hooger 5 ct. per M., ingaand 1 Jan. 1932. Tot aansluiting van Kijkuit aan het gasbuizennet werd niet over gegaan wegens te hooge kosten en te weinig aansluitingen. Bij de Zaterdag jl. alhier gehouden herstemming tusschen de heeren C. J. Schieman Sr. en Joz. Scheele, voor notabel der Ned. Herv. kerk, werd eerstge noemde met 73 stemmen gekozen. De heer Scheele verkreeg 37 st. Het Emmabloempje. Onder de ieder voorjaar terug komende gebeurtenissen kan ge rangschikt worden de Emma- bloem-collecte. Zaterdag 28 April a.s. heeft dan ook onze gemeente haar bloempjesdag en zullen wij weer getuigen zijn van den grooten ijver, waarmede de jeugdige ver koopsters trachten de bloempjes aan de vrouw of aan den man te brengen. Een woord van opwekking deze niet teleur te stellen, achten wij niet noodig. Onze ingezete nen toonden reeds meermalen, op schitterende wijze, hun mede werking bij de bestrijding der tuberculose. Wij leven echter -in een tijd met groot gevaar aan ondervoe ding, de grootste vijand der tu berculose. Bezuiniging is aan de orde van den dag, doch men vergete niet dat bezuiniging in den strijd tegen deze volksziekte, gewonnen terrein doet verloren gaan. Moge dan ook de opbrengst van den verkoop in geen geval minder zijn dan ,de vorige jaren, terwijl onder de aandacht wordtgebracht, dat de bestrijding de geheele gemeente omvat, ongeacht tot welke kerk men behoort of welke godsdienst beleden wordt. Etalage-verlichting Door eenige „vrijwilligers" was van een paar lokalen in de Zon dagschool een gezellig zitje ge maakt, zoodat de aanwezige da mes en heeren zich echt thuis gevoelden, toen dhr. Peeters als voorzitter van de Winkeliersver eeniging allen het welkom toeriep Dhr. S. Sellenraad, vertegen woordiger van de N.V. Philips- fabrieken te Eindhoven nam het woord en wist door zijn boei ende voordracht ook al spoedig het publiek op z'n hand te krij gen, wanneer hij dit op bevatte lijke wijze uiteenzette, hoe ze moeten etaleeren niet alleen om een aardig uitzicht te krijgen, maar om het publiek te doen koopen. Want daar gaat het om. Als er een winkelweek op touw gezet wordt, moet men daarvan profiteeren en winst maken. Nieti aantrekkelijker in een etalage dan licht en daarom maak het licht op de goedkoop ste wijze het meest effectvol. De heer Sellenaar gaf daarvoor het middel aan, door op pakkende wijze het nieuwe systeem van Philips te demonstreerende decoratieve etalage-verlichting, ojk wel utiliteits- of nuttigheids verlichting genoemd. Spr. gaf op smaakvolle wijze voorbeelden aan lampjes, bloe men, waaiers, gekleurde zuilen en allerlei weet men te maken van transparant papier en in de gewenschte kleuren, dat dan achter cellulose pakpapier de zachtste en mooiste tinten geeft. Met behulp van lantaarnplaat jes werd tevens aangetoond, hoe men de reflectors wel en hoe men ze niet moet aanbrengen in een etalage. Nooit moet men de lichtbron laten zien. In de pauze werd een heerlijk kopje thee genoten met banket, dat belangeloos was beschikbaar gesteld door de heeren E. C. Oggel en firma Oggel. Hierna kregen we een paar films te zien van de Philips gloeilampenfabriek, waardoor men eenigen indruk ontving van dit reusachtig wereldbedrijf. Een applaus stemde in met de woorden van dank, die de heer Wondergem tot den heer Sellen raad en de aanwezigen richtte. Afschaffing zitdagen voor de ontvangers. Wij maken er onze lezers op attent, dat zij met ingang 1 Mei a.s. op alle kantoren der poste rijen (ook op de bijpost-, wijk en hulppostkantcren en zelfs aan de bestellers in de buitenwijken) hun verschuldigde grondbelas ting, personeele belasting, inkom stenbelasting en dividend- en tantièmebelasting, alsmede de vervolgingskosten, kunnen be talen. In verband daarmede worden of zijn de zitdagen in de buiten gemeenten in de maand April voor het laatst gehouden. Hetgeen op de reeds uitgereikte aanslagbiljetten omtrent zitdagen is vermeld is dus vervallen. Be taling in handen van den Ont vanger kan alleen geschieden op het ontvangkantoor op de in het biljet vermelde dagen en 'uren. Op de postkantoren e.d. kan worden betaald op alle werkda gen (uitgezonderd Christelijke en Nationale feest- en gedenkdagen en Nieuwjaarsdag) tijdens den geheelen duur der openstelling, doch niet voor 9 uur 's morgens). Betaling van invoerrechten, accijnzen, wegenbelasting, school geld, boeten en rente kan alleen aan het ontvangkantoor der be lastingen geschieden. Naar we vernemen worden bovendien veel kleine belasting kantoren opgeheven, waarbij on getwijfeld ook wel het kantoor te Axel zal behooren. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Belastingplaatje van een rijwiel. Gasfabriek. ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, 2ls gij de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje verzacht en ge neest door ze in te wrijven met Mijnhardl's Kinderzalf Doos 25 Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Politierechter te Middelburg. zitting van 12 April volgende zaken '32 be- Tot directeur van de Coöperatieve Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen" G. A., te Ter Neuzen, is benoemd de heer W. C. van Petegem, thans tijde lijk als zoodanig werkzaam. Tot secretaris-penningmeester in de plaats van den heer Van Petegem, werd benoemd de heer J. Huijssen-Dieleman te Ter Neuzen. De A. V. R. 0. Naar we vernemen, bestaat het plan, dat nog in deze maand een Avro avond zal gegeven worden in OostelijkZeeuwsch Vlaanderen. Met het oog op de plaatsruimte, die in verband met het drukke bezoek, dat de avro concerten altijd uitlokken, zal als plaats wel Terneuzen gekozen worden, daar elders de zalen te klein zijn. Als medewerkers worden ge noemd mevr. Treep-Cals, Kovacs Lajos met zijn band, Egbert Veen aan de piano en een spreker. Vrijdag viel de vrouw van den werkman P. te Waterland kerkje van de met pootaardap- pelen geladen kar en kreeg een wiel over het lichaam. Zeer ernstig gewond werd ze opge nomen en naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Belgische werkkrachten. Men schrijft aan het Hbld. Terwijl België Nederlandsche arbeidskrachten weert, komen nog steeds Belgen in Zeeuwsch- Vlaanderen werkgelegenheid zoe ken, met name ook in den land bouw. Nederlandsche werkgevers nemen allengs meer Belgische werkkrachten in dienst; de oor zaak hiervan ligt voor een zeer belangrijk deel in de kosten voor Invaliditeits- en Ziektewet. Het bestuur van de werklie- denvereeniging te St. Jansteen heeft zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gewend met een adres, waarin op dezen benarden toestand voor de Nederlandsche werkne mers breedvoerig gewezen wordt. Het adres zegt voorts o.m. dat, waar zij verplicht zijn door in voer der Tarwewet bij te dragen tot instandhouding van het land bouwbedrijf, met deze mede door Nederlandsche arbeiders (in den broodprijs) betaalde gelden, Bel gische arbeidskrachten betaald worden, hetgeen feitelijk steun aan het buitenland beteekent, die toch allereerst den ingezetenen van het eigen land moest ten goede komen* In de werden de handeid E. L. P. L., 47 j., steenzager te Hulst, werd verdacht dat hij in het café van P. J. A. Egger mont niet aanstonds heeft voldaan aan de meermalen doordtn recht hebbende gedane vordering om het café te verlaten. Uitspraak f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Door A. S, 44 j fabrieks arbeider te Axel, is hooger beroep aangeteeker.d tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens dron kenschap is veroordeeld tot 3 maanden hechtenis. Kantongerecht te Terneuzen. In de zitting van 5 Apiil '32 werden veroordeeld wegens Overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. J. H. H., Axel, f3,50 of 1 d. h.J. K., Zaam- slag, f 1 of 1 d. h C. V., Zaam- slag, f3,50 of 3 d. h.P. R., Zaamslag, f3,50 of 3 d. h. B. P., Axel, f3,50 o! 3 d. h. S. G., Axel, f 1 of 1 d. h. Dronkenschap. P. D., Terneu zen, f 10 of 5 d. h. Te Middelburg is Vrijdagavond 9 uur brand uitgebroken in een pakhuis achter het hotel Suisse op de Markt. Het vuur breidde zich spoedig uit, zoodat de brand een ernstigen omvang nam. Met een drietal spuiten werden ver scheidene stralen op de vuurmas sa gericht en dank zij een goed georganiseerd optreden der brand weer was om 11 uur de brand geblu-^cht zonder verdere uitbrei ding, waarvoor zeer gevreesd werd. Oorzaak onbekend. Ten onrechte opgesloten Dezer dagen is gemeld, dat een Arnhew8ch musicus op voor schrift van een psychiater in een krankzinnigengesticht was ge plaatst, hoewel .daartoe Diet de minste aanleiding bestond. Thans maakt Het Volk gewag van een dergelijk geval, dat zich als volgt heeft toegedragen Een vermogende dame, moeder van eenige kinderen, werd nog niet lang geleden in haar villa overvallen door eenige politie mannen, een verpleger en den Arnhemschen medicus, die ook de hand heeft gehad in bet ge val met den musicus. Dit ge zelschap was gewapend met een volmacht van den kantonrechter, om genoemde dame over te bren gen naar een kranxzinnigenge- sticht. De dame, die begreep, dat al le verzet nutteloos zou zjjD, ging gewillig mee. Ondanks het feit, dat ze zich uitermate kalm ge droeg, sloot men haar in een een zame cel op, waar het eten haar door een luikje werd toegescho ven. Na eenigen tjjd werd zjj op een zaal met krankzinnigen ge bracht en behandeld als eeD gees teskranke. Het geluk wilde, dat op eeü dag een Officier van justitie de ronde deed. Deze behoorde tot den kennissenkring van het slachtoffer. Op diens verwonderde vraag, wat z(j daar deed, heett zjj het g-beurde verteld, waarna ge« in

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2