Hierop letten! Landbouw. Gemengd Nieuws. eenige die voor deze verkiézings- actie was beschikbaar gesteld, geweldig hard gewerkt. Redevoeringen van den Rijks- president en van den Rijkskanse lier werden tot in de verste uit hoeken van het land op gramo- foonplaten ten gehoore gebracht. Ook door de radio, die uitslui tend ten dienste der regeering stond, werd voor Hindenburg een grootsche reclame gemaakt. Hoewel aan de Hitlerianen ver schillende hulpmiddelen ontbra ken, deed hun propaganda voor die van de regeeringspartij wei nig onder. Hitier reisde de ge- heele week per vliegtuig van de eene plaats naar de andere en sprak drie of viermaal per dag voor vergaderingen van 20 tot 50 duizend personen. De verkiezings-Zondag heeft een vrijwel rustig verloop gehad. Tot noemenswaardige incidenten is het niet gekomen. Aangezien, globaal genomen, vele landbouwers, naar wordt gesebreven, geld moeten leenen om aan de verplichtingen der invaliditeitswet te voldoen, wordt ook aan de Raden van Arbeid gevraagd tydelijke opheffing voor het betaleD dier lasten. Poedets en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. AXEL, 12 April 1932. Japan nit den Tolkonbond. De Japansche regeering heeft de groote mogendheden medege deeld dat Japan zich bij toepas sing van art. 15 van het Volken bondsstatuut uit den Volkenbond zal terugtrekken. Art. 15 houdt in, dat de Volkenbondsraad onder bepaalde omstandigheden maat regelen kan nemen tegen leden van den Volkenbond die de be sluiten van den Volkenbond niet opvolgen. Ontheffing sociale lasten. Aan de landbeuwers in Z. Vlaanderen wordt het volgende adres ter teekening aangeboden Aan Zyne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te 's Gravenhage. Excellentie. Geven met verschnldigden eerbied te kennen De ondergeteekenden allen landbouwers wonende in de achter hun handteekening ver melde plaatsen dat het deor hun voldoende bekend wordt geacht te zijn dat de toestand van den akkerboaw momenteel allerongunstigst is; dat in het bijna verstreken boekjaar vele landbouwers groote verliezen hebben geleden, terwijl het toekomstige er weer alles behalve gunstig uitziet dat met het oog op het voor gaande de bedrijtsuitgaven nog verminderd moeten worden dat evenwel bezuiniging op de bedryfsuitgaven voor bemesting, loonen enz. niet meer mogelijk is, zonder ook het rendement in gevaar te brengen dat de landbouwers het wel in hun macht hebben op de di recte bedrijfsnitgaven te bezui nigen, maar dat zij de indirecte bedrijtsuitgaven zooals o.a. de kosten der scciale wetgeving niet in overeenstemming kunnen brengen met hetgeen de op brengst uit het bedrijf toelaat te betalen, doch dat sij hebben te voldoen hetgeen door de wet is bepaald dat behalve de hooge produc tiekosten ook de hiervoor ver meide indireote uitgaven ernstig op de bedryven drukken en het rendeeren daarvan ten eenen- male onmogelijk helpen maken weshalve zy Uwe Excellentie eerbiedig verzoeken het daar heen te willen leiden ctat de landbouw tijdelijk wordt vrijge steld van de lasten welke haar door de sociale wetgeving worden opgelegd. 't Welk doende, van Uwe Excellentie de onderdanige dienaren. Deze actie gaat uit vau een commissie van landbouwers, welke tot voorzitter kozen dhr. P. J. van Hoeve te Biervliet. Het adres wordt daarop geba seerd, dat wordt aangenomen, „dat de huidige Ned. Reg. niet „bereid en/of niet in staat is, „om de bedrijven rendeerend „te maken zoodanig dat de „landbouwers in staat zijn de „sociale lasten economisch op te „brengen". Vrijdag vergaderde het win kelweek-comité, alhier dat ge vormd is, om in samenwerking tusschen de V.V.V. en de win keliersvereniging een feestweek te organiseeren in Augustus. Van beide vereenigingen zijn vier afgevaardigden gekozen, ten einde de plannen nader uit te werken en uit te voeren. Er zal voor de feestweek een feestcourant worden uitgegeven, waarin de ieden tegen lagen prijs advertentiën kunnen doen plaat sen. Daar de winkeliersvereeniging geen verantwoordelijkheid voor de verdere feestelijkheden op zich wenscht te laden en zich bepaalt aiieen tot hetgeen voor den win keliersstand hoofdzaak is, wenscht zij ook geen medezeggenschap in de verdere feestelijkheden, die van 26 Aug. tot 2 Sept. zul len worden gegeven. De V.V.V. neemt die wei op zich en zal, gesteund door de neringdoenden, w.o. ook h.h. brouwers en caféhouders worden gerekend, gaarne een feestplan uitwerken, dat ongetwijfeld weer veel bezoek aan onze gemeente zal uitlokken. Zij rekent daarom op algemeene financieele medewerking, want muziek en vuurwerk zijn factoren voor een feest, die veel luister bijzetten en veel vreemdelingen trekken, maar ook veel geld kos ten en dus zal men nog een be roep doen op de offervaardigheid van degenen, die het meest van die dagen profiteeren. De meening dat het geen tijd is om te feesten, werpt het bestuur van V.V.V. ver van zich, want als men hier niet feest, alzoo redeneert men, doet men het elders wat de laatste jaren is gebleken, tot al te groote schade van ons stedeke. BIyde inkomst. Na langen tijd van wachten heeft de Nederlandsch Hervormde Gemeente alhier weer een dag van hoogtij gevierd. Zondag jl. was de dag, waarop zij haar nieuwen leeraar heeft hooren be vestigen, als dienaar des Woords en heeft zij den Zeer Eerwaarden heer ds. P. L. D. J van Oeveren als zoodanig het „ja ik" hooren uitspreken. Het kerkgebouw was daarbij geheel bezet, zoodat men zich afvroeg, wat zal dat van middag worden Na den gewonen gang van zaken werd voorgelezen 1 Thes- salonicensen 5, van vers 12 tot 25. Intusschen heeft ds. G. van Dis, van Zaamslag den kansel betreden, wijl hij als consulent voor Axei de bevestiging op zich heeft genomen. Na het votum met gebed heet de spreker alle aanwezigen welkom en zegt hij onwillekeurig bij het doel dezer samenkomst ook te denken aan den vroegeren leeraar, ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, die we thans ook in ons midden zien. Spr. is blijde, dat de vacature door diens vertrek ontstaan, thans weer is vervuld, want spr. heeft van nabij kunnen waarnemen, tot welke teleurstellingen men komt bij de verschillende beroepen. Gelukkig is dat voorbij en kunnen we dezen dag als een voor allen goeden dag begroeten. Spr. heet dan in 't bizonder ds. van Oeveren en mevrouw van harte welkom in zijn nieuwe gemeente, ook namens kerkeraad en kerkbestuur, voor wie allen deze dag een dag van beteekenis is. Spr. zegt voor heden tot tekst te hebben gekozen I Cor, 15 58> waarin Paulus zijn broeders ver maant standvastig, onbewegelijk en overvloedig te zijn in het werk des Heeren. Op indrukwekkende wijze ontvouwt spr. den rijkdom, in deze gedachte gelegen. Er is zooveel, dat ons afleidt, dat ons uit onzen stand brengt, zooveel dat beroering en beweging geeft, waartegen men zich heeft te ver zetten en waartegen men stand vastig en onbewegelijk moet blij ven als een rots, waartegen de golven breken, zooals Jezus ook vast stond als een eeuwige rots, die zelfs niet wankelde voor het kruis, noch voor den dood. Dat is het wat zijn arbeid onderscheidt van de wereldsche machten. Eeuwigheidswerk, dat niet op houdt. Zijt overvloedig, zegt Paulus en spr. waarschuwt voor een verkeerde opvatting van dat woord, maar Gods werk is ook geen liefhebberij-werk dat gedaan wordt als het maar eens te pas komt, vandaar„die weet, dat uw werk niet ijdel is". Na deze rede komt spr. tot de liturgie en houdt de gemeente voor hetgeen zooeven is gelezen uit den brief van Paulus aan de Thessalor.icensen erkent dege nen, die onder u arbeiden, zijt vreedzaam onder elkander, bidt voor ons. De nieuwe leeraar is gekomen om voor en met u te arbeiden en gemeente en leeraar hebben beiden het gebed van noode voor deze moeilijke taak. Spr. ging nu over tot voorlezing van het formulier tot bevestiging van Dienaren en na bevestiging door den leeraar wenschte ds. van Dis den nieuwen voorganger van harte geluk, evenals zijn gezin. Hij hoopt dat zij zullen arbeiden tot zegen der gemeente en beveelt hem in Gods genade aan. Hierna zong de gemeente haar nieuwen leeraar de zegenbede toe uit Ps. 134. Ook de ge meente moet spr. geluk wen- schen. Hij hoopt dat zij door wederzijdsch gebed komt tot zegen. Gij kunt het dan allen goed hebben. Samenwerking vooral is aoo £oodig in deze arme, achteruitgaande wereld, die roept om genade en bemid deling van den grooten Bood schapper van het Evangelie. Tot slot werd door de ge meente staande nog gezongen het gebed uit Qez. 237 4. Blijf, o Godin deze dagen Voortgaan met uw heerlijk werk Doe ons moedig steenen dragen Tot den opbouw uwer Kerk. Geef ons met een rein vertrouwen Op een vasten grond te houwen Niet van eigen doen en kracht, Slechts van U zij 't heil verwacht Reeds vóór het luiden der klok van 2 uur stroomde een massa menschen het ruime kerkgebouw binnen, zoodat geen plaats onbe zet bleef, velen moesten verhuizen en sommigen moesten zich zelfs een staanplaats getroosten. Behalve uit Axel waren ook uit andere gemeenten vele belang stellenden, w.o. ook uit Nisse. Benevens de ringpredikanten uit Neuzen, Hoek, Hulst en Zaam slag met hunne dames, merkten we nog op ds. en mevr. Ruysch van Dugteren, den burgemeester, de le wethouder en enkele fa milieleden van ds. van Oeveren. Na de geloofsbelijdenis werd gelezen uit Hand. 16 16 tot 31. De laatste 2 verzen, 30 en 31 had de nieuwe leeraar tot tekst gekozen, nl. „Lieve Heeren 1 -wat moet ik doen, opdat ik zalig (gered) worde Geloof in den Heere Jezus Christus". Met spre kende voorbeelden toonde spr. hier aan, hoe weinig toch innerlijk onze wereld nog is veranderd, ondanks de eeuwen van bescha ving. Er is nóg dat in dienst nemen van anderen uit gewin, nóg die angst voor onverbidde lijke straf, nóg het zoeken naar uitkomst in zelfmoord. En zoo roepen nog velen uit in rade- loozen angstwat moet ik doen We moeten eerst op de knieën; doch dat is niet voldoende. We moeten ons ook Jezus Christus laten noemen. Hij moet voor ons gebracht worden en dan is het goed als we tenminste geloovem En dat doen we eigenlijk reeds, eer we den naam Jezus hooren, want Hijzelf is ons dan al ver schenen en heeft ons gedwongen zijn naam te noemen, als antwoord op de vraag: wat moet ik doen. Als slot van deze met geestdrift en overtuiging uitgesproken rede, die onder ademlooze stilte werd aangehoord, liet de voorganger de gemeente nu zingen Gez. 270 4 en werd het dankgebed uitgesproken. Hitrna richtte de predikant zich in de eerste plaats tot den consulent, ds. van Dis, dien hij dankte vooral voor de wijze waarop deze de bevestiging had geleid, om vervolgens het kerk bestuur te danken voor de har telijkheid waarmede hij is ont vangen en met zijn verlangens rekening werd gehouden. Den kerkeraad dankte hij eveneens dat deze hem heeft geroepen en hoopt, dat hij niet teleurstellen zal. Spr. roept hun steun en voorlichting in, die hij zeer zeker noodig heeft. Hij dankte ook zijn voorganger ds. Ruysch voor hetgeen hjj deed aan deze ge meente en hoopt zijn werk ook in die lijn voort te zetten. Den voorlezer, van wien spr. vernam, dat hij op loffelijke wijze leasdienster had gehouden, den koster, de organisten, orgel trapper, stokmannen, alle men schen, die met hem het hunne doen om den eeredienst te ver vullen, vroeg hij medewerking daartoe. Ook dank aan het ge meentebestuur van Axel voor de eer van hunne tegenwoordigheid. Tot de gemeente in 't algemeen richtte spr. zich met de bede, dat de verhouding goed zal zijn tot en met leeraar. Spr. wenschte verschoond te blijven van kleine beuzelingen, die de kerk slechts schaden en goddeloos zijn. Bols- ewisme moet, ook al is het onder anderen naam, buiten de kerk blijven. Spr. vroeg of men hetgeen hij zijn gemeente hopelijk zal mogen geven, men dat wil geven in Jezus' handen, die het naar rechtvaardigheid zal beoordeelen. Men versta goed, zei spr., dat men mij geroepen heeft en de verantwoordelijkheid daarvan mede helpt dragen. Alsnu wenschte de heerj. L.J. Maris den predikant namens de kerkvoogdij geluk met zijn intrede en zegde den steun en de oor- lichting toe, welke noodig geacht wordt, rekenend en hope id op een veeljarige, eensgezinde en prettige godsvruchtige samen werking. Hierna stond ds. Raams op, die en predikant en gemeente namens den ring gelukwenschte den predikant dat hij den moed had om met ruw weer de Schelde over te steken en naar Axel te komen, waar het ook wel eens stormt; de gemeente, dat zij blij kens hetgeen zij hoorde, een vastberaden voorganger heeft ge kregen. Ds. Ruysch wenschte de ge meente geluk met dzn leeraar, die dezen middag op zoo schit terende wijze zijn talent toonde Ook den leeraar feliciteerde hij met de gemeente, die hij heeft leeren kennen als een gemeente met ijver en goeden wil, waar hij veel vrienden heeft ontmoet. Ds. van Dis sloot zich namens de Kerkeraad bij de gesproken woorden aan en noodigde de gemeente staande te zingen Ge zang 91 3, Och dat Uw Geest den Leeraar [s'erk Het zege! zetf op al zijn werk, enz. Ten slotte zei ook de burge meester dat het hem aangenaam was, dat de Ned. Herv. kerk al hier weer een predikant had en hij hoopte, dat de samenwerking met dezen ten opzichte van het ge meentebestuur dezelfde mag zijn, als die met den voorganger onder vonden. Ook namens het ge meentebestuur wenschte hij den nieuwen leeraar geluk met zijn intrede in deze gemeente. Na dankzegging voor al het gesprokene werd de plechtigheid door den predikant met den slotzegen beëindigd. Per unto naar het buitenland. De A N.W.B. schrijft ons: leder die zich per auto of motorrijwiel naar het buitenland wil begeven, heeft daarvoor eenige grensdocumenten noodig. Elke toerist weet dat wel, weet in 't algemeen, dat hij officieele papieren noodig heeft om de grens te kunnen passeeren, maar herhaaldelijk blijkt, dat nog velen onvolledig op de hoogte zijn van hetgeen zij in acht moeten nemen bij de voorbereiding van een bui- tenlandsche reis per auto. Daarom is het niet overbodig, met het oog op de komende va- canties, nog eens te herinneren aan de vier dingen die elke au tomobilist of motorwielrijder, be halve zijn paspoort en nationali- teitsbewijs van der. wagen, noo dig heeft in het verkeer met het buitenland. Dat zijn: le een internationaal rijbewijs; 2e een intern, bewijs voor het motorvoertuig3e een triptiek of een carnet de passage (of, voor invoer van een motor rijwiel in België en Frankrijk een douanekaart); 4e een N.L. plaat en nummerplaatje. Het internationaal rijbewijs kan alleen verstrekt worden aan per sonen die in het bezit zijn van een geldig Nederlandsch rijbewijs. Een triptiek, of een carnet de passage en douanes (dit laatste geldig voor een reeks van landen) is noodig om een auto of motor rijwiel over de grens te brengen zonder dat invoerrechten behoe ven worden gestort. Het bezit van deze documenten geeft den hou der groot gemak, want allerlei tijdroovende formaliteiten worden daardoor vermeden. Motorrijwielen zonder zijspan- of aanhangwagen, kunnen in Bel gië en Frankrijk, evenals gewone rijwielen worden ingevoerd ech ter zijn dan wel een intern, rij bewijs en een intern, bewijs voor het motorvoertuig, vereischt. Teneinde het aanvragen van de hierboven vermelde grensdocu menten te vergemakkelijken, en het verkrijgen daarvan te bespoe digen, heeft de A.N.W.B. ten be hoeve van het reizend publiek in eenige honderden plaatsen van ons land personen bereid gevonden, aanvraagformulieren voorradig te houden. Het aantal adressen, waar deze te verkrijgen zijn, is sedert verleden jaar aanzienlijk uitge breid, ze worden regelmatig in „De Kampioen" vermeld. Behalve aan de Bondsbureaux te 's Gravenhage, Parkstraat 18- 20 en te Amsterdam, Keizersgracht 588-590, zijn de formulieren dus ook verkrijgbaar aan verschillende plaatselijke adressente Axel bij W. E. I. de Jager, Nieuwstraat G 91. Het streven om de grensmoei- lijkheden zooveel mogelijk op te heffen maakt het verkeer met het buitenland, dat vioeger door ve lerlei formaliteiten belemmerd werd, wel veel eenvoudiger en mogelijk voor iedereen. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een pak goed, w.o. kleding stukken. Goedkoope winkel. Portemonnaie met inhoudJ. Oosting, veldwachter. Kerkbestuur geschorst. Naar gemeld wordt zijn bij deurwaarders exploit Kerkvoog den en notabelen derNederlandsch Hervormde Gemeente te Bieze- linge en Eversdijk door het Pro vinciaal college van toezicht op het beheer der Kerkelijke Goede ren en Fondsen van de Herv. Ge meenten in Zeeland geschorsten is de secretaris-ontvanger dier ge meente ontslagen. Alle stukken werden door den deurwaarder aan de kerkdeur dier gemeente aangeplakt. Ebh meevaller. Ongeveer 83 jaar geleden z(jn twee Duitschers, de gebroeders Schöne, naar Australiö getrokken waar zy in den loop der tjjden door ontginning van goudmijnen

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2