van de dagtaak PDROL rp aan geneeskracht Landbouw. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Gesterkt en gekalmeerd Mjjnhardt's Zenuwtabletten Vele leden achtten een herzie ning vooral noodzakelijk ten aan zien van de regeling, die aan directie en commissarissen recht geeft op een deel van de be haalde winst. Met klem werd er van verschillende zijden op aan gedrongen. Andere leden achtten het niet onjuist, dat directie en commis sarissen eenig geldelijk belang hebben bij de uitkomsten van het bedrijf. Verscheidene leden meenden, dat de door de Ned. Bank ge voerde politiek alles bijeenge nomen, niet nadeelig gebleken is. De molenaars en de tarirewet. Een deputatie uit het bestuur van den Nederlandschen Molen- aarsbond is gistermiddag door de Koningin ontvangen. Zij kwam de tusschenkomst van H. M. in roepen om te voorzien in den nood der molenaars als gevolg van de uitvoering van deTarwe- wet. Naar de opvatting der deputa tie zou het wenschelijk zijn, de Tarwewet te maken tot een ac- cijnswet, waarbij de meelfabricage belast wordt. Uit de opbrengst van dezen accijns zouden dan de boeren geholpen kunnen worden. De Koningin heeft, naar gemeld wordt, overweging van de argu menten van den Molenaarsbond toegezegd. Bij Kon. besluit is met in gang van 1 April 1.1. benoemd tot inspecteur van de volksgezond heid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de hand having van de wettelijke bepa lingen betreffende besmettelijke ziekten, dr. Q. D. Hemmes, arts, te Utrecht, aan wien als ambts gebied zijn aangewezen de pro vinciën Zuidholland en Zeeland. De steun aan de suiker bietenteelt. De commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt deelt in ver band met den naderenden zaaitijd het volgende mede Zooals vroeger reeds is ver meld, kon aan alle vóór 20 Maart jl. ingediende aanvragen worden voldaan. Ook omtrent de aan vragen, welke na 20 Maart jl. zijn ingekomen en welke betrekking hebben op vroege teelt, heeft de commissie een gunstige beslissing genomen. Omtrent aanvragen na 20 Maart jl. ingekomen, betrek king hebbende op nieuwe teelt, is een beslissing genomen, die aan belanghebbenden rechtstreeks binnen eenige dagen zal worden medegedeeld. De toewijzing van deze aan vragen zal slechts voor een ge deelte kunnen geschieden. Alle op 1 April nog niet ingekomen aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. AXEL, 8 April 1932. We namen gisteren een kijkje in de studio laten we maar zeg gen van de Eerste Z. VI.-Radio distributie-onderneming van den heer Q. J. A. de Jonge alhier, Waren de apparaten in 'teerst geplaatst op een bovenkamertje, waar ze eigenlijk maar primitief waren geborgen, thans zijn ze in de beneden-etage gebracht en zoodanig opgesteld, dat ze een keurig geheel vormen. Het conjuctor-apparaat met 3 lijnversterkers en het voedings apparaat zijn in een groote net- gebijtste kast ingebouwd, terwijl daarboven het schakelbord, de 3 ontvangtoestellen en een reserve zijn gemonteerd. Aan de tegenovergestelde zijde zien we een groote gramofoon met versterker en sterkstroom- verdeeler, de microfoon, enz,, terwijl daarboven in tal van laden overzichtelijk de gramofoonplaten worden bewaard. Zooals we zeiden, het geheel is als het ware een studio, nu alles zoo netjes is gemonteerd, rekening houdend met de nieuw ste eischen en systemen. Want ook op radio-gebied treden nog telkens verbeteringen op, En waar we nu overtuigd zijn dat dhr. De Jonge zich gaarne daaraan aanpast, komt het niet vreemd voor, dat nog steeds nieuwe aansluitingen worden aan gevraagd. Ook van de zijde der clientèle wordt met waardeering over de uitzending gesproken. Alleen de nieuwe moeten altijd nog een beetje geduld oefenen, want meermalen wordt de storing ge weten aan het Axelsche net, en het bij navraag bleek te Hui zen of Hilversum te haperen. Zoo ook jl. Dinsdagavond tijdens het Vara-uurtje. Voor de winkeliers. Met verwijzing naar de adver tentie-rubriek vestigen we bij deze de aandacht op een film avond, welke uitgaat van de win keliersvereniging alhier en iets bizonders is voor degenen die graag verkoopen. En dat doen ongetwijfeld alle winkeliers. Het is ook daarom dat ze hun waren uitstallen. Maar nu is in uitstallen en vooral in belichting van de uit stalling zoo'n groote verscheiden heid en vooruitgang te bespeuren, dat de kleine etalage's daardoor op den achtergrond geraken Dat behoeft niet mag ook niet. Vandaar dat het een goed idee is van de winkeliersvereeniging om de film die de N.V. Philips' fabrieken te Eindhoven heeft laten maken, en die elders veel succes had, ook hier te doen vertoonen. Naar men ons mededeelt, zal daarin worden gewezen op een nieuw soort etalageverlichtingen zal daarvan uitleg en demonstratie worden gegeven. De problemen, waarvoor de winkelier zich in dezen tijd ziet gesteld, zijn van moeilijken aard Het publiek stelt hoogere eischen en dus moeten nieuwere wegen worden ingeslagen, wil men niet achteraan komen. We verwach ten daarom, dat velen deze mooie gelegenheid zullen aangrijpen om zich te doen voorlichten. Tijdens de pauze zal boven dien een film worden vertoond, van Philips' gloeilampenbedrijf. wat al een actractie op zichzelf is. Dreigend conflict in den landbouw. Na vier conferenties tusschen de besturen van den R.-K. Boe renbond en het bestuur van den R. Kath. Landarbeidersbond is naar de „Volkskrant" verneemt, nog geen overeenstemming ver kregen. De werkgevers wenschen een loon van zes maanden f 2 en zes maanden f 1.75 per dag, wat een verlaging inhoudt op het contract van verleden jaar van negen maanden 50 en drie maan den 25 cent per dag. Indien geen toenadering komt, is de kans, dat het in dat gewest strak tot een conflict komt, zeer groot, waarbij dan het geheele oostelijk deelo.a. Kloosterzande, Lamswaarde, Qraauw, Ossenisse, Henstdijk, Stoppeldijk, Terhole, Boschkapelle, Hulst, St. Jansteen, Clinge, N. Namen, Koewacht, Zuiddorpe en Westdorpe zou zijn betrokken. Wegens slapte wordt thans op de glasfabriek te Sas van üe it door de Belgische arbei ders slechts 4 dagen per week gewerkt en door de Hollandsche arbeiders 5 dagen. Dit besluit schijnt te zijn genomen met het oog op het feit, dat bij 1 dag werk loosheid in België reeds uitkeering wordt ontvangen, wat in Holland niet het geval is. Met ingang van 1 April zijn alle Ioonen op de fosfaatfabriek te Sas van Gent met 5 pet. ge kort. Te Biervliet zullen op He melvaartsdag groote sportfeesten worden gehouden. De K. L. M. Donderdag werd te Middel burg vergaderd door vertegen- woordigérs van de Kon. Lucht vaart Mij. en belangstellenden in de luchtlijnen naar en over Zee land. Uitvoerig werden daar de exploitatie-mogelijkheden bespro ken en zoo ook de plannen voor Z.-VIaanderen Gezegd werd, dat met het oog op verbindingen met de Belgische kustplaatsen West Z-Vl. het eerst aan de beurt zal komen. De burge meester van Clinge wees op de wenschelijkheid van een dienst op het land van Hulst, met zijn achterland, het industriëele land van Waes. Spr. deelde mede, dat een bewoner dier streek 14 H.A. land gedurende 2 jaren be langeloos wil afstaan als landings terrein en dat getracht kan wor den een garantiefonds bijeen te brengen. WedstrJJd-week Albert Hefln Wij verwijzen onze lezersnaar eene in dit nummer geplaatste advertentie van de firma Albert Heijn. Niet alleen, dat men bij aankoop van een zeker bedrag één of meer luxe porceleii er kop en schotels cadeau ontvangt, maar tevens doet men mede aan een wedstrijd om drie prijzen, die deze week in de étalage van het filiaal alhier zijn uitgestald, als mede tien troostprijzen. Voor verdere inlichtingen zie men de betreffende advertentie. Zondag 3 April nam ds. P. L D. J. van Oeveren afscheid van de Ned. Herv. Kerk te Nisse, sprekende naar aanleiding van Efeze 1 vers 3. Er was buitengewoon veel be langstelling. Aan het einde van den dienst sprak de consulent ds. A. de Willigen, van Hein- kenszand. Toegezongen werd Ps. 121 vers 4. Predikbeurten te Axel. Zondag 10 April 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/, ure Ds. Q. van Dis. (Bev. ds. van Oeveren). Nam. 2 Ds. van Oeveren. (Intree-rede). Iyk van echte zyn te onder scheiden. Na de aanhouding van een zestal valsche munters waren er op het bootdbureau van politie •Ikeu dag een groot aantal val sche munten gedeponeerd.j Hier uit kon worden geconstateerd, dat bet complot het valsche geld op groote gchaal heeft uitgegeven. Zelts de banken werden gedu peerd. Bij de huiszoeking bleek, dat ook gouden tientjes werden gemaakt. Ook ia gebleken, dat op grooten schaal, gedurende de laatste maanden valsche kwartjes en dubbeltjes werden uitgegeven Meerdere arrestaties zijn nog te verwachteD. Bij den hoofddader, koperslager v. B heeft men een geheime werkplaats gevonden. V.an B., die het „vak" zeer goed verstaat, heeft ook anderen d»ze kunst geleerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Een ongewoon avontuur maakte een kindermeisje te Am sterdam mede, toen zy, een kinderwagen met drie kleintjes voortduwend, op de Marnixkade haar voet verstuikte. Het meisje I schrok hierdoor zoodanig, dar zy den wagen losliet, met het noodlottig gevolg, dat deze in het water in de Singelgracht reed en de drie kindertjes aldus een onvrijwillig bad genoten. Op het geschreeuw van het kindermeisje schoten drie man nen toe, die zonder zich lang te bedenken, in het water spron gen en er weldra in slaagden, den wagen met inhoud weer op het droge te brengen Gelukkig waren de kinderen ongedeerd gebleven Toen het meisje weer wat van den schrik bekomen was, reed zij met haar wagen weg met een niet pre'.tig voor uitzicht. Op den Rijkstraatweg, ge meente Dubbeldam, reed eeu luxe-auto even voorby den z.g. ,2e tol" tegen een telephoon- paal, doordat er een voorband sproug. De paal knapte af en viel op den wagen, die nog eenige me ters verder reed en toen in de sloot terecht kwam. Drie der inzittenden, waarbij twee dames kwamen met den schrik vrij, doch de bestuurder de heer Uattink bleek er minder goed aan toe te zijn. Hij is floor de gemeente politie van Dubbeldam verbonden en later naar zijn woning vervoerd. De auto is geheel vernield. Goedkoope spinazie Op de groentenveiling te Voor burg—Leidschendam bracht de spinazie zóó weinig op (ééa cent per kilo) dat de meeste kwee kers de veiling verlieten. Een werklooze, die eenige kisten kocht en deze voor 25 cent per kist uitventte, verdiende nog een aardig daggeld. Woensdagmorgen is op den Rijksweg tusschen Schoondijke en Oostburg de heer De K. uit Goes die per fiets den weg wilde over steken, door een auto, bestuurd door A. uit Axel, aangereden. Ern stig gewond is hij naar het zie- cenhuis te Oostburg overgebracht. M. Crt. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J S. Post. Cat. Zondag 23. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Rom. 67-12. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Valsche mnnterfy. Te Rotterdam is ontdekt, dat er valsche guldens en rijksdaal ders gemaakt werden, die moei. worden Uw vermoeide en over prikkelde zenuwen door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Doordat zy te dicht by het gaseomfoor kwam, vatten de klee ren van een dienstbode ta Art. hem vlam Nadat men tevergeefs getracht had de vlammen te doo- veD, snelde de dienstbode ce straat op en liep een garage bin nen, waarmen haar met water overgoot en voorbijgangers er tenslotte in slaagden nnt jaswn de vlammen te dooven. Hets'acht- offer is naar het ziekenhuis ver voerd. Onder de gemeente Oos- terhesselen geraakte een 4-jarig meisje in brand. De moeder, dia op het hulp geroep toesnelde, trachtte de vlammen te dooven, doch geraakte daarby zelf in brand. Het kind kreeg zoo da nige brandwonden, dat het wel dra overleed. De verwondingen van de moeder waren minder ernstig. Terecht. Sadert eenige dagen waa men in den Haag ongerust aangaande een 18-jarig moisje, dat por floti naar school was gereden, doch daar niet was aangekomen en ook nergens meer is gezien Gisteren werden de ouders opgebeld door de politie te Eper- nag bij Parijs, waar het meisje zich bad gemeld, wegens over vermoeidheid. Zij had den ge- heelen afstand per flets afgelegd. Waarom Oorzaak onbekend waarschijnlijk tengevolge van veel bioscoopbezoek. De machinist van een uit Deventer komenden arbeiders- trein zag Zate dag bij bet viaduct te Holten een man op de rails liggen. De machinist stopte on- middelijk, zoodat een ernstig on geluk werd voorkomen. De man bleek bewusteloos te zijn hij werd met den trein naar het station Holten vervoerd, waar geneeskundige hulp werd inge roepen. De man bleek uit den even te voren gepasseerden D-trein naar Amsterdam te zjjn gevallen. Het was een Duitscher, Max Fritzsche geheeteD die begeleider was van een zending goudgeld aar Amsterdam F. beeft door den val een zware hoofdwond# en een hersenschud ding opgeloopen. Het is komen vast te staar, dat het ongeval louter aan een toe val is te wijten, en dat er geen misdryf in het spel is. Brutaal en geniaal. Op zeer geraffineerde wijze heelt eeu 32-jarig ongehuwd Rot ierdammer in het stadje Eschwel- ter bij Aken groote bedriegerijen en oplichtinhen gepleegd. Door zijn deftig optreden wist hij spoe dig veler vertrouwen te winnen en allen geloofden zyn verhaal, dat by een flinke erfeais had te verwachten, in een zaak kreeg bij bovendien een flioke betrek king. Hy huurde een vorstelijk gemeobileerd verblijf in een villa en liet een badkamer van 1200 mark aanleggen. Ofschoon hy zoo arm was als een kerkmuis, aldus de Ms>b, gelukte het hem zich tevens de allerfijnste garde robe aan te schaffen. In Aken kocht hy zonder een cent op zak op crediet het eene costuum na het andere en de fijnste onder goederen. Taxichauffeurs betaal de hy met beloften op de toe komst en hij wist geld van hen los te krjjgen. Dezer dagen vierde hij een grootsch feesthet af scheid van het vrijgezellenleven. Dertig personen had hij aan den feestdisch genoodigd. Ook dit lestijn moet nog betaald wor den. Thans is hij door de poli- aangehouden. Tot dusver is be kend dat de man zijn goedgeloo- vige leveranciers voor 6000 mark heeft bedrogen. Hij is naar de gevangenis te Aken overge bracht. Op z"n Brabantsch. Te Bosschenhoofd (N.Br.) on der de gemeente Hoeven, heeft een ernstige veebtparty plaats gehad. Omstreeks halt 8 kwam ean viertal personen in het café van den heer Luykx. Nauwe lijks waren ze binnen of een van hen sloeg de 20 jarigen zoon van den caféhouder, met een steenen aechbank op het hoofd, zoodat de jongen bewusteloos neerstortte. De caféhouder, die achter het huis aau het werk was en het tumult hoorde, kwam binnenge sneld, greep den aanvaller, een zekeren J. Heeren, en sloeg hem eenige malen met bet hoofd tegen den grond, waardoor bij bloedend werd gewond. Nadat een dokter het eerste verband had gelegd, werd het slachtoffer met verbrijzelde kaak en eenige andere verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Intusschen waren ook de ka meraden van Heeren tegen Luykx van leer getrokken. Niettegen staande het feit, dat druk van messen gebruik werd gemaakt, slaagde de caféhouder er in, het geheele stel naar buiten te krij gen. Hier werd de stryd verwoed voortgezet. Daar ter plaatse her stellingswerkzaamheden aan den rijksstraatweg Roosendaal—Bre da worden uitgevoerd, hadden de belhamels strijdmiddelen t» over. wordt in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geeft gezondheid en levenskracht en is als voedsel vrijwel onovertroffen. Nam.2

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2