„Zij" Crème Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. Japansche onderhandelingen te Sjainghai weinig vorderingen maken, terwijl Rusland bezig is zijn strijdkrachten langs de grens van Mantsjoerije en Siberië te versterken. De Russen hebben 4000 ton graan naar Wladiwostock ver scheept, terwijl een groot aantal goederenwagens in Siberië wordt gereed gehouden. In diplomatieke kringen rekent men er op, dat wanneer het lenteweer de militaire operaties zal vergemakkelijken, de Mants- joerijsche kwestie weer zal her leven. Japansche troepen hebben Li- autsjienfang ten zuiden van Noe- nang bezet en drieduizend man ongeregelde Chineesche troepen uiteengedreven. Tienduizend Chi neesche soldaten doen aanvallen op Tauan, waarheen Japansche versterkingen onderweg zijn. Generaal Mori is per vliegtuig derwaarts vertrokken, om de operaties te leiden. Verder doen de Chineezen aan vallen op Kaulimau, waarbij tien tallen hunner werden gedood. Aan Japansche zijde werden een soldaat gedood en zeven zwaar gewond. Het Japansche leger heeft op dracht gekregen versterkingen naar Tsjientau te zenden, waai Chineesche soldaten uit de pro vincie Kirin aanvallen op de Japanners ondernemen. Nederland—België. Reeds geruimen tijd is weer geschreven en gestreden over herziening van het verdrag, dat nog steeds in wording is en tus- schen Nederland en België een bevredigende overeenkomst moet vormen. Dit nu gaat heel moei lijk vooral in een tijd van crisis. Men weet, dat de mist der ma laise ook over de havensteden hangt en waar het nu altijd nog zoo'n beetje concurreeren is ge weest tusschen Rotterdam en Antwerpen is er dat den laatsten tijd niet beter op geworden. Zooals men weet, wil België de Antwerpsche haven weer in verbinding brengen met de Rijn vaart en zoekt men naar een Schelde—Rijn verbinding, liefst door een kanaal te graven van Antwerpen naar het Hollandsch Diep. Nederland en vooral Noord- Brabant en Zeeland zijn daar niet op gesteld en dus moet er over gepraat worden. Nu er is al veel over gepraat en geschre ven en het eind ervan is nog zoek. Behalve die kanaal-kwestie is er natuurlijk nog veel meer in zoo'n verdrag, waarover onder handeld moet worden en zooais men weet, is Minister Van Kar- nebeek er zelfs als al een keer over gestruikeld. Gezien de toe stand waarin die kwestie thans verkeert, scheelde het niet veel of alweer struikelde er een Mi nister. Z.Exc. Beelaerts van Blokland wist dit echter te voorkomen, door het struikelblok voorloopig op te ruimen. De geschiedenis zat zoo. Er werd natuurlijk zoo nu en dan in Brussel, Den Haag, Genève, Parijs en wie weet waar nog over die kwestie in 't geheim ge sproken en geconfereerd. En nu schijnt dat voor sommige kranten en schrijvers een mooi middel te zijn, om eens de aandacht op zich te doen trekken. Geheim doen werkt aanstekelijk vandaar dat als men meende dat er van het geheim iets was uitgelekt, er tal van artikels en vertoogen over geschreven werden zonder dat men intusschen door het lezen ervan eigenlijk iets wist. X>e regeering ging er niet op in. En omdat men die geheim- doenerij niet leuk vond, zou men langs meer offiiciëelen weg pro- beeren iets te 'veten te komen. Er werden vragen gesteld in de Iweede Kamer en zelfs bij de begrooting van Buitenlandsche zaken is in de Eerste Kamer er breedvoerig en scherp over van leer getrokken. De Minister heeft nu geant woord, dat er van een ontwerp verdrag voor 1933 nog niets komt en dus is de zaak van een nieuwe K(jnSchelde-verbinding voor eenige jaren van do baan. Vrijdag heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, onder zeer groote belangstelling in de Eerste Kamer mededeelingen gedaan in verband met den stand der on derhandelingen tusschen Neder land en België. Aanwezig waren o a. verschil lende gezanten, leden der Tweede Kamer en andere autoriteiten. Beide tribunes waren geheel bezet. De minister verklaarde, dat hij zich moest houden aan het be ginsel om gedurende de onder handelingen over een tractaat niet in openbare discussie daar over te treden. Hij keurde het af, dat er in de pers en op ver gaderingen door allerlei geruch ten, waaraan de juiste grondslag ontbreekt, onrust en agitatie is gewekt. Alleen de regeering kan beoordeelen of het in 's Lands belang is mededeelingen te doen. De Staten-Generaal hebben te maken met het resultaat der on derhandelingen en niet met de voorbereiding daarvan, want de regeering is niet de mandataris van het Parlement. Intusschen kon de Minister verklaren, dat er ten aanzien van eenige punten, waarover onder handeld werd, moeilijkheden zijn gerezen, die een nadere overwe ging verdienen. Het laat zich aanzien, dat deze overweging eenigen tijd zal vorderen. Zoowel de Belgische als de Nederlandsche Regeering hadden gehoopt, dat de zaak gedurende de loopende wetgevende periode, dus voor de verkiezingen van het volgend jaar, haar beslag zou hebben kunnen krijgen. Zij zien echter in, dat dit thans niet meer kan. De aangelegenheid is dus op het oogenblik niet meer van ac- tueelen en dringenden aard, te minder, daar thans meer de aan dacht gevestigd wordt op econo mische toenadering tot België. Het zal den Minister aangenaam zijn, als hij binnenkort een nieuw Handelsverdrag met België aan het Parlement mag voorleggen. Chr. Historische Unie. In de algemeene vergadering der Christel. Hist. Unie is be sloten om een commissie in het leven te roepen, die zal onder zoeken, welke middelen kunnen worden aangewend om groote gezinnen in den huidigen nood te helpen. Voorts werd besloten een commissie te benoemen, die de vraag zal bestudeeren, of de indirecte belastingen te hoog zijn in verhouding tot de directe. Tot hoofdbestuurslid werd herkozen dr. A. A. van Rhijn. Bij de tweede stemming wer den tot Hoofdbestuursleden ge kozen dr. N. G. Veldhoen uit Voorburg en dr. J. Hoekstra uit Ternaard. Na de rede van prof. Slotemaker de Bruine volgde een zeer geanimeerde gedachtenwis- seling over de crisis-maatregelen der regeering, speciaal wat be treft den steun aan den land bouw. Als bestuurslid ia de centrale bedrijfsvereeuigiDg is o^. be noemd de heer J. Keert te Wol- phaarlsdijk. AXEL, 5 April 1932. Zaterdag werd alhier gestemd voor een notabel van de Ned. Herv. Kerk, wegens bedanken van den heer J. Koster Wz., als opvolger voor de vacature-Wol- fert. Er waren slechts 84 stemmen uitgebracht, waarvan 33 op dhr. C. J Schieman en 15 op dhr. Joz. Scheele. De overige stem men waren verdeeld. De R -K. Werkliedenvereniging. Zaterdagavond werd alhier op de bovenzaal van mej. Gilijamse een ontspanningsavond gegeven aan de If den van de R. K. W. V., die door een paar honderd per sonen was bezocht, zoodat de zaal tjokvol was. Dhr. R. van den Berg heette als voorzitter allen welkom en in t bizonder den humorist Louis Contran, die zich de verre reis had getroost om van zijn talenten te doen genieten. Spr. zeide, dat deze avond was georganiseerd, om te doen zien, dat ook het bestuur van de Roomsche ver- eeniging zooveel voor hare leden ever heeft, dat hun een avond van ontspanning kan worden ge- I geven. Vandaar dat de entree zoo laag was gesteld, dat ieder ervan profiteeren kon. Vervolgens stelde dhr. Contran zich voor aan het publiek en nam dit al dadelijk voor zich in door een vermakelijke inleiding. Ongetwijfeld heeft menigeen dezen humorist door de radio gehoord, en eventjes om hem ge lachen doch nu we hem voor ons zagen in de verschillende karak ters, in zijn mimiek en vaak leuke houdingen, nu was het geen won der, dat de zaal nu en dan het uitgierde. En door z'n liederen, èn zijn anecdote's wist de heer Contran een geheelen avond op amusante wijze te vullen. Blijk baar was hij ook door het goede accompagnement van den pianist Aug. Eeckhout uit Hulst, bizonder op streek. In de pauze nam de voorz. weer het woord en herinnerde aan het aftreden van den emi- nenten voorzitter den heer P. de Kort. Als blijvend souvenir werd hem een moderne rooktafel met rookgarnituur ten geschenke ge geven. Ofschoon hij niet aan wezig was, sprak de voorz. toch zijn gelukwensch en dank uit aan dhr. De Kort en zeide in dit feit kracht te zullen zoeken om zoo veel mogelijk het spoor van zijn voorganger te volgen. Bij het sluiten wekte dhr van den Berg allen op, om niet al leen bij feestelijke gelegenheden, maar altijd op post te zijn, als het bestuur roept, teneinde ge zamenlijk te werken tot bloei van de Roomsch-Katholieke werklie- denvereeniging. Evenals bij de opening sprak hij ook nu den chr. groet uit, die door de toe hoorders werd bevestigd. Handelsregister. In de week van 14-21 Maart werd bij de Kamer van Koop handel in Z.-Vl. aangifte gedaan van de volgende wijzigingen H. van Luijk, Axel, timmerman en aannemer. Uitgetreden eige naar H. van Luijk. Nieuwe eigenaar: H. van Luijk Jr. A. Quaak, Schoondijke, manu facturen, galanteriën enz. Uitge treden eigenaarA. Quaak. Nieuwe eigenaar: A. Quaak Jr. Vischmeelfabriek „Zeelandia", Breskens. Thans acte opgemaakt. Vennooten: Daniël Constandse, Goes; Leendert Lijk, Breskens; Wouter de Schmidt, Breskens; Laurus Lindenbergh Czn., We- meldinge. Benoemd tot directeur L. Lijk, vnd. Kantongerecht te Terneuzen. In de strafzitting van 22 Maart zijn om. veroordeeld wegens: Art. 424 W. v. S P. Z., Axel, ƒ5 of 1 week tuchtsch. Motor- en RywieJwet. P. L. d. B., Hulst, 2 of 1 d. b.A. F. d. BHulst, 2 of 1 d. b.M. J. W., Axel, 2 of 1 d. h. A. v. d. W., Axel, 3,50 of 3 d. h. Th. C. de B.. West- dorpe, 3 of 1 d. h M E. v. A Westdorpe, 2 X 5 of 2 X 3d. h. Art. 2b. Tarwewet. A. k. H Zaamslag, vrijspraak J A. L., Terneuzen, vrijspraak A S M., Sas van Gent, vrij spraak. Art. 28 Polderreglement. A. C, Axel, 25 ot 10 d. h. Loterij wet. L. M. R., Terneuzen, 10 of 5 d. h. Art. 4530penbare Dronkenschap A SAxel, 3 w. h. werkt zacht en weldadig als een Mei-regen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In Prijzen van 20-30-45 en 75 cent. Landbouw cn Ziektewet. In een Woensdag te Utrecht ge houden vergadering van verte genwoordigers van de Nationale Bóeren-Onderlinge en de Sticht sche Ziekteverzekering en van de moderne, chr. en r.-k. land- arbeidersbooden is besloten tot de oprichting van een gemeen schappelijke volwaardige be- drijfsvereeciging voor de uitvoe ring van de Ziektewet onder den naam van Nationale Boeren-On- derlinge en Stichtsch Ziektever zekering. Aan deD minister van arbeid, tandel en nijverheid zal erkenning van de iieuwe yer- eeniging worden gevraagd, Volgens een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, zal de vereeniging van de gemeenten Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Osse- nisse niet plaals hebben uit oor zaak van verzet van de 3 laatst genoemde. Ook wegens den on- gunstigen toestand van de ge meentekas van Boschkapelle, tegenover de andere drie ge meenten, zal aan het plan geen Virder gevolg worden gegeven. Zondagnacht geraakte te Terneuzen een schippersknecht te water doordat hij van boord wilde gaan en misstapte. Toe vallig waren juist 2 politieagen ten in de buurt, die den man er uit haalden. Maandag geraakte een vrouw, die met een emmer waschgoed aan den oever was, in het ka naal zonder dat iemand anders hst bemerkte dan een knaapje, die er hoepelde. Hij waarschuwde direct een paar mannen in de buurt en deze wisten gelukkig de vrouw, die reeds onder was geweest, nog te redden* 70 000 gulden verduisterd. Bij den Officier van Justitie te Haarlem heett zich aangemeld G. V., procuratiehouder bij de Rotterdamsche Bankvereemging, kantoor Haarlem, die bekend heeft 70.000, ten nadeele van deze bank te hebben verduisterd. Dit bedrag heett hij de laatste 4 jaar door speculatie verloren. V. speculeerde met eigen fondsen by een firma te Amsterdam en toen hij hiermee verloor heeft hij getracht het verlies te dek ken met tondsen van cliënten, van de Rotterdamsche Bank, die hij onder zich had. Een van d^ze cliëaten vroeg dezer dagen zijn stokken terug en bemerkte dat ar aan mankeerden. V. heeft oog getracht deze stukken in zijn bezit te krijgen. Doch dit is slechts ten deele gelukt. Hy heeft zich bij de Justitie aange meld. Om zjjn fraude mogelijk te maken, had hij bovendien eenige recus met valsche hand teekeniDgen in zijn bezit. V. die ongeveer 35 jaar bij de bank in dienst was, is zijn spe culaties in zeer bescheiden vorm begonnen. Hij verdiende zoo veel, dat hij zijn speculaties steeds meer uitbreidde. De crisis en de daardoor ver oorzaakte daling der waardepa pieren, is hem noodlottig ge worden. Een licht boven zee. Vrijdagavond werd door eenige personen te IJmuiden een eigen aardig licht waargenomen boven den mond van de haven. Het licht bewoog zich geregeld op en neer, zoodat men tot de con clusie kwam, dat een vliegma chine zich boven den haven mond ophield. Schrik en ont steltenis ontstond in de ryen der toeschouwers, toen het licht plotseling daalde om daarop te verdwijnen. Men dacht niet an- ners of een vliegtuig was in zee gestort. Als een loopenu vuurtje verspreidde zich het gerucht uoor IJmuiden en een groote menigte begaf zich naar de Vis- 8chershaven. De kustwacht werd telefonisch gewaarschuwd. Ook zjj had bet licht gezien. Maar niet alleen het licht, ook eenige jongens, die op de Zuiderpier een vlieger hadden opgelaten, aan welks staart zij een lampion of iets dergeljjks hadden gebonden Men had zich dus onnoodig ongerust gemaakt. Vrijdag is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitge broken in het bekende hotel te Dieverbrug, gelegen aan de krni- siog van den Rijksweg Assen Meppel. Op 't oogenblik dat de brand uitbrak kwam de eigenaar de heer Blok, juist thuis. Hy snelde het gebouw binnen en slaagde erin, zyn vrouw en drie kinderen te redden. Bij zijn ver dere pogingen, om nog eenige voorwerpen in veiligheid te brengen, werd de heer B. door den rook bedwelmd en raakte bewusteloos. Men wist hem uit het huis te halen, waarna hy spoedig bykwam. Gasten be vonden zich niet in het hotel. De brandweer kon Diet veel uitrichten. Actieve agent. Vrijdag reisde een agent van politie van Hilversum naar Am sterdam in een derde klasse coupé. In Bus8um stapten eenige personen binneD, die al spoedig een spel kaarten voor dea dag Haalden en hun medepassagiers poogden te verleiden tot een bekend hazardspel. De agent zag dit eenigen tijd aan en maakte zich toen bekend, waar op de heeren een soo dreigende houding aannamen, dat de poli man gedwongen was hen met een revolver iD bedwang te houden. Aangekomen op het station te Amsterdam sprengen plotseling twee der kwartjesvin ders uit het niet aan de perron zijde gelegen portier en poogden te ontkomen. Een werd echter door personeel van bet station gegrepen. De andere twee wer den door den agent eveneens met behulp van personeel over gebracht naar het politiebureau. Te Dwingelo is een 29 jarige gescheiden vrouw gearresteerd, die haar pasgeboren kind door verstikking om het leven had gebracht. Het lykje werd in de bedstede gevonden. De vrouw is naar Assen overgebracht. Kerk verbrand. Zij was te dik. Aan de Duitscbe grens nabij Dinxperlo werd een dezer dagen een vrouw aangehouden, die in het gewaad van een dieptreu- rende weduwe, met gebogen hoofd de grens wenschte te pas- seeren. Hoe deerniswekkend de vrouw er ook uitzag, oordeelden de commiezen het toch noodig haar te visiteeren. De aanleiding daartoe was de opmerkelijke geringe omvang barer beenen, in verhouding tot de werkelyk ontstellende dikte vaD haarlichaam. By de visitatie bleek, dat deze wanverhouding was ontstaan, doordat de weduwe onder haar kleeding een partij van 2000 sigaretten en een Kg. fyne tabak verborg, eeD. zelfs voor een weduwe, ietwat onge wone ballast. Zij is voorloopig onder de hoede der grensbe* i ambten gesteld. j Woensdagmiddag bemerkten voorbijgangers dat rookwolken sloegen uit den toren van de Nou. Herv. kerk te Zuid-Beier land. Enkele oogeoblikken later stond het geheele kerkgebouw in lichterlaaie, terwjjl de brand, aangewakkerd door den krach- I tigen wind, spoedig oversloeg naar de san de overzijde van de straat gelegen huizen. De brandweer stond machte loos tegenover de vuurzee. Eerst na een uur kon de brand, dank zij de medewerking van de uit Nieuw-Beierland ontboden brand weer, krachtiger worden bestre den. De toren was imniddela niet meer te redden Met veel geraas stortte het 30 M hooge bouwwerk, de trots van het dorp, dateerende uit het jaar 1679, in. Met de beperkte middelen kon niet worden voorkomen, dat de kerk en de consistorie eeD proei der vlammen zijn geworden. Drie tegenover de kerk gelegu huizen lijn geheel uitgebrand,

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2