jarig© Henomen©© Binnenland. keerde cijfers van de tramwegen geven evenmin een bemoedigend beeld. Bij de verschillende bedrijven bleek dat alle van de crisis te lijden hadden, waardoor soms inkrimping van productie en per soneel noodzakelijk was. Behalve van de te Terneuzen gevestigde Zeeuwsch-Vlaamsche stoomwas scherij en de stikstoffabriek van de Compagnie Neeriandaise de l'Azote te Sluiskil waar bedrijvig heid heerscht. In de afgeloopen campagne werkten te Sas van Gent weer de beide suikerfabrieken Door de daling van den suikerprijs op de wereldmarkt zijn de vooruit zichten voor de beetwortelcultuur en de suikerindustrie zeer moei lijk. Ondanks den steun der regeering was de cultuur voor de telers niet loonend. De industrie van biscuits en suikerwerken, die zich te Bres- kens heeft gevestigd, ontkomt ook niet aan de gevolgen der omstandigheden, en ondervindt voor den export naar Oost- en West-Indië ontzettende concur rentie van Rusland en Japan, die tot ongelooflijke prijzen aan bieden. De resultaten van de mossel cultuur waren minder bevredi- digend. De prijzen waren sterk gedaald wegens het aanbieden van consumptiemosselen uit de Zuiderzee tegen zeer lage prij zen, door aldaar gevestigde Zeeuwsche visschers. Aan het visscherijbestuur is verzocht daar aan een eind te maken. De visscherij die voornamelijk te Breskens wordt uitgeoefend, gaf verdeelde resultaten. Voor de klompenindustrie, voornamelijk te Clinge en Koe wacht was 1931 bevredigend. In de bouwvakken was eenige bedrijvigheid, doch de concur rentie was zeer sterk. De middenstand, meer bepaal delijkde kruideniersbranche klaagt zeer over den ingetreden toestand, waar zij eenerzijds beconcurreerd wordt door coöperaties en ander zijds door de grootwinkelbedrij ven die zich in deze streek heb ben gevestigd. Het hotelwezen was beter dan het jaar tevoren, al wordt er veel minder verteerd. Het cafébezoek daarentegen liep terug. De aardappelhandel die hoofd zakelijk op het buitenland is aan wezen, had veel te lijder^ van de concurrentie van Duitsch'and, in België en Frankrijk. Voor het bankwezen waren de omstandigheden moeilijk. De al- gemeene toestand had het publiek reeds huiverig gemaakt voor geld belegging, toen zich daarbij nog den val van verschillende bank instellingen in ons gewest en in onze provincie kwamen voegen, met nadeelige gevolgen voor de crediteuren, werd het publiek nog schuwer. Niettegenstaande de zeer be narde omstandigheden op gebied van land- en tuinbouw is de exploitatie van de groenten- en vruchten veiling „Zeeuwsch-Vlaan- deren" te Terneuzen niet bepaald ongunstig te noemen. De vlasindustrie wordt nog voornamelijk gedreven te Koe wacht en St. Jansteen. Doch ook daar heeft men door den enormen invoer van Russisch vlas, dat tegen ongekend lage prijzen ver kocht werd, de kleine vlasserijen spoedig stil moeten zetten. Een steunregeling gaf weinig succes, aangezien die veel te laag was. Er is nog niet een zesde van de 6000 H.A. waarvoor de steun is toegekend, voor bezaaiing opge geven. De handel in paarden is niet meer loonend; de prijzen zijn van dien aard, dat zij met dien voor slachtpaarden overeenkomen. De prijzen van het vee zijn over het algemeen ook met 35 pCt. gedaald, ook de varkensfokkerij was niet meer loonend. Voor den landhouw was, zoo als algemeen bekend, de toestand zeer ongunstig. Met genoegen mag geconstateerd worden dat èn voor de tarwe, èn voor de suikerbieten, èn voor het vlas, ook steun is verleend. De prijzen van het land bleven linkervleugel besloot tot de op- Van het rumoer daarvan schijnt stationnair en er moet aangeno men worden dat koop- en pacht prijzen met 50 pet. behooren te worden gereduceerd, hetgeen langzaam gebeurt. Het najaar was gunstig. Zij die de crisis konden door staan mogen verwachten dat, dank zij den regeeringssteun en sober heid en vlijt de landbouw niet geheel zal worden vernietigd, doch de algemeene conclusie is, dat de toestand nog even ernstig is als vorig jaar. In het Handelsregister werden ingeschreven 142 nieuwe zaken, tegen 171 in het jaar te voren. Na kennisneming van het over zicht werd de agenda afgewerkt. Allereerst dan de jaarlijksche ver kiezingen voor de bestuursfunc- tie's op zichzelf meer vorm, dan voorkeur. Aan de Vereenigrng Neder- landsch Fabrikaat, die mededeelt eene propaganda te willen in stellen ten behoeve van de win kels waar Nederlandsche Fabri katen verkocht worden in ge meenten boven 15000 zal in overweging worden gegeven dit ook uit te strekken tot gemeenten beneden dat zielental, of wel van combinaties van gemeenten. Steun zal worden verleend aan het door den R.-K. Bond van Hotelhouders tot den Minister gericht verzoek, om ter verge makkelijking van den handel' der slijters dezen in de gelegenheid te stellen zelf geleibiljetten in te vullen voor hoeveelheden tot 5 liter. Naar aanleiding van het door de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België uitgeschre ven referendum, betreffende een tol-unie tusschen Nederland, Bel gië en Luxemburg, werd besloten een commissie op te dragen dit vraagstuk nader onder de oogen te zien en aan de Kamer rapport uit te brengen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren I. van Melle, G. F. P. van der Peijl, A. I. Catsman en C. M. F. van Goethem, waaraan de secretaris der Kamer wordt toe gevoegd. Naar aanleiding van een door de Centrale Vereenigingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel tot den Minister ge richt verzoek, om tegen Colorado kevers in het Zuiden van Frankrijk die maatregelen te treffen ais door Duitschland en Engeland is ge schied, die uit Frankrijk alleen aardappelen toelaten van gronden die minstens 200 km verwijderd zijn van de streek waar de Co loradokever voorkomt, besloot de Kamer aan dat verzoek steun te verleenen, onder beding evenwel, dat het verbod van invoer niet zwaardeFzal zijn dan dat wat de Fransche regeering stelt tegen over onze aardappelen in verband met de wratziekte, en men zich dus zal bepalen te eischen dat de Coloradokever op een afstand van 20 km niet voorkomtdit laatste ter voorkoming van re- pressailles, die onzen uitvoer naar Frankrijk geheel onmogelijk zou den maken. De heer v. d. Peijl besprak den slechten toestand van den ver bindingsweg met Hulst, voorbij Kijkuit. Voor f60 tot f 100 per 100 m kan men ook al een goede verharding maken. De voorzitter zei dat de pro vincie voor tertiaire wegen een renteloos voorschot beschikbaar stelt, terug te betalen in 30 jaar, doch kan wegens gebrek aan de noodige geldmiddelen niet verder gaan. Men zou over een machts middel moeten kunnen beschik ken, om de onderhoudsplichtigen tot wegsverbetering te nopen. Een bezwaar is bij de polders ook de tegenwoordigheid van Belgische eigenaars op de ver gadering van ingelanden, daar deze weinig voor wegsverbetering gevoelen en de wegen voor den boer al gauw mooi genoeg vinden. De heer Oggel achtte den slechten gang in de wegsverbe tering gelegen in de zware eischen die worden gesteld, als de pro vincie steun verleent. Er zou moeten worden aangedrongen op een andere regeling. De secretaris herinnerde aan het breed gemotiveerd adres dat de Kamer hieromtrent het vorig jaar aan de Staten van Zeeland heeft ingediend. De Staten heb ben echter het advies van den hoofdingenieur gevolgd en het verzoek afgewezen. De heer Van Melle deelde in verband met deze besprekingen mede, dat over de wegen in het Westelijk deel niet behoeft ge klaagd te worden, en in deze orde kan geacht worden als de nieuwe verbinding van ljzendijke met Pyramide voltooid is. Scheuring in de Sociaal Democratie. Hetgeen te voorzien was is ge schied het Paaschcongres der S D.A.P., te Haarlem gehouden, heeft geen kans gezien de klove tusschen linkervleugel en reciit- sche meerderheid te overbruggen. Na een langdurige en breedvoe rige discussie, waarbij men als ondertoon kon beluisteren den wensch om bijeen te blijven en tegelijk het machtelooze gevoel, dat dit toch niet zou blijken te gaan is men overgegaan tot schriftelijke stemming over de door het Partijbestuur voorge stelde resolutie. Deze behelsde o.m. de uitspraak dat de leden der partij trouw zuilen blijven aan haar grond slagen, strijdwijze en doeleinden en dat haar actie niet zal worden geschaad door tegenleiding van tot haar behoorende personen of groepen. Zij erkent als een belang voor de Partij het recht voor alle le den, om inzichten, vereenigbaar met de beginselen der Partij, doch afwijkende van die harer meerderheid en harer leidende organen te zijn toegedaan en aan deze op organisatorische wijze uiting te geven, doch stelt vast, dat zoowel in de afdeelingen der Partij als in haar pers, met name in het daarvoor uitgegeven week blad „De Sociaal-Democraat", de vrije meeningsuiting gewaar borgd is. Zij eischt van alle leden der Partij, dat zij zich zullen ont houden van de vorming en de instandhouding van bijzondere groepeeringen en eischt derhalve dat de bladen „De Socialist" en de „Fakkel" zullen worden op- -geheven en dat een einde zal komen aan alle afzonderlijke bij eenkomsten van groepen partij- genooten, die ten doel hebben de taktiek der Partij te behande len, en draagt aan het Partijbe stuur op, voor naleving van deze eischen met gestrengheid te zorgen. Deze resolutie van het Partij bestuur is aangenomen met 1599 stemmen tegen 460 stemmen en 5 stemmen blanco. Dit beteekende dus de scheu ring. Reeds Maandag werd te Haarlem onder voorzitterschap van den heer Edo Fimmen, een bijeenkomst gehouden van dei linkervleugel, die bezocht was door 406 personen uit verschil lende plaatsen uit het land. De richting van de Onafhankelijke socialistieche partij. In het voor* loopig dagelijksch bestuur hebben zitting de heeren Edo Fimmen, voorzitter, P. J. Smidt, secretaris, J. H. Oldenbroek, penningmees ter, J. de Kadt, R. Stenhuis en K. R. Staal, terwijl verder in het partijbestuur werden gekozen, de heeren F. "an der Goes, Laren J. Mourits, Rotterdam G. Boland, Zwolle J. van Santen, Enschede F. Gies, Zutphen J. Molenaar, Den Haag mej. mr. T. de Zeeuw en J. Koomen. Radio-uitzending. De radio-uitzending van het liberale Partijcongres, dat Zater dag en Zondag a.s. te Leeuwar den zal plaats hebben, zal aan vangen a.s. Zaterdag des avonds te 8.15 uur. Uitgezonden zal worden de rede van den partij voorzitter, mr. D. Fock. AXEL. 1 April 1Ö32. Zooals bekend, werd alhier vanwege de gew. afd. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond aan volwassenen een cursus gege ven in fruitteelt. Deze cursus stond onder leiding van den heer W. Slabbekoorn, tuinbouwvakon- derwijzer te Zaamslag en werd gevolgd door 18 deelnemers. Jl. Zaterdag is de cursus ge ëindigd. Woensdag werd alhier in het hotel van dhr. H. P. Diele- man ten verzoeke van de wed. en kinderen van wijlen L. de Visser, door het kantoor van W. A. den Boggende alhier geveild het hofsteedje, (woonhuis, schuur, stal, tuin, bouw- en weiland) ge legen tc Axel, in Smitschorre, groot 18 gem. 235 roeden en een stuk weiland groot 13 gem. 104 roeden. Beide perceelen werden ge combineerd verkocht voor f330 per gemet, of totaal f 10,603,55 aan dhr. P- de Feijter, landbou wer te Axel-Sassing. Bij toewijzing werd gisteren te St. Jansteen ten verzoeke van de familie De Beule door notaris Fanoy te Axel, geveild het hofje met weiland, samen groot bijna 2 gemeten, staande te St. Jan steen-Heikant. Kooper werd Em. de Beule, aldaar voor f 2550. Het perceel bouwland, groot 269 roeden, werd gekocht door Cam Peeters voor f260. We herinneren eraan, dat in België de zomertijd begint in den nacht van 3 op 4 April. In verband daarmede rijden de treinen op de lijn Neuzen—Me- chelen en NzuzenSelzaete een uur vroeger. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hengelo is be noemd mej. M. J. Schram te Sluiskil. Ter Neuzen. In de op Donderdag 31 Maart ten overstaan van den Notaris Ph. J Callenfels te Terneuzen, ten verzoeke van de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij te Middelburg gehouden openbare verkooping werden in <oop toegewezen Het huis en erf aan de van 3ovenstraat 40 te Terneuzen, groot 69 centiaren aan de heeren M. J. en M. Th. G. van Kerkvoort, beiden te Terneuzen, voor de som van f 208C. Twee huizen en erven aan de van Bovenstraat 13/15 te Terneu zen, samen groot 144 centiaren aan den heer J. Bruggeman te 's-Gravenhage, voor de som van 3470. Het huis en erf aan de van Bovenstraat 33 te Terneuzen, groot ongeveer 72 centiaren, aan den heer J C. van Gelderen te Terneuzen, voor de som van f1800. Het fabrieksgebouw met ver dere opstallen en erf aan de Jo- zinastraat te Terneuzen werd op gehouden. Brutaal. Te Terneuzen werd Maandag in het café Adm. de Ruijter van dhr. W. zooals gewoonlijk op feestdagen dansmuziek gegeven» s avonds iemand geprofiteerd te hebben, die op listige wijze, vermoedelijk tegen sluitingsuur wist boven te komen. Hij werd echter verrast door de dienstbode, die naar boven ging en sloeg deze zoodanig neer, dat ze be wusteloos bleef liggen en niet voor Woensdag j.l. is gehoord kunnen worden. De dief nam de vlucht blijkbaar door een raam, waar dicht bij een lantaarnpaal staat en langs welke hij zich uit de voeten maakte. Vermist worden een beursje met 12 gouden tien tjes, een broche en een medaljon. De politie is direct met het feit in kennis gesteld en doet onderzoek. Tot heden is de dader nog zoek. Hulst. Bij het eindigen van den cur sus aan de Ambachtsschool al hier werden diploma's uitgereikt aan de volgende leerlingen Voor bankwerken G. Swagen- makers, Stoppeldijk, J. H. Peeters, St. Jansteen, J. Cerpentier, Nieuw- Namen, Th Cornelissens, Hon- tenisse, A. van Mol, Hontenisse, A. Buysse, Hulst, L Vonck, Ter Hole en A. Arens, Hontenisse. Schilders L. Lauret, Honte nisse en A. de Koek, Hulst. Voor den nieuwen cursus heb ben zich 36 leerlingen aangege ven, van wie er 5 zijn afgewezen. De nieuwe cursus zal aanvangen met 95 leerlingen, dat is het hoogste aantal tot hiertoe bereikt. Oplichterspraktfjkeii. Dezer dagen vervoegde zich bij een pensionhoudster te Hulst een ongeveer 30-jarige, als dame gekleede vrouw, die een onge veer 3-jarig kind bij zich had, teneinde daar in pension te ko men. Zij gaf daarbij voor, de vrouw te zijn van een door haar genoemde marechaussée uit Wouw. Haar man zou naar Roer mond zijn overgeplaatst en zij was met haar kind naar familie in België gegaan, in afwachting van haar vertrek naar Roermond. Zij beweerde het in België niet te kunnen gewoon raken en be sloten te zijn de nog restende dagen pension te nemen in Hulst. Met dit verhaal wist zij vertrou wen te wekken en bekwam zij voor zich en haar zoontje pensi on tegen een overeengekomen dagprijs. Eenige dagen daarna zeide zij bericht van haar man te hebben gekregen, dat zij zoo spoedig mogelijk naar Roermond moest komen. Des anderen daags, toen zij gepakt en gezakt voor ver trek gereed stond, presenteerde de pensionhoudster haar de re kening, maar de vrouw zeide zelf nooit rekeningen te betalen en verzocht de nota te zenden aan haar man te Roermond. Deze zond echter de nota terug met het antwoord, dat zij moest zijn opgelicht, aangezien hij niet ge trouwd was en ook geen kind had. De politie stelde een onder zoek in en toen bleek, dat de zelfde vrouw ook anderen in Zeeuwsch-Vlaanderen voor gelds bedragen had weten op te lichten. M. Crt. Een groot offer. Het R.K. kerkbestuur te Hulst zal een leening aangaan van f 50 000 voor de restauratie der St. Willebrorduskerk aldaar. Tot ontvanger-griffier van den Hoofdplaat- en Thomaspol der is benoemd de heer H. J. Weijkman, te Breskens. Predikbeurten te Axel. Zondag 3 April 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V« ure Nam. 2 Ds. Luteijn, van Huizen. Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. E. Beukema, van Nieuwdorp, Deztlfde. Geref, Gemeente, Voorm. 9 ure Leeskerk, Nam. 2 t fife Millioenen menschen danken hunne gezondheid aan hel dagelijksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der jeugd hebben hel reeds gedurende Nam. 2

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2