Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI aan deren. No. 100. WOENSDAG 30 MAART 1932 4?e Jaarg. Raadsverslag. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 17 Maart 1932. Aanwezig alle leden. Voorzitter •de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. IV. 2. Ingekomen stokken en mededeelingen. O. Naar aanleiding van de gestelde vraag van dhr. C. Hame- link, of het niet gewensebt is een schoonheidscommissie in het leven te roepen, deelen B. en W. mede, dat hierover verschil lende malen is gesproken en bet voor en tegen overwogen. Het instellen van een derge lijke commissie ontmoet bij B. en W. geen bezwaar, doch wan neer deze commissie van advies eenmaal is geïnstalleerd, zullen de bezwaren komen. Het verloop van de werk zaamheden der commissie is voor alle bouwaanvragen za! haar advies worden gevraagd. Uit een schoonheidsoogpunt zal wel eens vaak in overweging worden gegeven om aan die gevel dit te veranderen of de stand van die woning eenigs- zins te wysigen. Dit zal door het College dadelijk worden aan vaard, maar een persoon, die met zeer bescheiden middelen bouwt, kan een dergelijke ver hooging van uitgaven niet dra- geD, waarvan het regultaat is, óf men zal tenslotte de eiscben tot een minimum terugbrengen óf de persoon in kwestie bouwt niet. B. en W. hebben daar onder vinding van Er werd een belangrijke hoe veelheid grond door iemand ge kocht. De kooper kwam later met een verzoek om er een blok woningen op te bouwen van een en hetzelfde type. De Gem. Opzichter rapporteerde, dat dit minder fraai was en B en W. vonden ook zeer gewenscht, dat er een afwisselend type van woniDgen zou komon. Een on derhoud met belanghebbenden had tot resultaat, dat wanneer hij zijn plan niet mocht uitvoe ren, hij intrekking van dat raadsbesluit tot verkoop van grond zou vragen, daar hij dien grond met andere woningen niet rendabel kon maken. B. en W., hoe gaarne zij daar andere woningen hadden zien verrijzen, moesten in het gemeentebelang hun eiscben in trekken, anders zou die verkoop van grond niet doorgegaan zijn. Uit deze wijze van ban celen blijkt, dat een dergelijke eisch remmend werkt op den ver koop van grond en ook op het bouwen van huizen voor per sonen, die met een beperkt be drag willen bonwen. Dezelfde gevallen zijn ook in andere plaatsen waar te nemen, waar slechts in een bepaald gedeelte van een gemeente mag gebouwd worden met voorgeschreven be palingen. Dit is geen algemeen belang en v.n. geen gemeentebelang, wanneer het grond van de ge meente is. Wat het aanleggen van straten of projecteeren van bouwterrein betreft hierin kan een dergelijke Commissie goed werk verrichten, doch wanneer de plannen eenmaal bij den Raad ter tafel komen, kan deze altijd nog zijne beslissende atem doen gelden, dat het „tegrootsch" of „te bekrompen" ot te „gekroa- keld" is opgezet. Zooals ten slotte is medege deeld bij het begin, hebben 3. en W. geen bezwaar, doch zij zien hier een rem voor uitbrei ding in een bepaald gedeelte van de gemeente en het afzien van plannen tot bouwen door menschen met bescheiden beur zen. De VOORZ. vraagt of dhr. Hamelink nog een voorstel heett dienaangaande, dan kan hij dat bij B. en W. indienen teneinde het in de volgende vergadering te behandelen. Dhr. HAMEL NK zegt een en ander onder het oog gezien ta hebben, maar dat zijn bezwaren nog bestaan. Bij een bouwcom missie kon er meer uniformi teit en verfraaiing ontstaan. Evenals bij het gasbedryt kan er advies gegeven worden. Spr. zal gaarne een voorstel indieneD, opdat de Raad zich kan uit spreken. Dhr. 't GILDE Ofschoon ik betreur, dat er in Axel enorm veel is dat onherstelbaar ver woest is op dit gebied zou ik my met de samenstelling ot het in het leven roepen van een der gelijke commissie kunnen ver- eenigen, mits deze commissie in meerderheid geassisteerd zou worden met ter zake kundigen en dan zeker voer een deel niet in Axel woonachtigen, omdat geenerlei directe belangen mogen meespreken. De schyn daarvan te onthouden zal misschien voor tal van menschen weerhouden in zoo'n commissie eventueel zitting te nemen, zoodat ik met B. en. W. zeker ook bezwaren zie. De bezwaren die vanwege het Coll. geopperd worden met betrekking tot die gebouwde blok woningen van hetzelfde type op de plaats waar deze verrezen zijn deel ik niet. In dit geval had de schoonheid van dit straatgedeelte een hoofdrol moeten spelen. Als eerlang daar het slachthuis is opgeruimd en daarvoor in de plaats eens een mooie woning komt, dan valt bet voor ieder iu 't oog dat deze woningen in het kader van de omgeving niet passen en dat is gewis voor tientallen van jaren niet meer goed te maken. Dat is jammer, maar men kan bij uitDreiding van een gemeente en by het aanleggen van nieuwe woonwijken zelfs al zyn het maar volksbuurten niet altijd aijken en zich blind staren op het directe voordeel voor de ge meente of voor de belangheb benden die in dit geval bouw den met speculatieve bedoelin gen. Een zeer modern woningtype op deze plaats was in myn oog een eerste vereischte geweest, Ik ben tenslotte nieuwsgierig te vernemen hoe men zich een schoonheidscommissie eventueel zou voorstellen samen te stellen. p Adres van de Patroons- vereeniging alhier, om het slacht huis niet in eigen beheer te laten bouwen, doch te laten aanbe steden. Het adres luidt aldus Aan den Edeiachtbaren Raad der Gemeente Axel. Geven met verschuldigder. eer bied te kennen, ondergeteekenden, De patroonsvereeniging te Axel, welker leden gevestigd zijn in de Gemeente Axel, te samen domi cilie kiezende Koestraat no, 103, DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. dat zij uit het plaatselijk blad hebben vernomen, het voornemen van het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente, om het te bouwen slachthuis te doen uitvoeren in eigen beheer dat adressanten zich bezwaard achten, indien fiet Gemeentebe stuur de werken die door inge zetenen zouden kunnen gemaakt worden, aan het particulier ini tiatief gaat onttrekken dat, indien genoemd Bestuur tot deze werkwijze zou overgaan uithoofde van werkverschaffing, zij daarmede toch niets anders kan bereiken dan een verschui ving der werkloosheid van de eene groep op de andere. dat, indien het doorslaand ar gument tot invoering van deze werkwijze mocht zijn, uitscha kelen van de ondernemerswinst en dien zelf in den zak houden, merken .wij Uw geacht College beleefd op dat dit een zeer ver keerde gedachten gang is, en dat toch door de praktijk meermalen door feiten is aangetoond, en heden ten dage nog aan te toonen is, dat de werken uitgevoerd door de Overheid altijd veel duurder kosten dan wanneer deze worden aanbesteed en door particuliere ondernemers gemaakt worden, wat dan ten koste gaat van de belastingbetalers. Redenen waarom adressanten tegen bovengenoemde werkwijze protesteeren, en verzoeken Uw geacht College beleefd de werken die wegens hun aard daarvoor in aanmerking komen onder de ingezetenen dezer Gemeente te besteden, en zoonoodi^ onder voorwaarde dat het werk door plaatselijke arbeiders zal worden vervaardigd. 't Welk doende, enz. Namens de patroonsvereeniging, A. VAN SABBEN, Voorz. A. VAN HOEVE, Secr. De VOORZ. zegt, dat dit adres pas is ingekomen en wil het in handen stellen van B. en W. Dhr. 't GILDE zou dit willen behandelen bij punt 6, wat goed gevonden wordt. q Naar aanleiding van de vraag van dhr. Hamelink in een vroegere Raadszitting gedaan, omtrent een zwemgelegenheid op de zgn. Kleine Kreek, deelt de VOORZ. mede, dat het polder bestuur heeft besloten om dat gedeelte, dat men op het oog heeft het niet verpachte ge deelte door den Polder zelve zal worden geëxploiteerd. r. Ter. opzichte van de vra gen van dhr. 't Gilde over het het crisis-comité zegt de VOORZ., dat het niet op den weg ligt van B en W. om op deze vragen te antwoorden, daar dit college niets met het crisis-comité heeft uit te staan. Dit is een apart lichaam. Dhr. 't GILDE wil over deze buitengewoon onverkwikkelijke aangelegenheid iets zeggen en stond verbaasd toen hij de van het Crisis-Comité uitgaande waar schuwing las. Naarmate hem niets meer of niets minder bleek, dan dat men zijn persoon hier in het geding bracht en ging vereenzelvigen met minder wel doordachte handelingen van een ander raadslid heeft hij zich afge vraagd of hier sprak een be hoefte om sensatie of een „rel - letje" tegen hem. En dat terwijl hij aan niemand ook maar één geval had opgegeven dan de bij ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters warden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. den Voorzitter bekende persoon die na w e 1 juist gebleken mede deelingen in ernstige behoefte verkeerde en ook geholpen is, een persoon nog wel die hij tot heden toe niet eens kende. Schroomvallig heeft hij zich van meet af van het werk van het Crisis-Comité afzijdig gehou den, eensdeels omdat hij genoeg ander werk heeft en voorts zelf de handen vol heeft zooveel mogelijk aan de gevolgen van de crisis te ontkomen en deze het hoofd te bieden. Waar de zaken zoo staan be greep hij niet dat men zich van deze zijde aan zulk een onge motiveerde en onloffelijke termi nologie bezondigde om te spre ken over „den zender" van een zeker raadslid en verder te gaan veronderstellen dat het behalen van „politieke voordeel tjes" en „winkelwinst" zouden voorzitten, hetgeen even belache lijk als onwaar is. Naarmate hem meerdere inlich tingen omtrent het gebeurde be reikten ging hij inzien welke oorzaak geleid heeft tot het redi- geeren van de „waarschuwing" op de wijze als is geschied. Er begon bij hem ernstige twijfel te bestaan of het waarlijk hoogstaande mannen waren die op zulk een heldhaftige en feite lijk bedekte wijze uiting gaven aan hun gevoelens. Veel is echter intusschen op gehelderd en tot klaarheid geko men. Deze zaak eischt ook volle klaarheid 1 Hij zou zich schamen hier nog ooit in de Raadszaal te verschijnen indien hij noodig of onnoodig Iemand zou laten pressen met politieke of stoffe lijke voordeelen op het oog zich tot het Crisis-Comité of eenige instelling van liefdadigheid of barmhartigheid te wenden, het geen geen beletsel behoeft te zijn noodgevallen als deze zich voordoen ter bevoegder plaatse te melden. Dhr. VAN BENDEGEM zou er wel iets van willen zeggen. De VOORZ.B. en W. zijn van oordeel, dat we buiten die commissie staan, en er geen be spreking over toelaten, tenzij de Raad anders bepaalt. Dhr. DE RU1JTER Dan zouden we eerst kunnen bespreken de vraag of discussie erover toe laatbaar is. De VOORZ. zegt, dat een Raadslid vragen heeft gesteld en deze zijn beantwoord door het comité en daarmee uit. Het is een krantengeschrijf, waar wij hier niet op ingaan. Dhr. DIELEMAN dacht ook, dat men zich over die zaak noch tot den Raad, noch tot B. en W. moet richten. Dhr. Hamelink heeft z.i. den juisten weg bewandeld, door zijn antwoord in de krant te zetten. s. Dhr. C. Hamelink heeft nog de volgende vragen gesteld le. Is het waar dat door B. en W. steeds pogingen in het werk worden gesteld, om van de vaste aanstellingen welke voor ver schillende menschen aan de gas fabriek reeds in uitzicht zijn ge steld, af te komen 2.e Indien dat juist is, zijn B. en W. dan ook niet van mee ning dat het zou zijn in lijn rechten strijd met de opvatting van den Raad, en ook met de mededeeling van uwen voorzitter meermalen in den Raad gedaan e 3e. Kunnen B. en W. teneinde het groeiend wantrouwen in den goeden wil van uw college weg te nemen, in deze raadsvergade ring mededeelen, wanneer en aan wie die aanstellingen zullen ge geven worden De VOORZ. antwoordt hierop, dat B. en W zich hebben voor gesteld om een wijziging te bren gen in het personeel der gasfa briek en als dit gebeurd is, zal in de eerstvolgende vergadering de beslissing vallen omtrent de benoeming. Dhr. HAMELINK zegt, dat reeds bij de behandeling van het ambtenaarsreglement is beloofd, dat de benoeming spoedig zou volgen en er is gezegd, dat het nog niet de tijd was om daar omtrent wantrouwen uit te spre ken. Later werd toegevoegd, dat de benoeming in de eerstvol gende vergadering zou plaats hebben en nu is het zooveel maanden later nog niet geschied, zoodat er niet ten onrechte van de zijde van het personeel onge rustheid bestaat. Het doet hem genoegen, dat nu de toezegging is gedaan. 3 Plaatsvervangend secre taris. De VOORZ. zegt, dat volgens de wet er een plaatsvervangend secretaris moet zijn en aangezien daarin hier niet is voorzien, stel len B. en W. voor om den len ambtenaar ter secretarie, dhr. L. de Feijter, als zoodanig te be- eedigen. Na stemming krijgt dhr. de Feijter 12 stemmen en dhr. J. A. de Smidt, 2e ambt., 1 stem. Dhr. de Feijter wordt ter ver gadering genoodigd en legt voor den Voorz. de bij de wet ver- eischte eeden af. De VOORZ. wenscht den be noemde geluk en spreekt de hoop uit, dat hij met toewijding en plichtsbetrachting zijn taak zal vervullen. Dhr. de Feijter dankt voor het vertrouwen in hem gesteld. 4. Verkoop grond. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten onder de be staande voorwaarden te verkoo- pen le aan A. de Zeeuw, een per ceel grond, groot 102 M3 in de Prins Mauritsstraat, f2,50; 2e aan I. Meesen in dezelfde straat een perceel groot 106 M3, aan dezelfde prijs. 5. Benoemen boekhoud kundige. Volgens art. 265 van de ge meentewet moeten voor de ge meentebedrijven, ten aanzien van de boekhouding door een buiten die bedrijven staand deskundige rekeningen en bescheiden deug delijk zijn verklaard. Mitsdien stellen B. en W. voor om daar voor aan te wijzen een vertegen woordiger van het accountants kantoor Moret de Jong te 's-Gravenhage, welke reeds is belast met de controle op het financieel beheer onzer gemeente. Z. h. s. wordt daartoe besloten. 6. Bonwen slachthuis. De VOORZ. zegt, dat naar verschillende plaatsen is omge zien voor het te bouwen nood- slachtlokaal en voornamelijk ook op het terrein der gasfabriek, maar het komt B. en W, voor, dat in de Prins Mauritsstraat de beste plaats is. De keurmeester, hoofd van dienst, rapporteert over de plaati bij de gasfabriek als volgt i AXELSCHE «COURANT.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 1