werkkracht Schoonheidsleer Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. kwam, dat tijdens die strenge koude er menschen zonder brand stof waren. Toen zij echter den volgenden dag hoorden, dat er «menschen waren, die met leugen achtige verklaringen waren ge komen, om kolenbons te bemach tigen, hebben zij de bedeeling stop gezet. Er is toen een onderzoek inge steld en gebleken, dat misbruik is gemaakt door de volgende personen J. Buijze O 39, A. M Witte I 86, J C. Schede E 133 L. C. Rinn, J de Brouwer, R Scheele, N. J. Bolleman K 16, H Dellaert E 116 en J. Maas C 18 die allen werkzaam waren en zoodanig inkomen genoten, dat van behoefte geen sprake was Mocht het weer noodig zijn dan zal eerst bij het steuncomité een onderzoek ingesteld worden naar de menschen die behoeftig zijn. Anders zouden dezen weer de dupe worden. Spr. betreurt het, dat dit is voorgekomen. Dhr. DIELEMAN gelooft dat het niet goed is om hier alleen de donkere helft van de medaille te laten zien. Er is een over haast besluit genomen en dat is niet zoo erg, want het is beter, dat ei 20 bons gegeven worden waar het minder noodig is, dan dat er 5 vergeten worden. Er is meer goeds gedaan dan verkeerds. Dhr. OQQEL zegt, dat er 's Maandags bons gevraagd zijn door menschen die niet alle in dezelfde omstandigheden verkee- ren en zoo is er misbruik ge maakt. Maar als men nu moet wachten, zooals wordt gezegd, tot de commissie vergadert, dan kon het wel eens te laat zijn. Men moet beslissen terwijl het koud is. En ook als het over de com missie loopt, kunnen er misbrui ken zijn. Dat is gebleken bij de Kerstgaven, toen die ook in ver keerde handen kwamen. En de behoeftigen zijn er de dupe van. Dhr. DIELEMAN Dat bezwaa zou er niet zijn, als er een lijst was Dhr OQQELEr doen zich altijd bizondere gevallen voor, dat weet ieder die een gezin heeft en zoo is het ook in het gezin der gemeente. Dhr. C. HAMELINK brengt hulde aan B. en W. voor de spoedige regeling in tegenstelling met het vorig jaar. Hij juicht het toe, dat het college actief was en betreurt eveneens, dat er men schen zijn, die zoo klein waren om het te verbruiden voor hun minder bedeelde makkers. Hij hoopt echter, dat daar geen re kening mee wordt gehouden, want als het over een organisatie loopt is het te laat. Het is beter, dat men ingrijpt op het oogen- blik, dat het noodig is. Dhr. VAN BENDEQEM Maar in zoo'n geval wil de commissie ook wel dadeljjk vergaderen, dat heeft ze er wel voor over en dan worden die fouten voorkomen. Dhr. OQQEL dacht dat de commissie 's Woendags verga derde en om de menschen te helpen is daar niet naar gewacht. Hij herhaalt echter, dat de Kerst- gave door de commissie werd geregeld en die ook in handen kwam van degenen, die het door de keel goten. (Wordt vervolgd). De Koningin in Friesland. Dinsdagmiddag kwart over 2 is de Koningin, vergezeld door den Commissaris der Koningin in Friesland uitgereden om in het Oosten der provincie enkele bedrijven te bezoeken, die ten gevolge van de crisis in moeilijke omstandigheden verkeeren. Er werd een bezoek gebracht aan een boerderij le Oenkerk, ver volgens reed H.M. over Harde- garijp, Geen voorden, Zwaagwest- eind naar Zwagerveen, waar we derom een bezoek aan een klein boereebedrijt werd gebracht. De tocht werd voortgezet over Geen- klooster, Eesterum, Oostermeer, Nijega naar Oud-ga, waar nog maals een kleine boerderij werd besocüt H.M keerde over War- teoa, Warga en Goutum Daar Leeuwarden terug, waar zjj om streeks vijf uur aankwam. Hot Best >fnigings rapport. Naar het Ned. Corr.-Bureau verneemt zal binnen korten tijd de bezuinigiDgscommissie-Welter baar rapport definitief vast stellen. Naar het C. B in verband hiermede ter oore kwam zou de commissie tot de conclusie zijn gekomen, dat een bedrag van c.a. 120 millioen op de S aats- uitgave nbezuinigd moet worden. Dit bedrag zou moeten wor den gevonden door een reeks van maatregelen waaronder salaris verlaging van Rijksambtenaren over de geheele linie en inkrim ping van het ambtenarencorps door vervroegde pensionneering. De departementen van Defen sie en O iderwys, K. en W. zouden vooral een belangrijke contingent bij de bezuiniging moeten leve ren. Wat het onderwijs betreft moet het voornemen bestaan voor te stellen in de lagere klassen da onderwijskrachten te vervan gen door hulponderwijzers, die een mindere bevoegdheid bezit ten en lager gesalarieerd zullen worden. Deze gegevens welke intus- schen gelukkig geen officieel en ook geen officieus karakter dra gen, worden slechts onder voor behoud verstrekt. Nederlandsche rondvlucht. De Commissie voor het Lucbt- toerisme, onderdeel van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, heelt ter bevordering van onze be langstelling in het luchtverkeer, een rondvlucht boven Nederland georganiseerd. In de zeer nabije toekomst wordt dit een ééudags-vlucht boven heel Nederland, maar de eerste rondvlucht vau dezen aard zal dit jaar twee da gen duren, wijl op de verschil lende terreinen geland wordt. Als datums voor deze rondvlucht zijn bepaald 29 en 30 April a Door de commissie voor Lucht- toerisme zal aan belangstellenden verzocht worden een aantal plaatsen in de vliegtuigen te doen reserveeren voor leerlingen van de hoogste klassen van mid delbare scholen. Deze jeugdige deelnemers aan de rond vluchten zullen van hun bevindingen opstellen moeten inzenden, welke door de commissie zullen worden beoordeeld. Den eersten dag wordt de vlucht als volgt gehouden van Waalhaven en van Schiphol vertrekken de vliegtuigen naar Arnhem, waar geland wordt, daarna Twente en Eelde bd verder over Leeuwarden, Har- lingen, den afsluitdam van de Zuiderzee, Den Helder naar Amsterdam. Op den tweeden dag zal ge vlogen worden van WaaibaveD, langs de Waal, over den Bosch, Nijmegen naar Venlo Van Venlo over Maastricht, Heerlen naar Helmond, Eindhoven, Breda, Roosendaal, Axel, Breskens, Vlissingen. Tenslotte van Vlissingen naar Rotterdam, waar de deelnemers uiteen zullen gaan. Gevlogen wordt van 's mor gens 9 tot 's middags 5 uur. De accjjns-verhooging. Met ingang van 1 April a.s. zullen in plaats van twintig, tachtig opcenten worden gehe ven op den wynaccyns. Deze wordt dan met inbegrip van de opcenten van f24 gebracht op f 36 de hectoliter. De verhooging van f 12 wordt nagevorderd van leder die op 1 April a.s. anders dan voor per soonlijk gebruik, meer dan 100 liter wijn in voorraad heefr Hotelhouders, restaurateurs, café houders, societerten, winkeliers enz. enz. die 1 April meer dan 100 liter wijn in voorraad heb ben, moeten op dien dag bij den Ontvanger der Directe Belas tingen, Invoerrechten en Accijn zen aangifte doen. Die aangifte kan op een gewoon velletje pa pier worden geschreven, moet onderteekend worden en moet behelzen naam en woonplaats van den aangever, aanduiding van de opslagplaats waar de wijn zich bevindtde voor navorde ring in aanmerking komende hoeveelheid wijn die in elke opslagplaats aanwezig is. Particulieren die wijn voor persoonlijk gebruik in oorraad hebben, moeten gelijke opgaaf doen voor zooveel de wyn na 1 Februari j 1. door hen gekocht is en zjj van dat gekochte op 1 April meer dau 100 liter voor banden hebben, onverschillig of zij dezen wijn bij zich thuis of b v. by een wijut andelaar hebben ltggen. De betaling van bet nagevor derde geschiedt voor 1 Juni a.s. Wyn die door handelaren onder verlengbaar crediet is opgeslagen en op de gewone wijze door hen 31 Maart in hun driemaandelijk sche aangifte is begrepen, valt voorloopig buiten deze wijze van navordering. Op den suikeraccyrs zullen met ingang van 1 April a s. tien opcenten worden geheven. Deze opcenten worden nagevorderd van ieder die op died datum meer dan lOUO kg. suiker in voorraad heeft en wel tot een bedrag van 12,25 per 100 kg. De opcenten op den accijns van sigaretten zullen met ingang van l April a.s van dertig op vijftig worden gebracht. Winkeliers, enz. mogen hun voorraden nog van 1 April tit 1 Aug. verkoopen, voorzien van de zegels voor den accijns met dertig opcenten. Hebben zij 1 Aug. nog voorraad daarvan, dan zullen de meerdere opcenten nagevorderd worden. Het is voor hen dus te hopen, dat zjj hun voorraad vóór dien datum verkocht zullen hebben. De Zomertjjd. Bij Kon. Besluit van 11 M»art is bepaald dat in 1932 de ver vroeging met óóq uur van den wettelijken tijd, bedoeld in arti kel 1 den w«t van 23 Juli 1908 St.bl. no. 236), zal aanvangen den twee en twintigsten Mei en zal eindigen den tweeden Oc tober. De steun aan de suikerbie tenteelt. Het persbureau Vaz-Diaz meldt Wij vernemen van bevoegde zijde, dat binnen eenige weken de bewijzen van recht op lever ing van garantiebieten door de „commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt" zullen worden toegezonden. Aan de tot nu toe ingediende aanvragen om Rijks garantie kan geheel worden vol daan, met uitzondering van eenige speciale gevallen, waarover de commissie met de betrokkenen correspondeert. Er is thans nog voor personen, die ztlf bieten willen telen, een beperkte hoeveelheid garantie be schikbaar. Zij, die daarvan ge bruik willen maken, worden uit- genoodigd, onverwijld hun daar toe strekkende aanvragen in te dienen bij het bureau der commissie, Zuidzijde Haven 57 te Rergen-op-Zoom. Over deze aanvragen zal de commissie op korten termijn beslissen. AXEL, 25 Maart 1932. De heer A. Hamelink, lid van de fractie-'t Gilde, heeft als lid van den gemeenteraad alhier be dankt. Als opvolger van die lijst is dhr. A. Verschelling benoemd verklaard. Voor het vervoer der school kinderen van Sluiskil en Sassing per autobus is het laagst inge schreven door de garage „Cito", ondernemerdhr J. K. Esselbrugge, nl. f782 per jaar. De uitvoerirg is hem door Burg. en Weth. al hier opgedragen. Bij de ontgravingen in het zgn. Nieuwediep alhier is men gestuit op breede fundamenten, die wijzen op een eeuwenouden bouw. Men graaft nu verder in de hoop nog eenige historische merkwaardigheden te vinden. Voor het Chr. Leesgezel schap zal alhier eerstdaags op treden onze vroegere stadgenoot de heer W. de Feijter J. Jz., le luitenant te Middelburg, met het onderwerp de belangen van de grootmachten op den Stillen Oce aan en Ned. Indië. Herv. Zondagschool. Vrijdag jl. hield de Herv. Zon dagschoolvereeniging de jaarver gadering, welke niet druk bezocht was. Wegens droeve familie omstandigheden was de secre taris afwezig en was ook geen jaarverslag samengesteld. Dit ge mis werd echter ruimschoots aan gevuld door een rapport, dat werd uitgebracht door de onder wijzeres der school, mej. Looij en waardoor thans allen kunnen instemmen met de voorgestelde klasse-indeeling. De financiën waren volgens de commissie in orde. De baten bedroegen f2459 en de uitgaven f2118. zoodat er een goed slot was van ruim f 340. Er bestond verschil van mee ning over de vraag of het ge wenscht was als Kerstgave kle dingstukken te schenken, zooals nu was gebeurd. Sommigen meenden, dat die meer de ouders dan de kinderen ten goede kwa men. Als bestuursleden werden her kozen de heeren P. A Wonder- gem (voorz.) Adr. van Hoeve en C. Schieman. Het aantal kinderen, dat ter school gaat bedraagt ongeveer 250. Winkeliersvereeniging. In een Dinsdagavond gehouden vergadering van de winkeliers vereniging „Eendracht maakt macht" alhier kwam ter sprake het aannemen van zes nieuwe leden. Tegen vier daarvan werd om bepaalde reden bezwaar ge maakt, zoodat na bespreking men tot het resultaat kwam, dat nog twee werden geweigerd, omdat ze betrekkelijk kort geleden wa ren uitgetreden. Aangenomen werd een voorstel om uilgetreden leden eerst een jaar daarna weer aan te nemen tegen een entree geld van f 5 Daarna werd de Pinksterrec lame besproken en besloten, dat de week vóór Pinkster en 3 we ken daarna reclameweken worden g'houden, tijdens welke de aan gesloten winkeliers voor iedere 50 cent besteed een bon geven, die f2,50 per 100 bons kosten. Daaraan wordt verbonden een klokraadsel en wie 10 bons heeft krijgt een bon om te raden wel ken tijd de klok aangeeft. Wie 100 bons heeft, krijgt een ge schenk van f 1,20 naar keuze. Voor het klokraadsel zijn 9 prij zen, le prijs een electr. wasch- machine, 2e een rijwiel, 3e een bed, voorts klok, fauteuil, thee pot, tafelschel, keukenrek en si garen. Nog werd besloten het uitgeven van een 14 daagsch eigen adver tentieblad, bij voldoende deel name aan adverteerders. Van de V V.V. was een schrij ven ontvangen, verzoekende deel name aan de Zomerfeesten. Ook daaraan wordt een winkelweek verbonden. Besloten is aan deze reclame deel te nemen, doch voor de overige feestelijkheden geen verantwoording of medezeggen schap op zich te nemen en f50 te schenken als bijdrage in de kosten. Een commissie werd be noemd om een en ander voor te bereiden. Bij de omvraag werd nog ge vraagd naar het kassaldo, dat f 200 bedraagt en besloten, dat te plaatsen op de Postspaarbank. De Penningmeester zal voortaan hoogstens f59 in kas hebben. In plaats van wijlen de heer C. Joziasse is in Januari tot lid van de Provinciale Staten ge kozen verklaard de heer Iz. de Feijter alhier. Deze heeft zijn geloofsbrieven niet ingezonden en is thans ge kozen verklaard de heer A. C. Heijboer te Oud-Vossemeer, op volger op de lijst der Staatk. Gereformeerden. De wachtmeester der Kon. marechaussee C. den Toom te Vlissingen is bevorderd tot opper wachtmeester en belast met het commando over de brigade Sluis kil. Woensdagmiddag werd naar het ziekenhuis te Terneuzen over gebracht de werkman A. D., die bij werkzaamheden aan de dok ken bekneld is geraakt tusschen een knijper van een der kranen. Woensdag ontstond door onbekende oorzaak brand onder een werkbank in de garage van den autoverhuurder Neve te Ter Neuzen. Een in de garage staande zoo goed als nieuwe auto werd terstond naar buiten getrokken, terwijl de brandweer werd ge waarschuwd. Ondertusschen be gon men met emmers water te blusschen, wat gelukkig spoedig gelukte. Toen de politie met een bluschapparaat ter plaatse kwam, was het vuur reeds gedoofd. Tern. Crt. Dinsdagnamiddag had te Qroede de verkooping plaats van de boerderij „De Meijenberg", groot 47,84,07 H A. of 108 ge meten en 44 roeden, Brugsche maat. Kooper werd de heer H. Cam- maert te Hoofdplaat voor een bedrag van f66.000. Gave, zachte, fraaie handen bij dagelijksch werk zijn alleen mo gelijk, wanneer U zich tot ge woonte maakt Uw handen van tijd tot tijd met een weinig Purol in te wrijven. Predikbeurten te *xel. Zondag 27 Maart 1932. (Eerste Paaschdap). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\, ure Dr Cazemier. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 Geen dienst. „5 Ds G van Dis. (Nabetrachting). Qeref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Deztlfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Maandag 28 Maart 1932. (Tweede Paaschdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 930 ure Geen dienst. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leesketk. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 22 Maart 1932 werden de volgende uit spraken gedaan C F. V., 20 j., timmerman te St Jansteen, verdacht dat hjj F. de Kerf met een bierglas heeft geslagen, f 20 boete ot 10 dagen hechtenis. M. S., 39 j., werkman te Zaam- slag, verdacht dat bij J*c. de Feijter heett geslageD, f 5 of 5 dagen. A. L. F., 31 j., metselaar te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij A. J. Waelput heett beleen digd, t10 of 5 dagen, Quaker bestaat voor 65% uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat In een gezondmakend voedsel behoort aanwezig te zijn. hebt Nam. 2

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2