Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 98. Vrijdag 18 Maart 1932 StiÜen de hoest Maken los Raadsverslag. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede irilad. aXKl, jö Hftiiurtj i tl2 Als vervolg op net in dit uum nier vermelde raadsverslag deL len we kortelijks nog mede, da dhr. Hamelink verwonderd was dat ofschoon hem was gezegd dat aan een avondcursus geer volwassenen mochten deelnemei dit toch gebeurd is aan de R.K school. Bij nader inzien bleek echter, dat dit slechts 4 persone bedroeg, die als toehoorder den cursus meemaakten, boven de overige 18 leerlingen. Breedvoerig werd gediscus- seerd over een verzoek van Boschkapelle om adhaesie te be tuigen aan een motie inzake het uitvoeren van werken door Rijk en Gemeenten. B. en W. wenscli- ten niet aan dit verzoek te vol doen, doch dhr. Hamelink be toogde echter uitvoerig, dat ad haesie wenschelijk was, waarbij zich een scherp debat ontplooide tusschen dien spreker en dhr. Van Kampen. Tegen het voorstel van dhr, Ortelee om een gemeentelijken straatmaker aan te stellen, stel den B. en W. voor daar niet op in te gaan, nu de bedoelde straat maker toch in Axel komt wonen. En reeds was dit voorstel aan genomen geweest, indien niet dhr. Hamelink het voorstel-Ortelee had verdedigd en zoo noodig had overgenomen. Het slot was alzoo, dat B. en W. na verwerping van hun voorstel met 7 tegen 6 st toezegden, dat een volgende zit ting zal worden overgegaan tot aanstelling. De verschillende reeds vroeger gepubliceerde vragen van de h.h. Seghers, 't Gilde, Hamelink en Van Bendegem zijn allen beant woord, door B. en W., doch niet alle tot beyrediging van de vragers. Inzonderheid lokten de vragen van dhr. 't Gilde, over het pro- voceeren van steunuitkeering een scherp debat uit met dhr. Diele- man. Evenzoo was dit het geval met de beantwoording van dhr. Hamelink, aangaande de «non chalante" wijze van werken bij de werkverschaffing, met den Voorzitter. Het misbruik maken van aan vragen voor kolenbons werd door B. en W. erkend en betreurd werd, dat inderdaad menschen, die daarafan geen behoefte had den, om kolen hadden gevraagd en gekregen. Het instellen van een schoon heidscommissie zal volgens de meening van B en W. veel be zwaren veroorzaken en daarom achten zij dat niet gewenscht. Als waarnemend secretaris werd gekozen en beëedigd dhr. L. de Feijter. Dhr. J. A. de Smidt had 1 stem. Verzoeken van A. de Zeeuw en 1. Meesen om aankoop van grond werden ingewilligd. Als boekhoudkundige werd aangewezen een vertegenwoordi ger van het accountants kantoor Moret de Jong te 's Graven- hage. Met 10 tegen 3 stemmen werd besloten om het slachthuis te plaatsen aan het eind van de Prins Mauritsstraat. En met 8 tegen 5 st. werd verworpen een voorstel van B. en W. om dit in eigen beheer te doen, zoo dat zal voldaan worden aan een ingekomen verzoek van de „pa- troonsvereeniging" alhier om dat werk aan te besteden. Zonder hoofd, stemm. werd besloten om ten behoeve van de schoolkinderen van Sluiskil en Sassing een autobus te doen rijden. Volgens Ministerieel schrijven werd ook de steuregeling ge- wij?igd> Aan B. J. Cortvriendt zal f50 schadevergoeding worden ver strekt wegens verontreiniging van zijn vischwater. Vastgesteld werd het kohier voor de Hondenbelasting op f 315 met 71 honden. Op de reclames tegen de aan slagen van schoolgeld is beschikt als volgt Van P. Riekwel 1 23, A. Beerens C 34, Jan Overdulve I 36i, K P. de Koeijer N 70 en M. van Her- mon K 25c zijn de aanslagen gehandhaafd. J. Wieles E 180, kreeg ont heffing voor 6 maanden (f 5,70) De aanslag van L. F. Kaijser 18, is van f 11,88 f7,56 gebrach'. Van J. A. Overdulve L 33a, van f 6,60 op f 5,40 M. J. Scheele 1 32, kreeg ont heffing voor f 5,28. Van P. J Dieleman, is de aan slag (18,48) vernietigd; Van H J. Hoebé is de aanslag gebracht van f 11,88 op f6,60; Van J. Verpoorte E 102 van f 6,60 op f 5,40 Van J. v. Doeselaar is de aan slag vernietigd (7,56). P. J. v. d. Vlies, St. Jansteen gebracht van f21,84 op f 18,72; E. Caessens H. 30, van f7,80 op f6,60. De reclames tegen hondenbe lasting van C. Hollebek en G K. van Gessel werden ongegrond verklaard en alzoo de aanslagen gehandhaafd. Nadat besloten was tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1931 en 1932, werd voorgesteld een wijziging van de begrooting der gasfabriek. In verband met mo gelijke uitbreiding van personeel werd de zitting gesloten om die zaak te bespreken in geheime vergadering. Na heropening deed dhr. C. Hamelink het voorstel om de post pensioen, enz. van personeel te verdubbelen. Dit werd echter verworpen met 7 tegen 5 st. Over het voorstel van B. en W. staakten hierna de stemmen. Bij de omvraag werd nog me degedeeld een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, waarbij niet voor inwilliging werd verklaard het verzoek van A. T. 't Gilde e.a. om het raadsbesluit tot toelating van C. van Kampen te vernietigen. Voor nadere bizonderheden ver wijzen we naar het verslag. In de Dinsdag gehouden vergadering van het College van Burg. en Weth. alhier is benoemd tot 3e ambtenaar ter secretarie de heer J. Francke, thans tijdelijk alhier. Moofe voordracht. Eerlijk gezegd, gingen we niet met veel moed uit, om de lezing te beluisteren, die voor de Oud heidkundige Kring „De Vier Am bachten" Woensdagavond alhier werd gegeven. Het onderwerp „Volksgebruiken in Twente" in teresseerde ook al niet zoo heel erg en daarbij was er weinig of geen reclame gemaakt, zoodal er niet veel bezoek te wachten was. En toch, als het de aanwezigen Is gegaan als ons, dan hebben ze ?ich goed geïoniseerd. De heer J. J. van Deinze, direc teur van het Rijks museum van Oudheden en Kunst te Enschedé heeft zoo smakelijk, innemend en causeerend ons verplaatst naar de Twentsche heide met zijn schuch tere, gastvrije en vroolijke bevol king, dat we er ons spoedig thuis voelden. Vooral ook, toen we in scherpe afbeeldingen te zien kre gen de schoone natuurtafereelen, de plassen en oevers en we als met den spreker meewandelden over hoogten en terpen, langs beken en molens, door dorpen en hoeven. De heer R. O. Wilking was aller tolk, toen hij den heer Van Deinze hartelijk dank zeide, voor zijn leerzame en prettige voor dracht. Donderdag werd te Hulst in het café van P. Eggermont ten overstaan van Notaris Fanoy te Axel, krachtens art. 1223 B. W toegewezen 1. Het woonhuis met schuur enz. en erfpachtsgrond te St. Jan steen, Absdale, waarvan 19 A 72 c.A. (eigen grond) en 73 A 70 c.A. erfpachtsgrond, voor f 3000 aan Emile J. R. de Buck te St Jansteen. 2. De partij bouwland te St. Jansteen, Absdale, Riet en Wu fs- dijkpolder, samen groot 9,76,50 H A. (21 gem. 274 roeden) voor f 16500 aan de familie de Blieck te St. Jansteen. Gisteren werd te Zaamslag in het café van C. P. de Regt door notaris Van der Veen te Terneuzen, verkocht: a. voor mr. Lambooy als cu- rutor in he} faillissement J. J. P. Scheele, een woonhuis met erf, groot 6,47 are, aan H. Riemens, te Biervliet voor f1000; b voor de familie Wilhelmus- Kaijser een woonhuis met schuur en erf, groot 3,26 are, aan J. C. Kaijser te Zaamslag voor f 2200. Ontwatering Oostelijk Zeeuwseh- Vlaander» n. Te Kloosterzande (gem. Hon- tenisse) is, zoo meldt „DeZeeuw", een groote vergadering gehouden ter bespreking van een algemeen ontwateringsplan voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Behalve gemeentelijke autoriteiten en af gevaardigden van polderbesturen, waren vertegenwoordigers der R. K. Boeren-, Midstands-, en Ar beidersorganisaties uit Z.-Vlaan- deren tegenwoordig. In den loop der discussies werd gewag gemaakt van een groot ontwateringsplan voor ge heel Oostelijk Z.-Vlaanderen, ont worpen door ir. Konijnenburg. De kosten van uitvoering, bij het samenstellen van dit plan op een millioen geraamd, zullen thans echter, in verband met de sinds dien ingetreden algemeene ver laging der prijzen, waarschijnlijk niet onbelangrijk lager zijn. Tenslotte werd besloten een gewestelijk comité te benoemen, dat tot taak heeft met spoed de O. Z-Vlaamsche ontwatering te bevorderen en aanhangig te maken. De diverse gewestelijke orga- nistaties als R. K, arbeidersbond, N. B Chr. Boerenbond, de Hanze, de Z. L. M. enz., zullen worden uitgenoodigd in dit comité zitting te nemen. We weten niet of ook de Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond bij de bedoelde hij eenkomst is vertegenwoordigd geweest, maar dat we deze niet gsnoemd zagen, ontlokte aan ons de opmerking, dat die Bond in haar vérstrekkende bemoeiïngen, zeker hier wel een woordje zou mog n meespreken. Chr. Hist. Unie. De kamerkring-vereeniging „Middelburg" die geheel Zeeland omvat, van de Chr. Historische Unie hield Zaterdag te Middel burg een algemeene vergadering. De secretaris mr. H. van der Beke Callenfels herdacht in zijn jaarverslag den aftredenden voor zitter ds. J. de Visser. Ook de penningmeester mr. R. M. van Dusseldorp herdacht den aftre denden voorzitter in waardee- rende woorden. De voorzitter dankte voor deze woorden. Hij herdacht zijn mede strijders, die reeds allen overle den zijn, wees op de ondervon den verdachtmaking, spoorde aan tot voortdurende eensgezindheid en niet te strijden om persoon lijke belangen doch voor de Chr. Hist, beginselen. Voor de vacature ds. J. de Visser (statenkring Middelburg) werd als lid van den kamerkring gekozen mr. W. F. E. baron v. d. Feltz, voor de vacature W. de Ridder, (statenkring Vlissingen) de aftredende, voor de vacature ds. A. Vrijlandt (statenkring Sluis) dr. J. H. Sommer te Groede, voor de vacature M. W. Koster (sta tenkring Hulst) dr. L. J. Caze- mier te Terneuzen. Als buitengewoon lid van 't Hoofdbestuur bedoeld bij Art. 17 der statuten werd aangewezen mr. H. van der Beke Callenfels en tot zijn plaatsvervanger mr. W. F. E. baron van der Feltz. Daarna hield de heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Ka mer een rede over het onderwerp de regeering en de crisis en wees op de middelen, die de Reg. aanwendt om de uitgaven te ver minderen en de inkomsten te verhoogen, waarbij spr. het be treurde, dat sommige gemeenten niet meer meewerkten tot sala riskorting en dat er nog zooveel verzet was tegen de 3 pet. korting. Ook behandelde spr. de onrust in de partijen en onder de be volking en spoorde ten slotte aan tot naastenliefde, het hoogste gebod van God. Hierna werd door verschillende personen van gedachten gewis seld. Zitting van 17 Maart 1932. Arnwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, se:retaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZ. opent de verga dering met gebed en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen De notulen van de vergaderin gen van 2 en 15 Febr. jl. wor den behoudens een paar opmer kingen van dhr 't GILDE goed gekeurd. 2. Ingekomen stukken en medcdeelingen. n. Goedkeuring van Gedep. S'.dlen van raadsbesluiten inzake verkoop van bouwgrond. 1». Bericht van dhr. J. J. de Ridder, dat hij zijn benoeming aanneemt ais lid dei Commissie van toezicht op hei L. O. en van de Comm. tot wering van schoo'- verzuim. e. Verslag van de Comm. van toezicht op-het L. O. over 1931. De commissie hieid 3 gewone en 1 buitengewone vergadering. Door de niet-onderwijzers werden achtereenvolgens bezocht de school te Spui, de openbare, de R.-K. en de bizondere school. De commissie heeft het onder wijs in alle scholen op peil be vonden de inrichting der scholen, de leermiddelen, enz. verkeeren in goeden slaat en zijn in vol doende hoeveelheid aanwezig. Aan den minder gunstigen toe stand van het gebouw der R.-K. school is door de stichling van een naar de eischen des tijds ingericht nieuw gebouw een einde gekomen, waardoor deze inrich ting thans als een model in de gemeente kan genoemd worden. De leerkrachten der verschil lende scholen bleken allen hun plicht behoorlijk te volbrengen. in de buitengewone vergade ring op 28 Oct. heeft de com missie een schrijven van B. en W. betreffende de opheffing der be trekking van 6e leerkracht aan de openbare school, behandeld en daarvoor advies uitgebracht. Bij het afscheid van dhr. C. Dijkwei op 31 Maart '31 was de Comm. vertegenwoordigd door haar leden de heeren Bom en Baeit. Daar de heer A. Coumou op 30 December de gemeente heeft verlaten, moest een nieuw lid in zijn plaats gekozen worden. De gemeenteraad heeft daartoe be noemd den heer J. J. de Ridder, hoofd der Bijz. school. d- Verslag van den vee- en vleeschkeuringsdienst, kring „Axel". Hieraan is het volgende ont leend afgekeurd 1 rund en 3 varkens, van de noodslachtingen 3 runders. Er is een toenemende consumptie van varkensvleesch en een afnemende van rund- vleesch. Er zijn n.l. voor de ge wone slachtingen 406 en voor de huisslachtingen 386 varkens meer en 262 runderen minder aange geven dan het vorige jaar. Door de stijging der varkensslachtingen moesten er 114 keuringen meer worden verricht dan vorig jaar. Behalve de wegens tuberculose afgekeurde organen, zijn nog af gekeurd 39 levers, 1 nier en 1 oaar longen. Er werd éénmaal proces-ver baal opgemaakt op grond van art. 35 der Vleeschkeuringswet. Aan keurloon werd ontvangen 380 varkens a f2, f 760 2010 1, ,2010 146 runderen 5, 730 466 3, 1398 65 kalveren 1, 65 6 paarden 5, 30 Totaal f 4993. Bij het verslag is gevoegd een staat van aangiften en redenen van afkeuring. Dhr. VAN KAMPEN ziet zich naar aanleiding van dit verslag van het Hoofd van dienst nog» maals genoodzaakt het pleit te voeren voor het goede recht vatl den middenstand in onze plaats en in 't bijzonder voor de slagers. Het blijkt immers, dat er aan de zgn. uitponderij geen einde ge* maakt wordt. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 cl Bij Apotb. en Drogisten

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3