Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Allen weenen aan de tombe van dezen grooten strijder. Wij zullen geen verraad plegen aan zijn gedachte." De verkiezingen om het Rijks Presidentschap in Duitschland hebben nog geen be slissing gebracht, ofschoon Hin denburg bijna de meerderheid had om in eerste instantie te zijn gekozen. Op 10 April is er her stemming en zal hij dus de meer derheid wel halen. De stemmencijfers waren aldus Hindenburg 18,661736 of 49,45 pet., Hitler (Nazi) 11,338571 of 30,23 pet, Thalmann (comm.) 4,982079 of 13,23 pet, Düder- berg (D.N.) 2,557876 of 6,81 pet. Winter (partijloos) 111470 of 0,28 pet. J. A. de Zwaan, f Donderdag is te 's Qravenhage overleden de heer J. A. de Zwaan, organist van de Groote Kerk aldaar. De heer de Zwaan was 70 jaar en heeft ook in onze gemeente een paar malen van zijn muzikaal talent blijk gegeven. Dr. Schokking schreef van hem o a. het volgende Hij beheerschte zijn instrument volkomen. Hij leidde het gezang, diende de Gemeente, steunde de prediking des Evangelies, op zijne wijzeonvervaard, welbe wust wierp hij het geschal de ruimte in in huivering en sid derend weken de tonen weer terug, wegvloeiend tot sereen stilzwijgen. Menigeen werd zoo stil in ge bed gebrachtvelen zijn ontroerd geworden, als van het orgel de stemmingen van Gods majesteit en 's Heeren liefde ons toe stroomden. Boeroe in 1931. Het Zendingsbureau meldt ons Van dit eiland, van welks be volking de helft tot den Islam behoort, een vijfde deel christen is en de rest nog heiden, hoort men in den laasten tijd niet veel. Te meer reden is er om uit het laatste jaarverslag van Zende ling Van Vessem eenige mededee- iingen te doen. De Zendingsarbeid ontwikkelt er zich geleidelijk. Dit jaar werden 200 personen gedoopt, waaronder 36 volwassenen. Het aantal lid maten groeide met 130 en 630 christenen bezoeken nog catechi satie. Groote omkeeringen had den niet plaats, bij de overgangen spelen ook nietgodsdienstige redenen wel eens een rol en toch blijkt dan eenigen tijd later, dat er zich als ongemerkt een levens vernieuwing voltrekt. Dit blijkt het duidelijkste, wanneer er zijn, die zich aan den ijzeren klem van de oer—oude adatgebruiken en wetten gaan ontworstelen, Op Boeroe vindt men zulken bij de jonge meisjes. Deze ko men in reactie tegen het gebruik dat zij al in hun prille jeugd aan veel oudere mannen worden ver kocht. Gfficieel heet dat gebruik wel afgeschaft, maar onder andere vormen leeft het in het geheim, ook in de christengemeenten dik wijls voort. Maar het Christen dom gaat steeds meer zijn vrijma kende kracht in deze dingen open baren. Zwaar wordt dit arbeidsveld der U. Z. V. geteisterd door de economische omstandigheden. Ja ren geleden hebben de gemeenten hier klappertuinen aangelegd om uit de copra—opbrengst daarvan de kosten van het zendingswerk te helpen dragen en sinds ver scheidene jaren kostte dit terrein aan de U. Z. V. dan ook niets meer. Maar nu de copra, die L Jan. 1930 nog f. 10 65 per picol opbracht, per 31 Jan. 1931 tot f. 3 70 gedaald is, is de winst uit de tuinen, die nog op f. 3500.- geraamd was tot f. 400.-terugge- nadat er het eerste halfjaar zelfs al f. 700.-verlies was geleden. Zoodoende moet de U. Z. V. nu weer groote uitgaven doen voor dit arbeidsveld. Een tweede Zen deling, de heer Poot, heeft er zich In dit jaar gevestigd, het eiland is nu weer, gelijk ook in een vroegere periode het geval was in twee ressorten, een noordelijk en een zuidelijk, verdeeld. AXEL, 15 Maart 1932. De agenda van de op aanst. Donderdag te houden Raadsver gadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 3. Benoeming waarnemend Gem. Secretaris. 4. Verkoop van grond in de Prins Mauritsstraat. 5. Aanwijzing van een boek- hcuikundige voor de bedrijven. 6. Voorstel om het gebouw voor noodslachtingen toch te plaatsen in de Prins Mauritsstraat. 7. Voorstel om gelden be schikbaar te stellen voor het ver voeren van schoolkinderen van Sluiskil naar Axel, voorloopig voor één jaar. 8. Voorstel om de steunrege ling te wijzigen, overeenkomstig de regelen door den Minister gegeven 9. Voorstel tot het geven van vergoeding aan B. J. Cortvriendt, .wegens schade door afvalpro ducten der gasfabriek in ziin vischwater. 10. Vaststelling Kohier Hon denbelasting 1932. 1!. Reclames Schoolgelden en Hondenbelasting. 12. Wijziging der Gemeente- begrooting 1931 en 1932 en van de begrooting van het Gasbedrijf, dienst 1932. Door den heer A T.'t Gilde, id van den Gemeenteraad alhier, zijn de volgende schriftelijke vragen gesteld aan het college van Burgemeester en Wethou ders le. Zijn B. en W. bereid zulks in verband met een van wege het Plaatselijk crisis-comité A in de pers bij wijze van waarschu wing gepubliceerd communique omtrent de daarin genoemde (ge bleken of veronderstelde) feiten (welke toch gegrondheid dienen te bezitten; hetzij in Openbare, hetzij in besloten vergadering den Gemeenteraad nader in te lichten 2e. Willen B. en W. in het bijzonder nadere mededeelingen aan den Raad verstrekken om trent de gesignaleerde gevallen waarbij verschillende noodlijden den door Raadsleden zijn ge prest om „steun en giften te gaan vragen", terwijl later bleek, dat bedoelde perso(on)nen nog een wekelijksch inkomen van f25 bleken te hebben, en voorts vol gens het Officieel schrijven van het crisis-comité A o a. is geble ken dat het behalen van „poli tieke voordeeltjes" en „winkel winst" de drijfveren der betrok ken Raadsleden waren 3e. Zijn B. en W. niet van meening indien werkelijk gevallen van kwade trouw, of minder waardige handelingen door Raads leden zijn verricht deze ter wille van de autoriteit en het prestige van den Gemeenteraad, hetzij in openbare, hetzij in besloten ver gadering nader dienen te worden gepreciseerd 4e. Zoo aan B. en W. na onder zoek het tegendeel blijkt en noch van opzettelijke kwade trouw, noch van andere minderwaardige oogmerken sprake is, zijn zij dan niet van meening dat de in staat van beschuldiging gestelde Raads leden volkomen dienen te worden gerehabiliteerd Filmvoorstelling. Zaterdagavond werd hier voor de afdeeling Axel van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders een vertooning gegeven van eenige Alms, w.o. de hoofdfilm „vier van de infanterie" (uit het West front van 1918). Nadat een treinreis was ge maakt door Zwitsersche bergen en tunnels met prachtige natuur taferelen volgden eenige komi sche voorstellingen en ook eenige j fragmenten uit de stakingsbewe- ging in de cartonfabricage in Groningen, terwijl een film van de vacantiekolonie's in het sta- kerskinderkamp blijk gaf, dat de jeugd zich (gelukkig) de zefgen des levens nog niet aantrekt. j In de pauze hield de heer J. W. de Vries uit Amsterdam een propagandistische rede voor de s. d. a. p. in 't algemeen en voor de Vereen, van Fabrieksarbeiders in 't bizonder. Spr. vergeleek de toestand der arbeiders van 25 en 50 jaar geleden met die van heden en schreef de verbeteringen alle toe aan het werk der s d. a. p Wel hebben ook de christelijke partijen aan sommige verbete ringen meegewerkt of voorstellen daartoe gedaan, maar dat was zoo zei spr. onder de zweep van Trodstra. Alzoo, conclu deerde spr., behooren alle arbei ders in één vereeniging, omdat bet geloof er niets aan toe doet en dat maar versnippering van krachten geeft. Na deze rede volgde de oor logsfilin, die als onder ademlooze stilte werd gevolgd. Om indruk te maken, werd fluiten en roffel vuur nagebootst. Maar ook zon der dat moet o.i. alleen het zien der tooneelen van angst en ver dwazing, waar menschen als dieren in riolen en putten graven en tevergeefs schuilen, maar ten slotte toch gedood of ver minkt worden door het onop houdelijke schieten en vechten Het geheel is een sprekende aan klacht tegen den oorlog, die o.i niet genoeg kan verspreid wor den, geheel de wereld door. De zaal was propvol. Een heel opstootje was er Zaterdag op de Markt alhier, toen een met 4 boomen geladen mallejan in zijn vaart een auto aantikte. Het geval liep echter met een sisser af, daar de auto weinig of niet beschadigd was. De politie die intusschen gewaar schuwd was, werd zelfs door den eigenaar gevraagd maar geen bonnetje klaar te maken, blij als hij was. dat het zoo goed was afgeloopen. Het detachement van de Kon. Marechaussee, dat tijdelijk te Overslag aan de grens was ingekwartierd, is weer opgeheven Het is bekend, dat men daar waakzaam was om te voorkomen, dat er ongewenschte gasten in den vorm van Zigeuners of No maden over de grens zouden komen. Het volkje is echter weer uit onze buurt verdwenen Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Belastingplaatje. Veldwachter Griep. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den dominee A., eertijds predikant te St. Anna ter Muiden, verdacht van moord op zijn vrouw te Ameland, tien jaar gevangenis straf geëischt. De nood der Velnwsche boeren De nood der boeren op de Veluwe voor het grootste deel kleine boertjes met gemeDgde bedrijven is zeer boog geste gen. De zuivelfabrieken, die voor het greotste gedeelte de melk van deze bedrjjven verwer ken, keeren nog slechts van 3 tot 4 ets per liter uit. De v«r> kensprijzen zy'n tot 9 ets. per pond gedaald, waardoor vele.boe- ren niet willen afleveren. Huis- slachttingen worden oogluikend toegestaan, waardoor de boeren iets meer van hun product ma ken. Verscheidene Kamerleden hebben deze streek al bezocht, om kennis te nemen van de klachten der boeren. Tegen 19 Maart is een groote vergadering te Apeldoorn bijeengeroepen om de crisis te bespreken. van den wagon uit de scharnieren te lichten. Twee van hen be werkstelligden dit door een ijze ren staaf onder de deur te bren- geD. De derde stond boven op den wagon en zou de deur vast houden als deze uit de scharnie ren kwam. Toen het zoover was, bleek de deur te zwa.r voor hem te zyn. Hij gaf een schreeuw om zijn kameraden te waarschu wen dat hij het zware ding niet kon houden. Een van de twee arbeiders wist zi«h met een sprong in veiligheid te stellen, doch de andere, de 48-jarige G. Ernst, geraakte beklemd tusschen de deur en de muur. Ijlings schoot men te hulp, doch toen men de deur verwij derd had, zakte de man bewus teloos ineeD. Het bleek, dat hij een schedel- en een halswervel fractuur had gekregen Zijn toe stand is heogst zorgwekkend. Gek verklaard. De 26-jarige G. A E. G., die in onmin leefde met zijn vader, is op verzoek van dezen en op advies van een prychiater, krank zinnig verklaard, op straat op gepakt en naar Venray vervoerd Daar verbleef hij eenige dagen, totdat mr. Roobol gedaan wist te krijgen, dat de joDgeman werd ontslagen uit het gesticht. Na geneeskundig onderzoek bleek, dat de jongen in het geheel niet krankzinnig was en dus zonder reden zat opgesloten. Zijn ont slagbrief vermeldt, aldus bet Volk, dat bij niet krankzinnig is G. bad ongeveer een halfjaar geleden zyn moeder verloren, die eenig geld Daliet. De jon geman, die van beroep musicus is en als alle musici in dezeo tijd, slechts zeer moeilijk arbeid kunnende vindeD, vroeg het deel op, dat hem van zijn moeders nalatenschap toekwam. Vader en zuster hadden daar blijkbaar ernstig bezwaar tegen en her haaldelijk ontstonden hevige woordenwisselingen. Ongeveer vier maanden gele den, tjjdens een woordenwisse ling belde de vader het zieken huis op eu eenige oogenblikken daarna verscheen een wagentje tot vervoer van zenuwpatiënten voor de deur. G. weigerde ech ter mee te gaan. Woensdag voor een week vond wederom een heftige ruzie plaats. Toen de jongeman die als markt koopman thans in zijn onder houd tracht te voorzien, op straat liep, werd hij aangehouden door een rechercheur, die vroeg of hij even wilde meegaan. Hij ver klaarde zich daartoe bereid, mits het niet te veel tijd in beslag zou nemen, daar hij anders op de markt geen kraam meer kon krijgen. Tydens dit gesprek ver schenen nog twee rechercheurs, zoodat hij toen reeds werd be geleid door drie man Hij volgde hen naar het politiebureau, waar men zijn kleediDg onderzocht en alle zakken leeghaalde. Vtr- volgens zette men bem in een auto en bracht hem naar Ven- raay, naar het krankzinnigenge sticht. Dat de jongeman uit deze on prettige omgeviDg is weggeko men, heeft hij te danken aan zijn vertrouwen in mr. Roobol. Nadat zijn vader eenige malen bad verklaard, hem te zullen laten opsluiten, gat hij zijn ver- oofde opdracht, om a's er ooit wat met hem mocht gebeuren, direct mr. Roobol te waarschu wen. Het meisje gaf aan deze opdracht gevolg, zoodra de jon geman een dag weg bleef. Zy ging naar mr. Roobol toe en deelde hem mede te gelooven, dat de vader uitvoering had ge geven aan zyn voornemen. Mr. Roobol heett toen direct alles in het werk gesteld om G. los te krygen en dat is hem gelukt. De majoor van den rijks- veldwacbt te Heerlen, en de rijksveldwacht te Voerendaal en Hoensbroek hebben, naar het „Volk" meldt, zekeren M nota risklerk te Klimmen, aangehou den, verdacht van oplichting, verduistering en »alschheid in geschrifte. Het betreft hier be uragen van verscheidene duizen den guldens. Vooral kleine land bouwers uit Klimmen, Ransdael en omgeving zijn het slachtoffer. M. is naar Maastricht overge bracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het zevenjarig dochtertje van de familie de Vries ta Rotte- valle, dat bij de ontploffing van een benziueblik ernstige brand wonden opliep, is in het zieken huis te Groningen overleden. De toestand van de moeder en den veertienjarigen zoon, die eveneens in het ziekenhuis ver pleegd worden, is volgens de „Msb" redelijk wel. Zooals men zich herinnert werd onlaDgs notaris mr. L A M. gearresteerd. Kort na z'n arre statie werd hij echter tegen borgstelling weer in vrijheid ge steld. Door zekere handelingen van notaris M. gevoelde zich de gemeente Keulen benadeeld. Ten verzoeke van deze gemeente in den persoon van den burgemees ter is met toestemming van den president der Arrondisements- Rechtbank te Amsterdam door een deurwaarder beslag gelegd op het huis en den inboedel van den notaris tot een bedrag van t 70.000 Te Dantumawoude is dood op zijn bureau gevonden notaris A W. Het bleek, dat hij een geweldigen dood is gestorven. Het staat nog niet vast, of hier aan zelfmoord of aan moord moet worden gedacht. De politie stelt een onderzoek in meldt de Stand. Zaterdag is de 23-jarige kantoorlooper Elshoi van de emailleerfabriek „Bsccon" te Doetinchem, naby die fabriek aangerand en van de fiets ge slagen, waarbij bem een tasch inhoudende f 3900 afhandig werd gemaakt. De fabrieksarbeider Ter Braak sn9lde E. onmiddellijk te hulp en de aanrander, die zich in bet nauw gedreven zag, liet het geld in den steek en zette hat op een loopen. Hij werd echter spoedig overmeesterd en zwaar geboeid naar het politiebureau overge bracht. Zevenjarig meisje gedood. Op den weg tusschen Esschen Op het emplacement van het MaasBtation te Rotterdam moesten drie arbeiders een wa gon met kolen losseD, Om het werk te bespoedigen besloten zij, aldus de Msb t de awsre deur Te Coevorden is de 82- jarige weduwe R. L'st waar schijnlijk doordat zij in haar stoof een brandend petroleum* lampje had gezet, in brand ge raakt Zy werd in zorgwekkenden toestand naar het Z'ekenhus ge» bracht, waar zy hedenmorgen is overleden. en Calmptboutschen hoek had een motorongeluk plaats dat treurige gevolgen heeft gehad. De heer A. N., was met zijn zevenjarig dochtertje naar Es schen geweest en keerde met het kind huiswaart. Zij liepen op het ry *ielpad toen zij plotseling van achter door een moter werden aangereden, meldt het „Dbl. van N. B.". Beiden werden ernstig gewond, en raakten buiten bewustzijn. Door den moterrijder, don heer D. uit Wouwsche Plantage, wer- deD zij in een naby gelegen wo ning binnengedragen, waar N. na een hall uur weer bij kennis kwam. Het meisje, dat naar de ouder lijke woning werd vervoerd, is zonder tot bewustzijn te zyn ge- bomen, overleden. De moterryder bekwam een vrij ernstige hoofdwonde. De penningmeester der vereeniging tot steunverleening by ziekenhuisverpleging en de vereening „Het Groene Kruis" te Nieuwe-Tonge heeft, ten nadeele dezer beide vereenigiDgen een bedrag van in toiaal 2000 ver* duisterd. De man is tevens hootd der opeDbare lagere school te Nieuwe-Tonge en is in die functie geschorst. Vermoedelijk doordat de bewoonster te dicht bij de kachel is gaan zitten, is de 65 jarige mej. Boeier in haar woning in een hofje te Rotterdam in brand geraakt en aan haar verwondjR-

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2