van de dagtaak Landbouw. Reen tszitkeii. Gemengd Nieuws. vragenlijst gezonden met een brochure, waarin het doel van het referendum duidelijk is uit eengezet en twee bijdragen over de kwestie d?r wenschelijkheid en mogelijkheid van een Neder landsch Belgische tolunie, ge schreven door oud-minister dr F. E. Fosthuma en den Belgi schen oud-minister van PTT. en gewezen consul generaal in Zuid- Afrika en Zuid-Amerika, P. Fort- homme, zijn opgenomen. In de brochure, welke aan deze vragenlijst is toegevoegd, spreekt het bestuur der Nederlandsche Kamer van Koophandel in België de hoop uit dat, als gevolg van dezen omzendbrief, het vraagstuk in breede kringen besproken zal worden en dat het mogelijk zal zijn uit de ingekomen antwoor den de toonaangevende meenin gen in de betreffende landen aan elkaar te toetsen. KortiDg op bezoldiging ran militairen. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Maart 1932 tot 1 Maart 1935 een tijdelijke korting op de bezoldiging, voor zooverre deze niet bij de wet is geregeld toegepast op militaire rijksambfe naren, welke bedraagt: a. voor hen die gehuwd zijn en voor hen, die gehuwd zijn geweest, 2:/s ten honderd van de eerste f 2000 en 5 ten honderd van het meer dere der jaarlijksche bezoldiging, met uitzondering van het bedrag daarvan, hetwelk aan kindertoe lage wordt genoten b. voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, 2VS ten honderd van de eerste f 10Ö0 en 5 ten honderd van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging, met uitzondering van het bedrag daar van, hetwelk aan kindertoelage wordt genoten. gen moet, dat aan de buitenzijde van zijn perceel boven of terzijde van iederen ingang behalve zijn naam vermeld is de soort van de vergunning dus: tap-, slijt- volledige snciteitsvergunning. Ar 52 zegt hetzelfde v >or ver lofhouders, doch dan binnen maand nadat de aanteekening is gesteld op de akte of het afschrift bedoeld in artikel 74 (zie hier voren). Ds. A. C. Q. den Hertogh zal zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature- Lingbeek op de lijsl van de Herv. Gereformeerde Staatspartij niet aannemen. Opvolger op de lijst is thans de heer K. Eelderink. In de vacature-Schokking is tot lid der Tweede Kamer be noemd verklaard jhr. mr. D. J de Geer. De nieuwe drankwet. In verband met de op 1 Apri a.s. in werking- tredende nieuwe Drankwet wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op het volgende Strafbepalingen in art. 59, sub 7 der nieuwe Drankwet. 1. In een localiteit, waarvoor een verlof A of verlof B is ver leend, alsmede in een winkel, pakhuis of inrichting, waar zwak alcoholische dranken, om mede te nemen, worden verkocht, mag geen sterke drank aanwezig zijn. 2. In localiteiten, die met de zooeven genoemde binnenshuis gemeenschap hebben, mag geen voorraad sterke drank aanwezig zijn, behalve indien voor zooda nige een eigen slijtvergunning geldig is. 3. In de open of gesloten aan- hoorigheid van het gebouw, waar in de verlofslocaliteit, winkel, pakhuis of inrichting zich be vindt, mag geen voorraad sterke drank aanwezig zijn. 4. In een winkel, pakhuis of inrichting, waarin zwak'alcoho lische drar.ken zonder verlof wor den verkocht, mogen die slechts worden verkocht in vaten, kannen, kruiken of flesschen waarop het alcohol percentage bij een tem peratuur van 4 gr. C. duidelijk is vermeld en mogen zij slechts op gelijke wijze worden verstrekt. 5. In een winkel, pakhuis of inrichting, waarin zwak alcoho lische dranken zonder verlof wor den verkocht mag het gebruik van die dranken niet worden toegelaten. Art. 74 der wet zegt, dat de bestaande verloven automatisch veranderen in verlof A of verlof B. Voor 1 Juli a.s. moeten de houders aan Burg. en Weth. ver zoeken hiervan aanteekening te doen op de akte en het afschrift, anders vervalt het verlof. Art. 36 zegt, dat voor 1 Juli e,k. iedere vergunninghouder zor» Kali, in liet land en tuinbouw bcdrjjf De kali, welke wij ia onz' bouwgrond brengen is ononibjer lijk voor bet gedijen der gewas sen. Zonder baar geen groei waar zij in de minderheid is, i> een slechte wasdom, met gevolg schrale oogsten. Ja, een tekort aan kali kan voor onze planten van zoogrooten invloed zijn, dat zij ziek worden Denken wij maar aan he blau* worden der aardappelen. Wat oen schade heeft dit euvel rends veroorzaakt! Welnu, telryke uitgebreide proefnemingen heb ben bewezen dat dit blauw wor den der aardappelen ontstaat door kaligebrek. De aardappel neemt groote hoeveelheden kali uit den bodem op, zij moet deze kali in gemakkelijk opneembaren vorm vinden, anders kan zij die met hare wortels niet losmaken. Een gevolg hiervan is dat de cellen niet stevig genoeg gevormd worden en door sterken druk beschadiging daarvan optreedt. In deze richting tenminste wordt de verklaring der gunstige kaliwerking gezocht. Hoe het zij, de practische landbouwer be hoeft zich met de oorzaak niet bezig te houden. Voldoende voor hem is het te weten dat het blanw worden der aardappelen door ruime kalibemesting wordt voorkomen. In uienverbouwende streken kreeg men met een lastig euvel in de uien te doen. Omstreeks half Juni stond de groei van bet gewas plotseling geheel stil. De uienplanten kregen doode pumen aan de bladerep, welke steeds grooter werden. Later vergroeide dit nog min of meer, maar de opbrengst was gering en de kwaliteit dezer uien liet ook te wenschen over. Het was weer de kali die uit komst gaf en bet gebrek als bij tooverslag deed verdwijnen. Geen spoor ervan was te ont dekken waar kali gebruikt wordt en tegenwoordig weten de uien- verbouwers heel goed, dat kali bij uienteelt nut vergeten mag worden. Zoo zouden nog meerdere voor beelden te neemen zijn, b.v. de randjesziekte der bosschen, enz De ruimte is echter te beperkt hierop verder in te gaan. Wij wjjzen hier nog op het gebruik van kali bij de bestrij ding van onkruid door fijngema len kainiet, bestrijding van slak ken door een mengsel van kai niet of 20°/0 kalizout en koper sulfaat. Eindelijk staat het vast dat de kleur van sommige fruitsoorten door kali worat verbeterd. Alles samenvattende kunnen wij zeg gen, dat De kali uit kalistoffen niet alleen als plantenvoedingsstol noodzakelijk is, maar dat zij dik wijls door nog onbekende oorza ken, een gunstige medewerking uitoefent, die de opbrengst en kwaliteit onzer producten ver- boogt. De lezer moge met boven staande mededeeiinget; zijn voor deel doen. AXEL, II Maart 1982 Ter gelegenheid van den Bid dag gaf Woensdagavond alhiei de chr. harmonievereeniging „Ho sanna" onder leiding van dhr. P. C. Brakman esn uitvoering in de Gereformeerde kerk, met mede werking van de chr. zangvereeni ging „Asat". Zooals te verwachten, was het ruime gebouw weer geheel bezet toen de samenkomst werd ge opend met gebed en een opwek kend woord van den voorzitter dhr. P. Ie Feber Sr., alhier als voorzitter van „Hosanna". Een zestal muzieknummers en vijf zangstukken werden op ver dienstelijke wijze ten gehooie gegeven, nadat gezamenlijk door allen Ps. 150:1 werd gespeeld en gezongen. Tot slot geschiedd. dit met Ps. 68:10, waarna dhr Le Feber de avond sloot met een passend dankgebed. In het hotel „De Graan beurs" b j dhr. Verhulst, had gis teren ten overstaan van den heer P. le Feber, bouwkundige alhier de aanbesteding plaats van re woonhuis aan de Prins Maurits straat. De uitslag was als volgt Metselwerk,: P- EveratrJ en P. Vermeulen. Hulst f1460; A J de Visser, Zaamslag f 1395; Ch. en Aug. v. d. Brande, Hulst f1394; A. de Zeeuw, f1325; P van Alten, f 1280; Wiemeersch en Verstraeten, f1250; J. L. de Wa le, f 1100. Timmer- en ijzerwerk: A. P. Butler f980 J. P. v. d. Broeke f940 H. J. van 't Hoff f 924 P D. Valk, te St. Jansteen f920; Freijser Meijer te Terhole f 910 M. van Doeselaar f 885A. D Kaijser te Zaamslag f 846Herm v. Luijk f789; W. Vercouteren f785; A. de Zeeuw f785; Perceel 1 en 2. Ch. en Aug. v. d. Brande te Hulst f2229. Lood- en Zinkwerk Alb. Mei f70; Janssens Hulst f62; Gebr. van Rijn f 47,50. Glas- en Verfwerk J. Stallaert te Boschkapelle f175; E. van Rijn f 160. Gegund aan de laagste ir- schrijvers. 2e perceel na loting aan Ver couteren. Gisterenmiddag werden in het hotel Het Gulden Vlies alhier, ten overstaan van den notaris E. B. Dumoleijn te Hontenisse en ten verzoeke van dhr. E. B van Acker te Westdorpe herveild de volgende onroerende goe deren le 2,10,35 Heet. (4 gem. 283 roe) bouw- en weiland aan de Molenverkorting te Westdorpe Kooper dhr. J de Ridder te Zuid- dorpe voor f 5000. 2e 5,94,40 H A. (13 gem. 102 r.) bouwland aan den Everdam- schendijk te Westdorpe en 3e 3,98,30 Heet. (8 gem. 282 r.) bouwland palend aan de vorige koop. Ingehouden op f 14000. 4e 6,46,70 H A. (14 gem. 154 r.) bouwland palende aan de vorige koop. Met de beide vorige koopen ingehouden op f 24000. 5e 2,26,40 Heet. (5 gem. 24 r) bouwland in den Oud-Papeschor polder te Westdorpe. Kooper de heer E. de Boy te Westdorpe voor f 3900. 6e 6,92,60 H.A (15 gem. 163 r.) bouw- en weiland in den Ca- nisvliet. Opgehouden op f6200. 7e 4,71,30 Heet. (10 gem. 173 roe) bouwland in Smitsschorre gem. Axel. Kooper dhr. G. A. de Cooker te Westdorpe voor f 6600. Lezing. Woensdag aanst. zal alhier voor de oudheidkundige kring „De vier Ambachten" een lezing wor den gehouden door den heer J. J. van Deinse, directeur van het Rijksmuseum van oudheden te Enschede, over volksgebruiken en volkszeden uit het grijze ver leden. - Me? de Staats Crt. van 8 Maart zijn verzonden afdrukken van de staluten betreffende „Het Wit Gele Kruis", R.-K. Vereen, voor Volksgezondheid en zieken verpleging, gevestigd te Koewacht. Dezer dagen kwam de land bouwer D te Biervliet tot de minder aangename ontdekking, dat een tweetal zakken tarwe, ieder wegende 80 K G. van een in de schuur aanwezigen graan zolder waren ontvreemd. Predikbeurten te ^xel Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. palingen (geen sterken drank ge bruiken en geen herbergen be zoeken). Art. 47 Drankwet (schriftelijk vonnis): K. L. B., Ter Neuzen, f 25 of 10 d. h. Motor- en Rijwielreglement: H. v. d. B., Axel, f3,50 of 3 d. h. J S, Axel, f2 of 1 d. h.C. P., Sas van Gent, f 25 of 10 d. h. C. J W., Terneuzen, f3 of 1 d'. h.G. J. M. V., Sas van Gent, f 5 of 3 d. li.P. R. Sas van Gent, f3,50 of 3 d. h O. C. C., Sas van Gent, f3,50 of 3d. h.J. K., Terneuzen f 1 of 1 d. h. W W., Axel, f3,50 of 3 d. h. Politieverordening te Terneu zen P. H. W, Terneuzen, f 10 of 5 d h. Art. 2o Tarwewet: A P. A, Terneuzen, vrijspraak; D. J. M., Terneuzen, f5 of 2 d. h J. M., Hoek f3 of 2 d Ir.; C. M., Ter Neuzen, ontsl rechtsverv. Art. 427 W. v. S.A. B Hoek, f 1 of 1 d. h. Art. 1 TrekhondenwetC. D., Terneuzen, f 2 of 1 d. h. Tern. Crt. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijnt Doos 60 ct. Bij Apoth» en Drog* Pol tierechter te tfiddclbtirg. Zitting van 8 Maart 1932. De volgende vonnissen werden uitgesproken J. L. v. H 29 j., schipper te Graauw, wegens diefstal van 3 kippen, f25 boete of 10 dagen hechtenis F K., 41 j., werkman te Hulst, wegens beleediging, f 10 of 5 dagen hecht. P. A V. 38 j., klompenmakers knecht te Clinge, als voren, f 10 of 5 dagen hecht. De 40-jarige bankier J E. uit Vlissingen, eenigst firmant der in staat van faillissement verkeerende firma de Koster en Co., die op 19 Februari bij von nis van de rechtbank veroordeeld is wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, heeft in dit vonnis berust De officier van justitie is te ruggekomen op het ingestelde hooger beroep in deze zaak, zoodat het vonnis thans onher roepelijk is geworden M.Cf. De rechtbank heeft failliet verklaard E. A. J. Pateer, ontvanger griffier van polders te Hoofdplaat. Rechter-Commissaris mr. Th. Portheine. Curator mr. J. Eras mus te Oostbuig. De volgende faillissementen zijn opgeheven wegens gebrek aan baten R. van den Bunder, volkswin kelhouder te IJzendijke, curator mr. P. van Empel te Middelburg. Petrus Raes, landbouwer, wo nende te IJzendijke, voorheen te Biervliet. Curator mr. J. Eras mus te Oostburg. Faillissementen statistiek. Samengesteld door v. d. Graaf en Co. N.V. In Februari 1932 was het aan tal uitgesproken faillissementen in ons land als volgt Noord-Holland (excl. Amster dam) 47, Amsterdam 65 Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rot terdam) 39, Den Haag 39, Rot terdam 43, Utrecht 18, Gelder land 21, Noord Brabant 30, Lim burg 22, Zeeland 6, Friesland 8, Groningen 6, Drente 11, Over- ijsel 15. Totaal over Februari 370 fail lissementen. Totaal vanaf 1 Januari 692 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 582 faillissementen. Kantongerecht te Ternenzen. in de strafzitting van 1 Maart j.l. zijn veroordeeld Openbare dronkenschap: N.V. A., Zaamslag* 3 d. h. voorw» prqeftijd één jaar met bijz. be- Woensdagmiddag is op de 82-jarige weduwe P., die alleen woont in een benedenhuis aan de Westerstraat te Amsterdam door een man die zich tot de woning toegang had verschaft, oi der voorwendsel, dat hij het huis wilde koopen, 'n moordaan- I slug gepleegd Hij heelt de vrouw met een ijzeren voorwerp ver- scbeidece harde slagen op het hoofd toegebracht, waarna hij de vlucht nam. Burgers hebben de vrouw badend in haar bloed in de gang gevofiden. In zorgwek- kenden toestand is het slachtoffer naar een der ziekenhuizen ver voerd. De toestand van de vrouw is redelyk wel., echter zijn in ver band met haar hoogen leeftijd complcaiies niet uitgesloten. Het was bekend, dat de wedu we over eenig geld beschikt en ook geld in huis had. Toen een landbouwer, wo nende te Waarde dezer dagen by een op zyn land staande ui- enren kwam, bemerkte hij dat uit die ren ongeveer 25 hl. uien waren ontvreemd. Op de stichting „Vrede- I rust" by Bergen op Zoom bad een der verpleegden, H. K ge naamd, het ongeluk uit een raam te vallen, met het gevolg dat hij met het hoofd op oen grond te recht kwam. De man had eenige halswervels gebroken en was op slag dood. Waarschijnlijk door ge bruik van ondeugdelijk veevoe- der zijn uit een stal van den landbouwer S. te Bodegraven niet minder dan 37 varkens, 11 koeien en een stier dol geworden, met het gevolg dat zij ter plaatse door personeel van het slachthuis moesten worden afgemaakt. Het vee was niet verzekerd. Te Varmeveld heeft het 4 jarig zoontje van een landbou wer zijn 3 jarig zusje zoodanig met een gloeiende pook geslagen dat de kleine aan de bekomen brandwonden is overleden. In een groot warenhuis te Rotterdam is Woensdag een 32- jarige juffrouw op heeierdaad betrapt bij het stelen van een actetasch. Er werd een huiszoeking in haar woniDg gelast, doch de re chercheurs vonden niets, ofschoon een vriendin van de gearresteerde vrouw zeer zeDuachtig deed. Men onderwierp haar aan een verhoor en daarby bekende z\j een koffer vol met gestolen goe deren zoolang bjj een buurman neergezet te hebben. De koffer werd in beslag ge nomen en bevatte allerlei gesto len artikelen drie handkoffertjes, een actetasch, 12 leeren dames tasscben, 25 portemonnaies, no titieboekjes, spiegeltjes, poeder- doosjes, kammetjes enz. Onder geheimzinnige om standigheden beeft zich te Ant werpen een sterfgeval voorge» wordt in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geelt gezondheid en levenskracht en is ais voedsel vrijwel onovertroffen. Zondag 13 Maart 1932. Voorm. 9',', ure Leest eik Narr. 2 Ds. Akersloot van Hjuten Roos. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. (Red. H. Avondm.) Nim. 2 Dez- lfde. (Nabetrachting). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2